Groen '2jwartsjexels in het hart-, LOM- dependance moet met spoed zelfstandig worden 1 Bestuur WST wijst collegeplannen af Mo leng at vertrok te vroeg Bestemmingsplan Waddenzee vol administratieve rompslomp Schade aan fuik Nieuwe Stichting voor Noodslachtplaats Diefstal ankerlijn Stichting Wad en Land: Beerekuil Oud en Nieuw van 12.00 tot 1.00 uur happy hour. Het Leerhuis goed voor een consumptie 98e JAARGANG Nr. 9844 VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Oen Burg, tel (02220) 2741. Buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel (02220) 5393 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld Et De Rooy BV. Postbus 11, 1790 AA Den Burg. telefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs /17— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34 60.398 De LOM-dependance van de Kompasschool in Den Helder moet met spoed zelfstandig worden. Het college heeft een verzoek gedaan aan het Ministerie van Onderwijs om een school voor speciaal onderwijs voor leer lingen met leer- err opvoedingsmoeilijkheden te mogen starten. De raad had bij de opening van de dependance al om een zelfstandige school gevraagd maar belangrijker is dat het bestuur van de Kompasschool ook te kennen heeft gegeven niet tot in lengte van jaren te willen ijveren voor de Texelse dependance. Spoed ie geboden omdat per 1 februari nieuwe wetten in wer king treden waardoor de mogelijkheid om blijvend een lager leerlingental voor dergelijke scholen te vragen waarschijnlik verdwijnt. Aanvragen die voor die datum binnen komen bij de minister worden nog vol gens het huidige systeem beoordeeld en dat kan betekenen dat de Texelse school blijvend met minder leerlingen dan wet telijk verplicht (44) mag draaien. De ge meente hoeft dan niet elk jaar om dis pensatie te vragen voor het officiële te kort aan leerlingen. Momenteel zitten op de LOM-dependance 28 leerlingen en de komende jaren wordt een lichte groei verwacht. Als men 31 leerlingen heeft, heeft de school recht op 2 leerkrachten en wet houder Zegers benadrukte donderdaga vond in de vergadering van de raads commissie welzijnsbeleid dat de kans op een blijvende derde leerkracht (de derde onderwijzer wordt nu betaald door de gemeente) met rijksbijdrage veel groter is als de school zelfstandig wordt. Als een rijksbijdrage voor een derde onder wijzer niet komt zal de gemeenteraad elk jaar bepalen of ze extra geld voor deze kracht wil uittrekken. Dat kwam donder dagavond naar voren in de discussie van de raadscommissie met vertegenwoordi- Vrijdagmiddag even na vijf uur vertrok de Molengat van Texel zonder dat de fuik was opge haald en de klep van het auto- dek nog open stond. De fuik viel enkele tientallen centimeters naar beneden in een veilig heidspal, die voorkomt dat het stalen gevaarte in het water stort. Het schip trok enkele spandraden kapot. Het te vroeg wegvaren was het gevolg van een communica tiefout tussen brug- en perso neel aan dek. Via de intercom aan boord werd een vraag vanuit de stuurhut met ,,ja" beant woord. Die vraag was of men kon vertrekken maar er werd door een dekmedewerker iets anders verstaan. Gelukkig wa ren tijdens het onverwacht weg varen geen auto's of passagiers op de fuik. De Molengat wacht te buitengaats op het vertrek van de Marsdiep uit Den Helder. De Marsdiep wachtte op haar beurt tot tien voor zes op de sto ringsdienst van Rijkswaterstaat die als enige de fuik uit de veilig heidspal kon takelen. De sto ringsdienst was om kwart over zes op Texel en toen was het de fect snel verholpen. De spandraden en beschadig de veiligheidscilinders aan de fuik zijn deze week vervangen. De TESO-directie noemt de schade gering. De dienstrege ling was na half zeven weer normaal. Geopend: met de jaarwisseling: 1 januari 1984 0.30 t/m 3.00 uur Zondag 1 januari v.a. 14.00 uur Het gehele jaar: dagelijks vanaf 20.00 uur. gers van de ouderraad van de Kompas dependance. Geen sollicitatie In overleg met de ouders was besloten dat het een openbare school voor speci aal onderwijs moet worden en ook had den de ouders gevraagd of het huidige personeel van de dependance in de nieuwe school kan werken. De betrokke nen zijn uiterst tevreden over de huidige leerkrachten en men ziet geen heil in een, voor de ouders, overbodige sollici tatieprocedure. Ook werd gevraagd om een garantie dat de school in de toe komst blijft bestaan maar daar konden zowel de wethouders als de raadsleden niet op ingaan. ,,We kunnen natuurlijk niet gaan beloven dat de school de eerste tien jaar zelfstandig blijft bestaan. Dat is van zoveel factoren afhankelijk", aldus Welboren. Welboren ging niet meteen akkoord met de aanvraag aan de minister om een zelfstandige school te mogen stichten. Hij stond op het standpunt dat duidelijk moet worden aangetoond dat ver zelfstandiging een verbetering is. ,,Het gaat om de kwaliteit van het onderwijs en we moeten het niet doen omdat een zelfstandige school zo leuk lijkt". Een dergelijk geluid werd ook uit het publiek waargenomen waarop Zegers uitlegde dat de grote Kompasschool als „bol werk achter de dependance" wel safe lijkt maar dat het bestuur van de school in Den Helder niet staat te springen om een permanente afdeling op het eiland". Onzekerheid is er ook als het aantal leerlingen in Den Helder terug mocht lo pen. ,,Dan weet je niet wat het bestuur in Den Helder doet en heb je kans dat er een leerkracht weg moet", aldus de wet houder die aanvulde dat de minister een prognose verwacht over de leerlingen aantallen in de komende jaren. ,,Het zal helemaal van de argumentatie en de prognose afhangen of ons verzoek wordt gehonoreerd" Mevrouw Huitema vroeg waarom de school openbaar moet worden en niet bijzonder neutraal met vertegenwoordi gers uit alle gezindten in het school bestuur. De Kompasschool is bijzonder neutraal maar Zegers zei dat uit Den Hel der het advies was gekomen om een openbare school te starten. ,,De zuilen- vertegenwoordiging geeft daar meer Als de inspectie van de Volksge zondheid akkoord gaat wordt bin nenkort een nieuwe Stichting opge richt om de huidige noodslacht plaats nog (maximaal) twee jaar te beheren en plannen te ontwikkelen voor een nieuwe slachtplaats aan de Georgiëweg. De drie agrarische standsorganisaties, de Vereniging voor het in Nood Geslach te Dier en een nog te benoemen veehou der zullen het bestuur uitmaken van de nieuwe stichting. Zij mogen de huidige slachtplaats gebruiken voor het symboli sche bedrag van /500— per jaar en zo wel stichting als college hopen dat bin nen twee jaar een nieuwe slachtplaats gerealiseerd kan worden. In de raadscommissie welzijn toonde men zich donderdagavond verheugd over de plannen. Alleen Joop van der Meer (VVD) vroeg zich af waarom een bedrag van /500— wordt gevraagd. „Waarom niet gratis, nu zit je nog vast aan een huurovereenkomst met alle rechten en plichten van dien", aldus Van der Meer. Wethouder Zegers antwoord de dat de rechten en plichten exact wor den vastgelegd in het huurcontract en dat de Stichting verder voor alle kosten aan het gebouw opdraait. „De stichting in oprichting is blij met onze soepel heid", aldus Zegers, die cynisch gesteund werd door Peter Bakker (PSP); „Zo subsidiëren we de boeren een beet je, alhoewel ze daar zelf een hekel aan hebben". lasten dan lusten en er zitten mensen uit kerken in het bestuur die zeer weinig be trokken zijn. De bestuursplaatsen wor den om de lieve vrede ingevuld maar het functioneert niet altijd zo goed", aldus de wethouder die daarom een eenvoudi ger opzet verkoos, al speet hem dat als CDA-man wel. „U zult begrijpen dat ik eigenlijk liever een bijzonder neutrale school zou willen maar dit is de meest praktische oplossing" Bij een niet-openbare school zou eerst een stichtingsbestuur gevormd moeten worden dat een aanvraag bij de minister zou moeten doen. „Pas daarna wordt de gemeenteraad ingeschakeld. Er ont stond een discussie welk soort school de hoogste drempel opwerpt maar toen meegedeeld werd dat de ouderraad ook lang over deze vraag had gediscussieerd lieten de raadsleden blijken verder geen problemen te hebben met het openbare karakter van de school. Duidelijk werd dat het nog even kan duren voordat de school helemaal zelfstandig is. De commissie was echter unaniem van mening dat gepoogd moet worden voor 1 februari een officiële toe zegging te hebben en ook had men geen moeite met het feit dat het huidige per soneel te zijner tijd in dienst komt bij de nieuwe school. Bewust wordt een na vraag ingediend voor een school voor speciaalonderwijs omdat dan volgens de wet ook MLK-kinderen geplaatst kun nen worden. Dat gebeurt nu overigens ook al. Van een schip in de haven van Ou deschild werd tussen 23 december 11.00 uur en 26 december 15.00 uur onder meer een 75 meter lange an kerlijn gestolen. De lijn van oranje nylon had een doorsnede van een duim en de voorloop, 4 meter ketting, ontbrak ook. Een smeedstalen anker van 7 kilo, 4 meter benzineslang en een hogedrukslang werden eveneens ontvreemd. Een ande re ankerlijn van 75 meter werd ingesne den, maar niet meegenomen. (Advertentie I.M.) Een ieder heeft zijn eigen manier om zijn omgeving het beste voor het komende jaar te wensen. Het gemeentebestuur doet het met een receptie (2 januari van 19.00 tot 20 00 uur), veel mensen zetten een advertentie of sturen egn kaart en ook de grafittivogels zingen zoals ze gebekt zijn. Deze heilwens mag zonder overdrijven de hartelijkste muurtekst die tot nog toe in de muzieknis van de Wezentum te zien was genoemd worden „Dit ontwerp bestemmingsplan is het zoveelste bewijs van een niet te be heersen drang, der lagere overheden, naar het in regels en voorschriften per sen van alle handelingen der burgers", aldus de reactie van de werkgroep Texel van de Stichting Wad en Land op het ontwerp-bestemmingsplan Wad denzee zoals dat door de vijf Waddeneilanden en de gemeente Wieringen is opgesteld. De werkgroep is van mening dat door een stelsel van vergunnin gen en vrijstellingen in het plan de „administratieve rompslomp op onaan vaardbare hoogte wordt gebracht". Volgens Wad en Land hebben de ge meenten de visie van de regering, om de bevolking meer verantwoordelijk heid te geven voor de directe omgeving en het aantal regels terug te drin gen, niet overgenomen. de natuurmonumenten zijn niet in het ontwerpplan aangegeven en daardoor is de gemeentelijke visie wat betreft na tuurbehoud nog scherper dan het rijks beleid, is een andere conclusie van Wad en Land. Gebvraagd wordt de bestem ming Staatsnatuurmonument alleen toe te passen in kleine gebieden zoals de Schorren. Ook heeft de werkgroep kritiek op het feit dat bij de bespreking van kwelders het agrarisch gebruik van deze grond buiten beschouwing is gelaten. „Kwel ders worden vanuit vroeger tijd beweid zonder dat ook maar enige schade is toegebracht. Juist door de mogelijkheid van het beweiden worden kwelders door de boeren in goede staat gehouden" De visie van de werkgroep is met nieuw want eerder liet men al blijken veel moeite te hebben met het plan dat door de verantwoordelijke gemeenten wordt betiteld als een goed samenspel tussen menselijke activiteit en natuurbe- lang. De reactie van de werkgroep komt nog ter sprake in de commissie ruimtelij ke ordening en huisvestingsbeleid. De werkgroep schrijft in haar reactie dat er een stijgende druk op het milieu is en dat er „inderdaad" beschermende maatregelen genomen moeten worden. De grote vervuilers van de Waddenzee Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft na een besloten vergade ring woensdagavond in een officiële verklaring meegedeeld college plannen voor een nieuwe structuur van de Stichting geheel af te wij zen. Alleen een ambtelijke status voor het Stichtingspersoneel en de dubbele taken van de afdeling Culturele Zaken wil het bestuur eventu eel nader bespreken, waarbij het bestuur voor de afdeling een duidelij ker taakomschrijving gewenst acht. Alle overige voorstellen van bur gemeester en wethouders zijn unaniem afgewezen en de argumenten waarom het college veel taken in eigen hand wil nemen worden als 'ondeugdelijk' bestempeld. Het betreft een voorlopig stand punt van het Stichtingsbestuur want ook de sectiebesturen en het personeel zullen nog discussiëren over de collegevoorstellen waarna een definitief oordeel wordt bepaald. Het bestuur is van mening dat het college en de gemeenteraad door middel van het bespreken en moge lijk schrappen in de meerjarenplan ning, de jaarprogramma's en de be groting van de Stichting budget recht heeft en derhalve een grote vinger in de welzijnspap. „Daarmee hebben het gemeentebestuur en de raad alle mogelijkheden het door hen voorgestane gemeentelijke wel zijnsbeleid te benadrukken", aldus het bestuur. Opgemerkt wordt dat de Stichting functioneert in alle openheid met een uiterst democra tische structuur. „De kostenbeheersing kan geen argument zijn, daar de gemeente over de benodigde financiën moet beslissen". Als de collegeplannen doorgaan blijft de afdeling culturele zaken voor twee instanties werk verrichten. De dubbeltaak van deze werkers wordt dus niet opgeheven is een andere conclusie en het bestuur is ook van mening dat het college zich niet moet mengen in het huidige arbeidsconflict met het personeel. „Het bestuur heeft de mening, dat dit intern kan worden opgelost en dat hiervoor geen structuurwijziging van de Stichting nodig is", aldus de verklaring. Een ander argument om de voor stellen af te wijzen is het feit dat de plannen in strijd zijn met de door de gemeenteraad geformuleerde doelstellingen in het meerjarenplan sociaal-cultureel werk, waarin spra ke is van een grote stimulering van het verenigings- en organisatiele ven, zonder dat de besturen van clubs e.d. „het gevoel krijgen betut teld te worden of dat het gemeente bestuur in haar bevoegdheden wil treden". zijn de Rijn en de Maas en de werkgroep noemt het onterecht dat de Waddenbe volking straks met regels wordt gecon fronteerd om zelf de vervuiling tegen te gaan. ,Van oudsher heeft de Waddenbe volking van en met de Waddenzee ge leefd zonder schade toe te brengen. Ne gatieve invloeden van buitenaf moeten dan ook buiten de Waddenzee worden bevochten", aldus het commentaar op het bestemmingsplan. Beperkingen In het ontwerp-plan wordt veel te veel geregeld meent de werkgroep en men noemt de afmetingen en/of aantallen van boten en steigers in de verschillende havens vande eilanden. De werkgroep is van mening dat dit niet moet worden vastgelegd omdat het zich vanzelf re gelt, „hetzij uit oogpunt van natuurbe scherming of economische beperkin gen" Ook heeft men moeite met de term „meest doelmatig gebruik" bij ver schillende delen van de Waddenzee om dat met die benaming discussies kunnen ontstaan die niet zijn te overzien Een pierensteker ervaart zijn vak als het meest doelmatig terwijl een vogellief hebber het gebied als zeer doelmatig ziet voor het in stand houden van de natuur. „Ook de recreant zou het gebied voor zijn ontspanning kunnen claimen", aldus de werkgroep. Wad en Land wil zoveel mogelijk Waddenzee openhouden voor de burgers om vervreemding tussen na tuur en mens tegen te gaan. „Het afslui ten van gebieden ten behoeve van na tuurreservaten ontneemt de mens de mogelijkheid om op zijn eigen houtje kennis te nemen van de natuur, waar door hij deze beter kan leren waarderen". Daarbij wordt opgemerkt dat de dieren op die manier ook vervreemden van de mens(l) Wens Wad en Land noemt het,,uiterst frap pant" dat het grootste gedeelte van de Waddenzee onder de natuurbescher mingswet valt en dat het ontwerp- bestemmingsplan deze grenzen heeft overgenomen, ondanks het feit dat de staatssecretaris van WVC onlangs heeft uitgesproken dat nieuwe grenzen bespreekbaar zijn als de gemeenten die het betreft een adequaat beheersmiddel hebben. „Door deze gebieden in het ontwerp bestemmingsplan weer als na tuurmonument aan te wijzen zal de staatssecretaris hier een wens van de bevolking in zien". De vaarroutes door Dr. P. W. van Boxel uit Eindhoven houdt maandagavond 2 januari een lezing in het Leerhuis. Hij is weten schappelijk medewerker aan de R U. te Utrecht en promoveerde in okto ber j.l. op het proefschrift „Rabbij nen, bijbel en contra-reformatie". Zijn lezing van maandagavond heeft tot onderwerp „De omgang van het Joodse volk met de Thora". Het eve neens door hem geschreven boekje „Je zult achter de Heer je God aanwande len" is deze avond verkrijgbaar. Iedere belangstellende, vakantiegasten inbe grepen, is welkom. Zaaltje Doopsgezin de kerk, aanvang 8 uur. Door ingrijpen van de overheid is het ons onmogelijk gemaakt dit jaar een nonstop top 500 te presenteren. Met gezellige muziek hopen we toch de eerste uren van dit nieuwe jaar in te zetten. Daarbij is deze advertentie x Dus spaar er zoveel mogelijk. Bovendien wordt er in de perioden van 1 januari elk uur een nieuw jaarstaart met een fles wijn verloot op garderobebonnen. Geopend op 1 januari. 's nachts van 00 30 -3.00 uur 's middags van 14.00 - 18.00 uur 's avonds van 20.00 - 02.00 uur x Medewerkers van Nachtbar Casino en discodancing Question wensen ieder een zeer voorspoedig en gezond 1984.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1