Huurachterstand op Texel nog niet alarmerend 1983: Jaar van extremen r -ja::, eesr. ::ht. alp.. ::ei ju:;i juli auo. sept okt. nov. dec. i DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE uk kr door Dirk Vinke PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 JANUARI 1984 ||y| APPIE BAANTJER VERTELT ,,Het schijnt dat jouw vriendin Mathil- de van Lochem dat heeft bekokstoofd." Vledder bromde. ,,Ze is mijn vriendin niet." De Cock plukte aan zijn neus. ,,Je was nogal van haar gechar meerd", zei hij achteloos. Vledder haalde zijn rechterschouder iets op. Wrevelig. Ik vond haar een pientere dame, die haar ogen blijkbaar goed de kost gaf. Meer niet." De Cock grinnikte schamper. ,,Ze kan ons nog aardig voor de voe ten lopen. Ze heeft in ieder geval zoveel invloed op haar broer de officier van justitie, dat die op haar voorstel tot het houden van een nieuwe seance onmid dellijk is ingegaan." Vledder fronste zijn wenkbrauwen. ,,Met Jennifer Jordan als medium?" De Cock schoof zijn onderlip vooruit. ,,Daar is niet over gesproken. Maar ik neem het aan. Volgens ingewijden is Jennifer Jordan als medium zeer bijzon der. Wie zou men daar anders voor moe ten vinden?" ,,Ze weigerde anders de geest van Martha van Keulen op te roepen." De Cock glimlachte. Omdat haar heengaan nog zo pril was." ,,Dat bedoel ik. Het overlijden van Zwarte Sofie is nog recenter." De Cock knikte bedachtzaam. „Misschien staat ook zij onder invloed van jouw vriendin Mathilde van Lochem." Vledder kwam geërgerd overeind. „Ik zei je toch al: ze is mijn vriendin niet. Ik houd niet van die vrouwen op middelbare leeftijd, die voortdurend hun neus in andermans zaken steken." Hij liep om zijn bureau heen en bleef voor De Cock staan. Zijn hoofd een beetje schuin. „En?" vroeg hij indringend. „Wat doen wij?" „Hoe bedoel je?" „Gaan wij ook naar die seance?" De Cock schudde nadrukkelijk zijn hoofd. „Geen denken aan. Ik doe daar niet aan mee." „Waarom niet?" De Cock zuchtte diep. „Begrijp me goed", begon hij gedul dig, „ik heb niets tegen spiritisme en nog minder tegen mensen die het bedrij ven. Mijn oude moeder zei altijd: onder zoekt alle dingen en behoudt het goede. Wanneer ik niet was belast met een on derzoek naar een moord, zou ik privé best eens zo'n seance willen bijwonen. Maar beroepshalve hou ik mij er buiten. Ik vind het ook onverantwoord wat de commissaris en de offcier van justitie van plan zijn." „Hoezo?" De Cock spreidde zijn handen. „Stel, dat morgenavond de geest van Zwarte Sofie verschijnt, die meedeelt dat zij door Annette van Leeuwenhoek werd vermoord. Wat moet je daarmee? Wat kunnen de officier van justitie en de commissaris met zo'n medederling doen? Niets. Ze kunnen moeilijk Annette van Leeuwenhoek arresteren en voor de rechter brengen met de bewering, dat de geesterverschijning van Zwarte Sofie heeft gezegd dat zij de dader is. Begrijp je? Zwarte Sofie is misschien best een aardige geestesverschijning, maar men zal toch met deugdelijke let wel aardse bewijzen moeten komen voordat een Nederlandse rechter het „schuldig" uitspreekt." „Zo'n seance is dus hokus spokus?" De Cock schudde zijn hoofd. „Dat durf ik niet te beweren", sprak hij ernstig. „Misschien is het heel goed mogelijk om contact met geesten van gestorvenen te onderhouden. Ik wil en kan daar geen oordeel over vellen. Ik wil alleen maar zeggen, dat ik persoonlijk vind, dat ik als rechercheur met beide benen op de grond dien te blijven." Vledder monsterde de omvangrijke habi tus van zijn leermeester. Om zijn lippen speelde een glimlach. „Voor een man van jouw gewicht... niet zo moeilijk." De Cock lachte hartelijk. Hij kon het grapje best waarderen. Behaaglijk leun de hij achterover. „Weet je Dick", ging hij belerend ver der, „ik ben als politieman altijd wat hui verig geweest voor die bovennatuurlijke zaken. Uit eigen initiatief heb ik nooit ge bruik gemaakt van paragnosten, helder zienden, of hoe die luitjes zich ook mo gen noemen. De enkele keren dat ik met hen heb samengewerkt, gebeurde dit op uitdrukkelijk verzoek van familieleden van de vermoorde... mensen die wel in de uitzonderlijke gaven van die lieden geloofden." „Jij gelooft er niet in?" De Cock schudde langzaam zijn hoofd. „Nee. Ze hebben mij nooit kunnen overtuigen. Ondanks de vaak jubelende berichten in kranten en tijdschriften... ik vond hun resultaten maar povertjes." Vledder gebaarde vor zich uit. „Misschien heb jij het altijd slecht ge troffen... waren bij jou de omstandighe den voor het occulte gebeuren steeds ongunstig." De Cock staarde voor zich uit. „Dat eh... dat zal het zijn geweest", sprak hij peinzend. Plotseling kwam hij in actie. Hij wipte van zijn stoel en been de naar de kapstok. Vledder liep hem na. „Waar ga je heen?" De Cock wurmde zich in zijn regenjas en zette zijn hoed nonchalant achter op zijn hoofd. „Naar Landsmeer." Vledder trok zijn wenkbrauwen op. „Naar Gerard van Klaverbeek?" De Cock knikte instemmend. „De invalide vriend van Zwarte Sofie." Vledder liep hem voorbij en hield de deur voor hem open. „Wat wil je van hem?" De Cock stormde de gang op. „Vragen of hij en Zwarte Sofie wel eens een bed-sermoen hielden. „Plotse ling bleef hij staan. Midden in de gang. Nadenkend. De grillige accolades rond zijn mond dartelden vrolijk. „Of was Zwarte Sofie niet het type vrouw dat in bed veel sprak.?" „Daar vergist u zich in. Sjaan hield er van om 's avonds in bed nog uitgebreid te keuvelen. Ze wond zich op als ik mij omdraaide om te gaan slapen. Dan had ik zo ruzie met haar. Een verkeerd woord en..." Hij glimlachte vertederd. „Ze was geen vrouw om ruzie mee te hebben. Goeie mensen. Ze kon tekeer gaan. Daar lusten de honden geen brood van. En koppig... als een muildier... ze heeft eens drie maanden lang niet tegen mij gesproken." „U hield van haar?" Het ruwe gezicht van Gerard van Klaver beek versomberde. Om zijn brede mond kwam een droeve trek. Hij slikte. Zijn adamsappel wipte op en neer. „Ze... ze was alles voor mij. Sjaan. En ik voor haar. Ze hield van me. Echt, met heel haar hart. Al zo lang. Ze was net ze ventien toen ik haar leerde kennen. Ze was toen mooi. Heel mooi. Het mooiste meise van de wereld. En dat is ze voor mij altijd gebleven." Hij schudde zijn hoofd. „Ik weet hoe de mensen over haar dachten. Ze deugde niet... zeiden ze. Ze was niet helemaal zuiver op de graat... zeiden ze." Hij liet zijn hoofd wat zakken en snikte. „Maar ze kenden haar niet. Niemand kende haar. Niemand kende haar, zoals ik haar kende. Voor mij.... voor mij was ze een schat... een...." Hij stokte. Tranen gleden over zijn wangen; drupten op zijn handen. De Cock liet hem begaan. Hij vond het in-triest om een grote sterke man te zien huilen. Intussen vroeg hij zich af waa rom Zwarte Sofie zich zo aan deze man had gehecht. Hij was niet knap, in tradi tionele zin. Integendeel, een gegroefd gelaat, schonkige wangen, kleine die pliggende ogen en een enorme haar dos... rood, vurig koperrood, warrig ge vangen in ontelbare krulletjes. De speurder boog zich iets naar hem toe. „Ze trouwde een ander." Gerard van Klaverbeek keek op. Met de mouw van zijn overhemd wreef hij langs zijn betraande ogen. „Charles.... Charles van Leeuwen hoek." In zijn stem trilde diepe minach ting. „Een kwal van een vent. Vies, goor, stom, maar rijk." „Het was geen huwelijk uit liefde." Gerard van Klaverbeek snoof. Hij wond zich duidelijk op. Zijn schonkige wangen kregen weer wat kleur. „Liefde... Sjaan... voor zo'n slappe kroot?" Hij schudde zijn hoofd. „Ze ver afschuwde hem. Ze haatte hem met elke vezel van haar lijf." De Cock keek hem schuins, onderzoe kend aan. (Wordt vervolgd) Ook op Texel is het aantal bewo ners van huurwoningen met een achterstand in de huurbetaling gestegen als gevolg van de daling van de koopkracht. Van een veront rustende situatie is echter nog geen sprake. Ook het aantal mensen met achterstand bij het betalen van wa ter en electriciteit, is niet alarmerend. Een en ander blijkt uit een overzicht dat door de gemeente is samengesteld en dat onlangs ter kennis werd gebracht van de gemeenteraad. Het komt op Texel hoogst zelden voor dat tegenover huurders of gebruikers van gas en elektriciteit „harde" maatre gelen moeten worden genomen om be taling af te dwingen. Praktisch alle huurwoningen op Texel zijn eigendom van de woningbouwvere niging Texel en de Stichting Bejaardenzorg. Wat betreft de Woningbouwvereni ging wordt gemeld dat het aantal leden met een huurachterstand van meer dan een maand in vier jaar tijd is gestegen van 30 tot 45. De totale achterstand per 31 oktober 1983 was nog geen twee pro cent van de totale jaarhuur, een bedrag van /89.870,—Niettemin wordt ge vreesd dat de stijgende trend langzaam zal doorzetten. Uit het overzicht blijkt verder dat de woningbouwvereniging vrij snel, maar tactisch in actie komt als de huur niet wordt betaald, dus lang voordat de zaak totaal uit de hand loopt. Bij achterstand volgt maandelijks via een computer uitdraai een aanmaning. Als de huur schuld is opgelopen tot tweemaal de maandhuur, schakelt de woningbouw vereniging eerst de sociale dienst van de gemeente in. Als dat geen oplossing biedt, komt de deurwaarder. Nog geen uitzetting Die probeert de achterstand in één keer te laten betalen en treft een beta lingsregeling. Als het de huurder niet lukt zich daaraan te houden, wordt een gerechtelijke procedure ingesteld waarbij betaling van achterstallige huur wordt gevorderd en ontruiming van het pand. Tot uitzetting heeft dat nog niet geleid omdat het meestal lukt om met inscha keling van de sociale dienst alsnog tot een oplossing te komen. Bij de Stichting Bejaardenzorg Texel stelt de huurachterstand weinig voor. De achterstanden bedroegen per 1 januari 1983 gemiddeld 0,77% van de jaarhuur, wat vergeleken met september '82 een stijging van 0,33% is, maar beta lingsmoeilijkheden met huurders heeft de stichting nauwelijks en ook op lange re termijn worden geen problemen ver wacht. Als een huurachterstand ont staat wordt kontakt opgenomen met de huurder. Meestal blijkt dat men vergeten is ie betalen of dat men verzuimd heeft een machtiging uit te schrijven. Stroom Ook bij het PEN zijn de betalingsach terstanden niet ernstig en ze vertonen ook geen aanmerkelijke stijging. Het aantal verbruikers met betalingsmoeilijk heden (57) is in vergelijking met het to taal aantal aansluitingen (5376) klein. Wie na ontvangst van de nota na een maand nog niet heeft betaald, krijgt va nuit Bloemendaal een aanmaning. Het bedrag moet dan binnen vijf dagen zijn voldaan. Wie niet reageert wordt bena derd door het PEN-kantoor op Texel. Blijkt dan dat de afnemer werkelijk nala tig is geweest, dan wordt het openstaande bedrag plus incassokosten geïncasseerd, of de stroom wordt af gesloten. Soms kan ook een betalingsre geling worden getroffen. Sinds 1979 is het in slechts vier gevallen tot afsluiting van de elektriciteit genomen. Dat ge beurde bij een bedrijf, twee tweede wo ningen en één gewoon woonhuis. Gas Wat betreft de gasleveranties door het Gasbedrijf Texel, wordt gemeld dat men in mei van het afgelopen jaar te maken had met een achterstand van 2 maanden of meer bij 63 personen, totaal voor ƒ26.156— Eind december 1979 ging het om 28 personen die voor ƒ10.727,— bij het Gasbedrijf in het krijt stonden. Een en ander wordt niet verontrustend ge vonden. Het Gasbedrijf gaat alleen in het uiterste geval tot afsluiting over: we gens faillissement werd in drie gevallen de gasmeter ingenomen. itio iek< inv- )m< ing oee DOS De gemeente heeft nauwelijks moge lijkheden om invloed uit te oefenen op de energie- en huurprijzen. Het enige wat men kan doen om de woonlasten van de Texelaars aanvaardbaar te hou den, is er voor zorgen dat woningzoe kenden zoveel mogelijk terecht komen in woningen die zij kunnen betalen. Verder kunnen de huurprijzen worden gedrukt door de grondprijzen en aanneemsom- men te bewaken. Wat betreft de wo ningwetwoningen moet geprobeerd worden te bouwen voor de zg. volks huisvestingsprijs, wat betekent dat ie mand met een modaal inkomen de huur kan betalen zonder huursubsidie nodig; te hebben. Bij een inkomen van] ƒ33.000,— betekent dat een huur van ongeveer ƒ460,— per maand. ILO 0j£ 7c Ie /olh 'olk Het nu achter ons liggende jaar heeft veel tegenstellingen laten zien wat het weer betreft. Zeer natte pe rioden werden opgevolgd door re cord droge tijden. Op bijstaand jaar grafiek van neerslag en temperatuur komt één en ander duidelijk tot uit ing. De stippellijnen op deze grafiek geven de normale waarden weer. Hieronder een overzicht van wat het afgelopen jaar ons heeft geboden. Januari was een van de zachtste janu arimaanden van de afgelopen eeuw, met een gemiddelde temperatuur van 6,1 gr. nam hij daarbij een derde plaats in na 1921 en 1975. Op geen enkele dag daal de het kwik onder het nulpunt, dit was nog nooit eerder voorgekomen. De ge middelde windsnelheid lag erg hoog in deze door depressies beheerste maand, nl. 22,9 knopen tegen een normaal van 10,8. Februari begon met de zwaarste storm van de afgelopen winter. De Deense schoener Activ verging west van Texel en windstoten van 150 km/u wer den rond drie uur 's middaags waarge nomen. Van de 10de tot de 18de kregen we toch nog een winterperiode met een laagste temperatuur van min 8,1 graden in de nacht van 10 op 11. Maart was voor de eerste helft droog, maar vanaf de 16de viel ruim de dubbele maandhoeveelheid aan neerslag. April en mei kunnen als een geheel worden samengevat. Beide maanden waren veel te nat waarbij mei zelfs voor een nieuw Nederlands record zorgde. In Lunteren werd nl 187 mm neerslag afge tapt. Ook de drie voorjaarsmaanden, maart, april en mei samen, zorgden voor een dergelijk record nl. Diever met 413 mm. Op Texel viel in de eerste vijf maan den van 1983 377 mm., dit was maar liefst 143 mm meer dan het normaal van 234 mm. Gevolg van dit alles was dat de landbouwers de grootste moeilijkheden ondervonden om hun gewassen in de grond te krijgen. Op 12 mei (hemel vaartsdag) was het een uit een randsto- ring ontstane stormdepressie die over ons land trekkend een spoor van vernie ling achterliet. Vooral door het niet tijdig voorspellen van deze storm waren er zes doden te betreuren. Zonnig Juni bracht eindelijk een ommekeer, de regen maakte plaats voor mooier zo merweer. Met een gemiddelde bedek kingsgraad van 4,3 achtsten was het mooi zonnig. Juli bracht ook warm zomerweer. In het land werden vrijwel alle tempera- tuurrecords gebroken. Bij ons echter EMPERATUUR I GR. CELSIUS B 9 Il0hl|l2|l3|l4|l5|l6|l7|l8|l9|20|2l|22|23|24|25i26|27|28|29|30|31 kwam het door het ons omringende wa ter niet zo ver. De neerslaghoeveelheid bleef echter wel ver onder het normaal, op slechts vier dagen kon meer dan 1 mm neerslag afgetapt worden, het totaal kwam op 10,6 mm. Augustus is volgens het recentelijk verschenen „Weerboek" van Jan Pelle- boer de maand met de meeste windho zen, terwijl ook het etmaalrecord aan neerslag in augustus is gevallen. Dit was op de 3de in 1948 te Voorthuizen nl. 208 mm. De afgelopen augustusmaand is daarentegen een prachtige zomerse maand geweest, die een recordzomer besloot. Na het extreem natte voorjaar bracht de zomer ons slechts 65,4 mm wat een nieuw record betekende sinds 1899. Toen viel in Den Helder 66 mm. Normaal valt in de drie zomermaanden zo'n 155 mm. Ommekeer September zorgde na de record droge zomer weer voor een ommekeer. Al op de eerste werd duidelijk dat het met het mooie weer was gedaan. Depressies zouden dan ook de rest van de maand het weerbeeld bepalen. Van de 11de tot de 18de kon 160 mm water afgetapt wor den, terwijl met een maandtotaal van 218,4 en 213 mm in Eierland het landelij ke neerslagrecord voor september bijna werd gebroken (dit in tegenstelling tot wat hierover eerder in deze krant is ge schreven). Het record bedraagt nl. 244 mm en werd afgetapt in 1957 te Rotter dam en in 1968 te Oldebroek. Oktober was een winderige herfst maand met iets minder neerslag dan normaal. November bracht voor een herfst maand redelijk mooi weer. Extreem was de depressiepassage op de 27ste waarbij de luchtdruk boven Nederland tot een recordwaarde daalde van 954,2 mbar. Alleen in december 1821 was met 950,6 mbar de luchtdruk in ons land nog lager. Standvastig December heeft een sterk wisselend weerbeeld te zien gegeven. De eerste drie dagen waren koud en het was vrij zonnig tot op de 8ste een warmtefront over ons land trok. Het regende toen vrij langdurig en op de 9de kon 's morgens 26 mm neerslag afgetapt worden. Van de 11de tot de 17de lag er een stand vastig hogedrukgebied boven west Rus land en een lagedrukgebied bij Ierland. Deze twee weersystemen zorgden er voor dat boven ons land de schei dingslijn lag van warme en koud lucht. Pas op de 17de drong warme lucht van uit het zuidwesten ons land binnen, die voor de rest van de maand het weer beeld beheerste. We zagen de zon wei nig meer en de temperaturen lagen ver boven het normaal. Cijfers Tot slot december en 1983 in cijfers waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. December: gemiddelde temperatuur 4,8 graden (4,3); gemiddeld maximum 6,6 (6,2), gemiddeld minimim 2,9 (2,4). De hoogste temperatuur werd gemeten op de 25ste nl. 10,1 gr., de laagste op de 17de nl. min 2,5. Op 10 dagen lag de mi nimumtemperatuur onder nul en op 1 dag kwam ook de maximumtempera tuur niet boven het vriespunt (9 en 2). De gemiddelde windsnelheid bedroeg 14,7 knopen (13,3). Met maar liefst 66,5% kwam de wind het meest uit rich tingen tussen west en zuid. Het gemid deld weercijfer kwam op 4,8 (4,8). De gemiddelde bedekkingsgraad was 5,5 achtsten (6,2). Op 17 dagen werd neerslag afgetapt, op 2 dagen hagel en op 1 dag in de vorm van sneeuw. Het neerslagtotaal kwam op 66,6 mm (88). 1983: Gemiddelde temperatuur 10,3 (10,1); gemiddeld maximum 13 (12,9); gemiddeld minimum 7,6 (7,2); hoogstef temperatuur 30,1 op 11 juli, laagste tem-V peratuur min 8,1 op 11 februari. Op 2 da-1 gen kwam de temperatuur niet bovenj nul (5)';" óp 30 dagen "daaldè~ dé mini mumtemperatuur tot onder het- vriespunt (36); op 58 dagen kwam de temperatuur boven de 20 graden (59); op 12 dagen boven de 25 gr, (11) en op 1 dag boven de 30 gr. (0). De gemiddel de windsnelheid bedroeg dit jaar. 12,5 knopen (11,3). Het gemiddelde weercij fer was 5,4 (5,7). De gemiddelde bedek kingsgraad was 5,4 achtsten (5,6). Met 25,5% was zuidwest de meest voorge komen windrichting. Op 36 dagen was de gemiddelde windsnelheid meer dan t> beaufort en op 73 dagen minder dan 2 Beaufort. Op 55 dagen was het zonloos (71), op 13 dagen was het onbewolkt (10), op 27 dagen was het mistig (36), op; 18 dagen werd onweer waargenomen' (21), op 21 dagen sneeuw (19) en op 20 dagen hagel (18), op 195 dagen werd neerslag afgetapt (202). Het neerslagto taal bedroeg 103 mm meer dan het nor maal nl. 875,2 mm tegen een normaa'i van 772. neerslag i 160 - 150 - 140 - 150 - 120 100 - 90- i'n'ml i 'n'ni|i'tl'ui! i'n'mli'n'nil i'n'ml i jrm| i'i 'ml i 'n'in|i 'n'ni| i'te'm| i 'n 'm TEMPERATUUR i'C) i 'n'ml i 'n'inl i 'n'm! i 'n 'n| i 'n 'm| i 'n'm11 'n in11 'n 'nr11 Vml i 'n 'ml i Vnrl r 'n 'nr ja::. .s:i«. a..-. :-ïï ju::: jü:.: a-j.t. jef?.. uki. nov. di

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2