Texe/s Belang en VVD moesten motie inslikken A. Rienstra verkozen boven W. Eeiman Onderwijzerswoning De Waal Eindverslag werkgroep „Opvang acuut daklozen LAND BOUW Bestuur Stichting Samen Eén teleurgesteld Trekkershutten op campings mogen voorlopig Voorlichtingsavond schapenhouderij Afstelling landbouwspuiten Bijgebouwen in de Mars tot maximaal 15 m2 Zon, maan en hoog water College wil snel zelfstandig LOM-onderwijs Excursie diergeneeskunde VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het college heeft in principe geen bezwaar tegen trekkershutten op Texelse campings. Het gemeente bestuur wil dit nieuwe kampeerfe- nomeen voorlopig „gedogen" en de kleine houten hutten niet als bouw werk beschouwen. Als de trend om in een trekkershut vakantie te hou den aanslaat kunnen later bepalin gen in de bestemmingsplannen wor den opgenomen met een duidelijke begripsomschrijving om de hutten planologisch te legaliseren. De trekkershut is een recreatief onder komen van hout waarvan er in den lande in korte tijd vele tientallen zijn geplaatst. De accommodatie is vooral bedoeld voor toeristen die de sfeer van kamperen willen vasthouden en dus met een een voudig onderkomen genoegen nemen maar niet te lang op één plaats willen blijven en het meesjouwen van een tent als belastend ervaren. Onder andere in de zuidelijke provincies is een grote keten van deze hutten waar voor veel animo blijkt te zijn. De cam pings Loodsmansduin, Kogerstrand, De Krim en Prins Hendrik hebben plannen voor dergelijke hutten. De bedoeling is op elke camping drie gebouwtjes te plaatsen en de potentiële klant een ar rangement van 12 dagen aan te bieden waarbij de vier campings kunnen wor den bezocht. Burgemeester en wethouders slaagden er dinsdagavond met veel moeite in de VVD en Texels Belang te weerhouden van het indienen van een motie die een opdracht aan het college inhield om de woning Som- meltjesweg 1 op zo kort mogelijke termijn te laten bewonen door het nieuwe hoofd van de Redmer IJska school in De Waal. De motie was overbodig, omdat het gemeente bestuur reeds doende is de woning (thans bewoond door de familie Blauw) op minnelijke wijze beschik baar te krijgen. Dat kan moeilijk an ders, want de huidige bewoner ge niet de normale wettelijke huurbe- scherming en kan er niet zomaar worden uitgezet. Het aannemen van een motie waarin het vrijkomen van de woning op zo kort mogelijke termijn wordt geëist, zou dus een heel merkwaardige indruk maken. Het college ervoer de poging in die rich ting als het zoveelste blijk van wantrou wen uit het eigen kamp en reageerde dan ook geprikkeld. Vooral wethouder Schilling vond de motie hoogst kwalijk omdat hij daardoor gedwongen zou worden een gerechtelijke procedure te voeren om de woning te ontruimen. Hij liet bij voorbaat weten daaraan niet te zullen meewerken. En wethouder Zegens zei: ,,Als u ons niet vertrouwt moet u een motie van wantrouwen indienen. We hebben beloofd dat we de woning zullen proberen te krijgen en toch komt die motie uitgerekend van mensen die zéggen dat ze het college steunen. Ik ben daar erg verdrietig over..." Peter Bakker van de PSP riep troostend: ,,Wij zullen u wèl steunen hoor." Texels Belang en VVD zagen nu in dat ze inderdaad verkeerd bezig waren. Cor Dros: ,,We wisten niet dat u er alles al aan doet. Ik zou die motie wel in willen trekken..." De kennelijk woedende Schilling richtte zich tot zijn partijgeno ten aan de andere kant van de tafel: ,,lk wil nu een duidelijke uitspraak van Texels Belang of deze motie wordt ingetrok ken!" De gewenste reactie kwam toen snel en de motie werd ingeslikt. Unicum Eerder in de discussie sprak burge meester Engelvaart van ,,een unicum om met een motie iets te willen afdwin gen, wat we allemaal reeds nastreven." Over de woning in De Waal is in de raad al meer te doen geweest. Aanvankelijk bestond het plan dit huis van de hand te doen, evenals het overige gemeentelijke woningbezit. Daar kwam verzet tegen want het werd in het belang van de school in De Waal geacht als men het toekomstige nieuwe schoolhoofd daar een woning zou kunnen aanbieden. Van de verkoop werd toen afgezien. Nu als hoofd van de IJskaschool de heer J. J. Ahlers is benoemd, blijkt deze inderdaad graag in De Waal te willen wonen en zou het dus wenselijk zijn dat de woning bin nen afzienbare tijd wordt ontruimd. Geen pastoor kwijtschelding krijgen van de verplich ting tot het betalen van premies en be lasting, waaronder de onroerend goed belasting. De directeur van de rijksbe lastingen kan die kwijtschelding verle nen als het betalen van de belasting voor de betrokken persoon buitengewoon be zwaarlijk is. De mogelijkheid om kwijtschelding te krijgen is echter niet algemeen bekend, maar daar komt binnenkort verandering in want B en W zullen erop attenderen in de rubriek ,,Van het raadhuis" in de Texelse Courant. Dat laatste gebeurt op verzoek van Ate Rienstra van het CDA die in het verleden in de raad naar de kwijtscheldingsmogelijkheden heeft geïnformeerd. Op deze manier snijdt de gemeente wel in eigen vlees want als de directeur van de rijksbelastingen veel kwijtscheldingen verleent, vangt de ge meente aanmerkelijk minder onroerend goed belasting en valt er een gat in de begroting. Naar aanleiding van dit punt kwam een principieel vraagstuk aan de orde: moet de gemeente het tot zijn taak rekenen om bij het opleggen van be lastingen rekening te houden met de draagkracht van de betrokkenen dus aan inkomenspolitiek doen? Tot dusver ge beurt dat in Nederland nauwelijks maar Dirk Terpstra en Peter Bakker zeiden daarvan niet afkerig te zijn. Eerstge noemde kondigde zelfs aan met bepaal de voorstellen te zullen komen. Wethou der Piet Zegers voelde er duidelijk weinig voor. ,,Als wij ons op deze weg begeven ontstaan grote verschillen met het beleid in andere gemeenten." Zegers vond dat men tevreden moest zijn met het feit dat de onroerend goed belasting op Texel tot de laagste van het land behoort Peter Bakker merkte op dat de belastingtarie ven van plaats tot plaats verschillen. Ver schillen zijn er dus al en dat kan derhalve geen argument zijn om af te zien van het voeren van inkomenspolitiek. Men leek het er wel over eens te zijn dat het onbevredigend is dat een rijksambte naar (waarop de gemeenteraad geen en kele invloed heeft) door het toekennen van kwijtscheldingen de gemeentebe groting in het ongerede kan brengen. Slaapplaatsen Over het „werkelijke" aantal toeristi sche slaapplaatsen op Texel is het laatste woord nog niet gezegd. Op verzoek van daan Welboren heeft het college on langs een overzicht van de slaapplaatsen gegeven waarbij men kwam op een to taal van 37774 in september vorig jaar. Welboren zei dat zijn fractie graag wil weten hoe deze cijfers zijn vastgesteld, in hoeverre er sprake is van controle, etc. „We komen erop terug." Op maandag 19 december spreekt in hotel De Pelikaan nabij De Koog Ing. E. Buitenhuis, specialist bij het Consulent schap voor de Rundveehouderij te Arn hem over graslandgebruik met schapen. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor de bezitters van landbouwspui ten wordt op woensdagmiddag 21 de cember om half twee een instructiebij eenkomst belegd. In de praktijk zullen er een paar landbouwspuiten worden be oordeeld op hun werking. Deze bijeen komst is op hoeve Padang van de familie De Lugt, Hoofdweg 1 in polder Eierland. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Molenstraat, Warmoesstraat, Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan. Gasthuisstraat, Julianastraat. Bewoners moeten ze/f aanvragen Door de bewoners van het Mars- gebied is enkele malen bij de ge meente aangedrongen op de moge lijkheid om bij hun woningen berg ruimte te mogen plaatsen. Het colle ge heeft nu besloten dat dit mag is bij de eensgezinswoningen van de Woningbouwvereniging en de Kasko-panden. De vrijstaande bijge bouwen mogen een maximum op pervlakte hebben van 15 m2. B en W zijn van mening dat een losse bergruimte bij de kleinere woningen van de Woningbouwvereniging in dit gebied niet mogelijk is omdat dit grote beper kingen zou opleggen aan het uitzicht van anderen. Dat geldt ook voor de 14 HAT eenheden waarin bovendien voor veel bergruimte is gezorgd. Uit het oogpunt van volks huisvesting en doorstroming plaatst het college nog een groot aantal opmerkin gen bij deze extra bouwmogelijkheid. Als de woningbouwvereniging de ber gingen zelf plaatst leidt dat tot huurver hoging en dat wil het college zoveel mo gelijk voorkomen Geconstateerd wordt dat de huren in De Mars (tussen de 7434,— en 7489,— „nog met die prijs hebben gekregen die een verantwoord volkshuisvestingsbeleid waarborgen Van de thans 38 woningen hebben 21 bewoners een beroep gedaan op huur subsidie, met andere woorden het inko men is niet toereikend om de woon lasten te betalen. Huurverhogingen moeten volgens het college worden te gengegaan en daarom doet men aan de Woningbouwvereniging de suggestie de bijgebouwen door huurders die dat wil len zelf te laten aanvragen en uitvoeren. Hierbij wprdt het advies gegeven dat men dan het beste kan kiezen voor hou ten bergingen die demontabel zijn zodat de huurder zijn schuur kan meenemen als een volgende huurder er geen prijs op stelt en de overnamekosten niet wil betalen. Ook vindt het college dat de vereniging de bijgebouwen later niet moet overnemen omdat dit ook tot huurverhoging leidt Ff Na ruim 2% jaar heeft de werk groep Opvang Acuut Daklozen haar eindverslag naar het college van bur gemeester en wethouders gestuurd. De werkgroep vindt dat een vereni ging opgericht moet worden die voor een dergelijk huis kan zorgdra gen. Aan het college wordt verzocht of voor het begrote exploitatietekort van bijna f8000,— per jaar een subsi die kan worden verleend en of er een garantie kan komen voor eventueel grotere tekorten. Bovendien zou een éénmalige subsidie verstrekt moe ten worden voor de aanschaf van de inventaris. De opvang zou groot genoeg moeten zijn voor tien volwassenen en vijf kinde ren. De werkgroep stelt zich voor dat in drie huurhuizen te situeren. Een deel van die woonruimte kan dan voor een be heerdersechtpaar zijn dat vrijwillig, eventueel tegen vergoeding van de huurkosten, toezicht zou moeten hou den op de dagelijkse gang van zaken. De begroting is opgesteld op grond van de veronderstelling dat bijstandstrekkers zonder problemen van de voorziening gebruik zouden moeten kunnen maken. Dat betekent dat de ei gen bijdrage niet hoger kan zijn dan acht gulden per dag. De maximum verblijfs duur zou acht weken moeten zijn, een termijn die overigens in overleg met de beherende vereniging verlengd moet kunnen worden. Als beheersvorm is voor de vereniging gekozen vanwege de democratische opzet van deze rechtspersoon Uit een overzicht blijkt dat vooral mensen die willen scheiden, vaak met kinderen, van de opvang gebruik zullen maken. Ook weggelopen kinderen zullen echter van de voorziening gebruik maken. Het overzicht geeft een beeld van het eerste half jaar van 1980 en leidt via een reken som tot de conclusie dat er 4 5 geval len per maand moeten zijn. Niet wordt ingegaan op de huidige situatie, hoe de opvang bijvoorbeeld in de afgelopen ja ren is geweest. Opgemerkt wordt dat door het oplossen van de woningnood ook deze problematiek zal verminderen. De zon komt 21 december op om 8 46 uur en gaat onder om 16.29 uur. Maan: 20 dec. V.M.; 26 dec. L.K. Springtij: 22 dec.; doodtij: 29 dec Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 16 december 4.32 en 16.50 Zaterdag 17 december 5.28 en 17.53 Zondag 18 december 6.28 en 18 55 Maandag 19 december 7.29 en 19.46 Dinsdag 20 december 8.29 en 20.40 Woensdag 21 december 9.23 en 21.31 Donderdag 22 december 10.29 en 22.26 Vrijdag 23 december 11.03 en 23.15 Zaterdag 24 december 11.24 en 23.59 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Het bestuur van de Stichting Sa men Eén vindt het onbegrijpelijk dat de gemeenteraad dinsdagavond de heer W. Eelman uit Oosterend niet heeft herkozen als bestuurslid van de Stichting Samen Eén. De 39-jarige belastingconsulent stond als eerste op de (door de stichting in gediende) voordracht en wordt door de overige bestuursleden als „on misbaar" voor de stichting be schouwd. De raad gaf om onduide lijke redenen de voorkeur aan Ate Rienstra die als tweede op de voor dracht stond, maar dat zelf slechts als een formaliteit beschouwde. Rienstra leek niet veel zin te hebben de benoeming te aanvaarden en liet weten deze „in beraad" te zullen houden. De verkiezing verliep nogal moeizaam. In eerste instantie werdpn op Eelman zes stemmen uitgebracht, op Rienstra vier, op Henk Beumkes (die niet op de voor dracht stond) drie en er was één blanco stem. De stemmen op Beumkes waren ongeldig en er was geen volstrekte meerderheid zodat voor de tweede keer werd gestemd waarbij de keus beperkt bleef tot Eelman en Rienstra. Beiden kregen toen zeven stemmen wat moge lijk was omdat wethouder Klaas Baren- dregt wegens griep niet aanwezig was. Volgens het reglement moest toen het lot de beslissing brengen maar nog juist op tijd realiseerde de burgemeester zich dat het raadslid Rienstra niet had mogen meestemmen omdat hij zelf één der kan didaten was. Er werd overgestemd waar bij op Rienstra negen stemmen werden uitgebracht en op Eelman dus vier. De thans ontstane onvrede in het bestuur van Samen Eén (eigenaresse en exploitante van het verpleeghuis en het bejaardenhuis Irene) en het feit dat Rienstra de functie nog niet heeft aan vaard, maakt het waarschijnlijk dat de bestuurssamenstelling binnenkort op nieuw aan de orde komt. De herverkiezing van de eveneens pe riodiek aftredende heer H. Tjepkema verliep wel naar wens van Samen Eén. Tjepkema werd met ruime meerderheid gekozen. Per 1 januari treedt ook mevrouw T. A. Krijnen-Baijs af als bestuurslid. Voor de ze vacature moet door B en W rechtstreeks een voorstel worden ge daan. Met mevrouw Krijnen moet nog worden ovelegd wat tot dusver niet mo gelijk was wegens verblijf in het buiten land. De benoeming komt dus later aan de orde. TESO Bij de ingekomen stukken voor deze raadsvergadering was een brief van me vrouw J. M. Berghuis-Bonte en enkele anderen waarin werd geklaagd over de huidige situatie op het opstelterrein bij de veerboot in Den Helder. Het komt re gelmatig voor dat automobilisten die wel op tijd arriveren op de haven, toch niet met de boot meegaan omdat ze moeten wachten op de afhandeling van automo bilisten die vóór hen zijn. Ook zou het gebeuren dat Teso aan dit verschijnsel tegemoet komt door de boot later te la ten vertrekken, zodat de dienstregeling in het honderd loopt. „Puinhoop dus", aldus de brief. Het college had geadvi seerd de brief voor kennisgeving aan te nemen en de klacht aan Teso door te ge ven omdat het geen aangelegenheid van de gemeente is. Aldus geschiedde, maar Dirk Terpstra zei dat de raad het recht heeft zich wel met Teso- aangelegenheden te bemoeien, gezien de betekenis van het doen en laten van deze onderneming voor de plaatselijke bevolking. De heer Fup Boon werd met algeme ne stemmen gekozen als bestuurslid van de Stichting Texels Museum. De 38-jarige medewerker van het PEN- bedrijf Texel neemt de plaats in van Hans Eelman die om persoonlijke redenen zijn bestuurslidmaatschap heeft opgezegd. De heer J. A. Engelvaart werd met dertien stemmen herkozen als bestuurslid van de Stichting Agrarisch Texel. Eén stem werd uitgebracht op D. F. G. Schilling. Dorpshuis De raad benoemde de leden voor de zg. artikel 61 commissie die het beheer voert over dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Er was niet zoveel te kiezen, want voor de zeven zetels die beschik baar waren voor de inwoners van Den Burg en voor de gebruikers van het dorpshuis, had men niet meer dan zeven kandidaten kunnen vinden. De raad vond dat niet erg en benoemde de kan didaten bij acclamatie. Het waren na mens de inwoners mevrouw L. van de Berg-Huyboom, de heer J. Hennink en de heer j. Vlaming. Namens de gebrui ker werden benoemd: de dames J. Beerling-Wagemaker, A. van Heerwaarden-Drijver, A. Starkenburg en de heer A. Huberts. Voor de commissie zetel die bedoeld is voor een lid van de gemeenteraad waren wel twee kandida ten en ook voor de zetel voor een bestuurslid van de Welzijnsstichting. In de eerstgenoemde vacature werd Joop van der Meer benoemd. Hij kreeg zeven stemmen en de tweede kandidaat Cor Dros vijf De als eerste door de Wel zijnsstichting voorgedragen Nico Nagte- gaal kreeg slechts 6 stemmen zodat niet hij werd gekozen doch de tweede kandi daat S. D Wijngaarden uit Oudeschild. In een brief aan de raadscommis sie voor welzijnszaken dringt het college van burgemeester en wet houders erop aan dat er haast ge maakt moet worden met de beslis sing om van de Texelse dependance van de Kompasschool een zelfstan dige LOM-school te maken. „Het ne men van dit besluit voor 1 februari 1983 is van belang omdat dan de be handeling van de ontheffingsaan- vraag nog plaats vindt volgens de huidige procedure. Na die datum wordt een procedurewijziging ver wacht, die inwilliging wellicht moei lijker kan maken", aldus de brief. De ontheffing waarover gesproken wordt is een permamente verlaging van het wettelijk minimumaantal leerlingen, dat nodig is om de school te mogen stichten. Dat minimum ligt nu op 14. De kwestie is si eens eerder in de raad ge weest. Die stemde er toen mee in dat een „verzoek tot verzelfstandigiging" zo snel mogelijk gedaan zou worden. Uit de reactie van de inspectie op dit verzoek bleek dus dat de raad dan beter voor 1 februari kan besluiten tot stichting van een zelfstandige LOM-school. Experiment Het is voor de campinghouders een experiment en men wil volgend seizoen starten. Het college is van mening dat het geen uitbreiding van toeristische ac commodatie betreft omdat de hutten op de plaats van tenten komen. Officieel is de trekkershut een definitief bouwwerk maar als het experiment slaagt en het wordt een blijvende toeristische accom modatie dan willen B en W de volgende omschrijving in de bestemmingsplannen opnemen: „Een recreatief onderkomen van eenvoudige constructie in hout uit gevoerd en van beperkte omvang ten behoeve van passanten, geen bouw werk zijnde en geplaatst op een daartoe bestemd terrein dat verblijf biedt aan maximaal vijf personen." Vibr^betengsteltenden wordt donder dag 5 januari een excursie georganiseerd naar de Faculteit voor Diergeneeskunde in Utrecht. Deze bijeenkomst wordt ge houden tussen de melkerstijden. Vertrek vanaf Texel met de boot van 8.05 uur en thuiskomst boot 16.35 uur vanuit Den Helder. Deelnemers kunnen zich opge ven bij Jan Koolhof, Vloedlijn 23, tele foon 02220-2780. VVD en Texels Belang dachten dat dinsdagavond voor elkaar te kunnen krij gen door de genoemde motie. Gerbrand Poster herinnerde eraan dat hij en Dros destijds het initiatief hebben genomen om de verkoop van de woning tegen te houden. Dat blijkt een goede greep te zijn geweest, want Ahlers wil inderdaad graag in de buurt van de school wonen. Poster vond dat belangrijk omdat het schoolhoofd een belangrijke maatschap pelijke functie in het dorp kan hebben. „Dat geldt vooral voor De Waal waar geen pastoor of dominee woont...." Het college kon dat allemaal onder schrijven, maar er werd nogmaals op ge wezen dat momenteel „fatsoenlijk" over het vrijmaken van de woning wordt on derhandeld en dat men er niets voor voelde om dat overleg te laten doorkrui sen door een via een motie uitgesproken eis. Misverstanden bleken er te bestaan of Sommeltjesweg 1 als „dienstwoning" van de IJskaschool kan worden aange merkt. Zegers zei dat de woning als dienstwoning heeft opgehouden te bestaan toen het vorige schoolhoofd W. Albers naar De Koog vertrok en Som meltjesweg 1 sindsdien door mensen wordt bewoond die met de school niets te maken hebben. Volaens de voorzitter maakte het allemaal weinig uit. Feit is dat de gemeente de woning niet zomaar aan een ander kan verhuren omdat de normale wettelijke huurbescherming geldt. De motie kan alleen maar worden opgevat als een opdracht om een uitzet tingsprocedure te beginnen en dat is niet alleen onbehoorlijk maar ook zinloos want het staat bij voorbaat vast dat dit niet zal lukken. Terloops werd nog opge merkt dat de woning dringend aan een opknapbeurt toe is, waarmee ongeveer een halve ton gemoeid zal zijn. Cor Dros meende zich uit zijn wethou dersperiode te herinneren dat de woning altijd ter beschikking van de IJskaschool zou blijven, nadat Albers was verhuisd. En Gelein Jansen vroeg zich af waar de woning eigenlijk voor gebouwd is als de ze geen dienstwoning kan zijn. Poster gaf aanvankelijk geen krimp en zei zijn motie „uiteraard" te zullen handhaven, maar hij zwakte de bedoeling ervan wel iets af. „De woning moet zo spoedig mogelijk beschikbaar komen, maar het hoeft niet morgen." Hij trok de motie pas in nadat het college, zoals beschreven, feller van leer was getrokken. Kwijtschelding De mogelijkheid bestaat dat mensen Gerbrand Poster tlinksl was ten lange leste bereid zijn motie in te trekken, nedat Cor Dros (rechts) daartoe een voorzet had gegeven.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5