HOORNDER BEURS ZEER GEVARIEERD ACEND4 i Texelaartjes DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE FAMILIEBERICHTEN FAMILIEBERICHTEN „Ondernemersklimaat steeds killer" Aanrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1! De opening van de beurs. De ballon wordt gevuld met gas. Mevrouw Engelvaart (links) en W Goënga (rechts) kijken toe. De beurs van bedrijven uit en rond Den Hoorn die vrijdag en zaterdag in dorpshuis De Waldhoorn werd ge houden is een succes geworden. Ruim 1400 Texelaars bezochten de manifestatie die door gebruik van het hele dorpshuis, inclusief een ex tra aangebrachte verdieping fors ge noemd mag worden. De beurs was ook afwisselend en liet duidelijk zien dat Den Hoorn een gevarieerd bedrijvenaanbod heeft. De beurs werd vrijdagmiddag geo pend door mevrouw T. Engelvaart- Nierop. Zij vulde een immense ballon met gas om de bol daarna aan de gevel van het dorpshuis te bevestigen. Me vrouw Engelvaart en de deelnemende ondernemers werden toegsproken door W van Hintum voorzitter van de Hoorn der Winkeliersvereniging die deze mani festatie een dringende noodzaak noem de omdat „het klimaat voor onderne mers steeds killer wordt." Van Hintum zei dat de middenstand in Den Hoorn al jaren strijdt voor een rede lijk bestaan en op moet boksen „tegen allerlei instanties, ambtelijke regels, landschapszorgen en horizonfreaks" Hij meende dat Den Hoorn zeer wordt be knot in het streven naar meer recreatie en wintervoorzieningen. ,,De bouw van bungalows, apparte menten en dergelijke is in dit dorp zeer gewenst en wij kunnen geen stiptheids acties of stakingen uitvoeren om dit te bereiken", aldus Van Hintum die daar aan toevoegde dat als die financiële mo gelijkheid er wel was voor de onderne mers het toch niet zo gebeuren. „Dat druist in tegen onze principes". Dinsdag 22 november In „De Hollebol" houdt de Vrouwen bond FNV een discussieavond over „Vrouwen en sociale (on)zekerheid"; 20.00 uur. In „De Twaalf Balcken" in de We verstraat wordt vanaf 20.30 uur politiek café gehouden. In het Groene Kruisgebouw geeft de dia betesvereniging voorlichting, aanvang 18.45 uur. Woensdag 23 november De Hervormde Vrouwengroepen hou den in het jeugdgebouw aan de Oran jestraat in Oosterend verkoopdag. Van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 24 november De Sportraad houdt de najaarsvergade ring in de kantine van SVO in Oosterend, aanvang 20.00 uur. In de hal van de Sint Jozefschool heeft de R.K. parochieraad een avond met de theoloog Sef Konijn. Deze keer over „Sacramenten", aanvang 20.00 uur. De voorzitter vertelde dat de deelne mers aan de beurs er toch in waren geslaagd zich breed te presenteren waarbij kosten noch moeite leken te zijn gespaard. „Bij ons is de ambitie om in een tijd van recessie te overleven en om onze bedrijven zo goed mogelijk te pre senteren gelukkig zeer groot." Van Hintum gaf toe dat er ^nkele „kHIe kanttekeningen" zaten iri zijn toespraak maar vond dat nodig om aan te tonen dat de beurs „niet louter uit vrolijkheid" was bedacht. „Verder maken we er twee gezellige, succesvolle dagen van", aldus Van Hintum waarna mevrouw Engel- vaart de ballon vulde. De burgemeestersvrouw memoreerde dat in Den Hoorn 20 jaar geleden voor het laatst een dergelijke beurs was ge houden. „Het is goed dat u dit doet, want ik wist bijvoorbeeld niet eens dat er zoveel bedrijven in dit dorp zijn. Het is een prachtig initiatief om daar rucht baarheid aan te geven", aldus mevrouw Engelvaart die het een rijkdom voor het dorp vond dat er een gevarieerd winkel en werkklimaat is. „Dat houdt het dorp bijeen." Als dank voor het verrichten van de opening kreeg mevrouw Engelvaart een houten schaal uit handen van Van Hintum. Nadrukkelijk was vooral door de win keliersvereniging verklaard dat het geen supercommerciele beurs zou worden met prijzenstunts e.d. Dat was het ook niet. Iedere deelnemer, ieder bedrijf liet zien wat het in huis had en presenteerde dat feestelijk. Fotohandel Pieter de Vries toonde werk van eigen hand en de hore cabedrijven toonden produkten uit eigen keuken. Men kon wijn proeven in de kraam van slijterij 't Feugelhuus en Goënga had in een apart lokaal van het dorpshuis een minisupermarkt ingericht. Rijwielhandel Troost en drogisterij Boon gaven een dwarsdoorsnede van hun as sortiment en de agrarische bedrijven Wezenspyk en St. Donatus presenteer den eigen produkten. Over laatstge noemde bedrijf werd ook een videore portage vertoond. Interessant was de verzameling voor werpen van houtbewerker Joh. Bakker en datzelfde kan gezegd worden van de beveiligingsinstallaties (compleet met loeiharde sirenes) van Fa. De Wit en de bouwkundige constructies van aanne mer J. Commandeur. Het publiek kon middels bordjes bij de kramen een slag zin samenstellen („waarom zou u verder lopen voor iets dat u hier kunt kopen") en deze prijsvraag werd gewonnen door Gerard en Janka Bakker van Jonkersber- gen, die een tweedaagse reis naar Lon den of Parijs wonnen. Zondagmiddag omstreeks half vier deed zich een aanrijding voor tussen twee auto's bij het kruispunt Beatrixlaan-Gasthuisstraat. Een 28-jarige inwoner van Leiden die op de Beatrixlaan reed, wilde rechtsaf slaan om de Gasthuisstraat in te rijden en ging daarbij eerst naar links om een wijde bocht te kunnen maken. Voor een ach terop komende 21-jarige Texelaar gaf dat de indruk dat de man bezig was voor te sorteren om links af te slaan. Hij pas seerde van rechts en botste daarbij te gen de Leidehaar. APPIE BAANTJER VERTELT „Zijn privéleven gaat jou niets aan." Christine van der Waal wierp haar hoofd in de nek. „Sprak ik een onwaarheid?" De Cock beluisterde de toon. Er was iets dat hem niet beviel. Hij hield zijn hoofd iets schuin en bekeek de vrouw voor hem aandachtig. Bijna onbeschaamd. Hij schatte haar op achter in de veertig. Het zwarte, reeds grijzende haar was strak naar achteren gekamd en eindigde in een wrong. Het ovale, niet onknappe gezicht, straalde va een vriendelijke wel willendheid. Warm, meelevend. Alleen haar ogen, haar kleine helgroene ogen, deden niet mee. Die waren koud, kil, als van een slang. „U kunt ons vertellen wat hier van morgen gebeurde?" Ze knikte traag. „We hielden een seance", begon ze. „Dat doen we elke week. Op donder dag. Onze Jennifer Jordan is een voor treffelijk medium. Ze onderhoudt goede contacten met hem schimmenrijk. Hoe wel er spiritistische groeperingen zijn, die onze geestelijke instelling en benade ring veroordelen, boeken wij opmerkelij ke resultaten. Op onze vorige seance hebben wij zelfs een astrale verschijning waargenomen. Onze verwachtingen voor vanmorgen waren dan ook hoog gespannen." De Cock gebaarde naar de hoge stoelen om de tafel. „Wordt de kring altijd door dezelfde lieden gevormd?" Christine van der Waal draaide zich half om en wees naar de groepjes vrouwen bij de ramen. „We komen al jaren bijeen. Er zijn wei nig mutaties, veranderingen. Velen van ons deden al mee, toen Jennifer nog kon zien. Nietwaar, Jennifer?" De vrouw in toga knikte. Haar gezicht stond ernstig. „Martha van Keulen is ons van de week ontvallen. Vrij plotseling, moet ik zeggen. Ze was nog spiritueel. Actief. Ik had het echt niet verwacht. Zo gauw. Vorige week was ze nog in ons midden. Haar zuster Agatha wilde dat wij vana vond de geest van Martha zouden oproepen. Ik was er tegen, maar Agatha en. Zwarte Sophie drongen sterk aan.*' De Cock krabde zich verlegen achter in de nek. „En", vroeg hij weifelend, „is de geest van Martha gekomen?" Jennifer Jordan trok haar schouders hul peloos op. „Ik heb haar niet opgeroe pen. Er was een verschil van mening. We hebben toen afgesproken, dat wij over dat onderwerp later zouden stem men. Tijdens of na de koffie." Ze zuchtte diep. „Zover zijn we niet gekomen. Zij stond het niet toe. Nog voor het tot een stemming kwam, had de kwade geest toegeslagen." De Cock slikte. „Was het Martha?" Op het gezicht van Jennifer Jordan kwam een smartelijke trek. „Dat weet ik niet." „Een kwade geest?" Ze knikte heftig. „Ik heb haar aanwezigheid duidelijk gevoeld. Direct al bij het begin van de seance. Bij het kruis- en bordspel. Ze leek wel gematerialiseerd. Zo duidelijk manifesteerde de geest zich. Bijna tastbaar." Jennifer Jordan zuchtte opnieuw. Heel diep. Haar lange lichaam schokte. „Ik heb het kruis onmiddellijk na de mededeling laten vallen en de seance beëindigd. De druk op mij was te groot geworden, te zwaar. Ik kon het niet meer dragen. Ik wist toen ook, dat het onheil onafwendbaar was." „U kon het niet voorkomen?" Jennifer Jordan spreidde haar handen in wanhoop. „Wie weerstaat de wil van een kwade geest?" De Cock kneep even de ogen stijf toe. Het gesprek met het medium vermoeide hem bovenmate. „Wat was het voor een mededeling?" Jennifer Jordan strekte een bleke hand voor zich uit naar de ronde eiken tafel. „De mededeling verscheen hier op het bord. Christine las hardop de letters, die het kruis op het alfabet aanwees. Ze vormden de woorden „Sjaan sterft". De Cock reageerde verwonderd. „Wie is Sjaan?" Christine van der Waal haalde haar schouders op. „Dat heb ik ook onmiddellijk ge vraagd maar niemand in de kring rea geerde. Ik ken ook in ons midden geen Sjaan." De Cock beroerde de zwarte toga. „Die mededeling kwam van de kwade geest?" Jennifer Jordan knikte, „Beslist.... geen twijfel mogelijk." „En was bestemd voor een van de aanwezige leden van de kring." Het medium weifelde zichtbaar. „Dat eh... dat is wel gebruikelijk", stamelde ze. De Cock boog zich naar haar toe. Zijn gezicht stond strak. „Een „Sjaan" kent niemand", sprak hij hard. „Maar Zwarte Sophie sterft." Er viel een stilte. Intens. Beklemmend. De Cock richtte zich op en keek de ka mer rond. Vanaf een der ramen kwam een vrouw met statige tred naderbij. Voor hem bleef ze staan en wreef het lange grijze haar uit haar gezicht. „Ik ben Annette", sprak ze plechtig, „Annette van Leeuwenhoek. Ik heb de ze seance bijgewoond en ik kan u naar waarheid zeggen, dat aan de wil van de geesten is voldaan.... Sjaan stierf." Ze zweeg even; wees met een dramatisch gebaar naar de dode vrouw het tapijt. „Sjaan Streuffels.... eens de vrouw van mijn broer." Dokter Den Koninghe, de oude, kleine en altijd wat excentrieke gemeentelijke lijkschouwer, stapte met korte driftige pasjes de kamer binnen. Achter hem to renden twee broeders van de genees kundige dienst. Een brancard tussen hen in. De Cock liep de lijkschouwer tegemoet. Vriendlijk glimlachend stak hij hem een hand toe. „Het spijt me, dat ik u moest lastig vallen", sprak hij verontschuldi gend, „maar ik heb er weer een." „Wat?" De Cock spreidde zijn handen iets uiteen. „Een dood lijk." Dokter Den Koningdhe keek hem van over zijn halve brilletje bestraffend aan. „Waarde vriend" sprak hij geaffec teerd, „lijken zijn altijd dood. Als ge het nog niet wist, mijn waarde, dat is nu eenmaal de essentie van een lijk." De Cock lachte hardop, maar besefte te gelijk dat zijn opgewektheid bij de leden van de spiritistische kring een vreemde indruk moest wekken. Hij trok zijn ge zicht snel weer in een ernstige plooi en geleidde de oude dokter naar de vrouw op het tapijt. Dokter Den Koninghe nam zijn grijze Ga ribaldi af een knielde bij haar neer. Hij trok de kin van de vrouw iets omhoog en bekeek langdurig de hals. Zijn vingertop pen gleden over het achterhoofd. Daar na nam hij een kleine zaklantaarn uit zijn jaszak en bescheen de ogen. Pas na eni ge tijd kwam hij uit zijn gebukte houding omhoog. Op zijn gezicht lag een zorgelij ke trek. „De vrouw is dood", sprak hij zacht. Het klonk laconiek. De Cock maakte een grimas. „Dat had ik al begrepen", mompelde hij. „Ik vind alleen vreemd dat ze er nog zo eh... zo gezond uitziet." Dokter Den Koninghe boog zich nog eens naar voren. „Hoogrood. Het duidt op een inwen dige verstikking. Het bloed behoudt dan zijn helrode kleur." Hij blikte om zich heen. „Wat is dit? Een samenkomst?" De Cock knikte'. „Dit zijn leden van een spiritistische kring. Er was hier een seance gaande. Men neemt hier algemeen aan dat de vrouw door een kwade geest werd gedood." Dokter Den Koninghe keek naar hem op. „En u gelooft dat?" De Cock glimlachte. „Niet direct", zei hij ontwijkend. „Ik zoek bij mijzelf nog naar een kwalificatie voor het begrip „kwade geest". Maar voorlopig interesseert mij meer hoe deze vrouw de dood vond." De lijkschouwer zette zijn hoed weer op. Daarna nam hij zijn metalen brilletje af, trok een wit zijden pochette uit het borstzakje van zijn diepzwart colbert en veegde zorgvuldig de glazen schoon. (Wordt vervolgd) AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Uit Australië ontvingen we het droevige bericht, dat op 18 november in de leeftijd van 69 jaar is overleden onze zwager W. van Diemen, echtgenoot van Naantje de Graaf. Fam. De Graaf 28 Ahern rd. poste 3810, Pakenham, Victoria, Australia, Niemand leeft voor zichzelf. Niemand sterft voor zichzelf. Wij leven en sterven voor God onze Heer. Aan hem behoren wij toe. Bedroefd, maar dankbaar voor wat zij voor ons allen betekend heeft, delen wij U mede, dat, na een dapper gedragen ziekte, van ons is heenge gaan mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma Engelina Catharina Trooster, geb. 22 - 2 - 1918, echtgenote van Cornelis Bruin. Den Hoorn: C. Bruin Den Helder: Jan en Anny Bruin-Twijnstra Jouke en Jelmer Den Hoorn: Kees en Riek Bruin-Jansen Suzanna en Roosje Almelo: Victor en Annie Pirenne-Bruin Texel, 20 november 1983, Herenstraat 18, 1797 AH Den Hoorn. De kerkdienst voorafgaande aan de begrafenis zal gehouden worden op donderdag 24 novem ber om 14.00 uur in de Ned. Hervormde kerk te Den Hoorn. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in „De Waldhoorn". Thuis liever geen bezoek. Met ontroering namen wij kennis van het overlij den van onze zeer gewaardeerde voorzitster en vriendin Lien Bruin-Trooster. In dankbare herinnering blijft wat God ons in haar geschonken heeft. Wij wensen haar man en kinderen troost en kracht van de Heer. Zusterkringen van Den Hoorn en P.H. Polder. Nog onverwacht hebben wij op 16 november af scheid moeten nemen van de heer P. F. Broesder. Ruim zes jaar was hij onze horlogemaker. Zijn wekelijkse bezoekjes zullen wij erg missen. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en familie. Martin, Margriet, Tine, Bonny, Tina en Peter. Zeer verdrietig delen wij U mede, dat toch nog plotseling is overleden, mijn lieve man, onze lie ve, zorgzame vader en opa Cornelis Franciskus van Neerijnen, echtgenoot van J. A. G. Kemp, Den Helder: J. A. G. van Neerijnen-Kemp kinderen en kleinkinderen Den Helder, 17 november 1983, 1784 AH Marsdiepstraat 391. De crematie heeft plaatsgevonden op dinsdag 22 november om 12.00 uur in het crematorium te Schagen. Op 17 november 1983 is overleden onze oud collega, de heer C. F. van Neerijnen, tekenleraar aan onze school van 1956 tot 1977. Wij herinneren hem als een goede docent en een fijne collega. Namens de R.S.G. Texel, H. Heetveld, rector. Heel hartelijk dank aan allen, die tijdens de ziekte van mijn lieve vrouw en moeder RIET WESTERLAKEN, in gedachte bij ons waren en voor de bloemen, het fruit en de bezoeken en voor het medeleven bij haar overlijden en begrafenis. Het is ons tot grote steun geweest. Adri en Joke Westerlaken. Oudeschild, november 1983. 28.11/58 28.11/83 Zeg, wisten jullie dat het 28 november alweer 25 jaar geleden is dat onze ouders, Bart Siemeling en Cobi Siemeling-van Sikkeleras, in het huwelijksbootje stapten. Pa en Ma van harte gefeliciteerd. Cora Marcel en Marja Jan ten Wolde en Teddy Hoogenbosch gaan trouwen op vrijdag 2 december 1983 om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U kunt ons feliciteren van 17.30 tot 19.00 uur in café restaurant „Calluna", Schumakersweg 3, zijweg 16, De Koog. Ons adres: De Dageraad 12, 1797 SL Den Hoorn. Klaas Dirk Burgman en Jacqueline Hin gaan trouwen op vrijdag 2 december 1983 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Wij houden receptie van 19.30 tot 21.00 uur in „De Lindeboom" te Den Burg. Ons adres is: Wilsterstraat 54, 1791 XT Den Burg. i)H Geboren op zondag 20 n vember 1983 Jan Danny Daniëls Hans van Rossu; Marieke Postweg 66, 1795 JR De Cocksdorp, Texel. Hierbij danken wij aller die hebben meegewen aan het succes van onj stand op de Hoornë Beurs. J. Commandeur. fo Verloren van Oost na school Zuid-Eierland, et boezeroen. Graag reto (02223) 333. Heeft U geen tijd om zi te breien. Wij hebbi mooie handgebreide mi hair truien v.a. ƒ75, ,,De Spinboet". Tip 1 voor de Sint: eaA kadobon van Boetiek Z Ga af en toe eens lekk uit!! Goed voor U! Eten e drinken in nachtbar „Car no" tot 4 uur. Marsepain aardappeltji worteltjes. Uitstekent kwaliteit marsepain, 1C gram 1,95. Bakkerij Tin mer. Oosterend. Ik heew twie otoo' Dè's er ien te veul. Vcx een skappelijk prijssie is van jou. (02223) 665. Te k. 40 pak stro, 1 tc voerbiet, grote vrieska ƒ150,-. Tel. (02222) 573. Tip 2 voor de Sin| Maillots en panty's in verschillende kleuren Boetiek 22. Mooi dat ik de winte schilder laat komen! Br mer Schilders. Oosti rend, tel. (02223) 229. Te koop: 10 oprichter aandelen van „0 Krim". Geschikt voor pri riteitsaandeel. Tel. (0222 2002. Tip 3 voor de Sint: ml dieuze laarzen en scho nen bij Boetiek 22. Te k. gevr. vergroting apparaat. Tel. (0227?) 25 Te koop Austin Marii Morris, ƒ300,-. Tel. (0222 571. Gevulde speculaa roomboter met amai delspijs, 250 gram 4,5 Bakkerij Timme Oosterend. Gevraagd: huishoui schrapmachine. Bakkf (02228) 478. Tip 4 voor de Sin overhemden in rui streep of uni, al vani ƒ39,95 bij Boetiek 22. Verseput verzekeringei Telefoon (02226) 616. Verschillende soorte pannekoeken in Snackb. „Ploff-inn", tel. 4708 Geef met Sinterklaa een dinerbon kado „KI 23", Den Hoorn, te (02226) 515. Brei zelf 'n mooie tn voor ƒ17,50. „D Spinboet". Café De Zwaan. A vrijdag 25/11 de gehe dag gesloten i.v.m. besk ten feest. Café Zwaan. Zaterdag 26 novemb „Een zoen van Mis Urk" in het EierlandscN Huis. Aanvang 20.00 uu Bal na. Deze week alle garer en wol ƒ2,— 100 gram. Breiend Schaap, De Kooi Texel. Verkoopdage donder- en vrijdag 10.00 tot 17.00 uur. ,,ls het nou echt nodi om rotzooi kado te gi ven?" Antiquariaat Haf van der Klift. Semke Delicatessei De Koog, tel. 717. Got voor een geslaag kerstpakket. Zondag a.s. M.A.B.-clu „Texel" Sinterklaasrit Te koop z.g.a.n. Moul nex grill-bakoven, vierpi' aardgasconfoor, Atag, f handvleesmolen. Te 2923. Gezocht met spot woonruimte voor 1 maanden. Liefst omg. De Burg. Tel. (02220) 4396

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2