ACÜND4 Bij de dood van Piet van der Wulp DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE Beekman als tweede op voordracht Stichting Samen Eén Winkeldiefstal Jas gestolen Bouw Maasvlakte begonnen Joyriding en wilde achtervolging Voorjaarsnummer Texeltoerist De gemeenteraad zal vanavond op nieuw stemmen over de benoeming van een bestuurslid in de stichting Samen Eén omdat de heer A. Rienstra die in de vorige vergadering werd gekozen zijn be noeming niet heeft aanvaard. Het stich tingsbestuur heeft een nieuwe bindende voordracht samengesteld met de be lastingconsulent W. Eelman uit Ooste rend als eerste en de dierenarts J. Beek man uit De Waal als tweede. Een 52-jarige inwoonster van Den Burg werd vrijdag op heterdaad betrapt toen ze in een supermarkt enkele goede ren wegnam met een waarde van 711 De politie werd er bij gehaald en de vrouw kreeg een proces verbaal. Uit de sporthal in Den Burg werd vrij dagavond een blauwe nylon jas met daarin een sleutelbos gestolen. De jas werd uit een sporttas gehaald die even onbeheerd stond in de hal. Dinsdag 10 januari De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. In de Hollebol te Den Burg draait aan vang 19.45 uur de evangelisatiefilm ,,Een christenreis naar de eeuwigheid". Toegang en koffie gratis. Woensdag 11 januari In Rebecca" te De Waal heeft de oud- leerlingenvereniging van de landbouw school de jaarvergadering. Donderdag 12 januari De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare ver gadering. Onder andere wordt gespro ken over het zomerrecreatiewerk en over de toekomst van de Welzijnsstichting. Aanvang 19.30 uur. Vaste data In hotel De Lindeboom worden op vrijdag van 14.15 tot 15.15 en 15.40 tot 16.30 uur yoga-cursussen gegeven. In lichtingen en opgave bij Dorie Smit (02226-269). De Openbare Bibltiotheek aan de Drij- verstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tij den: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. In de afgelopen week zijn de mensen van aan nemer Drijver begonnen met de bouwwerk zaamheden op deMaasvlakte" in Den Burg. Er wordt naar gestreefd om de zeven HAT- eenheden en de negen driekamer woningwet woningen die hier moeten komen in de zomer klaar te hebben. APPIE BAANTJER VERTELT 4RI IlINSDAG 10 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het bericht van de dood van Piet van der Wulp zal velen hebben ont roerd. Piet was tientallen jaren een haast niet weg te denken figuur die binnen de beperkingen van zijn han dicap op zijn eigen wijze kleur gaf aan de Texelse samenleving. Hij kreeg daartoe volop de gelegen heid, wat tot eer strekt van degenen die hem die gelegenheid gaven: de Texelse samenleving en zijn familie in het bijzonder. De aanwezigheid van ,,Piet" bij allerlei feestelijke en officiële gelegenheden was van zelfsprekend. Hij liep bij politie- en andere autoriteiten in en uit en werd daar nadrukkelijk bevestigd in de waarde die hij zichzelf had toege kend. Trots was hij op de hem ver strekte identiteitskaart met pasfoto, stempels en handtekening waaruit moest blijken dat hij inspecteur van politie was of kapelmeester bij het fanfare. Piet was vaak in het politie bureau te vinden waar de wacht meesters hem met respect onthaal den. Als kapelmeester" was hij onder meer actief bij de jaarlijkse Sint Nico/aasintocht, telkens weer een hoogtepunt in zijn bestaan. Bij dergelijke gelegenheden ging hij ge kleed in deftig pak en groeide hij zichtbaar in zijn rol als ordebewaker en organisator. Familie noch ande ren hebben ooit pogingen gedaan om Piet in een tehuis te plaatsen of hem op een andere manier aan de hem vertrouwde samenleving te onttrekken. De mensen mochten hem graag. Piet werd zelden ge plaagd en dwong zelfs een zeker respect af. Kinderen volgden zijn aanwijzingen op en ouderen kwa men er al snel achter dat je hem niet met een kluitje in het riet kon stu ren. Een belo fte die jegens hem was gedaan, moest worden nagekomen en Piet vergat niets. Piet (geboren 3 september 1934 was het vijfde kind van het zes kin deren tellende gezin van de familie Van der Wulp die in 1946 van Amsterdam naar Texel verhuisde. In Den Burg zat Piet tot ongeveer zijn veertiende jaar op de christelijke school waar hij niet tot teren in staat was maar wel zinvol werd bezig ge houden. Dat laatste was ook het geval op de sociale werkplaats waar hij veertien jaar verbleef tot daaraan om gezondheidsredenen een eind moest komen. Piet, nog steeds opererend vanuit de geborgenheid van het ouderlijk huis, was veel op straat te vinden, meestal zingend op een manier die aan huilen doet denken, op weg naar een van zijn vele relaties waarvan hij wist dat hij er altijd kon binnenlopen. Om streeks zijn twintigste jaar werd Piet gedoopt. De toenmalige doopsge zinde predikant vond het niet nodig omdat hij van mening was dat Piet alsarm van geest" bij voorbaat za lig was, maar Piet zelf wilde het per sé omdat andere jongens het ook mochten. De plechtigheid werd toen toch maar voltrokken, echter niet in de doopsgezinde kerk (waar hij de wekelijkse dienst trouw bij woonde) maar in de huiskamer van de familie Van der Wulp. Zoals alle ouders van gehandicap te kinderen maakten vader en moe der Van der Wulp er zich zorgen over wat er van Piet moest worden a/s zij zouden zijn overleden. Al ja ren geleden werd afgesproken dat Piet dan zou worden opgenomen door zijn zuster Nel, een verplich ting waarmee ook Ne/'s man (Jan van Boven) van harte instemde. Het was zover toen moeder Van der Wulp overleed en vader naar het rusthuis ging. 2 V2 jaar lang woonde Piet bij de Van Bovens in de Willem van Beierenstraat, waar hij nog een gelukkige tijd doormaakte. Evenals voor die tijd, deelde Piet volledig in het gezinsleven. Hij oefende zijn functies" uit, draaide zijn lieve lingsplaten en ging mee op ,,Een verhevigde werking bij een toxi sche combinatie." Vledder trok zijn schouders op. Hij vroeg wel of Sjaan Streuffels ver dovende of stimulerende middelen gebruikte." De Cock streek peinzend over zijn haren. „Dat had ik wel verwacht. Ik heb mij dat zelf ook afgevraagd. De pupillen wa ren bij haar dood sterk verwijd. Ik heb dergelijke verwijdingen ook wel gezien bij oudere vrouwen, die bella-donna ge bruikten om hun ogen te laten glanzen." Vledder lachte. „Werd het daarom bella-donna genoemd?" De Cock knikte ernstig. „Het is een beetje uit de mode. Er zijn nu veel zwaardere stoffen in zwang. Misschien dat Gerard van Klaverbeek ons kan zeggen of Zwarte Sofie iets ge bruikte. Maar persoonlijk geloof ik daar niet in. Ik vermoed eerder, dat de moor denaar of moordenares aan de syanide die hij of zij gebruikte, nog een stimule rend middel heeft toegevoegd." Vledder plofte op de stoel achter zijn bureau. „Om zeker te zijn van de dodelijke werking?" De Cock schudde zijn hoofd. „Uit erbarmen." Vledder trok diepe denkrimpels boven zijn neus. „Erbarmen?" De Cock knikte. „Dat de dood snel zou komen, begrijp je? Nog sneller dan normaal bij cyanide het geval is. Om het lijden van het slachtoffer zo kort mogelijk te doen zijn." Vledder likte aan zijn droge lippen. „Dat eh....", stamelde hij getroffen, „dat duidt op een zekere lotsverbonden heid, verwantschap.... affiniteit." De Cock staarde voor zich uit. Zijn ge zicht toonde vrijwel geen expressie. „Misschien", sprak hij zacht, „mis schien zelfs liefde." Ad van Ishoven, de rijzige chef van de administratie aan het politiebureau War moesstraat, mikte een dossier op het bureau van De Cock. Een wolk stof trok prikkelend langs zijn neusgaten. De speurder keek verstoord op. „Wat moet ik daarmee?" Ad van Ishoven keek hem secondenlang aan. Achter zijn bril glansde pure verwondering. „Daar henb je toch om gevraagd? Het is het dossier van Martinus Stekelenburg „Wie is dat?" Zaterdagavond om half twaalf reed een Peugeot met dusdanig ho ge snelheid weg van het parkeerter rein aan de Emmalaan dat deze de aandacht van de surveillerende poli tie trok. De politie volgde de wagen en dat resulteerde in een wilde rit door Den Burg en over de Pontweg. Toen de Peugeot vanaf de Pontweg Zuidhaffel indraaide vloog de wagen uit de bocht en kwam in de berm tot stilstand. De wagen werd bestuurd door een 15-jarige jongen uit Oosterend die het voertuig had geleend van zijn vader. De eigenaar wist daar niets van en de jon gen kon de Peugeot zonder veel moeite meenemen omdat de sleutels in het dashboardkastje zaten. De auto was licht beschadigd en de bestuurder kwam met drie vrienden van 15 jaar met de schrik vrij. Een blaastest toonde aan dat er alcohol was gedron ken maar niet zodanig dat een bloed proef noodzakelijk was. Wij zijn begonnen met de voor bereiding van het lentenummer van het toeristenmagazine Texeltoerist. De informatie in dit nummer (dat een week voor het begin van de paasvakanties ver schijnt) heeft betrekking op de periode tot Pinksteren. De ko mende week bestaat gelegen heid om wijzigingen en aanvul lingen door te geven voor de „tips" pagina's. Wij verzoeken betrokkenen eventuele verande ringen op het gebied van prijzen, openingstijden e.d. aan ons door te geven zodat de toeristen straks correct worden geïnfor meerd. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant, Postbus 11, Den Burg, telefoon 02220-2741. De uitgeefster: Langeveld de Rooij Den Burg. Ad yan Ishoven wees op de grauwe map. „Lees maar... daar zal wel zo het een en ander instaan." Hij mompelde bin nensmonds. „En daar heb ik dan meer dan een uur naar gezocht." Hij draaide' zich om. Een tikkeltje verongelijkt stapte hij weg. Vledder haalde het dossier naar zich toe en bladerde. „Het is een onderzoek van twaalf jaar geleden", sprak hij na een poosje, „ge daan naar aanleiding van sterke geruch ten dat Martinus Stekelenburg geen na tuurlijke dood was gestorven, maar heel geleidelijk zou zijn vergiftigd." De Cock greep naar zijn hoofd. „Natuurlijk.... de echtgenoot van An nette van Leeuwenhoek." Op zijn gezicht kwamn een verbaasde trek. „Was er toch een onderzoek?" Vledder gaf een klap op het dossier en er steeg opnieuw een grijze stofwolk omhoog. „Hier ligt het", sprak hij simpel. „En als ik het zo eens bekijk, is het een om vangrijk onderzoek geweest." De Cock zuchtte omstandig. „Ik zou het maar eens doornemen", raadde hij aan. „Misschien staat er iets in dat voor ons van belang is.... Kijk eens naar een eindconclusie." Vledder pakte het dossier. Na enig zoe ken las hij hardop: „...dat niet bewezen kon worden, dat Martinus Stekelenburg een andere dan een natuurlkijke dood stierfen dat evenmin bewezen kon worden dat aan de geruchten als zou Martinus Stekelenburg door zijn vrouw Annette van Leeuwenhoek zijn vergif tigd, wezenlijke feiten of aanwijzingen ten grondslag liggen." De Cock grinnikte. „Heel fraai. Ik zou het geschreven kunnen hebben." Vledder schudde zijn hoofd. „Het rapport werd opgemaakt door rechercheur Bierdrager en die is al jaren gepensioneerd." De Cock wreef over zijn kin. „Die geruchten over vergiftiging zijn toch bijzonder hardnekkig gebleken", zei hij ernstig. „Ze zijn na twaalf jaar nog steeds niet verstomd." Vledder knikte peinzend. „De gifmoord op Sjaan Streuffels en de oude tegenstellingen tussen haar en Annette hebben aan die oude geruchten nieuw voedsel gegeven. Het wordt toch tijd dat wij die tante Van Leeuwenhoek eens met een bezoek vereren." „Dat is niet nodig", sprak een om floerste stem achter hen. „Ik ben er al." De beide rechercheurs draaiden zich met een ruk om. In de deuropening stond een markante gestalte, groot, lang, wat tanig. Ze droeg een paar laarzen die tot aan de knieën reikten, waarboven een korte bruine cape met capuchon. Ze wreef het lange grijze haar uit het ge zicht en stevende op hen af. „Sorry, dat ik mij niet heb aange diend", sprak ze wat cynisch, „maar de deur stond open." Ze wendde zich tot Vledder. „Ik kon er ook niets aan doen", ging ze verder, „dat ik een gedeelte van uw betoog volgde. Het gebeurde onge wild. Ik wil slechts opmerken dat er van enige familierelatie tussen u en mij geen sprake is... met andere woorden... ik ben uw tante niet." Vledder kleurde tot achter zijn oren. „Het is eh.... het is bij wijze van spre ken", stamelde hij. „In het Amsterdam se taalgebruik heeft het begrip „tante" een wijdere betekenis." Ze draaide zich om, zwaaide met een driftig gebaar de cape van haar schou ders en ging op de stoel naast het bu reau van De Cock zitten. „Ik eh... ik vormde het onderwerp van uw overpeinzingen?" startte zij. De Cock bracht zijn beminnelijkste glim lach. De vriendelijke accolades rond zijn mond dansten. „Inderdaad. U had.... en heeft onze volledige interesse." Ze plukte aan haar groflinnen blouse. „En moet ik daar blij mee zijn?" De Cock trok zijn schouders op. De glim lach bleef. „Wij, van de recherche, zijn vreemde wezens. Wij zijn steeds op zoek naar be wijzen." Hij zweeg even; keek haar aan, „Van schuld.... maar ook van onschuld. De dood van uw schoonzuster Sjaan Steuffels heeft heel wat losgemaakt." Hij tikte op het stoffige doosier voor zich op zijn bureau. „Oude wonden opengereten". Annette van Leeuwenhoek knikte kordaat. „Die oude affaire met mijn eerste man. Ik heb daar destijds veel ellende en verdriet van ondervonden. Martin Steke lenburg bleek achteraf een eigenaardig man. Een heel ander mens dan in onze verlovingstijd. Hij was jaloers, argwa nend, achterdochtig. Bijna ziekelijk." Ze schudde haar hoofd. „Ons huwelijk ver liep niet zoals ik dat had gedroomd. Er waren al spoedig spanningen. Misschien ook, omdat ik mij nogal onafhankelijk opstelde. Martin klaagde bij een ieder zijn nood. Het mislukken van ons huwe lijk lag niet aan hem, maar aan mij. Ik verzorgde hem niet goed. Ik verzaaktee mijn huishoudelijke plichten en onder hield heimelijke relaties met andere man nen. Het waren ongegronde beschuldi gingen, waartegen ik mij op den duur niet eens meer verweerde. Ook zou ik pogingen hebben ondernomen om hem te vergiftigen. Het was een van die on zinnige beweringen. Gelukkig geloofde niemand hem." Ze zuchtte diep en wreef opnieuw het haar uit haar gezicht. „Toen niemand voldoende belangstel ling naar zijn zin toonde, begon hij zelf moorden te esceneren." De Cock keek haar onderzoekend aan. „Esceneren?" Annette van Leeuwenhoek toonde een mismoedige reactie. „Hij zette ze in scene. Hij nam bijvoor beeld te veel slaappillen in, maar zorgde er wel voor dat het op tijd werd ontdekt. Hij sneed in zijn polsen maar het bleef bij een onbeduidende wond. Begrijpt u? De pogingen waren niet echt. Ze waren er meer op gericht om bij mij een soort schuldgevoel te kweken." Ze schoot in eens fel uit. „En ik had geen schuld. Ik bedoel... ik maakte hem het leven niet onmogelijk. Het was voor hem een idee- fixe. Pas later heb ik vernomen dat er in zijn familie nogal wat feesteelijke defec ten voorkwamen." „Hij stierf toch een natuurlijke dood?" Ze knikte traag, wat afwezig. „Aan wat men toen.... en misschien ok nu nog wel een „manager disease" noemde. Een hartkwaal door overmatige lichamelijke en geestelijke inspanningen. Het gebeurde alles vrij plotseling. Nie mand had dat verwacht. Martin was ook nog jong. Net zevenendertig jaar." Ze pauzeerde even; streek met duim en wijsvinger over haar voorhoofd. „Toen begon de roddel. Wie het heeft aan gesticht weet ik niet. Ik hoorde het voor het eerst een paar dagen na Martins be grafenis. (wordt vervolgd) De Cock wuifde van achter zijn bureau toen Vledder de recherchekamer bin nenstapte. „Hoe was de sectie?" riep hij opgewekt. De jonge rechercheur kwam bij hem staan en trok een grimas. „Je zult het niet geloven maar dokter Rusteloos was zeer geïntereseerd in ons onderzoek. Hij vroeg of wij hem op de hoogte willen houden van de resultaten." De Cock blikte verwonderd op. „Waarom?" „Hij zei, dat hij maar weinig gevallen van moord door vergiftiging met cyaan- waterstof kende en hij was benieuwd op welke wijze het vergif werd verkregen en hoe het werd toegediend. Hij had in het verleden wel zelfmoorden ontmoet en ook wel bedrijfsvergiftigingen behan deld, waarbij blauwzuurgas een rol speelde. Maar in zijn loopbaan waren ge vallen van moord uiterst schaars." De Cock fronste zijn wenkbrauwen. „Sprak hij van bedrijfsvergiftigingen?" Vledder knikte nadrukkelijk. „Volgens dokter Rusteloos wordt in veel bedrijven met cyanideverbindingen gewerkt. In de chemische en vooral in de fotografische industrie. Verder wordt blauwzuurgas al sinds jaar en dag ge bruikt ter bestrrijding van ongedierte. In vele tuinbouwbedrijven zijn hele voorra den cyanide-houdende poeders aanwe zig, genoeg om er hele dorpen mee uit te roeien." De Cock snoof. „Ik begrijp dat het helemaal niet zo moeilijk is om aan dat spul te komen." Vledder schudde zijn hoofd. „Het is, zoals met zovele vergiften... in grote hoeveelheden gemakkelijk te verkrijgen." De Cock keek nadenkend. „We kunnen er nu wel van uitgaan", sprak hij somber, „dat Sjaan Streuffels wel degelijk door vergiftiging met blauw zuurgas om het leven kwam." Vledder knikte traag. „Dat is vrijwel zeker. De patholoog- anaïoom heeft mij tijdens de sectie nog gewezen op de bijzonder heldere kleur van de lijkvlekken. Hij dacht ook, dat de syanide bij analysering nog wel aantoon baar zou zijn. Hij heeft mij in ieder geval heel wat meegegeven. Een heel assorti ment lijkdelen, potten met urine, maag- en darminhoud. Ik had er een hele sjouw aan." De Cock glimlachte. „Heeft dokter Rusteloos nog iets ge zegd over een mogelijk antabuse- effect?" Vledder keek hem wat verward aan. „Antabuse-effect?" De Cock knikte gelaten. Piet van der Wulp in een karakteristieke Texels Fanfare. vakantie. Dat moest ophouden toen Piets geestelijke en lichamelijke vitaliteit begon af te namen. Hij werd tenslotte zodanig hulpbehoevend dat hij naar het Verpleeghuis Texel verhuisde, waar het hem aan niets ontbrak en waar hij contact bleef houden met familie en vrienden. Bij de laatste Sint Nico/aasintocht was Piet de grote afwezige. Hij kon nau welijks meer lopen en kende als waarnemend dirigent van tenslotte alleen nog de mensen die hem het meest na waren. Vorige week werd duidelijk dat zijn leven ten einde liep. Zijn zuster Nel is ge lukkig dat ze erbij was toen Piet za terdagavond om 19.40 uur overleed. ,,We zijn natuurlijk verdrietig" ver telde ze ons. ,,Maar ook gelukkig dat Piet door de Texelaars altijd zo is opgevangen. Hij heeft daardoor een gelukkig leven gehad. Schrijf maar gerust dat we iedereen daar erg dankbaar voor zijn."

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5