Onnodig verlies voor Texel (2—0) FILM Verzwakt Oosterend kansloos tegen SSV Alkema wint Nissan toernooi k Novecento deel II HERRIE HINDERT WÊ gongar F Opnieuw verlies voor En Passant Anne de Vries wint Nieuwjaarsrit Klaverjasclub Den Burg Judo-uitwisseling in De Ferrever Texla hervat training Toernooi zonder winnaars bij Deuce Verlies voor Overzee JHuisman wint viswedstrijd „Blondje" in De Cocksdorp Rl 19SNSDAG 10 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT ledereen op het veld van HRC was het zondag met elkaar eens: Texel en IRC hadden een slechte partij voetbal laten zien met Texel als de minst lechte ploeg, maar wel als ongelukkige verliezer. Een verlies dat de ploeg -an Gerrit Asselman (die overigens volgend seizoen Texel gaat verlaten om leider te gaan trainen) voor een groot deel aan zichzelf heeft te wijten, ^antals men in de eerste helft van de wedstrijd vijf tot zes riante scorings kansen krijgt en men helpt deze kansen allemaal om zeep dan kan SV Texel jeen aanspraak maken op een punt. I Het elftal van Texel was op twee plaatsen gewijzigd. Klaas Dirk Koorn Fnaakte na een afwezigheid van drie Jnaanden in verband met een enkelbles sure weer zijn rentree waardoor Nicol Pjchermer nu als linker vleugelverdedi- Jier ging opereren en Simon Starink op rje wisselbank moest plaatsnemen. Mar- •in Land nam op rechts de plaats in van ^(ob van de Stap die op vakantie is. De 'ierste helft van de wedstrijd HRC I was het aankijken nog enigszins ^vaard. Met name Texel liet het talrijk opgekomen publiek zien dat men tech- èiisch een goede ploeg heeft. Techniek Cilleen is echter niet voldoende tegen Ploegen als HRC dat veel minder voet balde dan Texel maar dat compenseerde %et een enorme inzet en agressief P/oetbal Kansen Bij Texel echter was de inzet wel aan wezig maar de wil om te winnen bleek vzoek te zijn. Vooral in de eerste helft Pkreeg Texel toch een aantal kansen kwaarvan er minstens één in een doel- v punt had moeten worden omgezet. Na Pvijf minuten ontving Paul van Exel in het ^strafschopgebied de bal, speelde zich i vrij en zag daarna zijn schot door Peen HRC verdediger van de doellijn ge- |haald. Schoten van Gerrie Plaatsman en Nicol Schermer werden op het laatste Pmoment geblokt waardoor HRC niet op achterstand kwam. De ploeg uit Den Helder kreeg zelfs Pmeer. In de 20e minuut verspeelde Ger- l rie Plaatsman op het middenveld de bal, 'waardoor HRc-er Frans Huizinga onge- hinderd op kon rukken. Zijn voorzet werd in eerste instantie gemist, maar het was de spits van HRC, Wim Oele, die zijn ploeg toch op een voorsprong wist te zetten: 1—0. Verwachting Gezien, het spelbeeld van de wedstrijd was de verwachting dat Texel wel terug zou komen. Texel bouwde een over- Schaakclub En Passant heeft zich zaterdagmiddag in De Lindeboom niet uit de degradatiezorgen kunnen werken. De schakers verloren met ruime cijfers van Magnus uit Schagen. Aanvankelijk ontwikkelde de strijd zich niet ongustig voor En Passant. Aan verschillende borden hadden de Texe laars de touwtjes stevig in handen. Naarmate de uren verstreken glipte het voordeel echter langzaam maar zeker weg. M. Vittali won een pion tegen A. de Visser. Natuurlijk had hij daarmee de betere kansen maar erg duidelijk was de situatie niet. Toen de stelling na de tijd- controle werd afgebroken zat er geen winst meer in, zodat Vittali in een pun- tendeling berustte. J. Dros zette S. Roet onder stevige druk maar zag geen kans door de hard nekkige verdediging van Roet te breken. Dros wees een remiseaanbod van de hand maar raakte toen zodanig in moei lijkheden dat hij door zijn vlag ging in hopeloze stelling. Initiatief J. Rommets kon pas tegen de tijdcon- trole enig initiatief ontwikkelen. De afge broken stelling biedt hem echter geen reëele winstkansen. Dat geldt ook voor de afgebroken partij van A. C. Bakker. Hij had tegen N. Ruiter permanent het beste van het spel maar de stand die nu nog rest lijkt volkomen in evenwicht. A. Terpstra kwam onder zware pressie te staan van K, de Graaf die Terpstra wei nig kans op tegenspel gaf. Tenslotte brak De Graaf door de verdediging van zijn tegenstander. W. Hoekman leek na een pionoffer re gelrecht zijn tegenstander te overspelen. J. Groot bleef overeind en profiteerde beslissend van een misgreep van Hoek man in de slotfase. Een moeizame verde diging voerde H. Broekema tegen J. Hendriks die in betere stelling uiteindelijk in remise toestemde ten einde het zekere voor het onzekere te nemen. F. van Ta- tenhoven werd na de opening overrom peld door H. Arentsen. De eindstand zal vrijwel zeker 6—2 voor Magnus worden. Uitslagen: M. Vittali-A. de Visser 14—14 J. Dros-S. Roet 0—1 J. Rommets-S. Duinmayer afgebr. A. C. Bakker-N. Ruiter afgebr. A. Terpstra-K. de Graaf 0—1 W. Hoekman-J. Groot 0—1 H. Broekema-J. Hendriks 14 Z2 F. van Tatenhove-H. Arentsen 0—1 wicht op waaruit een aantal kansen ont stonden. Zo kopte Louis Uriot uit een goede voorzet van Martin Land net over. Heel dicht bij een doelpunt was Piet Monster toen hij in de 35e minuut alleen voor keeper Verbruggen ver scheen, maar zijn te slap ingeschoten bal kon door de HRC keeper naast wor den getikt. Op slag van rust zag Paul van Exel zijn kopbal over het doel ver dwijnen waardoor Texel met een achter stand moest gaan rusten. Over de twee de helft valt weinig goeds te melden. Beide ploegen bakten er weinig van. HRC omdat het niet beter kon en Texel omdat de ploeg een stuk agressie miste waardoor met name op het middenveld veel persoonlijke duels werden verloren. Uit één zo'n verloren duel kon HRC mid denvelder Ruud de Greeuw weliswaar via de voet van Koos Tjepkema zijn ploeg op 2—0 brengen. Combinaties Texel probeerde het nog wel maar bleef volharden in hoge ballen door het centrum van HRC in plaats van combi naties over de vleugels. Zo verloor Texel zijn vierde uitwedstrijd en heeft men uit nog maar één punt verzameld terwijl de ploeg thuis ongeslagen is. De zaterdagavond gereden nieuw jaarsrit van de MAB club Texel is ge wonnen door Anne de Vries bij de auto's. Bij de bromfietsen werd het duo Lap/Eelman als enige inschrij ver eerste. De rit, uitgezet door Bert Segerink en Paul van Heerwaarden werd verreden met zeer slecht weer. Vanaf de start bij de fa. Schoenmaker aan het Wezenland ging het richting Oudeschild. Dan via Den Hoorn naar het bos en weer terug naar Den Hoorn waar in Loodsmansduin de uitslag bekend werd gemaakt. De to tale afstand was 41,5 kilometer. De eerste prijs bij de auto's en de eerste prijs bij de bromfietsen was een rollade. Ook de poedelprijs was een rollade. Deze drie rollades waren beschikbaar gesteld door slager P. Kossen. De uitslag is als volgt: Auto's: 1. Anne de Vries 7 strafp., 2. Pe ter Daalder 16 strafp., 3. Henk Hin 20 strafp., 4. Dirk Westerlaken 39 strafp., 5. Annie Dogger 54 strafp., 6. Cor Sleeu- wenhoek 69 strafp., 7. Ben Mooi 87 strafp. Bromfietsen: 1. Duo Lap/Eelman 71 strafp. Poedelprijs: Mevrouw van Schie 210 strafp. Oosterend heeft het in de uitwedstrijd tegen SSV uit Stompetoren bijzon der moeilijk gehad. Maar liefst vier basisspelers ontbaken wegens vakantie afspraken en dat was duidelijk te merken. Voor rust ging het allemaal nog wel. SSV was wel sterker maar de SVO defensie speelde bijzonder gecon centreerd en de 0 0 ruststand was het resultaat. Na rust maakte SSV echter korte metten met de Oosterenders. De Gortbuukers moesten maar liefst vijf goals incasseren zonder daar iets tegenover te kunnen stellen. Onder leiding van de góed fluitende scheidsrechter C. de Dood ontspon zich in de eerste helft een aantrekkelijke wedstrijd. SSV had een veldoverwicht maar kon zich bijzonder weinig kansen scheppen. De Oosterend defensie met in het centrum de routiniers Piet Beuving en Bep Vonk dwong de SSV aanvallers voortdurend dor het midden aan te val len, waardoor vrijwel iedere aanval voor tijdig onschadelijk gemaakt kon worden. Die enkele keren dat een SSV aanval ler de Oosterend defensie te slim af was, voorkwam de uitstekend keepende Roel Veldman dat er gescoord kon worden. Oosterend zelf kreeg slechts spora disch enkele kansen. Voortdurend werd geprobeerd met lange trappen Johan de Waard te bereiken, maar de Oósterender spits stond te geïsoleerd om echt ge vaarlijk te kunnen zijn. Eén van de betere kansen kreeg eigenlijk Piet Graaf maar zijn schot ging net naast. Vlak voor rust nam SSV bijna nog de leiding via een in zet van P. Nicolay. Roel Veldman was al gepasseerd maar Piet Beuving voor kwam een achterstand voor zijn ploeg door de bal op het laatste moment van de doellijn weg te trappen. Fouten Na rust was het snel gedaan met de Oosterenders. De voor rust zo betrouw- Als eersten eindigden donderdaga vond bij het klaverjassen in restaurant Azië de dames Slijderink en De Ruwe met 7289 punten. Het koppel Th. Witte en J. Witte scoorde 7126 punten en werd tweede. Het paar F. Hopman en P. Kooi man behaalde 7027 punten en eindigde als derde. Met 7027 punten werd het koppel G. Festen en C. Bakker vierde. Vijfde werden A. Dijker en N. Koomen met 7001 punten. Stand tweede periode: Echtp. P. v. Heerwaarde 35336 Th. Witte-J. Witte 35264 C. Bakker-G. Festen 34370 Dames Ofrein-Biesboer 34235 A. Dijker-N. Koomen 33754 Dames Huisman-Boersen 33638 J. Witte-W. Witte 32964 Echtp. J. Spaans 32915 C. Merckx-J. Boogaard 32800 F. Witte-R. Kleinveld 32796 Totaalstand: Echtp. P. v. Heerwaarden 93855 Th. Witte-J. Witte 91095 F. Hopman-P. Kooiman 90070 H. Bakker-C. Vinke 88204 Dames Vermue-Timmermans 88170 Voorlopige eindstand 1-5 Dames Huisman-Boersen 88019 Echtp. J. v. Heerwaarden 87501 J. Witte-W. Witte 87200 G. Festen-C. Bakker 87137 A. Dijker-N. Koomen 86896 baar spelende defensie maakte onmid dellijk na het begin van de tweede helft twee onverwachte fouten. SSV profi teerde direct en na enkele minuten spe len keek SVO tegen een 2—0 achter stand aan. Bovendien raakte Oosterend doelman Roel Veldman bij de tweede goal dermate geblesseerd dat hij het veld moest verlaten. Piet Beuving nam zijn plaats onder de lat in. Oosterend probeerde nog wel wat terug te doen, maar de overtuiging ontbrak in het spel van de Oosterenders. Al vrij snel scoorde SSV nog twee keer en de strijd was gestreden. Het spel aan Oosterendzijde werd steeds rommeliger. Verdedigers trokken naar voren om nog wat aan de te leurstellende stand te doen, maar verder dan een kans voor Johan de Waard en een bijna-doelpunt van Piet Graaf kwa men de Oosterenders niet. In de slotfase liep SSV zelfs nog uit naar 5—0 via een doelpunt van R. Insing die de bal vanuit de lucht keihard langs doelman Beuving schoot. Judoclub Shima ontvangt zaterdag 21 januari in het kader van uitwisselings wedstrijden de zustervereniging uit Callantsoog. Van 9.30 tot ongeveer 12.30 uur zal de sportzaal De Ferrever in Den Burg het schouwtoneel zijn van wedstrijden in di verse gewichtsklassen. Toegang voor belangstellenden is vrij. De zaaltraining van honkbalvereniging Texla gaat deze week weer van start. De junioren kunnen als eersten de handen uit de mouwen steken. Op donderdag 12 januari begint de training in sporthal Ons Genoegen om 16.15 uur. Het jeugdteam gaat dit jaar voor de tweede maal aan de honkbalcompetitie deelnemen. Hoewel er vorig seizoen af en toe flink verloren werd, zag de Texelse jeugd toch kans de laatste plaats te ontlopen. Op zich een hele prestatie. Voor het komende sei zoen zijn de verwachtingen, afhankelijk van de indeling, hoger gespannen. Het team zal beter op elkaar ingespeeld zijn, terwijl er behoorlijk aan de techniek en de taktiek geschaafd kan worden. Wie geïnteresseerd is in honkbal is van harte welkom op bovengenoemde tijd. De ju nioren leeftijd loopt tot en met 17 jaar. In de kennismakingsperiode kan er van het materiaal van de vereniging gebruik ge maakt worden. De seniorentraining begint een week later. De juiste tijd en plaats worden nog bekend gemaakt. Voor verdere informa tie kan men terecht bij P. G. Schneider, De Kuil 1, Den Hoorn, tel. 02220-311. Tennisclub Deuce hield zaterdag een snerttoernooi op de kunstgrasbanen bij sporthal Ons Genoegen. De toernooilei- ding had een spelschema opgesteld die elke vorm van competitie op de eind rangschikking onmogelijk maakte. Het ging bij Deuce om het spel en niet om de knikkers. Er waren geen prijzen voor de beste spelers en door een rouleer systeem had niemand meer zicht op de eindresultaten. Er namen 32 tennissers deel aan deze koude, maar, vooral door de kommen hete snert, Zondag speelde rugbyclub Overzee in Amsterdam tegen het sterke team van Ascrum. Er werd gespeeld op een zeer zwaar, modderig veld waar geen gras meer op te vinden was. Overzee, dertien man sterkj was niet opgewassen tegen het technisch spelende Amsterdam. De vier man tellende lijn kreeg een nog moeilijker taak toen Ron Daalder het veld in de eerste helft moest verlaten in verband met een blessure aan het hoofd. Mede daardoor kon Ascrum makkelijk passeren en scoren. Na een moeizame eerste helft met een achterstand van 32—0 drukte Cor Jon- gejans de bal glijdend over de lijn. De confersions bleven door beide teams on benut daar men eerst emmers prut moest verzetten om de bal van de grond te krijgen. Deze letterlijk en figuurlijke vuile wedstrijd eindigde met 52 4 voor Ascrum. De eerste, viswedstrijd van 1984 werd gehouden aan de dijk bij Oudeschild en trok acht vissers. De vangsten vielen mee. Iedere deelnemer wist een visje te vangen maar Cor Huisman ving er niet één maar tien met een totale lengte van 182 cm. Tweede werd Map van der Zwaag met 40 cm vis. Derde werden Jan Heethuis en Frans Bos met 35 cm vis. Totaal gevangen 20 vissen met een leng te van 361 cm. De volgende viswedstrijd is op 22 januari aanvang 8.30 uur bij Dijkmanshuizen. De vereniging van Oud-leerlingen speelt het toneelstuk „Blondje in Kurho- tel" op zaterdag 4 februari in het Eier- landsche Huis en niet zoals in de lange termijn agenda was vermeld in hotel De Lindeboom. De Texelse juniorenkampioen Alkema heeft woensdag de begeerde Texel- trofee van het Nissan toernooi gewonnen. Alkema versloeg in de finale Hel der met 3—0. Derde werd Bouwbedrijf Visser en vierde het jeugdteam van Nissan. De organiserende vereniging Nissan kan met tevredenheid terug zien op het tweede juniorentoernooi. Het toernooi kende een zeer voorspoedig verloop en geen wanklank verstoorde het sportieve gebeuren. Acht teams waarcvan drie uit het rayon Den Helder traden woensdag aan in de sporthal Ons Genoegen voor de te spelen veertig wedstrijden. Bouw bedrijf Visser opende het toernooi tegen Gamma en kwam al vrij snel voor met 3 0. Niettemin deed Gamma wat het kon en wist de stand nog terug te bren gen naar 3—2 maar de winst ging ver diend naar Bouwbedrijf Visser. Deze ploeg moest alleen tegen poulewinnaar Nissan een 1 0 nederlaag incasseren. BMB, in dezelfde poule, statte sterk. Nissan had de grootste moeite om van deze ploeg de zege uit het vuur te slepen en won met 4—3'. Bouwbedrijf Visser schoot tegen BMB heel erg uit de slof, want de Heldenaren moesten hier maar liefst een 7—0 nederlaag incasseren. Gamma moest ook tegen Nissan en BMB een nederlaag incasseren. In poule B speelden Helder, WGW, Alkema en Cafeetje. Cafeetje had de pech om in de zwaarste poule geloot te zijn. Al kwam dat in de eerste wedstrijd niet tot uit drukking in het gelijke spel tegen Alke ma. Helder bleek al gauw tot de favorie ten te behoren, getuige de overwinning met 2—0 op WGW. Daarna moest Alke ma tegen Helder. Alkema moest winnen om nog enig uitzicht op de kruisfinale te behouden. In deze wedstrijd toonde Al kema aan waarom men nog ongeslagen de junioren A klasse aanvoert. Met goed geconcentreerd zaalvoetbal speelden de Texelaars Helder naar een 2 0 neder laag. Ruud Beerling stelde in deze wedstrijd zijn kandidatuur vast voor de titel van meest waardevolle speler van het toernooi. Evenals de aanvoerder van Helder die ook een sterk toernooi speelde. Kruisfinale De laatste twee wedstrijden van de beide favorieten werden zonder een pro bleem gewonnen. Alkema versloeg WGW met 6—0 en Helder wist een 3 1 zege te bewerkstelligen op WGW, zodat de beide winnaars zich met Nissan en Bouwbedrijf Visser plaatsten voor de kruisfinale. De eerste kruisfinale ging tussen Nissan en Helder. Helder dat fa voriet was nam al na een paar minuten een 1—0 voorsprong en liep uit naar 2—0. Nissan hield de zenuwen echter goed onder bedwang en speelde een goede wedstrijd en wist naderbij te ko men met een doelpunt van Bas Vaars. Enkele minuten voor het einde van de wedstrijd kreeg Nissan een vrije schop. De Nissan spelers waaierden breed uit over het veld, daarmee de Helder verde diging voor problemen stellend, en uit deze voortreffelijk genomen vrije schop wist Eric Pekel de bal achter de Helder keeper te schieten. Strafschoppen moesten de beslissing brengen. Helder was iets gelukkiger dan Nissan en wist deze penaltyreeks in hun voordeel te beslissen. De tweede kruisfinale ging tussen Alke ma en Bouwbedrijf Visser. Ook hier ken de men een duidelijke favoriet. Alkema begon voortvarend. Het was dan ook verrassend dat Bouwbedrijf Visser een 1—0 voorsprong, een doelpunt van Eric Witte, nam die echter al snel teniet werd gedaan door twee treffers van Alkema. De jongere spelers van Visser bleven echter knap in de wedstrijd mede dankzij het mooie keeperswerk van Pim van Heerwaarden die achterstand lang wist te voorkomen. Het duurde dan ook lang voordat Alkema 3 1 wist te scoren, zich plaatsend voor de finale. De wedstrijd tussen de zevende en achtste plaats ging tussen BMB en Gamma die beiden herkansingsronden verloren hadden van respectievelijk Cafeetje en WGW. BMB en Gamma kwamen tot een 2—2 ge lijkspel zodat penaly's de beslissing moesten brengen. BMB toonde zich hier het sterkste in en men wist beslag te leg gen op de zevende plaats. Om de vijfde en zesde plaats streden WGW en Ca feetje. WGW won in een spannende wedstrijd met 1—0. Niet normaal De kleine finale was tussen Bouwbe drijf Visser en Nissan. Nissan vatte de wedstrijd te licht op (of had te veel gege ven tegen Helder) maar wist niet het normale peil te bereiken. Dit in tegen stelling tot Bouwbedrijf Visser dat met veel inzet en goed spel de derde plaats voor zich opeiste. Alkema had duidelijk zijn zinnen gezet op de Texeltrofee want ook in de finale startte men voortvarend tegen Helder. Met goed spel en vlot combinerend werd de tegenstander in de verdediging gedrukt. De spaarzame tegenaanvallen stichten nauwelijks ge vaar voor de goed spelende defensie. Jasper Joosten bracht Alkema op een 1—0 voorsprong en Ronald van de We tering en Marcel Bakker brachten de eindstand en de beker in het bezit van Alkema. Een prima resultaat als men be denkt dat Helder nog kort geleden een groot toernooi in Den Helder won waar alle juniorenteams in deze leeftijdsklasse aan meededen. Tijdens de prijsuitrei king, die verricht werd door de voorzitter van de zvv Nissan, de heer Tjepkema, werden ook de beste keeper en meest waardevolle speler bekend gemaakt. De meest waardevolle speler van dit toer nooi werd Ruud Beerling van Alkema. Voor de titel van beste keeper had de technische commissie meer kandidaten. Het ging hier vooral tussen twee kee pers. J. Makelaar van Helder en Erwin Zoetelief van Alkema. De toernooilei- ding en de technische commissie beslo ten na lang overleg de titel aan Erwin Zoetelief te geven omdat het opbouwen de spel van de Alkema keeper iets beter was. Tijdens de prijsuitreiking werden de scheidsrechters de heren Androg, Vre- devoort en Le Noble bedankt alsmede de sponsors La Casserole en de Vitami nebron. Tijdens het toernooi werden er negentig doelpunten gescoord waarbij R Stam van BMB met negen doelpun ten het meest de keeper wist te passe ren. Arnold Kaercher van Cafeetje bracht misschien wel de meest opvallen de prestatie op zijn naam door in de wedstrijd tegen BMB maar liefst zeven keer te scoren. Het Nissan juniorentoer nooi krijgt een vervolg. Alleen wordt de leeftijdsgrens de volgende keer watr ho ger. Het wordt volgende keer een -,,echt" toernooi voor B-junioren met teams uit heel Noordholland. De contacten zijn daarvoor al gelegd en men heeft al toe zeggingen binnen van clubs uit heel Noordholland. Ver van zijn geboortegrond zien we Al fredo in de openingsscène van deel 2 proeven van de decadentie der twintiger jaren. In het milieu van zijn cocaïne snui vende oom, voelt hij zich met zijn slappe karakter als een vis in het water. Door de dood van zijn vader wordt hij met plotse linge verantwoordelijkheid en autoriteit bekleed. Hij trouwt met Ada. Het fas- cistenpaar Attilla en Regina (door Berto- lucci zijn „dorpsversie" genoemd van het echtpaar Macbeth) dringt ondertus sen de familie binnen. Hun haat en wreedheid wordt steeds duidelijker en ontaard in de moord op een kleine jongen. Olmo wordt door zwarthemden afge tuigd en Alfredo weigert in te grijpen. Ada wendt zich af van haar echtgenoot en vlucht in de drank. De herst is voorbij en de grijze kou sluipt aan. Zo gaat het af op de tweede wereldoorlog waarin Attilla en zijn makkers zich kunnen hou den aan hun onheilspellende belofte, ge daan aan het einde van Novecento deel Het kwaad escaleert en de oorzaak ligt in de zwakheid van de rijke bourgoi- sie én de machteloosheid van de arbei ders. Opende Betrolucci zijn eerste deel met de wraak der boeren op Attilla, de zelfde beelden ronden het complete werk af. Na een korte epiloog waarin de hoogbejaarde Olmo en Alfredo ruziënd door de velden gaan, is er nog maar wei nig grond voor optimisme. Enkele ogen blikken daarvoor hebben we Alfredo's gezicht kunnen zien, als hij tegen het ontwapende joch (dat hem wegens col laboratie wilde neerschieten) zegt: „Er zullen altijd meesters blijven". Deel 2 van dit meesterwerk donderdag in Filmgan- ger, aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7