Gehandicaptenensemble draait al geruime tijd Plan var 9-jarige voor red ding Paal 9 ACÜND4 waobthf3e! w. I Gemeentesecretarie blijft dicht op vrijdagavond Jaarvergadering bedrijfsvoorlichting WAT IK ZEGGEN WOU. Weggesmeten miljoenen Auto in de sloot Zwemclub naar Wieringerwerf u I VERVOLG VAN PAG.l Politiek café Goede wedstrijd GVT-e Uitslagen gym Ghost Note in nachtbar Casino FAMILIEBERICHTENl PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI De commissie van toezicht van de muziekschool heeft de WST verzocht een ensemble voor geestelijk gehandicapten te mogen vormen. Dat is een formeel verzoek, want het ensemble bestaat al geruime tijd. Dat leidde weer tot een discussie tussen wethouder P. A. Zegers en Bert Kemper, directeur van de muziekschool, over een brief die de andere aanwezigen niet hadden. Kemper zat woensdagavond bij de WST-bestuursvergadering op de publieke tribune. Zegers had zich blijkbaar tegen het al bestaan van het ensemble ge keerd op formele gronden, hij vond dat het gemeentebestuur als subsidiege ver toestemming had moeten geven en blijkbaar is die toestemming nooit gevraagd: ,,Wij geven de muziekschool een doelsubsidie. Dat betekent dat als er blijkbaar ruimte in het budget zit die niet zomaar ergens anders voor gebruikt mag worden. Men heeft mij hier destijds over aangesproken en toen heb ik gezegd dat ik het een sympathiek idee vond, maar dat de prakti sche uitwerking nog wel besproken zou moeten worden. Nu proberen ze me op te hangen aan het eerste deel van die uitspraak en dat kan niet." Kemper stelde hier tegenover dat al in een vroeg stadium de zaak was bespro ken en dat de start gaan met de admi nistrateur van de Welzijnsstichting, te vens hoofd van de afdeling culturele za ken, was doorgsproken. Ook de admi nistratrice van de muziekschool was op de hoogte. ,,Dat hebben we in juni en in augustus ter sprake gebracht en we vin den dat we daarmee de gemeente op de hoogte hebben gebracht." Zegers vertel de pas sinds een paar maanden van het functioneren van het project te weten: „Een paar maanden terug, dat zal mis schien in oktober zijn geweest, maar ik herinner het me niet meer precies, zijn twee dames bij me geweest om me te vertellen over de gang van zaken. Eerder is er niemand bij me geweést om te zeg- gen dat het al gestart was. Ik blijf er Rodp KrillQ X/akantickc overigens bij dat het een sympathiek S VaKantl6S project is, ik wil me zonodig inzetten om er extra geld voor los te krijgen, maar ik vind wel dat de beslissingen op de juiste plaats genomen dienen te worden." Even later lichtte Zegers dit nog verder toe: „We kunnen geen uitbreiding van het programma toestaan van waaruit leerkrachten eventueel extra rechten kunnen opbouwen." Dat is overigens nu niet aan de orde omdat het ensemble draait binnen de limiet van 1611/2 uur per week die aan de muziekschool gegeven mogen worden. Het stichtingsbestuur betuigde adhe sie aan het project maar wilde dat de for mele kant van de zaak zou worden geregeld. Autoscooters Het driejarige contract dat voor de kermis wordt afgesloten met autoscoo- Elk jaar organiseert het Rode Kruis va kanties voor langdurig zieken en gehan- terexploitant Zuidema heeft oppositie opgeleverd uit een onverwachte hoek. Administrateur Gijs Oskam deelde mee dat hij een brief heeft gehad van auto- scooterexploitante mevrouw Van der Berg-Vermolen uit Bergen op Zoom. De ze dame protesteerde tegen de gang van zaken omdat zij ook elk jaar inschreef voor de Texelse kermis. De laatste zeven jaar is echter Zuidema elk jaar de hoogste inschrijver geweest en vorig jaar was hij ook de enige omdat mevrouw Van der Berg toen te laat was. Inmiddels is bekend geworden dat Zuidema drie jaar lang voor ƒ15.000,— per jaar mag komen. Gebruik makend van die kennis wilde mevrouw Van deer Berg nu alsnog voor 717.360,— inschrijven. Het bestuur van de Welzijnsstichting besloot niet op haar aanbod in te gaan. Aan de wens van CDA-raadslid Gelein Jansen om de gemeentese cretarie op vrijdagavond open te stellen wordt geen gehoor gegeven. Dat heeft het college van burge meester en wethouders besloten na het inwinnen van ambtelijk advies. De indruk bestaat dat de behoefte aan een dergelijke openstelling niet erg groot is. Onder meer wordt gewezen op het feit dat steeds meer winkels en banken In verband met het barre weer van maandagavond is de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting uitgesteld tot maandagavond 30 ja nuari in hotel De Pelikaan. Aanvang 20.00 uur. De agenda is ongewijzigd. ji lauyuuiiy ^leNtjn en yenan- 'en ucu öieeus meer winxeis en oanxer dicapten, dus voor mensen die niet hun vrijdagavondopenstelling afschaf- (meer) zelfstandig op vakantie kunnen, fen. Bovendien zou openstelling wellicht Selectie bij de aanmelding voor een Ro- rechtspositionele gevolgen voor het be de Kruis vakantie is nodig daar het aan- trokken personeel kunnen hebben. Van tal aanvragen veel groter is dan er plaat- ambtelijke zijde kwam het verzoek om, sen beschikbaar zijn. Het Rode Kruis als er persé avondopenstelling nodig isi biedt voor de vakanties de volgende dat op een andere avond te doen. Veel voorzieningen. Het vakantieschip J. medewerkers komen van de overkant, zij Henry Dunant voor hen die bedlegerig zouden hun weekend bekort zien door zijn of permanent een rolstoel gebruiken werk op vrijdagavond. (er is een scheepsarts aan boord en er zijn voldoende verpleegkundigen) en het tehuis De Valkenberg in Rheden. Dit te huis is geheel voor rolstoelen aangepast. EVEN VAN LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELIJK HE 10 VS" Een aantal jaren geleden was ik getui ge van het feit dat bij de vuurtoren een ontzaglijke hoeveelheid zand werd gestort. Aangevoerd door een gewelda- dige zandzuiger die in het Robbengat lag. Met weemoed in mijn hart heb ik dat gebeuren gadegeslagen. Men had het moeten weten. De zee accepteert iets dergelijks niet. De getijden stuiten op een weerstand en het kunstmatig aangelegde strand verdween. Wanneer er ook nu weer wordt gesproken over het aanvoeren van zand, zal dit hetzelfde resultaat hebben. De zeebodem zal te rugkeren naar haar oude niveau en voort-gaan het mooie eiland te vernieti gen. Ik zou de heren van Rijkswaterstaat willen verzoeken het plan van zandaan- voer te willen herzien. Er komt weer niets van terecht en onze schatkist is weer een aantal miljoenen armer! Er is èen methode die m.i. meer kans van sla gen heeft en minder kost. Men neme houten damwand, verbonden met één horizontale gording teneinde het wegs laan te voorkomen. Men plaatse dit damwand haaks op het strand, zo'n twee of driehonderd meter de zee in. De tussenruimten van dit damwand kan ook dezelfde zijn. De hoogte mag gerust iets beneden het hoogwaterpeil liggen. Daarom is houten damwand te verkiezen boven ijzeren, zodat eventuele zeilers veiliger kunnen varen. Er zullen wel stemmen opgaan dat het estethisch niet opgaat om een strand van lange schut tingen te voorzien maar wanneer deze manier van handelen resultaat zou heb ben, zal het damwand met verloop van tijd onder het zand verdwijnen. De lezer die niets afweet van zand- transport of „Neer"zou ik een korte ver klaring willen geven. Het zand dat door de getijden wordt meegevoerd, komt voor een deel tussen de rijen damwand terecht en tot rust. Dit kan een langdurig proces zijn, maar het kan ook zeer snel gaan. Ik elk geval is het te proberen. En wat het zogenaamde „neren" van zand betreft een voorbeeld: De Oosterpier te Den Helder werd indertijd met enige honderden meters verlengd. Dit voor de in aanleg zijnde oorlogshaven voor de marine. De gereedgekomen haven zou bezocht worden door onze Karei Door man. Bij aankomst bleek dat tijdens een korte periode de diepte van de haven met niet minder dan drie meter was ge reduceerd. Laat men zich in 's hemels naam niet blind staren op proefnemin gen in Wageningen of de Voorst te Volle- hove! Het is nu eenmaal onmogelijk doorkunstmatig aangelegde waterwer ken de echte natuur na te bootsen. Heel vaak draait het op een mislukkig uit. Ik hoop dat mijn idee in overweging zal worden genomen en het eertijds mooie strand van Texel in zijn oude glorie zal herrijzen L. Kombrink Zwolle. Bijdrage Het Rode Kruis is niet in staat de va- kantietochten gratis aan te bieden. Daarom zal aan de toekomstige gasten een bijdrage van 7185,— worden ge vraagd voor één vakantieweek. Formulier Zij, die menen in aanmerking te kun nen komen voor een Rode Kruis vakan tie, kunnen vanaf heden schriftelijk of te lefonisch zelf een aanmeldingsformulier aanvragen bij mevrouw A. Swennen- Hogerwaard, Doolhof 7, Oudeschild, te lefoon 02220-2123. Dit formulier dient door de aanvrager ook zelf te worden in gevuld, eventueel geassisteerd door fa milieleden, wijkverpleegkundigen of hui sarts. Het invullen van dit formulier bete kent niet dat de aanvrager verzekerd is van een vakantie. Er zijn zoals gezegd veel meer aanmeldingen dan plaatsen, daarom zal een selectie moeten plaats vinden. De aanmeldingsformulieren moeten voor 19 februari ingediend zijn. Alternatief Er zijn ook nog andere mogelijkheden voor vakantie voor gehandicapten en langdurig zieken. Voor informatie hiero ver kan men zich wenden tot het Groene Kruis, telefoon 02220-3241 op werkda gen tussen 16.30 en 17.30 uur. Een Texelse automobilist belandde maandagmiddag om drie uur met zijn auto in de sloot op de hoek Hoofdweg-Stengweg. De auto kwam door de gladheid in een slip. De bestuurder bleef ongedeerd maar de wagen liep flinke schade op. Gladheid was ook de oorzaak van een botsing tussen auto en lantaarnpaal. Dinsdagmorgen gleed een 19-jarige Texelaar in de haakse bocht van de Naal- rand met zijn auto rechtdoor en kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal. De auto was aan de voorzijde flink gedeukt en de lantaarnpaal stond scheef. In het kader van de winterse zwemvierkamp is zaterdag het zwembad De Terp te Wieringerwerf de plaats van een ontmoeting in de ze serie. Dat de Texelaars zich in de ze wedstrijden goed weren moge blijken uit de eerste plaats die zij in deze competitie innemen. Met 69 punten staan de ZPC-ers bove- naan, gevolgd door EZV met 64 punten, de Stern en Normerven volgen met iets grotere achterstand. De deelnemers worden om 14.30 uur bij zwembad Mo lenkoog verwacht, inzwemmen om 16.30 uur, aanvang wedstrijden 16.45 uur. H icloLg^a/i-, Voorstel om de duinen bi j paal negen te redden twee de dijk «1 land«,y| Pomp «w %K tee^ di jk _y L. Rijkswaterstaat krijgt wel eens reac ties uit het land naar aanleiding van de aandacht die de media de laatste tijd besteden aan de verontrustende kustafslag op Texel. Deze week kreeg de dienstkring zelfs een uitgewerkt plan van de 9-jarige Hidde Jan Hylarides uit Wa geningen, bedoeld om de kustafslag bij paal 9 tot staan te brengen. Volgens het plan Hylarides worden evenwijdig aan de Texelse kust twee dijken gelegd, een lage en een hoge. De dijk aan de zeezijde zou als asfaltdijk moeten worden uitge voerd en de vijf meter brede geul tussen de twee dijken zou kunnen worden leeg gepompt. Hieronder de tekening waar mee Hidde Jan zijn plan verduidelijkte. Het dienstkring-hoofd Harting zal Hidde Jan laten weten dat zijn plan in studie is genomen en hem danken voor zijn medeleven. Donderdag 26 januari De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoering van de Welzijnsstichting heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Gesproken wordt over de verhuur van kleedkamers door SV Texel, de nieuwe tariefregeling voor sportzalen, wijziging van de structuur van de Welzijnsstichting, het overdekte zwembad van het Eierlandsche Huis, de plannen voor de wielerbaan, de ijsbaan en de taakomschrijving voor het perso neel van de Burgemeester De Koning hal. De vereniging „Vrouwen in de VVD" heeft een bijeenkomst in „Rebecca" in De Waal. Spreker is J. Koolhof over „De landbouw van Texel in al zijn facetten"; 20.00 uur. Vrijdag 27 januari Toneelvereniging De Vriendenkring her haalt in De Waldhoorn het stuk „Oscar"; 20.00 uur. Peter Zwart geeft op het orgel van de Gereformeerde kerk van Den Burg een concert aanvana 20.15 uur. Zaterdag 28 januari Het cabaret Filter geeft in De Linde boom een voorstelling; aanvang 20.00 Toneelvereniging Nieuw Leven herhaalt in 't Skiltje het blijspel „Voorschrift van de dokter"; 20.00 uur. De toneelgroep van oud-leerlingen van de landbouwschool speelt in De Wiele waal in De Waal het stuk „Blondje uit Kürhotel"; 20.00 uur. Zondag 29 januari Van 13.00 tot 17.00 uur is de expositie van de TEEVA in het raadhuis te bekijken. Maandag 30 januari De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben de jaarver gadering in het Eierlandsche Huis; 20.00 uur. Onder de cafébezoekers bevond zich Texels meest bekende WAO-er Henk Vink die de door de raad ingestelde goedkope vier vaartenkaart „een goed begin" noemde. Hij vertelde als reactie op zijn vele brieven richting Den Haag „een hoge figuur" van economische za ken aan de telefoon te hebben gehad die hem had verteld dat het vervolg op de nota Zoute Veren is vertraagd omdat het de bedoeling is elke veerdienst in Neder land apart aandacht te geven. Diezelfde man had gezegd dat de Zeeuwse tarie ven misschien wel hoger zullen worden dan de Teso-tarieven.... Peter Bakker vond het een navrant idee dat de Zeeuwen in Den Haag proteste ren tegen een tariefsverhoging van 77,50 naar 79,50 voor onbeperkt gebruik van de veerboot gedurende een heel jaar ter wijl Texel met een heel wat ernstiger on recht genoegen moet nemen. Efficient Joop van der Meer verzette zich tegen de door Vink geuite beschuldiging dat de Teso-tarieven zo hoog zijn als gevolg van onverantwoorde investeringen zoals de dubbeldekker. Hij zei dat Teso een buitengewoon efficient werkend bedrijf is dat in zijn beleid rekening houdt met de verdere toekomst. Het mag waar zijn dat door de thans ingetreden economi sche malaise het rendement van deze diepte-investeringen op zich laat wach ten, het doet aan de juistheid van die beslissing niet af, zeker niet gezien het moment waarop deze beslissing werd genomen. Een dubbeldekker biedt de goedkoopste vervoersmogelijkheid. Hij gebruikt meer brandstof, maar heeft naar verhouding en zelfs absoluut minder personeel nodig. Van der Meer zag niets in een veerdienst in overheids handen omdat een particulier bedrijf het meest doelmatig en efficient werkt. Wel zouden de tekorten door het rijk gedra gen moeten worden. Naar aanleiding van een vraag van ca fébezoeker Henk van der Meer zei Terpstra dat een jaarabonnement voor Texelaars de overheid 7413.000,— kost; een bedrag dat in het niet valt bij de sub sidies die de overheid aan de Zeeuwse veerdiensten geeft. Onvermijdelijk werd ook gesproken over het aanpassen van de fuikhavens om de dubbeldekker volledig te kunnen gebruiken, waarbij de reeds lang beken de standpunten ongewijzigd werden ge ventileerd. Ook werd de vraag opgewor pen of Texel zijn argumenten voor invoe ring van een goedkoop jaarabonnement niet ontkracht door zelf een goedkope vier vaartenkaart in te voeren. Een ander meende te weten dat de minister niets voelt voor verschil in tarief tussen eiland bewoners en andere gebruikers van het veer. Als er rijksgeld komt, zal dat moe ten leiden tot verlaging van alle tarieven. De vragensteller leek daarover niet zo rouwig want een algemeen lager tarief is van belang voor het toerisme. De forumleider zorgde voor enige gewe tensproblemen door de politici te laten uitspreken of zij ook voor een lager tarief voor Texelaars zouden zijn als daardoor de tarieven voor toeristen omhoog zou den moeten. De meesten wilden het zo niet benaderen: er moet rijksgeld komen voor de tarieven die de inwoners moeten betalen zonder dat dit gevolgen heeft voor de andere tarieven. Van der Meer: „De Texelaar betaalt al aanzienlijk min der voor de boot dan de toerist." Bak ker: „Dat geldt alleen voor auto's." De discussie werd gekapt voordat het vervelend werd. Een uitstekende muzi kale bijdrage aan de avond werd gele verd door Bouwe Kuiper (viool), Wim de Bruin (accordeon), Rinus Kloosterhuis (12 snarige gitaar) en Hans Witte (Ierse trommel). In Schagerbrug vonden zondi kringkampioenschappen B p| GVT nam met drie turnsters juni aan deze wedstrijd deel met d wachting dat de meisjes zich in de middenmoot zouden wetijj manifesteren. Dat deze verwac gen niet te hoog waren, bleek u eindklassering. n Van de 28 turnsters in de ochtencP digden resp. Tascha Witte, Danny? en Irene Witte op een 6e, 11e en plaats. Vooral Tascha Witte is goed voi5e gegaan op de brug waar zij als derte;? digde. Ze verloor de gewonnen pu^ echter op de lange mat door enkele ne foutjes. Een verrassing was dat\u Tascha verloor, haar zus Danny lc[ scoorde met 6.8 punten. Voor Irene het de eerste grote wedstrijd die ze|ti heeft gedraaid. Het ontbrak haar oefeningen echter nog aan onderdelen. Uitslag: (resp. sprong, brug, balk, li- mat en totaal punten) Tasche Witte 6.20, 7.25, 6.50, 26.00. Danny Witte 5.80, 6.20, 5.50, 24.30. Irene Witte 5.95, 5.25, 4.65, 5.85, 2 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Schilderend. Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada v. Hol landstraat, Pieter v. Cuyckstraat, Elemert. De Waal Te De Waal wordt papier opge haald om 14.00 uur. Afgelopen maandag werden bij S0 afdeling gymnastiek, de jaarlijkse on?, linge wedstrijden gehouden. Door barre weersomstandigheden was deelname uit Eierland zeer geri Uitslagen: Jongens klas 1 en 2: 1. Arnold Bi: 26,5 punten. Meisjes klas 1 en 2: 1. Mariska Bei 26,5 punten. Jongens klas 3-6: 1. Arjen de Ruiter 2 punten. Meisjes klas 3-6: 1. Diana Ooyevaar punten. Meisjes extra training: 1. Gea de Ru c 30,1 punten. In april van dit jaar hoopt de a, nastiekafdeling weer een uitvoering geven. De datum is waarschijnlijk 7 1984. K Winterserie Texel-Jazz Vrijdagavond (vandaag) vanaf 22.00 uur speelt Hot Club Ghost Note in nachtbar Casino. Het is het vierde concert in de winterserie van de Ver eniging Texel Jazz. Houders van een passé partout-kaart hebben gratis toegang. Voor niet-leden is de entree 75- De drie voorgaande concerten van de vereniging waren zeer succesvol en dit keer is gekozen voor een op Texel geheel onbekende formatie die zich laat inspire ren door de in 1953 overleden stergitarist Django Reinhardt en zijn Hot Club de France. Reinhardt ontwikkelde doorM handicap aan zijn linkerhand, hij kon |e slechts twee vingers gebruiken voor jl pakken van akkoorden, een unieke a, taartechniek die overal in de wereld navolging leidde. Ghost Note speelt een mengeling jazz- en zigeunermuziek. De opbo. ritmiek en de improvisatie is grotende aan de jazz ontleend en de virtuositeit gedrevenheid haalt men uit zigeun klanken. Dat geldt ook voor de toonvlc ming en tussentijdse tempowijzigingi De groep bestaat uit Alex Duyverman viool, Ad Jansen ritmegitaar, Hans Vos bas, en Joop Trausel sologita Naast de Hot Club nummers bestaat li repertoire uit jazz-traditionals en mino bekende evergreens. Op de foto bandleden. Heden is zacht en kalm, na een moedig gedra gen strijd en een liefdevolle verzorging in het Verpleeghuis „Samen Eén", overleden mijn lieve man, mijn dierbare vader en onze zwager Jan Gieles, echtgenoot van Cornelia J. Tegel, op de leeftijd van 80 jaar. C. J. Gieles-Tegel Jans Gieles Kees Hartog E. Ploeger-Tegel J, Smink-Tegel Texel, 24 januari 1984, Hollewal 2, Den Burg. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 27 januari om 14.00 uur in het crema torium Haringhuizerweg 3 te Schagen. Gelegenheid tot condoleren donderdag 26 janu ari van 19.00 - 20.00 uur in het Verpleeghuis en na de crematieplechtigheid in het crematorium. Het is 5 februari 25 jaar geleden dat onze ouders Joop Smit en Gina Smit-Timmer in het huwelijksbootje stapten. Wij hopen dit vrijdag 3 februari samen te vieren. Jos en Dorine Ton Ed De receptie zal zijn van 17.00 tot 18.30 uur in „De Lin deboom" te Den Burg. Ada van Hollandstraat 16, 1791 DH Den Burg. Adrian Verkaart en Isabella de Wit gaan trouwen op 10 feb ari 1984 in het gemeen huis te Den Burg. De kerkelijke inzegeni zal plaatsvinden om 14, uur in de R.K. kerk te Dl Burg. Receptie: van 19.00 t 21.00 uur in hotel-pensii Tatenhove, Bosrandwi t 202 te De Koog. Ons adres: Postweg 127, De Cocksdorp. Looft de Here, want Hij goed" God verblijdde ons gez op 25 januari 1984 met geboorte van een zoon broertje Tjeerd Johannes Ab, Christien, Rinc Steven en Annemie Lemstra 1791 XE Den Burg - Te» Bernhardlaan 4. 6 januari was voor oi een grandioos feest. Wij willen familie, vriei den en kennissen hartel bedanken voor de vele deaus, bloemen, planti en kaarten. Jan en Jannie Timm Hartelijk dank. aan all« voor hun belangstelling d ik in en bij mijn thuiskom uit het ziekenhuis he ontvangen. N. van der Vis-Ls

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2