Psychologe R. Postma vestigt zich op Texel 02220-2066 Welzijnsstichting Contingent bijna helemaal naar Bouwfonds-plan Wij zoeken een bezorger voor Waalenburg Bij brand en spoedeisende ambulance: PUINHOOP )e VERVOLG VAN PAG.l S.V. Texel wil kleedkamers weer verhuren Mevrouw Post ma in haar voorlopige spreek- Woningwetwoningen Premiekoopwoningen berging. Bejaardenwoningen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 JANUArNSD' Sinds kort is de hulpverlenende sector op Texel verrijkt met een psycholo ge. Mevrouw R. Postma, afgestudeerd in de richting Klinische Psychologie aan de Universiteit van Groningen, heeft zich als zelfstandig praktizerend psychologe voorlopig in Oosterend gevestigd. Bij gesprekken met vrien den en later met huisartsen merkte ik dat op het eiland behoefte aan derge lijke hulpverlening is. Dat gaf mij de mogelijkheid om aan het werk te raken, wat met het huidige overschot aan psychologen bepaald niet makkelijk is". tueel meerdere gesprekken stellen we dan vast hoe de behandeling eruit moet zien, hoelang het ongeveer zal duren en hoeveel en hoe vaak er gesproken moet worden. Dat leggen we vast in een the rapiecontract, waarin ook een bedrag per consult wordt afgesproken, dat va rieert, afhankelijk van het inkomen van de cliënt van ca dertig tot vijftig gulden per keer". Crisis Mevrouw Postma is overigens be reid een flinke leemte in de Texelse geestelijke gezondheidszorg op te vullen, namelijk het optreden bij cri ses, dus de acute geestelijke noodsi tuaties. Tot nu toe werd die taak door maatschappelijk werk, de huis artsen en de politie vervuld, maar het maatschappelijk werk is alleen op spreekuren en moeilijk daarbui ten te bereiken, de huisartsen heb ben voldoende andere spoedeisende zaken in hun portefeuille en opvang door de politie, hoe optimaal dat ook geregeld is, is voor mensen in psychische nood nu eenmaal niet de meest ideale vorm kamer, een voormalige wachtkamer van dok ter Barnard. Voor veel mensen is het niet duidelijk wat het verschil tussen een psycholoog en een psychiater is: ,,Een psychiater is een arts die zich heeft gespecialiseerd in geestesziekten terwijl een psycholoog afgestudeerd is in een sociale weten schap en dus geen arts is. Het verschil in werkwijze is niet zo makkelijk aan te ge ven, behalve dan dat een psychiater ook met medicijnen werkt. Ik mag geen me dicatie voorschrijven omdat ik geen arts ben. Verder zijn er vrij veel overlappin gen, ze kunnen beiden zowel in inrich tingen of ziekenhuizen als in de ambu lante geestelijke gezondheidszorg werk zaam zijn (ambulant betekent dat de pa tiënt of cliënt niet is opgenomen Red.) en ze kunnen beiden therapie ge ven. Een psycholoog, een psychiater of een maatschappelijk werker die zich dan weer specialiseert op dat geven van the rapie, heet psychotherapeut. Dat is over igens nog geen beschermd beroep, hoe wel daar wel aan gewerkt wordt". Mevrouw Postma is klinisch psycholo ge, dat wil zeggen dat zij zich vooral be zighoudt met patiënten die bijvoorbeeld bij een ziekenhuis moeten aankloppen om hulp. Dat zijn merendeels volwasse nen. Ze is overigens niet aangesloten bij een hulpverlenende instelling. Wel heeft ze inmiddels contacten gelegd met de psychiatrische afdeling van het Gemini ziekenhuis in Den Helder. Het kan in de toekomst voorkomen dat patiënten van daar naar haar doorverwezen worden. Huisarts Meestal zullen haar cliënten echter door de huisartsen worden gestuurd. Met de eersten heeft zij contact gelegd via dokter L. Barnard, bij wie ze nu ook tijdelijk gehuisvest is. „Geestelijke ge zondheidszorg is op Texel een bijna braakliggend terrein. De Texelse huisart sen hebben soms erg goed werk ver richt, ze voeren gesprekken als dat nodig is, maar zij zijn dan de énigen die dat doen". De zelfstandige vestiging van me vrouw Postma houdt in dat haar consul ten niet door het ziekenfonds worden vergoed: „Ik heb daar wel een verzoek voor ingediend bij het ziekenfonds, maar dat is nog afwachten. Volgens de mi nister zijn de RIAGG's voldoende voor het behandelen van de geestelijke volks gezondheid (Regionaal Instituut Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg). Daarom worden zelfstandige hulpverle ners zoals ik niet door het ziekenfonds vergoed. Met mensen die bij mij komen ga ik eerst praten om vast te stellen wat de problemen zijn. Dat kan uiteenlopen van relatieproblemen tot angsten, fo bieën. Op grond van dat eerste, of even- Wij zijn op zoek naar iemand, die de Texelse Courant wil bezorgen in Waalen burg: Nieuwlanderweg, Postweg (de Driehoek), Ruigendijk, Pijpersdijk, deel Mienterglop, Oude Dijkje en Maaikeduinweg. Hier wonen totaal ongeveer 50 abon nees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont, bijv. scholier. De kranten moeten donderdag- en dins dagmiddags even na 15.00 uur in de drukkerij in Den Burg worden opge haald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere informatie terecht in ons bedrijf. „Ik ben me er natuurlijk van bewust dat dit onbetaald werk zou zijn, mijn cliënten beginnen altijd pas te betalen als er een contract is opgesteld". Men sen die acuut behoefte aan opvang heb ben kunnen mevrouw Postma bereiken bij dokter Barnard, Kotterstraat 24 in Oosterend of per telefoon (02223) 234. Haar voornaamste bezigheid zal ech ter zijn het bespreken van problemen waar cliënten zelf niet meer uitkomen. Willen en kunnen „Eigenlijk komt het erop neer dat ik probeer meer evenwicht te scheppen tussen wat mensen willen bereiken en wat ze kunnen bereiken. Als iemand iets graag wil maar hij kan het niet (of omge keerd) ontstaan probleemsituaties die vaak niet zomaar te overzien zijn. Door gesprekken, therapieën, soms zelfs door het opgeven van een soort huiswerk, proberen we dan samen inzicht te krij gen in de problematiek. Uiteindelijk moet iedereen zelf zijn problemen oplos sen, maar ik kan handvatten aanreiken die dat makkelijker maken". Mevrouw Postma heeft inmiddels in diverse situaties ervaring opgedaan met hulpverlening. Zo werkte zij part-time bij de reclassering in Groningen om mensen te begeleiden: „Dat zijn echt niet alle maal ex-gedetineerden, zoals vaak ge dacht wordt. Vaak moeten ze nog zitten of hebben ze geen vrijheidsstraf maar is de behoefte aan opvang wel levens groot". Ook maakte zij deel uit van een universitaire werkgroep die bezig was met de problematiek rondom scheidin gen: „Je praat dan met mensen, eerst of ze het echt wel willen en zo ja, hoe je een zindelijke communicatie tussen de partijen tot stand kan brengen". Verder gaf ze nog een paar uur per week les aan leerling-verpleegsters. Spreekuur is in het Groene Kruisge- bouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg, tot zij een eigen woonruimte heeft gevonden met de mogelijkheid een spreekkamer aan huis te hebben, elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. [Met purant puwki WOl huldi< .m. istijds 'i krijc Deze ni e «pc wor I I d ek t Drukkerij Texelse Courant Warmoesstraat/ Parkstraat tel. (02220) 2741. Het contingent van 52 woningen dat Texel dit jaar mag bou wen zal (op een na) helemaal worden gebruikt voor de verwe zenlijking van de tweede fase van het Bouwfondsplan in Den Burg noord-west. Het gaat hier om de tweede ring van de 'kra keling', te realiseren op het nog braakliggende gebied naast het bejaardenhuis Sint Jan. Voor dit terrein heeft de architecten groep architectenbureau Breed, Treffers en Wever uit Alkmaar een plan van 65 woningen ontworpen. Dat zijn er dus 14 teveel voor het kontingent. Voor dat pro bleem moet nog een oplossing worden gevonden. Wellicht zullen dit woningen in de vrije sector worden. Samen Van de 51 woningen die volgens kon tingent kunnen worden verwezenlijkt zijn er 18 woningwetwoningen, 8 wonin gen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens (HAT-eenheden), 6 bejaardenwoningen en 19 premiekoop A woningen. Het gaat hier om een geza menlijk projekt van Woningbouwvereni ging (waarvoor de woningwetwoningen en de HAT-eenheden worden gebouwd), de Stichting Bejaardenzorg (die de be jaardenwoningen laat bouwen) en het Bouwfonds zelf. Welke aannemer de woningen gaat bouwen, staat nog niet vast. In eerste instantie zouden de Wo ningbouwvereniging, de Stichting Be jaardenzorg en het Bouwfonds ieder een eigen aannemer zoeken, maar dat gaat vrijwel zeker niet door omdat dit te duur uitpakt. Texelse aannemer Eén aannemer voor het hele projekt lijkt derhalve het meest waarschijnlijk. Onder meer het bouw- en timerbedrijf Visser uit Oudeschild (dat ook de eerste fase van het Bouwfondsplan tot tevre denheid heeft uitgevoerd) hoort tot de geïnteresseerden. Er wordt echter nog volop gerekend waarbij het zeker niet is uitgesloten dat het werk naar een over- kantse aannemer gaat. Het gemeente bestuur en andere betrokkenen zouden het zeer toejuichen als het werk op Texel bleef, maar als het prijsverschil te groot wordt :odat de huren, resp. koopsom men veel hoger uitvallen) laat men het belang van de laagstmogelijke woon lasten prevaleren. De ene woning van het contingent, die elders op Texel wordt gerealiseerd, betreft het huis dat in opdracht van de Stichting Dorpsherstel zal worden ge bouwd achter Schoolstraat 5 in Oosterend. dat het gezeur om meer lesuren begrij pelijk maar verder geen groot probleem was. De raad heeft vastgesteld dat het niet meer dan zoveel uren per jaar mo gen zijn en dat standpunt wordt niet ge wijzigd. „Zo houden we het toch in de hand?", vroeg Terpstra. Hij maakte zich verder geen zorgen over het welzijn van de Texelaars zolang het bestuur van de Welzijnsstichting actief blijft. Meer pro blemen zag hij als er verder moet wor- denbezuinigd. „Dan gaat het bestuur protesteren en dat is lastig voor ons. Het is echter hun taak te vechten voor wel- zijnsgeld". Terpstra vond dat de perso neelsproblemen niets met de college argumenten te maken hebben. „Het duurt lang maar ze komen er met elkaar wel uit. Arbeidsconflicten over salaris sen hebben tegenwoordig veel tijd nodig omdat het zo ingewikkeld is". - - Ruggegraat Joop van der Meer vap. de VVD vroeg of de Stichting met louter een advise rende taak nog wel 'ruggegraat' heeft. Zegers zei dat de Stichting ook in de toe komst zeer belangrijk zou blijven voor het welzijnsbeleid. „Er moeten alleen wat oneigenlijke taken weg". Net als Terpstra vond Peter Bakker van de PSP dat „het de baas kunnen spelen" een belangrijk college-argument was om ver anderingen door te voeren, in de Sint Jan Plattegrond van de tweede fase van het Bouwfondsplan, waarvan de uitvoering na langdurige problemen nu aanstaande lijkt. Te onderscheiden zijn de woningwetwoningen gestreeptde HAT-eenheden (geruit) en de premie koopwoningen (gestippeld). In zwart aangegeven zijn de twintig woningen die bejaardenwoningen zouden moeten worden, maar volgens het contin gent is slechts de uitvoering van zes stuks mogelijk. Voor dé overige huizen moet dus nog een oplossing worden gevonden. I doelstelling van de Stichting wordt gesproken over een maximale stimule ring van het verenigingsleven en de hui dige structur van de Stichting is een ge volg van de wet op de democratisering. „Democratie houdt niet op bij het ge meentebestuur en ik ben blij dat deze Stichting van burgers zeer democratisch is". Bakker vond dat er alleen gesproken kan worden van technische mankemen ten. De personeelsvertegenwoordiging in het bestuur zit er pas en het verloopt allemaal moeizaam. „Dat is een kwestie van tijd. ledereen moet aan die situatie wennen, maar de huidige personeelsdis- cussies vloeien wel voort uit een scheef gegroeide situatie". Eén tarief Bakker noemde een aantal financiële consequenties als het Stichtingsperso- neel ambtenaar wordt. De muziekschool wordt dan voor het rijk formeel een ge meenteschool en dat betekent dat er één tarief moet komen voor de leerlin gen. Lesgeld naar inkomen accepteert, het ministerie dan niet- meer.. De laagst betaalden gaan vijftig procent meer be talen voor muziekonderwijs en de hoogste inkomens de helft van het hui dige bedrag. Het werklozenproject wordt door het rijk betaald en als pro jectleider J. Brandenburg gemeente ambtenaar wordt komen alle project kosten op rekening van de gemeente. Wethouder Zegers moest dat laatste ontkennen omdat het MZW een zelfstandige organisatie is. De rijkssubsi die blijft komen; alleen is het de vraag bij wie Brandenburg in dienst moet treden, want hij is nu ondergebracht bij de Stichting. Bakker zei dat de toestanden rond de salariëring ook eenvoudig zijn op te los sen. Het verantwoordelijke personeel op de afdeling culturele zaken komt tijd en kennis tekort en men zou deze mensen met cursussen kunnen bijspijkeren. Een andere mogelijkheid is de personeelsad ministratie in handen te geven van de landelijke welzijnsorganisatie Gamma, waarbij veel van dergelijke instellingen zijn aangeloten. Dat kost 783,— per per soon per jaar en dat kost de Wel zijnsstichting dus ongeveer 2500 gulden. Wethouder Zegers noemde het laatste voorstel een goede suggestie die hij wil de onderzoeken. Het feit dat de muziek school gemeentelijk zou worden was hem bekend en hoe de tarieven dan moeten worden vastgesteld wist hij nog niet. „Voor de laagstbetaalden moeten we een oplossing zoeken". Te ver Mevrouw R. Huitema-Vos van het CDA was ook niet lovend over de plan nen van het college. „Dit gaat ons veel té ver". Ze memoreerde dat het CDA juist in dit werk voor gespreide verant woordelijkheid is en particulier initiatief ondersteunt. De welzijnsstichting is een goed voorbeeld hoe het moet. „De plannen komen vanuit de basis naar bo ven en niet andersom. Dat vindt onze fractie uitstekend". Wel vond ze dat er een duidelijke taakomschrijving moet ko men voor het personeel op de afdeling Culturele Zaken. Mogelijk dat het bestuur meer ambtelijke steun behoeft bij het uitoefenen van haar taak was een andere opmerking van mevrouw Huite- ma, die zich kon voorstellen dat de vraagstukken die de Stichting onder ogen krijgt dikwijls zeer moeilijk zijn. „De Welzijnsstichting is een verworven heid die we moeten behouden". Rond de CAO-problemen lopen diverse onder zoeken en daardoor is de rust onder de werknemers teruggekeerd. Zegers zei dat het inderdaad rustig is aan het perso- neelsfront maar hij had de angst dat de conflicten zich zullen herhalen. De taken op de afdeling Culturele Zaken scheiden leek de wethouder in de praktijk prac- tisch onmogelijk. „Die mensen geef je ook niet zomaar een andere status". Dat de storm flink heeft huisgehouden. deze voormalige boerenschuur op c/e9 Pontweg-Van der Sterrweg. Er waren JijkSf dakplaten weg, maar deze puinhoop onfpan afgelopen weekend..... tf00r wor Cor Dros, die Paul Kikkert voori00' Belang in deze commissie verving,Pe N vooral benieuwd naar de financiële>'^e sequenties van het collegevoorstel.Pok vond de Texels Belang-man de m!tur van de secties belangrijk („Dat zij mensen waar je mee moet werkeMn hij wilde hun oordeel afwachten.!qerr kon zich echter niet aan de indruk;^ trekken dat de huidige problemen isch, Welzijnsstichting een gevolg zijn végp algemene bezuinigingen. Enkele \y/2 geleden, zo redeneerde hij, zoudeicat( salarissen van het personeel waarsi jjao lijk snel door de gemeente worden en" gevuld. Wethouder Zegers was hetna|, Dros eens en kon aan het einde veL|e vergadering nog wel meedelen da?qav ministerie zich de personeelsprobleL0 had aangetrokken. Voor de'overscmef( ling naar een ander pensioenfonds WVC 50 mille beschikbaar gesteld.! bedrag waar de Stichting ook vol# jaar op kan rekenen. Mevrouw Huitj herhaalde haar argumentatie dat dei dige knelpunten moeten worden o$ lost en dat de Stichting in de huil vorm moet blijven bestaan. Terpstra Bakker bleven ook bij die mening wai de PSP-er aanvoerde dat door het c< geplan de situatie nog onduideli wordt. Bakker vroeg de wethouder i het college nu exact wil toevoegen I het huidige welzijnswerk. P. Zeg* „Dat zeg ik liever niet want dan maa slapende honden wakker". S.V. Texel wil haar nieuwe kli kamers aan toeristen verhuren ii zomer. Toen de oude kantine no gebruik was gebeurde dat va maar de gemeente heeft bij het ai ven van de bouwsubsidie voor nieuwe kleedkamers bedongen ze niet verhuurd zouden mogen v den. Een en ander kwam ter spr tijdens de sportraadsvergadei gisteravond. De Sportraad was mening dat verhuur zou kunr omdat de subsidies nü flink gel worden maar de gemeente hl destijds duidelijke taal gesproke' De vereniging zal dus op een am manier aan fondsen moeten zien te men. Sportraad-penningmeester J Huygens lichtte toe dat het tekort ruim twaalfduizend gulden dat met verhuur gedekt zou moeten worden t ontstaan uit 'echte' sportkosten. Di mee bedoelde hij dat de opbrengs dus bijvoorbeeld niet gebruikt zou worden om de bierleverancier van nieuwe kantine af te betalen. Overigens is een wat tegenvalle' omzet in de kantine voor de verenig ook een reden om weer te willen ven ren. Dat bleek uit een toelichting die tegenwoordiger veldsporten Rein St gaf: „De mensen hebben minder ge dus geven ze, ook in de kantine, min uit. Belangrijker is overigens dat de w houder ons uitgedaagd heeft vorrf van zelfwerkzaamheid te vinden om door de subsidie-korting ontstane ga dichten en daar zijn we nu mee bez Verhuur van de oude kleedkamers hoort nog steeds tot de mogelijkhe omdat daar geen beperkingen voor den. Die zijn er ook niet voor de niei kantine, zodat die eventueel ook n verhuurd zou kunnen worden. De vf niging wil dat liever niet, maar, zo re neert men, in geval van nood moet d mogelijkheid wel aangegrepen word

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2