Vloeilijke puzzels, veel fietsen iwemmen en dobberen pij nacht en ontij elijkspel voor Texel Vampex was flink afzien Handballers verloren thuis Uitstekende opbrengst collecte Patchwork Boys verloren in hard duel Ben Moor wint Snertrit R MSDAG 1 NOVEMBER 1983TEXELSE COURANT aal.: lan ;n I„Jullie hpeven geen slaapzak mee te nemen want de Sportraad heeft dekens en ;om s liggen al in het slaapverblijf. Dat scheelt een hoop gesjouw." Dat was de smoes Ro| s vrijdagavond bij de start van de Sportraad Wampex werd verkondigd aan de 23 «Inemers van deze overlevingstocht" waarbij het aankomt op een goede condi- inventiviteit en vooral doorzettingsvermogen. Leek de verrassing vorig jaar al impleet toen dappere Texelaars genoemde eigenschappen op Wieringen moesten Kik iwijzen, afgelopen weekend bleef men op het eiland maar de „surprise" was we- in irom medogenloos. Om twee uur 's nachts, na zeven uur puzzelen, fietsen, wandelen in harde wind striemende buien werd in strandpaviljoen De Krim meegedeeld dat een gezonde inv4chtrust kon worden vergeten. De 23 Texelaars mochten weer op de fiets om verder den gaan waar ze gebleven waren: het volbrengen van een tocht met 20 opdrachten, e K is toen begrepen de deelnemers waarom dit jaar zo weinig (/S,—inschrijfgeld was .ek jvraagd. o d t na im 5ldl w Voor die acht gulden kregen de deel- emers in ieder geval veel waar voor hun ild. Het probleem voor de bedenkers isn de Weekend Amfibische Expeditie is ke keer dat er verrassingen in het pro- ramma moeten zitten want anders ver- Japt de interesse bij de Texelaars die elk ar meedoen. Vorig jaar was de klacht at er te weinig „water" in de tocht was pgenomen maar dat verwijt zullen de edenkers van deze Wampex, (André an der Vliet, Peter de Hoogh, Piet Keij- ir en Co Koomenl de eerste jaren niet leer horen. Naast het hemelwater in de acht van vrijdag op zaterdag mochten e Texelaars op tal van plaatsen bewij- in niet bevreesd te zijn voor ijskoud wa- Veel deelnemers kennen het eiland ,hun broekzak" en derhalve was ge- azen voor een minder traditionele aan- Afs ak dan een route met rustpunten en ieuwe opdrachten. Een groot deel van de groep zocht eerst zoveel mogelijk antwoorden bij de opdrachten om daarna van start te gaan. Wie alle 18 opdrachten zou vervul len reed in feite het eiland rond. De op drachten varieerden van „Ergens op het ding, dat met draaiende wieken heen en weer gaat over een chocoladediepe kuil" tot „Daar waar de paling kronkelt in het koren, achter de „Belgische" In de haven van Oudeschild moest men naar een meerpaal roeien en met6 acrobatische toeren het stempel be machtigen. Iedereen volbracht deze op dracht en dat gold ook voor het beklim men van de IJzeren Kaap. Wie een route had uitgestippeld kwam zo ook bij „Jachtlust" in Eierland waar enkele honderden meters in het bouwland een betonnen brug lag met daaronder han gend een stempel. De organisatie had dit attribuut vrijdagmiddag met behulp van een waadbroek bevestigd. De deel nemers zouden hier dus in ieder geval het water in moeten. Men had echter buiten de extra inventi viteit van de deelnemers gerekend die met vereende krachten een betonnen plaat van de brug omhoog tilden om zo het stempel te bemachtigen. Toen wij een foto van deze maoeuvre maakten, Peddelen in de haven van Oudeschild. Op de achtergrond de meerpaal met het begeerde stempel. Eigen keuze De deelnemers kregen vrijdagavond ujj( m 18.00 uur in de sporthal 18 opdrach- n uitgereikt en mochten zelf bepalen •elke het eerst werden afgewerkt. Elke pdracht voerde naar een plaats en daar as een stempel. Een afdruk van dat gitempel was weer goed voor punten. -J liet alle opdrachten waren even moeilijk daarom kreeg men óok niet voor ie- ere stempelafdruk evenveel punten. Vie verstandig was, ging eerst met de pdrachten naar huis en zocht uit om relke plaatsen het ging. Zo kon men an een route samenstellen die later zo iel mogelijk kon worden afgewerkt. Vie echter de eerste de beste opdracht ing uitvoeren en naar bijvoorbeeld (osterend reed om in de IJzeren Kaap te limmen om daarna tot te ontdekking te ee|omen dat er ook drie stempels in Den urg lagen te wachten, kwam hopeloos tijd- en conditieproblemen. Enkele deelnemers zijn in Eierland op een betonnen brug bezig met het ophalen van een stem pel, dat aan een touwtje boven de waterspiegel hangt. knollentuin leggen ze aan." In het eerste voorbeeld ging het om een cryptische omschrijving van het Teso-schip Molen gat en de tweede aanduiding bracht de Texelaars bij een steigertje in de Rogsloot. Toen wij om tien uur een groep tegen het lijf liepen op de haven van Oude schild hadden deze vijf vrouwen de N.H. kerk van Den Burg al beklommen, een stempel gehaald uit een boom bij jeugd herberg Panorama en was één van hen zo moedig geweest om de trainings- kregen we het advies op Marco Korten- hoeven te wachten, ,,Want die padvin der springt zo het water in". Deze voor maar toen het water tot zijn knieën kwam, verkoos hij iets minder punten boven een fikse verkoudheid. De organi satie nam even nadat Marco Kortenhoe- ven had gezwommen het besluit deze opdracht uit de route te schrappen om dat het bij hoog water een onmogelijke opgaaf bleek. Degenen die toch de plaats hadden ge vonden en hadden gevoeld hoe koud het water was, kregen wel punten. Grappig was de opdracht om aan het einde van de Hollandse weg met een klein vlot het kanaal over te varen. Het vlot zat aan een over het water gespannen touw en iedereen kon zonder een nat pak te ha len de overzijde bereiken. Wie echt snel was had intussen ook het SVO voetbal veld bezocht en het genoemde steigertje in de Rogsloot. ,,Als de nood het hoogst is, is de red ding nabij", moeten de zwemmers en bijna-zwemmers van Paal 31 gedacht hebben toen ze tussen één en twee uur paviljoen zijn en dat was een opdracht aen vlot naar de overkant Bijkomen bij de warme kachel in strandpaviljoen De Krim. Fetze de Haan (links). Peter Riteco en Yvonne Bruining weten dan nog niet dat ze even later weer verder moeten. spelling kwam later uit bij een opdracht waar iedereen verder van afzag. 's Nachts om één uur zwom Marco naakt naar een bootje dat lag te dobbe ren bij het strandje van het reddingboot huis. De dappere zwemmer had echter pech want hij zwom in de ijskoude zee naar het verkeerde schip en vond geen stempel. Even daarvoor had Fetze de Haan ook zo'n poging ondernomen het paviljoen De Krim van Piet Zijm bin nenstapten. De opdracht om hier te ko men luidde ,,Zorg dat u er bent voor het weg moet. Bloot of niet het is niet bij Ome..." en om aan te tonen dat men in dit paviljoen nog op geen enkele wijze aan de afbraak was begonnen kregen de vermoeide Wampex-gangers eten en drinken in overvloed en wat minstens zo belangrijk was: er brandde een houtka chel. Men moest voor twee uur bij het waaraan o.a. Hans de Porto en Jan Fre- derici maar net konden voldoen. Zij waren hun Wampex begonnen bij de Hors en moesten vele kilometers fiet sen voor één stempel. Bijna iedereen dacht dat het strandpaviljoen ook de slaapplaats zou zijn en men keuvelde er gezellig op los totdat het moment aan brak dat de sportraadvertegenwoordi gers meedeelden dat iedereen weer op de fiets moest. Vermoeid, maar nog niet verslagen stapte men weer op het stalen ros om de nog niet uitgevoerde opdrachten af te werken en als extraatje moesten de deel nemers zich 's morgens voor zes uur melden bij de Fonteinsnol (naast de al genoemde punten kon men ook nog naar de Wegeswaal, Bollekamer, een uit kijkpunt in de Muy en de Ruigendijk), waarna men een puzzelroute door het bos moest afleggen om bij een bunker aan de Ploeglanderweg uit te komen met als laatste opdracht: ,,Ga naar de kantine van de Bremakker." Daar werd meegdedeeld dat het afge lopen was en omdat iedereen thuis had verteld dat men niet eerder dan zater dagmiddag of -avond terug zou komen, werd deze meevaller" benut met enke le uurtjes gezellig natafelen.. Wederom was er voldoende spijs en drank aanwe zig en naarmate de lichaamstempera tuur steeg kreeg men weer moed om volgend jaar weer van de partij te zijn. Eén deelnemer drukte zich krachtig uit: ,,Voor die acht piek krijg je een brok spanning, al vecht je natuurlijk tegen je zelf." De organisatie heeft er ook nog geen genoeg van. ,,Wie hele Wampex is eigenlijk een strijd van bedenkers tegen uitvoerders en dat maakt het voor ons heel spannend." Wie die strijd gewon nen heeft was zaterdagmorgen niet meer zo belangrijk. Na 14 uur puzzelen en afzien was alleen nog maar een warm bed van betekenis. Uitslag met respectievelijk het aantal uitgevoerde opdrachten en het totaal aantal punten. 1. Richard Barhorst, Peter van der Voort, Marcel Bakker 14-850 punten; 1. Henk en Sjaak Schraag 14-850 punten; 2. Gert Jan Moens en Marco Kortenhoeven 13-825 punten; 3. Trees Visser-Nel Col- lou, Hannegriet Hin, Marja van der Star, Corrie Maas 14-800 punten; 4. Jan Fre- derici en Hans de Porto 12-750 punten; 5, Peter Riteco, Thijs Molenaar, Fetze de haan 12-725 punten; 6. Nanning Kikkert, Jacco Kuiter 11-675 punten; 7. Nel en Yvonne Bruining 9-550 punten; 8. Ruud Meedendorp- Wiebe Smit 5-350 punten. Texel heeft Helder zondag onnodig een puntendeling moeten toestaan. De lehele wedstrijd had Texel de partij in handen en leek dan ook op een ver- liende overwinning af te stevenen maar in blessuretijd wist Helder toch nog angszij te komen. Gewaarschuwd door de grote overwinning van Texel van rorige week koos Helder zondag voor een verdedigend concept. Het gevolg was dat Texel vooral de erste helft, gesteund door een stevige end in de rug, voortdurend op de helft sn Helder was te vinden. Na tien minu- sn spelen kreeg Texel de eerste kans oen Louis Uriot een vrije trap mocht ne ren. Zijn schot werd door keeper Fred los uit de hoek getikt. Helder had het ooral aan deze keeper te danken dat exel niet wist te scoren. Steeds was los op zijn post bij schoten van Uriot, ichermer en andere Texel spelers. Ook lob van de Stap zag na een half uur Pelen zijn harde schot door Bos over de it getild. Helder kwam nauwelijks aan snvallen toe. De Texel verdediging West voor de rust soms alle zeilen bij- stten om een doelpunt te voorkomen, oen Charles lepenburg een hoge voor- et wegstompte en de bal voor de voe- en van Remcpo IJzer kwam die hard in schoot, wist Gert Pansier de bal te blokkeren. Net niet Vlak voor rust was Texel dichtbij een doelpunt. Uit een scrimmage belandde de bal tegen de paal en in plaats dat Louis Uriot de terugspringende bal te ruglegde op de vrijstaande Van de Stap schoot hij zelf in. Het leer werd geblok keerd door een Helder verdediger. De verwachting was dat Texel na rust wel in de verdediging zou worden ge drukt omdat Helder nu kon profiteren van het windvoordeel. De eerste minu ten leek het hier ook op, want Helder be gon met een offensief. Dit offensief le verde slechts enkele hoekschoppen op en de afstandschoten die werden afge vuurd werden zonder moeite door Char les lepenburg gestopt. broek, schoenen en sokken uit te trek ken om door de vijver aan de Elemert te waden naar het kleine eilandje. Ook daar lag een stempel. Later bleken de ande ren net zo moedig het koude water ge trotseerd te hebben. Beton Texel begon zich langzamerhand aan dit offensief te ontworstelen en ver plaatste de strijd weer naar het Helder doel. Met goede combinaties wist men Helder weer terug te dringen op eigen helft en er kwamen enkele kleine kansen die echter door keeper Fred Bos teniet werden gedaan. Na 25 minuten spelen in de tweede helft speelde Wilke Wasse naar zich schitterend vrij op rechts. Hij stuurde Van de Stap de diepte in die de bal voorzette naar de vrijstaande Piet Monster die met een strak schot keeper Bos kansloos liet. Een aanval uit een boekje en een 1 0 voorsprong voor Texel. Zorgvuldig Wanneer Texel na dit doelpunt iets zorgvuldiger met de kansen was om gesprongen en wanneer de voorhoe despelers iets minder egoistischer waren geweest dan was het verschil met Hel der ongetwijfeld groter geweest. Nu moest de Texel achterhoede steeds op zijn qui-vive zijn om de gelijkmaker te voorkomen. Dit gaf echter weinig pro blemen omdat de Helder aanvallers goed werden uitgeschakeld Net op het mo ment dat het talrijke publiek aan een Texel overwinning dacht, omdat de offi ciële speeltijd om was, mocht Helder nog een vrije trap nemen net buiten het Texel strafschopgebied. De bal werd breed getikt op laatste man Bert Buis die via de handen van Charles lepenburg en de binnenkant paal Helder toch nog gezien het spel- beeld onverdiend naast Texel schoot: 1—1. De scheidsrechter liet nog een hal ve minuut spelen en beëindigde toen de wedstrijd. Texel kon genoegen nemen met een gelijkspel en een flinke kater. De eerste thuiswedstrijd is voor de he ren van MST handbal niet goed verlo pen. De tegenstander was Hollandia uit Tuitjenhorn. Hollandia speelde bijzonder snel en fel en daar had MST in de begin fase geen antwoord op, zodat ze met 6—1 achter stonden na tien minuten. Langzaam maar zeker kwam MST in de wedstrijd en krabbelde terug. De ruststand was 9 6 voor Hollandia. De tweede helft werd voor MST en Hollan dia een débakel. Twee rode kaarten (voor iedere partij één) en negen perso nen die voor twee minuten naar de kant werden gestuurd. Het ritme ging hele maal uit de wedstrijd en voor het publiek was het als kijkspel ook niet aantrekke lijk. De wedstrijd werd door de handelin gen van de scheidsrechter grimmiger. De eindstand was 20 9 in het voordeel van Hollandia. De Nationale collecte Geestelijk Ge handicapten die van 10 tot 15 oktober werd gehouden, gaf op Texel een uitste kende opbrengst te zien, nl. ƒ6126,70. (Vorig jaar was de opbrengst ƒ5494,37). Na geringe aftrek van kosten (huur col lectebussen) wordt 10% van de op brengst overgemaakt naar het gezinsver vangend tehuis De Texelse Reede. De opbrengst gespecificeerd per dorp of buurtschap: Den Burg en omgeving ƒ2351,90, De Dennen en De Westen ƒ293,90, De Koog en omgeving ƒ614,33, De Cocksdorp en omgeving ƒ338,55, Ei erland en 't Noorden ƒ411,10. De Waal en omgeving ƒ380,20, Oudeschild en omgeving ƒ606,—, 't Horntje, PH Polde ren Westergeest ƒ298,20, Den Hoorn ƒ287- De organiserende Vereniging van Ouders van Gehandicapen Texel (VOGT) ver zocht ons dank te willen overbrengen aan allen die deze collecte tot een suc ces hebben gemaakt. In de vorige krant werd melding ge maakt van de cursus patchwork waar mee mevrouw ,,l van der Berg" in no vember zou beginnen. Bedoeld was rrje- vrouw I. van der Werf-de Meijere, Bern- hardlaan 152. PAGINA 7 In een hard maar aantrekkelijk du el hebben de Texelse Boys voor de tweede achtereenvolgende keer de punten aan de vaste wal moeten la ten. Toch kregen de Boys met de 3—2 nederlaag te weinig voor het ten ton gespreide spel. Een ge lijkspel was meer op zijn plaats ge weest. Het fysieke overwicht dat te genstander Petten gedurende de ge hele wedstrijd bezat bleek echter doorslaggevend. Aanvankelijk zag het er nog helemaal niet zo slecht uit voor de Boys want reeds na vijf minuten kwam met op een 0—1 voorsprong. Jaap van Kranenburg stuurde Alfred Bakker met een diepe bal weg op rechts. Diens scherp aangesne den voorzet vanaf de achterlijn werd op zeer knappe wijze door Bert Witte met het hoofd in de linker benedenhoek ge tikt. Lang duurde de feestvreugde echter niet, want Petten had tien minuten later de 0—1 achterstand al om weten te zet ten in een 2—1 voorsprong. Kwam de eerste goal tot stand door weifelend in grijpen van de Boys achterhoede, de tweede werd zeer duidelijk vanuit bui tenspelpositie achter doelman Frans Stolk geknald. De zwak leidende scheidsrechter twijfelde echter geen moment en wees gedecideerd naar het midden. Ook het overleg met grensrech ter Veenstra deed hem niet van mening veranderen. Grimmig Naarmate de strijd vorderde werd het duel hoe langer hoe grimmiger. Overtre dingen stapelden zich op en met name Petten wist op dit gebied van wanten. De jonge en zeer lichte Boys ploeg die het voornamelijk van technisch verzorgd spel moet hebben, kreeg hierdoor het juste ritme maar niet te pakken. Ook werd de lange trap te vaak gebruikt om van goed voetbal te kunnen spreken. Maar de wedstrijd bleef interessant om dat het spel op en neer golfde. Zo kregen Jos Wessels en Jaap van Kranenburg vlak voor rust nog enkele goede kansen op de gelijkmaker, maar de precisie ont brak. Aan de andere kant moest Frans Stolk ook nog enkel keren handelend optreden om een grotere achterstand te voorkomen. Voor de rust werd er dan ook niet meer gescoord. Na de rust bouwden de Boys langzaam maar zeker aan een klein veldoverwicht wat al snel een goede kans voor Paul de Grave ople verde. De Petten keeper stond echter in de weg. Chaotisch Toen ook laatste man Pieter Duin zich veelvuldig inschakelde op het midden veld en de druk op het Petten doel groter werd, leek de gelijkmaker nog slechts een kwestie van tijd. Maar de goal viel aan de andere kant. Een diepe bal werd op de rand van buitenspel aangenomen door de Petten spits die hier handig van profiteerde en 3—1 liet aantekenen. Het Boys antwoord kwam echter snel. Bert Witte liet Jos Wessels alleen op de kee per afgaan, diens schot werd gepareerd en Jaap van Kranenburg kon vervolgens beheerst de achterstand tot 3 2 verklei nen. Met nog een half uur te gaan leek er nog van alles mogelijk. De Boys zoch ten veelvuldig de aanval, wat leidde tot chaotische taferelen voor het doel van Petten. Maar door de risico's die men moest ne men konden aan de andere kant vijandi ge spitsen met snelle uitvallen zeer ge vaarlijk worden. Gerard Boogaard, Edo Witte en John („Tarzan") Boogaard hadden dan ook een bijzonder lastige middag. Gelijkmaker In de slotfase leek Jaap van Kranen burg tien minuten voor tijd de ver diende gelijkmaker te gaan scoren. De voorzet die Alfred Bakker op zijn hoofd bracht werd echter niet tot goal gepromoveerd; de bal hobbelde naast. Toen ook Dirk Roeper zijn so lo in de laatste minuut niet kon be kronen met een doelpunt was het duidelijk; de 3—2 nederlaag was een feit. De Texelse Boys staan mogelijk weer met beide benen op de grond en zullen volgende week tegen Cal- lantsoog met de steun van het eigen publiek de koppositie moeten pro beren te heroveren. De snertrit van de MAB-club Texel is gewonnen door Ben Moor. Bij de vrij lange rit, uitgezet door Peter Daalder, kwamen 20 auto's en twee bromfietsen aan de start. Er werd gereden langs Oudeschild, De Waal, de Dennen en Den Hoorn. De fi nish was in Loodsmansduin waar de snert klaar stond en de uitslag bekend werd gemaakt. De uitslag is als volgt: Auto's: 1, Ben Moor 59 strafp., 2. Jan de Wit 65 strafp., 3. Bert Segerink 83 strafp., 4. Dirk Westerlaken 84 strafp., 5. Klaas Burgman 90 strafp.. Bromfietsen: 1. duo Lap/Eelman 96 strafp. De eerstvolgende puzzelrit is de St. Ni- colaasrit op 27 november.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7