Cjrom c/jvartsJ~exeh in het hart-. teumkes: „Nota vol met heoretisch gezeur" 1 SINT ZATERDAG OP TEXEL \ankoopbeleid gemeente Begrip voor opstappen uit contact Waddengemeenten Wilde rit eindigde in greppel Paul Kikkert roepende in de woestijn Weer bom gemeld op Molengat i/vintig mille komt in goede aan ulturele zaken Dornier kwam 3 maanden te laat Fuik gestolen Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. m werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- „De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc leveld £r De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, con (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 JAARGANG Nr. 9832 DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /17, per Kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr. 67.34.60 398 londerdagavond lag hij dan op tafel: de nota van het college waarin staat jens welke regels de gemeente werk aanbesteedt of materiaal koopt. De imissie voor financieel, economisch en technisch beleid wachtte met art op deze nota omdat discussies over gemeentelijke aankopen keer op r de tegenstelling (wel of geen technische rapporten en wel of geen erdere offertes) aan het licht bracht. Een tegenstelling tussen vooral we- uder Barendregt en de raadsleden Dros en Beumkes van respectievelijk els Belang en het Pakt. Toen de nota tijdens de FET-vergadering donder- avond werd opengeslagen leken deze twee raadsleden snel uitgepraat, imkes kwalificeerde het beleidsuitgangspunt als „theoretisch gezeur" )ros was na lezing tot de conclusie gekomen dat er niets veranderd was vroeger en dat er allerlei mogelijkheden voor het college zijn om af te ten van de regels die zijn partij graag verwezenlijkt ziet: materieel niet hrijven volgens een vaste termijn maar aan de hand van keuringsrappor- bepalen of het oude wordt vervangen. aarna barsttte de inmiddeld bekende ussie weer los maar toch werd er de nota „gescoord" door wethou- Barendregt. De nota aankoopbeleid en algemene beschouwing over de »ls die het college wil hanteren en rom. Dit rapport werd donderdag een gevolgd door een detail-nota de aanschaf van rollend materieel, i's over het beleid wat betreft onder- d aan gebouwen en wegen, het on- louden van plantsoenen en een col visie op alles wat met openbare ver ing te maken heeft zullen nog en. ewust is gekozen voor een aparte over de aanschaf van auto's e.d. lat een dergelijke koop vaak in wei opzichten te vergelijken is met het esteden van werk. In de commissie- ladering werd duidelijk gemaakt dat ral wat het aanbesteden van werk eft niet zoveel vaste regels kunnen den opgesteld omdat de aard en de >tte van het werk enorm kunnen ver- llen Wethouder Barendregt legde het begin van de bespreking uit dat rich had geërgerd aan het loslaten de scheiding tussen beleid en uit- ring. ,,De raad bepaalt het beleid en uitvoering ligt in handen van B en verklaarde Barendregt nog eens r de duidelijkheid, waarna verschil- le commissieleden betoogden dat de streep tussen uitvoering en be niet duidelijk vastligt, waardoor de ilange discussies ontstaan. P. Bak- ,Wij besluiten tot aanschaf van een ihtwagen en het twistpunt wordt la- vét voor wélke prijs moet worden ge- ht. Is dat twistpunt nu beleid of be- fien we ons dan met de uitvoering?" endregt zei dat de commissie zich met de uitvoering bemoeit. „Vooraf it worden vastgesteld wat voor soort :htwagen er moet komen en dat is de een taak van de commissie die iets te zeggen heeft over het prijs- rtje en eventueel de raad die door het getrecht het voorstel van tafel kan Jaarlijkse kosten de nota staat dat de commissie FET n offertes tegen elkaar moet gaan af- jen omdat dit duidelijk een uitvoeren- (college) taak is. Iedereen was het s met het beleidspunt dat voor de schaf van apparatuur of de realisatie grote kapitaalswerken voor de ossing wordt gekozen die voor de ge meente tot de laagste jaarlijkse kosten leidt. Gebrand Poster noemde vooral dat laatste, een goed principe en de anderen waren het met hem eens, waarbij wel werd opgemerkt dat de commissieleden dan in de toekomst als ze het niet met de collegekeuze eens zijn, moeten aanto nen dat hun alternatief op jaarbasis tot lagere uitgaven leidt en daar zit het dis- cussievenijn. Immers, bijvoorbeeld Cor Dros is van mening dat sommige zaken niet moeten worden afgeschreven maar in één keer betaald. Anders kost het vol gens de Texels Belang-man teveel rente. („Wat je graag wilt hebben maar niet echt nodig hebt, moet je meteen betalen en voor dingen die je nodig hebt, moet je geld lenen", aldus Dros). Barendregt huldigt het principe dat je zoveel moge lijk moet afschrjven om een duidelijk fi nancieel beeld te houden over „wat je in huis hebt" en omdat je van het bedrag dat je hebt bij afschrijving meer zaken kunt aanschaffen. Ook donderdagavond kwam men er weer niet uit wat het meest voordeligst is maar door het aan nemen van het uitgangspunt „een zo laag mogelijke jaarlast" zullen wethou der en commissieleden bij een geschil wel met gedetailleerde rekenvoorbeel den moeten komen. Vooral omdat in het uitgangspunt ook staat dat voor de be rekeningen „alle factoren die invloed hebben op de kosten moeten worden meegewogen." Concurrentie „De investeringskosten zullen zo laag mogelijk worden gehouden door het in concurrentie aanbieden met tenminste twee offertes (bij hoge uitzondering wordt hiervan afgeweken) met een dui delijke omschrijving aan de leverenciers omtrent garantie, kwaliteit en andere ei sen", is een ander uitgangspunt van het college en ook hier kon ieder commissie lid zich in vinden nadat uitgelegd was dat van een uitzondering sprake is als Lees verder pagina 2 Een 20-jarige Texelaar verloor in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over drie de macht over het stuur van zijn Toyota personen wagen, waarschijnlijk als gevolg van wild en hard rijden. De wagen had over geruime afstand de hele weg- breedte en het fietspad van de Rui- gendijk nodig en kwam uiteindelijk op zijn kant in de greppel terecht. De ongedeerd gebleven bestuurder en zijn kameraad verlieten de wagen en werden pas zondagmidddag door de politie gevonden. De auto, die onder meer totaal versleten ban den had, is voor technisch onder zoek uit het verkeer genomen. De slippartij werd door een andere weggebruiker gezien. Deze sloeg alarm. Omdat het lot van de inzet- tenden op dat moment niet duidelijk was, kwamen de ambulance, ram penwagen en andere auto's van de brandweer in actie. Op de foto de in de greppel liggende auto, vlak voor dat deze door garage Kaczor werd weggesleept. Uitgezonderd Paul Kikkert bleek de raadscommissie algemeen en organi satorisch beleid er gisteravond geen moeite mee te hebben om als gemeen te Texel uit de Vereniging Contact Waddenzeegemeenten te stappen. Na een uitgebreide discussie toonde een ieder begrip voor het voorstel om uit deze overlegclub te treden, alleen Kikkert vond het jammer dat de Waddeneilan den daardoor niet meer verzekerd zijn van een zetel in het Coördinatiecolle ge Waddenzee dat met ministers en Gedeputeerde Staten in de gelederen praat over de bestuurlijke toekomst van het Waddengebied. Zaterdag zet Sint Nicolaas weer feestelijk voet aan wal op Texel. De aankomst op de haven en de officië le verwelkoming in Den Burg zijn on geveer op dezelfde wijze georgani seerd als vorig jaar, echter met het verschil dat de onderdelen iets vroe ger zijn gepland. De rondgang door Den Burg voert langs een kortere route. Voor het eerste heeft de dorps-commissie van Den Burg een belangrijk aandeel in de organisatie. In de intochtcommissie zitten nu E. Momberg, Chr. Groot, Dries Velt- kamp en J. van Hoorn. De kosten van het feest worden echter als van ouds gedragen door de winkeliers vereniging van Den Burg. Om 13.40 uur zal de goedheiligman, vergezeld van een grote schare zwarte medewerkers in Oudeschild aan wal stappen. Traditiegetrouw wordt gebruik gemaakt van een kotter van W. J. M. Boom uit Oudeschild. Om 14.15 uur la ten sint en pieten zich per taxi naar Den Burg rijden, waar om 14.30 uur op het Schilderend ter hoogte van „Helios" de rondgang begint. Muzikale medewer king wordt deze keer alleen verleend door het Kon. Texels Fanfare. De meis jesdrumband Margaretha Sinclair zit in een oefenperiode en acht zich nog niet in staat in het openbaar op te treden. Verder in de optocht: de A-Ford van Jan Geus met pepemotenvoorraad, Sint met paard en verzorger, landauwer met het bestuur van de winkeliersvereniging en ruiters. De route: Schilderend, Weverstraat, Stenenplaats, Hogerstraat, Gra venstraat, Warmoesstraat, doorbraak, Parkstraat, Weverstraat, Binnenburg, Groeneplaats. De zaal van „Azië" aan de Groene plaats is vanaf 14.35 uur open. Hier wordt een programma geboden aan de leerlingen van de kleuterscholen, die met hun leidsters zijn verzameld. Er is ook een „selectie" van peuters van de peuterspeelzalen, eveneens onder lei ding. Het is beslist niet de bedoeling dat de ouders hier bij zijn. Om 14.40 uur be gint een poppenkastvoorstelling en om 15.15 uur komt Sint Nicolaas, die zal worden verwelkomd door J. van Hoorn van de dorpscommissie. Om 15.30 uur vertrekt de goedheiligman naar De Lin deboom. In deze zaal (open vanaf 14.00 uur) worden alle oudere kinderen en an dere belangstellenden verwacht. Om 14.30 uur begint hier een poppentheater afgewisseld met muziek van de muziek schoolleerlingen. Even na 15.00 uur arri veert Sint Nicolaas die offcieel zal wor den toegsproken door de burgemeester en Ed Momberg van de dorpscommissie. De Texels Belang-man wilde dat de gemeente nog niet opstapt maar aan de andere kant wel met de buureilanden in zee gaat om een gezamenlijk beleid en overlegorgaan op te zetten. „Als we dan nog in de vereniging zitten kunnen we die zetel veilig stellen." Kikkert bleek een roepende in de woestijn want iedereen vond dit voorstel niet eerlijk. Bij aanvang van de discussie wilde Kikkert weten waarom de wethouders Barendregt en Zegers voor opstappen hadden gestemd (Engelvaart en de bur gemeester van Terschelling onthielden zich van stemming omdat ze in het da gelijks bestuur van de vereniging zitten) nadat het Texelse college eerder een sta- tutenvoorstel voor de vereniging had on dersteund. Engelvaart legde uit dat Ameland en Schiermonnikoog op de waddenconferentie in oktober onver wacht met het voorstel van opstappen kwamen en toen bleek dat de wethou ders van Terschelling dat ook wilden was er in feite een meerderheid. Een compro mis van Vlieland om het nog een jaar Voor de derde keer kreeg Teso te ma ken met een valse bommelding. Zondag middag kreeg de Texelse politie een tele foontje dat om acht uur 's avonds een bom zou ontploffen aan boord van de Molengat. De gebruikelijke voor zorgsmaatregelen werden genomen. De rijkspolitie te water onderzocht de veer boot en liet omstreeks half negen weten dat er niets aan de hand was.. In ver band met het onderzoek lag de veer dienst tussen zeven en negen uur stil. Omdat er vrij veel vervoersaanbod was, hoopten zich nogal wat auto's op. De wachtenden kregen te horen dat er een technische storing was. „Om paniek te voorkomen", zo werd ons meegedeeld. Na afloop van de dienstregeling werd een extra vaart gemaakt. B en W hebben de raadscommis- voor algemeen en organisato- ch beleid voorgesteld de ƒ20.000 de gemeenteraad alsnog wil steden aan een arbeidsplaats te stemmen om de werkdruk op de deling culturele zaken te 'lichten. Sinds 1 november is door inwilliging i een verzoek van een medewerkster arbeidstijdverkorting op de afdeling vakature ontstaan van 14 uur per ek. Het niveau van het werk vraagt invulling van deze vakature in de van commies. „Wij achten de 'kdruk op deze afdeling momenteel grootst, zodat wij voornemens zijn vakature van 14 uur voor een periode 2 3 jaar met twaalf uur uit te brei- aldus het college. Bijna drie maanden na het vlieg feest landde de Dornier 228 donderdag op vliegveld Texel. De Duitse kist stond in augustus aangekondigd a/s één van de hoogtepunten van de show maar moest toen wegens tech nische problemen (het toestel was net in produktie) op het laatste moment afhaken. Dat was spijtig voor de organisato ren, het publiek maar vooral voor de fabriek zelf die potentië le kopers had benaderd met de mededeling om op de Texelse show naar het nieuwe type te komen kijken. Om het verzuim van augustus een beetje goed te maken kwam de Dornier met plaats voor 14 personen en een nieuw type vleugel vorige week alsnog. Dat betrof vooral een fi nanciële goedmaker want het vliegveld Texel ontving uiteraard landingsgeld en de tank moest vol. Aan boord was een delega tie van Rijkswaterstaat die, a/s mogelijke kopers (een nieuw vliegtuig voor Polution Control), een vlucht maakten vanaf Schiphol en in het vliegvel drestaurant de inwendige mens versterkten. Opvallend was het geringe geluid dat de Dornier in de lucht produceert: het toestel was vlak boven de landingsbaan nauwelijks te horen en de zeer korte baan die de kist nodig heeft om te landen en te starten. Luchtvaartliefhebbers moeten deze week de ogen regelmatig naar het wolkendek richten want bij goed weer komt de ge restaureerde Uiver van de KLM (die een herdenkingsvlucht naar Melbourne gaat uitvoeren) zeer waarschijnlijk naar Texel. Op de foto de Dornier 228. aan te zien haalde het met en toen bleek Vlieland ook voor opstappen. „Het had voor de wethouders blijkbaar niet meer zoveel zin om voor of tegen te stemmen en misschien waren ze wel overtuigd door de argumenten van de anderen." Log Uit de discussie bleek dat de vereni ging een uitermate log lichaam is waarin de koppen praktisch met in één zak te krijgen zijn. Afgelopen vrijdag was er een vergadering van deze club en een groot aantal gemeenten liet het afweten. Degenen die er wel waren lagen voorna melijk in de clinch over de te hoge con tributie en het agendapunt statuten strandde doordat het aantal benodigde leden niet aanwezig was. Via de vereni ging hebben de eilanden echter wel twee zetels in het Coördinatiecollege en die raakt men nu formeel kwijt. Burge meester Engelvaart dacht dat de mi nister niet om de eilanden heen kan en hoopt dat er weer zetels beschikbaar ko men voor de eilanden, maar zeker is dat uiteraard niet. „Als dat gebeurt is het heel jammer maar geen ramp. Uiteraard blijven we inspraak houden in de plan nen van het rijk. We zijn echter niet meer actief bij het ontwerpen van die plan nen", aldus Engelvaart Invloed Overigens is het nog de vraag of de vereniging na het opstappen van de waddeneilanden blijft bestaan want an deren hebben ook aangekondigd moge lijk te zullen bedanken. Verschillende raadsleden hadden zich erover verwon derd dat er zoveel instanties zijn die zich met het waddengebied bemoeien („Ziet u door de bomen het wad nog wel") maar dat het vooral een zaak van de ei landen is omdat die tachtig procent van het gebied gaan beheersen. Anderen vreesden dat de Texelse voorstellen in het samenwerkingsverband dat de wad deneilanden nu willen opzetten weg gestemd zullen worden en dat de Texel se visie daardoor met duidelijk wordt. De burgemeester vond dat onzin omdat Texel altijd een eigen beleid kan voeren voor het eigen gebied. Op de vraag hoe veel invloed de raadsleden op het over leg tussen de eilanden hebben zei Engel vaart: „Niet veel. U kiest vertegenwoor digers in dat overleg en die stemmen naar eer en geweten. Pas als er beleids voornemens getoetst moeten worden op de verschillende eilanden, wordt de raad ingeschakeld." De gemeenteraad moet nog over het opstappen beslissen. Een bejaarde Texelaar constateerde donderdag dat uit zijn aan de Heems kerkstraat gelegen voortuin een fuik was gestolen. (02226) 310

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1