,lk schrik behoorlijk fan de MST cijfers" t FILM „Querelle" oTOmm ganger Stoter belast met kadervorming in sport ïlijkspel voor JO/Z Knappe winst voor Texelse Boys De Koog/Z verloor van Always Forward De Koog ten onder in mooie wedstrijd nonnoooooooo Krappe nederlaag voor Tevoko vrouwen 1 INA 7 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 j het veldvoetbal zijn ze er al aan gewend maar nu kent de zaalsport oils enkele maanden ook het fenomeen STK-functionaris. STK staat voor it rt Technisch Kader en de 23-jarige Nico Stoter is door het ministerie van Z uitgekozen om in deze functie op Texel een beleid op te zetten waar li liverse zaalsporten ook baat bij kunnen hebben. 3( [oter is toegewezen aan de Meersportenvereniging (30 uur) en Gymvere- ti ng Oudeschild 110 uur) maar ook andere sportclubs zullen van zijn activi- vt m merken. Officieel luidt zijn taak: het ondersteunen van het bestuur ko adviezen, het werven en opleiden van vrijwilligers in de sport en zelf les li rn. )e ojomenteel geeft hij 25 uur gymles in Burg en Oudeschild maar als in de- lubs voldoende vrijwilligerskracht is ■leid om de lessen voor een deel te nemen, zal Stoter zich meer i bezighouden met de bestuurlijke ichnisch financiële kant van de ge- nde verenigingen, waarbij de MST i niet met de gymvereniging in Ou- hild is te vergelijken, iymvereniging Oudeschild begint in opnieuw en daar moet ik steun ver- om de club goed op poten te zet- aldus Stoter die meer problemen ziet bij de MST. Zoals bekend is de rsportenvereniging opgebouwd uit billende afdelingen met ieder een n bestuur en een overkoepelend uur. De taak van Stoter is o.a. om ezen te geven over financieel- nische zaken en wat dat betreft zou el eens een hele tak van sport over kunnen struikelen. ,,Er zijn in die afdelingen die niet zo goed draaien judo, handbal en basketbal. Men aft te weinig leden en de kosten van 0i irofessionele trainers wegen niet op n het aantal deelnemers." Allereerst nr t volgens Stoter gepoogd worden ni dergelijke afdelingen meer leden te 30 len. Voor de afdeling basketbal staat 30 in reddingsplan op stapel, s dat niets of weinig oplevert is de dat beroepstrainers moeten stop pen zeer groot en dat werk moet dan worden overgenomen door vrijwilligers. Het werven en trainen van vrijwilligers is dan ook een belangrijk aspect van Sto ters werk. Begin volgend jaar start een assistentencursus turnen die leden van de gymafdeling vertrouwd moet maken met een deel van het werk dat gymleer- krachten altijd uitvoeren o.a. hoe men oefeningen moet uitleggen en anderen aan moet leren. Deze cursus is in eerste instantie voor MST- en Gymvereniging Oudeschild-leden maar ook leden van andere clubs kunnen meedoen., Gezond maken Ik ben aangenomen om de MST ge zond te maken", aldus Stoter. Het eerste idee dat via zijn begeleidingscommissie is gelanceerd is het plan om voor kleine zalen meer huur te vragen en voor grote re minder. Dat bijvoorbeeld een afdeling basketbal op geen stukken na quitte draait, ligt ook aan het gegeven dat men relatief veel huur betaalt voor de Burge meester De Koninghal. ,,Daar lopen dan maar een paar men sen rond, terwijl een kleinere zaal prop vol zit met turners tegen een veel lagere huur." Dat de gymafdeling tegen de ket ting zal springen is te verwachten, maar toch meent Stoter dat het bijdraagt aan een financieel gezondere MST. ,,Het idee van de MST is toch dat men elkaar moet helpen, daarvoor zijn de verenigin gen o.a. in die overkoepeling gestapt." De protesten van de voormalige Gym vereniging Telel kan hij echter wel be grijpen. ,,Die vereniging heeft in het ver leden al veel betaald aan de MST omdat de club winstgevend was en de grootste afdeling. Nu gaat het bij hen ook wat minder en krijgen ze niets terug." Tekort Daar komt nog bij dat de MST als ge hele vereniging financieel ook niet zo ge zond is. Er is een tekort van vele duizen den guldens. ,,Als ik de MST-cijfers zie, schrik ik behoorlijk", aldus Stoter die echter meent dat contributieverhoging geen oplossing is. Het ledental van MST loopt de laatste jaren ook terug. Het sa laris van Nico Stoter wordt dit jaar voor 100% door het rijk gesubsidieerd, vol gend jaar voor 80% en daarna blijft de loonsubsidie 60%, ervan uitgaande dat het rijk het begeleidingswerk bekostigt en dat de verenigingen de lesuren gym die hij geeft moet betalen. Van het mi nisterie van WVC heeft hij echter geen budget gekregen om activiteiten op te zetten, ook dat moet uit de MST-kas komen. Wat betreft het reddingsplan voor de afdeling basketbal kan hij rekenen op fi nanciële steun van de afdeling volleybal omdat beide afdelingen Peter de Hoogh als trainer hebben. Als het basketbal zou stoppen komt ook het volleybal in de fi nanciële problemen. Of er voor andere reddingsplannen voor andere takken van sport ook geld zal komen is echter de vraag. Betrokken Daarom is het volgens Stoter belang rijk de zelfwerkzaamheid van vrijwilligers in sommige afdelingen flink te bevorde ren. ,,De betrokkenheid in enkele afde lingen valt nogal tegen." Stoter zal ech ter nooit adviseren om met een afdeling te stoppen. ,,Dat is mijn taak niet. Het zou wel kunnen dat de MST daar zelf achter komt." Om te voorkomen dat een mogelijke strijd om behoud van een tak van sport via zijn persoon wordt gespeeld is er een begeleidingscommis sie die de adviezen van Stoter bespreekt en ook naar buiten brengt. Daarnaast moet deze commissie het werk van de STK-man controleren en aangeven waar hij zich mee bezig moet houden. Door het ministerie van WVC wordt Stoter één keer per jaar op zijn re sultaten gecontroleerd. De kans dat full- of part-time krachten van de MST mede door zijn inzichten zullen moeten ver dwijnen is dus aanwezig maar de kans dat Stoter zelf weer snel zal moeten ver trekken acht hij niet groot. ,,Er zit altijd een groot verloop in het aantal vrijwilli gers in de Texelse sportverenigingen. Enthousiaste jeugdleden verdwijnen meestal voor studie of werk naar de vastewal en dan moet ik weer voor een nieuwe ploeg zorgen." Er zijn volgens Stoter zo „verschrikkelijk" veel vrijwilli gers nodig dat hij met dit werk nog jaren vooruit kan. l/O/Z heeft één punt in de wacht eept tegen DZS. Tot ver in de ede helft stonden de Oosteren- voor maar men kon de winst n 90 minuten vasthouden. de eerste helft heeft SVO de meeste :en gehad. Arco Eelman was goed dreef en als hij goed wordt aan- )eeld is het een gevaar voor zijn te- standers. Menigmaal kwam Eelman d door maar de keeper van DZS ikte een solide indruk. Na 25 minu- spelen vond SVO de eerste opening. Trap gaf Arco Eelman de bal in de len mee. Eelman kopte de bal om tegenstander heen en schoot buiten strafschopgebied in de verste hoek 1—0. De SVO kansen bleven ko- i. De vrije trappen van Jan Oosterhof imen goed aan en Rien Brouwer it het hoofd altijd gevaarlijk) miste za- lag geluk om te scoren. de rust de eerste vijftien minuten telfde beeld maar toen was het weer bij SVO. Het verdedigen was slordig DZS kwam steeds vaker opzetten, per Marco Drijver was deze middag en rustig en verrichte goed werk. Irritatie te nummer 12 van DZS die deze mid- al eerder had laten blijken provose- te voetballen, raakte in een duel zo riteerd dat hij genoteerd werd en na meer commentaar uit het veld werd luurd. Dit had SVO een overwicht iten geven maar dat lukte niet. Te stig werd de 1 0 voorsprong verde en teveel overtredingen brachten schoppen voor DZS. De scheids- iter floot in de laatste fase een paar la jaren geleden te heb- en aan het syndroom van laarten, zijn we heden an U heengegaan. et heengaan heeft volgens e wens van de veroorzaker laatsgevonden. is een bezoek aan huis, D orrespondentie-adres: lolenstraat 80, Den Burg. De gedupeerde afbrekende paviljoenhouders. maal vreemd wat resulteerde in een vrije trap 20 meter van het SVO doel. Men stond goed opgesteld maar de bal werd in de menigte van spelers van richting veranderd en Marco Drijver was kans loos. SVO probeerde nog wat terug te doen en de enige kans was voor Kees Bremer die alleen op de keeper af ging, maar te vroeg schoot. Zo kwam de wedstrijd tot een eind en gezien het ver loop was de uitslag terecht. Een zwaar genhandicapt Texelse Boys heeft zondag de zesde over winning van dit seizoen behaald. Ondanks de afwezigheid van de ge blesseerde Harry Witte, Ryan van Heerwaarde en John Boogaard en de op vakantie zijnde Jaap Kranen burg en Frank de Grave, werd het hooggeplaatste Dirkshorn naar een verdiende 3—1 nederlaag gespeeld. Aanvankelijk leek Dirkshorn al na 20 seconden de score te openen toen hun spits alleen voor keeper Frans Stolk ver scheen. Stolk redde echter bekwaam. Hierna ontspon zich een faire wedstrijd die voornamelijk op het middenveld plaats vond. Weinig verheffende tafere len in beide doelgebieden zorgden voor een saai eerste half uurtje. Toen kwam echter de ommekeer. Een ingooi bereikte Boys spits Ab-Jan Witte. Deze maakte zich goed los van zijn directe tegenstan der en bediende Dirk Roeper die vervol gens de bal uit een moeilijke positie over de graaiende keeper wist te wippen. Het gejuich van het meegereisde Boys pu bliek was nog niet verstomd of de stand was door Dirkhorn alweer gelijk getrok ken. Een lage voorzet werd ver achterin de verdediging slecht weggewerkt waar op de Dirkshorn rechtsbuiten snoeihard de bal in de verste hoek kegelde. Drie kansen dus in de eerste helft waarvan er twee benut werden. Vandaar ook een volkomen terechte 1—1 ruststand. Veel kansen Het tweede bedrijf was bijzonder aan trekkelijk. De Texelse Boys kwamen zeer sterk uit de startblokkenDirkshorn werd maar liefst een half uur zwaar onder druk gezet, wat resulteerde in vele hoek schoppen, vrije trappen en doelkansen voor de Boys. De verdiende goal bleef echter lang uit. Het hard werkende en technisch sterk spelende Boys elftal kreeg een kwartier voor tijd eindelijk loon naar werken. Tijdens een heel on doorzichtige situatie in het strafschop gebied van Dirkshorn werd AB-Jan Wit te geheel onnodig onderuit gehaald. Bert Witte benutte zijn zesde strafschop van dit seizoen koel met een lage schui ver. Toen moest Dirkhorn wel komen. Met weinig overleg en hoge ballen pro beerde men de Boys verdediging te ver schalken. Het centrale duo Pieter Duin en Gerard Boogaard was echter heer en meester in de lucht. Éénmaal leek het even mis te gaan, maar toen redde Bert Witte met het hoofd op de doellijn. Door de risico's die Dirkshorn moest gaan nemen achterin, kon Jos Wessels Always Forward uit Hoorn, nog on geslagen en met maar liefst zeven pun ten voorsprong op nummer twee. Een uiterst moeilijke tegenstander. Dat bleek meteen in het begin van de wedstrijd te gen De Koog/Z. Snelle spelers, vlot combinerend en gemakkelijk schietend. Toch kon De Koog redelijk tegenspel bie den. Wel waren het de bezoekers die na een minuut of twintig de score openden. Een schuiver belandde al stuiterend over de handen van de uitvallende keeper Stoop in het net. Maar niet lang daarna was het weer gelijk. Nanning Kikkert kon tot de achterlijn doorgaan, bediende Richard Daalder op maat en die had geen moeite met scoren: 1—1. Een snelle aanval van Always Forward bracht de bezoekers weer op voor sprong. Daarna golfde het spel op en neer en kon De Koog het zijn tegenstan der soms knap lastig maken. Als Daalder bij een Koger uitval de snel uitlopende keeper had kunnen passeren, zou de rust zelfs met een gelijke stand zijn be gonnen. Dat was helaas niet het geval. Rommelig Een wat rommelig begin van de twee de helft leidde al snel tot de derde Forward-treffer. Na wat heen en weer getrap bij de rand van het strafschopge bied kon een speler alleen doorgaan en keeper Stoop van dichtbij passeren; 1 3. Zo bleef Always Forward ook in deze door scheidsrechter Degenaar uit stekend geleide wedstrijd, ongeslagen. In een aantrekkelijke snelle wedstrijd heeft Oosthuizen een 2—0 overwinning op De Koog behaald. Deze stand was al bij de rust bereikt. Voor deze wedstrijd werd het centrale verdedigingsduo gewijzigd waardoor Kees van Beek het middenveld meer zou kunnen steunen en Jan van Beek nam de positie van laatste verdediger op zich. In de beginfase ontving Jan van Beek van scheidsrechter Verdonk een officiële waarschuwing omdat deze zijn sliding niet correct achtte. De Koog speelde erg sterk in deze eerste helft en vooral door goed storend werk in de voorhoede maakte de Oosthuizen defensie fouten, vijf minuten voor tijd een verre bal oppik ken, de uitgekomen keeper omspelen om hierna het leer vanaf dertig meter in het lege doel te schuiven; 3—1. Even leek Dirkshorn nog iets terug te kunnen doen voor het eindsignaal maar hun met het hoofd gescoorde doelpunt werd op advies van grensrechter Veenstra wegens buitenspel afgekeurd. Trainer De Vries kan tevreden zijn over zijn jongens. Een hard werkend en voor hun afdeling technisch goed spelend Boys team had de tweede plaats weer heroverd door middel van een hele knap pe 3—1 overwinning op Dirkshorn. die door de Koger voorhoede helaas niet benut werden. Wally van Beek onder schepte een terugspeelbal, omspeelde de keeper, maar zag de bal naast gaan. Een mooie iob van Ben Molanus over de uitlopende keeper ging rakelings over en Herman van de Wal schoot rakelings naast. Oosthuizen, met zijn snelle voorhoe de, werd veelal afgeremd met de bui- tenspelval die door De Koog met succes werd gehanteerd. Omdat Oosthuizen hiervoor tot vervelens toe werd afgeflo ten probeerden ze de Koger verdediging via combinaties uit te spelen. De Koog hield echter goed stand en gaf erg wei nig ruimte. Na 25 minuten opende Oost huizen de score. De linkshalf had zich op de vleugel vrijgespeeld en liet vanaf de rand van het strafschopgebied een harde schuiver los. De midvoor had zich even losgemaakt en gleed de bal net voor de graaiende handen van keeper Bonne in het doel; 1—0. Kort hierna claimde De Koog een pe nalty omdat een Oosthuizen verdediger de bal met de handen speelde, enkele meters binnen het strafschopgebied. De scheidsrechter die zich op dat moment ter hoogte van de middenlijn bevond, wilde hier niet van weten en plaatste de bal op de zestienmeter lijn. Deze vrije trap leverde niets op. In de laatste mi nuut van de eerste helft kreeg De Koog nog een domper via een tweede tegen doelpunt. Een middenvelder kon vrij op komen en omdat niemand in de defensie zijn man los durfde te laten, kon hij vrij schieten van zo'n 20 meter. Onhoudbaar voor keeper Theo Bonne verdween (le bal in de bovenhoek; 2—0. In de tweede helft overheerste Oosthuizen duidelijk en kwam De Koog slechts tot enkele kans jes. De voorhoede van Oosthuizen kreeg diverse goede scoringskansen vooral uit de hoekschoppen maar steeds werd er gemist of keeper Bonne belette het sco ren. Eenmaal was hij al gepasseerd maar toen bracht Roel Verra redding op de doellijn. Ondanks de vele kansen in deze tweede helft werd er niet meer gescoord. De vrouwen van De Koog speelden thuis tegen Famingo's en wonnen met 4—1. De Koog domineerde vrijwel de ge hele wedstrijd en creëerde vele kansen, waarvan er slechts weinig benut wer den. In de eerste helft was De Koog voortdurend in de aanval. Het eerste Ko ger doelpunt ontstond na een goede combinatie tussen Marja Burgman en Yolanda Ott. Deze laatste gaf een voor zet aan Anja van Exel die alleen voor de keeper verscheen en deze kansloos liet; 1—0. Ondanks de vele kansen bleef het 1—0 tot de rust. Na de rust trok De Koog direct weer fel ten aanval en al snel bracht Anja van Exel de stand op 2—0 alweer na een voorzet van Yolanda Ott. 3—0 werd het voor Corrina Timmer die met een diagonaal schot de keepster verraste. In het verloop van de tweede helft zakte de aanvalsdrift bi) De Koog vrouwen waardoor Flamingo's tot enkele goede tegenaanvallen kon komen. Het gevolg hiervan was dat Flamingo's terug kwam op 3—1. De Koog stelde hier en kel schoten op de paal tegenover. Vijf minuten voor tijd schoot Anja van Exel De Koog veilig naar 4—1 Vlak na de voltooiing van zijn 41ste film ,,Querelle de Brest" stierf op 10 juni 1982 de uit vorige filmgangerjaren niet onbekende Rainer Werner Fassbinder. Querelle is het testament genoemd van R.W.F. maar dan wel één dat ge schreven is met de pen van een satan. De decadente wereld die Jean Genet, de schrijver van de roman, eerst bedacht en die lichtelijk overdreven was in zijn vor men, heeft Fassbinder hier nog eens aangezet en onderstreept, gretig en met een dankbare wellust. De decors zijn duidelijk toneelschermen en lijken daar mee zijn misprijzen voor ,,de" werkelijk heid nog eens te benadrukken. Het hele ritueel speelt zich af in korte tijd in en om een morbide bordeel, waar de zonden samenkomen: doodslag, smokkel en handel in verdovende midde len, diefstal, sex in zijn verdorven uitin gen, een zo'n opdringerige en indringen de homo-erotische en homosexuele at mosfeer. Het is ontzettend knap geësce- neerd en dit alles komt akelig beklem mend de filmzaal in. Brad Davis is de matroos Querelle die in - "v- v de Franse havenstad Brest arriveert om opium te verkopen. Hij heeft op dat mo ment al een moord op zijn geweten van zijn handelspartner. Het bordeel waar hij zijn handel afwikkelt wordt gedreven door Lysiane (Jeanne Moreau) en Nono (Franco Nero). In dat milieu blijkt Querel le door zijn schoonheid alom te worden aanbeden, maar de moordende engel" houdt vooral van zichzelf. Uit de eerste reacties op de film bleek al dat de filmwereld het geheim van Fassbinder denkt te kunnen ontsluieren via deze film. Directer dan ooit tevoren is verband gelegd tussen zijn laatste werk en de regisseur zelf, die alles opengooi de en hierna nog maar één laatste stap zag: zichzelf om het leven brengen Donderdag in Filmganger, aanvang 20.00 uur. Het eerste Tevoko vrouwenteam kon de scheidende coach Fetze de Haan bij zijn laatste volleybal wedstrijd geen overwinning aanbie den. Hoewel het team goed presteerde, nam tegenstander Relax na vijf langdurige sets toch de zege mee naar Bergen. Met een afgetekende 3—0 zege op Si- mokos 2 revancheerde mannen 1 zich enigszins voor de zwakke vertoning te gen Time Out, een eerste klas ploeg die de Texelaars via 3—1 uit de bekerstrijd speelden. Met vier verliespunten bezet ten de mannen nu de gedeelde derde plaats in de promotieklasse achter Vo- lendam en Schorpioen. Mannen 2 blijft nog zonder verliespunten koploper Nieu- wediep in de tweede klasse goed vol gen. Hoewel de aanvalsopbouw nog niet uitblinkt door degelijkheid wist het Helderse Onda daar niet van te profite ren. Via 3 0 pakte het tweede weder om drie winstpunten. Setstanden 15 3, 15 6 en 15—6 geven een goed beeld van de gemakkelijke overwinning van het tweede vrouwenteam op Juvoc 2. Hiermee blijven de Texelse vrouwen trots de ranglijst in de tweede klasse aanvoeren, stevig op weg naar een eerste periodekampioenschap. Ook het derde vrouwenteam draait mee in de kop van die ranglijst, al laten ze de recente wedtrijden wat steken en punten vallen. Ook Smash '68 wist er, bijna gebruikelijk een vijfsetter van te maken, wat het derde een belangrijk winstpunt kost. Een 15—10 zege in de eerste set, bereikt met goed spel, be loofde veel voor het derde mannenteam. Tegenstander Braaf 4 liet zich echter niet inpakken en vooral individuele fouten aan Tevoko zijde deden het tij keren. Het geloof in eigen kunnen ebde weg en daarmee de wil om te winnen, ondanks de ongetwijfeld aanwezige capaciteiten. Het Helderse team won drie sets op rij en laat Tevoko daarmee een positie in de staart van de ranglijst. Wisselvallig Vrouwen 1 wisselde sterke perioden helaas te veel af met zwakke momenten om Relax definitief te verslaan. Al in de eerste set moest het team tegen een vrij wel onoverbrugbare 12 4 achterstand aankijken. Met veel inzet werd die stand alsnog in een 15—12 voordeel omgebo gen. Relax profiteerde in de tweede set van de wat rustiger Texelse aanpak. Vootal middenaanvalster Hageman was ongrijpbaar voor de Texelse blokkering. Tevoko kwam in de derde set goed terug maar echt lekker ging het niet, getuige de 14—4 tussenstand en de 15—10 eindstand. Ondanks een sterk smashen- de Rita Dogger miste het team de over tuiging om door te kunnen drukken. Te voko vocht door, maar Relax pakte de meeste winstpunten (2 3). 'AAFITry TPCT^Ê Weverstraat 34, Slavenbanden vanaf f19,95 Chanel collier 80 cm f65,- Graveerplaatje inclusief collier en exclusief graveren. f 19,50

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7