bmmissie teleurgesteld ver mislukken van axiverordening I I t k 1 Cursus stilleven schilderen VERVOLG VAN PAG. 7 Rotaryclub Invalidentoegang bij paal 17 vA «|;ommïssie: geen pjemeentegeld voor pcustbehoud Nieuwe wachtmeester Meer stroomlijn in politiek café? Opnieuw cursus „Opkomen voor jezelf" Meer rijksgeld voor riolering Den Burg Veerboot moest het opgeven Inbraken Maakt dok van Hans Boom teveel lawaai? Bevordering JARI igglDAG 20 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 tn mede, ichtigen, iden zijnl terug te! noemd, ister, iart. en een regeling te maken op punten waarover men het wel eens is. Tijdens de discussie kwam het plan naar voren om in de Dorpsstraat van De Koog en op de Groeneplaats in Den Burg een taxistandplaats te maken,' waar de taxi's in een ,,slang" achter el kaar kunnen staan en waarbij het de be doeling is dat de voorste steeds in aan merking komt voor het „vrachtje". Een soortgelijk systeem functioneert (onver plicht) vrij aardig op de veerhaven. Het vorige college had het plan voor de extra taxistandplaats al gemaakt, maar het werd toen op de lange baan geschoven. Gemeentewerken is nu weer met de uit werking bezig. Woensdag 1 februari start een cursus stilleven schilderen in d'Ouwe Ulo, 's avonds van 19.30 - 21.30 uur. Bij vol doende deelname zal ook 's middags les worden gegeven van 13.30 - 15.30 uur. Cursusduur 8 lessen. Kosten ƒ65,—. De stillevens zijn eventueel af te wisselen met figuur-of portretwerk. Opgave kan tot 28 januari bij cursusleider F. T. Vos kuil, telefoon (02220) 3296. Soms schrikken die konsekwenties af. De financiën kunnen een rol spelen. De contributie is altijd wei te dragen omdat deze afhankelijk is van het inkomen, de veel grotere som voor de lunches en en kele andere heffingen vormen een vast bedrag. Ook voelt lang niet iedereen er voor om naast de meestal drukke baan er andere verplichtingen bij te nemen en aangenomen mag worden dat ook het wel be- ontvarn inen om )e leden van de raadscommissie iden totjr ruimtelijk en huisvestingsbe- trafbaarj reageerden woensdagavond It teleurstelling op het voorstel i b. en w. om de gemeentelijke iverordening in te trekken. De lesten zagen echter in dat hand- zing van de verordening geen zin sft, omdat de vereiste eensge- Iheid onder de taxiondernemers is te bereiken, waardoor de ver- ===lening een dode letter is. De wens lam naar voren dat de gemeente plaats van de verordening met an te regels komt om toch bepaalde gecten van het taxivervoer te rege- j, met name de aangelegenheden arover de ondernemers het wèl is kunnen worden. Het belan- kste, een uniforme tariefregeling, echter van de baan. Die tarieven voortaan vrij. Wethouder Daan Schilling herinnerde an dat de gemeentelijke verordening s bedoeld om nauwe samenwerking sen de taxibedrijven te stimuleren, de in het belang van die bedrijven zelf dat bij een gezamenlijke aanpak (taxi- itrale) veel efficiënter en dus voordeli- gewerkt zou kunnen worden. Maar ondernemers willen niet. Schilling zei de ondernemers het ooit wel is worden, ze naar de gemeente kun- fi stappen. Ze kunnen dan alsnog op e medewerking rekenen. JIGerbrand Poster vond het treurig dat Iverordening wordt ingetrokken na al I werk en de eindeloze besprekingen I eraan zijn besteed. Hij stemde nog jtmet het intrekken in. „Zwak" jGelein Jansen wilde weten hoe de on- Jrnemers zelfs over intrekking van de rordening denken. Hij kreeg antwoord -n taxiondernemer Martin van de We- vvyqaPng, die met enkele collega's op de ^^Jïiblieke tribune zat. Van de Wetering Kfer blijk van het nogal zwak van de uol «rneente te vinden om de verordening pubirake vooroordeel jegens Rotary een Zeevoeren. Hij zei dat hij en twee ande- negatieve rol speelt, vooral in kringen «collega s op een lijn zaten en achter de van werknemers en mensen van linkse ^(oidenmg stonden. Er is er maar één signatuur. Meestal lukt het wel om hen ervan te overtuigen dat Rotary niets met politiek hëèft te maken eadSt ook^ëen linkse man zich in Rotary in volle vrijheid kan manifesteren, maar de betrokkene beseft niet ten onrechte dat zijn bestaande kennissenkring er weinig be grip voor zal hebben dat hij toetreedt tot die 'antieke notabelensocieteit' en daar door vrienden zal verliezen. Vroeger was het vooroordeel niet zo schadelijk want veel mensen voelden zich wel gevleid met de uitnodiging om tot de top van de plaatselike samenleving te mogen toe treden. Het verdwijnen van ontzag voor autoriteiten, de nivellering en de sterk afgenomen bereidheid om gratis iets voor anderen te doen hebben het aan werven van nieuwe Rotaryleden in het 'ïk-tijdperk niet makkelijker gemaakt. Niettemin is de club aardig op sterkte gebleven, er zijn nog steeds genoeg av.yv.voM mensen die wèl instemmen. Die komen fistandigheden niet zinvol om de taxi- eerst een tijdje op proef. Ze maken een g? Jrordening in stand te houden. Van Ge- Paar lunches mee, verdiepen zich in de Yj. ischriftelijke informatie en als ze eenmaal zover zijn, melden ze zich bijna altijd bin nen enkele weken definitief aan. Ze wor den dan geïnstalleerd, waarbij het Rota- ryspeldje op de revers wordt aange bracht en waarbij de man die hem in de club heeft geïntroduceerd, wat verteld over het persoonlijke en zakelijke leven van de nieuweling. Kachelavonden De clubbijeenkomst wordt afgesloten met het uitbrengen van verslag van de onlangs gehouden 'kachelavonden'. Dat zijn bijeenkomsten van vier of vijf leden (plus vrouwen) in de huiselijke kring waarbij een mening wordt gevormd over een centraal thema, in dit geval: „Is Ro tary nog bij de tijd". De gastheer van elk kachelgroepje (de naam slaat niet op het drankgebruik maar op het feit dat de bij eenkomsten vroeger rond de haard of kachel werden gehouden) leest de notu len voor en het is de bedoeling dat de aanbevelingen zo mogelijk in de praktijk Houten rolmat of beton? Het college wil bij paal 17 een hou ten rolmat of een baan van betonpla ten leggen om invaliden en minder- validen makkelijk toegang te ver schaffen tot het strand. Met de voor ziening is ƒ10.000- gemoeid. Dit be drag was al in het investeringsplan van de gemeentebegroting geraamd. Als de rolmat of de betonbaan er komt betekent dit dat Texel de eerste gemeen te is met een dergelijke strandvoorzie- ning. Om die reden kon bij een ambtelijk onderzoek naar het meest geschikte invaliden-'strandpad' ook niet geïnfor meerd worden naar ervaringen elders. Aan de hand van een pakket van eisen van de invalidenbonden kwam de afde ling Algemene Zaken tot de keuze van een beukenhouten rolmat, bevestigd op canvas, van een meter breed en 15 meter lang. De afstand die overbrugd moet worden is 75 meter en daarom zullen vijf matten moeten worden aangekocht als men voor deze oplossing kiest. Het college kwam met het alternatief van betonplaten en deze suggestie wordt nader besproken in de commissie Financieel, Economisch en Technisch Beleid. De gemeente koos paal 17 om dat het hoogteverschil tussen strand en duinen daar gering is. Het dagelijks on derhoud van de baan of mat wordt op gedragen aan de badmeesters en als de ervaringen gunstig zijn willen burge meester en wethouders ook op andere strandslagen dergelijke voorzieningen realiseren. §f steeds dwars heeft gelegen en die «man veroorzaakt nu het overboord en van de hele verordening. Me- **pUV vy\ jw Smidt-Ellen van Taxi Toon Smidt jt zich in gelijke zin uit. Zij vond dat de irordening gehandhaafd moet worden, i jgjtdat er een landelijk taxibeleid komt, Baan kwijt? jzzinnamans 14 collega's. „Die zien hun ^Taxichauffeur Paul Smidt zei te spre- /gpodwinning in gevaar komen als de ta- gjïven worden vrijgelaten. De kans is gjeot dat ze hun baan kwijtraken". Y Gerrie Grootjen (van het „dwarslig gende" taxibedrijf) reageerde onmiddel- <gk:„lk spreek namans 16 man en die gf jn het er wèl mee eens dat de verorde- jg ng verdwijnt". Van de Wetering: „Dat gjjn bijna allemaal ww-ers". Ta Dirk Terpstra, Peter Bakker en Jan van ^gsselt vonden het onder de gegeven in Jansen kwam het voorstel om na te jg aan waar precies de knelpunten liggen De raadscommissie voor ruimeiijk Yr n huisvestingsbeleid is unaniem g^ an mening dat het onmogelijk is lat de gemeente financieel bijdraagt gj an maatregelen om de kustafslag ig ot staan te brengen. Het gaat hier w1 Yr 'm zulke hoge bedragen dat er geen gj prake van is dat de gemeente die %;ar :an opbrengen. De raadscommissie ond dat kustbehoud een rijkstaak noet blijven. Yr Zoals bekend wordt van rijkswege an- g$ ler^gedacht. Rijkswaterstaat rekent het M joh'*"4 tot haar taak voorzieningen te tref- snom „have en goed" van de inwoners A e beschermen, maar in het geval van de worden toegepast, Y exelse kustafslag is er geen acute be- Ireiging in die zin en gaat het om be- Y> loud van natuurgebieden en economi- Y |Che bestaansbronnen zoals de camping <g vogerstrand. Om die reden vindt men Y lat andere belanghebbende ministeries YA in lagere overheden moeten bijdragen. Y De raadscommissie was van mening Y lat andere departementen dan rijkswa- g erstaat best mogen bijdragen, maar de Y jemeente niet. Die zou hoogstens een iymbolisch bedrag kunnen geven, een g ffuppel op de gloeiende plaat. Jan van Asselt: „Waarom mc g Jetalen. Die dure pijlerdam in Zeeland Vj I g wordt toch ook door het rijk betaald?" g Peter Bakker deed de suggesties dat g te fractievoorzitters uit de raad naar Den g "laag gaan om via hun partijgenoten in g ie kamer aan te dringen op snelle maat- giegelen voor rijksrekening. Er kan dan g A/orden geprofiteerd van de vele publici- teit die de kustafslag op Texel momen teel heeft. Het is half acht (onverbiddelijk het eind van elke bijeenkomst) als twee van de vier verslagen nog moeten worden voorgelezen. Volgende keer gaan wé verder, beslist de voorzitter. Staat deze keer 'clubzaken' op het pro gramma, volgende keer zal de hoofd schotel weer verzorgd moeten worden door een der leden. Van elk lid wordt verwacht dat hij bij toerbeurt (dus onge veer een keer per jaar) een lezing zal houden over een onderwerp dat hij zelf bepaalt. Sommigen ervaren dat als een zware verplichting; anderen hebben er weinig moeite mee en houden desnoods een extra praatje als om een of andere reden de 'echte' spreker is verhinderd. Levensbericht De onderwerpkeus voor nieuwe leden is niet moeilijk. Zodra hij aan de beurt is kan hij hij zijn 'levensbericht' brengen. Hij vertelt dan uitgebreid over zijn af komst en hoe het hem verder is vergaan tot dusver. Het gaat hoofdzakelijk over opleiding en beroep maar de laatste tijd krijgen ook persoonlijke aspecten meer aandacht waarbij soms opmerkelijke openhartigheid aan de dag wordt ge legd. Er wordt vanuit gegaan dat de ver strekte informatie binnenskamers blijft en uitsluitend dient om elkaar beter te le ren kennen. Het resultaat van die aanpak is in ieder geval dat de Rotaryleden van elkaar vrij aardig weten waarin zij het meest ervaren of geïnteresseerd zijn, wat bij het organiseren van activiteiten nuttig is. Omdat alle mensen die je er gens voor nodig hebt op zo'n bijeen komst bij elkaar zitten en zich bij voor baat welwillend opstellen, zijn zelfs vrij gecompliceerde acties razendsnel te or ganiseren tegen wijwei geen kosten. Het mag dan niet super democratisch zijn, doelmatig is het wel. Er zijn meerdere le den die vooral daarom van harte lid van de Rotaryclub zijn: het geeft veel vol doening om samen iets op poten te waar anderen plezier van hebben. Geen spijt Zo voelt ook de 75-jarige Gerard Bak ker het, die in 1958 en 1959 nauw betrok ken was bij de oprichting van de Texelse club. Nog belangrijker vindt hij de vriendschap die hij van de mede rotarians ondervindt. Bakker wist hele maal niets van Rotary toen hij in januari 1959 werd benaderd door kennissen van hem uit Den Helder, de advocaat Jan Bregman en Kees Govers (eigenaar van een zaak in ijzerwaren). Beiden waren lid van de Helderse Rotaryclub en Bregman had opdracht om zowel in Schagen als op Texel een club van de grond te bren gen. Het oprichten van de ene club door de andere is bij Rotary gebruikelijk. Ge rard Bakker: „Ik voelde er eerst niets voor. Ik zei: Ik barst al van de baantjes en voor mijn bedrijf ben ik al 70 uur per week bezig. Ik ben geen avond thuis, zoek maar een ander". Een maand later veranderde Bakker van mening toen werd voorgesteld dat hij samen met de toen op Texel gevestigde accountant Fred Standaard een poging zou onder nemen om voldoende gegadigden voor een club bijeen te krijgen. Er moesten er minimaal twintig zijn om te mogen star ten. Door in de kennissen- en relatiek ring aasjes uit te werpen was dit aantal in december bijeen. Vrij vlot was dat; in Schagen duurde het een half jaar langer. De club kwam toen regelmatig bijeen en was in feite opgericht, maar de officiële datum is 16 januari toen de Rotaryclub Texel als zodanig werd erkend door de ondertekening van het 'charter' door de president van Rotary International in Amerika. De leden die op dat moment waren aangesloten worden 'charterle den' genoemd; zes van hen zijn nog steeds lid. Vijf zijn er overleden en de overigen haakten af, onder andere we gens vertrek naar elders. De eerste voor zitter was notaris Joop van Wijland die nog steeds lid is en de eerste lezing op een clubbijeenkomst werd verzorgd door het schoolhoofd Sietse Bakker die sprak over „Verwarming in vorige eeuwen". Ook Bakker is nog lid; in de club geniet hij reputatie om zijn uitstekende lezingen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Gerard Bakker: „Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik eraan begon nen ben. Buitenstaanders kunnen zich niet voorstellen hoe verrijkend het is voor je persoonlike leven om regelmatig samen te werken met mensen van de meest uiteenlopende beroepen, levensbeschouwingen en leeftijden. Ik heb daar vrienden ge maakt die ik anders nooit zou heb ben ontmoet". De Rijkspolitie groep Texel kent een nieuw gezicht. Adriaan Ver- kaart, 22 jaar oud, is sinds vorige week in dienst bij de groep Den Burg. Het eiland is hem niet hele maal onbekend want in voorgaande zomerseizoen was hij korte of lange re tijd op het eiland gedetacheerd. Texel is de tweede standplaats voor Adriaan Verkaart. Op de foto de nieuwe wachtmeester. In het streven te komen tot een geanimeerd maandelijks politiek ca fé zal de tweede avond met politieke discussie in Taveerne De Twaalf Balcken meer zijn gehouden aan gesprekken voor publiek. Het poli tiek café begint dinsdag om 21.00 uur. De eerste maal dat enkele vroede va deren van de plaatselijke politiek en bur gers elkaar ongedwongen tegen het lijf liepen in het politiek café bleef het bij kleine persoonlijke gesprekken. De sfeer was voor de buitenstaander dezelfde als tijdens welk ander avondje uit dan ook. De organisatie wil nu pogen met wat meer publiekelijk vermaak de aandacht te trekken. De bedoeling van de PvdA om neutraal in de slag te gaan en de avond te laten meedingen in de pogin gen om de gemeentepolitiek dichter bij hét volk te brengen heeft voor dinsdaga vond geresulteerd in het aantrekken van een gespreksleider die moet pogen ieder die dat wil in gelijke mate aan het woord te laten. Verder wordt er tussen de poli tieke bedrijven door vrolijk gemuciseerd door Bouke Kuijper en Wim de Bruin. Ook is er een vast thema van waaruit het vuurwerk moet oplaaien. Dinsdag start het gesprek rond de kreet ,,4-vaartenkaart en hoe nu verder?" De toegang is gratis en naast de aanwezig heid van politieke prominenten met hun achterban hoopt de PvdA op belangstel ling van personen die (nog) minder be trokken zijn bij het reilen en zeilen van de Texelse gemeenteraad. ook dit jaar zal door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland een cursus „opkomen voor jezelf" worden gehouden. Begon nen wordt donderdagmiddag 2 februari (van 14.15 tot 16.15 uur) op de zolder ruimte van dorpshuis d'Ouwe Ulo (in gang Wilhelminalaan). Deelname kost niets; alleen de consumptie in de pauze is voor eigen rekening. Voor de cursus heeft zich al een aantal mensen opgege ven maar er kunnen er nog meer bij. Ze kunnen zich aanmelden bij Frank van La- re van het bureau voor maatschappelijk werk, Schilderend 39, telefoon (02220) 4185. Deze cursus is bedoeld voor mensen die door praten, luisteren en oefenen sa men met anderen willen werken aan be ter 'opkomen voor jezelf'. In de cursus komen situaties uit het dagelijks leven voor, die iedereen meemaakt: moeilijk heden bij het aangaan van een gesprek, niet durven doorvragen bij het krijgen van onvoldoende antwoord, het zich niet op z'n gemak voelen bij anderen, de neiging om over zich heen te laten lo pen, etc. In de groep wordt gebruik ge maakt van rollenspelen en oefenop drachten. Er zijn totaal tien bijeen komsten die wekelijks worden gehouden. Het Ministerie van Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer heeft ƒ797.300— beschikbaar gesteld voor de realisering van de tweede fase van het rioieringsplan Den Burg. De gemeente had de subsidie geraamd op ƒ450.000— maar het ministerie bleek wat vrijgeviger. Deze meevaller heeft uiteraard een gunstig effect op de gemeentebegroting van dit jaar. Het voordeel op jaarbasis is ƒ43.413,—, al gaat daar nog een klein be drag af voor onderzoekkosten. Met de realisering van de tweede fase van het ri oleringsplan is 1,3 miljoen gulden gemoeid. Horizontaal: 1, vochtig 4. vervoermiddel 7. wandbekleding 13. vogel 14. laten zien 16. raken, schaden 17. bindmiddel 19. uitgave 21. nieuw (lat.) 22. N.V. (frans) 23. loot in stam bevestigen 25. wereldoorlog (afk.) 26. gemeenschappelijke grond 28. plaats in Brabant 30. slede 32. verbrandingsrest 33. overwinning 36. titel 37. levenskracht 39. geweldig 40. clown 42. het romeinse rijk (afk.) 43. titel 45. drinkgerei 46. oude mint 48. rijtuig 50. briefaanhef 51. in delen uit elkaar nemen 52. lidwoord 54. getij 55. vismand 57. herkauwer 60. heilige 62. hijswerktuig 64. frans voegwoord 65. aanwijzend voornaamwoord 67. schaakterm 69.mëstvocht 71. staat in de Verenigde Staten 73. naaigerei 74. groet 75. plaats in Italië 76. zijrivier van de Donau 77. worm Verticaal: 1. zoenen 2. slingerplant 3. waterplantje 4. rijtuigbestuurder 5. gebergte in zuid-amerika 6. onbevlekt 8. plaats in Gelderland 9. uitroep 10. rivier in Italië 11. ontkenning 12. uitheems zoogdier 13. deel van de bijvel (afk.) 18. of eerder (afk.) 20. persoonlijk voornaamwoord 24. engelse ontkenning 25. knoet 27. gewichtseenheid 29. inhoudsmaat 30. godin 31. sleepnet 33. deel van noord-amerika 34. soort golf 35. duitse badplaats 36. vorm van dienen 38. boomvrucht 40. voor 41. ontvangkamer 44. deel van Indonesië 47. stremsel 49. meisjesnaam 53. soort hond 55.. plaats in Utrecht 56. ded van .een fraq.se ontkenning 58. nederlands vliegveld 59. germaanse godheid 60. schrede 61. anno Christi (afk.) 62. buigzaam 63. bergplaats 66. meisjesnaam 67. zangnoot 68. gewicht 70. liefkozing 72. uitroep Te hoge deining op Marsdiep Een zeer zeldzame gebeurtenis in de Teso-geschiedenis deed zich dinsdag rond de middag voor. Ge noodzaakt door de zeer hoge dei ning op het Marsdiep moest de veer dienst worden stilgelegd. De diensten van 11 en 12 uur vervielen. Ook zaterdagavond werd een dienst geschrapt. De deining ontstond door ongelukkig samengaan van de op dat moment hard uitschietende westelijke wind (kracht 11 volgens kustwacht 'Kijkduin') en de ebstroom. De daardoor extra hoog op gestuwde golven deden de „Marsdiep" zodanig slingeren dat het aan boord erg onaangenaam werd. Kapitein Dirk Kooi man vond op een gegeven moment dat het te gek werd en dat doorgaan een te groot schaderisico betekende. Het schip had al de grootste moeite gehad om de In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in de drukkerij en win kel van Langeveld Et De Rooy in Den Burg. De dader forceerde een boven- raampje van een venster aan de zijde van het parkeerterrein aan de War moesstraat. Op de bovenverdieping werd gepoogd de toegangsdeuren naar de redactie en administratie open te bre ken, maar dit is niet gelukt. Wel lukte het de tussendeur naar de winkel open te krijgen. Tot dusver is niets vermist. Bij het onderzoek is onder meer de techni sche recherche ingeschakeld. Een jaar geleden werd op dezelfde wijze in het pand ingebroken; toen werd een belang rijk bedrag uit de winkelkassa wegge haald. Sindsdien wordt er geen geld meer in deze ruimte bewaard en worden de binnendeuren van het pand elke avond afgesloten. Dezelfde nacht werd ook ingebroken in Garage Reyaan de Bernhardlaan. Hier werd de garagedeur geforceerd en ver dween een bedrag van ongeveer ƒ100,— aan wisselgeld. haven van 't Horntje binnen te komen. Hoewel het zaterdag overdag nog harder waaide, waren de andere omstandighe den toen gunstiger zodat de dienst toen gewoon kon worden voortgezet. Het ge beurt zelden dat de dienst moet worden gestaakt omdat op zee zelf niet behoor lijk kon worden gevaren. Wel is het meerdere keren voorgekomen dat de boot uitviel omdat door hevige deining en hoog water afmeren in de veerhaven onmogelijk was. De gemeente heeft woensdag het teleurstellende bericht ontvangen dat het dok van Hans Boom in de werkhaven van Oudeschild wordt aangemerkt als een „A-inrichting" krachtens de wet geluidshinder. Dat betekent dat de gemeente verplicht is een onderzoek te laten instellen naar het geluidsniveau dat door de werkzaamheden in het dok in de omgeving wordt veroorzaakt. Binnen de zone rond het dok waar het geluidsniveau meer dan 50 dba be draagt, zijn bepaalde bouwaktiviteiten niet toelaatbaar. Verwacht wordt dat uit het onderzoek zal blijken dat het geluid niet veel te betekenen heeft, vooral om dat in het dok niet met klinkhamers wordt gewerkt (de belangrijkste lawaai- bron bij dokken en werven). Bovendien zijn rond het dok nauwelijks gebouwen geprojekteerd waarvoor overlast zou kunnen ontstaan. Niettemin veroorzaakt het nu voorgeschreven onderzoek onge wenste kosten en vertraging in de afhan deling van het bestemmingsplan. Om zo weinig mogelijk tijd te verliezen zal waar schijnlijk een particulier bureau opdracht krijgen het geluidsondrzoek uit te Per 1 januari zijn drie brandwachten eerste klas van de brandweer door bur gemeester Engelvaart bevorderd tot hoofdbrandwacht. A. van Beek, H. M. Leijen en N. Westerlaken kwamen op grond van ervaring, goed gedrag in het korps en het aantal dienstjaren in aan merking voor deze promotie.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9