Stichting belemmert lemeentelijk beleid VVV presenteert Texel op tal van beurzen Baptisten krijgen eigen predikant „U/VER" BRACHT GROET AAN TEXEL fles in welzijnswerk eperkte toestemming iropaganda op markt Geslaagden machineschrijven Sportraad zoekt ook films Jachtbuit voor ouderen College wil Peperstraat 11 kopen Adventsmiddag in Calluna 983 INSDAG 13 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Vorige week heeft het college de ota openbaar gemaakt waarin ordt aangegeven hoe een Wel- jnsstichting nieuwe stijl", met 9n drastische beperking van de hui- ge taken, er uit moet zien. In de ota, die op 21 december in de open- are bestuursvergadering van de lichting zal worden besproken wor- en ook de motieven genoemd aar-om de Welzijnsstichting een ndere structuur moet krijgen, aast de eerder genoemde overbe- sting van de afdeling cujturele za an vindt het college ..dat het eigen emeenteiijke welzijnsbeleid minder oed uit de verf kan komen omdat et gemeentebestuur in hoge mate fhankelijk is van het door de stich- ng en haar secties ontwikkelde eleid." Burgemeester en wethouders noemen eze afhankelijkheid onjuist, mede om- at er in de rijksbijdrageregeling sociaal- ultureel werk een belangrijke plaats is geruimd voor de politieke verantwoor- elijkheid van het gemeentebestuur. Die rantwoordelijkheid voor een welzijns- eleid willen B en W meer zelf dragen mede om de kosten van het totale ge- ieentelijke budget zo doelmatig moge- k te beheersen." Een andere reden om beleidsmatig het les in de Welzijnsstichting te zetten is et feit dat er tussen personeel en stich- ngsbestuur geschillen zijn ontstaan ver de arbeidsvoorwaarden. Dat ge- hil is weer een uitvloeisel van een root aantal recente rijksregelingen om rent het verplichte gebruik van de CAO relzijn, pensioenfonds en benoembaar- eidseisen. Deze problemen zijn nog liet opgelost en het college wil er een nde aan maken door, zoals bekend, het ersoneel gemeente-ambtenaar te laken. Lasten Daarbij zullen volgens de nota niet alle mbtelijke lusten en lasten op het bord an het huidige stichtingspersoneel ko ten. Het Gemeentelijk Ambtenaren reg- ment moet worden aangepast 'aan' de- nieuwe groep personeel, onder ande wat de afwijkende werktijden in het welzijnswerk betreft. Volgens het besluit lemocratiseringsregeling sociaal cultu- iel werk van het ministerie van CRM reeg de stichting dit jaar drie perso- ieelsvertegenwoordigers in het bestuur, leze inspraak kan volgens het college in de toekomst plaats vinden in een ge meentelijke medezeggenschapscommissie. Het college noemt in de nota de situa tie dat gemeenteambtenaren veel werk verrichten voor de Welzijnsstichting on werkbaar, vooral omdat de financiële middelen teruglopen. ,,ln het verleden was deze formule efficient", aldus B en W maar de dubbel-functie levert nu, vooral voor de betrokken ambtenaren veel problemen op. Het eerder verkon digde standpunt dat deze ambtenaren geen administratieve stichtingstaken meer zouden mogen verzorgen is niet in de nota verwoord. Men ziet nog moge lijkheden om toch personeel aan de stichting uit te besteden ,,mits hun ta ken, verplichtingen en rechten vooraf duidelijk zijn omschreven." De gemeente wil ook de gebouwen die door de stichting worden beheerd overnemen, al zitten hier nog wel enige juridische haken en ogen aan vast. Voor verschillende gebouwen heeft de stich ting subsidie ontvangen of men heeft geld geleend. .Onderzocht moet wor den in hoeverre in het verleden verkre gen subsidies gevaar lopen bij overgang van het beheer", aldus de nota. Subsidie Ook wordt de vraag opgeworpen of de subsidies van fondsen bij gemeente lijk beheer niet veel minder zullen zijn. Deze en andere vragen zullen op korte termijn moeten worden beantwoord en ,,dat levert ontstellend veel extra werk op voor een toch al overbezette afde ling". Op lange termijn betekent het ech- De raadscommissie financieel, iconomisch en technisch beleid FET) zal zich donderdag moeten luiten over een voorstel om de narktverordening op een aantal lunten te wijzigen. De voor het Texelse publiek belangrijkste wijzi- jing bestaat er uit dat propaganda- loeren op de markt in beperkte lorm zal worden toegestaan. Het betreffende artikel zal als volgt jaan luiden: ,,Het is verboden tijdens de duur van de markt op het marktterrein te venten met gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen. Voor het voe ren van uitsluitend godsdienstige, poli tieke of andere propaganda kunnen maximaal twee standplaatsen per markt dag worden toegewezen." In de praktijk komt dit artikel neer op het toekennen van een gewone marktplaats aan bij voorbeeld Jan en Paula Brouwer die tot nog toe een standplaatsvergunning moesten aanvragen. Eén van de andere wijzigingen behelst de bepaling dat eetwaren die voor direc- consumptie bestemd zijn zodanig af gedekt moeten worden dat het publiek niet aan kan zitten. Dertien personen deden onlangs in De Schakel examen voor het diploma ma chineschrijven na het volgen van een cursus van Scheidegger Instituut. Eén van de kandidaten zakte. De overigen voldeden ruimschoots aan de eisen en verwierven het gewone of zelfs het gouden" diploma. De eis voor het ge wone diploma is: minimaal 130 aansla gen per minuut bij 1% fouten en voor het .gouden diploma minimaal 175 aanslagen per minuut bij maximaal een half procent fouten. Hieronder de na men van de geslaagden met daarachter het aantal aanslagen. van der Voort, Den Burg 219: J. Joosten, Den Burg 245; J. Timmer, Den Burg 244; A. Bakker, Den Burg250; C Rijk, Den Burg 213; W. Harting, Den Burg 136; M. Commandeur, Den Burg 206; C. Zoetelief, Den Burg 148, M. Brouwer, Den Burg 157; E. Slegten- horst, Oudeschild 251; J Zuidewind, Den Burg 179 en M Boekhoff, Den Hoorn 263. ter veel minder werk vooral door het ver dwijnen van de personeels- en salarisad ministratie. Bovendien kan de begroting van de Welzijnsstichting in de toekomst worden opgenomen in de gemeentebegroting Het college wil dat de wijzigingen voor 1985 hun beslag krijgen. Naast het bestuur zullen ook de secties zich bui gen over de voorstellen en de welzijns- commissie van de raad vergadert op 12 januari over de nota. Aan de hand van eventuele reacties willen B en W een de finitieve nota maken waarover de betrok ken instanties en de gemeenteraad weer kunnen discussieren. Het eindoordeel over de veranderingen berust bij de gemeenteraad. De Baptistengemeente Texel krijgt een eigen predikant. Als zodanig zal de heer Joh. H. Tensen uit Andijk worden bevestigd tijdens een dienst die zondagmiddag a.s. om 15.30 uur in de Gereformeerde kerk van Den Burg zal worden gehouden. Tot dusver maakte de baptisten van Texel gebruik van de predikant van de baptistengemeente van Den Helder. In de praktijk is echter gebleken dat dit veel problemen oplevert, vooral veroorzaakt door de onmogelijkheid om bij activitei ten in de avond nog naar Den Helder te kunnen terugkeren. De Texelse bap tisten vonden dat hun gemeente daar door werd belemmerd in zijn ontplooi ing. Een eigen, op Texel woonachtige predikant was al een lang gekoesterde wens. Er deden zich ook nog andere moeilijkheden voor, wat ertoe leidde dat met Den Helder werd gebroken en dat de Texelse baptistengemeente per 2 ja nuari van dit jaar zelfstandig werd en op zoek ging naar een predikant. Part-time De 25 leden tellende gemeente is veel te klein om een full-time predikant te kunnen onderhouden. Voor de heer Ten sen wordt het daarom een part-time functie voor twee dagen per week. Er wordt nog gezocht naar passend werk voor de overige drie dagen en het ziet er naar uit dat dat gevonden zal worden. Wat de aard van dat werk betreft is men niet kieskeurig. Het is bij baptisten niet ongewoon dat voorgangers naast hun werk als predikant een gewone bur ger" baan hebben. Tensen was het Het thans in Nederland meest beschreven en besproken vliegtuig de DC 2 ,,Uiver" verscheen zaterdagochtend even boven Texel. Het toestel maakte laag vliegend twee rondjes bij het vliegveld en was toen weer snel weg. Eigenlijk was er geen tijd voor de tocht naar het eiland, 's Morgens hadden de Uiver-mensen dan ook naar vliegveld Texel gebeld om te zeggen dat ze besloten hadden om toch maar niet te komen. Havenmeester Ed de Bruijn had hen echter op andere gedachten gebracht met als argument dat de komst van het toestel in de krant was aangekondigd en dat er massa's Texelaars" ston den te wachten. Dat laatste was verre van waar. De nuchtere Texelaars zijn blijkbaar nog niet door de Uiverkoorts bevangen, want er waren maar enkele tientallen mensen met auto's naar het vliegveld gekomen. Die moesten nog een tijdje wachten ook want de Uiver kwam drie kwartier later dan was aange kondigd Directeur Bob Rienks van Tessel Air had het plan opgevat om de Ui- ver bij het binnenvliegen van het Texelse luchtruim tegemoet te vliegen met twee toestellen en daarbij een escorte te vormen. De redacteur van de Texelse Courant zou vanuit een der toestellen foto's maken van de Uiver met een her kenbare Texelse achtergrond. Dat plan mislukte omdat de Uiver-piloot er blijk baar niets voor vielde. De veel snellere DC 2 die nog vrij onverwacht uit de sneeuwbuien opdook,-nam geen gas terug, zodat de Piper Cherokee en de Cessna van Tessel Air er niet in slaagden er vlak naast te gaan vliegen. De Uiver-piloot gaf na het uitvoeren van zijn twee rondjes vol gas en verdween in zuidelijke richtfng. Bovenstaande foto werd gewoon vanaf de grond rÓ^Hïaèkt"dóör Arend Nijkamp. laatste jaar naast zijn werk als voorgan ger van de baptistengemeente van Enk huizen werkzaam in een bollenbedrijf. De Texelse baptisten hopen overigens dat hun gelederen zich zodanig zullen uitbreiden dat Tensen op den duur in volledige dienst kan worden genomen. Dat is niet alleen afhankelijk van de ge talssterkte, maar ook van de offervaar digheid van de leden. Op dit moment is geen groter salaris mogelijk dan voor twee dagen. Johan H. Tensen is 27 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij studeer de aan de lagere en middelbare tuin bouwschool en bekwaamde zich voor zijn kerkelijke ambt tijdens een drie-jarige studie aan de Evangelische Bijbelschool, gevolgd door een jaar praktijk bij de Enk- huizer baptistengemeente. Voor de Texelse gemeenteleden is Tensen geen onbekende. Het afgelopen jaar was hij een van de consulenten die voorgingen in de diensten in Den Burg. Behalve foto's voor een jubileumboek is de Stichting Texelse Sportraad ook op zoek naar films van evenementen geor ganiseerd door deze igstantie. Het is de bedoeling om van filmfragmenten een videoband samen te stellen die tijdens de slotmanifestatie op 10 en 11 februari in de sporthal kan worden vertoond. Mensen die stukken film van Sportraad evenementen hebben worden verzocht contact op te nemen met het raadhuis, afdeling culturele zaken, kamer 303, te lefoon 02220-3041. Zaterdag hebben de Texelse jagers tra ditiegetrouw een groot gedeelte van het wild dat ze die dag schoten bezorgd bij verzorgingstehuis St. Jan, waarbij de wens werd uitgesproken dat de bewo ners zullen smullen van deze plaatselijke wildbraad. De Texelse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereni ging schenkt elk jaar een gedeelte van de jachtbuit aan een bejaardenhuis. Na de jacht kwamen de jagers, drijvers, jachtopzieners en andere belangstellen den bijeen in hotel De Pelikaan waar het tableau werd uitgelegd, gevolgd door een gezellige avond. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor f244.000,— beschikbaar te stellen voor de aankoop van Peperstraat 11, de voormalige woning en bedrijfs- schuur van aannemer Timmer. Doel van deze aankoop is het verkrijgen van een kleine 600 vierkante meter grond die nodig is als bouwgrond bij het verwerkelijken van het bestem mingsplan Oosterend. De totale grootte van het kavel is ruim elfhonderd vierkante meter. De resteren de grond met het huis en de schuur kan weer worden verkocht. Daarbij geldt dan wel een beperkende bepaling. Omdat Timmer als aannemer gesaneerd is, mag niet op dezelfde plaats weer een soort gelijk bedrijf van start gaan. Een ander bedrijf mag echter wel. Volgens de re gels van het bestemmingsplan mag op het terrein zelfs nog een bedrijfswoning bijgebouwd worden. Maandagmiddag 19 december wordt in restaurant Calluna aan de Schurna- kersweg bij De Koog een adventsbijeen- komst voor ouderen gehouden, georga niseerd door de dorpscommissie van De Koog. Begonnen wordt om 14.30 uur. Ouderen die de bijeenkomst willen be zoeken kunnen zich opgeven bij me vrouw H. Maas, tel. 257; J. Henstra, tel. 287; mevrouw G. Rungs, tel. 572 of F Kaczor, tel. 634. Wie niet over eigen ver voer beschikt, wordt gehaald en gebracht. De komende maanden zal Texel zijn toeristische gezicht laten zien op tal van beurzen en andere mani festaties in binnen- en buitenland. In enkele gevallen treedt de Texelse VVV zelfstandig op met een eigen stand; in andere gevallen wordt sa mengewerkt met plaatselijke bedrij ven, andere kust VVV's en/of het Nationaal Bureau voor Toerisme. De VVV geeft voor dit onderdeel van het promotiewerk ƒ20.000,— uit. Bij het bepalen op welke tentoonstel lingen en beurzen Texel als vakantie eiland in de aandacht wordt gebracht, is de VVV zeer selectief geweest. Scherp is gelet op de doelgroep" die zich tot de betreffende manifestaties voelt aan getrokken en op de vakantieregeling in het gebied waar die doelgroep uit af komstig is, terwijl ook de afstand van Texel invloed heeft gehad op de aard van de Texel-propaganda. Flora De reeks wordt geopend met de West- friese Flora die van 17-27 februari wordt gehouden en waaraan de VVV zelfstan dig deelneemt. Een stand van 15 m2 is gehuurd op de bij de bloementuin beho rende tentoonstelling. In de stand komt een display-wand met zeshoekige foto's en teksten, in dit geval met speciale aan dacht voor (fiets)dagtochten naar Texel waarvoor onder het Noordhollandse pu bliek waarschijnlijk veel belangstelling bestaat. Een informatrice van Texel zal tekst en uitleg geven en foldertjes uitdelen. Een gedeeltelijk samenvallend propa- gandaevenement is de Camping/Cara van RAI van 23-28 februari in Amster dam waar de VVV Texel zich laat gelden met een stand van 15 m2, samen met en kele Texelse recreatiebedrijven die een bijdrage leveren in de kosten, In het in formatiemateriaal wordt uiteraard bij zondere aandacht aan deze participeren de bedrijven gegeven, maar de informa tie is toch merendeels algemeen van aard. Van een samenwerkingsvorm tussen VVV en een sector van het bedrijfsleven is ook sprake op de Vakantiebeurs die van 11-16 januari in Utrecht wordt ge houden. Daar zijn het de rijwielverhuur ders Bruining, Kikkert, Zegel, Dros en Van den Berg waarmee wordt samenge werkt. Vanuit twee kraampjes wordt re clame gemaakt voor fietsvakanties op Texel en wordt ingehaakt op de hier even-eens actieve Stichting Reiswijzer die zich ook met fietsvakantiepromotie bezig houdt. Half april zal de Texelse VVV zich mis schien laten gelden op de Fietsvakantie- beurs in de Koopmansbeurs in Amsterdam. Dusseldorf Met veel spanning wordt de ten toonstelling ,,Boot Dusseldorf" (21-30 januari) tegemoet gezien. Dit is een wa- tersporttentoonstelling van internationa le alure waar het Nationaal Bureau voor Toerisme een stand van 100 m2 heeft. De VVV Texel (met eigen informateur of in formatrice) krijgt daar een stuk van 5 x 2 meter. Ook hier wordt samengewerkt met enkele bedrijven die direct of indi rect belang hebben bij de Texelse wa tersport Belangstellende bedrijven kun nen zich nog aansluiten De bedoeling is Texel te presenteren als een gebied waar allerlei vormen van watersport op uitste kende wijze kunnen worden beoefend. Daarbij wordt ook gewezen op de gunstige ligging en faciliteiten voor zee gaande jachten. Op een videoscherm zal een reportage van de catamaranronde om Texel te zien zijn. België Gebleken is dat vanuit België een toe nemend aantal toeristen naar Texel komt, vooral in voor- en naseizoen. Om die stroom te versterken wordt deelge nomen aan de Lentebeurs van Vlaande ren, te houden van 5-13 maart. De Texel se VVV stond hier vroeger samen met de andere waddeneilanden, maar de an dere eilanden doen niet meer mee (blijk baar zijn de resultaten niet meegevallen) zodat Texel zich nu zelfstandig presen teert. Het Belgische publiek zal erop at tent worden gemaakt dat de afstand Gent-Den Helder geen langere (auto) reistijd vergt dan ongeveer drie uur. In gehaakt wordt op de reeds aanwezige naamsbekendheid van Texel. Fietsva kanties naar Texel staan in de brochures van de Vlaamse toeristenbond. De Len tebeurs heeft een algemeen karakter maar legt sterk het accent op toerisme, met name kampeer- en caravanvakanties. Dan is er de manifestatie CMT in Stuttgart van 21-30 januari waar de Texelse VVV aan deelneemt samen met andere kust VVV's en het NBT. Tot het materiaal dat bij deze gelegenheid wordt verspreid hoort de nieuwe NBT kustbro- chure (met veel foto's van Texel) maar ook ,,Texels" materiaal. Samen met de andere kust VVV's is de VVV ook actief op de Camping Essen" van 24 maart tot 1 april. Dot is een be langrijke tentoonstelling in een gebied waar nog heel wat toeristen voor Texel zijn te werven. VVV-directeur Dekker zou er graag een eigen stand hebben, maar de geldmiddelen laten dat niet toe. Samen met Friesland en de overige waddeneilanden wordt van 18-27 maart deelgenomen aan de Salon des Vacan- ces in Brussel, een belangrijk^ vraag baak voor Belgen die vakantieplannen maken. Gebleken is dat Belgen, als ze naar Nederland gaan, óf neerstrijken in een vakantiegebied vlak bij de grens of meteen ver doorstoten naar o.a, Texel. Radioreclame Het spreekt vanzelf dat de overige ac tiviteiten van de VVV om Texel in de aandacht van het publiek te houden, ge woon doorgaan. Dat is harde noodzaak want er is veel concurrentie en de adspirant-toeristen zijn zeer kritisch en prijsbewust. Er zal in landelijke en moge lijk ook in andere bladen worden gead verteerd in samenwerking met het NBT. In maart en april zullen 10 tot 12 recla mespotjes via de radio worden uitgezon den Daarin wordt niet meer verwezen naar de Vakantiereisgids van de VVV (want die is opgeheven) maar naar het andere drukwerk dat daarvoor inplaats is gekomen. VVV's meest bekende uitgave („Waddeneiland Texel") komt zeer bin nenkort van de pers en is in een nieuw jasje gestoken Het is een ontwerp van Martin Groot uit Hoorn die ook de bro chures voor de verschillende accommo- datievormen hun gezicht heeft gegeven. „Lekker weg" De VVV heeft een halve pagina ge kocht in een krant die in februari in een oplaag van anderhalf miljoen exempla ren in het land wordt verspreid en waarin uitgebreid wordt geschreven over „Lek ker weg in eigen land". Het blad richt zich in het bijzonder op „gewone" ge zinnen in de lagere en modale inkomens groep met twee kinderen, de categorie waarvan Texel het moet hebben. Volgens directeur Dekker heeft Texel nog steeds sterke troeven in handen om het publiek te blijven trekken, maar er is wel veel meer promotie-inspanning no dig dan in het verleden. Typerend voor het gevecht om de recreatieconsument is dat sommige reisbureau's momenteel kortingen bieden tot 10% om de kenne lijk aarzelende toeristen te trekken. Prijzen Dekker is er tevreden over dat de prij zen die de recreatieondernemers op Texel berekenen in het komende jaar niet of nauwelijks stijgen; in een enkel geval zijn ze zelfs gezakt. Het is inmiddels wel duidelijk dat de vakanties zwaar te lijden hebben onder de teruggelopen conjuc- tuur. De mensen beknibbelen op hun vakantie-uitgaven. Een toenemend aan tal mensen besluit zelfs om helemaal niet op vakantie te gaan. Dekker deed vorig jaar van zich spreken door zijn „schot voor de boeg" in de vorm van een plan om door het bieden van aan zienlijke kortingen de belangstelling voor het voorseizoen op te vijzelen Desge vraagd vertelt hij dat hij op deze wijze niet opnieuw aan de bel zal trekken, maar hij hoopt wel dat de toen opgang gebrachte discussie heeft bijgedragen tot het besef dat de tijden veranderd zijn en dat de onmisbare inkomstenbron die de recreatie is voor Texel, niet van zelf blijft stromen. Resultaat Dat extra inspanning op promotiege- bied ook extra toeloop naar Texel bete kent, is inmiddels gebleken uit de resul taten van de naseizoenactie waaraan de gemeente Texel een belangrijke financië le bijdrage leverde. Uit de statistieken komt naar voren dat er meer mensen zijn geweest dan in het jaar ervoor. Blijvende extra inspanning op promotiegebied lijkt gebiedende eis te zijn voor de instand houding en groei van de toeristische be drijvigheid op Texel en de daarmee sa menhangende werkgelegenheid. De on langs op initiatief van de gemeente geïnstalleerde promotiecommissie is druk bezig met plannen in die richting.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5