Onderhoud drainage^ Minder bekend werk van J. Nauta te zien in het raadhuis 02220-2066 r LAND r BOUW Disc-jockey Krugers bleek weer niet te verslaan Lezing over 3akj veevoeding net Agrariërs betalen kosten actie dag Nachtelijke botsing Auto bekrast Tevoko vrouwen verliezen Politie Bij brand en spoedeisende ambulance: Zaalvoetbal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 198,,nS| De laatste jaren is er veel gedrai neerd in de Texelse gronden. Dit al les om de ontwatering van de gron den zo optimaal mogelijk te maken. NU hoort na het aanleggen van drainreeksen ook aan het onder houd van drainage te worden ge dacht. Dit dient plaats te vinden na een grondige fcontrole op de hoe veelheid af te voeren water. Goed onderhoud begint met het re gelmatig controleren van de eindbuizen. Deze eindbuizen moeten uiteraard schoon zijn. Als dezen met gras of grond zijn afgedekt aan het eind wordt er mo gelijk weinig of geen water afgevoerd. Dit is het beste te zien in een periode met veel neerslag. In gebieden waar veel ijzer in de ondergrond zit moeten de eindbuizen meerdere keren per jaar wor den doorgestoken. IJzer oxideert zodra het met lucht in aanraking komt. Wan neer een buis met kleinere diameter in de eindbuis gestoken wordt, kan de ver stopping soms reeds worden verholpen. Doorspuiten Met het instromen van grondwater in de drainreeksen kunnen gronddeeltjes meekomen (fijn zand en slib) waardoor de buis verstopt raakt. Daarnaast kun nen het omhullingsmateriaal of de ope ningen (zaagsneden) en de wand van de drainreeksen dicht komen te zitten door inspoelen van gronddeeltjes en ijzeraf- zètting. Vervuiling met gronddeeltjes komt vooral voor in de eerste periode na het aanleggen van de drainage. Het is daarom aan te raden om de drains bin nen een jaar na aanleg een keer door te spuiten. Dit moet zeker als de wateraf voer tegenvalt. Hoe vaak er daarna doorgespoten moet worden is afhanke lijk van de grondsoort. In gronden met ij zerhoudend grondwater kan het zelfs nodig zijn om blijvend een keer per jaar door te spuiten. Wanneer Om na te gaan of het tijd wordt om door te spuiten, moet gemeten worden hoeveel water de drains afvoeren. In een natte periode dienst een drain- reeks minstens vijf liter water per vier kante meter land af te voeren. Is de hoe veelheid minder dan is de tijd aangébrö-' ken om door te spuiten. Waterafvoer van drainreeksen is op te meten met een maatglas of een emmer en de tijd op te nemen. Wanneer een drainreeks een lengte heeft van 250 meter en een af stand tussen de drains van 16 meter is de oppervlakte 250 m x 16 meter is 4000 m2. Met vijf liter water per vierkante me ter komt dit overeen met 4000 m2 x 5 liter is 20.000 liter water per drain per dag. Per minuut wordt dit dan: 24 uur (dag) x 60 minuten is 1440 minuten; 20.000 li ter water 1440 bijna 14 liter. Wan- Junioren: Gamma 2-Alkema Tex.Boys-Ratronics Nissan-Oosterend Gamma-Ver.Schilders Zegel Modes-Tex.Boys 2 Pakhuus-Vissers Bouwbedrijf 2DH-Cafeetje Graaf Spuiterij-Oosterend 2 Dames: Poule A: Nissan, Rentenaar, KSMT, Oosterend. Poule B: Gamma, Texelse Boys, Texelse Boys 2. Programma: Woensdag 11 januari: 17.15 u. Cafeetje-Zegel Modes 17.45 u. Alkema-Oosterend 1 18.15 u. Oosterend 1-Rentenaar 18.55 u. Nioz 1-Gempo 19.35 u. Rab 2-De Koog 20.15 u. Oosterend 5-KSMT 2 20. 55 u. Oosterend 6-Nissan 4 21.35 u. Ver. Schilders-Oosterend 7 22.15 u. Tex.Boys 4-Ver.Schilders 2 Zaaldienst: Gamma Donderdag 12 januari: 17.15 u. Graaf spA/er.Schilders 17.45 u. SOS-Tex.Boys 4 18.15 u. Tex.BOys 1-Tex.Boys 2 18.55 u. Gamma-Nissan 19.35 u. Gamma 5-Nioz 2 20.15 u. De Muy-Citroën 20.55 u. Tex.Boys 3-A O 2000 2 21.35 u. Question 3-Tex.Boys 2 22.15 u. Oosterend 3-Rab Zaaldienst: PH Hotel Vrijdag 13 januari: 17.15 u. Oosterend 3-ZDH 2 17.45 u. NMS-Zeven Prov. 18.15 u. ZDH 3-Texel 2 18.55 u. Nissan 2-Question 19.45 u. Oosterend 4-KSMT 20.25 u. Tex.Boys-Gamma 2 21.15 u. PH Hotel-Gamma 3 22.00 u. A O 2000- Oosterend 2 Zaaldienst: Mantje. neer niet het maximale gevraagd wore! y* van de drain in een drogere periode z||l de afvoer ook lager zijn. Het bovengenoemde aantal liter De geldt alleen in een erg natte perioderossl Blijft de afvoer duidelijk achter dan kanet c met doorspuiten van de drains het renja de dement worden verbeterd. Een goedAndrt ontwatering is en blijft de basis voor ho-ven ge opbrengsten van de landbouwgroixwart den. Het doorspuiten van drains magie ac dan ook nooit uitgesteld worden waiveger neer de ontwatering te wensen overlaatn Eg Wordt na het doorpsuiten niet het geBrou' wenste resultaat behaald dan zal herdrameer nage de aangewezen weg zijn. Mbe •erst; jlerd' aesli Vooral voor deze stalperiode met een Bi lagere kwaliteit ruwvoer is het erg be->tari langrijk dat de nieuwmelkse koeien volman doende te vreten krijgen. Dit alles omren een goede en rendabele melkproduktielag te bewerkstelligen. Een zeer goede basisleidi voor de rantsoenberekeningen is de kop-Bov peling melkcontrole - veevoeding. Overden deze materie spreekt donderdagmorgenvers 12 januari om kwart over tien de heer D.voo Waiboer in „Rebecca" in De Waal. Arn mei spr< Ad: De inzamelingsactie onder agra-terl riërs om alle kosten van de drijf-Ed( mestactie van januari 1982 te betalenThi is een succes gebleken. De benodig voc de zeven mille kwam op lange ter mijn binnen en de standsorganisa ties houden zelfs nog een flink be- drag over nadat de boete, de advo caat en de gemeentelijke schoon maakkosten zijn betaald. Hoeveel men nog in kas heeft werd nadruk- kelijk niet bekend gemaakt maar I" wel werd meegedeeld dat het geld zal worden gereserveerd voor latere L acties tegen het landschapspark. Zondagmorgen om vijf uur gebeur de op de kruising Schilderend- Emmalaan een frontale botsing tus sen een taxi en een personenauto die werd bestuurd door een 26-jarige Oosterender. De taxi kyyam vanuit Oudeschild en de 26':jpnge automobilist stak de kruising; over richting Bernhardlaan waarbij hij verzuimde voorrang te verlenen. Beide auto's liepen flinke schade op. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. Zaterdagavond werd een auto die stond geparkeerd aan de Lieuwstraat be schadigd. Onbekenden vernielden de lak door met een scherp voorwerp op de achterklep te krassen. De 50-jarige W. van Mees maakte met het team van SVC Schellink hout korte metten met de Tevoko vrouwen. De sterke aanvalster was ongrijpbaar voor de blokkering, ter wijl de Texelse verdediging nogal wat individuele fouten maakte. De eerste set ging weliswaar verloren maar toonde goed Tevoko spel wat in de volgende sets niet werd voortgezet. SVC nam met deze 0—3 revanche voor de thuiswedstrijd die Tevoko met 3—2 won. Advendo maakte het mannen 1 in de derde set nog onverwacht moeilijk. Na twee soepel gewonnen sets vocht Ad vendo zich terug terwijl de scherpte uit het Texelse spel verdween. Onderlinge misverstanden gaven de Wieringers de mogelijkheid ook in de vierde set met een 6 0 voorsprong te starten, voordat Tevoko onder aanvoering van een gemo tiveerd spelende Jitze Beintema tot de beslissende 15 punten kwam. De onder linge partij tussen mannen 2 en 3 werd een wisselvallig geheel. Beide teams wisselden goede en slechte momenten af, waarbij het tweede aan het langste eind trok. In de beslissende derde set slaagde mannen 3 er niet in een 12—14 voorsprong vast te houden en ging de ploeg ten onder met 16—14. Regelmaat Het derde vrouwenteam hield de over winningsregelmaat in ere. Niet echt soe pel (te wijten aan de winterstop) werd Juvoc 2 naar een 3 0 nederlaag gespeeld. Het eerste optreden in de tweede klasse verliep voor het vierde vrouwenteam niet goed, hetgeen te wij ten mag zijn aan het goede spel van te genstander Smash '68. Setstanden 5 15, 11—15 en 8—15 bieden perspec tief voor een redelijke klassering in de tweede klasse. Het tweede meisje- sadspirantenteam deed het beter dari het eerste, dat met 0—2 verloor van het goed spelende HCSC. Het tweede wist weliswaar de tweede set winnend af te sluiten, maar kreeg daarna gedecideerd de derde met 4—15 aan de broek. hun onderkomen kampeerden bij De Koog. Zij wensten niet op een camping te gaan staan en aangezien de gemeente geen woonwagenkamp heeft, moest men Texel weer verlaten. Alleen opvang De groep Texel kampte ook deze zo mer weer met een tekort aan materiaal Zaterdagavond werd in dancing Question voor de vierde keer het D.J. kampioenschap van Texel gehouden. Een wedstrijd voor, min of meer, amateur-p/atendraaiers die bovendien een vlotte babbel hebben en (anders zouden ze het niet leuk vinden) ook nog een tikkeltje ij del zijn. Dat vers bloed het in deze nog niet wint van de oudere gar de bleek uit de juryuitslag. Paul Krugers werd voor het derde jaar uitgeroepen tot beste disc-jockey en daarom mocht hij de wisselbeker houden. Onder bezielen de leiding van radioman Edvard Niessing werd de finale gedraaid" met zes fina listen die in de voorronden waren gese lecteerd uit twintig kandidaten en kandi dates. leder nam een half uur muziek met praatje voor zijn rekening. Naast jongens die zomers een vakantiebroodje in discotheken verdienden waren ook il legale radiomakers present. De jury bestond uit de vakbroeders Ton Herring (Avro) en Edvard Niessien (KRO) en de Question-k/anten Jan Ver veer, Theo Witte, Kees Hoep en Hans Polderman. Bij de beoordeling van de finalisten werd niet alleen gelet op genoemde vlotte ondanks dat aan het eigen wagenpark tijdelijk twee extra surveillancewagens konden worden toegevoegd. De groeps commandant pleit in het rapport voor een tweede, kleinere groepssurveillance- auto. Het tekort aan mankracht is alles zins bekend en ook dat kon de tijdelijke detachering van wachtmeesters van de vaste wal en het in dienst nemen van zes vakantiewerkers niet geheel oplossen. Met de gedetacheerde krachten meege teld bestond het korps in het hoogsei zoen uit 22 personen waarvan er 20 be schikbaar waren voor surveillance. Van die 20 mensen was echter een deel door babbel maar ook op het contact met het publiek en de keuze van platen ten op zichte van de sfeer in de zaal. In die keu ze was men enigszins beperkt want het half uurtje moest een Nederlandstalige plaat, een rustig nummer en een „gou we ouwe" bevatten. Bovendien moest de disc-jockey in staat zijn een nieuwe plaat te presenteren en wel zo dat het publiek zou gaan dansen op de nog on bekende klanken. Krugers scoorde in het juryrapport vooral hoog wat betreft de ti ming tussen tekst en muziek, verstaan baarheid en gebruik van de microfoon. Deze Texelaar was voorheen veelvuldig te horen in Question maar verklaarde bij de prijsuitreiking deze hobby af te bou wen. „Ik besteed nu meer tijd aan mijn vriendin en sfudie". Alle kans dus dat Krugers volgend jaar niet meer van de partij is en andere heren een gooi naar discotheek-roem kunnen doen. Uitslag: 1. Paul Krugers 583,5 pnt., 2. Peter Keijzer 566 pnt., 3. Tommy Keijzer 522 pnt., 4. Jeroen Witte 465,5 pnt., 5. Edwin Keijzer 464,5 pnt., 6. Jan Kalf 446,5 pnt. Op de foto de dis-jockeys met bekers. V.l.n.r. Peter Keijzer, Paul Krugers en Tommy Keijzer. vakantie of vrije dagen niet beschikbaar en dat resulteerde vorig jaar in een „af geslankte" nachtsurveillance. „In het hoogseizoen was preventieve surveillan ce nauwelijks mogelijk", aldus Scheuneman. Een ander probleem is het niet uitbe talen van overuren waarvoor vrije tijd moet worden opgenomen. Scheune man is niet bepaald gelukkig met deze regeling en noemt het in de eerste plaats vervelend voor de wachtmeesters (min der loon) en uiteraard voor het uitoefe nen van het werk. „Hierdoor zijn er nog weer minder, te weinig, personeelsleden voor het werk beschikbaar." Het Texelse korps heeft een organieke sterkte van 17 en net als in voorgaande jaren pleit de adjudant voor meer personeel, „vijfen twintig personen is noodzakelijk." De burgemeester en de hogere politiefuncti onarissen zijn overtuigd van deze nood zaak maar de gewenste uitbreiding wordt tegengehouden door de minister van justitie. Scheuneman en de burge meester zijn inmiddels bij de vaste ka mercommissie van politiezaken op be zoek geweest om te pleiten voor meer wachtmeesters. Men hoopt dat deze commissie de minister weet te overtuigen. Rantsoen Kunst en vliegwerk houden de auto's en motor van het korps op de weg, want ook het benzinerantsoen plaatste de po litie voor problemen. Per maand mag het korps 1275 liter olie, benzine en smeer middelen opmaken. Vorig jaar werd van hogerhand voor het eerst rekening ge houden met de zomerdrukte. Men kreeg 100 liter extra. De post onvoorzien die in 1982 gedeeltelijk werd gebruikt om de politiemotoren draaiende te houden hoefde daarom niet te worden aan gesproken maar toch moet men de vin ger aan de pols houden. In het voorsei zoen werd door de week zoveel mogelijk lopend of fietsend gesurveilleerd en al leen 's avonds en in het weekend werden de auto's benut. Deze werkwijze leverde tot en met juni een besparing op van 140 In de expositieruimte van het raadhuis hangt een collectie van 77 fo to's in de loop der jaren gemaakt door wijlen J. Nauta. Het is vooral het minder bekende werk van Nauta dat hier is te zien. Het zijn minder ,,commerciële"foto's die hij maakte uit liefhebberij. De voor deze gele genheid gemaakte selectie is afkomstig uit een aanzienlijke hoeveel heid nagelaten werk. De foto's bestrijken een periode van ongeveer veertig jaar. De oudste dateren van voor de oorlog rond het tijdstip dat de uit Den Helder afkomstige Jan Nauta zich op Texel als fotograaf vestigde. Daar zitten enkele broomverfdrukken bij, fo to's waarbij door een chemisch foefje het broomzilver is vervangen door een verfstof. Het resultaat is schilderachtig en doet nauwelijks meer aan een foto denken. De oudste plaat in de collectie is een tegenlichtopname van palingfui ken; deze foto is een typisch voorbeeld van het soort landschapsfotografie dat in de dertiger en veertiger jaren populair was. Duinfotograaf Nauta was het meest bedreven in het fotograferen van duinen. Als geen ander wist hij de schoonheid van het blonde duinzand, afstekend tegen luchten met schitterende wolkenpartijen vast te leg gen. Dat was niet alleen een kwestie van alleen de opname; de gewenste sfeer en het extra accent werd vooral verkregen in de donkere kamer. Zoals elke artiestie- ke fotograaf zag Nauta schoonheid in zaken waar anderen achteloos aan voor bij gaan, niet alleen in wijdse landschap pen maar ook in details; een raampartij, een schelpje op het strand, de schaduw van een wiel, een deurkruk. Naar ver houding veel foto's uit de nu getoonde collectie zijn gemaakt op de haven van Oudeschild. Naast een uiterst romanti sche tegenlichtopname van het haven terrein uit 1948 zijn er meer recente beel den van touwen, bolders, manden al lemaal afgedrukt in de voor Nauta ken merkende „zware" toon die aan maan licht doet denken. In de raadhuiskelder hangen maar enkele portretten; Nauta fotografeerde maar zelden mensen, al thans niet uit liefhebberij, zelfs niet als onderdeel van een landschap. Zijn ge bruik van de fotografie als uitdruk kingsmiddel was traditioneel. In de fo to's ontbreekt actie of menselijke emo tie. De onderwerpen stralen serene rust uit en zijn ook in alle rust op de gevoeli ge plaat vastgelegd in perfecte composi tie. Wie de foto's gaat bekijken zal zeker niet in verwarring geraken, hoogstens zal hij bevangen worden door verbazing over hoe mooi de eenvoudige dingen om ons heen eruit kunnen zien. De expositie die de zeer toepasselijke naam „In stilte" draagt, is tot 21 januari op werkdagen te bezichtigen van 9.00 tpt 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Eén van de geëxposeerde foto's is deze broomverfafdruk van een stilleven. liter maar dat overschot was in juli snel weggewerkt toen men 548 liter meer ge bruikte dan was toegewezen. Ook in au gustus kon het korps zich niet aan het rantsoen houden en pas in september kon men weer fors bezuinigen. Meer lo pen en fietsen was het hele najaar het motto om de overschrijding van 555 liter weg te werken. Tegenover deze bezuinigingen stond de troost dat de overheid kleurentelevisies huurde en een krantenabonnement be taalde voor de gedetacheerde krachten. Dit kwam de gezelligheid in de perso- neelskamer van het korps ten goede. Uitslagen: Hoofdklasse: Dubbeldik-Gamma 3—8 Oosterend-A O 2000 1—1 Mantje-Nissan 5 5 Oosterend 2-ZDH 8 0 Eerste klasse: Rab-PH Hotel 5—1 Gamma 4-Nissan 3 3—3 ZDH 2-Oosterend 3 1—3 Texel-Mantje 2 4—0 Jelleboog-Question 2 1—2 Tweede klasse: Gamma 5-Tex.Boys 2 4—1 Nioz-Oosterend 4 1—5 Question 3-Citroën 0 5 PH Hotel 2-A O 2000 2 1-3 Derde klasse: De Koog-SVVS 0 8 Texel 2-Tex.Boys 4 2 3 Oosterend 7-ZDH 3 3 4 SVVS-Oosterend 5 2 4 Rab 2-Nissan 4 3—1 KSMT 2-Oosterend 6 1—3 Junioren: Oosterend 2-ZDH 1—2 Tex.Boys 2-Ratronics 1—10 ZDH 2-SOS 1-5 Tex.Boys 3-Zeven Prov. 0—3 Pakhuus-Nissan 2—1 Loting beker standaardteams: Gamma-Dubbeldik Question-A O 2000 Reserveteams: Gamma 2-Gamma 4 KSMT-Oosterend 3 NIOZ-Tex.Boys 2 A O 2000 2-Oosterend 4

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2