TROEFTIENTJES-ACTIE LIEP UIT DE HAND „Cornelis Maria maakte eestelijke proefvaart B en W zien niets in promotieplan EXPLOITANTEN VERLIEZEN KORT GEDING Sint Nicolaas-idee Casio jongenshorloge Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL Sloop paviljoens begonnen Winkeliers waren nog nooit zo scheutig JAARGANG Nr. 9834 DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 aa.ital boorplatforms (elk voorzien van een ruime verboden zone) en het snel dichter wordende net van niet altijd in gegraven gas- en olieleidingen op de zeebodem vormen een toenemende last. Nog afgezien van de drukker wor dende gewone scheepvaartroutes die als ware „snelwegen" worden gebruikt. Naarmate de omstandigheden voor de visserij moeilijker worden en dus de kan sen op rendabele bedrijfsvoering kleiner, is het steeds belangrijker dat alle techni sche middelen worden aangegrepen om ,,bij de tijd" te zijn en daarbij te zorgen voor een bemanning met de juiste men taliteit. Vlaming is een van de visserijon dernemers die dat heel goed heeft be grepen. ,,Het vierde geslacht Vlaming kan de toekomst met vertrouwen tege moet zien." De volgende spreker was de heer C. P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Hij wees er terloops op dat „zijn" schepen zich niet bezig houden met het aanhouden van kotters en memoreerde ook het onlangs op diepte brengen van de haven. „We heb ben alles eruit gehaald wat jullie over boord gegooid hebben." Als geschenk voor Biem Vlaming had hij een originele bootsmansfluit meegenomen „met een briefje waarop de wijsjes staan." Directeur Kip van de Visafslag van Den Helder zei dat zijn afslag indirect de vanaf ƒ29,50 5 jaar batterij. M. Tromp Weverstraat 34 (02226) 310 vruchten plukt van de investeringen van de vissers en hij voelde zich dan ook zeer bij de vernieuwing van de vloot betrok ken. Als blijk van de goede betrekkingen overhandigde hij een wapenschild van de gemeente Den Helder, bestemd om te worden opgehangen in de brug van de kotter. Verder werd het woord gevoerd door de heer Schooneberg van Stork Werkspoor die als geschenk een wandbord van Makkumer aardewerk overhandigde. Ook de heer Hoorn van Mercedes Benz had een geschenk meegedracht. Een ca deau voor mevrouw Vlaming („Voor alle koffie en gastvrijheid") gaf de heer P. Verschuur van Reintjes koppelingen. Laatstgenoemde stelde Biem Vlaming als voorbeeld voor heel ondernemend Nederland. „Het land is in een mi neurstemming en niemand durft meer wat. Vlaming laat echter een kotter bou wen van miljoenen; daar kan menigeen een voorbeeld aan nemen." De exploitanten van de strandpa viljoens die met ontruiming uit de duinen werden bedreigd T. van der Laan. M. M. de Graaf, H. Boks, J. Terwey, J. J. Schuiringa en G. J. Groenendijk hebben het kort geding dat ze tegen de Staat der Nederlan den aanspanden verloren. De president van de Alkmaarse recht bank bepaalde in zijn uitspraak vrijdag middag dat Staatsbosbeheer niet hoeft te wachten met ontruiming van de vijf paviljoens tot de uitspraak in het Hoger Beroep van een eerder kort geding op 12 januari. Dat betekent dat de paviljoens binnen 14 dagen geheel moeten zijn verwijderd op straffe van een boete van f1000— per dag als dat niet gebeurt. De meeste ex ploitanten zijn inmiddels met het slopen van hun bedrijf begonnen. De beweeg redenen van rechter Mr. Attema zijn nog niet bekend. Het vonnis is verzonden naar de advocaten van beide partijen maar door de poststaking niet in hun be zit. Voor de exploitanten was het verlie zen van het geding een forse tegenvaller. Men rekende erop dat de rechter uitstel van executie billijk zou vinden met een hoger beroep uitspraak in het vooruitzicht. De Sint Nicolaas-actie van de Winkeliersvereniging Den Burg is fi nancieel uit de hand gelopen. Als gevolg van een fout die door de leve rancier van het Troeftienspel is gemaakt is tot dusver aan het publiek veel meer prijzengeld uitbetaald dan de bedoeling was. De schade die de winkeliers hebben opgelopen is zelfs zo groot dat de verenigingskas niet toereikend is om deze te betalen. Het plan was dat de winkeliers aan de actie niet meer dan ruim f4500,— zou den uitgeven. Daar komt nu minstens f7000,— bij. Wat is er mis gegaan? Zoals bekend kreeg het publiek gedurende de actie weken in de winkels van Den Burg bij elke contante besteding van f 10,een bonnetje. De bonnetjes konden op een deelnemersformulier worden geplakt, waarbij elk bonnetje dezelfde afbeelding moest hebben als reeds op het vakje op de kaart was afgedrukt. Een volgeplakte kaart gaf recht op tien gulden. Bo vendien gold elke volgeplakte kaart als lot met kans op de wekelijkse hoofdprijs van f500,—. Omdat van één van de soorten bonnetjes er niet meer dan 300 mochten worden uitgegeven, konden gedurende de hele actie niet meer dan 300 korrekt volgeplakte kaarten worden gemaakt. Dat was althans de bedoe ling maar door een fout van de leverancier van het spel (Maatschappij Ver koopbevordering Midden- en Kleinbedrijf, MVMK) zijn wel vier of vijf keer zo veel exemplaren van het betreffende „prijsbepalende" bonnetje onder het pu bliek verspreid. En dus konden ook veel meer korrekt volgeplakte kaarten ont staan die allemaal recht gaven op een tientje. Het bange vermoeden dat er iets fout zat, rees al na de eerste actieweek toen er verrassend veel kaarten moesten worden verzilverd maar men hield het toen op toeval. Gisteravond, toen er na twee weken actie 880 formulieren waren ingeleverd, was er geen twijfel meer. Om verdere financiële schade te beperken, werden alle deelne mende winkeliers opgebeld met het verzoek onmiddellijk te staken met het uit geven van formulieren en bonnetjes. De volgende ochtend werd echter beslo ten toch door te gaan met de actie. Het was toen namelijk gelukt in contact te komen met MVMK, waar de fout grif werd toegegeven en waar werd toege zegd dat de financiële schade op één of andere manier zal worden vergoed. Aan het uitgeven van te grote aantallen prijsbepalende bonnetjes is echter wel een eind gemaakt. In allerijl zijn de winkeliers van nieuwe bonnetjes voorzien. Reeds uitgegeven kaarten kunnen normaal met reeds uitgegeven zegeltjes worden volgeplakt en worden verzilverd. Ook het trekken van de prijs van f500,— aan het eind van de laatste actieweek gaat gewoon door. Het publiek heeft dus geen reden om ontevreden te zijn, integendeel, nog nooit zijn de winkeliers van Den Burg bij hun Sint Nicolaas-actie zo scheutig geweest.... Bij de gisteravond gehouden tweede trekking werd de heer B. P. Nieboer, Schoorwal 49, aangewezen als winnaar van de weekprijs van f500,—. ■actieParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741 ien werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, -m Verschijnt dinsdags en vrijdags is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij m_ M M siS" M Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ17,- per kwartaal De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, rel. 102223! 964. (jVOftYl V)dTT 7 I Xt W ft) Cl 99.17.636 if advertenties, abonnementen, etc.. l/l//#' 14/ VP M LV */V V r O f 1/ \S V FUWM Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67.34 60.398. geveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, j loon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 V/ wat een gewenste veiligheidsvoorziening Ondanks de economische recessie gaat de vernieuwing van 5 Texelse visserijvloot gestaag door. Zaterdag nam de heer em Vlaming uit Den Burg zijn TX 49 Cornelis Maria" offi- eel in gebruik. De nieuwe kotter die tegen de zes miljoen gul- in heeft gekost, neemt de plaats in van de vorige TX 29 die bij- i tien jaar door Vlaming is gebruikt, maar onlangs werd ver- >cht naar Stellendan en inmiddels als Goeree 44 een nieuw le- in is begonnen. De nieuwe kotter is 38.50 meter lang, meter breed en 4.40 meter diep. Het hip is voorzien van een Stork 9F motor i een vermogen kan leveren van 2000 maar is afgesteld op 1800 pk bij 900 eren. Verder zijn er twee Mercedes V10 ilpmotoren van elk 280 pk. De kotter >rd gebouwd bij Scheepswerf Haak in Zaandam. Het kasko werd ver- ardigd op de werf van Van der Molen, )k in Zaandam. De bouw vergde totaal im acht maanden, wat bijzonder snel Electronica Wat de verdere technische uitrusting ■treft is nog te melden dat de kotter is wrzien van een Primac Seffle hydrauli- he stuurinrichting en van een 8-kops ir, geleverd door Luit uit Den Oever, et vistuig werd vervaardigd en geïnstal- erd door Hans Boom uit Oudeschild. e kotter werd geschilderd door de Ver- ngde Schilders uit Den Burg. De „Cornelis Maria" is voorzien van Ie electronische apparatuur die de oordzeevisser ten dienste kan staan: en Sailor zender (T 126/R 105), twee larifoons (Sailor RT 144C), een Handic canner, twee Furuno radars (FR 1011 N n FR 701 M), een kleurenecholood (Fu- ino FCV 201), een Dogger 42 Echo ed, een log (type Ben Athena), een ommunicatie-ontvanger (Sailor R 104), en gesloten tv-circuit met zicht op de lachinekamer en onder de bak, auto matische piloot (Neco 728), roerstand- anwijzer (Neco 101 RIH 124). Decca tm J met plotter van INA en een wachtalarm (Neco 738). Laatstgenoemd instrument voorkomt dat de wacht aan boord in slaap valt als de kotter op automatische piloot zelfstandig op koers blijft. In het nieuwe schip zijn nog tal van andere voorzieningen en snufjes verwerkt waar door de visserij effectiever en aangena mer kan worden beoefend. Het spreekt daarom vanzelf dat op het voordek een opzoekinstallatie is, waardoor het uit zoeken van de vis een heel wat „mense lijker" karwei is geworden. Bemanning Biem Vlaming leidt zijn visserijbedrijf vanaf de wal. Schipper op de TX 49 is Bram Ruiter uit Den Helder. Ook twee andere opvarenden (Freek Papo en Siem Boendermaker) zijn uit de marinestad af komstig. De overige bemanningsleden zijn Erik Boogaaard (machinist), Marcel Bakker en Cor Vlaming. Laatstgenoem de is een zoon van de eigenaar. Een an dere zoon zit momenteel nog op de vis- serijschool en zal waarschijnlijk te zijner tijd ook op de kotter van zijn vader komen. Tijdens de proefvaart op de Texelstroom had de officiële overdracht van de kotter plaats. Als teken daarvan werd de vlag van Maaskant neergehaald en werd de vlag „Cornelis Maria" in top gehesen. Bij de plechtigheid werd geas sisteerd door Biem's vader, Cornelis naar wie de kotter mede is vernoemd. De proefvaart, die ruim een uur duurde, ein digde in de haven van Oudeschild waar de kotter aan de kade werd gelegd. De genodigden begaven zich per bus en met eigen vervoer naar het havenrestau rant van 't Horntje, waar de borrel wathtte, alsmede een uitstekend ver zorgd koud buffet. Ondernemingsgeest Burgemeester J. A. Engelvaart sprak zijn bewondering uit voor de onderne mingsgeest die door Vlaming aan de dag wordt gelegd. Er is in deze tijd van economische teruggang wel enige moed nodig om een dergelijke miljoenenin vestering te doen. Extra onzeker zijn de tijden voor de visserij omdat de internati onale visserijpolitiek zich allerminst dui delijk ontwikkelt. „Ik hoop dat jullie spoedig in rustig vaarwater komen, dat aan de huidige verwarring een eind komt en dat je dus weet waaraan je toe bent", aldus de burgemeester. Engelvaart maakte van de gelegenheid gebruik om zijn ergernis uit te spreken over het feit dat tegenwoordig wel erg veel instanties zich bezig houden met de controle van de regels die voor het gebruik van de zee zijn afgekondigd. Dat is vooral het geval op de Waddenzee waar meerdere con- B en W hebben besloten geen me dewerking te geven aan een door het reclamebureau WKE te ontwer pen promotieplan voor Texel. Van gemeentewege zal er dan ook geen geld voor worden beschikbaar gesteld. Het college wil wel mee werken aan promotion-acties die voor de korte termijn zijn bedoeld en waarbij gebruik wordt gemaakt van onderzoekgegevens die merendeels reeds beschikbaar zijn, omdat ze kunnen worden geleverd door het Nationaal Bureau voor Toerisme. De gemeentelijke afwijzing is een te leurstelling voor de meeste leden van de Werkgroep Promotie Texel. Men wilde graag een specifiek op de Texelse situa tie betrekking hebbend marketingplan dat gedurende een reeks van jaren lei draad is voor de wijze waaropvoor re creatie op Texel en voor Texelse produk- ten reclame moet worden gemaakt en de wijze waarop deze promotie zou moe ten worden bekostigd. De onder meer uit vertegenwoordigers van WV, ge meente en ondernemers' samengestelde werkgroep had zelfs al het reclamebu reau WKE advertising en Marketing B.V. te Bergen opgedragen de eerste oriënte rende fase van het onderzoek uit te voe ren. Daarmee is een bedrag gemoeid van ƒ7200— exclusief BTW. Voor de kosten hebben TVO en VVV zich garant gesteld, zodat de gemeente er geen geld aan kwijt is. In hoeverre het onderzoek trolerende mensen in bootjes rondvaren. Engelvaart zou alle controle willen laten uitvoeren door de rijkspolitie te water en vond met name de eigen bewakings dienst van Staatsbosbeheer niet zo no dig. De burgemeester had voor Biem Vlaming een persoonlijk geschenk mee genomen. Het ging niet alleen over de zee maar ook over de luchtvaart, zodat dus rekening werd gehouden met Vla- mings grote belangstelling voor de vliegerij. Haafc-schip „Onvisbaar weer komt bij dit soort schepen praktsich niet meer voor", al dus Bert Weijdt, sprekend namens de visserijvereniging DETV, die met name veel lof uitte over de kwaliteit van de kot ters die door scheepswerf Haak zijn ont worpen en gebouwd. Haak heeft al heel wat schepen voor de Texelse visserij ge bouwd. Er staan er momenteel nog twee op stapel. Opmerkelijk vond Weijdt het dat de opdrachtgevers voor de Haak- schepen tot dusver uit Den burg en Ou deschild komen en niet uit het visserij- dorp Oosterend. „U zult het bolwerk Oosterend moeten nemen, als u voor Texel aan het werk wilt blijven", aldus Weijdt, die ook nog even inging op de internationale politiek rond de visserij. Hij zag een zeker voordeel in de nog bestaand onenigheid. „Zolang de heren het niet eens zijn, is het water troebel". Weijdt signaleerde nog andere bedrei gingen en beperkingen voor de visserij. Met name stukken visgrond die verloren gaan als gevolg van het toenemende doorgaat (wat wenselijk lijkt omdat het alleen waardevol is in combinatie met vervolgonderzoek waarvoor de gemeen te in ieder geval ook geen geld geeft) is nog niet duidelijk. Het is ook de vraag ook de werkgroep in de huidige sa menstelling blijft voortbestaan. Najaarscampagne B en W staan huiverig tegenover het besteden van veel geld voor onderzoek, waarvan allerminst vast staat of het de moeite waard zal zijn. Met name wet houder Klaas Barendregt vreest van niet en ziet veel meer heil in gemeentelijke fi nanciële steun aan kleine acties waarvan het resultaat al gauw meetbaar is, zoals de laatstgehouden najaarscampagne van de WV die ƒ135.000,— heeft gekost en waaraan de gemeente ƒ50.000,— bij droeg. Het ziet er naar uit (aan de evalu atie wordt door de VW-directie nog ge werkt) dat deze actie succesvol is ge weest: in nazomer en in de eerste herfst maand is er een kleine toeristische groei geweest. De neergaande lijn van de af gelopen jaren is in ieder geval weer op waarts geworden, ondanks het in sep tember zeer slechte weer. Barendregt is persoonlijk van mening dat het Texelse bedrijfsleven voor het bekostigen van de extra promotie minstens even royaal over de brug moet komen als de ge meente. Hjj voelt niets voor directe kop peling; de gemeente legt b.v. even veel geld op tafel als de ondernemers. Vader Cornelis Vlaming flinkswordt gefeliciteerd door Joop Haak van de scheepswerf Haak, nadat de vlaggen zijn gewisseld In het midden eigenaar Biem Vlaming naf de RP 15 van de Rijkspolitie maakten wij deze foto van de nieuwe TX 49 tijdens de feestelijke proefvaart. De politieboot zorgde voor begeleiding, bij een zo groot aantal meevarende genodigden waarop de eigen reddingsmiddelen van de kotter niet zijn afgestemd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1