rexelse dub viert 25-jarig bestaan Rotary leerde leven net de vooroordelen sr c.,ubiunch. w-dt b°^ UUARI IJ DAG 20 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Bnu 18.50 rnel )ver de Rotaryorganisatie hebben veel mensen een uitgesproken deel. Vrij algemeen wordt aangenomen dat het een club is van ka- jalkrachtige zakenlieden die geen enkel ander doel nastreven dan elijk voordeel, te behalen door elkaar bij allerlei transacties de bal te spelen en anderen uit te sluiten. Er zijn ook mensen die denken Idat Rotary een soort vrijmetselarij is of een sekte, die zich te buiten jtaan bizarre gebruiken. Minder vlijend is ook de opvatting dat een taryclub een genootschap is van antiek ingestelde lieden die liefda- iheid als hobby hebben en daardoor hun superioriteit ten opzichte anderen accentueren, een clubje weinig progressieve regenten die der de verraderlijke vlag van hooggestemde maatschappelijke idea- in feite alleen maar de eigen persoonlijke en zakelijke belangen vei- stelt zelfstandige beroep". Afgezien van het organiseren van 'beroepspraatjes' (waar bij een lid vertelt over zijn werk) en be zoeken aan bedrijven waar leden werk zaam zijn, zoekt deze commissie het niet zozeer in evenementen maar bevordert ry een stijve organisatie is waar weinig te lachen valt. Maar dat is nu juist niet het geval. De meeste Rotarians willen best toegeven dat de gezelligheid een belang rijk deel van het Rotary-genoegen uit maakt. Voorafgaand aan de wekelijkse ïuuiaiyaui iu aai I UC WeiUSINKSe Onder de leden van de nu 25 jaar staande Rotaryclub Texel gaan wel stemmen op om door meer voor- hting met deze negatieve veron- istellingen af te rekenen. Maar er zijn nstens zoveel leden die dat niet zo no- vinden omdat het toch niet helpt, ivendien zijn er veel mensen die ook zwaar hebben tegen Rotary op grond n feiten. Die feiten zijn dat het een sloten aangelegenheid is waar niet ie reen zich bij kan aansluiten. Alleen annen die in het dagelijks leven en flin- mate van verantwoordelijkheid dra- n kunnen ervoor worden gevraagd, swel degelijk een élite. Als ook maar nvan de zittende clubleden tegen een orgestelde nieuweling bezwaar heeft, mt hij er niet in. Er is dus sprake van lectie en alleen al het gevoel van jaloe- en achterdocht dat hierdoor bij bui- rstaanders wordt opgeroepen maakt onmogelijk dat een breed publiek verdeeld sympathiek tegenover Rota- zal staan. Over de reputatie van Rota- zou geen der leden zich zorgen ma- i, als niet af en toe de nadelen van die igunstige vooroordelen voelbaar zou- zijn, bijvoorbeeld bij het aanwerven nieuwelingen öf bij 'het voeren van ;ties waarbij óp de offervaardigheid in anderen een beroep wordt gedaan. Plichten Wie rotarian wordt, wordt niet in de atten gelegd. Rotary kent geen papie- n leden. Wie lid is, moet meedoen en principe bereid zijn alles aan te pak- in, zowel functies binnen de club als bij :tiviteiten naar buiten. „Rotary kent een nee". De aanwezigheid op de we- ilijkse clubbijeenkomst, elke dinsdaga- Dnd in „De Pelikaan" bij De Koog is anzelfsprekend. Alleen om dringende den mag je wegblijven. Op die aanwe- gheid, „attendance" genoemd, wordt :herp gelet. Er is zelfs een speciale at- indancecommissie die in actie komt als iden vaak absent zijn. Er wordt dan eïnformeerd wat de problemen zijn en s blijkt dat de motivatie te wensen verlaat, krijgt de betrokkene het advies bedanken. Dat laatste is overigens ilden of nooit noodzakelijk. De gemid- attendance wordt als belangrijke idicatie beschouwd voor het functione- envan de club. Aan het begin van elke lijeenkomst wordt uitgerekend hoeveel irocent aanvyezig is. De Texelse club leeft meestal een opkomst die tegen de tachtig procent ligt en dat is goed. de pecretaris reikt enkele keren per jaar aan ieder een overzicht uit waarop is te zien welke persoonlijke attendance elk lid in de afgelopen periode heeft geboekt. De allertrouwsten halen 100% of weinig minder. Het andere uiterste betreft de 'probleemgevallen', van 50% of minder. Dat wordt in veel gevallen voor lief geno men omdat de afwezigheid verband houdt met de beroepsuitoefening. Nioz- directeur Henk Postma bijvoorbeeld is vaak naar wetenschappelijke congres sen in het buitenland en moet dan op Texel verstek laten gaan. Overal welkom Overigens wordt veel gebruik ge maakt van de mogelijkheid om bij verblijf buiten Texel op bezoek te gaan bij een andere Rotaryclub. Alle leden hebben een gidsje met de adressen en tijden van clublunches elders en ze weten dat ze daarvan harte welkom zijn. Ook van de ze,attendance elders" wordt nauwkeu rig boekgehouden. Als bij het bezoek aan een 'vreemde' club in binnen- en buitenland blijkt dat daar nooit iemand anders van diezelfde club is geweest, voltrekt zich een kleine plechtigheid. Al le leden gaan staan en de bezoeker over handigt, onder het uitspreken van goede wensen, aan de voorzitter een vlaggetje van zijn club. Elke Rotaryclub heeft na melijk een eigen 'vaantje' waarop het in ternationaal bekende Rotaryembleem (het tandwiel met de zes spaken) staat en het symbool van de club. Het Texelse vaantje vertoont een kluut en bij de over handiging wordt stevast de hoop uit gesproken dat deze kluut „de Rotaryge- dachte zal helpen uitdragen". De bezoe ker krijgt ook een vlaggetje van de gast- club mee terug, als dat tenminste in het verleden nog niet is gebeurd. De aldus door de club verzamelde vlaggetjes staan tijdens de lunch op de tafels. Er zijn er een massa en dat levert een feestelijke aanblik op. Naast de atten dance wordt van elke Rotarian verwacht dat hij bereid is bestuurslid te zijn. Het bestuur wisselt elk jaar en alle leden moeten vroeg of laat elke functie gedu rende een jaar vervullen, al wordt deze regel soepel toegepast door rekening te houden met ieders kwaliteiten en mogelijkheden. Naast voorzitter, secretaris en pen ningmeester zijn er ook functies als „in komend voorzitter" (de voorzittter van het volgend jaar), de commissaris van orde en het lidmaatschap van diverse commissies zoals de eerder genoemde attendancecommissie (waar niet veel werk aan zit), de commissie voor vocati onal service, voor international service en voor community service. Die Engelse termen hangen samen met de Ameri kaanse herkomst van Rotary en blijven onvertaald omdat Rotary internationaal opereert. Dienen Vooral door de Community Service komt Rotary wel eens in het nieuws. De betreffende commissie organiseert acti viteiten die gericht zijn op het dienen van de gemeenschap, zodat openbaar heid moeilijk is te vermijden. Voorbeel den op Texel zijn de jaarlijkse actie „Geef Max de zak", het mede organiseren en begeleiden van de jaarlijkse vakantiewe ken die kinderen met spierdystrofie op Texel doorbrengen en het inzamelen van geld om in bepaalde behoeften te voor zien, zowel plaatselijk als in het (bui tenband. Ook bij de bezoeken van Noord-Ierse kinderen is Rotary in touw geweest. De commissie „International Service" houdt zich bezig met het be vorderen van internationale contacten: reizen naar en ontvangen van de con tactclubs, jeugduitwisselingen, jeugd kampen etc. Belangrijke activiteit van de Texelse International Service is het jaar lijkse internationale jeugdkamp op de boerderij van de heer Westermann in De Westen. Hier logeren jongelui uit diverse landen (met als doel elkaar en eikaars cultuur te leren kennen) en voeren in die tijd een of ander werkproject uit. Bijzon dere banden onderhoudt de Rotaryclub Texel met clubs in het Engelse Westmal- ling en het Westduitse Dortmund- Westentor. Het doel van Vocational Ser vice klinkt het meest vaag, maar is toch zeer kenmerkend voor Rotary: „stimule ring van vooruitstrevende en etische me thoden in het zakenleven en in het blemen in het bedrijfsleven waarbij mo raal en etiek in het geding zijn. Van Rota rians wordt verwacht dat zij rechtvaar digheid, eerlijkheid en leefbaarheid nastreven. Een zakenman die in een con currentiestrijd is verwikkeld, kan door de strikte toepassing van dat ideaal, in di lemma's geraken. Van belang voor de buitenwereld is dat een Rotarian zich geen fraude of andere vorm van grove oneerlijkheid kan veroorloven. De bijzon dere afkeer van zakelijke onbetrouwbaar heid hangt samen met de ontstaansge schiedenis van Rotary, de organisatie werd in het begin van deze eeuw in Amerika opgericht als reactie op de toe nemende vermenging van de onderwe reld met de zakenwereld. Onder het motto „Zaken zijn zaken" was ongeveer alles mogelijk en dreigde de maatschap pij door wantrouwen te worden be heerst. Rotarians willen bewijzen dat het anders kan, onder meer door zich dienstbaar op te stellen: „Service above all". Ontspanning Wie dit leest, denkt al gauw dat Rota- Het internationale symbool van Rotary: het tandwiel met de zes spaken. de periodieke 'kachelavonden' (uitleg el ders in dit artikel) bij de leden thuis heb ben vaak het karakter van een party en ook de jaarlijkse lady's night en de nieuwjaarsbijeenkomst zijn gebeurtenis sen waar het heel genoegelijk kan toe gaan en waar velen naar toeleven, al zijn er ook leden die daar niets van moeten hebben en haast demonstratief wegblijven. Wat gebeurt daar? Wat gebeurt er nu precies op die wekelijkse clublunch? Wordt daar (om sommige buitenstaanders te ci teren) alleen maar 'gevreten en gezo pen'? Het antwoord komt naar voren uit het hierna volgende verslag van een willekeurige bijeenkomst, die van dinsdagavond jongstleden. de lunch begint om 18.00 uur, maar al vanaf een half uur voor die tijd rijden de eerste auto's het parkeerterrein van „De Pelikaan" op. De Rotarians die eruit stappen vinden het informele halfuurtje vooraf aan de bar belangrijk. Hotelier Piet Keijser en zijn medewerkers schen ken en tappen. Soms krijgt iemand een borrel in de hand gedrukt die hij niet heeft besteld, dat is dan een rondje van een medelid dat die week jarig is ge weest of iets anders heeft beleefd dat gevierd moet worden. Er wordt geani meerd gediscussieerd. Het gaat over za ken, over de storm van die dag en over de zorgelijke economische toestand. De commissaris van orde luidt een bel, als teken dat men aan tafel moet in de aan- De bestuurstafel. Voorzitter Cor Rey ambtsketen draagt. is aan het woord. De Rotarytraditie wil dat hij een soort grenzende zaal. leder zoekt een plaatsje. Sommigen zitten altijd bij elkaar op de zelfde plek; anderen geen bewust tel kens bij een ander zitten. Opnieuw luidt de bel; stilte voor eventueel gebed. Ro tarians zijn snelle bidders, al na enkele ogenblikken kan worden aangevallen. De lunch is niet overdreven luxe. Er is meestal iets warms vooraf in de vorm van soep of een pasteitje, Verder enkele soorten brood, vlees, kaas, pindakaas en jam als beleg en koffie. Na een half uur neemt voorzitter Cor Rey het woord. Hij vertelt dat 33 leden aanwezig zijn, 72%. Geen gasten Er zijn deze keer geen gasten. Dat is bijzonder, want meestal bezoeken wel enkele Rotarians van elders de Texelse lunch, vooral in de vakantieperioden. Ze worden dan apart en met applaus be groet en als het contact met de betref fende vreemde Rotaryclub nieuw is, worden vlaggetjes uitgewisseld. Rey maakt vervolgens melding van leden die de afgelopen week jarig zijn geweest. Verjaardagen van vrouwen van leden krijgen nog meer aandacht. De jarige krijgt op de dag zelf bezoek van de voor zitter die bloemen komt brengen. Terwijl huishoudelijke mededelingen worden voorgelezen wordt in de zaal een stencil uitgereikt, het clubbericht zijnde een verslag van de vorige bijeenkomst en an dere mededelingen. Wie er de vorige keer niet bij is geweest, wordt aldus op de hoogte gebracht. Cor Rey, geflan keerd door secretaris Jan Beekman en ÏZÏZ!?'ffhandicapte kinderen die lijden aan spierdystrofie met vakantie op Texel. Leden van de Rotaryclub Texel organiseerden deze vakantie 1Texe,vakantie Gehandicapten. Er zijn Zns veVevolLr£^S^7^ van een vakantiehuis voor deze gehandicapten. pZ'r""*"wc/uoo'Je(:nKomst"UeHeli kaan". Leo van der Geest houdt het drieminutenpraatje. De rest van de avond wordt verzorgd door Henk Postma met een lezing over de op handen zijnde Sne/lius-expeditie in Indonesië waar het NIOZ bij betrokken is. penningmeester Siem Kooij maakt mel ding van ansichtkaarten die ontvangen zijn van leden op vakantie; de kaarten circuleren door de zaal. Onder de inge komen stukken is een brief van de direc tie van „De Pelikaan" waarin wordt meegedeeld dat de wekelijkse clublunch medio januari een gulden méér gaat kosten, wat een zorgelijke trek brengt op menig gezicht. De kosten van de clu blunch vormen het leeuwendeel van de totale kosten van het lidmaatschap; er komt dus nu weer vijftig gulden per jaar bij. Maar er bestaat alle begrip voor. De prijs per lunch is nog steeds billijk en „Piet Pelikaan" moet tenslotte ook leven. Drie minuten Vast onderdeel van het wekelijkse clubgebeuren is het „drie minuten praat je" te houden door een der leden, die daarvoor in de vorige bijeenkomst is aangewezen. De bedoeling is dat het be treffende lid vertelt wat hem de afgelo pen week in het bijzonder heeft bezig gehouden of wat hem emotioneel heeft beroerd. De beurt is aan Kees Harting van Rijkswaterstaat die natuurlijk vertelt over de kustafslag en het bezoek dat hij die middag kreeg van de camera ploeg van het NOS-journaaL Kees zegt er zich telkens weer over te verbazen hoeveel tijd en omhaal er gaan zitten in de NOS-opnamen in verhouding tot de luttele seconden die daarvan terug te vinden zijn bij de uitzending. Hij heeft deze keer speciaal iets moeten zeggen voor kinderen, dat zou er dan worden uitgehaald om in het jeugdjournaal te worden opgenomen. Kees is erg be nieuwd want bij de opnamen temidden van stormgeweld en stuivend duinzand ging het nogal moeizaam en Kees had problemen met het vinden van het voor kinderoren vereiste woordgebruik. Hij nodigt alle leden uit naar de tv in de aan grenzende lounge te lopen om te kijken wat er van de reportage is terecht geko men. Een ogenblik later zit het gezel schap geboeid naar het jeugdjournaal te kijken. De reportage over de kustafslag dient zich aan, maar Kees komt er hele maal niet in voor. Weggeknipt zeker! Veel hilariteit en ieder gaat weer naar zijn plaats terug. Kees rondt zijn bijdrage aan de avond af met het aanwijzen van een spreker voor de volgende week. Bedankje Cor Rey gaat verder met zijn medede lingen: een der leden heeft voor de club bedankt wegens het niet kunnen halen van de vereiste „attendance". Vervol gens krijgt de voorzitter van de program macommissie, Henk Heetveld, het woord. Hij doet mededelingen over de viering van het zilveren clubjubileum op vrijdagavond aanstaande in het Haven restaurant. Naast de eigen leden (met vrouw) zullen bijna vijftig gasten het feest meemaken, deels afkomstig van het vasteland. Na een officieel gedeelte met diverse sprekers is er een uitgebreid koud buffet. De rondvraag dient zich aan. Siem Bremer dankt namens zijn vrouw voor de bloemenhulde die de voorzitter op haar verjaardag heeft gebracht. Leo van der Geest vertelt dat Sietse Bakker de volgende dag in het ziekenhuis een ope ratie zal ondergaan. Hoofdschotel van de bijeenkomst is deze keer 'clubzaken'. Zoals de naam al zegt wordt dan gepraat over aangele genheden die met het functioneren van de eigen organisatie te maken hebben. Dat gebeurt eens per maand en het zijn niet de meest populaire avonden omdat het meestal nogal saaie kost is die aan de orde komt: mededelingen over Rota- ryactiviteiten elders in de wereld en vaste traditie de brief van de gouver neur, de baas van het Rotarydistrict waar Texel deel van uitmaakt. Die brief is bedoeld als extra motivatie. De Rotary- idealen of bepaalde aspecten daarvan worden onder de aandacht gebracht, echter op een wijze die nogal vaag- idealistisch in de nuchtere Texelse oren klinkt. Niemand vindt het dan ook erg dat de brief deze keer blijft liggen. Werving In plaats daarvan wordt uitvoerig gesproken over het aanwerven van nieu we leden. Bij Rotary is dat een hele pro cedure die zich een of twee maal per jaar aandient. Lidmaatschap is gebonden aan beroep of functie. Een beroep 'clas sificatie' genoemd, kan door slechts één persoon in de club worden vertegen woordigd, de belangrijkste reden van de enorme diversiteit binnen een Rotary club. Als ledenaanvulling of uitbreiding gewenst is (het streven is gericht op een ledental van omstreeks veertig) wordt, zoals dat heet, een nog niet vervulde classificatie opengesteld. Dat betekent dat voor die bepaalde beroepsgroep ie- •mand gevonden moet worden. De leden krijgen opdracht uit te kijken en moeten ieder de naam van een volgens hen ge schikte kandidaat invullen op een briefje. Op een klein eiland als Texel is de keus beperkt, zodat meestal meerdere leden dezelfde naam noemen. De aldus naar voren gebrachte personen worden door het bestuur 'voorgehangen', wat bete kent dat hun namen aan alle leden wor den bekend gemaakt en dat ieder in de gelegenheid is eventueel bezwaar tegen hun toetreding in te dienen. De betrok ken personen zelf weten op dat moment nog van niets. Komen er geen bezwaren, dan worden leden (meestal uit de kennissen- en relatiekring van de betrok kene) naar de man gestuurd om hem te vragen en om hem over de konsekwen- ties van het lidmaatschap te informeren. Lees verder PAGINA 9

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7