Contributie Groene Kruis Texelstroom VERVOLG VAN PAG.l Musicalvereniging „Geen C te hoog" Jeugddisco in d'Ouwe ULO Zon, maan en hoog water Bommelding Slagerij Blauw won ereprijzen GVO-ers in Egmond Beëdiging in Dourleinkazerne Theo Legierse neemt .Sportshop" over oefvergunning voor aterwinplaats in igeberg gebied? Hans van den Brink reinigt met de stoomspuit het anker van een 400 Hz generator, (foto Dirk motoren zou moeten worden verbeterd. Op het verlanglijstje staat verder een olieseparator, dat is een aparaat dat smeerolie reinigt waardoor deze langer kan worden gebruikt. Zo'n ding zit in de Molengat en daar is gebleken dat deze investering zich binnen redelijke tijd te rugverdient. De olie van de Molengat heeft men tot dusver niet hoeven verver sen, zo is uit regelmatig uitgevoerde analyse gebleken. Minder dringend, maar wel gewenst is een bilgewateraf- scheider. Dat is een voorziening waar mee het condens- en lekwater dat zich onderin het schip (de ,;bilge") verzamelt en dat door olie is verontreinigd, kan worden schoongemaakt alvorens het overboord wordt gepompt. Eén keer Maar ook zonder deze extraatjes en ondanks de maximale inzet van eigen personeel zal de hele renovatie (dus ex clusief het arbeidsloon voor de Teso- mensen) rond een half miljoen kosten. ,,Toch nog wel een flinke belasting voor ons, maar het is niet verantwoord ermee te wachten", aldus Hoogerheide, die er op wijst dat een dergelijke opknapbeurt maar één keer in het leven van een schip voorkomt. De „Marsdiep" is nog steeds de ge volgen niet teboven van het geruchtma kende omvallen in het dok van Boele. Eén van de motoren bleek onaanvaard bare trillingen te vertonen, als gevolg van het niet goed werken van de rubber „silence" blokken die onder de funde ring zitten. Op kosten van de verzekering zijn de blokken vervangen waarmee het euvel is verholpen. Een andere motor trilde ook, echter nog binnen de aan vaardbare grenzen. Teso wilde echter dat ook hieraan een eind wordt ge maakt. Dat gaat nu gebeuren en de helft van de kosten wordt door de verzekering betaald. Begin januari is de „Marsdiep" weer vaarklaar en gaat dan als dienst- boot varen. Tussendoor moet ook nog het één en ander gebeuren aan de dubbeldekker Molengat. De autodeuren werken niet goed (met het verbeteren van het systeem is ƒ10.000,— gemoeid), de auto matisch werkende passagiersdeuren ver tonen te vaak storingen, er moeten wat electrische schakelingen worden veran derd en de Voith Schneiders propellers moeten een slijtagecontrole ondergaan. De inzetbaarheid van het schip wordt door dit werk niet ernstig belemmerd. De laatste fase van het opknapwerk is een uitgebreide schilderbeurt. De twee enkeldekkers krijgen dezelfde kleur als de Molengat. Mooi voor de herkenbaar heid en de uniformiteit, maar ook effi cient: het kan allemaal uit dezelfde pot worden bijgehouden. De heroisch ogen de wapens van Texel zullen van de schoorstenen verdwijnen en worden ver vangen door het nieuwe „pijlen" vignet van Teso. Boze tongen beweren dat dit een gevolg is van de geringe support die Teso tot voor kort van de gemeente Texel ontving, maar Hoogerheide ont kent dat. Teso wil gewoon een eigen ge zicht tonen en het zeer „eigene" van de onderneming is juist dat het géén ge meentelijke of andere overheidsinstelling is. Dus dat gemeentelijke wapen is niet op zijn plaats. De oude wapens (zowat anderhalve meter breed!) hebben inmid dels een andere bestemming gekregen; er gaat er onder andere één naar het Ma ritiem Museum. Ook binnen zal de verfkwast worden ge hanteerd. De technische ruimten zullen in lichte kleur worden uitgevoerd. „Want dan kun je het goed zien als de boel vuil begint te worden", aldus Hoogerheide. De planmatige aanpak van het onder houd beperkt zich bij Teso niet tot de schepen. Ook de aanleginrichtingen en gebouwen vallen eronder. Er zijn totaal zeven „onderhoudsobjecten" en voor elk object heeft Hoogerheide een onder houdsplan opgesteld. Samen vormen ze een indrukwekkende stapel. Per object is nauwkeurig geïnventariseerd wat er gedaan zou moeten worden, hoeveel tijd daarvoor nodig is, welke andere moge lijkheden er eventueel zijn, etc. Magazijn Om de onderhoudsoperaties op de beschreven wijze te kunnen uitvoeren heeft Teso nogal wat voorzieningen aan de wal moeten treffen. De eigen werkplaats in 't Horntje is van de nodige nieuwe apparatuur voorzien, zoals een draaibank. De opbouw van een computer-gecontroleerde onderde- lenvoorraad in het magazijn is nog in vol le gang. Hier zullen uiteindelijk zo'n 4000 verschillende artikelen voorhanden zijn. Wat hier niet of juist wel beschikbaar moet zijn en in welke aantallen is een vraagstuk op zichzelf. De voorraad moet zo klein mogelijk worden gehouden om dat de investering anders onverant woord hoog wordt maar anderzijds moet het uitgesloten worden dat men naar een essentieel onderdeel misgrijpt. Hoo gerheide spreekt over een storingsanaly sesysteem dat in de computer wordt op geslagen en verwijst naar het „voort schrijdend gemiddelde van alle gere gistreerde waarden" als basisgegeven. Het komt erop neer dat het in de toe komst versleten of defect raken van on derdelen zodanig vroeg kan worden voorzien dat er gerepareerd wordt voor dat het defect aan de dag treedt. Het on verwacht uitvallen van één der schepen moet aldus tot een uiterst .zeldzame ge beurtenis worden gemaakt. Wel was het jaarverslag 1982 ter ver gadering aanwezig, zodat de twee leden die op waren komen dagen (de ex- voorzitter en een journalist) en de bestuursleden dit konden bespreken. Dat gebeurde niet, het verslag werd zon der meer vastgesteld. In het verslag werd geconstateerd dat de verstrekking van verpleegartikelen nog steeds in een behoefte voldoet. In 1982 maakten 579 mensen gebruik van deze verstrekking, waarbij vooral de loopkrukken en de hulpmiddelen voor bevallingen in trek waren. In totaal waren 656 mensen in het ver slagjaar aangewezen op de zorg van het Groene Kruis, 542 daarvan vielen onder de zuigelingen- en kleuterzorg, het over grote deel van de rest, 106, waren be jaarden. Er werden 1217 huisbezoeken afgelegd. De 141 verpleegpatiënten werden 5911 keer bezocht, zij kregen 2612 injecties, werden 1000 keer van een wekelijkse wasbeurt en 1459 keer van dagelijkse verzorging voorzien. In november 1982 werd een bevol kingsonderzoek naar baarmoederhals kanker uitgevoerd, waarmee 85% van de in aanmerking komende vrouwen werd bereikt. Het resultaat van het onderzoek vermeldt het jaarverslag niet. Badhuis De warmwatervoorziening van het ge bouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg, die nog dateert uit de tijd dat daar een badhuis was gevestigd, werd aange past aan de eisen van deze dure tijd. In 1984 moesten isolatie en centrale ver warming, die ook nog uit de badhuistijd dateert, aangepakt worden. Een aan vraag daarvoor ligt inmiddels bij de provincie. Het bestuur is bezig zichzelf in te krimpen. De Texselse vereniging is sinds enkele jaren een onderafdeling van Den Helder, zodat de bestuurstaak neerkomt op het beheren van het gebouw. Aan het einde van het verslagjaar zaten er nog De onlangs aangekondigde musical- vereniging is inmiddels officieel opge richt en kreeg a/s naam ,,Geen C te hoog". Zo'n vereniging is redelijk uniek. Er bestaan in Nederland, inclusief de Texelse dub, maar zes musicalverenigin gen. De datum van de eerste uitvoering is inmiddels vastgesteld, dat is 26 mei. Dan zal de vereniging selecties uit de musicals „Anatevka" en ,,My fair Lady" ten gehore brengen. In het najaar komt het gezelschap met een complete musi cal: „Californië" (de Jaffakoningin). Dit stuk is nog nooit eerder opgevoerd en de landelijke radio zal dan ook aandacht aan de voorstelling besteden. Er bestaan twee versies van „Californië", een „westerse" en een Israëlische. „Geen C te hoog" heeft voor die laatste gekozen. De vereniging komt mannenstemmen te kort en voor vrouwenstemmen is nog plaats. Een goede stem is geen vereiste om lid te kunnen worden, plezier in zin gen, dansen en toneelspelen is genoeg. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Ruud Booy, Bakken weg 12, Den Hoorn (02226-5034) of bij Magda Brom- mersma, Ruigendijk 4, De Koog (02228-819). IJ DAG 2 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT"AGINA 5 en Staal an Johan Drijver bezig mat de houten potdeksels, die vrorden vervangen voor een onderhoudslozealuminium railing, (foto Dirk Kuiter!. In dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt voor taan elke zondagmiddag disco gehou den voor de jeugd van de vijfde en zesde klassen lagere school en de brugklassen. De disco begint steeds om 14.00 uur en de entree is vijftig cent, waarvan de or ganisatie platen wil aanschaffen. Luitenant-kolonel De Korver tijdens zijn toespraak tot de twee beddigde zeamecht-militairan. negen mensen in het bestuur, inmiddels zij dat er acht, omdat mevrouw T. Boon- Waldus aftredend en niet herkiesbaar was. In haar plaats werd geen andere kandidaat gekozen. Mevrouw J. Dros- Stoepker en G. Poster waren aftredend en herkiesbaar, zij werden herkozen. In 1982 waren al vijf bestuursleden afgetre den zonder dat hun plaats werd ingevuld. De boekhouding werd dit jaar onder gebracht bij de Kruisvereniging van Den Helder. De verwachting dat het hier snel en efficiënt zou gaan werd, volgens de heer J. Duin, blijkbaar niet bewaarheid, ze waren nog niet in staat geweest het financiële verslag over 1982 te produceren. De zon komt 11 december op om 8.37 uur en gaat onder om 16.28 uur. Maan: 4 dec. N.M.; 12 dec. E.K. Springtij: 6 dec.; doodtij: 14 dec. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 2 december 6.35 en 19.14 Zaterdag 3 december 7.37 en 20.01 Zondag 4 december 8.29 en 20.38 Maandag 5 december 9.13 en 21.17 Dinsdag 6 december 9.48 en 21.58 Woensdag 7 december 10.02 en 22.28 Donderdag 8 december 10.19 en 22.48 Vrijdag 9 december 10.34 en 23.11 Zaterdag 10 december 10.55 en 23.45 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal derstraat. Burgerhoutstraat De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Teso kreeg weer eens te maken met een bomalarm. Rond twee uur kreeg het Teso kantoor een anoniem telefoontje met de mededeling dat op het achterdek van de Molengat een bom was geplaatst die tien minuten later zou afgaan De politie stelde een onderzoek in en vond niets. Het vertrek van de boot werd daardoor drie kwartier vertraagd. Slagerij Blauw uit Oudeschild is bij een internationale vakwedstrijd van de Vereniging Amsterdamse Slagersorgani saties in Amsterdam twee keer in de prij zen gevallen. Beide keren ging het om een ereprijs. Zowel voor de grove droge worst als voor de Texelse lamsham van mevrouw M. G. A. Blauw was de waar dering bijzonder hoog. Afgezien van de smaak yan de worst, waarvoor een 9 werd gegeven, scoorden de producten uitsluitend tienen. Afgelopen zondag deden drie meisjes van gymvereniging Oosterend mee aan de B-wedstrijden in Egmond aan Zee. Er deden totaal 80 turnsters mee. De 10 besten mogen door naar de provinciale B-wedstrijden. Dat is de GVO-meisjes niet gelukt. Vooral op de brug en de balk vielen de prestaties wat tegen. Alleen Janneke van der Vis wist de balk zonder vallen te passeren. Sprong en lange mat waren steeds voldoende. Yvonne van der Vis haalde 23.25 punten, Janneko van der Vis haalde 23.20 punten en mar- cella van der Vis haalde 22.05 punten. In de Joost Dourleinkazerne (vroe ger „Amfibisch Oefenkamp Texel") werden woensdagmiddag twee mili tairen van de zeemacht beëdigd. De ze op Texel niet zo veel voorkomen de plechtigheid werd uitgevoerd met het nodige cremonieel waarbij de hele vaste bezetting van het oefen kamp was aangetreden en waarbij ook enkele burger genodigden aan wezig waren, onder andere de burgemeester. De militairen, die de eed aflegden wa ren de sergeant-majoor der mariniers W. Kerpel en de marinier eerste klasse P. van den Berg. De eed werd afgenomen door de luitenant-kolonel der mariniers M. S. de Korver, de commandant van de Joost Dourleinkazerne. Laatstgenoemde wees er in zijn toespraak tot de beëdigde militairen op dat het afleggen van de eed („Ik zweer trouw aan de koningin, ge hoorzaamheid aan de wetten en onder werping aan de krijgstucht") voor een militair een verre van vrijblijvende zaak is, die hem tot steun kan zijn in zijn plichtsvervulling. Voor bepaalde groe pen van burgers is gehoorzaamheid aan de wetten niet meer vanzelfsprekend; voor een militair geldt het tegenover gestelde. Van hem wordt een buitenge wone eerbiediging van de democratisch vastgestelde wetgeving verwacht. De commandant ging in zijn toespraak ver der onder meer in op de kleinere groei van het financiële budget dat het militai re apparaat ter beschikking staat, waar door het nog meer dan anders aankomt op organisatorische bekwaamheid. Men moet zich neerleggen bij het feit dat men niet over alles kan beschikken wat men zou willen, maar er is geen sprake van dat de middelen waarover men wél be schikt gebrekkig zijn. Wat dat laatste be treft werd met voldoening gewezen op het feit dat de afgelopen jaren ook in het Texelse oefenkamp belangrijke verbete ringen tot stand kwamen, zoals het nieuwe legeringsgebouw „Poseidon" en het nieuwe wachtgebouw. De plechtigheid had plaats in de bo- tenloods van het oefenkamp wegens het slechte weer. Muzikale luister werd aan de beëdiging bijgezet door tamboers en pijpers, die tenslotte het Wilhelmus speelden. De plechtigheid werd gevolgd door een receptie in de kantine. De 30-jarige Theo Legierse uit Eier- and neemt per 1 januari a.s. de Sportshop" van Bep Vonk over. Le- ierse zal de zaak slechts enkele naanden in het huidige winkelpand van P. M. Bakker) drijven want per maart 1984 heeft hij een ander ge- iouw gekocht: Weverstraat 50. Dit raast kapsalon Henri staande woon- luis zal tot winkel worden ver- rouwd waarbij de oppervlakte van 0 naar 130 m2 zal worden uitge- ireid. Legierse blijft in Eierland wonen. Theo Legierse, thans nog werkzaam lij Bakkers Ijzerhandel, wilde al jaren jeleden voor zichzelf beginnen. Dat zijn reus viel op een sportzaak is niet vreemd lezien zijn belangstelling voor sport. Le- lierse voetbalt in het eerste zaterdag- :eam van Oosterend en in het zaalvoet- alteam Question. Hij gaat zijn sport- ;hop drijven samen met zijn vriendin etty. De bedoeling is een zo compleet logelijk assortiment sportartikelen te roeren tegen een scherpe prijs. Aan loncurrentie zal het hem niet ontbreken want Adrie Mantje begint in de Ho- lerstraat ook een zaak in sportartikelen, lang is hij daarvoor niet. Volgens hem wordt momenteel meer dan de helft van Ie op Texel benodigde sportartikelen op iet vasteland gekocht, zodat er een narkt is te veroveren. >e heer P. M. Bakker zoekt via makelaar 1 Duin een nieuwe huurder voor zijn rinkelpand. Het bestuur van de Groene Kruisvereniging heeft woensdagavond beslo ten de contributie voor 1984 te handhaven op het peil van 1983, te weten veertig gulden per jaar. Gezien het feit dat de bijdrage aan de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (ABWZ) wel omhoog gaat van ƒ37,50 naar ƒ38,50 per lid zullen de inkomsten van de vereniging zelf dalen met een gulden per lid. In de woensdagavond gehouden jaarvergadering waren overigens nog geen jaarstukken aanwezig, zodat de financiële situatie van de vereniging nog niet besproken kon worden. let PWN wil in het Hogebergge- td een grondwaterwin- en infiltra- plaats maken. Het college kan in ncipe akkoord gaan met dit plan denkt aan een proefvergunning or vijf jaar. Er mag dan maximaal 000 m' water gewonnen worden, sluitend in de periode juni tot en tt augustus. Diepinfiltratie met maximum van 300.000 m' mag durende de rest van het jaar. Over overwerk wordt op 3 februari in t raadhuis een openbare hoorzit- g gehouden door Gedeputeerde sten waarbij de gemeente monde- haar definitieve standpunt zal slichten. Het voorlopige standpunt van B en W Igt op een advies van de rijkscommis- Grondwaterwet Waterleidingbedrij- n waarin gesteld wordt dat het natuur- bied rond de Moksloot gebaat is bij n gelijkmatige onttrekking van water dat grondwater 's winters onder de igeberg weg gehaald kan worden. Het VN had ook gevraagd (al in 1970) om n vergunning om meer water rond de oksloot te mogen onttrekken maar zo- il B en W als de rijkscommissie zijn ar tegen. Op jaarbasis wordt er dan weliswaar inder water onttrokken uit dit gebied aar met een nieuwe vergunning zijn de axima per dag of per maand veel gro- r. „Afname van schommelingen in de ondwaterstand van de Mokslootvallei de botanisch waardevolle vegetatie n goede komen. Onttrekking van wa- r in de wintermaanden uit het Hoge- irg gebied kan daartoe bijdragen." De jkscommissie is dus niet tegen een aterwinplaats onder de Hogeberg aar vindt nader onderzoek naar de ef- cten op het milieu en de landbouw wel idig. Vraagtekens plaatst men bij de ogelijk nieuwe grens van zoet- en brak ater in de grondlaag onder de Hoge- irg. Wat betreft de diepinfiltratie kun- ;n er problemen optreden voor de ndbouw in het poldertje Ceres. „In het lorjaar zijn door verhogingen van het ondwater nadelige gevolgen voor ndbouwgewassen mogelijk", aldus het illege. Deze maand zal overleg worden ivoerd met het Waterschap over de WN-aanvraag waarna een definitief ge- eentelijk standpunt bekend wordt ge laakt op de hoorzitting in februari. SF ondememers-aktiviteitenH^

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5