,ik heb het nu wet ezien bij de PTT" 'L Keizer vrolijk in de VUT Voor het weekend HERRIE WeA HINDERT m Politiek in Texel te kiek L/7/R 8m n lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllli m 28 en 29 januari 1984 Kerkdiensten Groene Kruis m Tandartsen m Apotheek H Gezinsverzorging Acute geestelijke nood m Alcohol en drugs. jj Dierenartsen jj Noodslachtingen Rijkspolitie Brand/ambulance Zon, maan en hoog water Ontdek je plekje „Ca una DAG 27 JANUARI 1984 I MAPI V—- TEXELSE COURANT PAGINA 9 'EX» bekeek de wens of het probleem ter plekke, maakte het meteen of vroegen een werknummer aan. Daarnaast deed men veel werk tussendoor, spoedgeval len in de storingsdienst waarvoor wel verantwoording werd afgelegd maar die §1 door persoonlijk contact in een zucht konden worden opgelost. Keizer hoopt jH ArtSGPI dat dit blijft maar hij heeft er een zwaar hoofd in. ,,Van de week beloofde ik een klant dat er de volgende dag wat aan een technisch probleem gedaan zou worden. Ik wees op m'n kop want dat mag eigenlijk niet meer. Dat wordt in Schagen geregeld. Dit zitten met de Texelaars te bellen en van hen krijgen we 967. [P de vraa9 of de laatste werkdagen voor de VUT niet moeilijk zijn, ant- Srdt Adam Keizer: ,,Nee, het is heel prettig. Ik heb het nu wel gezien bij PTT. Je moet flexibel zijn om de huidige reorganisatie nog te kunnen op- 5183 ben maar echte verrassingen kom je niet meer tegen. Ik heb zin in de ve- ?663[9de pensionering." Adam Keizer (61) neemt vrijdagmiddag afscheid van —^^echnische dienst van de PTT waar hij 381/2 jaar zijn krachten aan gaf. hij goed geluimd de VUT instapt betekent het niet dat de vele dienst- negatief worden afgeschilderd. ,,lk heb bij de storingsdienst altijd alle Iheid gehad en dat zorgde er voor dat ik in dit bedrijf mijn draai kon vin- i." Een dienstverlenend bedrijf zegt Keizer nadrukkelijk mede omdat hij I jaren s avonds laat thuis de telefoon moest aannemen met een klacht r de telefoon. „Adam mijn telefoon kraakt zo", imiteert hij een denkbeel- b Texelaar. lat stukje privé-dienstverlening vond geen probleem alleen was het wel s moeilijk om de mensen duidelijk te ;en dat een kraakje op of een piep in lijn niet la minuut kon worden ver pen. „Sommigen dachten dat als ik h fronsend naar het toestel zou kijken 5 weer in orde was." im Keizer is een stevige babbelaar, gezellige prater, één van de jongens de oude „luchtleidingploeg", een n van na de oorlog met meer forse sers overigens. „We waren jong en /oor een geintje en de tijd was heel jers." Hij illustreert dit met het voor lid dat Keizer en Jan Visman na de jog een stukje bovengrondse tele- nleiding moesten spannen. In Den jg waren houten palen tekort. „In sterend lagen nog twee palen en die est je lopend met de handkar halen, t had je tijd voor een grapje." werktijd was daar minder tijd voor nt Keizer was zo ongeveer de nestor de gymnastiekactiviteiten in de bui dorpen, maar laten we bij het begin linnen. Uitstervend jij snel na de oorlog is Adam begon- bij de PTT. Hij was in Duitsland te k gesteld en na terugkeer op het ei- I hielp hij Andries Poel bij de Binnen- Ise Strijdkrachten met verzorging gevangenen. Jan Visman zat ook bij 3S en kreeg van de PTT opdracht zijn Ie .werk weer op te vatten. Visman id er alleen voor met het gegeven een groot deel van het toenmalige niet meer functioneerde. Keizer werd raagd door Visman mede omdat hij de oorlog als electricien bij fa. Ag- had gewerkt. Veel bovenleidingen het telefoonnet waren stuk en Keizer i/isman begonnen met het zetten van sn en het spannen van draden. Een sizame toestand want er was niet I materiaal. Keizer werd aangenomen de rang van leerling-werkman en kte naast Visman ook samen met io Verlaan en later met Cees Zoete- Andere „bekende" PTT-ers zoals p Witte („Tarzan") en Jan Huisman akten het technische team compleet, team dat op Toon van der Gaag na PTT al heeft verlaten. „Wij zijn een tervend ras," aldus Keizer. Storm ot en met de watersnoodramp in 3 waren de telefoonverbindingen bo vengronds. Na de stormramp („In Eier- land lag alles plat") werd dat anders. Bij stukjes en beetjes gingen alle verbindin gen onder de grond en het telefoonnet breidde gestaag uit. Dag en nacht tele foonverkeer was toen nog een utopie en verbindingen van dorp naar dorp werden tot stand gebracht met behulp van tele fonistes die met pluggen alles konden bewerkstelligen. „In de Waal had je vier telfoonabonnees. Ik heb nog eens een kast gemonteerd waardoor er eventueel tien aansluitingen mogelijk waren", al dus Keizer. In de buitendorpen kon men alleen telefoneren als de betreffende centrale bemand was. In de regel was dat tijdens kantooruren waarbij de con tactman of -vrouw met de pluggen, ook postkantoorbeheerder was. Later kwam er in Den Burg dag en nacht-bezetting op de centrale en het systeem van twee cijfers als telefoonnummer moest ver vangen worden door drie en later door cijfercombinaties van vier. De technische ontwikkeling stond niet stil en daar had de PTT vlak na de oorlog al rekening mee gehouden. De electri- cienservaring bij Jan Agter was niet vol doende als men carriere wilde maken in de technische dienst. Na cursussen bij het PBNA kwam Keizer in aanmerking voor de technische opleiding van de PTT en na acht jaar mocht hij zich, na diverse eerdere examens, monteur eerste klasse noemen. Nu heeft dat hoofdemployé, een titel die eigenlijk op Texel niet nodig is. „Ik weet teveel voor dit eiland", zegt Keizer lachend. De PTT acht het beter dat dergelijke geleerdheid in een meer ingewikkeld telefoondistrict wordt ingezet maar daar is Keizer „niet ingetrapt". „Tien jaar terug zat ik een tijdje op kantoor omdat ik meer admi nistratief bezig wilde zijn. Ik kreeg elke dag hoofdpijn." Hoewel de scheidende PTT-er nog plannen heeft gehad om in de Haarlemse kantoortuin een zetel te aanvaarden hebben ze omwille van de natuur en de mensen toch blijvend het eiland verkozen. „Wat tientjes meer in de maand maar met je kont in een flat." Draadomroep Den Burg en Oudeschild hebben ook draadomroep gekend, dat de PTT-ers veel werk verschafte met aanleggen van kabels maar uiteindelijk uitdraaide op een financieel fiasco voor de rijksover heid. De meeste verkozen de „gewone" radio met eigen antenne. Adam Keizer is met (Advertentie I.M.) Daalder en Van Agt, berispingen en delegaties. Parents plan en Winsemius. Texel te kiek - fotojaarboek 1983, voor stemmingmakers en burgerij, f19,75 een uitgave van bv/vh Langeveld en de Rooy parkstraat 10 den Burg-Texel postbus 11 tel. 02220-2741 de loodgieter, de verwarmingsmonteur en meer van dergelijke beroepen één van de weinigen die onnoemelijk veel huizen van binnen als zijn broekzak kent. Het dagelijks bij de Texelaars over de vloer komen is hem goed bevallen. „De gast vrijheid was groot en is de laatste jaren eigenlijk niet afgenomen. Bijna overal waar je komt is men hartelijk en een kop koffie wordt niet vergeten". Natuurlijk zijn er mensen die de technische kracht in het eigen huis links laten liggen. „Die kijken niet naar je om en dat is hun goed recht maar het is wel kil". Verder wil Kei zer niet veel over het „binnendringen" kwijt. „Je zag wel eens dingen die je to taal niet had verwacht maar dat ga ik niet aan de grote klok hangen. Veel mensen hebben eigenaardigheden." Als voordeel heeft hij altijd ervaren dat hij veel mensen kent. Gymnastiek In de vijftiger jaren startte de PTT-er tijdens een actief lidmaatschap van de gymvereniging Texel met het geven van gymles in De Cocksorp, enkele jaren la ter in Oosterend en tot 1968 was Adam gymleraar in Den Hoorn. In laatstge noemde dorp was hij 6 jaar van de partij en in de andere dorpen 15 jaar. „Om half zes na het werk razendsnel een boterham, omkleden en dan werd ik met de motor gehaald. Je gaf tot kwart over negen les in De Cocksdorp en dan werd ik weer thuis gebracht." Dat was achteraf gezien een weelde want Keizer legde dit traject ook af met de bus, wat de gymles betreft een race tegen de dienstregeling was. De „lessen" van de PTT werden altijd in het weekend ge maakt, want door de week had Keizer geen tijd. Hij was ook een van de grote krachten in de bekende GVT-revues en een trouw zwarte piet speler in de don kere dagen van december. „Ik heb nog meegemaakt dat Wim Witte als Sinter klaas voor de klas in Oosterend door de zitting van een hele oude antieke stoel zakte. We vlogen snikkend van de lach het lokaal uit." Vrijheid De PTT is een groot lichaam en houdt van reorganisatie. Texel was vroeger een zelfstandige dienstkring en werd bij Den Helder getrokken, toen dienstkringleider Visser met pensioen ging. Texel is recent aangesloten bij de regio Schagen. Keizer zegt het niet met zoveel woorden maar het is een ontwikkeling die er mede voor zorgt dat hij met genoegen zijn laatste PTT dagen vol maakt. De vrijheid van vroeger, het zelfstandig beslissingen ne men en het persoonlijk contact met de Texelaars zal voor de tegenwoordige technische mensen van de Texelse PTT veel minder worden. Vroeger kon de Texelaar met een vraag op telefoonge- bied naar het plaatselijk kantoor en het bekende PTT-gezicht toestappen. Men alle werkopdrachten", zegt Keizer met teleurstelling in zijn stem. Onder de noe mer efficient komen veel veranderingen tegenwoordig tot stand maar Keizer ge looft er niet zo in. Veel controle en veel formulieren van boven af. Of de abon nee er mee gebaat is, dat vraag ik me af", zegt hij. Keizer is echter niet rancuneus. „De PTT is verder een goeie baas en ik heb het naar m'n zin gehad. Die zin ver dwijnt. Ik kan niet meer aan dit nieuwe systeem wennen. Dat zou tot ruzie lei den en daar voel ik niets meer voor. Die oude jongens lopen de jongere ideëen- makers in de weg. Daarom is het beter dat ik er uit stap." Ook het feit dat steeds meer overkan- ters zullen worden ingezet bij storingen, kabelbreuk, etc. vindt Keizer jammer. „Wij wisten zoveel uit ons hoofd en dat gaf je ook door aan de jongere werkne mers. Nu zullen ze nog wel eens misgrij pen", aldus Keizer die overschakelt in een vrolijker versnelling. Nog niet zo lang geleden was het dra gen van een PTT uniform verplicht en regelmatig werd kledinginspectie gehou den. Keizer weet zich te herinneren dat Jaap Witte altijd problemen had met zijn kleding. Het was of te groot of te klein en dat hing hem mijlenver de keel uit. Tijdens de inspectie van het zomertenue had hij de „te korte" lange broek met; behulp van schaar ingekort tot een rafe lende korte broek. Witte stond fier recht op tussen zijn collega's die uiteraard hun lachen niet konden bedwingen. De in specteur was echter minder te spreken. „Het rookte", aldus Keizer. Een andere vrolijke herinnering waar ook rook aan te pas kwam was een ge beurtenis met Jan Bakker („Jan Molen tje") uit de Warmoesstraat. Bakker stookte natte turf in zijn kachel en Keizer en Jan Visman waren op het dak van de woning bezig met het aanbrengen van draadsteunen. De stank van de turf werd ze teveel. „Jan Visman had een haspel en die zette hij op de schoorsteen zodat er geen spatje meer door kwam", aldus Keizer, die daaraan toevoegt dat Visman zei: ,,'t Is een kwestie van tijd, dan komt Molentje wel." Het duurde nog 15 minuten voordat Bakker in een vlaag van rook zijn voordeur uit kwam rennen. De PTT-ers werden brullend uit gemaakt voor alles wat mooi en lelijk is. Visman zei alleen maar: „Ja, die turf stinkt zeker." Vergeten In september gaat Toon van der Gaag in de VUT en dan is een decenium van lijnenbouwers, kabeltrekkers en en scha kelexperts voorbij. De techniek bij de PTT neemt een steeds grotere vlucht en hoewel Keizer nog exact weet wat er he den ten dage technisch allemaal voor de Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebrengen. Adam keizer met het communicatiemiddel waar hij elke dag mee te maken had: de telefoon. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Mevr. drs R. Postma, psycholo ge. Bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele- foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van =j verslaafden: overdag (02226) 413 of H! 593, vragen naar Lies of Carla; HÈ 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele- H foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Rook s Kustwacht Eierland Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier- land, tel. (02222) 270. deur staat, staan de computerexperts en wat dies meer zij, te dringen. „De ma nier van werken wordt gelemaal anders en zo hoort het ook. Ik heb m'n portie gehad." Vrijdag (vandaag) is er van 16.00 tot 17.00 uur afscheidsreceptie in De Schakel en daarna wijdt de PTT-man zich aan een verwaarloosde postzegel verzameling en grote reisplannen ont wikkelen zich. „Je krijgt nu veel meer tijd en je rolt wel weer ergens in als je ge zond blijft." Als we vragen wat hem nog als PTT-er van het hart moet, zegt hij dat de PTT-mensen in regel worden verge ten bij verbouwingen en nieuwbouw. „Soms leggen we na langdurig overleg bijzondere installaties aan maar bij ope ningen en in de krant word je meestal niet genoemd." Keizer kan er echter ver der niet wakker van liggen. „Ze vergeten het misschien omdat het een staatsbe drijf is. Het hoort er gewoon bij." Hij zal wel wakker liggen als hij na vrijdag nog telefonische klachten in ontvangst moet nemen. „Ik hoop'niet dat ik de komende weken nog tientallen keren moet uitleg gen dat ze de storingsdienst moeten bel len." (tel. 007). Zondag 29 januari 1984 HERVORMDE GEMEENTEN |j Den Burg 9.30 uur ds. Wisman dienst in de RSG. Den Hoorn 9.30 uur ds. Van der Graaf De Koog 11.00 uur ds. Van der Graaf De Waal 11.00 uur mej. C. Vlaming s= Oosterend 14.30 uur bevestiging en inzegening van kand. C. de Jong door dr. C. de Jong uit De Lier Oudeschild Dienst in Oosterend De Cocksdorp Dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 19.00 uur Bijzondere Dienst m.m.v. The Gospeltrain. Thema: „Wie bidt tot Wie?" Oosterend 10.00 u. ds. J. Donker 19.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE B Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE B Den Burg 10 uur ds. J. P. Keuning (Callantsoog) Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Ds. v.d. Vlugt s| uit Harderwijk ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur j= (Themadienst/Gospeltrain) Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, Herenkoor De Koog: zondag 9.30 uur (Woord-/Gebedsdienst) Den Hoorn: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur (Woord-/Communiedienst) JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. „Als christenen bekom- meren wij ons om andere men- sen". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „Hoedt u voor verderfelijke mu- ziek!" Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk- dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur, telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kan- tooruren kan men rechtstreeks con- tact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is elke sf dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Bij brand en voor spoedeisend j= ambulancevervoer bellen: 02220- =j 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend f|l ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. De zon komt 1 februari op om 8.21 uur en gaat onder om 17.26 uur. Maan: 2 febr. N.M.; 10 febr. E.K. Doodtij: 27 jan.; springtij: 4 febr. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 januari Zaterdag 28 januari Zondag 29 januari Maandag 30 januari Dinsdag 31 januari Woensdag 1 februari Donderdag 2 februari .Vrijdag 3 februari Zaterdag 4 februari 2.19 en 14.36 3.23 en 16.18 4.46 en 17.53 6.16 en 18.56 7.24 en 19.42 8.01 en 20.23 8.35 en 21.08 9.29 en 21.56 10.05 en 22.34 (Advertentie I.M.) (Het hele jaar) Café-Restaurant 't Kerckenland telefoon (02228) 8f Gewoon L

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9