02220-2066 Veel plaatselijke inspiratie in buitendorpen FAMILIEBERICHTEN Ouwe Sunderk/aas Bij brand en spoedeisende ambulance: PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER IS V HAAW'l V Ii li V A U k VOO li 8111) fif vhOJH «er «■'Aiosiac# scentrum grote spierballen en mooie borsten te hebben aangekweekt. De Cocksdorp In De Cocksdorp was het aantal voor stellingen in vergelijking met vorig jaar wat minder. Maar omdat de grotere groepen beter waren vertegenwoordigd was het totale aantal spelers ongeveer gelijk. De dorpscommissie is daarover zeer tevreden, temeer daar de gemiddel de kwaliteit van de voorstellingen uitste kend was. Er werd naar hartelust in vele huizen gespeeld. Het publiek genoot zo dat de speulers veel eer hadden van hun werk. Een plaatselijk thema dat veel in spiratie had gegeven waren de moeilijk heden rond de zomerse feestmarkt, maar ook de nieuwe ambities van Dirk Leegwater en de geruchtmakende haan van Peter van de Gracht hadden de fan tasie van meerdere durpers op gang gebradht. De jeugd manifesteerde zich met totaal 22 voortellingen. De eerste prijs bij de enkelingen ging naar nummer 5 (Dirk Leegwater). Tweede prijs nummer 6 („Pierensteker") en derde prijs nummer 3 („Maarten Mantje"). Bij de paren was de eerste prijs voor nummer 1 (Kees van der Werf); tweede prijs nummer 6 („In braak in Eierlandsche Huis") en derde prijs nummer 3 („Nationale boomfeestdag"). De eerste prijs groepen ging naar num mer 4 („Vlielandboot"), tweede prijs nummer 5 („Zwembad in het dorp") en derde prijs nummer 2 („Juf Lont en meesters"!. Bij de ouderen was de eerste prijs bij de enkelingen voor nr. 58 Kerkevéiling" de tweede prijs voor nr. 62 („Texels nieuws") en de derde prijs voor nr. 59 („Herman Groenevelt"). Paren: 1. Nummer 37 („De beste stuur lui..."); 2. nummer 31 („Bejaardenwo ningen") en 3. nummer 41 („Super markt bedreigd"). Groepen: 1. Nummer 11 („Teso-VW-feestmarkt"); 2. nummer 15 („VVV brand") en 3. nummer 9 („Versmarkt weg en begraven"). De wisselbeker ging naar Jopie Daalder, Langeveldstraat. De folklorebeker was voor de voorstelling nummer 3 („Dorps geruchten") en de beker van de Wel- zijnsstichting was voor nummer 17 („De haan van Van de Gracht"). Den Burg: Uitslagen jeugd: Enkelingen en paren: 1. Tandarts De Winter en kind, 2. SBB paviljoen opbou wen, 3. Tandarts De Winter en leerling. Groepen: 1. Boekenwurmen, 2. Teso Molengat, 3. Schaakspel. -Ouderen: Enkelingen en paren: 1. Kassa, 2. De 'Winter, 3. Burgéhieester en Harry. Groepen: 1. Farce in mineur, 2. Wind- surfclub, 3. Redmer IJskaschool Wagens: 1. Tandarts de Winter, 2. Idem plus snoepplicht, 3. 1 april eigen Tieke nvervoer. Folkloreprijs: Schoutenpoort. Welzijnspri|s: Belg op Teso-wagen. De Koog: Uitslagen jeugd: Enkelingen: 1, tandarts De Winter, 2. Min drie procent, 3. Het bofspook. Paren: 1. Juf Ina, 2 Douane, 3. Strandjutters. Kleine groepen: 1. Discode Metro, 2. De Strontruimere, 3« Jan en Paula. Grote groepen: 1. De Stront Express, 2. De Kooger Sportverenigingen. Ouderen: Enkelingen: 1. Fietsdisco Bruining (mag wisselbeker nu houden na drie keer eerste prijs), 2. Geef de pijp aan Maar ten, 3. De Kat in de zak. Paren: 1. Wonderfiets, 2. Ze kenne me wel schieten, 3. Hondepoep. Kleine groepen: 1. Bordeel van Bruining, 2. Prijsstier, 3. Sport en alcohol. Grote groepen: 1. Supermarkt eiland, 2. Tandarts De Winter, 3. Strandschoon- maak Koog Promotion. Oudeschild: Uitslagen jeugd: Enkelingen: 1. Piet Dekker (Simon Piel Koopman), 2. Riek Barhoret (Linda Kuiter), 3. Witte punt (Marcel Ridder). Paren: 1. TV piraat (Barry Zegel, Man van Sweden), 2. Kippen (Constant Bruin, Ronald Keyzerl, 3. Kleuterechr (Klaus Marten Raven, Martine de Vrie Groepen: 1. Bonte ayond G.O. (Sanc en Jeroen Rouwenhoret, Barry en R de Vries, Mariska en Marco Groenh: Vera en Branda Keyzer, Sander en S bastiaan Schaatsenberg, Monique Vis en Judith Witte). 2. Kippendrama (Brigite Krijnen, Jero en Arjan Hemelrijk, Emiel en Lore Boom). G.O. bokaal: paren „Skiltje" (Jenni Boom en Conny van Beekl Meest actuele bij de paren: kleut school (Klaus Marten Raven en Marti de Vries). Uitslagen ouderen: Enkelingen: 1. Piet Dekker, 2. Fam. B horst, 3. Zeemansorgel. Paren: 1. Peter Kok's muziekschool Makelaars List en Bekocht, 3. TV pira Groepen: 1. De bok van Jan Hoep, Pauselijk Intje, 3. Witte Punt. G.O. bokaal groepen: Ome Nan. Meest actuele vooretelling (folklore! ker) enkeling: Viskwekerij. Actuele prijs groepen: G.O. editie. Oosterend: Uitslagen jeugd: Enkelingen: 1. Bekladden telefoon (Janneke van der Vis), 2. De nieu Roeper in 1988 (Jan Bloem), 3. Domir Rinus (Anke Vermeulen). Paren: 1. Ontvangst St. Nicolaas dorpshuis (Nanja en Mirjam Joustra) Snoep „De Winter" peen (Judith Ruben van der Zee), 3. Overschot g Oosterend Present '83 (Gert Jan en M tien Vlaming). Groepen: 1, Boer en predikant Kui| (Petra van der Vis, Nienke Bloem Ivonne van der Vis), 2. Neutronenbi (Jesse Helder, Marieke Smit, Hes Whyte en Marit Speets). Ouderen: Enkelingen: 1. tv opname boer Kuiper Boer Rinus met Klara 21, 3. Vrijwill kustwacht Oosterend. Paren :1 Wegverwarming Leegwater, Kiezerebedrog CDA door Daalder, Middenstand in Oosterend kapot. Enkelingen: 1. Daalder ziet veel null 2, Vaantjesuitreiking Ouwe Sunderkl; 3. Café's gesloten met Ouwe Sunt klaas in Oosterend. Den Hoorn: Uitslagen jeugd: Enkelingen. 1, F|oprnder wijn, (me Drijver)) 2. Hoornder hart (Stefan B ker), 3. Fiets J. Koopman (Marco Fli Kleine groepen: 1. Hoornder wijn Willem en Martina van Duyn), 2. Hor der hart (Claartje Scherpenhuisen Saskia Schuil), 3. Middenstandshu lijk (Marit en Lisanne de Leeuw). Grote groepen: 1. Baby's in Den Ho (kinderen 't Horntje), 2. Leerling bouwplaats (kinderen Blom en Bakk Mevrouw Bothof-beker (origineels leerlingenbouwplaats. Ouderen: Enkelingen: 1. Mevrouw Bonewit, 2 Raaf, 3. Zondagse boer. Kleine groepen: 1. Schooluitbreiding Koopmart, 3. Bommelding, 3. B Marjolein. Grote Groepen: 1. Hoornder donde gen, 2. De Hoed, 3. Farce forum. Folklorebeker: mevrouw Bonewit. In plaats van kaarten. Alle lieve familie, vrienden(innen), buren, kennissen etc., die onze huwelijksdag tot een onvergetelijke feestdag hebben gemaakt, worden hierbij door ons hartelijk bedankt. De vele kado's en andere attenties hebben ons veel plezier gedaan (en doen 't ons nog). Tevens wensen wij jullie een prettige kerst en een prima, gezond en gelukkig 1984 toe. Leonie Hoogenbosch Jan Boersen Beatrixlaan 121, Den Burg, (4737). Op 13 december 1983 is Gerrit geboren. De gelukkige ouders zijn Jaap en Anneriet van Straten-Witte Schoudieck 53, 1791 WE Den Burg. Wij zijn erg blij met de ge boorte van onze zoon en broertje Hidde Joram Gerard en Judy Nieuwland-Rietveld Jeroen Jette Den Burg, 13 dec. 1983, Zeebries 6. Adrie en Lindy Merry Christmas and Happy New Year Opa en Oma, Pa, Ma en Corina, Willem en Jeanet, Rob en Tilly. Wij willen U hartelijk be danken voor de vele be langstelling, bloemen en cadeaus, die wij van U mochten ontvangen op ons 25-jarig huwelijks feest. Het is voor ons een onvergetelijke dag geweest. Verder wensen wij U Pretti ge Kerstdagen en een voorspoedig 1984. Henk en Maatje Tjepkema Hartelijk dank aan al die ons verrasten met do's, bloemen, plantei kaarten op ons 25- huwelijksfeest. Cobie en Bart Sieme Mede door Uw bel; stelling is 11 noven voor ons een onverge ke dag geworden. Paul en Jean van Heerwaa Langs deze weg v\ iedereen hartelijk be ken voor de belangste in het ziekenhuis en mijn thuiskomst. J. Kalverboer-Westi Trompstraat 64, Oudeschild. Woningruil. Aan eengezinswoning te Burg. Gevr. woning in maar, Amsterdam, lem of omg. Bellen na weekend. (02220) 536 Een Hoornder een hartelijk kerstgesd voor iemand die het jaar aan je denkt. Den Hoorn: rondstappende delen van een hoed. die aangaven dat de Hoornder mid denstand tijdens de beurs net niet onder óén hoedje was te vangen Bruining deed apart een show. wijzen ze de viering in het dorp een grote dienst want het aantal speulers is dan minstens verdubbeld. Veel onderwerpen hadden een Waalder zaak als voorstel ling. We zagen een speuler met een mi niatuur schuur van de familie Sweere die dringend een plaats moest hebben en een beschonken man die met zijn auto in de sloot was gereden met daarbij de tekst dat hij meteen door een Waalder was geholpen: de betreffende persoon had snel de politie gebeld. Bij de jeugd een verongelijkt kind dat zojuist een nieuwe fiets had gekregen om daarna te horen dat hij eenzelfde exemplaar van de dorpscommissie had kunnen krijgen. Tandarts De Winter werd in zijn woon plaats uitgebeeld door een gigantische winterpeen. Een subtiele voorstelling waarvan veel werk was gemaakt. Bij de ouderen ook drie Ouwe Sunder- klaas juryleden die dit jaar met meer mochten jureren omdat ze het volgens de tekst niet goed hadden gedaan en qua leeftijd er niet meer bij hoorden. Een tekst op een bord: Beste organisatoren jullie moeten nog leren, sluit ouderen niet uit maar houdt ze in ere. Zijn we als jury wat traag en besluiten we soms raar, och, we doen het zo graag tot het vol gende jaar." Oosterend De kwaliteit van het gespeelde in Oosterend was behoorlijk. Rinus Kuiper was hier de onbetwiste ster, zijn televisie-optreden gaf aanleiding tot veel uitbeeldingen. Eén groep greep de 72 koeien aan om andere bekende Ooste- renders ook uitte beelden. In plaats Van ,,72 koeien en één^feekr'j werd het dan ,,72 haringen en één gedicht" om zo 'de dichtende kottervisser Cees van Dijk te beschrijven, "72 schoorstenen en één biljartkeu" naar aanleiding van de on langs zelfstandig gestarte loodgieter John Everwijn en nog een aantal van dergelijke vergelijkingen. Naast Rinus Kuiper was het politieke verleden van Ben Daalder inspiratiebron voor velen. Het interview met hem in deze krant bij zijn afscheid als raadslid werd veelvuldig aangehaald, met name het geven van cijfers en de uitspraak ,,een beste vent om een borrel mee te drinken" kwamen terug. Komisch was het verhaal over een auto die door de voormalige eigenaar van de tuin waar hij in geparkeerd stond was verkocht voor vijf gulden. De man was echter niet de eigenaar van de lelijke eend en een dag na de verkoop kwam de echte eigenaar het wagentje ophalen. Het was echter jammer dat de enorme lap tekst niet voor iedereen even goed te begrijpen was. De Oosterender middenstand werd uitgebeeld door een reus die telkens weer door de grootwinkelbedrijven ont hoofd werd. Zeer vindingrijk was de uit beelding van uitvinder Dirk Leegwater en zijn wegverwarming, een voorstelling waarin letterlijk en figuurlijk met vuur gespeeld werd. ,,Mijn naam is Dros, ik knal er op los", aldus een figuur met een antiek geweer. nij verwees naar een ingezonden brief van Jaap Dros tegen het verlangen van de Fokker Four om boven Texel te ko men oefenen. Bij de jeugd ook weer klei ne Rinus Kuipertjes. Eén van hen droeg de tekst: ,,Mijn vader heeft gezegd, leer eerst maar een beroep, dan kan je altijd nog dominee worden." Een ander spe lertje was zichzelf alvast aan het „profi leren" voor de volgende Oosterend Pre sent: Ik ben de nieuwe Roeper" Jeugd Den Burg Bij de jeugd in Den Burg was het ei genlijk jammer dat er niet meer publiek was. Er werd echt leuk gespeeld. Na tuurlijk ook hier veel kleine tandartsjes, maar ook een paar voorstellingen over het uitblijven van de balletlessen. Ook de financiële situatie van de muziek school bleef niet onopgemerkt bij meer dere spelers: ,,De muziekschool zit in nood, daarom speel ik op mijn poot." Een paar met breiwerk behangen speelstertjes beeldden het grote aantal wolwinkels in Den Burg uit: Wolstreet. Wandelende schaakstukken pleitten voor een jeugdafdeling bij de schaak club, terwijl Dr. Snuggles een afdoend middel tegen bommeldingen aan het uit vinden was. Twee wandelende stoplich ten die bij Akenbuurt-Pontweg hoorden te staan vermochten niet de voor een permanente fietscrossbaan in het Marsplan pleittende crossers te doen stoppen. Beeldend was de voorstelling van kinderen die speelden in het fitnes- De haan van Peter van de Gracht in De Cocksdorp wekte met zijn nachtelijk gekraai de gramschap van buurman Van 't Noordend op. Van de Gracht moest maatregelen nemen en deed dat door bij het hok van de haan een bord te plaatsen met het opschrift..Haan. niet kraaien voor 8 uur 's morgens. De politie wist de humor van de kwestie te waarderen, maar de haan moest uiteindelijk wel het veld ruimen en werd eigendom van een andere Cocksdorper. De hele affaire, met inschakeling van de echte haan. de echte eigenaar en het echte bord. werd maandagavond gereconstrueerd. Tot algemeen genoegen en de beker van de Welzijnsstichting als beloning. In dit dorp werden twee lokale tv- omroepen waargenomen waarvan er een aandacht besteedde aan Texvis nog steeds zonder paling, een piepshow van Teso-Oudeschilders en het verdwijnen van het betonnen markeringspunt op de dijk. Dat laatste werd door tal van Oude schilders gespeeld en uit alle voorstellin gen sprak het ongenoegen dat ,,de witte punt" zonder opgaaf van redenen was gesloopt. Een zeeman illustreerde dit met de tekst ,,Hoe moet ik zonder witte punt mijn koers bepalen?" Verder o.a. een kippenslach- ter, een stinkende geit en de vrije entree van het Maritiem Museum met opeens wel veel Texelse bezoekers (,,Wat laat u zich kennen voor een piek"). „Welke besmettelijke ziekte heerst er in Skil dat iedereen verhuizen wil?" was de vraag die het makelaarsbureau Listig en Bekocht opwierp bij een groot paneel met daarop alle huizen die dit jaar in het dorp waren verhandeld of nog te koop staan. Rinus Kuiper werd met zijn 72 koeien en een preek uitgebeeld en hulde werd gebracht aan de familie Barhorst die vele jaren de krant rondbracht. Ook hulde voor fuikenvisser Klaas Tuinder die dit vak 60 jaar beoefende en in diezelfde branche een voorstelling waarin een speuler meedeelde dat hij eindelijk de fuik van Piet Dekker had teruggevon den. Zeer beeldend was een parodie op de pauselijke onderscheiding („Pro Ecclesia et Pontifice") die Jan en Naantje Boom ontvingen voor hun inspanningen voor het kerkkoor. De redactie van het dorps blad GO kreeg een alcoholische sneer over de nachtelijke redactievergaderin gen waarin zich blijkens de voorstelling heel wat afspeelt. Realistisch was een poepende dame met daarbij de tekst „Ik als toeriste kan de gemeente verwijten dat ik nog steeds niet op een openbaar toilet kan schijten." De winterse malaise in de toeristische visserij bracht enkele speulers op het idee de schepen te gebruiken voor brui loften en partijen en ook dat werd mu ziekaal zeer mooi gebracht. De Waal: geld tekort voor gierspuitersboete De Waal Texels kleinste dorp zag ook dit jaar kans Ouwe Sunderklaas te vieren en zo wel bij de jeugd als bij de volwassenen was er een aardige deelname waarbij het dan steeds om enkele voorstellingen ging. Het doorzettingsvermogen van de trouwe Waalder speulers is te prijzen maar er is uiteraard een groter potentieel dat de straat op zou kunnen. Als de jeugdclub een plaatselijk onderwerp bij de kop pakt in plaats van het steeds weer spelen van punkers, een zuipvere- niging of een horde travestieten, dan be- Ouwe Sunderklaas is maandag in alle buitendorpen naar wens verlopen. De animo was ook hier gemiddeld iets minder maar de verscheidenheid was groot en wat belangrijker was: veel speulers maakten een voorstelling over een gebeurtenis uit het eigen dorp. Dat zorgde ervoor dat elk dorp een mooi beeld gaf van een jaar met kleine maar dikwijls zeer lachwekkende gebeur tenissen. Wie de moeite heeft genomen meerdere dorpen te bezoeken zal ontdekt hebben dat de verscheidenheid in voorstellingen vooral daardoor oneindig leek. Hieronder volgt een doorsnede van het gespeelde in de dorpen en de uitslagen. Texels grootste badplaats mocht zich verheugen in een groot aantal speulers en mede door Hielke Bruining's fietsen de disco met lichtshow met een leuke portie muziek was het in de Dorpsstraat zeer gezellig. Er waren veel grote voor stellingen waarbij vooral de escapades van Bruining aan bod kwamen. De ge noemde fietsdisco sloeg op het feit dat er van deze fietshandelaar een grote par tij „gevonden" platen bij de Duitse grens in beslag werden genomen en discjoc- key Hielke droeg dan ook de tekst „De fietsende disco ging niet door, de Duitse douane stak er een stokje voor" met zich mee Met veel gevoel voor detail was een wagen uitgevoerd die een Rus sisch bordeel voorstelde dat Bruining in zijn hotel in Tbilisi had ontdekt en waar bij een speuler de publieke vrouw doos jes Texelse schapenwol aanbood voor erotische genoegens. De dame wilde echter alleen zwarte roebels. De wagen was opgefleurd met teksten als „Wat zocht Hielke in Russisch hotel" en „Hielke wilde toch niet naar de hoeren met de wol van Texelse boeren?" Ook het importeren van fietsen kreeg een sneer Door de Dorpsstraat reed een wrakkige riksja als zijnde een wonder fiets op Nikadelgas aangedreven met de tekst „Geen kabelbaan voor Hielke en de „Beer" dus dan met de riksja op en neer." Ook in De Koog een grote voor stelling op een wagen met een school klas en een tandartsenpraktijk met een mompelende tandarts dat alle gebitten van zijn jonge cliënten totaal verrot wa ren om vervolgens alle kiezen te trekken. In een wagen met kersverse stinkende drollen werd de Texelse hondenstraat rei nigingsdienst uitgebeeld en een ploeg met supermarktwagentjes maakte dui delijk dat het eiland langzamerhand ver geven is van de multinationale le- vensmiddelenbedrijven. Ook de overlast van discotheek Metro werd gespeeld maar voor werkelijke overlast zorgde een hevig knallend kanon van boze strandex- ploitanten dat gericht werd op Maarten Mantje. Hij verschool zich achter een dennenboom. Ook werd uit een veewa gen de prijsstier met het supersperma ten bate van het R.K. kerkorgel aange voerd en De Koog Promotion werd ver weten dat men met veel poeha begon met reinigen van het strand maar zich het afgelopen seizoen verder bezig hield met andere zaken. Den Hoorn Subtiel spel was bij veel Hoornder speulers het devies en hoewel de animo iets minder was dan vorig jaar kon men vooral in het dorpshuis De Waldhoorn met behulp van een geluidsinstallatie ge nieten van leuk solo-toneel. Een boertje vertelde dat veel oude gebruiken zoals met maken van een immense meierblis, het kievitseieren zoeken en het skuumen werden vergeten in deze tijd en hij riep de jeugd op weer ouderwets te spelen. Een oud baasje roerde een gebeurtenis aan die in dit dorp het meest werd gespeeld: schooljuffen die zelf voor po- Oudeschild hulde voor krantebezorger tentiële leerlingen zorgen voor de Jan Drijverschool. De school kampt met een teruggang van leerlingen en de oude man constateerde „dat deze juffen in hun vrije tijd gelukkig voor de eigen werkgelegenheid zorgen." Door het dorp liepen vele zwangere juffen en een grote groep bracht een lied waarin naar voren kwam dat de Hoornders con dooms en pillen moesten afschaffen om „weer vrolijk voor de school te gaan vrij en." Verder teksten als „Fietsen kregen kinderen in De Waal, Hoornders pakken het aan op grote schaal". De genoemde zanggroep beloofde dat het hoofd der school een suikerhart zou uitreiken aan een ieder die een kind verwekt voor de Jan Drijverschool. Doortiet dorp liep ook Maarten Mant je die aan ieder die het maar wilde horen vertelde-dat alles wat hij tot nu toe uitge voerd had kinderspel was geweest bij het landschapspark dat hij op korte ter mijn wil realiseren. Zijn monoloog werd lachend begroet waarna de toeschou wer te horen kreeg dat dat juist de be doeling was. „Lach maar, daarom red ik het juist." Grote borden gaven cynisch aan wat er op de Hoornder beurs te zien was ge weest en anderen speelden dat de beurs vooral geslaagd was door de gratis bor rels. Het beveiligingsbureau van De Wit werd op de korrel genomen en volgens de Farce Majeure methode werden talrij ke kleine gebeurtenissen bezongen. Zeer cynisch was het spel over Teso met de oproep veel bommen te melden met daarbij de kreet „Bejaarden en zwangere vrouwen niet op de boot, niemand op de boot." In Oudeschild waren er bij de jeugd net zoveel speulers als vorig jaar en bij de ouderen iets minder De kwaliteit was echter uitstekend met alleen te zeer plaatselijke voorstellingen. Een groep die de problemen en hulp rond de bejaarde „Nan" speelde (die door een oude stoel was gezakt en zo uren had vastgezeten) was dan ook alleen te begrijpen voor de autochtonen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2