iecron teleurgesteld ver korting op het omerrecreatiewerk Sint niet somber onder recessie r Kotex „voor het leven" in zaal van De Lindeboom? Geslaagde intocht op Texel f F LAND BOUW iefstal uit ïstelauto lortraad schrapt \muur na protest ielneemsters Unicef-wenskaarten voor kinderen in nood Onder invloed Tussen dijk en duinenrij Waar doet-ie het van? Handbalpunten naar vaste wal Onverlicht hek Agrarische curssen beginnen Hardlopers in Bergen En Passant hoopt op gelijkspel 198 SDAG 22 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 nd, e afdeling Texel van Recron heeft het college een brief geschreven waa- teleurstelling wordt uitgesproken over het raadsbesluit om het zomerre- atiewerk volgend jaar f30.000— minder subsidie te geven. Aan B en W is raagd zich opnieuw te bezinnen op dit besluit omdat het zomerrecrea- verk een onmisbaar onderdeel is van de Texelse recreatie en met de kor- een rigoreuze streep door dit werk voor toeristen wordt getrokken". De if van Recron kwam gisteravond aan de orde in de vergadering van de rtraad en daar was men verheugd over deze adhesiebetuiging naast het test dat de Sportraad heeft ingediend tegen de korting. Wel werd opge- rkt dat de brief in feite aan het verkeerde adres is. „Het college heeft de- de mening als Recron maar de gemeenteraad niet." Ie brief van de recreatie-ondernemers J dat het recreatiewerk nu in al haar tten op de tocht staat omdat men simpel een mobiel team in dit werk schrappen en alleen het werk op de pings (waar de eigenaren van cam- jsaan meebetalen) in stand laat. Re- i vindt het mobiel team een uitste- j middel om het werk op de cam- )s te begeleiden en beide onderdelen direct met elkaar verbonden. De tenquete heeft uitgewezen dat aan zomerrecreatiewerk uit alle toeristi- i gelederen wordt deelgenomen, ovendien zorgt het recreactiefteam /oor dat alle activiteiten voor toe- n worden samengebracht in de eaktief-krant. Recron is van mening de begroting van dit werk „best wat srper mag" maar dat er niet eenzijdig worden gesneden in deze toeristi- e voorziening. Het Sportraad-protest it in december in de gemeenteraad, men het bezwaar niet erkent wordt ^rob-procedure voort-gezet door een enaamde snelle behandeling met een praak eind februari. Snelle itspraak is nodig omdat men, als de leenteraad in het ongelijk zou wor- i de nacht van donderdag op vrijdag d voor ongeveer f1000— aan ge lschappen en trekkeraccessoires itolen uit een bestelauto die op de •eneplaats was geparkeerd. De auto van een vertegenwoordiger van een jJbouwmechanisatiebedrijf. De die slaagden erin de wagen binnen te jjgen zonder sporen van braak achter pten. Volgens de eigenaar moet van valse sleutel gebruik zijn gemaakt. ucht in 3 bedrijven )e Sportraad zal het wekelijkse ïuurtje op dinsdagmiddag in De men afschafffen. Hoewel het uur >r geringe deelname niet kosten- tkend was heeft men lange tijd en contributieverhoging aange- en toen vorige maand werd [loten de contributie voor een uur irten onder professionele begelei- g met 50 cent te verhogen tot - hoopte men zo de kosten ,,een itje" in verhouding te brengen tot baten. Deze verhoging heeft pro- opgeroepen bij de blneemsters. eerder waren protesterende gelui- te horen van trimsters die te kennen ren geen contributieverhoging te ac teren. Na het besluit van de Spor- id schreef men een brief aan het col- e waarin de contributieverhoging niet htmatig wordt genoemd omdat het er is dan 4%. Voor een hoger percen- e moet ontheffing worden gevraagd het ministerie van economische en. iet protest van de trimmende dames loot enkele bestuursleden duidelijk in verkeerde keelgat. ,,lk vind het •pottelijke muggezifterij. We vergade- nu al voor de derde keer over dit ge- ir van de dames. Ik heb wel wat be te doen. Hoe kan men problemen ken over een uur sporten voor maar ïe gulden", aldus Jannie Koning- teman die steun kreeg van penning ester Joop Huigens en Willem Roe- Laatstgenoemde stelde voor onthef- 9 te vragen voor contributieverhoging het ministerie maar Huigens wilde ar niets van weten. ,,We hebben af spraken dat als de trimmende dames twee gulden niet wensen te betalen, moeten stoppen met dat uur", aldus igens die de rest van het bestuur aan zijde vond. Hiermee komt een einde aan een voor Sportraad langdurig mini-conflict, dat men enkele jaren geleden al regel- 'tig poogde meer trimmers te werven ird begin vorig jaar besloten tot contri- tieverhoging. Door een zetfout in de- krant werd die maatregel weer terug- draaid want de dames beriepen zich het krantenartikel en het bestuur had *n geen zin in gezeur". Nu kwam dat itest alsnog met het genoemde resul- t. Het trimuur kostte per jaar aan lei- 9 f1482,— en de bijdrage van de deel- ïmsters was ruim 500 gulden. Het Ï'ege heeft nog niet gereageerd op het test. den gesteld, dan meteen moet beginnen met de voorbereidingen voor het volgen de seizoen. De Sportraad wil in haar slotmani festatie van het 30-jarig jubileum op 10, 11 en 12 februari een grote sportinformatie- en promotiemarkt orga niseren in sporthal Ons Genoegen en op deze beurs is nog standruimte te huur. Verenigingen die willen deelnemen moe ten dat voor 1 december opgeven bij de afdeling culturele zaken. Ook dit najaar biedt Unicef, het Kin derfonds van de Verenigde Naties, op nieuw een collectie wenskaarten aan. Unicef kan met de opbrengst uit de ver koop van deze kaarten een groot aantal kinderen helpen. In vrijwel alle landen van de wereld worden de Unicef-kaarten verkocht. Men koopt deze kaarten om velerlei redenen: omdat de kaarten van een hoge kwaliteit zijn en omdat iemand een kind in nood wil helpen. Uiteraard ligt bij de samenstelling van de najaars collectie wenskaarten veel nadruk op motieven geschikt voor kerstmis en nieuwjaar. Hiernaast brengt Unicef ook briefpapier, puzzels, een kinderkook boek, het adventsboek kinderdromen", boeken over kinderen, bouwplaten en agenda's, allemaal heel geschikte ca deaus. Voor inlichtingen en verkoop van de bovengenoemde artikelen kan men terecht bij: M. Laane, Naalrand 65, Den Hoorn T. Kiltz, Ruijslaan 39, De Koog G. Westdorp, Ploosterstraat 2, De Cocksdorp W. Kikkert, Kikkertstraat 18, De Cocksdorp J. Ellen, Kotterstraat 8, Oosterend M. Veld, Hogereind 23, De Waal C. Oomens, Lieuwstraat 43, Den Burg en in de bibliotheeek tijdens alle openingsuren. De politie blijft ook in deze tijd van het jaar scherp letten op rijden onder in vloed. In de nacht van zaterdag op zon dag werd een 26-jarige Texelaar aange houden. Het resultaat van de blaasproef was zodanig dat hem een rijverbod van acht uur werd opgelegd. Dezelfde nacht werd een 18-jarige Texelaar aangehou den, die méér had gedronken. Hij kreeg niet alleen een rijverbod maar moest zich ook aan de bloedproef onderwerpen. Sinterklaas zet voet op Texelse bodem. Zaterdag arriveerde Sint Nicolaas vergezeld van vele capriolen makende zwarte pieten feestelijk in Oudeschild. Gadegeslagen door honderden kin deren zette de goedheiligman voet aan wal waar hij aan het ontvangstcomi té van de Winkerliersvereniging en de dorpscommissie Den Burg vertelde dat de reis dit jaar ,,een makkie" was geweest. Met de TX 66 „Spanje" had men het slechte weer op zee kunnen ontwijken en St. Nicolaas zei zich te verheugen de Texelse kinderen weer te kunnen begroeten. De daad bij het woord voegend nam Sinterklaas even later ruimschoots de tijd om honder den kinderen de hand te drukken en hoewel de grijsaard stram was van de lange reis was zijn geheugen hem nog prima. Veel kinderen kon hij nog bij naam en zo ontstonden er min of meer vertrouwelijke gesprekken die voor een buitenstaander moeilijk te volgen waren. Toen we Sinterklaas vroegen hoe hij al die namen kon onthouden zei hij: „Ik heb gewoon een speciale band met de kinderen en goeie vrienden vergeet je niet gauw." door Klaas Bonne Wij zijn weer in alle staten Zenuwachtig, op gelaten Want de Sint met zijn trawant Is weer in Oudeschild geland Hij houdt zich vèr van stiptheidsacties Balt geen vuisten in de fracties Bekent geen politieke kleur Houdt niet van achterbaks gezeur Bemoeit zich niet met paviljoenen Houdt zich slechts bij kinderschoenen Verwijt zijn makker zwarte Piet Zijn getinte huidskleur niet Liet zich weer door Boom vervoeren Want wou niet door het hekwerk loeren Momberg met zijn comitee Geeft hem alle zegen mee Wie niet van goede trouw getuigen Zullen nederig voor hem buigen Hij strooit toffies in de raad Ter bestrijding van 't gepraat Karrevrachten pepermoppen Marsepein en zoute droppen Zelfs een zak symbolisch zand Strooit hij over stad en land Ik wist mij even los te rukken Om zijn oude hand te drukken Omdat die man, die nooit verzaakt Grote indruk op mij maakt Want ik vind het fabelachtig Dat iemand in de jaren tachtig Gewoonweg alles wat hij heeft Aan zijn medemensen geeft Terwijl hij zich naar voren bukte Vroeg ik, hoe hem dat gelukte Hij sprak, ik blijf goedheilig want Mijn sponsor is de middenstand. Op de haven van Oudeschild was het zaterdagmiddag een drukte van belang en onder de tonen van de sinter klaasliedjes van KTF/DEK maakte de Sint met zijn gezelschap wel een bijzon der feestelijke entree. Jammer was het dat het fanfare kort na aankomst stopte met spelen anders had de goedheilig man ongetwijfeld veel meer liedjes uit de kinderkelen mogen aanhoren. Dat gemis werd weer goedgemaakt in Den Burg waar Sinterklaas op zijn schimmel een rondgang maakte onder aanvoering van het fanfare. In de stoet reed ook de oude A-Ford van J. Geus met een immense voorraad pepernoten die de pieten kwistig rondeelden en een open landau- wer met het bestuur van de winkeliets- vereniging en leden van de dorpscom missie Den Burg. Krenterig Op dat moment hadden zich in restau rant Azië al vele kleuters en peuters ver zameld die genoten van een poppen kastvoorstelling en toen Sinterklaas bin nen stapte vrolijk de bekende wijsjes zongen onder accordeonbegeleiding van J. Lubbers. Daar legde de Sint uit waarom er, on danks de economische recessie, zoveel pepernoten werden uitgedeeld. Hij ver telde dat ook de sint financieel gezien een stapje terug moest doen. „De ca deaus worden misschien wat minder groot dan vorig jaar maar toch mogen jullie vanavond je schoen zetten. Dat Deze peuter had een prachtig plaatsje om Sin terklaas te bekijken in de peperr.ootemmer van zwarte piet. kan er wel af", aldus de goedheiligman die er aan toevoegde dat hij het niet kon maken om na zo'n geweldige ontvangst krenterig te zijn. De Sint werd in Azië welkom geheten door Job van Hoorn die niet onder stoe len of banken stak dat hij zeer blij was dat de kindervriend in deze voor hem drukke tijd Texel had willen bezoeken. Crossbaan De Lindeboom zat propvol met oudere jeugd en nadat de Sint vele kinderhand jes in Azië had geschud maakte hij daar zijn opwachting. De kinderen in De Lin deboom werden voor zijn komst getrac- teerd op een marionettentheater dat ge zien de aandacht van de kinderen zeer werd gewaardeerd. Ed Momberg sprak in deze zaal een woord van welkom en met een gedichtje introduceerde hij Piet Zegers die als wethouder jeugdzaken een speciaal pleidooi hield voor de reali sering van een wielercrossbaan in Den Burg. Zegers zei dat hij zelf zijn best zou doen om te zorgen dat er een permanen te baan komt, maar dacht niet dat hij het zonder de hulp van de Sint kon stellen. ,,U moet mijn collega-wethouders over tuigen", aldus Zegers. Na deze ont vangst bezocht Sinterklaas Oosterend waar hij werd verwelkomd in dorpshuis De Bijenkorf. Ook in de thuiswedstrijden kon de MST-handbal de winstpunten niet binnen slepen De adspiranten bonden de strijd aan tegen ZAP die nog ongeslagen was. ZAP was in deze wedstrijd duidelijk de sterkste. De aanvallen verliepen vlot, een goed balverloop waarin iedereen be trokken werd. MST had duidelijk moeite om in het spelritme te komen en was niet bij machte de aanvallen van ZAP af te wen den. Ruststand 1-3 Na de rust liep ZAP verder uit. Eigenlijk was alleen de aanval sterk. Als MST meer van de ga ten in de ZAP verdediging had geprofi teerd waren er voor Texel ook goede kansen geweest. De ZAP keepster was niet al te sterk, maar MST zag deze kan sen niet en verloor met 1—8. De wedstrijd van de vrouwen liet een ander spelbeeld zien. Beide partijen wa ren aardig tegen elkaar opgewassen en aan beide kanten werd pittig gewerkt. „Wij willen als Kotex een huwelijk aangaan tot de dood ons scheidt". Aldus voorzitter Joop Veltkamp van de kleindierensportvereniging Ko tex, vrijdagavond j.l. bij de officiële opening van de jaarlijkse expositie. Dat huwelijksaanzoek was gericht tot de directie van De Lindeboom, die daarmee te verstaan kreeg dat Kotex in volgende jaren graag weer over de zaal wil beschikken. Dat ziet er overigens niet somber uit. Ook deze keer is weer gebleken dat een dierententoonstelling ook in een keurige zaal als die van de Lindeboom best kan; er blijft in ieder geval niets achter waar aan volgende huurders zich zouden kun nen ergeneren. De voorzitter meldde in zijn ope ningspraatje dat Kotex met acht leden uitgebreid is, waardoor er nu totaal 100 leden zijn. Veltkamp herdacht het overle den lid Roeper dat zijn hok konijnen (Hollanders) aan een verenigingslid heeft nagelaten. Inse Daalder heeft de konijnen inmiddels in ontvangst geno men en zal ermee verder fokken zodat in de geest van Roeper wordt gehandeld. Dank werd gebracht aan dierenarts Domhof, het echtpaar Keesom van De Lindeboom, Inse Daalder en KI. van der Veen (die het fraaie middenterrein van de expositie hadden gemaakt) de schen kers van de tombolaprijzen en anderen die aan het welslagen van de ten toonstelling hadden meegewerkt. Foutje Er was door iedereen hard gewerkt en er waren „dus" ook fouten gemaakt. Het prille jeugdlid Hetty van Lingen uit De Koog had een duif willen exposeren, maar zij werd door de niet erg tactische keurmeester botweg afgewezen. Want het was een weliswaar fraaie, maar „ge wone" postduif, terwijl alleen schoon heidspostduiven (die dus worden gefokt op kleur en niet op vliegeigenschappenl toelaatbaar waren. Als pleister op de wonde kreeg Hetty nu een stel schoon heidsduiven, voor dit doel beschikbaar gesteld door de heer S. van Heerwaarden. Vervoglens werden enkele hoofdprij zen uitgereikt. De veelbesproken Kotex Maxi-beker ging naar Henk Broekman; de Kotex mini-beker ging naar Inse Daal der. De mensen die deze trofeëen vorig jaar hadden gewonnen, kregen een foto van de bekers als herinnering. Zoals be kend werden de bekers vorig jaar door de maandverband-fabrikant Kotex be schikbaar gesteld, nadat deze firma aan vankelijk een pakket inlegkruisjes als prijs had uitgeloofd, hetgeen nationale publiciteit op grote schaal tot gevolg had. Ook met de tentoonstellingsadministra- te van Kotex loopt wel eens iets mis. Daardoor slopen enkele fouten in de op somming van prijswinnaars in de vorige krant. De jeugdleden waarop het over zicht betrekking had, worden daarom Olympia wist voor de rust voor te komen met 2—1. Na de rust probeerde MST lange tijd langszij te komen. Toen dit ein delijk lukte, maakte Olympia ook snel een doelpunt en stond weer voor. De laatste minuten ging de keepster van MST nog meespelen om de schotkracht in de aanval te versterken, maar dit mocht niet baten. MST verloor met 2-3. Een meisje uit De Cocksdorp botste vrijdagavond omstreeks zes uur met haar bromfiets tegen een op het fietspad van de Postweg geplaatst schrikhek dat niet van verlichting was voorzien. Het hek was geplaatst in verband met de aanleg van de nieuwe wegkruising (ten behoeve van het Krimplan) ter plaatse. Het meisje werd van de brommer geslin gerd maar werd niet ernstig gewond. Donderdagavond starten twee agrari sche cursussen. Degenen die zich heb ben opgegeven voor de cursus erf- en tuinonderhoud worden om 19.00 uur verwacht in de lagere landbouwschool aan de Beatrixlaan in Den Burg. Wan neer er nog meer belangstellenden zijn kunnen ze nog deelnemen. De eerste les wordt verzorgd door de heer P. Rog mans van staatsbosbeheer. Deze docent zal zich vooral bezig houden met de aan plant en verzorging van bomen. Voor de sierstruiken plus verzorging van siertui- nen is de heer F. Halsema aanwezig. Naast enige theorie gaat het vooral om praktisch onderricht. Tevens start dezelfde avond in de la gere landbouwschool aan de Beatrixlaan de cursus veeverloskunde. Aanvang 20.30 uur. De Texelse dierenartsen zullen de lessen verzorgen. Naast degenen die zich al aangemeld hebben is er nog plaats voor meer belangstellenden. nog een keer genoemd. Het jeugdlid met het beste konijn van de expositie was Ronald de Ridder uit Den Hoorn met een „tan" konijn dat een eerste ZG- waardering kreeg. Brian Bakker uit De Cocksdorp was het jeugdlid met de beste cavia, een „rood borstelhaar" met ZG. Mariska Paagman uit Eierland lever de de beste duif, een Groninger meeuw met ZG. Gerard de Ridder uit De Cocks dorp was inzender van de beste kanarie, een citroengele die 89 punten kreeg. Ter bestrijding van de kosten (toegang tot de expositie was gratis) werd een tombola gehouden. Op de volgende lot nummers vielen prijzen: 402 (koffieze tapparaat); 404 (levensmiddelenmand); 408 (pedaalemmer); 419 (sprei); 444 (etentje in De Lindeboom); 489 (voeten bankje); 482 (strijkijzer) en 432 (tafeltje). 315 lopers verschenen aan de start voor de 10 kilometer bosloop in Ber gen. Onder hen Theo Franchimon, Eduard en Maarten Dijker. Over een sterk heuvelachtig zwaar parcours legde Franchimon alweer beslag op de tweede plaats in 34.09 mi nuten, 4 seconden na de winnaar. Te midden van veel lopers die lid zijn van at letiekverenigingen, levert Franchimon constant prestaties van hoog niveau. Eduard Dijker deed over dezelfde afstand 42.42 min(53e) en Maarten Dijker 45.02 minuten (69e). Zaterdag wordt er een crossloop ge houden in combinatie met de wielerve reniging. Start 13.30 uur, 4 kilometer da mes en jeugd; 13.50 uur 8 kilometer he ren. Zondag is de bekende halve mara thon van Den Oever. Boot 9.05 uur. Er is ook een wedstrijd over zes kilometer. Opgave via telefoon 02220-3843, zodat vervoer mogelijk gecombineerd kan worden Zaterdag speelde schaakclub En Passant de derde bondswedstrijd in de Raadskelder tegen Schaakvereni ging Obdam. De Texelse schakers hadden op papier de beste kansen maar in de toernooizaal was daar niet veel van de merken; de Obdam- mers gingen er eens goed voor zit ten en hoewel zij met een nadelige, voorlopige VA—V/z eindstand huis waarts keerden, zullen zij uit de drie afgebroken partijen zeker genoeg punten halen om een gelijkspel te gen En Passant te laten bijtekenen. M. Witte boekte een vlotte zege op J. Smal. In een rommelige stelling maakte Witte pardoes een stuk buit, waarvoor Smal geen enkele compensatie kreeg. Ook A.C. Bakker won een stuk, maar R. van Laar liet het zich nog bewijzen. Hij had dan ook een zeer actieve stelling, die Bakker noopte uiterst omzichtig te werk te gaan Dat deed hij dan ook en met de tijdcontrole gaf Van Laar zich ge wonnen. F van Tatenhoven kreeg tegen J. Mol een fraaie aanvalsstelling. Koel bloedig drong Van Tatenhoven de stel ling van Mol binnen, die tenslotte mate riaal moest geven om zijn koning van de ondergang te redden. Van Tatenhoven voerde de partij toen zonder problemen naar winst. J. Rommets kwam slechts uit de opening tegen J. Vlaming die een pionoffer van Rommets dankbaar in ont vangst nam en al spoedig de beste kan sen had. Hij werd echter verrast door een verbluf fende sluipzet van Rommets, die daar mee onmiddellijk de rollen omdraaide. Waar Rommets de winst miste is nog steeds niet duidelijk maar Vlaming slaagde erin langs de afgrond remise te maken. J. Dros trok snel het initiatief naar zich toe in zijn partij tegen S. Vlaming. Vla ming zag echter kans af te wikkelen naar een eindspel dat weliwaar minder voor hem stond, maar middels een precieze verdediging wist hij overeind te blijven. Dros ondernam toen een onverantwoor de winstpoging die hem tenslotte een pion kostte. De partij werd in verloren positie voor Dros afgebroken. Ook F. van Lare en A. Terpstra braken hun partijen af tegen resp. P. Koenis en H. Ootes. En Passant hoopt dat het pionneneindspel van Van Lare goed genoeg is voor remi se, want Terpstra zal vermoedelijk gaan verliezen, nadat hij een zekere puntende- ling uit de weg was gegaan in de veron dersteling dat er meer voor hem inzat. M Vittali verloor zijn partij tegen P. Oo tes. Hij bereikte al snel een gelijke positie maar werd verrast door een opmars in het centrum waarna zijn koning door de dame van Ootes onverbiddelijk in een mataanval terecht kwam. Uitslagen: J. Dros-Sj. Vlaming afgebr. J. Rommets-J. Vlaming Vz M Vittali-P. Ootes 0—1 A. Terpstra-H. Ootes afgebr. A.C. Bakker-R. van Laar 1 0 M. Witte-J. Smal 1 0 F. van Lare-P. Koenis afgebr. F. v. Tatenhoven-J. Mol 1—0 Voorlopige uitslag 3 Vz —1 Vz

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5