Suikerbieten ninder maar beter Johan Tensen wil broeder Sportraad: voor ons hoeft het niet meer zijn <tb 02220-2066 i ZANUSSI f LAND jf BOUW Zomerrecreatiewerk-kwestie Zanussi diepvrieskast Groen-Zwart Hoop Mantje Sport feestelijk open Bevestigd als voorganger Baptistengemeente Kerstspel bij Scouting Nog geen beslissing over lokale omroep nu ƒ495 BAKKER^ IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEENI Bij brand en spoedeisende ambulance: MS DAG 20 DECEMBER 1983 Over het algemeen zijn de akkerbouwgewassen met lagere opbrengsten skomen in 1983. De oorzaak moet vooral gezocht worden in extreme groei- mstandigheden. Een nat en laat voorjaar met een droge zomer en een natte iptembermaand. Zo ook zijn de opbrengsten aan suikerbieten per ha lager an in het voorgaande jaar. Bruto werd gemiddeld van 450 ha 50.900 kg sui- grbieten geleverd met 13% tarra. Netto blijft er gemiddeld 44.500 kg ha. /er met een suikergehalte van 16.2% en een winbaarheid van 86.3%. Dit omt overeen met plm. 7220 kg suiker per ha. Van bedrijf tot bedrijf zijn de verschil- m in opbrengsten per ha enorm. Zo zijn r enkele bedrijven die ondanks de min er gunstige groeiomstandigheden in }83 het nog gepresteerd hebben om emiddeld bijna 55.000 kg netto bieten er ha met 16.6% suiker af te leveren, rwijl anderen nog geen 40.000 kg netto ieten per ha hebben weten te produce- Hierbij mag aangenomen worden at de weersomstandigheden voor alle ietentelers op Texel toch ongeveer ge- jk waren met uitzonderingen voor de edrijven met zware kleigrond. Hier was iet dit voorjaar erg moeilijk om een goed aaibed te krijgen. Oorzaken Er was ook dit voorjaar een verschil in aaidata. De oorzaak was te vinden in et niet altijd goed gedraineerd zijn van Ie gronden. Hierdoor werd er soms on- ler te slechte omstandigheden een zaai- led gemaakt. Bovenop leek de grond lan bekwaam maar op een diepte van 10 ot 25 cm onder het maaiveld was de irond nog te nat met het gevolg versme- en en dichtdrukken van de ondergrond- :e poriën. De opkomst was dan nog re- lelijk tot goed maar er waren geen jroeimogelijkheden omdat de omstan- ligheden voor de bietenwortel niet opti- naal waren. Door een slechts beworte- ng en storende lagen in de ondergrond jroeiden de bieten tijdens de droge naanden in de zomer niet, zodat de bla- ieren volledig verdord op het land lagen. :r kwamen pas weer groeimogelijkhe- Jen tijdens en na de regenval van sep- ondernemers-aktiviteiterv Met een feestelijke receptie heeft Adrie Mantje zijn nieuwe bedrijfMantje Sport" vrijdagmiddag geopend. In korte tijd is de winkel aan de Hogerstraat voor dit nieuwe doel geschikt gemaakt. Er is intern vrij ingrijpend verbouwd en in de winkel is een indrukwekkende collectie sportkleding en sportbenodigdheden bijeen gebracht. Bijna alles wat qua om vang in de winkel kan staan wordt er ver kocht. Om de prijzen op redelijk niveau te houden werd aansluiting gezocht bij de landelijke inkoopcombinatie Samen Sterk" waarmee de mogelijkheid om buiten die organisatie om inkopen te doen overigens niet is uitgesloten. De winkeldeur werd ontsloten door dochter Monique Mantje, precies tien jaar nadat zij als kleuter van 3'/, jaar op dezelfde plaats en op dezelfde manier de toenmalige schoenwinkel opende. Voor het openingsfeestje van vrijdagmiddag had Mantje zo ongeveer iedereen uitge nodigd die op Texel die in de vertegen woordigende zin wat met sport te ma ken heeft en dat zijn er heel wat. Ook de door Mantje gesponsorde zaalvoetbal teams gaven acte de presence. Niemand twijfelde eraan dat een be hoorlijk geoutilleerde sportartikelenzaak op Texel goed zal kunnen draaien. De klanten zullen overigens nooit met Adrie Mantje te maken krijgen maar met Fedze de Haan en zijn vrouw Agnes. Fedze, sportman met brede interesse Ik heb aan alle sporten gedaan, behalve bok sen") heeft er een jaar ervaring in Peter Bakkers Sportshop opzitten voordat hij overstapte naar de Hema en de sport shop in andere handen kwam. Hij komt dus weer terug in zijn oude beroep. Zijn vrouw doet het werk part time. In de nieuwe sportzaak zijn niet alleen al lerhande artikelen te koop; je kunt er ook bepaalde diensten laten verrichten. Zo als het bespannen van tennisrackets waarvoor een speciale machine beschik baar is. De prijzen voor verschillende sportartikelen kunnen enorm uiteenlo pen. Tennisrackets heb je voor een paar tientjes maar ook voor F500,—Wie een duur merk op het oog heeft kan zich te leurstellingen besparen door eerst een tijdje vrijblijvend te werken met een ..probeerset". Tijdens de receptie werd uiteraard ook druk gepraat over de ont wikkelingsmogelijkheden van deze bran che op Texel. Dat hangt mede af van de groei of teruggang van bepaalde sporten en de verenigingen die zich daarmee be zig houden. Wat dat betreft wijkt Texel af van het landelijke beeld. Er wordt naar verhouding veel zaalvoetbal en volleybal gespeeld, geen korfbal en op het gebied van vechtsporten blijft Texel ook achter. Wielrennen is nog in ontwikkeling en de atletiekbeoefening kan zich ook nog flink uitbreiden. tember. Hierdoor moesten de bieten- planten echter uit een volledige stilstand weer opstarten met het gevolg het vor men van blad en daarvoor energiege bruik uit de gevormde penwortels. Om een optimale opbrengst te halen is het voor een bietengewas noodzake lijk dat er een goede zuurgraad van de grond aanwezig is. Suikerbieten behoren evenals erwten, zomergerst en in minde re mate wintertarwe tot de gewassen die een juiste zuurgraad van de grond vra gen. Belangrijk hierbij is dat de benodig de hoeveelheid ruim op tijd, minstens drie maanden voor het zaaien, door de grond is heen gewerkt. De meest gunsti ge periode is om kalk te strooien in de maanden juli en augustus omdat de kalk dan het beste door de droge grond ge werkt kan worden. Met een zaaibekal- king kan er wel iets opgelost worden maar voor de echte zure gronden is dit meestal niet ideaal. Om een goed beeld te hebben van de zuurgraad van de grond is het laten nemen van een grond monster door Sjef Beers, tel. 02220-3861 de aangewezen weg. Met de uitslagen kan daarna een juist bemestingsplan worden opgezet. Hogere opbrengsten De hogere opbrengsten komen prak tisch alle van gronden die de laatste ja- reen zijn diepbewerkt. De bovenste laag grond van plm. 90 cm was dan door een diepspitmachine bewerkt. Dit voorjaar is onder droge omstandigheden geploegd met de vorenpakker. Hierna is gezaaid en daarna is soms wel een bodemherbicide als onkruidbestrijding gebruikt maar op meerdere percelen is er zelfs na opkomst tegen het onkruid gespoten De groei is ook onder de zeer droge zomermaanden niet verstoord geraakt. Dit omdat de bie tenwortels bij het grondwater zaten, dus op een diepte van 90 100 cm onder het maaiveld. Zoals bij de meeste gewassen die hoge opbrengsten geven per ha was de ontwatering door drainage evenals de bemestingstoestand van de gronden in orde. De bietenplanten vonden daar ideale groeimogelijkheden en raakten niet in een stresssituatie. Financiële verschillen Nu is niet altijd gezegd dat hoge op brengsten aan kilogram per ha ook de hoogste financiële resultaten opleveren voor de agrariërs. Dit is geheel afhanke lijk van de kosten die er voor het voor tbrengen van de produktie gemaakt moeten worden. Deze verschillen zien we in de melkveehouderij waar hoge melkprodukties soms grotendeels tot stand zijn gekomen door de aankoop van krachtvoer. Ook komen we dit tegen - 'i bij de akkerbouwgewassen. Een lage ki- logrammenopbrengst zegt niet dat er la ge kosten tegenover staan. Wel kunnen we bij een gewas als suikerbieten aanne men dat de te maken kosten voor iedere bietenteler ongeveer gelijk zijn. Grote verschillen zijn meestal alleen te vinden in het gebruik van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen. Deze verschillen kunnen wel enkele honderden guldens per ha verschillen. En deze komen bij een lage kilogrammenopbrengst per ha harder aan dan wanneer er hoge netto kilogrammenopbrengsten per ha zijn. Het verschil aan netto opbrengsten aan geld zal dit jaar zeker groter zijn dan 15 ton suikerbieten keer F125,— per ton is F1875,— per ha. Dit terwijl de groei omstandigheden voor een ieder onge veer gelijk is geweest met uitzondering voor de bedrijven op de zwaardere gronden. Kwaliteit Het is al reeds zeer vele jaren bekend dat het Texelse schaap kwalitatief zeer goed is als slachtdier. Ditzelfde geldt de - laatste jaren ook voor de melk die er op Texel geproduceerd wordt. En steeds meer komt ook de goede kwa liteit van het Texelse aardappelpootgoed onder de aandacht van de afnemers in het buitenland. Voor de suikerbietenin dustrie in Nederland blijken de suikerbie ten van Texel kwalitatief aan zeer hoge waarden te voldoen. Met een winbaar heid van 86.3% is dit de hoogste van Nederland. De winbaarheid duidt aan welk deel van de aanwezige suiker in de biet als witsuiker wordt gewonnen bij de verwerking. Met dit gegeven komt steeds meer tot uiting dat er op Texel kwalitatief hoogwaardige landbouwpro- dukten worden voortgebracht. De handoplegging door dominee W. Verbaan middenen de heren H Ellen (links) en H Gorl. ,,We proberen de Arob-procedure te winnen en als dat niet lukt geven we de opdracht terug. Praten over doelstellingen voor het zomerrecrea- tiewerk hoeft van ons niet meer en de raad zoekt het verder zelf maar uit." Dat was de teneur van de dis cussie in de vergadering van de Sportraad, donderdagavond in het raadhuis, waar gediscussieerd werd over de behandeling door de ge meenteraad van het bezwaarschrift van deze instantie tegen de korting op het zomerrecreatiewerk van 30 mille. Nadat de gemeenteraad had besloten dit bedrag te korten was er in de com missie welzijn voor dit werk weer finan ciële hoop geboren omdat met name het Pakt, die het kortingsvoorstel had ingediend, zich positief uitliet over recreatiewerk voor toeristen met an dere doelstellingen in een afgeslankte vorm. Dinsdagavond kwam, zoals be kend, in de raadsvergadering een brief van de Sportraad op tafel waarin uitge legd werd dat met forse bezuiningen op personeelskosten en huisvesting het misschien C\5.000,- goedkoper kan. De reactie die Daan Welboren daar op gaf (,,Nu zijn ze gedwongen tot creativi- Tweede kerstdag pakt de padvinderij een roomskatholieke traditie op die jaren in de kast heeft gelegen. Om 14.30 en 16,00 uufwordt in het clubgebouw van Scouting aan de Bernhardlaan het kerst verhaal gespeeld. Aan de opvoering doen scoutingleden van alle leeftijden mee. De toegang is gratis. teit en dan blijkt dat er wel 15 mille af kan") deed donderdagavond voor alle bestuursleden van de Sportraad de deur dicht. FF Sociaal De reactie van het Pakt raadslid werd omschreven als een „dooddoener" en onbegrijpelijk voor een zich socialistisch noemend raadslid. „Als we met het voorstel komen, tegen de wens van het college, om in de begroting te snijden in personeelskosten en huisvesting noemt hij dat creatief", werd opgemerkt. Enkele bestuursleden lieten blijken helemaal geen zin meer te hebben zich als vrijwilli ger met dit werk bezig te houden („Zo behandeld je je burgers niet") maar uit verantwoordelijkheidsbesef voor het personeel kwam men tot de slotsom dat de Arob-procedure wel aanhangig ge maakt moet worden. Als de Sportraad in het ongelijk wordt gesteld zal men ech ter geen nieuwe begrotingen indienen of praten over andere doelstellingen. De lol om dit nog te organiseren lijkt definitief verdwenen. Er zal een versnelde proce dure worden gevoerd waarbij de Arob- rechter waarschijnlijk binnen zes weken uitsluitsel zal geven. Meer plezier had het bestuur donder dag in de voorbereidingen van de slot manifestatie rond het jubileumjaar in sporthal Ons Genoegen. Voor de spor- tjeve promotiemarkt met aansluitend de uitreiking van de Dubbele von Sion heb ben zich tien bedrijven en 24 sportvere nigingen opgegeven. Het draait op 10 en 11 februari niet allemaal om sport want ook muziekkorpsen hebben medewer king toegezegd. Ook werd definitief besloten een jubileumboekje uit te bren gen over 30 jaar Sportraad. De heer Joh. H. Tensen uit Andijk is zondagmiddag bevestigd als pre dikant van de jonge Baptistenge meente Texel en deed tevens intrede als zodanig. In verband met het gro te aantal aanwezige genodigden werd de bevestigingsdienst gehou den in de Gereformeerde kerk in Den Burg inplaats van in de Doopsgezin de kerk waar de Baptisten gewoon lijk bijeen komen. Het was een niet onbelangrijk mo ment in de kerkgeschiedenis van Texel. Het aanwerven van een eigen predikant betekent dat de nog maar kort zelfstan dige Baptistengemeente van Texel nu zelf supporting is. De bevestiging werd verricht door dominee W. Verbaan uit Enkhuizen die, afgewisseld door ds. M. A. van de Vlugt uit Harderwijk, in deze bevestigingsdienst voorging. Feestelijk Voor degenen die nooit eerder een dienst van de baptisten hadden meege maakt viel het op dat het er ontspannen toeging en dat de baptisten een zang groep van uitstekende kwaliteit op de been hadden gebracht. Wat ook opviel was dat sommige Texelse kerken zich nog afstandelijk opstellen jegens de bap tistengemeente. Alle kerken waren uit genodigd de bevestigingsdienst mee te maken maar niet allemaal waren ze op die uitnodiging ingegaan. In tegenstel ling tot wat gebruikelijk is in een bevestigings- of intrededienst van welke kerk dan ook, werd namens geen enkele andere kerk het woord gevoerd. Er wa ren wel enkele vriendelijke schriftelijke reacties gekomen, ook van het gemeen tebestuur dat geen kans had gezien ie mand af te vaardigen. Minder vriendelijk was het optreden van een man die hal verwege de dienst de kerk binnenliep en luid roepend zijn ongenoegen kenbaar maakte over wat daar gaande was. Hij werd snel door enkele mensen van de raad van de baptistengemeente het ge bouw uitgewerkt. Op voorstel van één van de aanwezigen werd aan het slot van de dienst gebeden voor deze man „en tevens voor alle andere mensen die in nood zijn." Na zijn bevestiging vertelde de nieuwe voorganger in zijn preek hoe hij er jaren geleden toe was gekomen om meer te gaan doen dan alleen gemeentelid zijn. Op een gegeven moment had hij zich tij dens een conferentie geroepen gevoeld zich in dienst te stellen van het evange lie, in het bijzonder gedreven door het besef dat de nood in de wereld wordt veroorzaakt door het leven van de men sen buiten God om. Naast zijn werk als bloembollenkweker hield hij zich bezig met evangelisatie. Hij en zijn vrouw gingen naar de Bijbel- school en deden een jaar gemeentewerk bij dominee Verbaan in Enkhuizen, een contact dat uiteindelijk leidde tot het aanvaarden van het werk op Texel. De jonge predikant zei zijn werk breed op te vatten. „Mijn taak ligt er niet alleen voor baptisten maar voor allen die God op mijn weg plaatst". Tensen zei zich niet als dominee te beschouwen en wilde ook zo niet worden genoemd. „Als ik naar mijn hart tewerk ging zou ik zeg gen: noem me maar Johan. Maar toch wil ik als broeder worden aangesproken, niet om afstand te scheppen maar om aan te geven dat ik samen met u strijd." Waaraan hij toevoegde dat het ook van de gemeenteleden zal afhangen of het werk vrucht zal dragen. „We willen ons huis, éls het er is want we hebben het nog niet openstellen voor ieder. Kom gewoon spontaan op de koffie!" Johan Tensen tijdens zijn eerste preek voor de Baptistengemeente. Aan het slot van de dienst werd het woord gevoerd door de heer P. Schenk uit Andijk die zijn gelukwensen uitsprak namens de baptistengemeente van Enk huizen en omstreken waar Tensen van daan komt. Deze twijfelde er niet aan dat het goed zou komen als Tensen de zelfde toewijding en ijver zal betonen als zijn ouders en grootouders bij het bewer ken van het land. Hij had als geschenk een boek met een verklaring van het Johannes-evangelie. Voor mevrouw Ti neke Tensen waren er bloemen. De heer J. Trap van de baptistenge meente Texel sprak de wens uit dat voor ganger en gemeente vruchtbaar zouden samenwerken. „We willen u Gods zegen toebidden voor uw arbeid; dat u in goe de harmonie samen met de raad zult bouwen aan het lichaam van Christus." Minister brinkman van WVC neemt nog geen beslissing over de toelating tot de ether van de Stichting Lokale Om roep Texel, Hij heeft laten weten de be handeling van de medianota door de ka mer af te wachten en pas dan advies te zullen vragen aan de Omroepraad type ZB 1201 V, Inhoud: 100 liter netto Verbruik: 1,1 kWh per 24 uur, van F650— ,,nr De gemeenteraad heeft het de afgelo pen raadsvergadering weer bont ge maakt. Gebrek aan kennis van zaken, wantrouwen en vooroordeel beheersten voor de zoveelste keer de besluitvorming met de nodige stampij a/s resultaat. We willen het nu niet hebben over de bela chelijke pogingen om het college te dwingen tot uitvoering van een plan dat reeds in volle gang is (het beschikbaar krijgen van de woning in De Waal voor het schoolhoofd) en ook niet over het merkwaardige streven om geld, dat bestemd is om extra bouwkosten van boeren te vergoeden, te gebruiken voor de begeleiding van schoolkinderen naar Den Helder. Waar we wel op doelen is de verkiezing van een bestuurslid van de Stichting Samen Eén en van de beheers commissie voor d'Ouwe ULO. Beide ver kiezingen hebben niets met elkaar te maken, maar vertonen toch leerzame overeenkomsten. In beide gevallen koos de raad om duistere redenen de tweede inplaats van de eerste kandidaat en in beide gevallen waren de niet gekozen kandidaten boos tot zeer boos en wer den daarin gesteund door hun mede bestuurders. Toch zou het geen kwaad kunnen a/s die bestuurders zich realise ren dat zij een dergelijke gang van zaken zelf mogelijk hebben gemaakt. Zij wilden nadrukkelijk één bepaalde persoon maar omdat er twee op de voordracht moesten staan (deze gemeenteraad wil nu eenmaal ,,keus" hebbenwerd er een tweede man bijgezet die eigenlijk helemaal niet wilde. Voor beide organi saties geldt dat zij hadden moeten wei geren met de tweede kandidaat te ko men als zij slechts één bepaalde man wilden houden, resp. krijgen. Wie met meerdere kandidaten komt geeft te ken nen deze allemaal geschikt te achten en er behoort dan ook niet gejammerd te worden a/s die tweede man dan wordt gekozen. Het kiezen van de tweede of derde, inplaats van de a/s eerste voorge- dragene (soms met veel ellende a/s ge volg) is in de recente geschiedenis van Texel al zo vaak voorgekomen dat met dit verschijnsel rekening behoort te wor den gehouden. Nog sterker is dat het geval in de huidige tijd waarin Texel ge bukt gaat onder een gemeenteraad die zich door alles laat leiden behalve ge zond verstand. Iedereen weet dat inmid dels, maar het blijft gek dat een raad zich totaal niet informeert en zomaar op grond van een persoonlijk (voor)oordeel en zonder toelichting afwijkt van wat als meest gewenst wordt aanbevolen. Een kwalijk bijverschijnsel van dit soort kwesties is dat het een enorm geroddel op gang brengt en wantrouwen kweekt tussen de betrokkenen. Omdat de raad zijn beweegredenen zelf niet duidelijk maakt, geeft de man in de straat zijn ei gen verklaring en in de kortst mogelijke tijd doen allerlei dolle verhalen de ronde. Die verhalen zijn deels waar, deels on waar. Onwaar is het bijvoorbeeld dat het Pakt bij de verkiezing van het bestuurslid Samen Eén op de niet voorgedragen Henk Beumkes heeft gestemd, maar het is wéér dat het passeren van Nagtegaal werd ingegeven door de politieke kleur van deze welzijnswerker en nog meer door de gretigheid waarmee hij aast op allerlei functies. Het is ook waar dat en kele raadsleden W. Ee/man te rechts vin den en bovendien niet vriendelijk ge noeg zodat zij daarom de voorkeur aan Rienstra geven, onwetend van het feit dat Eel man de voorzitter is van Samen Eén, praktisch alle werk voor deze stich ting doet en beslist niet kan worden ge mist. Waarmee we maar willen illustre ren wat in de tweede zin van ditgroen zwart" staat. Overigens zijn er, net als in onze natio nale economie, ook tekenen dat het wat beter gaat met ons gemeentebestuur, al thans dat we het dieptepunt'zljn gepas seerd. Nóg erger zou trouwens niet kun nen. Wat hoop geeft is de wat grotere souplesse die met name de haviken on der de vroede vaderen de laatste tijd aan de dag leggen en de verminderde beze tenheid om het de mensen van de ach terban naar de zin te maken. Politieke moed dus. Een voorbeeld is het alsnog akkoord gaan door Dros met het beste den van f20.000,— voor een halve ar beidsplaats bij de gemeente. Ook het feit dat Poster, geïnspireerd door dezelfde Dros, dinsdag bereid was de motie over de oude onderwijzerswoning uiteindelijk in te trekken, wekte hoop evenals de be reidheid om af te zien van de kwalijke truc om door middel van het bekostigen van scholierenbegeleiding de bijdragere geling om zeep te helpen. Een schitte rend voorbeeld van politieke moed lever de wethouder Schilling, die nuchter ver klaarde dat hij met zijn volle verstand had besloten geen geld beschikbaar te stellen voor diezelfde begeleiding en daarom ook nu tegen stemde, als enige! Hopelijk zijn het voorboden van betere tijden en wordt het volgend jaar toch nog mooi in de raadzaal. Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5