NIOZ 2 wint van Citroën A£ENIA Te droge november besloot herfst it Lj HERRIE! HINDERT rn HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND VERVOLG VAN PAG.l Ouwe Sunderklaas Wielervereniging verhuurt jeugdfietsen Zaalvoetbal College wil renovatie Hogereind 4 Inhoud aangespoelde vaten gevaarlijk? Sjoelkampioenschappen Vaste data Bij brand en spoedeisende ambulance: door Dirk Vinke i n xir i n m i I it nr i I n I m I I TL I m i n l m PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1983' haald. Het paviljoen stond nog niet of er kwam een grote agent vertellen dat het weer afgebroken moest worden Een ander spel toonde een functiona ris van Staatsbosbeheer en een rechter, die die functionaris de hand boven het hoofd hield, dit alles ten koste van een exploitant van een strandpaviljoen. Even verder was te zien dat de paviljoenhou ders letterlijk tot de bedelstaf waren ge bracht, terwijl de functionaris weer er gens anders de volgende tekst in de mond gelegd kreeg: ,,ln het duin en op het strand, regeer ik met vaste hand." Feesttent De telefoonstoring die onlangs De Cocksdorp één etmaal van dit communi catiemiddel beroofde gaf aanleiding tot een wagen waarop naast het open gat een feesttent van de PTT was opgezet Af en toe werd wel iets onduidelijks met de kabels gedaan maar het gebeuren in de tent bleek toch veel aantrekkelijker. Niet alleen bij de telefoondienst ging het er warm aan toe, ook bij de politie moest het nodige gebeuren. Zo was er een wagen die de suggestie wekte dat er in het bureau een nachtbar aanwezig was waar de agenten duidelijk iets an ders dan sinas nuttigden. Een andere wagen toonde de corpsleden bezig met het verzinnen van manieren om de groep uit te breiden tot de gewenste 25 man. Blijkens het lied dat daarbij gezongen werd moesten die nieuwe agenten nog gemaakt worden. De Texelse surfers beeldden hun on genoegen over het uitblijven van een ac commodatie uit. Zij lieten niet na daarbij te wijzen op de omstandigheid dat ze voor hun sanitaire behoeften op de om ringende weilanden aangewezen waren. Meerdere voorstellingen grepen nog eens terug op de 1 aprilgrap met de Aqualance, het zogenaamde eigen schip van de ambulance dienst. De handelin gen van deze krant waren vaker aanlei ding tot bespiegeling. Bijvoorbeeld het besluit om geen berichten meer over bommeldingen op te nemen als er niet een heel uitgesproken nieuwswaarde aan zit werd vertaald als censuur. Ook het volgende rijm had met de krant te maken ,,Mijn streven is er op gericht/ op twee maal wekelijks een plaat van mijn gezicht/ het zal u vast niet zijn ontgaan/ als u mijn foto in de krant zag staan." De drager van deze tekst was helemaal volgehangen met foto's van burgemeester Engelvaart die uit de krant waren gehaald. De bommeldingen zelf kwamen regel matig aan de orde. Er waren onder meer diverse bureau's die zo'n melding kon den verzorgen en één van hen deed ook in zure bommen en sexbommen. Drempel Opmerkingen van raadslid Paul Kik kert over drempelverlaging in het raad huis vormden de inspiratie voor de bouw van een nieuwe ingang die werd rondge dragen de drempel was ongeveer 20 centimeter verzonken, in de ruimvoor- ziene bar konden drempelverlagende drankjes worden geserveerd en er waren diverse brochures te verkrijgen die dui delijk maakten hoe men met andere mensen in contact kon komen. De dames van de musicalvereniging waren op mannenjacht. Diverse passe rende mannen werd een stemtest afge nomen en gelijk werd dan ook de man nelijkheid gemeten. Daarbij werden af metingen van 1 meter 30 geconstateerd, de dames maten de schouderomvang. Met behulp van een bakkerskar met aan boord een compleet en functione rend gasstel werd duidelijk gemaakt dat de banketbakkers zich door de concur rentie van de Hema niet laten afschrik ken. Toen echter één van de juryleden de euvele moed had om een baksel van de kar te proeven sprak zijn gezicht boekdelen Het baksel trok zelfs draden in zijn mondhoeken, zodat de sa menstelling wel heel verdacht moet zijn geweest. Dat hoort echter bij ouwe Sunderklaas. Meer over Ouwe Sunderklaas 1983 in het volgend nummer. Evenals voorgaande jaren biedt de wielervereniging Texel aan wielren ners in de dop de mogelijkheid om kennis te maken met de wiel- rensport zonder meteen een dure diets te hoeven kopen. Voor ouders is het mogelijk om voor hun zoon of dochter een racefiets te hu ren voor een heel seizoen Dit kost /60Kinderen kunnen op die wijze lid worden van de wielervereniging terwijl hun ouders rustig kunnen afwachten of hun kind wielrennen écht wel zo leuk blijft vinden. Als dat zo is dan kunnen zij tijdens het seizoen beginnen uit te zien naar een eigen fiets. Vaak lukt het om tweede hands een fiets aan te schaffen door onderling doorverkopen wat aanzienlijk kosten besparend werkt Zo gaat het ook met de wielerkleding. Nieuw kopen is lang niet altijd nodig. De vereniging bemid delt ook bij dit ruilen en doorverkopen Voor informatie 's avonds bellen met Douwe Dros, tel. (02220) 3687 Nummer twee van de tweede klasse Citroën moest in de zaalvoetbalcom petitie een 1—0 verlies incasseren van Nioz 2 dat tot nu toe de laatste plaats in de tweede klasse had bezet. In de hoofdklasse was de meest verrassende uitslag het 2—1 verlies van Oosterend op Dubbeldik. Nissan 1 bezet nu weer de tweede plaats in de hoofdklasse doordat men Gamma 2 met 1—0 ver sloeg. A O 2000 zakte doordat het verloor van Nissan 2 af tot één van de laagste plaatsen in de hoofdklasse. Een verdedigend Dubbeldik tegen een krachteloos aanvallend Oosterend. De wedstrijd wordt er niet mooier van als een ploeg speelt zoals Dubbeldik. Resul taat leverde het echter wel op. Dubbel dik opende de score met een doelpunt van Koos Witte. Een voorsprong voor Dubbeldik betekent onmiddellijk een verdedigende opstelling met gevaarlijke counters van dit team. Oosterend deed er weinig aan om de tegenstander onder druk te zetten. Goede aanvallen vanaf de achterlijn betekenden vaak dat de bal voorbij het doel ging zonder dat een Oosterend speler maar een poging deed de aanval af te ronden. Veelal stond ook de sterk keepende John Cnossen een gelijkmaker in de weg. André Keesom maakte er voor Dub beldik 2 0 van. Frits Bakker scoorde nog tegen maar Oosterend verloor met 2—1 en ziet daardoor de aansluiting met de koplopers van de hoofdklasse geheel verdwijnen. Gamma 2 tegen Nissan was een wedstrijd tussen de nummers 2 en 3 van de hoofdklasse. Nissan stond één punt achter op Gamma en moest dus winnen. Nissan startte goed. Duidelijk sterker en beter voetballend dan Gamma 2. Redelijke scoringsmogelijkheden die allemaal te niet werden gedaan door Gamma 2 keeper Charles lepenburg die slechts één keer het hoofd moest buigen zodat Koos Tjepkema voor Nissan 1—0 scoorde. Gamma 2 begon nu Nissan on der druk te zetten en vooral het laatste gedeelte van de eerste helft en het begin van de tweede helft drong Gamma 2 sterk aan. Maar verder dan afstandscho ten kwam deze ploeg niet. Nissan werk te zich onder de druk uit en haalde vrij gemakkelijk de eindstreep. Helaas werd aan het einde van de wedstrijd het spel grimmiger. De scheidsrechter had niet voldoende controle over de match om deze naar een sportief einde te leiden. Mantje haalde deze week wederom de volle winst binnen, ditmaal ten koste van de Texelse Boys. A O 2000 beleeft kom mervolle weken. Nissan 2 sleepte ten koste van A O met een 5—3 winst twee punten uit het vuur, daarmee A O voorbij strevend in de ranglijst van de hoofdklasse. Slecht Question versloeg Oosterend 2 met 3—2 in een slechte wedstrijd. Gamma tenslotte won gemakkelijk met 9—0 van ZDH. Als men de stand van de hoofd klasse bekijkt dan is het meest opvallen de de elfde plaats van A O 2000. Dit team werd vorig jaar vierde in de eindklassering maar maakt op dit ogen blik wel een hele diepe val. De top van de hoofdklasse, Gamma, Nissan en Gamma 2, wordt gevolgd door Dubbel dik die de middenmoot aanvoert. Op de vijfde plaats Oosterend, dat ook een stapje terug moest doen. Texelse Boys en Nissan 2 voeren de laatste vijf teams aan, waar ZDH de problemen wel erg groot ziet worden. Uitslagen: Hoofdklasse: Tex.Boys-Mantje 2—4 A O 2000-Nissan 2 3 5 Dubbeldik-Oosterend 2—1 Gamma-ZDH 9—0 Gamma 2-Nissan 0—1 Question-Oosterend 2 3—2 Eerste klasse: Texel Veteranen-PH Hotel 4—2 ZDH 2-De Mok 5-0 Jelleboog-Oosterend 3 1—2 Gamma 4-Mantje 2 2—2 Rab-Nissan 3 3—1 Gamma 3-Question 2 3—1 Tweede klasse: Nioz 2-Citroën Tex.Boys 2-Gempo Nioz-PH Hotel 2 Question 3-Oosterend 4 Gamma 5-Tex.Boys 3 Vrouwen: Gamma-Rentenaar Oosterend-Nissan Junioren: Oosterend 2-Nissan Pakhuus-Alkema SOS-NMS ZDH-Zegel Modes Tex.Boys 3-ZDH 2 Zeven ProwTex.Boys 4 1-0 0-2 0-4 1-3 1-2 5-3 0-3 1-3 0-2 3-2 0-2 1-1 1-3 Programma: Woensdag 14 december: 17.15 u. Pakhuus-Nissan 17.45 u. Oosterend-Cafeetje 18.15 u. Nissan-KSMT 18.55 u. Ver. Schilders-Tex.Boys 2 19.35 u. Oosterend 6-Nioz 20.20 u. Question-Oosterend 21.10 u. Gamma-Mantje 22.00 u. Dubbeldik-Tex.Boys Zaaldienst: Gempo Donderdag 15 december: 17.15 u. Gamma 2-Gamma 1 17.45 u. Graaf SpTex.Boys 1 18.15 u. Tex.Boys 2-Oosterend 18.55 u. Tex.Boys-Gamma 19.35 u. Tex.Boys 2-Nioz 20.15 u. ZDH 2-KSMT 20.55 u. Oosterend 3-Oosterend 7 21.35 u. Texel 2-Oosterend 2 Zaaldienst: A O 2000 Vrijdag 16 december: 17.15 u. Ver.Schilders-Vissers Bouwbedr. 17.45 u. Ratronics-Tex.Boys 2 18.15u. OH Hotel 2-Oosterend 4 18.55 u. A O 2000 2-Nissan 2 19.35 u. A-jun. sehOosterend 20.30 u. A O 2000-ZDH 21.20 u. Selectie-Swagerman 22.10 u. Gamma 3-Gamma 4 Zaaldienst: De Muy Het college van burgemeester en wethouders vindt het wenselijk dat de woning Hogereind 4 in De Waal gerenoveerd wordt. Het pand vormt één geheel met het Agrarisch Museum. Nu dat museum uitgebreid wordt zou den tegelijk wat reparaties uitgevoerd kunnen worden. De woning blijkt echter in een dusdanige staat te zijn dat renova tie nodig is. De raadscommissie finan cieel, economisch en technisch beleid moet zich nu donderdagavond over een voorstel buigen om f3000— uit te trek ken voor het onderzoeken van de moge lijkheden tot renovatie en eventuele sub sidie daarvoor. Donderdag en vrijdag zijn op het strand tussen paal 9 en 12 drie plastic va ten van 50 liter met een onbekende inhoud aangespoeld. Een vat werd don derdag door Rijkswaterstaat gevonden en geborgen; de volgende dag vond een strandwandelaar de andere vaten, waar over de politie zich in eerste instantie ontfermde. De vaten zijn opgeslagen bij de gemeente. Op de vaten staat geen enkel opschrift. De inhoud is een stijve (gestolde?) vloeistof, die naar azijn ruikt. De strandvonderij laat de aard van de stof onderzoeken. In taveerne De Twaalf Balcken wordt 17 december voor de achtste maal de strijd om het Texels sjoelkampi oenschap gestreden. Titelverdediger Erik Nauta zal van de partij zijn, maar ook andere meesters en hel dinnen op het gladde vlak hebben al te kennen gegeven mee te willen doen. Een spannende strijd ligt dus in het verschiet. Inschrijving is op de dag van de wedstrijd mogelijk in De Twaalf Balcken vanaf 14.00 uur. Tevens zal vanaf dat tijdstip gespeeld worden. Deelname kost f1,50 en de winnaar krijgt een sjoelbak. Dinsdag 13 december De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30| uur in het raadhuis. Voor de Vrouwenbond FNV verzorgt hetl echtpaar Sprenger-Pool een muzikale! avond in De Hollebol; 20.00 uur. Woensdag 14 december In de kerkekamer van de Hervormde kerk in De Waal heeft de Hervormde vrou wenvereniging de adventsavond, aan vang 20.00 uur. In het buurthuis ,,De Beuk" aan de Her- zogstraat in Den Helder wordt een lezing gegeven onder het motto Waarom een vrije school", aanvang 20.00 uur. Donderdag 15 december De plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS kantine de jaar lijkse kerstviering, aavang 20.00 uur. Het bestuur van de Welzijnsstichting Texel heeft een vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft om 20.30 uur een vergadering in het raadhuis. De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: wijziging van de marktver- ordening, de renovatie van de woning Hogereind 4 in De Waal, de aankoop van Peperstraat 11 en de aanvulling van het krediet t.b.v. de gemeentelijke stand tij dens Oosterend Present. Iedere woensdagavond houdt d( Volksdansvereniging Texel eer volksdansavond in De Wielwaal in Do Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leder: zijn welkom. Informatie via telefoor 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van La re houdt spreekuur in d'Ouwe ULC; maandags, dinsdags, woensdags en vrij o dags van 8.30 - 9 30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. De afgelopen novembermaand begon met over het algemeen mooi herfstweer, veroorzaakt door hogedrukinvloed. Boven oost-Europa manifesteerde zich een vrij standvastig hogedrukgebied, waardoor bij ons met een zuidelijke stroming zachte lucht werd aangevoerd. Op de temperatuurgrafiek is te zien dat op de 12de de temperatuur flink daal de. De oorzaak was de opstelling van een hogedrukgebied boven Scandinavië. Met oostelijke wind drong toen veel koudere lucht ons land binnen. Door deze hogedrukinvloeden bleef het tot de 15de droog en was het op veel dagen mooi zonnig. Na de 15de kwam aan de standvastige ligging van hogedrukgebieden een einde en passeer den enkele frontale systemen waarbij in de nog koude bovenlucht wat verspreide buien tot ontwikkeling kwamen. Op de 26ste ontwikkelde zich ten zuiden van Ierland uit een randstoring een actieve stormde- pressie die al uitdiepend in onze richting trok. De activering van dit weersysteem verliep onrustbarend snel, getuige de uitdieping hiervan. Zaterdagmiddag was de kerndruk nog 992 millibar, maar tot 's avonds tien uur daalde de druk 5 mb. per drie uur terwijl de kern zich toen in de buurt van Bristol bevond. Daarna verliep de uitdieping nog sneller n.l. 2 mb. per uur. Rond negen uur zondagmorgen lag de kern van 956 mb. boven Texel. I 6 j 7 Ie |9 |lOhl|l2|l3ll4|l5|l6h7|lB|l9|2oT2 De gemiddelde bedekkingsgraad was 5,7 achtsten 16,31. Het gemiddeld weer- cijfer kwam op 5,5 (4,9). De gemiddelde luchtdruk kwam ondanks de recordda ling op de 27ste hoger dan normaal uit nl. 1017,7 mb (1014,6). Op vier dagen was het mistig (1), op drie dagen werd hagel waargenomen (3) en op 18 dagen werd neerslag afgetapt (23). Het neerslagtotaal kwam op 72,2 mm (96). Herfst: gemiddelde temperatuur 11,3 gr. (11,4); gemiddeld maximum 13,7 (14); gemiddeld minimum 9,1 (8,8). Gemid delde windsnelheid 13 knopen (11,1). Zuidwest was met 30,8% de meest voorgekomen windrichting. Gemiddelde bedekkinggraad 5,8 achtsten (5,8). Ge middeld weercijfer 4,8 (5,6). Door de t< natte septembermaand kwam he neerslagtotaal 90 mm boven het normaa uit. De herfst bracht 366,1 mm, normaa is dit 275 mm. Overzicht herfst 1983 Luchtdruk in i ".■mperatuur in gr CtHsius Bewolking in oktn Windsnolhoid in Bi.viulo Onweer Hjgel 27j2a{29]30[31 In het zuiden van het land en boven België was toen een zware storm losge broken met windstoten van orkaan kracht. In Zeeland werden stoten van meer dan 140 km/u. waargenomen. Bij ons bleef het hierbij vergeleken vrij rustig Wel trok bij ons het regengebied over en viel er tijdens de passage zo'n 45 mm water. Record Vele mensen zullen op deze bewuste zondagmorgen op de barometer geke ken hebben en misschien gedacht heb ben dat het instrument het begeven had. Tijdens de passage werden dan ook alle luchtdrukrecords in Nederland gebroken. Het laagst daalde de lucht druk in Eelde met 954,2 mb. Dergelijke waarden zijn nog nooit in ons land waar genomen, gewoonlijk trekken dergelijke sterk uitgediepte depressies ver noorde lijk van ons langs. Herfst Met het verstrijken van november is ook een einde gekomen aan de klimato logische herfst. Op bijstaande grafiek is duidelijk te zien dat deze nogal wissel vallig is verlopen Uitschieters hierbij zijn ongetwijfeld de tweede decade van sep tember met 160 mm regen en de tweede decade van oktober met een gemiddelde windsnelheid van 24,3 knopen Cijfers Tot slot november en herfst in cijfers waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. November; Gemiddelde temperatuur 7,4 graden (7,6), gemiddeld maximum 9,7 (9,6), gemiddeld minimum 5,1 (5,5). Hoogste maximum op de 19de nl. 14,1 gr. Laagste minimum min 3,4 op de 15de. De gemiddelde windsnelheid was 9,1 knopen (14). De meest voorgekomen windrichting was met 18,3% zuidwest. LuJitdruk in mm. kwik Temperatuur in gr. C. Neerslag in mm 765 - 760 755 750 745 - 740 735 - 25 - 20 - 15 - 10 - 5 - O -5 120 100 80 60 40 maand 1 maand 2 maand 3 Bewolking in okta's Windsnelheid in knopen Station Den Burg 20 8 6 4 2 20 15 10 5 maand maand maand 3

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2