Uw arbeid is onontbeerlijk oor mijn beleid" Zegers wil vermindering werk Culturele Zaken Cjrocn ^warLr Jexels in het Minister op de koffie bij familie Rutten (Sinister Braks op R/N-symposium WZS moet taken afbakenen „Ca una Onbekend explosief opgevist Excursie naar Leidse Sterrenwacht Verse mosselen 'fAVENRESTAURANT TEXEL Voor een klein of een groot feest, HAVENRESTAURANT TEXEL 10 md flet een stevig hart onder de riem voor de 70 wetenschappers dinsdagmorgen waren verzameld in het auditorium van het iz in 't Horntje opende minister G. J. M. Braks van landbouw visserij het driedaags Waddensymposium dat deze week on- auspiciën van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer werd jouden. Braks noemde het werk van de onderzoekers „on- beerlijk voor zijn beleid" en hoewel het onderwerp: ,,de rol i organische stoffen in de Waddenzee" zich niet gemakkelijk egeringsstandpunten laat vertalen zei de minister dat „juist gedetailleerde kennis van de natuurlijke kringloop een wa- i is tegen de achteruitgang van het waddengebied zodat mo- ijk wordt voorkomen dat we niet opnieuw worden gecon- nteerd met massale sterfte van grote sterns en eidereenden, sterk verminderde voortplantingscapaciteit van zeehonden andere ecologische calamiteiten". raks liet er geen twijfel over bestaan hij de internationale samenwerking Nederland, Duitsland en Denemar- op het Texelse symposium van groot ng voor beheer van het waddenge- vindt. „Eén ding staat voor mij de Waddenzee van Esbjerg tot Den ier is één geheel, en daarom is geza- ilijk onderzoek, gezamenlijke actie lezamenlijk beleid noodzakelijk". van het waddengebied en de bedreigin gen van deze zee door vooral vervuiling en inpoldering. Hij zou de toehoorders daarmee niets nieuws vertellen. De rege ringen van de Waddenzee-landen heb ben zich het belang van dit gebied vrij laat gerealiseerd. Pas in de 70-er jaren werd de Waddenzee een belangrijk on derdeel van de internationale politiek en dat was volgens de minister voor een belangrijk deel te danken aan particuliere natuurbeschermingsorganisaties. Een politiek agendapunt was de Waddenzee niet geworden als de verrichtingen van actiegroepen niet wetenschappelijk on derbouwd waren geweest. „Dit politieke proces wordt treffend geïllustreerd door de symposia die in de loop der jaren zijn gehouden", aldus Braks, die vooral het congres op Norderney over de invloed van de recreatie op de Waddenzee zag als een belangrijke politieke doorbraak. „Die conclusies en aanbevelingen van dat symposium zijn voor een groot deel overgenomen door de drie landen en in Kopenhagen, tijdens een internationale regeringsconferentie, werden de sympo sium-conclusies vertaald in een geza menlijk beleid". Ook werd in Kopenha gen besloten dat het Waddensymposi um een officiële status zou krijgen waar bij werd vastgesteld dat zeker drie on derwerpen zouden moeten worden behandeld. Stap terug De rol van organisch materiaal in de Waddenzee is één van die onderwerpen en de minister zei zich er van bewust te zijn dat deze titel een stap terug lijkt in het gezamenlijk besturen van de Wad denzee. „Wetenschappelijke inzichten wat betreft de effecten van de recreatie Minister Braks arriveert fna een vertraging van twintig minuten als gevolg van spoedeisend zie kentransport bil Teso) bij het NlOZ-gebouw waar hij wordt begroet door burgemeester Enqel- vaart Links Dr. W. Wolff. minister werd dinsdagmorgen ver door burgemeester J. A. En- aart, de voorzitter van het symposi- W. J. Wolff en de directeur van het J. J. Zijlstra. Laatstgenoemde zei Ie zijn onderdak te kunnen geven aan activiteit van het ministerie van Sbouw en Visserij hoewel het Nioz er een ander ministerie werkt. „Wi| zuiver wetenschappelik ook geïnte- eerd in de uitkomsten van dit sym- um en wat minstens zo belangrijk is r deze samenwerking houden we geld in de beurs". Ook W. J. Wolff het RIN roemde de samenwerking ei blij te zijn ambtenaren uit drie lan- te mogen verwelkomen, raks zei in zijn redevoering niet van te zijn uit te weiden over het unieke de collegezaal tijdens de opening van het symposium Vooraan rechts de minister. Aan het woord is Dr. W. Wolff. laten zich gemakkelijk vertalen in een re- creatiebeleid, maar het beleidsterrein „organische stof" bestaat niet en zal ook nimmer ontstaan. Hebben we hier dan te doen met een symposium dat met duur overheidsgeld superspecia listen in staat stelt hun liefhebberijen uit te leven", vroeg de minister. Wie zich vroeger politiek bewoog trok dikwijls de conclusie dat dergelijk onderzoek niet ter zake was. „Dit onderzoek werd beschouwd als behorend tot de hobbys van wereld vreemde lieden, behangen met verrekij- kers, microscopen, determineertabellen en andere Prikkebeen-achtige attribu ten", aldus de minister die aanvulde een dergelijke mening niet te delen omdat de praktijk anders uitwees. „Ik zie uw hooggespecialiseerde arbeid als onont beerlijk voor mijn beleid". Vervuiling Het feit dat de wetenschappers zich buigen over de eigenschappen van orga nische stof noemde hij van zeer groot belang vooral omdat een gedetailleerde kennis nodig is om te bepalen in hoever re vervuilers als zware metalen en pcb's zich hechten aan organische stof. „Het regeringsbeleid is er op gericht om de vervuiling terug te dringen maar welke prioriteiten moeten we stellen?", vroeg Braks. Exate gegevens over de invloed van verontreiniging van de Waddenzee kan alleen van wetenschapszijde komen Dit wetenschappelijk onderzoek is vol Lees verder pagina 2 Een Texelse kottervisser leverde bij de havenmeester van Oudeschild een op gevist exposief in. Het projectiel had de vorm van een drietraps raketje en de po litie weet niet precies om wat voor ex plosief het gaat. De Explosieven Oprui mingsdienst heeft zich over het wapen ontfermd. Dezelfde dienst vernietigde deze week een eerder op het strand aan gespoelde granaat. Naar aanleiding van het 350-jarig bestaan houdt de Leidse Sterrenwacht open huis (waarbij gebouwen en instru menten bezichtigd kunnen worden) en een tentoonstelling over de geschiede nis van deze beroemde Sterrenwacht. De Texelse vereniging voor Weer- en Sterrenkunde organiseert op zaterdag 19 november a.s. een excursie naar Leiden. Als de tijd dat toelaat tevens een bezoek aan Teylers Museum in Haarlem. Ook belangstellende niet-leden kunnen, voor zover er plaats is, meegaan. Men kan zich opgeven bij Biem Lap, Rozendijk 31, telefoon (02220) 2508. Minister Ir. G. J. M. Braks van Landbouw en Visserij zat dins dagmiddag gezellig op de koffie bij de famlie J. M. J. Rutten in de Eendrachtpolder. De be windsman was hier gestopt tij dens een rondrit over Texel waarbij hij zich nader liet infor meren over een aantal Texelse problemen, waarmee zijn depar tement heeft te maken. De minister liet zich rondrijden sa men met de burgemeester, de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer en ambtenaren van zijn departement die zich bezig houden met natuur behoud en recreatie. Bij de familie Rutten kreeg de be windsman uit de eerste hand het nodige te horen over de rotganzen- problematiek nadat hij met eigen ogen had gezien dat de ganzen zich lllllil Wethouder P. Zegers hield woensdagavond in het bestuur van de Wel- zijnsstichting een pittig pleidooi om het werk dat de afdeling culturele za ken door de Welzijnsstichting bereikt zoveel mogelijk te beperken. Hij gaf het bestuur „het zeer dringende advies" te inventariseren welke taken de gemeente-ambtenaren voor de stichting moeten blijven vervullen en hoopte zo dat een oude .fifty-fifty" afspraak (de helft van de werktijd besteden aan Welzijnstichting en de andere helft aan de gemeente) nu daadwerkelijk tot stand komt. „Lukt het niet dan hebben we nog andere maatregelen op de rol", aldus Zegers, die op dat laatste niet nader wilde ingaan. 02226I 310 bent U daarvoor al eens in :afé - testa u rant geweest? telefoon (02228) 888. De wethouder begon met zijn waarde ring uit te spreken voor de bestuursleden van de stichting die zich trouw aan een moeilijke en vaak taaie taak wijden. De ambtenaren van de afdeling culturele za ken doen dat ook maar het werk dat hen bereikt is veel te veel. ,,De werkdruk is verschrikkelijk groot en dat gaat een keer ten koste van het personeel", aldus de wethouder Bij zijn dreigement dat als het bestuur van de Welzijnsstichting niet zelf met een taakomschrijving komt waardoor deze problemen verdwijnen, het college ,,deze zaak anders gaat rege len" kreeg hij van van bestuurslid Gerard Zijm als antwoord ,,meer personeel aannemen". Zegers zei dat dit financieel onmoge lijk is. Eerst wordt je door het rijk met een half miljoen gekort en als je dan een meevaller van 20 mille hebt (het inleve ren van salaris door gemeentepersoneel. -red.) dan koVn ik nog f480.000,— tekort. Ik begrijp die Abva-Kabo niet", aldus de wethouder. Bestuurslid Nico Nagtegaal vond het terecht dat de wethouder pleitte voor minder werk op de afdeling en daar is al overleg over geweest tussen college en bestuur. ,,Er was een tweede gesprek over deze problemen toegezegd maar dat is er nooit gekomen. Laten we nog eens met het college om de tafel gaan zitten." Gerard Zijm had geen goed woord over voor het betoog van Zegers. ,,De Wel zijnsstichting wordt gewoon de nek om gedraaid. Ik kan me wel voorstellen wat die andere maatregelen zijn." Verschil lende bestuursleden waren het niet met deze opvatting eens. ,,De wethouder dringt gewoon aan op meer zelfwerk zaamheid van het bestuur." Tijdbom Bestuurslid Fridt Blanken zei dat Ze gers niets nieuws vertelde maar de toon waarop het gebeurde en de woordkeus stonden hem niet aan. ,,U moet anders met ons omgaan. Dit is niet in over- F Blanken. ..De wethouder moet anders met de Welzijnsstichting omgaan." eensteemming met de waardering die u net voor het werk van de welzijns- bestuurders uitsprak", aldus Blanken die aanvulde dat ook in zijn wethoudersperi ode de werkdruk al buitensporig groot was Die druk wordt elk jaar groter maar het aantal personeelsleden op de afde ling blijft gelijk. ,,lk vind het niet prettig dat u een soort tijdbom onder uw pleidooi plaatst en ons een donkere zak van maatregelen voorhoudt waarbij we niet weten hoe diep die zak is". De fifty-fifty regeling is volgens Blanken ontstaan omdat glo baal een toerekening van administratie en kantoorkosten moest worden ge maakt. ,,Toen men dat bedacht was het al lang geen 50% werk meer voor de stichting, maar veel meer." Zegers antwoordde dat die situatie nog steeds zo is en de enige reden waar om hij zijn pleidooi hield was het belang van de betrokken ambtenaren. De kritiek begreep hij niet goed. ledereen brult tegenwoordig meteen maar onbehoorlijk bestuur en nu is mijn woordkeuze niet goed. Ik wil alleen maar goed omgaan met mijn mensen." Delegeren Secties van de Welzijnsstichting mo gen een Arob-procedure starten zonder toestemming van het bestuur. Na een korte discussie ging men akkoord met delegering van deze mogelijkheid onder het motto dat iedere groepering die zich geschaad voelt door een overheids- beslissing moet kunnen protesteren zon der voogdschap van bovenaf. Nadat de gemeenteraad zich over een Arob- bezwaar van een sectie heeft gebogen zal het bestuur hetzelfde doen en kan het dan natuurlijk ongegrond verklaren. De mogelijkheid om zelf als sectie be zwaar te maken zal in de statuten van de stichting worden opgenomen. Ook ging het bestuur akkoord met het jaarverslag 1983 en de begroting 1984 van het Mensen Zonder Werk-project. Het MZW denkt volgend jaar ƒ134.530,— subsidie nodig te hebben tegen ƒ170.532,— dit jaar. Die vermindering ligt aan het feit dat de aanvraag om een tweede full-time kracht is ingetrokken omdat men in tijd van bezuinigingen niet meer rekent op uitbreiding van personeel. niet alleen ophouden in het reser vaat Zeeburg maar ook bij de buren. Eerder gedurende de rondrit kre gen ook de kustafslag en het lot van de strandpaviljoens de aandacht. Daartoe werd een bezoek gebracht aan het strand en aan het paviljoen van Boks bij paal 12. Bij het door kruisen van het Hogeberggebied en de omgeving van de vogelbroed plaats De Bol kwam de financiële regeling voor de tuinwallenbehoud aan de orde, evenals de problemen die zijn opgeroepen door de groene nota's in het bijzonder de relatieno ta. Pas tegen de avond verlieten de minister en zijn gevolg het eiland. De rondrit over Texel was niet in het oorspronkelijk geplande bezoek op genomen. Het idee daarvoor kreeg de minister tijdens de opening van het symposium om elf uur 's mor- gens. Burgemeester Engelvaart was uiteraard graag bereid hem te bege- leiden en hem onderweg in kennis te stellen van de gevoelens die on der de bevolking leven ten aanzien van de genoemde vraagstukken. Dit contact was dus een onver wachte meevaller. De burgemeester poogde al geruime tijd een gesprek te hebben met de minister van land bouw over het structuurscheme natuur- en landschapsbehoud, maar vorige week had het ministerie nog laten weten dat Braks voorlopig geen tijd zou hebben voor een au diëntie. In plaats daarvan had het ministerie voorgesteld te praten met de plaatsvervangend secretaris generaal Mr. J. P. van Zutphen. Gezellig, sfeervol en bovenal betaalbaar. Een prima idee voor uw feestje, party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee. Bel voor verdere informatie, uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 bene Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, tel. (02220) 2741 en werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en Niek van der Heij ,,0e Wesp" bij Oranjestr 31, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.: jeveld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, pon 102220) 2741, na 18.00 uur 4881. JAARGANG Nr. 9829 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /17,per Kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr 36.25 01 742; NM8 nr. 67.34.60.398

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1