Gemeente misbruikte vertrouwen huurder" I I Beumkes boos in commissie FET: Stropers vingen fazanten met kooien en anijs „De IIoop" Kerst 1983 Weinig belangstelling demonstratie Sailcart Flamingo op Texel De kerstman in Den Burg Herkomst lijk blijft raadsel Kotter viste schietstoel op Drank Schade door gladheid Rijverbod Kerstviering vrouwengilde „WAT IK ZEGGEN WOU." Bestuur W.S.T. let op uw zaak Geslaagd GEEN KRANT NA KERSTMIS cc - B E S Ta Ufo PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 198 Het collegevoorstel om bij de woning Hogereind 4 in De Waal plannen voor herbouw van een onlangs gesloopte garage te wijzigen vielen donder dagavond bij het Pakt-raadslid Henk Beumkes in verkeerde aarde. ,,De ge meente misbuikte het vertrouwen van de huurder toen afgesproken werd dat de garage gesloopt kon worden omdat binnen enkele weken herbouwd zou worden. Dat is niet gebeurd en nu komt u met een heel nieuw plan voor een inpandige garage. Ik heb de bewoner van het pand vandaag nog gespro ken en hij zegt dat hij van niets weet. Zijn gereedschap staat in een lekkend schuurtje en de auto die in de garage stond staat nu buiten." Voor de demonstratie die de fir ma Van der Stigchel uit Den Haag zaterdag organiseerde met de door hen ontwikkelde sailcart bleek weinig belangste/ing te bestaan. Van der Stigchel over weegt nog eens terug te komen, maar betwijfelt of dat vóór het Rondje Texel nog zal lukken. De Sailcart is een zeer lichte zeil wagen met een bijzonder laag zwaar tepunt. Daardoor kan de wagen prak tisch met omslaan, de bestuurder zit tien centimeter boven het zand. De cart is bijzonder snel, hoewel de wind wel minimaal kracht drie moet heb ben om de aanvangsweerstand te kunnen overwinnen. Bij een iets ster kere wind wordt echter al gauw een snelheid van een kilometer of veertig gehaald, voor de wind. Veel grotere snelheden moeten echter mogelijk zijn. Gevoegd bij de zeer lage zit geeft dat een ervaring van grote snelheid. Remmen heeft de Sailcart niet, het is voldoende het voertuig in een slip te gooien. Angst voor omslaan hoeft men niet te hebben. Door de constructie van de wagen bestaat dat gevaar alleen bij lage snelheden en is het dus geen bezwaar. Het is mogelijk de wagen zonder mast, giek en zeil geleverd te krijgen, windsurfers kun nen dan hun eigen spullen gebruiken. Wel zit de mastversteviging, een stuk hout van 21A meter, dat in de mast past, standaard op de wagen. In die kale uitvoering kost de sailcart f1975—, helemaal compleet is de prijs f785,— hoger. De wagen is volledig uitgevoerd in zoutwaterbestendige materialen en is voorzien van een goede vering. Voor lopig zijn de wagens alleen bij de bou wer te krijgen. Het is echter de be doeling een dea/ernet op te zetten. De bewoner, de heer W. A. Sweere, verklaarde overigens achteraf: ,,lk heb nooit gezegd dat er met mij geen overleg is geweest, maar we hebben geen over eenstemming bereikt. De gang van za ken zoals dit tot nog toe is geweest is trouwens geen stijl. Op zich ben ik niet tegen de renovatie van mijn huis, maar als het allemaal zo lang gaat duren, wil ik niets anders meer dan de mij toege zegde losstaande garage." De renovatie waar Sweere het over had is de reden van de vertraging. Zijn woning is gemeente-eigendom maar hoort bij het gebouw van het Agrarisch Museum. Dat museum wil uitbreiden en daarbij hoorden wat reparaties aan 'het dak van de woning. De gemeenteraad besloot daar geld voor uit te trekken waarbij dan tegelijk de garage herbouwd zou kunnen worden. Met Sweere werd afgespoken dat hij het gebouwtje kon slopen omdat met een paar weken met de nieuwbouw zou kunnen worden gestart. Inmiddels ontdekte de dienst gemeentewerken echter dat de woning gerenoveerd diende te worden en daarbij ontstond het idee om vpor Sweere een inpandige garage te bouwen, los van het gebouw van de Stichting Agrarisch Mu seum. Dat plan bleek, na een aanpas sing aan Sweere's wens met betrekking tot de keukentoegang, acceptabel. Daarna moest echter weer met het agra risch museum overlegd worden over de wijziging en er moest een bedrag wor den uitgetrokken om de meerkosten van de stichting te dekken Dat nam tijd en zo ontstond de huidige situatie. Grimmig Beumkes benutte de bespreking van het krediet om de handelwijze van de ge meente in harde taal te laken. Met name de aanwezige ambtenaar P. Witte kreeg kritiek te verduren Beumkes begon Wit te op een gegeven moment rechtstreeks te ondervragen. ,,Hebt u het renovatie plan met hem besproken?" Witte was echter van mening dat dergelijke zaken beter buiten de openbare vergadering besproken konden worden, een overtui ging die gedeeld werd door wethouder N. C. Barendregt. Het voorstel om geld beschikbaar te stellen aan de Stichting Agrarisch Mu seum werd overigens door de commissie wel akkoord bevonden. De discussie vertoonde diverse nogal arimmiae momenten. Zo kapittelde Ba rendregt de raadsleden wegens het Voortdurend plegen van aanslagen op de post onvoorzien. Een dergelijk ge bruik van ad hoc-oplossingen (oplossin gen die niet in een vastgelegd beleid zijn opgenomen maar min of meer ter plaat se worden bedacht) is een zeer onver kwikkelijke ontwikkeling". Ate Rienstra (CDA) verweet de wethouder hierop dat hij niet bij het onderwerp bleef. Baren dregt had namelijk even tevoren al afge keurd dat de vergadering zich niet bij het agendapunt hield Opstappen Even later kwamen Barendregt en Rienstra heviger in aanvaring. De wet houder vond dat de discussie veel te uit gebreide vormen aannam, waarop Rienstra woedend terugspeelde: ,,Wij mogen toch zeker óók initiatieven ne men? Als u nóg eens zoiets zegt, stap ik op." Gerbrand Poster (VVD) kwam terug op de financiële dekking voor het veran deren van de bouwplannen die niet op de post onvoorzien zou drukken: ,,Wij hebben in de raad al gezegd, mèt Van Asselt van Texels Belang, waar geld te halen is. De bijdrageregeling voor het Op Texel verblijft momenteel een flamingo. De exotische vogel werd vrijdag gezien in de watertjes achter de dijk bij de kaap. De vogel was daar op zijn karakteristieke wijze aan het vissen. Vrijwel zeker is de flamingo ontsnapt uit een vogel park, het is dus geen wild exem plaar Natuurlijke" lepelaars ko men in Europa voor in het Middel landse zeegebied. Bij de trek dwa len zij wel eens naar onze streken af, maar dat komt uiterst sporadisch voor. Texels vogelkenners zijn ervan overtuigd dat de flamingo's die de afgelopen jaren op Texel verbleven (soms maanden achter elkaar zodat zij op het laatst over het ijs hepen) allemaal uit gevangenschap zijn ontsnapt. Oude Land kan aangesproken worden." Hiermee roerde Poster een punt aan dat in de raad op flinke weerstand was gestuit bij Texels Belang-wethouder D. SchilingNu werd er echter niet verder op ingegaan. Niet zo'n beste Aan het begin van de vergadering uit te Beumkes zijn ongenoegen over een ander punt. Hij zei tegen Barendregt: ,,Uw voorganger, die overigens ook niet zo'n beste was, gezien hèt feit dat hij van uw partij (VVD) kwam, had een goede gewoonte. Hij behandelde aan het begin van elke commissievergadering hoe het stond met de beantwoording van vragen van raadsleden. U doet dat niet en vol gens mij schort het nog wel eens aan het behandelen van die vragen." Barendregt vertelde dat beantwoording zijns inzien niet nodig is: ,,Er is een goede interne voortgangscontrole." In de rondvraag gaf Beumkes toelichting: Ik heb bij voorbeeld een vraag gesteld over het fietspad langs de Rozendijk Pas toen Poster dezelfde vraag stelde, kwam er keurig antwoord." Beumkes gaf nog wat voorbeelden en kreeg van Barendregt de toezegging dat eens kritisch doorgenomen zal worden wat er nog aan raadsvragen op behan deling ligt te wachten. Standbouw De commissie was niet erg te spreken over de begrotingsoverschrijding bij de standbouw voor de expositie van Ooste rend Present. Barendregt gaf toe dat er fouten zijn gemaakt: ,,We missen erva- Woensdag 21 december De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Gesproken wordt onder meer over de begripsom schrijving voor agrarische gebieden, de plannen voor fietspaden naar de strandslagen, de nota verhuis- en inrich- tinskosten bejaarden, de verwerking van de artikel 8 reacties op het bestem mingsplan Grensweg, de verwerking van de reacties van de commissie Gemeen telijke Plannen op het bestemmingsplan Oost, enkele voorbereidingsbesluiten en een wijziging in de windmolenverorde ning. Aanvang 19.30 uur. Om 15.45 uur begint in De Waldhoorn te Den Hoorn de gezamenlijke kerstviering van bejaardenAos, bejaardenbond en hervormde zusterkring. De honkbalvereniging Texla heeft een al gemene ledenvergadering in De Scha kel, 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in ,,De Schuilhut" te De Koog de Adventsviering van de Hervormde Zusterkring. Donderdag 22 december In het Polderhuis te Den Burg hebben de hoofdingelanden van het Waterschap Texel een openbare vergadering, aan vang 20.00 uur. De Texelse Bahé'is hebben op het adres Weverstraat 106 in Den Burg een gespreksavond over geestelijke onder werpen, aanvang 20.30 uur. leder is welkom. ring met standbouw, maar we hebben hier lering uit getrokken. Voor het begro te bedrag had het nooit gekund. Wel hebben we, toen we ontdekten dat de kosten uit de hand liepen, aan alle kan ten op de uitgaven geknepen. Het resul taat is dan ook dat, hoewel de stand vijf duizend gulden meer kostte dan begroot was, we zevenduizend gulden goedko per uit waren dan met de stand tijdens het vorige feest Oosterend Present." ,,Déér was dan uw ervaring!" riep Cor Dros (Texels Belang) hierop uit. Het raadslid vond dat uitgegaan had moeten worden van de begroting van die eerdere stand, die dan uitgekleed" had kunnen worden. ,,Dan was u waarschijnlijk wèl op de tienduizend die het nu kostte, uit gekomen". Peter Bakker (PSP) wees er op dat de VVV waarschijnlijk de beno digde ervaring wel in huis zou hebben gehad Polygas Slechts twee commissieleden konden zich zonder voorbehoud akkoord verkla ren met de verplaatsing van de opslag tank van Polygas uit het Marsgebied naar de Veenselangweg. De huidige lo catie belemmert de voortgang van de woningbouw in het Marsplan en dat was reden voor Poster om voor de verplaat sing te stemmen, hoewel hij het Rode Zee terrein aan de Veenselangweg ei genlijk ook niet zo'n gelukkige plaats vond. Rienstra verklaarde zich in ver band met de geboden snelheid ook ak koord. Peter Bakker had geen moeite met het bedrag maar wel met de locatie, terwijl Beumkes en Dros eerst met hun fractie wilden overleggen. Het voorstel om de /70.000,— uit te trekken werd na melijk aan het begin van de vergadering uitgedeeld. Ook bij dit agendapunt kwam weer ongenoegen om de hoek kijken. Dros wilde inzage in de opbouw van de kosten Hij werd verwezen naar de be treffende afdeling in het raadhuis waar de stukken voor raadsleden ter inzage De kerstman zal woensdag 21 de cember een rondgang door Den Burg maken. Vanaf zijn door paar den getrokken wagen zal hij allerlei kleine geschenken uitdelen aan de allerkleinsten. De tocht begint om streeks 14.00 uur en eindigt drie kwartier later op hetzelfde punt: het City theater aan de Gravenstraat. Daar begint om 15.00 uur een film voorstelling voor de jeugd. 101 Dal- matiërs van Walt Disney. Kaarten kosten ƒ5,— donateurs beta len een gulden minder. De toegangsbe wijzen zijn tegelijk loten in een loterij. De kerstman zal de daaropvolgende zater dag ook nog in Den Burg vertoeven, on der meer in enkele winkels. Winkeliers die ook interesse hebben in een bezoek moeten contact opnemen met de Bur ger dorpscommissie. Diezelfde commissie organiseerde af gelopen zondag een recital in d'Ouwe Ulo te Den Burg. De pianist Harry Koop man bracht het kleine publiek met sterk spel, dat vooral uitblonk door sfeer en ritmiek, tot enthousisme. Vooral de wer ken van Orthel, Brahms en Czerny waren een genot voor de aanwezige muziekliefhebbers. Het onlangs op Texel aangespoelde lijk van een vrouw vormt voor de politie nog steeds een raadsel. De hoop dat de aandacht die de vondst kreeg in het Avro-tv programma Opsporing ver zocht" tot identificatie zou leiden, is niet bewaarheid geworden. Na de uitzending kwamen wel een zestigtal tips binnen maar die hebben tot dusver geen klaar heid gebracht. liggen. Wegens het vertrouwelijke karak ter waren ze niet meegezonden. Dros pikte dat niet en kreeg bijval van Beum kes: ,,Wij moeten veel te veel naar dat raadhuis. Jullie zorgen maar dat we het krijgen." Wegbermen Ate Rienstra informeerde naar de kwaliteitsnormen die waren gesteld voor het maaien van de wegbermen. Dit werk is enige tijd geleden in zijn geheel aan loonwerker Niek Dros uitbesteed. Ik hoor van diverse kanten dat het niet net jes genoeg gebeurt", aldus de CDA- man, die dat overigens niet verder hard maakte. Dros en Beumkes informeerden naar de reden waarom de duikers in de Westerweg nog niet beveiligd zijn. Ter plaatse moeten de duikers wat naar bui ten worden gezet, zodat de berm door kan lopen. De huidige situatie is ver- keersgevaarlijk. Het materiaal ligt al tij den klaar, maar de provinciale goedkeu ring voor de aanpassing is pas onlangs afgekomen. Directeur van gemeente werken Doppenberg lichtte echter toe dat het Waterschap ook toestemming voor de aanpassing moet geven. ,,Die toestemming geven ze nog niet omdat de bollenboeren door de werkzaamhe den in hun beroepsuitoefening geschaad kunnen worden." Barendregt gaf als toe lichting: ,,We zullen hier dus het belang van het Waterschap tegen dat van het verkeer moeten afwegen." Barendregt deelde mee dat de ver koop van het pand Zwaanstraat 4 in Den Burg rond is. Aardig Dros zorgde voor een aardige afslui ting. Hij bood de wethouder een samen vatting van de gemeentebegroting van Roden aan, die daar wordt gebruikt om de bevolking in begrijpelijke taal uit te leggen waar het gemeentegeld aan besteed zal worden. Het boekje ging vergezeld van de suggestie om dat op Texel ook te doen. Een kotter van Krijnen uit Oudeschild kreeg vlakbij de Engelse kust een schietstoel uit een vliegtuig in zijn net ten. Tevens werd een spoel met mag neetband van een taperecorder opge vist, die er mogelijk bijhoort. Het Bureau Identificatie en berging van de Koninklij ke Luchtmacht zal de spullen onderzoe ken in de hoop de herkomst vast te stel len. Op de schietstoel zaten diverse plaatjes met cijfers en letters, onder an dere met ,,MBEU 15338/3-020, 6 MBEU 19938, MBEU 14493/9". De spoel met magneetband was van het merk Scotch en droeg met nummer 700 GP 6250 BPI. Tijdens de nachtpatrouille van vrijdag op zaterdag hield de politie een Texelaar aan die met drank op achter het stuur zat Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Vorige week deed zich als gevolg van gladheid een slippartijtje voor op de Nieuwlanderweg, ter hoogte van de kruising met het fietspad van de Waa- lenburgerdijk. Een 28-jarige vrouw die met haar auto in noordelijke richting reed, begon te glijden en kwam na enige ongecontroleerde manoeuvres achteruit in de sloot terecht, waarbij flinke plaat- schade ontstond. Zondag legde de politie een rijverbod op van acht uur aan een 19-jarige Texe laar die met drank op achter het stuur zat. In de sfeervol versierde zaal van De Witte Burcht had het r.k. vrouwengilde de jaarlijkse kerstviering, verzorgd door mevrouw Sluis-Bijl uit Schagen die op boeiende wijze de kerstlegende ,,De le ge nis in de kerstnacht", geschreven door Joost van de Berkhout, voordroeg. Het gaat over een madonnabeeld dat tot leven komt en de kerstboodschap aan de mensen gaat uitdragen. Moraal van het verhaal is dat het waardevolste bezit van de mens het vermogen is om zichzelf te zijn, vrij in handelen, geloof en zonder angst. Na de pauze vertelde mevrouw Sluis nog twee korte verhalen: Rozen voor de eerste liefde" van Karei Spring- KR* VEN V*N LE4CRS - ÉMTEN vC«*NT WOOAOf UJH-lOO k»N Oï «€0*K1€ 1 Hierbij wil ik graag reageren op Groen zwart van dinsdag. In dit stuk wordt nl. gesuggereerd dat de problemen binnen de Welzijnsstichting zijn gekomen door het lastige" personeel en dat er een groot geschil is tussen het personeel en het bestuur. De grootste oorzaak van al le problemen is echter ontstaan door de slechte (met name personeels) admi nistratie. En aangezien deze administra tie verricht is door gemeenteambtenaren zal de gemeente de hand in eigen boe zem moeten steken en niet alle proble men op personeel en bestuur van de WST moeten afwentelen. Het bestuur van de Welzijnsstichting zal eens moe ten overwegen of het niet beter is een administrateur in eigen dienst te nemen. Voor een bedrag van 720.000,— moet ze ker iemand te vinden zijn, die dat op ver antwoorde wijze kan. Tevens zal dan de vreemde verhouding van personeelsadministratie tegenover personeel voorbij zijn omdat dan de ad ministratie óók personeel is. Het bestuur kan dan bestuur zijn en het tweehoofdig leiderschap en ,,het twee petten systeem" op culturele zaken is voorbij. Voor het personeel is de huidige ondui delijke situatie beslist niet plezierig, want men wil nu eindelijk wel eens weten waar men aan toe is. Ik hoop dan ook dat het bestuur zich niet door de ge meente laat inpakken en vlug orde op zaken zal stellen. Jan Lubbers Den Burg Naschrift: In het commentaar hebben wij met gezegd (of ontkend) dat het per soneel lastig is. We hebben aangegeven dat het college het zo ervaart en het ziet als één van de argumenten om de stich ting aan de kant te zetten. -Red. snujt en Ik trouwde de wijn in" van Harriet Freezer. Tenslotte werd een kerst gedicht gebracht van W. Buning. Eerstvolgende bijeenkomst van het Vrouwengilde is een koffieochtend op donderdag 22 december om 10.00 uur in De Witte Burcht. Onder leiding van me vrouw N. Lexmond worden dan kerststukjes gemaakt. Coby Vermeulen slaagde voor het di ploma kraamverzorgster in Aerdenhout Ze is werkzaam in het Kraamcentrun Noordholland-noord. Wegens het als werkdag uit vallen van maandag 26 decem ber zal de Texelse Courant van dinsdag 27 december niet ver schijnen. Zowel abonnees als adverteerders worden vriende lijk verzocht daarmee rekening te houden. Directie Texelse Courant. /V Kikkerrstraat 31 1795 A8 De Cocksdorp Texel. (02222) 252 Menu f22,50 Keuze uit diverse voor-, tussen-, hoofd- en nagerechten. Verder serveren wij verschillende Kerstp/ates vanaf f9,75. Kindermenu vanaf f7,50 Reserveren mogelijk. Telefoon (02222) 252. //v..... .i,L r. r w i-.W Drie Texelaars hebben zich de afgelopen weken ten zuiden van De Koog be zig gehouden met het vangen van fazanten met behulp van kooien. Het drietal is donderdag door de politie staande gehouden en verhoord, nadat het vooraf gaande opsporingswerk door jachtopzieners was verricht. De jachtopzieners hadden de twee opgestelde kooien geruime tijd in de gaten gehouden tot zij zagen wat er mee gebeurde en wie er bij betrokken waren. De drie Texelaars Iresp. 27, 34 en 55 jaar oud) bekenden tot dusver niet meer dan vier fazanten op deze wijze te hebben verschalkt. De fazanten werden in de kooien gelokt met behulp van in ani/s gedrenkt graan De vangkooien en het potje anijs werden in beslag genomen; het gestroopte wild kon tot dusver niet worden achterhaald.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2