Cjroen jfwartrjexels in het harL, 3uwe Sunderklaas vooral n teken tandverzorging r,r A: Groen-Zwart KUnder TESO en meer politiek Abonnementsprijs Tussen dijk en duinenrij Als na het bal de gasten Auto uit verkeer Doorgereden Veel schade door verraderlijke gladheid Lastig 1 0 JAARGANG Nr. 9840 DINSDAG 13 DECEMBER 1983 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. iten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266. ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en Niek van der Heij- ,,De Wesp" bij Oraniestr 31, Oosterend, tel (02223) 964 or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ17,— per Kwartaal 70 cent incasso- los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742, NM8 nr 67.34 60 398 Ouwe Sunderklaas 1983 stond vooral in het teken van de tandverzorging. actie van tandarts De Winter tegen de snoepstraffen op school heeft zeer len geïnspireerd tot het ,,speulen" van kinderen of zelfs hele kassen die et meer mochten snoepen. Van originaliteit getuigde dus vooral dat ene ïar dat twee leerlingen speelde die net een snoepstraf hadden gekregen en vertwijfeld op zoek waren naar een school waar dat niet zou kunnen orkomen. Ook origineel was de snoepduivel, een echte, fraai geschmink- duivel met hoorntjes die leerlingen en leraren verleidde tot het gebruik i snoepstraffen. De ongelukkige dag van de week in aanmerking nemende was de deelna- e in de verschillende dorpen goed, nauwelijks minder dan vorig jaar. Ook kwaliteit van de voorstellingen liet weinig te wensen over. Eén wagen stelde een complete hoolklas voor die baalde van het feit it er geen snoepstraffen meer mochten orden gegeven. In een lied werd echter n uitgebreid alternatief aangedragen: cohol en hash mochten wel want dat as niet slecht voor je tanden. Achterop wagen was een spreuk aangebracht aaruit overigens bleek dat als de tan- jrts even niet oplette er toch lollies ge- >nsumeerd werden. Een andere wagen eldde het tandheelkundig centrum t, waar de tandarts zijn handen vol had groep liep constant tientjes uit te delen met een fraaie hand met een gat erin. Absolute topklasse was wel een sinter klaas die niet in een tabberd maar in een enorme kassa was gehuld. De geldla kon echt open, het apparaat maakte de bij behorende geluiden en leek vol tientjes te zitten Achter het venster was het be drag ƒ20.000,— te zien. Leden van de in stantie waar de fout was gemaakt, de VMVK, liepen te bedelen om nog iets van de schade terug te vangen. Een andere muntsoort die telkens te rugkwam was de zwarte" roebel, steeds genoemd in verband met Hylke Bruining uit De Koog die mee is geweest naar Rusland. De Ruslandreis gaf aanlei ding tot meer voorstellingen, er liepen nogal wat kozakkentypes rond en één wagen was gevuld met Engel vaartrus sen" en onder meer voorzien van de tekst ,,Jansky en allemansky op Texel met vakanssky". De hoeveelheden wod ka die volgens sommige spelers tijdens de reis genuttigd moeten zijn waren aan zienlijk, er werd tenminste gespeeld dat de Ruslandgangers met brancards moesten worden afgevoerd Eén van de liederen over de reis had als thema Nannie, heb je je tassie al weer terug?" Frits Bom De plaatselijke politiek was wederom in diverse toonaarden in voorstellingen terug te vinden Zo werden posters van Poster uitgedeeld In de begeleidende tekst werd geconstateerd dat het VVD- lele schoolklassen werden ten tonele gevoerd. Hier werden hasj en alcohol als vervanging voor snoep aangeprezen ian het verwijderen van tientallen lollies lit verrotte gebitten. Teso kwam dit jaar weinig aan bod in vergelijking met voorgaande jaren Eén wagen stelde een omheinde opstelruirn- te in Den Helder voor. De verkeerstoren /vas op'de cabine van de trekker ge jouwd en van daaruit klonken telkens teksten als ,,Die Belg moet in rij 1, num mer BA-56 CD, probeert nu nu alweer voor te dringen, achter aansluiten", en zovoort. Andere voorstellingen gingen in op de manier waarop bij Teso de beide enkeldekkers klaar gemaakt worden om nog tien jaar mee te kunnen. Vooral het feit dat de directeur zelf in een interview verklaarde de leiding van deze techni sche klus op zich te hebben genomen werd aangehaald Ik ben maar een ge wone jongen met gezond verstand." Troeftientjes De Troeftientjes-actie van de Winke liersvereniging Den Burg was basis voor enkele van de betere voorstellingen. Eén Met toestemming van de minister van Economische Zaken zal de abonne mentsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 januari 1984, mede als ge volg van de b.t.w-verhoging, verhoogd worden De prijs wordt nu ƒ17,40 per kwartaal, ƒ34,80 per halfjaar en ƒ69,60 per jaar bij vooruitbetaling Abonnees die automatisch overschrijven delen wij mede, dat de bedragen aan de post-, cheque- en girodienst en de ban ken op Texel collectief zijn doorgegeven. Voor eventuele bezwaren kunt u bij ons terecht. Directie Texelse Courant door Klaas Bonne Kne/is worstelt met een kater Speu/de ouwe Sunderklaas Staakte in de gure nanacht Slingerend zijn wild geraas Een stel bezorgde drinkebroeders Ontpopten zich als Kne/is' hoeders Hij werd, getooid met jas en pet Zorgvuldig op zijn fiets gezet Draaide eerst een aantal kereni Om zich goed te oriënteren En reed toen met onvaste hand Door 't uitgestorven polderland Een loflied op het golvend koren Ging voor het nageslacht verloren Zelfs 't stemver he ff fend s/otaccoord Werd door geen sterveling gehoord De thuisweganders zo rechtlijnig Bochtte nu en dan venijnig Dat Kne/is toch de reis volbracht Had vader Bachus nooit verwacht Hij gooide het op een akkoordje Met het veel te smalle poortje Maar, hij wist niet hoe het kwam, Hij miste wèl de brede dam. Dat is me, zei hij, potverd... In zoveul jaar met overkomme Dit was wel de leste keer Kne/is zien ze dir niet meer Het démaskee bestaat voor velen Uit een ligplaats in de goot Voor Kne/is had die zelfs de breedte Van een flinke moddersloot. schoolhoofdkwestie in De Waal werd nader toegelicht door deze groep met als centrale figuur wethouder Zegers samen met onder meer inspectrice Truus neer dat het zomerrecreatiewerk de nek omgedraaid wordt door die korting De olie-actie" van PSP raadslid Peter Bakker inspireerde een speuler tot het meezeulen van een bord met een kluit olie, dat volgens de begeleidende tekst de groene maffia" tot voedsel zou moeten dienen. Breekdancing Het nieuwe dienstencentrum voor be jaarden zal onder meer benut worden voor dansles. Volgens sommige speulers zou dit leiden tot breekdancing", ofte wel een bejaarde poging om de zeer atle- thische toeren die bij breakdancing wor den uitgehaald te evenaren. Anderen za gen de bejaarden na verloop van tijd niet meer naar het dienstencentrum maar naar de Jelleboog gaan. De kapel van St. Jan was nagebouwd op een wagen. Diverse bejaarden waren daar aan het gymnastieken onder het zingen van de carnavalskraker Die ou we sint Jan, die kan er wat van," Bejaardenhuisvesting bleek ook actu eel te zijn, diverse voorstellingen wezen raadslid op ,,de domme" Frits Bom lijkt, waarbij men de vraag stelde wat de VVD met Poster aan moet. Veelzeggend was de uitbeelding van een wethouder met de tekst: ,,lk geef ie dereen een hand, maar dat is dan ook wel het enige wat je van me krijgtDeze speuler gaf iedereen een hand en liet dan zien wat hij in zijh linkerhand hield; een bordje mét de tekst ,,glibberzooi". Op zijn rug stond te lezen ,,Dat heb ik nooit gezegd. De halve kracht die de gemeente door een rijkssubsidie kon aanstellen liep ook rond, dat wil zeggen, zijn onderlijf. De gehalveerde man bood dan ook zijn luie krent aan. De directe poging om de huidige gang van politieke zaken te beïnvloeden werd ondernomen door een stel Recreactief- enthousiastelingen. Zij droegen een bord mee met als tekst Als u deze ou-„ we Sunderklaas goed begrijpt komt D* morgen terug op uw korting v^n ƒ30.000,—". De voorstelling kwam erop In de nacht van zondag op maandag hield de politie een auto aan, waaraan zoveel mankeerde dat deze uit het ver keer werd genomen voor technisch on derzoek. De wagen werd bestuurd door een 20-jarige jongen uit 'txHorntje maar was het eigendom van zijn broer. In de Dorpsstraat van De Koog botste een tot dusver onbekende automobilist tegen een lantaarnpaal, waardoor deze zwaar werd beschadigd. Daarbij werd ook het tuinhek van de familie Smit ge havend. De politie heeft verf- en andere sporen gevonden en hoopt de dader met behulp daarvan te kunnen achterhalen. Zaterdag en zondag hebben zich op Texel tal van slippartijen voorge daan als gevolg van de zeer plaatse lijke en daardoor verraderlijke glad heid. Automobilisten die in eerste in stantie dachten stevig te kunnen rij den op de droge weg, merkten dat het in de buurt van begroeiing en in bochten spiegelglad was. Vaak was het dan te laat. Persoonlijk letsel bleef beperkt, maar ettelijke auto's en lichtmasten werden onherstelbaar beschadigd. Zondagavond lieten de gevolgen var. zo'n slippartij zich in eerste instantie ern stig aanzien, zodat niet alleen de ambu lance maar ook de rampenwagen van de brandweer werd gewaarschuwd. Om streeks half zeven gleed een Cocksdor- per die komende uit de richting van Den Hoorn op de Westerweg reed, nabij hoe ve ,,Smt Jozef" van de weg en kwam met zijn wagen in de sloot terecht. De auto, een Lada, was total loss. De chauf feur bleef ongedeerd maar zijn vrouw was gewond en bleef in de wagen tot de ambulance was gearriveerd. Later bleek dat ze enkele gekneusde ribben had en niet naar het ziekenhuis hoefde. De der de inzittende, een kind, werd licht gewond. op de noodzaak van nieuwbouw van de Gollards. Er was echter ook een speuler die er op wees dat de minister het mis schien wel goed zou vinden als er jonge ren in het oude gebouw gehuisvest worden De gemeentelijke wegkantonnier tim merde behoorlijk aan de weg, maar blijk baar niet genoeg: ,,Van gemeentwerken krijg ik een tien, maar van de raad heeft niemand mij gezien." Schoutshuis De gevel van het Schoutshuis werd, op papier tenminste, diverse malen in de verf gezet door een speler die vond dat de besluitvorming hierover te lang duur de. Dat gold blijkbaar niet voor de besluitvorming rond de strandpaviljoens, die natuurlijk diverse malen onderwerp van voorstellingen waren. Het meest beeldend was wel een groep die een uit elkaar genomen strandpaviljoen mee torste, dat overigens in ongeveer tien se conden in en uit elkaar kon worden ge- Lees verder pagina 2 Zaterdagavond omstreeks zes uur deed zich op het kruispunt Oosterenderweg-Konmgsweg een ander gladheidsongeval voor. Een Oosterender kwam met zijn Ford van de Koningsweg, wilde de Oosterenderweg oprijden, maar botste glijdend tegen een schrik- hek en een lichtmast, die tegen de grond gingen. Zaterdagavond om half twaalf gebeur de een soortgelijk ongeluk op de Ooster enderweg, .nabij de Laagwaalderweg. De Opel Manta van een 24-jarige man uit Oost botste tegen een lichtmast. De au to werd zeer zwaar beschadigd; de bestuurder bleef ongedeerd. Dezelfde nacht rond twee uur sloeg op de Oosterenderweg ter hoogte van Garage Westend" een auto over de kop. Naar verluidt werd de bestuurder met onder meer gebroken ribben naar het ziekenhuis gebracht. De auto raakte total loss Zondag even na het middaguur ver loor een 18-jarige Oosterender op de Emmalaan in Den Burg als gevolg van de gladheid de macht over het stuur. Ter hoogte van hotel ,,Den Burg" botste de in de richting van het Schilderend rijden de wagen tegen een lichtmast. Die knapte af. Een juist passerende 40-jarige man, die bezig was zijn hond uit te laten, kon niet tijdig opzij springen en kreeg de vallende mast tegen het linkeronder been, met een schaafwond en kneuzin gen als gevolg. De Lada zondagavond in de sloot van de Westerweg De We/zijnsstichting is indertijd door de gemeente in het leven geroepen om vorm te geven aan de wet op de demo cratisering en de burgers via deze stich ting te laten beslissen over besteding en verdeling van het welzijnsgeld op Texel. Het college en j!)(e raad gaven hiermee veel werk in handen van Vrijwilligers die inspraak vooraf regelen en adviseren wie de beschikbare subsidie het hardst no dig heeft Het gemeentebestuur mag deze adviezen in de wind slaan, de be groting van de stichting op de kop zet ten en uiteindelijk a/s volksvertegen woordiger bepalen waar het geld naar toe gaat. Ook mogen college en raad commentaar leveren of kritiek hebben op het uitgevoerde of niet uitgevoerde werk van het personeel van de stichting, jaarplannen of jaarverslagen afkeuren, eisen stellen en wat al niet meer. Dat is blijkbaar niet genoeg als men de nota over een nieuwe structuur (zeg maar géén structuur) van de Wel- zijnsstichting beziet. Integendeel. Het college meent dat de stichting er voor zorgt dat haar eigen beleid niet uit de verf komt. Een belachelijke redenatie a/s men weet hoeveel invloed een college kén hebben. Als belangrijke argumenten om van de stichting een gemeentelijk adviesor gaan te maken zonder personeel en ge bouwen e.d. worden genoemd het huidi ge geschil tussen personeel en bestuur rond de CAO Welzijn en de ,,twee pet ten" structuur van de afdeling culturele zaken. Deze argumenten worden flink door elkaar gehusseld en dan vormt zich het collegestandpunt: wij doen alles zelf. Men gaat volledig voorbij aan het feit dat men zelf nog geen welzijnsbeleid heeft gepresenteerd, behoudens de pe rikelen rond de sporthuren en deze-nota. Natuurlijk, het gemeentebestuur heeft jaarplannen sociaal-cultureel werk goed gekeurd en zelfs een meerjarenplan maar daarin wordt niet gerept over een stichting die een gemeentelijk beleid in de weg staat. Daar wringt de schoen. In het verleden is geen kritiek vernomen op de stichting of haar werk, uitgezonderd de kritisch bekeken begrotingen. Nu grijpt men het lastige personeel en hun vertegenwoordigers in het bestuur aan om alles zelf te doen, daarmee de demo cratie in dit werk goeddeels om zeep helpend. We verkondigden al eerder in deze ru briek dat de ,,twee petten" alleen kun nen verdwijnen als men de afdeling cul turele zaken splitst, een mannetje voor de gemeente en een voor de stichting, enz. Daar lijkt vooral de afdeling zelf niet aan te willen en het is tekenend voor het ,,eigen beleid" dat het college deze ambtenaren niet weet te overtuigen dat het anders moet maar dat men wel de pretentie heeft m de toekomst ruim 20 nieuwe" ambtenaren in de hand te kunnen houden. Veel nieuwelingen heb ben a/s de plannen doorgaan straks nl. ook twee petten op. Als ambtenaar moeten ze gehoorzamen aan de op drachten van B en W maar volgens hun taakomschrijving moeten ze belangen behartigen van bijvoorbeeld de jeugd, de werklozen, sport- en muziekonder wijs. Sommigen van hen zijn indertijd aangesteld om voor genoemde groepe ringen te werken en dan wil men wel eens tot de conclusie komen dat een ge meente te weinig voor de doelgroep doet. Dat is lastig voor een gemeente bestuur maar het hoort bij democratie en de raad mag nee zeggen. Onder het mom van efficiency zal men nu pogen de nieuwe ambtenaren in het college-gareel te laten lopen zodat lasti ge vragen tot het verleden behoren en de rest moet maar adviezen geven. Dat lijkt althans de redenatie achter deze concentratie van macht. Dat het stellen van vragen of het formuleren van wen sen niet alleen een taak kan zijn van de raad, wordt vergeten. De burgers, bij eengeraapt in al die secties, zeuren te veel, zijn lastig (inderdaad vaak ellenlan ge discussies maar niet onbegrijpelijk als men ziet waarover men adviseert) en al die inspraak werkt vertragend. We hebben echter nog niet vernomen waarover de stichting in het verleden, volgens het college, faliekant fout heeft beslist, waarin de stichting geheet in ge breke blijft en waarom dit gebrek niet door het gemeentebestuur is ingevuld. Pas als die kritiek op een rijtje staat kan men praten over een nieuwe structuur van de stichting. Zolang dat met het ge val is dient het stichtingsbestuur het poot stijf te houden tegenover de colle geplannen. Als het stichtingspersoneel democratisch is doet men hetzelfde, hoe aanlokkelijk de ambtenarenstatus ook is.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1