Jud-leerlingen geremd i kluchtig blijspel TESO nostalgie in Havenrestaurant EM mi iia ^^44 SX;f:- ÜP Tifruiiiiw Aandacht voor de jeugd tijdens winterconcert Tot en met zondag open Cursus melken voor volwassenen toneeluitvoering die zaterdag Waal werd gegeven door de leerlingenvereniging van de la- landbouwschool was geen beeld van dramatische topkwa- Dat van de negen spelers er voor de eerste keer op de plan stonden was best te merken, er moet direct aan worden toe- egd dat die debutanten het niet slechter deden dan de andere ers. Slechts enkelen slaagden er ch zodanig in hun rol in te leven ich in woord en gebaar zo onge- te uiten, dat het resultaat na- lijk en overtuigend was. zal wel niet anders hebben ge- maar wie het waagt om zoveel welingen in te zetten, vraagt om ilijkheden vooral als de nieuwelin- worden opgezadeld met pittige rol- vaar veel van afhangt. Clementie zou alleszins gerechtvaardigd zijn »en toneelstuk van de oud-leerlingen enige clementie te bekijken. otte gaat het hier niet om een echte ilvereniging maar om een organisa- jonge boeren (met honderden le- waarvan het organiseren van to- ivonden slechts één van de activi- is. Daarbij heeft men niet de pre- e klasse-toneel te brengen, maar joudig vermaak, goed voor een ge- je avondHet probleem is echter dat toneelstukken in het verleden vaak iriljant werden opgevoerd dat de {leerlingenvereniging de reputatie >en echte toneelvereniging heeft ge ien waarvan minstens zoveel wordt icht als van een gemiddelde Texel- ioneelclub. Als dan een matig ge- iven stuk wordt gekozen dat vervol- matig wordt gespeeld, is dat een irwachte teleurstelling. Gelukkig laat het vaste publiek bij de uitvoe- jen van de oud-leerlingenvereniging iakkelijke mensen die niet op alle |ken zout leggen. Die voelen zich niet lauw bekocht als het wat minder is gewoonlijk, al hebben ze dan zeven len betaald voor het kaartje. Boven komen die mensen niet voor het to- alleen. Ze komen ook.voor de gezei ld dje de onderlinge ontmoeting en 'bal na afloop met zich meebrengen. M. 'ARI IJSDAG 31 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dat was zaterdagavond allemaal best in orde. Blondje Opgevoerd werd het „kluchtig spel" ,,Het blondje uit het Kurhotel" van de bekende schrijver van amateurstukken R. Feenstra. Het speelt in een Limburgs hotel waar van alles gebeurt, nadat de Noordhollandse kastelein Bram Wasse naar daar voor een vakantie zijn intrek heeft genomen. Deze Bram vat liefde op voor de vrouwelijke hotelier (het „blond je" Bella) en raakt bovendien betrokken bij smokkel in dameslingerie. Verder moet er bij het hotel een schat begraven liggen, waar niet alleen Bella iets van weet, maar ook de pasgetrouwde Jan Hendrik die met zijn vrouw in het hotel de huwelijksnacht komt doorbrengen. Erg rustig verloopt die huwelijksnacht niet, mede door de aanwezigheid van een ontsnapte misdadiger die in het ho tel een schuilplaats heeft gezocht. Ge noeg mogelijkheden dus voor zowel spannende als lollige ontwikkelingen, waarbij de afloop (die we in verband met de op handen zijnde tweede uitvoering niet zullen verraden) niet eens zo erg be langrijk is. Als Bram Wassenaar zagen we Teun Huisman die redelijk spel leverde. Het had echter wat flitsender en met wat meer nuancering gemogen. Het „kluch tige" van zijn rol kwam er nu te weinig uit, overigens mede omdat de schrijver niet zo'n erg leuke tekst voor hem had gemaakt. Debutant Kees Zijm had naar verhouding veel eer van zijn inspanning. Hij speelde als de zeer merkwaardige dokter Epi Spaarpot die zich gedraagt als een half-gare professor die naar het hotel is gekomen om de veldwachter Reep te keuren. Laatstgenoemde rol werd leuk, maar een beetje schools ge bracht door Martin Kikkert die ook voor het eerst op de planken stond. Kikkert hing de domme bullebak uit, die zich tel kens door smokkelaars en ander slim gespuis laat bedotten. Anton Witte deed het aardig als de gewiekste smok kelaar Simon, die assistentie krijgt van Bram Wassenaar. Moeilijk Een lange en moeilijke rol was wegge legd voor nieuweling Peter Smit. Als de nuftige en bekakte moedersjongen Jan Hendrik was hij als type heel geschikt, Scène uit „Het blondje uit het Kurhotel". Van links naar rechts Martin Kikkert, Teun Huisman, Ada de Ridder-Bakker, Kees Zijm en Jeanette ter Steege-Smit. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps en Door Eigen Kracht zullen tijdens de winterconcerten van dit jaar aandacht besteden aan de jeugd, meer bijzon der aan de jeugd die aan de muziekschool haar opleiding tot fanfaremuzi kant krijgt. Daarmee speelt KTF/DEK in op de actualiteit van het afgelopen jaar: de beperkingen en bezuinigingen waarmee de muziekschool te maken kree9- pauze verder opgevuld door de muziek- Juist KTF/DEK kwam tegen deze schoolleerlingen onder het motto „Wie maatregelen in het geweer, omdat ge- de jeugd heeft.. vreesd werd voor de prijsspiraal waarin de opleiding terecht zou komen. Blijk baar bestaat bij het korps nu de behoef te om de kwaliteit van de school eens extra te benadrukken. De leerlingen zul len samen met de boerenkapel onder lei ding van Jan Wieten musiceren. De mensen van het fanfare hebben ook dit jaar weer voor een zeer afwisselend pro gramma gezorgd. In de muzikale ope ning komen alle aspecten van het orkest naar voren. Opmerkelijk is dat het laatste nummer van dit programma-onderdeel een compositie van DEK-instructrice Helga Witte is. Na deze opening wordt de tijd tot de Na de pauze wordt eerst een mars met de veelzeggende titel „Death or Glory March" („Dood of glorie") gespeeld. Vervolgens komt de klassieke muziek aan bod met de „Music of the Royal Fi reworks" van G. F. Handel, een barokke componist die lange tijd in Engeland woonde. Het arrangement is van Den Arend. Vervolgens wordt de titelmuziek van de televisieserie Willem van Oranje gespeeld: de „Egmont Ouverture" van de Duitse romanticus L. von Beethoven in een bewerking van Delhaye. Daarna weer een stuk van een compo nist uit eigen gelederen: „Our Senior" van Jan Wieten. Trombonist Edwin Witte mag zijn kun nen tonen in een „Capricio for Trombo ne and Band" van Jan van der Waart. Besloten wordt met twee jazzstukken: „Duke Ellington in concert" van de ge lijknamige big-band-leider in een bewer king van Karei Kokelaar en „Jam Sessi on Story", een jazzfantasie van de man met de lieve achternaam John Darling. Alle drie de avonden worden besloten met een bal. Het programma is vrijwel hetzelfde. Alleen de eerste avond, 17 fe bruari in De Waldhoorn te Den Hoorn, aanvang 20.00 uur, zal afwijken. Hier treed de Hoornder drumband, met eigen majorettes, DEK apart op. Instructrice van deze groep was Helga Witte, Lies- beth Witte fungeert op als tambour- maïtre. De volgende avond zullen de ruim honderd meedewerkenden hun kunnen vertonen in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De aanvangstijd blijft hetzelfde. Het concert in De Linde boom is een week later, zaterdag 25 fe bruari. Daar begint het om 19.45 uur en de organisatie roept belangstellenden op voor dit concert iri.de voorverkoop kaar ten te kopen bij Zegel Heren- en Jon- genskleding in "de Weverstraat. en hij gaf blijk van een goede rolkennis. Zijn spel had echter uitbundiger moeten zijn met meer volumeverschillen en pauzes op de juiste momenten. Er was nu sprake van een storende leestoon. Een geluk voor hem was dat dit toneel gedrag aanvankelijk aardig paste bij de rol van de onervaren jeugdige melkmuil die hij blijkens de tekst moest zijn, waar door hij toch heel vermakelijk was. Het „gebrek" bleek pas in de scene waarin hij na overvloedig drankgebruik laat we ten dat hij naar zijn vrouw zal gaan om orde op zaken te stellen en zal laten zien wat een échte man weet te presteren. Jan Hendriks jonge vrouwtje Jasperi- ne kreeg gestalte door Jeannette Keijser, die ook voor het eerste op de planken stond. Deze wat kleinere rol ging haar redelijk af. Acceptabel was ook het spel van Jeannette Ter Stege-Smit als bella van het hotel. In de „rustige" scenes was ze uitstekend maar op momenten van actie was ze onnodig terughou dend. Over het algemeen geldt dat de regisseur de spelers had moeten stimule ren tot meer overdrijving. Een dergelijk stuk heeft dat nodig. Een helaas klein, maar uitstekend rolletje bracht Tiny Zoetelief als het dienstertje Gerritje. Ook op momenten van stil spel, als de aandacht van het publiek op an dere spelers was gericht, was ze heel vermakelijk. Kennelijk had ze zich hele maal ingeleefd in de situatie. Ada de Ridder-Bakker tenslotte zagen we als de schilderes mevrouw Fyn van Draet. De regie werd gevoerd door Kees Koorn. Ina Witte-Barhorst souffleerde en de grime werd verzorgd door Karin Nauta-Didden. De tentoonstelling „Teso door de jaren heen" die morgenochtend door burgemeester J. A. Engelvaart wordt geopend, is een bezoek meer dan waard. In het Havenrestaurent van 't Horntje is een collectie samen gebracht die een boeiende indruk geeft van de bewogen geschiedenis van Texels meest besproken onderneming. Op tentoonstellingsborden ter lengte van ongeveer veertien meter worden zo'n 150 foto's, schilderijen en tekenin gen getoond, afkomstig uit het Teso- archief, het archief van de Texelse Cou rant en uit de persoonlijke collecties van de Teso-employé's Jaap Bakker en Dirk Kuiter en andere Teso-mensen. Te zien zijn foto's uit alle perioden van het nu 75-jarige bedrijf, niet alleen van schepen en andere „dingen", maar ook van de mensen die er mee te maken hadden. De vele portretten en groepsfoto's van notabelen, kapiteins en „gewoon" volk zullen ongetwijfeld veel gevoelens en gesprekstof oproepen, vooral bij oudere Texelaars die de moeite nemen om de tentoonstelling te gaan zien. De bewo ners van bejaardenhuizen en complexen bejaardenwoningen wordt het wat dat betreft gemakkelijk gemaakt. Ze hebben zich kunnen opgeven om gehaald en ge bracht te worden. Vanmiddag (dus nog voor de officiële start van de expositie) zijn de eerste groepen naar 't Horntje gekomen. Idee Het initiatief voor de tentoonstelling is afkomstig van exploitant Jan C. Stolk van het Havenrestaurant. Hij merkte dat klanten in zijn bedrijf altijd erg geboeid waren door enkele grote foto's van Teso- schepen die hij aan de wand van zijn eta blissement had hangen. Verwacht mocht daarom worden dat een grote collectie van dergelijk materiaal een trek pleister zou zijn en zo ontstond het idee om in de stille tijd van het jaar in de restaurantzaal een nostalgische Teso- show aan te leggen. Dat de heren Jaap Bakker en Dirk Kuiter, samen met Gerrit de Haan van het Natuurrecreatiecen- trum daarin een groot werkzaam aan deel zouden krijgen, stond bij voorbaat vast. Kuiter en Bakker beoefenen het verzamelen van Teso-materiaal als hob by. Bakker beperkt zich daarbij niet tot foto's maar heeft ook een indrukwek kende voorraad aangelegd van allerlei technische en andere gebruiksvoorwer pen en onderdelen. Hij wist in de loop der jaren te voorkomen dat menig „uniek" ding werd weggegooid. Daarom zijn er op de tentoonstelling „Teso door de jaren heen" prachtige din gen te zien, zoals een handbediende misthoorn die tot 1932 bij Teso werd ge bruikt. Ook zijn er fraaie bronzen naam plaatjes „Rooksalon", „Bergplaats", e.d. die afkomstig zijn van de Dokter Wagemaker en andere stoomschepen. Een interessant apparaat is ook de „indi- cateur" waarmee periodiek de stoom druk van de ketels werd gemeten en ver der zijn er de nodige sleutelplaatjes, het kompaslampje van de „Voorwaarts", het houten naambord van het schip „De twee gebroeders" waarmee Teso een in 1942 overgenomen beurtdienst Texel- Harlingen onderhield, maar ook een re cent ding zoals het grote wapen van Texel dat tot voor kort op de schoorsteen van de „Texelstroom" prijkte. Infrarood Met een video-installatie worden re portages vertoond die betrekking heb ben op Teso, zoals de bouw van de „Molengat" maar er zijn ook andere ou de „Texelse" films te zien, zoals een film verslag van het bezoek van bisschop Aengenent in de jaren twintig. Iets heel bijzonders, vooral voor technisch geïnte resseerden is een demonstratiefilm van Philips waarmee de mogelijkheden wor den getoond van waarnemingsappara- tuur die gebruik maken van infrarood licht. Hiermee kan bij mist en bij nacht de omgeving worden gezien tot op zeer grote afstand. Het aardige is dat de de- monstratiebeelden onder andere zijn ge maakt van de Texelse veerboot die men in „warmtelicht" kan zien varen. Deze apparatuur zou aanvankelijk ter plaatse worden opgesteld, maar in verband met de geheimhouding (deze mogelijkheid wordt tot dusver alleen militair toege past) mocht dat niet. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Teso door de jaren heen" is een rijk geïllustreerd boekje uitgegven met de geschiedenis van Teso, geschreven door Willem Boot uit Opperdoes. Het is voor ƒ3,25 ter plaatse te koop. De entree van de tentoonstelling kost ƒ1,—. De op brengst komt ten goede van de Stich ting Texel-vakantie Gehandicapten. Vooral bejaarden die naar de ten toonstelling komen, wordt aangeraden een bril mee te nemen, aangezien er veel te lezen en (van dichtbij) te ontdekken valt. De expositie is dagelijks open van 10.00 tot 21.00 uur. Bij de landbouwvoorlichter komen re gelmatig verzoeken om een cursus mel ken voor volwassenen te organiseren. Deze mogelijkheid wordt nu geboden door het Texels Beroepsonderwijs in sa menwerking met het Agrarisch Cursus Comité Texel. Deze cursus heeft als inhoud enkele uren theorie waarbij aandacht wordt besteed aan de melkvorming in de melk koe en de bouw van het uier. Verder wordt gesproken over de melkmachi neinstallatie. Hierop volgen 6 tot 8 prak tijklessen op bedrijven waar de melker als erkende voormelker te boek staat. Om het geleerde goed in de praktijk uit te kunnen voeren is het wenselijk dat er drie tot vier keer per week geoefend wordt op het eigen of gastbedrijf. Be langstellenden kunnen zich tot 10 febru ari opgeven bij het Beroepsonderwijs Texel, telefoon 02220-2121 (tijdens kan tooruren) of Jan Koolhof, telefoon 02220-2780. Eén van de vele foto's uit de Teso-geschiedenis: „De Dageraad" loopt bij ijsgang de haven van Oudeschild binnen. De foto werd gemaakt begin februari 1956 toen het schip gedurende enkele dagen telkens slechts één dienst tussen Oudeschild en Den Helder kon onderhouden. foto ar chief Dirk Kuiter). 1

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5