Groen TGartj Jexeh in het harL> WELZIJNSSTICHTING )P DE SNIJTAFEL Ontwapeningsforum bij lessen maatschappijleer OLLEGE WIL INGRIJPENDE REORGANISATIE Bijna 38.000 slaapplaatsen op Texel Heet even. gelegenheid van museumdag eorgië-film draait Juttersmuseum 'imÏÏlE.2/ Pontwegbewoners blijven actie voeren tegen zomerhuizen Telling gemeente: Langdurige telefoonstoring in De Cocksdorp Verkeerscontrole JAARGANG Nr. 9838 DINSDAG 6 DECEMBER 1983 ictieParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 102220) 2741 ïn werkti|d- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en Niek van der Heij- ,De Wesp" bij Oranjestr 31, Oosterend. tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.: jeveld Et De Rooy B.VPostbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs fXl per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742. NMB nr 67 34 60.398 et college wil de taken van de Welzijnsstichting drastisch beperken. De lige problemen rond de salariëring en de rechtspositie van het personeel de stichting zijn aanleiding geweest voor burgemeester en wethouders tructuur van de Welzijnsstichting zeer kritisch te bekijken. Onlangs heb- B en W hun ideëen over de toekomst van de stichting kenbaar gemaakt het bestuur en deze week moet er een nota verschijnen waarin deze vi-» s vertaald in beleid. ,,De operatie gaat zeker een jaar duren", aldus wet- der P. Zegers die in dit huidige stadium van vertrouwelijk overleg met de hting verder geen commentaar wil geven. Die maatregelen zijn dus nu aan de or- et collegeplan behelst een gehele iwe opzet van de stichting zonder ioneel in dienst en zonder beheer van ouwen als de sporthal e.d. De Wei sstichting moet een adviesorgaan het college worden en het personeel m 20 personen) moet in dienst ko- i van de gemeente. De secties van stichting kunnen blijven bestaan en iseren op hun beurt weer het bestuur Is dat nu ook gebeurt. de laatstgehouden openbare tuursvergadering van de Wei sstichting bracht wethouder Zegers r voren dat de werkdruk op de afde- culturele zaken veel te groot is en het college maatregelen op ,,de rol" staan om de problemen aan te ken. n het Maritiem Museum In Oude- lild zal op zaterdag 10 december kele malen de videoreportage rden vertoon, die Gijs Oskam eft gemaakt van het bezoek van groep Texelaars aan Georgië. De n draait om 10.30 uur, 12.00 uur. 30 uur en 15.00 uur. Dit gebeurt ter gelegenheid van de idelijke Nationale Museumdag die is doeld om het bezoek aan de musea in derland te stimuleren. Het Maritiem jseum zal de hele dag open zijn. Ge- opt wordt dat de mensen niet alleen ar de film maar ook naar de collectie men kijken. Een nieuwtje in die collec ts de permanente expositie die inmid- Is is ingericht over het vergaan van de lense schoener ,,Activ" op 1 februari n dit jaar. In een speciale vitrine zijn al- lei wrakstukken, voorwerpen en ge- hriften bijeengebracht die op dit dra- betrekking hebben. Onlangs werden or een Texelse kotter nog brokstukken het ongeluksschip opgevist. Te ver- ichten is dat dit onderdeel van de col lie van het Maritiem Museum nog zal orden uitgebreid Men hoopt dat er ig mensen zijn die over voorwerpen ischikken die van de ,,Activ" af- imstig zijn en deze voor dit doel zullen illen afstaan. Ook zijn mensen van het useum bezig contact te leggen met de ïevaartschool van het Deense Nyburg, aar de schoener thuishoorde. De entreeprijs voor het Maritiem Mu- tim is nog steeds ƒ2,50 voor volwasse- ;n en ƒ1,50 voor kinderen tot en met 13 NRC Ook in het Natuurrecreatiecentrum >rdt de Nationale Museumdag ,,ge- ird". De hele dag zal het NRC gratis nnen worden bezocht, wat mogelijk or veel Texelaars aanleiding zal zijn om gezinsverband een kijkje te nemen, n 15.30 uur worden de zeehonden voerd de. B en W zijn van mening dat de afde ling culturele zaken en tevens de admi nistratie van de Welzijnsstichting en Sportraad onvoldoende in staat is om een bedrijf" met zoveel personeel te runnen. Hun taak is primair het beharti gen van het welzijn van de Texelaars. Personeelszaken moeten ondergebracht worden bij de personeelsafdeling van de gemeente. Het personeel zal echter niet volgens de CAO-welzijn betaald gaan worden als het rechtstreeks bij de ge meente in dienst komt. Iedere werkne mer krijgt dan een ambtelijke status en wordt betaald volgens de rechtspositie regeling voor ambtenaren met een rechtstreekse verantwoordelijkheid voor het werk dat men verricht aan het college. Geen geld Uit dit idee vloeit voort dat de Wel zijnsstichting ook geen budget meer krijgt om het werk uit te voeren. De ge meente wordt de uitvoerende instantie en de stichting mag waarschijnlijk alleen nog maar adviseren. Thans betaalt de stichting in eerste instantie op adveis van de secties waarvoor geld nodig is waarna het college haar mening geeft en de raad uiteindelijk het budget vaststelt. Het plan om de Welzijnsstichting beheers- en personeelstaken te ontne men vloeit ook voort uit het ,,twee pet ten" probleem van de afdeling culturele zaken. De ambtenaren op deze afdelin gen werken zowel voor de Welzijnsstich ting als voor de gemeente. Het kan daar door gebeuren dat men een negatief ad vies moet schrijven, opgedragen door het college, op een eerder door dezelfde ambtenaar naar voren gebrachte wens van de Welzijnsstichting. Het college vindt deze werkwijze principieel onjuist. Daarom zal de Welzijnsstichting „nieu we stijl" geen ambtelijke steun meer krij gen en het bestuur moet zelf de admi nistratieve taken op zich nemen. Artikel 61 Het idee om de Welzijnsstichting zelfstandiger te maken en een gedeelte van het personeel op culturele zaken over te hevelen naar de stichting (zodat het twee petten verhaal niet meer op gaat) vindt het college geen goed alter natief. Ook voelt men niet veel voor het Welzijnsstichting plan om de stichting om te vormen tot een artikel 61 commis sie waardoor de huidige democratische structuur van het werk in stand blijft. De vraag doet zich voor of de Wel zijnsstichting (als de plannen doorgaan) in de toekomst nog wat heeft te vertel len. Dat bleek donderdagavond ook uit een discussie in de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding (SRLO), waarbij Jo van Beek meedeelde als bestuurslid van de Welzijnsstichting te zullen opstappen „als de nu nog gehei me plannen van B en W doorgaan". Zo als gezegd staan die plannen nog aller minst vast. De Welzijnsstichting is in de gelegenheid op de deze week te ver schijnen nota te reageren en met andere voorstellen te komen. Dat zich bij de Welzijnsstichting ingrijpende verande ringen zullen voltrekken lijkt echter onvermijdelijk w. w* De heer J. van Asselt en mevrouw Feikema-Bakker blijven actie voeren tegen de bouw van 30 zomerhuizen op het terrein van De Turkse Tent door de Stichting Vakantieverblij ven. In eerste instantie zijn pogingen daartoe mislukt. B en W wilden de bouw van de huis jes mogelijk maken door middel van een artikel 19 procedure. In het kader daar van maakte Van Asselt bezwaar, onder meer met als argument dat hij tegen de in het bestemmingsplan buitengebied De aula van de Rijksscholengemeenschap was donderdag twee maal het toneel van een forumdiscussie over ontwapening. Het middagforum was door de sectie maatschappijleer van de school als onderdeel van een aantal lessen waarin de leerlingen zich bezighielden met de diverse kanten van de be- en ontwapeningspolitiek. Die diversiteit kwam ook naar voren in de sa menstelling van het forum, waarin zowel voor- als tegenstanders van de hui dige bewapeningspolitiek van de NAVO zitting hadden. De vier forumleden waren na afloop bijzonder te spreken over vooral de discussie die tijdens de bijeenkomst met leerlingen werd gehouden. Zij verklaarden alle vier afzon derlijk dat de vragen goed voorbereid waren en dat de leerlingen blijkbaar wisten waar ze over spraken. Algemeen bestond de indruk dat de forumdi scussie 's middags veel langer had mogen duren. De lerares maatschappijleer en niet (zoals in de aankondiging in de krant werd vermeld) het Texels Vredesberaad had vier sprekers uitgenodigd. (Het Vre desberaad had slechts de organisatie van de avond op zich genomen). Voor het IKV was de heer J. Verdonk aanwe zig, voor de Vereniging van Dienstwei geraars (VD) A. Koolhaas, namens het ministerie van Defensie voorlichter F. Ol- denboom en als lid van de Stichting Vre despolitiek (SVP) T. Brinkel. De belangstelling voor de avondbij eenkomst (60 70 personen) kon goed genoemd worden. Er waren nogal wat mensen aanwezig die niet gerekend kun nen worden tot de vaste groep die der gelijke avonden pleegt te bezoeken. De door Fred Jansen uitstekend geleide dis cussie leverde overigens geen nieuwe gezichtspunten op. Dat was ook nauwe lijks te verwachten gezien de zeer grote regelmaat waarmee dit onderwerp in de media ter sprake komt. Voor de middag bijeenkomst lag dit anders, hier was de informatiebehoefte natuurlijk groter, de discussie was een sluitstuk van een de gelijke voorbereiding. Bovendien werkte het geheel hier meningsvormend, iets dat er overigens reden voor was geweest om er zeer zorgvuldig op toe te zien dat voorzover mogelijk, alle meningen over het vraagstuk aan bod kwamen. Opval lend was dat een tiental leerlingen ook bij de avondbijeenkomst aanwezig was. Onvrede Het was opvallend dat de torumieaen m moment van Brinkel van de de forumdiscussie. V l.n.r J Verdonk van het IKV, B Koolhaas van de VD, F Oldenboom van het ministerie van defensie en SVP Geheel rechts gespreksleider Fred Jansen over het algemeen goed naar elkaar luisterden. Het kwam diverse malen voor dat sprekers die verschillende meningen aanhingen elkaar verdedigden als er va nuit de zaal verkeerde veronderstellingen naar voren kwamen. Die tolerantie kon den sommige mensen in de zaal trou wens niet opbrengen, voor hen was blijkbaar het uitleven van de eigen on vrede belangrijker dan het op gang hou den van het gesprek. Eén van hen ver klaarde na afloop dan ook al van te voren gedacht te hebben dat de avond toch niets zou opleveren. Een volgende keer zou hij dan ook niet meer gaan. Zijn manier van doen werd overigens gelogenstraft door een ervaring die één van zijn mede ICTO-aanhangers (Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning) had. Deze oudere man vertelde in de oorlog van nabij te hebben meege maakt hoe verschrikkelijk het is als de vijand veel betere wapens heeft dan de aangevallen groep. Deze opmerkingen werden juist door het IKV-forumlid op gepakt, waarna zich één van de betere gespreksmomenten van de avond ontwikkelde. Slechts twee van de zes stellingen die waren uitgedeeld kwamen ter sprake: „Plaatsing van 48 kruisraketten in Ne derland is in het belang van onze veilig heid" en „Bewapening is diefstal van de armen." De zaal bleek zelf min of meer het gespreksonderwerp vast te leggen. Met name de vraag wie verantwoordelijk is voor be- en ontwapening kwam ruim aan bod. Vrouwen voor vrede De forumleden waren na afloop van mening dat men goed naar elkaar had geluisterd. Oldenboom van het ministe rie van defensie: „Er was gelukkig geen „vrouwen voor vredesgroep in de zaal, die kunnen zo'n hele avond duchtig op zijn kop zetten." Het was Brinkel (SVP) vooral opgevallen dat er veel vragen aan Oldenboom werden gericht: „Ik denk dat ze in hem toch de stem van de rege ring zien." Koolhaas van de VD zag het meeste heil in de middagbijeenkomst: „Die ouderen hebben toch al een me ning, die praat je beslist niet meer om." Verdonk van het IKV was van mening dat de avond toch ook nuttig was ge weest: „De sfeer was niet verpletterend. Dit soort gesprekken zonder polarisatie (verharding van de standpunten) is hard nodig." opgenomen bouw van zomerhuisjes op deze plaats nog een beroep heeft lopen bij de Kroon. Het zou onjuist zijn om de beslissing daarop niet te willen afwach ten. Dit baatte niet; het beroep werd door het college slechts gedeeltelijk ge grond geacht. De boomsingel rond het betreffende terrein moest alsnog zeven meter breed worden maar de huisjes mochten er komen Gedeputeerde Sta ten namen hetzelfde standpunt in en verleenden de zg. verklaring van geen bezwaar. Tegen het besluit om deze verklaring van geen bezwaar af te geven, zijn Van As- sekt en mevrouw Feikema-Bakker nu in beroep gegaan krachtens de wet Arob. In verband daarmee werd vanmiddag in het provinciehuis in Haarlem een hoor zitting gehouden. De gemeente heeft na de goedkeurende reactie van de provin cie inmiddels echter de bouwvergunning voor de dertig zomerhuizen afgegeven. Als Van Asselt c.s. in het gelijk worden gesteld is het in theorie dus mogelijk dat die bouwvergunning ongedaan wordt gemaakt en zelfs dat reeds tot stand ge komen bouw moet worden afgebroken. Tot dusver is zoiets in de praktijk echter vrijwel nooit voorgekomen. Een telling ven het aantal toeristi sche slaapplaatsen in september 1982 laat zien dat Texel aan 37.774 toeristen onderdak kan bieden. Dit getal komt als antwoord van het col lege op een eerder gestelde vraag van het raadslid Daan Welboren naar het aantal slaapplaatsen en zijn wens de stijging van dit getal goed in de gaten te houden. Volgens het college kan men momen teel de volgende cijfers aanhouden: ho tels en pensions 1454, logies met ontbijt 902, zomerhuisjes en appartementen 11.781, campings 22.155 en diversen zo als |achthaven en kampeerboerderijen 1482. Welboren vroeg in een eerdere raads vergadering ook of vrouwen konden worden toegelaten tot de vrijwillige brandweer op Texel. Het college heeft nu geantwoord dat voor zowel mannen als vrouwen dezelfde toelatingseisen gelden maar dat de keus tot nu toe be perkt is gebleven tot mannen omdat die zich altijd aanmelden op advertenties voor vrijwilligers. ,,Wij zullen niet over gaan tot een gedwongen plaatsing van een vrouw bij de brandweer. Ons uit gangspunt blijft: spontaan melden", al dus het college. Poort Als de weersomstandigheden het toe laten zal de poort van het Schoutshuis in Den Burg binnenkort in de oorspronkelij ke kleuren worden geschilderd. Daar is al vele malen om gevraagd door diverse raadsleden en door de Lindeboom Be heer b.v. is meegedeeld dat nog slechts een notariële formaliteit nodig is om te kunnen beginnen. In het afgelopen weekend hebben een paar jongens ijspret beleefd. Deze foto werd gemaakt op zater dagochtend, toen het at f/ink dooi de. De ware schaatsgeest bleek echter vaardig te zijn, ook al duurde het maar heel even. Gelein Jansen vroeg eerder waarom er geen verkeersremmende drempels in de smalle Gasthuisstraat worden gemaakt. Het college is daar niet voor omdat de Gasthuisstraat in het nieuwe verkeerscir culatieplan van Den Burg een toegangs weg is voor gemotoriseerd verkeer naar het centrum. Wel zal wat worden ge daan aan de onduidelijke situatie op de fietspadkruising Rozendijk-Pontweg. Er moet een duidelijk gemarkeerde van bor den voorziene oversteek komen omdat de Rozendijk aan één kant een fietspad heeft. Met deze maatregelen hoopt het college tegemoet te komen aan de wen sen van Gerbrand Poster die eerder zijn verontrusting uitsprak over deze gevaar lijke verkeerssituatie. EHBO Verhuurders of beheerders van spor taccommodaties zijn niet verplicht een EHBO-er te leveren bij sportwedstrijden. Deze verantwoordelijkheid is voor de ge bruikers van het sportveld of de zaal maar slechts in sommige takken van sport wordt een EHBO-er door de lande lijke bond verplicht gesteld. Het college antwoordt hiermee op de vraag van Ge lein Jansen of de gemeente niet verant woordelijk is voor EHBO hulp tijdens sportwedstrijden, dit naar aanleiding van een recent ongeluk tijdens een rug bywedstrijd waar niet direct medische hulp gegeven kon worden. Vrijdag en zaterdag is het telefoonver keer met De Cocksdorp Langdurig gestremd geweest als gevolg van een kabeldefect. Vrijdag rond het middaguur werden twee telefoonkabels stuk getrok ken bij graafwerk voor de riolering, waardoor de verbinding werd verbroken. Dat gaf nogal wat ongerief Mensen die naar De Cocksdorp belden konden uit niets opmaken dat er iets bijzonders aan de hand was Ze kregen de normale bel toon te horen, maar er werd niet opge nomen. De PTT heeft direct personeel ingezet om het defect te herstellen. Za terdag tegen de middag was alles weer in orde. Vrijdag hield de politie in Den Burg een verkeerscontrole waarbij tientallen weggebruikers werden aangehouden. In twee gevallen werd proces verbaal opge maakt wegens een ondeugdelijke uit laat, in een geval wegens defecte ver lichting en een keer wegens het met vol doen aan de eisen van de Wet Autover voer Goederen. Verder werden twee au to's uit het verkeer genomen om aan een technisch onderzoek te worden onder worpen: een personenauto bleek on deugdelijke remmen te hebben en een bestelbusje trok de aandacht wegens de zeer slechte staat van onderhoud.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1