Cjroen c^wartsjexeh in het hart-, ,Beter naar argumenten >portraad luisteren" aan Welboren in commissie welzijn: Weer samengestelde wedstrijden Minister Braks opent Waddensymposium op Texel j uidelijker oekhouding evraagd 0 „De Hoop" A „Sesam" bsidie dorpshuizen Verse mosselen Meevaller gebruiken voor reconstructie kruispunt Geen bezwaar tegen hoge schuur Opleiding reddingsbrigade Voorlezen in bibliotheek Voor een klein of een groot feest, „Calluna HAVENRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9827 VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- „De Wesp" bij Oranjestr 31, Oosterend, tel. (02223) 964. advertenties, abonnementen, etc.: leveld 8- De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs f\7,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60 398 Wij moeten beter naar de argumenten van de Sportraad luisteren. Laten de werkzaamheden van het mobiele team van het recreactief project kri ll bekijken en een beoordeling maken van wat waardevol is en wat niet. dan blijkt dat we te veel bezuinigd hebben, moeten we zo groot zijn om bezuiniging aan te passen. Het zou verstandig zijn om dan ook te kijken et zomerrecreatiewerk niet commerciëler kan worden opgezet zodat op manier de gemeentelijke bijdrage verkleind kan worden." Daan Welbo- IPakt) toonde in de commissie welzijn donderdagavond de bereidheid het Pakt-voorstel f30.000— op het zomerrecreatiewerk te bezuinigen op- iw in discussie te brengen. „Ik voel me aangesproken door de oppositie de Sportraad tegen dit raadsbesluit." Hij vond de hele commissie aan zijde, alleen Paul Kikkert vond dat de huisvesting van het mobiele team list goedkoper moest. Wethouder P. Zegers waarschuwde dat het raads- luit niet zomaar terug te draaien is. gezien het gat in de begroting. Sport- ivoorzitter André van der Vliet lichtte toe dat ook zijn achterban een ir commerciële benadering zag zitten, maar dat er een opdracht van de isenteraad was om de zomeractiviteiten te organiseren en dat die op- ;ht tot nog toe was uitgevoerd. ilboren rekende voor dat het bereik iet totale project niet zo groot was, neer dan 10% van de toeristen had ilgens hem profijt van. In eerste in- lie stelde hij daarom voor dat alleen sste recreatieleiders op de campings mdhaafd dienden te worden en dat het werk buiten de kampeerterrei- weer net als vroeger een coórdina- aangesteld moest worden. André der Vliet wees erop dat het cam- werk pas op de derde plaats kwam e huidige taakomschrijving, het or- seren van zomeractiviteiten en het dineren van recreatiewerk was be- rijker. Hij wees er bovendien op dat jestegen kosten ook voor een be- rijk deel veroorzaakt werden door buitenaf Idoor het gemeente uur) opgelegde regels: het uitbeta- van het minimumloon en het huren bungalows voor de huisvesting van sden van het mobiele team. Het wer- met aantallen deelnemers als maat- voor het nut van een activiteit leek iniet zo geslaagd, gezien de enorme ielvalligheid in de belangstelling van publiek. „Activiteiten die in 1982 draaiden kunnen in 1984 wel volle floppen of andersom. Uit de gelui- van de campinghouders die aan het eet meedoen blijkt in ieder geval dat zomerrecreatiewerk leeft bij de len. De Turkse Tent, die altijd met ei- mensen (gasten) werkte, heeft nu, een proef, besloten om met onze t het werk opgeleide mensen te gaan :ken et college is akkoord gegaan de jaarrekeningen 1982 van de pshuizen 't Skiltje en De Wald- irn. Oudeschild krijgt een exploi- esubsidie van 719.598,— over dat en Den Hoorn 73052,—. 'oor de afrekeningen van dit jaar en jende jaren zullen de dosphuisbestu- wel een duidelijke boekhouding eten overleggen. Nu concludeerde college dat de overlegde stukken te «mier waren om te bepalen of de ge- entesubsidies juist zijn berekend. Er breekt toelichting op de ba- sposten, aanschaffingswaarden, af- 'rijvingstermijnen, e.d. Het gemeen- estuur zal in de toekomst nadere «waarden stellen waaraan een jaarre- ling moet yoldoen om voor exploita- iubsidie in aanmerking te komen. Welboren vertelde dat hem bij het pei len van de stemming was gebleken dat alleen de RST-campings negatief waren, iets dat Van der Vliet zowel beaamde als betreurde. Joop van der Meer (VVD) stelde daar weer tegenover dat vanuit De Krim zeer positieve geluiden te horen waren geweest. Paul Kikkert vroeg zich af waarop bijvoorbeeld campings als de Robbenjager niet van de recreactief- diensten gebruik maakten. Hij wist dat daar door de gasten nogal wat werd ge organiseerd. Ook was het hem opgeval len dat de recreatieterreinen bij de Sluf ter niet samen een recreatieleider had den: „Worden die mensen wel voldoen de benaderd?" Een vraag die Van der Vliet instemmend kon beantwoorden. „Elk jaar worden alle in aanmerking ko mende terreinen aangeschreven." Onmisbaar Joop Huigens, penningmeester van de Sportraad, benadrukte het belang van het mobiele team. „Veel mensen ge bruiken de recreactief-krant bij het bepa len van hun bezigheden en de campings waar geen recreatieleider is vallen ook vaak op het team terug." Hij kreeg steun van Van der Meer die het team zelfs „onmisbaar" noemde, maar die wel in het jaarverslag 1982 had gelezen dat er nogal wat schade aan de bus en het ma teriaal was ontstaan. Hij weet dit aan onverantwoordelijk gedrag en vroeg naar de sancties. Huigens informeerde hem dat de verzekering f250 eigen ri sico berekende en dat dat bedrag „reke ning man" was. André van der Vliet kreeg van voorzitter Zegers het laatste woord. Hij merkte op dat in de Sportraad al overwogen was of het mobiele team mogelijk gehalveerd kon worden, maar dat dat niet gedaan was omdat dan niet meer aan de doelstelling voldaan zou kunnen worden. „De bereidheid om activiteiten weg te strepen is zeker aanwezig, maar we moeten niet uitkomen op een pro gramma met alleen commerciële succesnummers, de onrendabele activiteiten kunnen ook erg leuk zijn. Wij zouden liever van de raad een nieuwe opdracht krijgen en niet alleen de mededeling dat onze sub sidie opeens met ongeveer de helft is gekort." Bolder Het jaarverslag van de sociale werk plaats De Bolder kwam aan de orde en leverde weinig problemen op. Het meest opmerkelijk was de reactie van Ate Rienstra (CDA). Rienstra vroeg of het niet mogelijk was dat werknemers van De Bolder op bijvoorbeeld 57 Vi jarige leeftijd met de VUT konden gaan, zodat de meest urgente gevallen op de wacht lijst wat eerder aan de beurt zouden zijn. Ook informeerde hij naar de doorstro ming van de mensen die in De Bolder werken naar de gewone maatschappij. Directeur Fraanje van De Bolder ant woordde dat die doorstroming net als el ders in het land gering was, ongeveer tien procent, en dat voor de sociale werknemers dezelfde VUT-regels gelden als voor anderen. „U moet niet vergeten dat in de maatschappij de eerste ontsla gen vallen in de groep potentiële WSW- ers, dus mensen die in aanmerking ko men voor een plaats in De Bolder. Naast hun lichamelijke of geestelijke handicap hebben ze dus ook nog een maatschap pelijke handicap. Overigens voeren wij op basis van volkomen vrijwilligheid al een actief VUT-beleid." Van Trigt, direc teur sociale dienst, voegde daaraan toe dat WSW-ers die voor de normale VUT- leeftijd opstappen hun recht op een uit kering verspelen. Schoonmaken Om de werkgelegenheid voor De Bol der in stand te houden, zoekt de ge meente binnen haar eigen takenpakket naar werk dat aan De Bolder overgedra gen kan worden. Zo is onlangs besloten dat mensen van de sociale werkplaast het schoonmaakwerk van de Thijsse- school op zich nemen. Degeen die dat deed, een ambtenaar van de dienst ge meentewerken, ging met pensioen en nu is een expoeriment van een jaar be gonnen met schoonmakets van De Bol der. „Zij werken weliswaar wat langza mer maar dat wordt weer gecompen seerd door het lagere uurtarief. We wer ken beslist niet concurrentievervalsend omdat het schoonhouden van die school een gemeentetaak is." In het jaarverslag valt verder te lezen dat de productie van souvenir-molentjes is afgenomen, maar dat dat weer kon worden opgevangen met het maken van schelpnetjes. Verder blijft de produktie min of meer hetzelfde, bij de afdeling „meubels" zou zelfs nog plaats zijn voor Na een tweetal kampioenschappen op Texel zijn de menwedstrijden bij een groter publiek po pulair geworden. Hier een beeld van de wedstrijden in mei 1982. Minister Braks van Landbouw en Visserij opent dinsdag een symposium van het Rijks Instituut voor natuurbeheer (RIN) dat onder auspiciën van dit ministerie in samenwerking met Duitse en Deense regeringen tot en met donderdag op Texel wordt gehouden. Het driedaagse congres heeft als the ma „De rol van organisch materiaal in de Waddenzee", een wat neutrale titel voor een bijeenkomst waarin niet alleen de rol van organische stoffen aan de orde komt maar ook de vervuiling van de Waddenzee. Het betreft een tweejaarlijkse conferentie die bij toerbeurt in Denemarken, Duits land en Nederland wordt gehouden. In 1979 werd in Ribe in Denemarken een sym posium gewijd aan milieuproblemen van de Waddenzee en in 1981 werd op Norder- ney gepraat over de invloeden van het toerisme in het Waddengebied. Dit symposi um van Landbouw en Visserij wordt uitgevoerd door het RIN maar wordt gehouden in de zalen van het NIOZ omdat men daar over de juiste accommodatie beschikt. Er worden een kleine honderd wetenschappers en beleidsmedewerkers van de rege ringen verwacht en zij krijgen een programma aangeboden dat niet alleen bestaat uit lezingen maar ook wordt woensdag een rondrit gemaakt over Texel met bezoek aan de nieuwe dijk, de Slufter, het rotganzenreservaat en de Schorren. Woensdag middag is er een ontvangst van de symposiumgangers op het gemeentehuis met receptie. Tijdens het symposium worden lezingen gegeven door o.a. congresvoorzitter Wim Wolff, prof. dr. Henk Postma en prof. Duinker vpn het NIOZ. Voordat het sym posium begint wordt een commissie benoemd die aan de hand van de lezingen en de discussies conclusies zal opstellen die donderdag zullen worden meegedeeld en ook worden verwoord in een boekje dat over het symposium verschijnt. Zaterdag organiseert paardenvere- niging „De Blijde Rijders" de Texelse kampioenschappen samengestelde menwedstrijden op het terrein van „De Zilvermeeuw" aan de Califor- niëweg. Eerder werden ook dergelij ke wedstrijden op Texel gehouden bij Jan Kiljan en later een landelijk concours van de Sportraad. Het zag er lange tijd naar uit dat het een fi nanciële onmogelijkheid zou blijven weer een dergelijk evenement op poten te zetten. De Blijde Rijders be perken zich in de organisatie tot deelname van uitsluitend Texelaars en om die reden is het reglement iets gewijzigd. Men kan niet meer gedis kwalificeerd worden: bij fouten krijgt men strafpunten. Voor het overige wordt vastgehouden aan de landelijke richtlijnen. Bij „De Zil vermeeuw" start men om 9.30 uur met dressuurproeven en op hetzelfde stuk land gaan om 13.15 uur de eerste vaar dig heidsproeven in het mennen van start. In de Dennen is een marathon van 15 kilometer uitgezet met vijf trajecten (stap of draf) en vijf hindernissen. Zestien aanspanningen hebben inge schreven voor de wedstrijd en die zijn verdeeld in twee categorieën: en- een extra werknemer omdat door de economische recessie mensen hun meu bels eerder zullen laten bekleden dan dat ze ze vervangen, zo is althans de ver wachting. De opbrengsten/kosten ver houding verbeterde van 60,4% naar 62% in het verslagjaar 1982. Het nadelig saldo bedroeg in 1982 7428.485,05. De rijksbijdrage was net iets meer dan twee miljoen en De Bolder zette met de eigen werkzaamheden ongeveer een miljoen gulden om; Ijsbaan „Zo langzamerhand vraag je je af of we bezig zijn met draineren of met trai neren (vertragen-red.) als het over de ijs baan gaat", alfus een gevatte wethouder Zegers tijdens de behandeling van dit punt. Daan Welboren weet die vertra ging hoofdzakelijk aan het bestuur van de IJsclub Den Burg: „Eigenlijk ben ik behoorlijk nijdig op die mensen. Jaren zijn we bezig om die baan te verbeteren en dan gaan ze dwarsliggen. Er is nu nog geld uitgetrokken maar als ze hier niet achter gaan staan moet dat maar naar het zomerrecreatiewerk. Dit moet zo gauw mogelijk gebeuren, dan is het ge zeur tenminste uit de wereld." De com missieleden waren het erover eens dat alleen de beste oplossing, waarover in middels vele malen uitvoerig is geschre ven, goed is, maar Paul Kikkert kondigde aan in de commissie financieel, econo misch en technisch beleid nog op de problemen terug te komen. De overname van de gymnastiekin- ventaris van het dorpshuis in Oudeschild stuitte niet op problemen. Alleen Paul Kikkert sprak zijn twijfel uit omdat die aankoop volgens hem niet bevorderlijk was voor de zelfwerkzaamheid van de betrokken verenigingen. In de rondvraag stelde Kikkert de plaats van de kast met medailles van KNZHRM-redders in het raadhuis aan de orde. De kast hangt achter een deur die meestal open staat. Dat was de Texels BelangEman, zelf bemanningslid van de reddingboot, een doorn in het oog. Ze gers zegde toe de zaak te bekijken. keispannen paarden en ponys en dub belspannen paarden en ponys. De bok- en hindernisrechters (totaal 32 perso nen) zijn ook Texelaars maar voor de dressuurproef zijn de arbiters Max Min- nekes en Ineke Westers van de vaste wal gevraagd. De eerste deelnemer aan de marathon vertrekt om 10.00 uur en de laatste om 12.15 uur. In het bos worden, in tegen stelling tot de landelijke wedstrijd, de paden aangehouden en met kegels wor den hindernissen gemaakt. Om onge veer 15.00 uur zullen de prijzen (beschik baar gesteld door sponsors) worden uit gereikt. In iedere rubriek zijn vier prijzen te winnen. Publiek is van harte welkom om de verrichtingen van de dieren en de man of vrouw op de bok gade te slaan. De inschrijving voor de tweede fa se van verbetering van de Watermo lenweg heeft een meevaller van 730.000,— opgeleverd. De begroting van gemeentewerken geeft nu dus een ruimte voor hetzelfde bedrag en B en W willen dit geld, op voorstel van de dienst, besteden aan re constructie van het kruispunt Naalrand-Stolpweg. Op reconstructie is aangedrongen door de dorpscommissie van Den Hoorn die met snelheidsbeperkende maatrege len en verleggen van het kruispunt de verkeersveiligheid wil verbeteren. Het college wil de reconstructie uitvoeren aansluitend op de werkzaamheden aan de Watermolenweg. De 30 mille is ech ter niet genoeg, ook zal uit de post „her straten Naalrand" 5 mille worden ge haald. De afdeling financiën adviseerde het college de meevaller te gebruiken in 1984 omdat die begroting van dat jaar een tekort vertoont van 785.000,—. Op de suggestie om het geld op te slaan on der onvoorzien is het college dus niet ingegaan. Het college heeft geen bezwaar tegen de bouw van een grote schuur aan de Pontweg 16 die benut zal worden als opslagruimte voor handel- en transportbedrijf Van Mal- degem. Op de plaats van de nieuw bouw staat nu ook een schuur die zal worden gesloopt als de gestartte artikel 19 procedure positief eindigt voor de bouwaanvrager. De raadscommissie ruimtelijke orde ning en huisvestingsbeleid heeft zich in middels ook akkoord verklaard met het nemen van een voorbereidingsbesluit, zodat uit de gemeenteraad geen tegen stand valt te verwachten. Van Maldegem wil een schuur met een goothoogte van 4,5 meter. Het bestemmingsplan geeft geen maximum goothoogte voor hoofdgebouwen en daarom heeft GS nog goedkeuring ont houden aan dit planvoorschrift. De Hoofdingenieur-directeur landinrichting is van mening dat erfbeplanting moet worden aangebracht rond de nieuw bouw en de HID-bedrijfsontwikkeling oordeelde dat de gevraagde goothoogte noodzakelijk is. Zaterdag wordt de opleiding voor diverse KNBRD-brevetten voortge zet in het overdekte zwembad „De Schots" in Den Helder van 13.00 tot 14.00 uur, gedurende één keer per meand. De kosten per training be dragen 72,50 exclusief vervoerskosten. Er hebben zich tot dusver 15 jongens en meisjes in de leeftijd van 12 tot 17 jaar opgegeven voor de training. Ook oudere belangstellenden zijn welkom. Vanaf medio november zullen ook theoriea vonden worden gehouden en worden er varen redders uitgenodigd hun kennis over te brengen via woord en beeld. De Texelse strandwachten hopen in het zo merseizoen 1984 zelfstandig een strandslag te bewaken. Nadere inlichtin gen worden verstrekt door Joh. Rama ker, telefoon 02220 3866, na 18.00 uur. Vanaf 26 oktober wordt er weer voor gelezen voor peuters en kleuters. Iedere woensdagmiddag van kwart voor drie tot kwart over drie in de bibliotheek. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31De Cocksdorp, tel. 02222-252 bent U daarvoor al eens in Café - Restaurant geweest? telefoon (02228) 888. Zaterdag 29 oktober de Noord-Hollandse topformatie Entree fir-. Gezellig, sfeervol en bovenal betaalbaar. Een prima idee voor uw feestje, party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee. Bel voor verdere informatie, uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1