(jroen kwartsJexels in het harL, Raad prees uitwerking plan van Cor Dros Toch f15.600,— voor begeleiding kinderen 1 Deze wand komt in eetzaal Lindeboom Werkloosheid steeg in november tot 22,2% Gesubsidieerde bootkaart komt College wil fietspad naar Paal 28 snel realiseren fHÏ Rabobank Q SBB wil nog niet Pianoconcert Diefstal uit boot 98e JAARGANG Nr. 9841 VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij den, ,,De Wesp" .bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f 17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742, NMB nr. 67 34 60 398 Behalve de PSP en het Pakt ging de gemeenteraad dinsdagavond akkoord met de invoering van een gesubsidieerde vier vaartenkaart voor Texelaars. Dat was geen verrassing want eerder had het gemeentebestuur al f75.600,— voor dit doel gereserveerd en men moest nu alleen nog fiat geven aan de technische uitwerking van het plan van Cor Dros. Dat leverde wat politieke steken over en weer op met verongelijkte linkse fracties en instemmende rechtse. Dirk Terpstra van het Pakt zei dat Dros een slimme zet had gedaan door met dit voorstel te komen en verweet hem volksverlakkerij. ,,Het is een luchtballon want de Texelaars betalen dat goedkope bootkaartje zelf via de gemeentebelasting", aldus Terpstra, die het argument herhaalde dat de veerverbinding openbaar vervoer is en gesubsidieerd moet worden door het rijk. Dros gaf repliek door mee te delen dat hij alleen zijn gezond verstand had ge bruikt." Hij zei de kritiek niet te begrij pen. „Jullie willen toch wat doen voor de sociaal zwakkeren? Dit kaartje is juist voor deze groep." De Texels Belang man voegde daaraan toe dat de plannen voor een goedkoop jaarabonnement via Den Haag voorlopig toch niet worden gerea liseerd. Terpstra antwoordde weer dat ,,de slimme zet" geen verwijt aan het adres van Dros was maar een compli ment. ,,U hebt het politiek gezien ge woon slim aangepakt maar het blijft ver lakkerij", aldus het Pakt raadslid die zei dat subsidie van de gemeente betekent dat iedere Texelaar, arm of rijk, er even veel aan bjdraagt. „Bij rijksbelastingen betaalt men naar inkomen en dan doe je echt iets voor de minima", aldus Terpstra die moest toegeven dat het voorstel van Dros zijn partij in verlegenheid had ge- In een notitie over fietspaden naar de strandslagen komt naar voren dat een fietspad vanaf het Krimbos naar Paal 28 voor het college een eerste prioriteit heeft. Uit verkeerstellingen afgelopen zomer is gebleken dat de verkeersweg naar Paal 17 het meest wordt gebruikt door auto's en fiet sers samen, op de voet gevolgd door de weg naar Paal 28. Gezien de ont wikkeling van het Krimplan met in de toekomst ruim 5000 recreanten wil het college een fietspad naar dit strandslag zo snel mogelijk realiseren. Voor realisatie van het pad moet ech ter grond worden gekocht van Staats bosbeheer en deze instantie is daartoe tot dusver niet bereid. Ir. E. J. G. Swel- lengrebel heeft de verzoeken van de ge meente om grond te verkopen steeds naast zich neergelegd waarna men zich de afgelopen zomer wendde tot de hoofddirectie van SBB. Onlangs werd te kennen gegeven dat SBB eerst nader uitgewerkte voorstellen wil zien voordat een principebesluit wordt genomen over grondverkoop. Staatsbosbeheer is vooralsnog niet van de noodzaak overtuigd, vooral omdat natuurreservaten wor den doorkruist en men heeft de sug gestie gedaan de toegangswegen naar de strandslagen voor autover keer af te sluiten en alleen te gebrui ken voor fietsers en wandelaars. In de notitie geeft het college in vol zinnen aan waarom het feitelijk onmoge lijk is voor een eiland dat toeristen wil herbergen verkeersaders naar plaatsen waar duizenden recreanten verblijven af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. ,,De opnamecapaciteit van het strand is ter vermindering van de druk op het kwetsbare bos- en duingebied een be langrijke pijler van het recreatiebeleid", aldus de nota. B en W zijn niet van mening dat er bij elke toegangsweg naar het strand een fietspad moet komen, maar bij Paal 17, 18 en 9 is het wel noodzakelijk, alleen al uit oogpunt van veilig verkeer. Het college heeft besloten de verschil lende manieren waarop het fietspad kan worden aangelegd te onderzoeken en uit te werken met een voorkeur voor een route door de Krim die het minst schade toebrengt aan natuur en landschap. De ze plannen zullen worden voorgelegd aan Staatsbosbeheer. Dirk Terpstra: ,U hebt het slim aangepakt maar het blijft verlakkerij." bracht. („We hebben er geen goed ant woord op"). Hij zag ook een lichtpuntje omdat de raadsleden er nu blijkbaar alle maal van overtuigd zijn dat de boottarie ven te hoog zijn. Terpstra riep hen op aan te kloppen bij de actiegroep jaara bonnement en met hen actie te voeren in Den Haag. Eerlijk Peter Bakker had dezelfde kritiek op het plan van Dros, al kon hij wel consta teren dat de viervaartenkaart in ieder ge val tegemoet kwam aan het plan van Henk Vink om bocftkaarten uit te geven met minder overtochten om zo de forse uitgave voor mensen die weinig met de boot gaan te beperken. Wethouder Schilling zei dat hier niet van verlakkerij gesproken kon worden omdat iedereen eerlijk toegeeft dat de subsidie uit de ge meentebegroting komt. ,,De raad mag toch zeggen waar de belastingopbrengst en rijksvergoeding naar toe moet?" al dus een verbaasde Schilling. Hij voegde daar aan toe dat deze goedkope knip- kaart een jaarabonnement met rijkssub sidie niet uitsluit. Mogelijk is Den Haag gecharmeerd van deze voorzet en komt men nu sneller over de brug met een bijdrage. Zomerrecreatiewerk De Sportraad zal de Arob-procedure waarschijnlijk doorzetten want de raad besloot het bezwaarschrift tegen de kor ting van 30 mille op het zomerrecreatie werk ongegrond te verklaren. Het colle ge hield, zoals bekend, vast aan het prin cipe dat dit werk nu niet moet worden gekort omdat de doelstellingen helemaal niet ter discussie stonden, dat zou ge beuren vlak na de begrotingsbehande ling. B en W kregen alleen het madslid Peter Bakker aan hun zijde. De PSP-er vindt dat er procedurefouten waren ge maakt. „We zijn niet zorgvuldig geweest en de Sportraad voert een opdracht uit van het gemeentebestuur. Als we die opdracht niet intrekken moeten we niet zomaar korten", aldus Bakker, die vroeg of de doelstellingen van dit werk binnen- De pianist Harry Koopman geeft zondag vanaf 15.00 uur een concert in de voorspeelruimte van de mu ziekschool. Toegang is f5— en voor donateurs van de dorpscommissie Den Burg f3,50. Koopman studeerde aan het conser vatorium en vindt het leuk om in zijn programma aandacht te schenken aan kwaliteitsmuziek die weinig gehoord wordt. Op het programma staan de vol gende werken. De sonate KV 311 in D groot van W. A. Mozart, de vierde prelu de opus 7 van Leon Orthel en de Balla des Opus 10 van J. Brahms. Uit een visbootje dat in de jachthaven lag werden zeven hengels, allen met mo len en een dieptemeter ontvreemd. De daders kwamen binnen door een zij raampje in te trappen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer f2100,—. Deels is de stijging nog te verklaren door het aflopen van het toeristensei- zoen. De werknemers in deze sector die tot na de herfstvakantie hebben gewerkt zijn in november ontslagen. De toename was dan ook in de horeca het grootst, 14 mannen en 11 vrouwen. 8ovendien wer den in de sector handel 9 vrouwen ont slagen. Dat zijn dus 34 werknemers die waarschijnlijk tot de seizoenwerklozen kunnen worden gerekend. De werkgelegenheid in de bouw nam ook af, met 6 arbeidsplaatsen. Overi gens zijn er nog steeds 22 bouwvakkers meer aan het werk dan in november van het voorgaande jaar. Dat is een positief gegeven in een verder somber beeld. De totale werkloosheid in november '82 was 19%, zodat de „werkelijke" toename, los van seizoensinvloeden, ruim 3% is van de afhankelijke beroepsbevolking. Uitgedrukt in arbeidsplaatsen die verlo ren zijn gegaan in dat jaar: 91. Dit terwijl toch ook in de sector handel (winkels en dergelijke) er 8 arbeidsplaatsen bij zijn gekomen. De sectoren die werk inlever den waren vooral de horeca, het onder wijs en de „overigen." Leeftijd Vergelijking van de leeftijdsopbouw van de groep werklozen in september en november van dit jaar geeft een paar op vallende verschillen te zien. Bij de man nen nam de werkloosheid in de leeftijds groep van 25 jaar tot 29 jaar met 50 toe tot 193. Bij de 23- en 24-jarigen raakten 16 werknemers méér zonder baan. Bij de vrouwen daarentegen is de stijging het grootst in de leeftijdsgroep van 19 tot en met 22 jaar: 38. Dan komt de groep van 25 tot 39 met een stijging van 23 en ver volgens de leeftijdsgroep onder de 19 met een toch ook wel flinke toename van 13 werklozen. Het aantal werkloze schoolverlaters bleef gelijk. Voor jongens kwamen er drie arbeidsplaatsen bij, voor meisjes gingen er echter drie af, zodat nu 31 jon gens en 29 meisjes na hun eindexamen nog geen werk hebben gevonden. Het aantal langdurig werklozen nam toe. Alleen de groep mannen die tussen een half jaar en een jaar zonder baan zit werd 4 man kleiner en is nu 44. De mannen die langer dan een jaar werkloos zijn werd ech ter flink groter. In september waren dat er 127, eind november 143. Bij de vrouwen zijn 23 werkzoekenden lan ger dan een half jaar werkloos en 54 langer dan een jaar. kort ter discussie komen. Ook Daan Welboren van het Pakt vroeg om een snelle discussie over een nieuwe taak omschrijving en was verwonderd over het feit dat het college de Sportraad steunde. „Wij presenteren hier toch pri vatisering en dat moet u aanspreken." Op de valreep kreeg men een brief van de Sportraad op tafel waarin stond dat met een kritische begroting (besnoeiing op huisvesting en personeelslasten, te gen de collegeregels in) en een af geslankt activiteitenprogramma men met 15 mille minder toe zou kunnen. Welboren was blij met deze brief. „Nu zijn ze gedwongen tot creativiteit en dan blijkt dat er wel 15 mille afkan". Zegers zei er geen moeite mee te hebben de doelstellingen nog eens te bespreken. Dat zal zelfs noodzakelijk zijn want de Sportraad heeft eerder verklaard met de ze halvering van subsidie de door de raad opgedragen taken niet te kunnen uitvoeren. Deze houten scheidingswant zal een plaatsje krijgen in het Schou tenrestaurant van hotel De Lindeboom. De oude panelen met een grote cultuur-historische waarde zijn afkomstig uit Brakenstein en staan mo menteel in het Natuurrecreatiecentrum. Voor de restauratie is ƒ80.730,— nodig en dinsdagavond besloot de gemeenteraad ƒ17.761,— voor de restauratie beschikbaar te stellen. De rest komt van provincie en rijk. leder raadslid vond dat dit monument bewaard moest blijven en opgeknapt moest worden maar wel werden vraagtekens gezet bij het feit dat het gemeentelijke eigendom een plaats krijgt in een parti culier bedrijf. Men drong aan op een duidelijke eigendomsovereenkomst en uitge breide veiligheidsmaatregelen ter voorkoming van brand en vanda lisme. Raadslid en verzekeringsman Jan van Asselt: „In verzekeren van dit antiek zie ik niets. Bij brand is het toch verloren maar onder zoek alle mogelijkheden om de wand goed te beveiligen." In de maand november steeg op Texel de werkloosheid van 20,2% naar 22,2% van de afhankelijke beroepsbevolking, dus van het totaal aantal mo gelijke werknemers. Het aantal werklozen nam met 61 toe tot 710 personen. Van die 61 bestaat ruim de helft, 34, uit mannen, maar de toename in pro centen bij de vrouwen is groter. Die steeg met 2,8% tegen 1,5% bij de man nen. Van de vrouwen is nu 28,9% werkloos van de mannen 19,3%. De betaalde begeleiding van schoolkinderen die dagelijks in Den Helder de ZMLK- en de MLK-school bezoeken gaat voorlo pig door. De gemeenteraad ging dinsdagavond met elf tegen drie stemmen akkoord met het voorstel van de CDA-fractie om voor dit doel ƒ15.600,— uit de gemeentekas beschikbaar te stel len. Het is een „overbruggingsregel" want de wens is dat het rijk de kosten van de begeleiding weer voor het grootste deel gaat dragen. De raad nam met algemene stemmen een motie aan van mevrouw Huitema- Vos zijnde een besluit om er bij de staatssecretaris van onderwijs op aan te dringen dat de begeleidingskosten weer voor het grootste deel voor rijksregeling komen, volgens artikel 11 van de lager onderwijswet 1920 Gehoopt wordt dat de staatssecretaris dat zal willen omdat de eilandpositie van Texel deze begelei ding meer noodzakelijk maakt dan bij vervoer van huis naar school in andere delen van het land. Geen dekking Voor de extra uitgave van ƒ15.600,— is in de gemeentebegroting nog geen dek king aangewezen. Waar het geld van daan moet komen zal onderwerp van discussie zijn in de vergadering van de raadscommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid. Dinsdaga vond zou de dekking in eerste instantie wel direct worden bepaald, wat aanlei ding was voor veel discussie en span ning. Mevrouw Huitema meende de uit gaaf te kunnen doen uit de post „on voorzien" op de begroting maar zij kreeg te horen dat die post er al bijna niet meer is. Gerbrand Poster en Jan van Asselt wilden het geld onttrekken aan het fonds waaruit de bijdragen voor het ou de land worden betaald maar stuitten op fel verzet van wethouder Daan Schilling die duidelijk maakte dat de gemeente het geld van de bijdrageregeling niet kan missen; er is nu al tekort om de toege zegde bijdragen te kunnen uitbetalen. Er ontstond een netelig probleem. De kwestie werd uiteindelijk op de meest voor de hand liggende wijze opgelost: tot de extra uitgave voor de begeleiding van de schoolkinderen werd onmiddellijk besloten en later zou in behoorlijk over leg worden bepaald waar dat geld van daan moet komen. Voorgeschiedenis Zoals bekend was in de laatstgehou den begrotingsvergadering besloten dat de gemeente geen geld zou besteden aan betaalde begeleiding van de drie MLK-kinderen en de 4 ZMLK-kinderen die dagelijks naar Den Helder reizen. Tot voor kort gold de regeling dat de ge meente de kosten van vervoer en bege leiding betaalde en van deze uitgave 80% terugkreeg van het rijk. In het kader van de rijksbezuinigingen liet de staats secretaris van onderwijs echter weten dat de salariskosten van de begeleiding niet meer voor vergoeding in aanmer king zouden komen met ingang van 1 augustus j.l., omdat men vond dat de begeleiding ook zou kunnen worden ver zorgd door de ouders zelf of andere vrij willigers. B en W en de meerderheid van de raad onderschreven dit standpunt, maar wel werd besloten dat de gemeen te de begeleiding nog tot 1 januari zou vergoeden om de ouders in de gelegen heid te stellen een andere regeling te treffen. Dat laatste mislukte. De ouders achtten zich niet in staat dagelijks 61/2 uur met dit werk bezig te zijn en ook het Mensen Zonder Werk-project en de va caturebank van de Werkgroep Bestrij ding Jeugdwerkloosheid waren niet in staat of bereid deze taak te vervullen. Afgezien daarvan vonden de ouders het niet verantwoord dit begeleidingswerk aan „zomaar" vrijwilligers over te laten. Zij wezen erop dat het begeleiden van gehandicapte kinderen specialistenwerk is. Om die reden wilde men daar ook de chauffeur van het busje waarmee de kin deren worden gehaald en gebracht niet mee belasten, ook uit veiligheidsoverwegingen Spijt De ouders klaagden hun nood en dat had onder meer als resultaat dat de CDA fractieleden er spijt van kregen dat zij met het schrappen van de betaalde be geleiding akkoord waren gegaan. Dat leidde tot een brief van mevrouw Huite ma met een verzoek om de zaak op nieuw te bekijken en tot de genoemde motie met het voorstel om de begelei ding voorlopig uit de gemeentekas te betalen. De Vereniging van Ouders van Gehan dicapten op Texel (VOGT) liet het ge meentebestuur weten dat het onjuist was de ouders met de begeleiding te be lasten, waarbij werd gewezen op de bij zondere situatie als gevolg van de ei landpositie. De Texelse kinderen die naar Den Helder reizen zitten anderhalf uur in Lees verder pagina 2 GAAT U VEEL BELASTING BETALEN DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s. een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompost of pensioenvoorziening! maximale aftrek dit jaar ƒ15.339,00 lagere stortingen zijn mogelijkl hoog rendement goede oudedagsvoorziening. Voor alle informatie: verzekeringen telefoon (02220) 4341. Na kantoortijd 4984 of 4389

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1