VVV koopt voormalige VIVO supermarkt College wil vergunning Koopman niet afgeven Jeugd kan goedkoper leren zweefvliegen NOTITIE STRANDBEH Nieuw kantoor aan Elemert blijft in de pen Beroepsonderwijs houdt open huis School met de Bijbel geschikt maken voor kleuters Lotnummers Scoutingloterij Pupiliencompetitie Seen wormenkwekerij in voormalige bloemisterij PAGINA 2 De VVV koopt van Jarino de voormalige Vivo-supermarkt aan de Groene- plaats voor f260.000- Het pand zal gebruikt worden voor uitbreiding van het huidige kantoor dat naast de nieuwe aankoop ligt. Tot koop werd beslo ten in de algemene ledenvergadering van de VVV, woensdagavond in De Lindeboom waar dit voorstel en de vraag om geld te mogen lenen voor de koop in de vergadering aan de agenda werd toegevoegd. Met de aankoop is de oude VVV-wens om een groot nieuw onderkomen net buiten Den Burg (de Elemert) te bouwen niet van de baan. Het bestuur meent echter dat voorlopig niet op gemeentelijke toestemming en financiële steun gerekend kan worden en daarom ziet men de koop als een tijdelijke oplossing voor het nijpende ruimtegebrek in het huidige kantoor. Met 15 stemmen voor, 4 tegen en 6 onthoudingen werd tot aankoop besloten. Maandagavond vernam het VVV— bestuur ,,dat buurmans erf voor een aantrekkelijk bedrag te koop was" en in allerijl werd onderhandeld met vertegen woordigers van Jarino. Het bestuur had, volgens voorzitter H. Wuis, het genoem de bod gedaan en men dacht dat dit be drag op lange termijn wordt terugver diend. ,,We zullen het in de toekomst vast en zeker voor hetzelfde bedrag kwij traken, mogelijk voor meer", aldus Wuis. De voormalige supermarkt moet worden verbouwd en dat gaat ongeveer een ton kosten. Ook werd voor de leden becij ferd dat de inrichtingskosten enkele dui zenden guldens bedragen maar een deel van de koop wordt betaald met de op brengst van de verkoop van het kantoor in De Cocksdorp. Dat kocht de Rabo bank voor f125.000,— De leden gaven hun fiat aan de koop en het bestuur kan voor verbouwing en inrichting f275.000,- lenen. Gevochten Voordat het zover was werd er gedis cussieerd over de voor- en nadelen van deze uitbreiding van kantoorruimte voor al in relatie tot de nieuwbouwplannen buiten Den Burg. J. Zwan was niet opti mistisch over bouwmogelijkheden in het „buitengebied" als de VVV middels de supermarkt in het ruimteprobleem gaat voorzien. Ook had hij zijn twijfels over de waardevastheid van het pand. ,,Er is nu ook niet om de supermarkt gevochten." Voorzitter Wuis beaamde dat er niet om wordt gevochten maar er zijn wel meer dere gegadigden. Twee jaar geleden was het VVV bestuur nog overtuigd van de mogelijkheid tot snelle realisering van het kantoor aan de Elemert maar dat op timisme was door de opstelling van het toenmalige gemeentebestuur verdwe nen. Men verwacht op korte termijn ook nu geen gemeentesubsidie in de bouw kosten (ongeveer een miljoen) en de VVV kan deze nieuwbouw niet geheel zelf betalen. Die uitspraak bracht H. de Graaf tot de veronderstelling dat het nieuwe kantoor er nooit komt. „Gezien de financiële positie van de gemeente en de stabiele VVV inkomsten in de toe komst is gemeentesubsidie bijna uitgesloten." Het bestuur dacht daar anders over en liet woensdagavond diverse malen blij ken dat men blijft ijveren voor een ge heel nieuw onderkomen. Eerder was al gepoogd de voormalige supermarkt te huren maar daar voelt Jarino niets voor. Het bestuur stemde met negen perso nen unaniem voor de koop en kreeg steun van zes leden uit de zaal. Middenstander Minder moeite had men met de con tributieregeling voor VVV leden die niet actief in de toeristische branche werk zaam zijn. De „middenstandsregqling" kreeg na enige discussie het etiket „con tributie" nadat „aanslag" als te negatief en „richtlijnen" als te vrijblijvend was aangemerkt. Rond de introductie van deze regeling is een wervingscampagne opgezet waardoor de VVV hoopt om een groot aantal middenstanders als nieuwe leden te kunnen begroeten. Mo menteel draagt deze groepering f35.000,— aan contributie bij, tegen f165.000,— van logiesverstekkende be drijven. Het bestuur verwacht dat men op korte termijn f45.000,— binnen krijgt uit deze sector, op basis van nieuwe contributies van de huidige leden. Dit bedrag wordt in de toekomst mogelijk verdubbeld door aanwas van nieuwe leden. Stemrecht Ook anderen kunnen donateur van de VVV worden en voor een (minimaal) be drag van f25,— voor particulieren en f50,— voor bedrijven. Men krijgt dan een adviserende stem in de vergadering. Deze donateurs zijn dus formeel geen lid en hebben geen stemrecht. Alle Texe laars krijgen binnenkort een speciale fol der in de bus waarin de voordelen van het VVV donateurschap worden opge somd. H. de Graaf vond het jammer dat bij die voordelen geen stemrecht is inbe grepen en verwachtte daarom weinig van de wervingscampagne. „Kleine par ticulieren raken zo niet betrokken bij het reilen en zeilen van het toerisme. Je vraagt als VVV geld maar krijgt geen stemrecht, zo krijg je Texel toch niet eendrachtig achter de VW". Voor wat, hoort wat Adjunct-directuer H. Bakker vond niet dat je deze leden op alle punten gelijk kunt schakelen met leden die actief werkzaam zijn in het toerisme en veel meer contributie betalen. „Straks heb ben de kleine particulieren zoveel stem recht dat ze dingen bereiken waar de toeristische bedrijven niet blij mee zijn." H. de Graaf dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen maar het bestuur hield liever vast aan het principe dat degene die het meest betaalt ook het meest te vertellen heeft. Verschillende leden spraken de hoop uit dat veel meer middenstanders lid zul len worden van de VVV en I. Plaatsman uit De Waal kondigde aan zelf deel te zullen nemen aan de werving. In de hui dige ledenlijst had hij gezien dat bijvoor beeld in Oosterend slechts één mid denstander lid is. „Dat is bovendien een hobbyist. Ik zal ze daar eens aan de mouw trekken", aldus Plaatsman. De le den gingen ook akkoord met een trend matige verhoging van 2,5% van het beddengeld. Een voornamelijk redactionele statu tenwijziging leverde weinig problemen op. Reclame Directeur J. Dekker liet aan het begin van de vergadering ambitieuze geluiden horen over de reclame-activiteiten van de VVV, vooral wat betreft de najaar scampagne middels radiospotjes. In maart wordt weer een dergelijke recla mecampagne gestart met in ieder geval 15 radioboodschappen. De landelijke re clame afgelopen najaar had volgens Dekker uitgewezen dat het publiek rea geert op de audio-boodschappen want het aantal boekingen was fors gestegen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Uiteraard vond Dekker het spijtig dat de VVV in deze financieel niet extra wordt gesteund door de gemeente. De werkgroep Texelpromotie komt volgens hem binnenkort met bewijzen dat het huidige bedrag voor reclame veel te wei nig is om een doordringende Texel promotie te bewerkstelligen. „Het is een keihard gevecht om de gunst van de toe rist en één ton is daarvoor veel te wei nig", aldus Dekker, Dicht Wat betreft de service op het eiland zal volgnd seizoen een stapje terug wor den gedaan want het VVV kantoor in De Koog is 's avonds-en op zondag niet, meer geopend. Deze openingsuren wa ren al afhankelijk van de toeristische drukte en vooral afgelopen zomer was gebleken dat de drukte in de avond en op zondag nihil was. Het is niet efficient om deze uren te handhaven. Onder begeleiding van de boekhoud- centrale zijn de werkzaamheden op het kantoor gereorganiseerd waarbij iedere werknemer een duidelijk taakomschrij ving heeft gekregen. Het is voor directie en personeel nog even wennen en dat had o.a. geresulteerd in diverse fouten in de VVV brochures maar deze kinderziek ten zijn volgens de directie van tijdelijke aard. „De efficiency wordt nu heel dui delijk merkbaar en de reorganisatie gaat volgend seizoen veel vruchten opleve ren", aldus Dekker. 'De zweefvliegclub Texel gaat de zweefvliegsport onder Texelse jon geren bevorderen door het geven van een aanzienlijke korting op de basiscontributiè. De contributie is normaal f1000— per jaar; de korting voor jongeren tussen ca. 15 en 20 jaar is maar liefst f600 Voorwaarde is dat het jeugdlid op Texel woonachtig is, geen vaste bron van hoofdinkomsten heeft en de medi sche zweefvliegkeuring ondergaat. De korting wordt maximaal drie jaar lang gegeven, ruim voldoende om de volledi ge zweefvliegopleiding te volgen. Mocht blijken dat een leerling onvoldoende aanleg heeft om de zweefsport te beoe fenen, dan moet hij afhaken. Het bestuur beslist daarover na vijf lesuren in overleg met de instructeurs. Evenals ge wone leden moeten jeugdleden èen borgsom van f1000,— storten; dat geld blijft eigendom van het lid. Verder is men verplicht lid te worden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KBVvL) aan welk lidmaatschap de ver zekering is verbonden. Het jeugdlid be taalt verder het normale tarief per vlieg uur, momenteel ongeveer f60,—. De eerste zeven vlieguren zijn echter gratis. Meer jeugd nodig De in 1965 opgerichte en 40 leden tel lende zweefvliegclub heeft thans maar één jeugdlid. Om te voorkomen dat de club een aangelegenheid van uitsluitend volwassenen wordt, wil men graag wat leden onder de jeugd werven. Daartoe voelt men zich bovendien verplicht om dat het van gemeentewege min of meer als voorwaarde is gesteld toen enige ja ren geleden een investeringssubsidie werd verstrekt voor de aankoop van een eigen motorzweefvliegtuig. De noodzaak van een reductieregeling ten behoeve van jongeren liet zich extra voelen omdat de scholierensubsidie die tot dusver van rijkswege werd verstrekt is gestopt. Die oude regeling maakte het beoefenen van de zweefvliegkunst door middelbare scholieren (met Engels en wiskunde in hun pakket) betaalbaar, het geld kwam onder meer van KLM en Luchtmacht; uit de jeugdige zweefvlie gers hoopte men namelijk vliegers te recruteren. De nieuwe eigen regeling van de zweefvliegclub is echter niet aan school opleiding gebonden. Een LTS-er is even welkom als een Atheneum leerling. Teamgeest en enthousiasme is wel be langrijk. Een clublid moet niet alleen wil len vliegen maar ook bereid zijn om sa- Woensdag a.s. houdt de scholenge meenschap voor lager en beroepsonder wijs open huis. Van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur is iedereen welkom in het schoolgenouw aan de Emmalaan, waarbij in het bijzonder wordt gerekend op de belangstelling van toekomstige leerlingen en hun ouders. Door dit open huis wil men laten zien wat het beroepsonderwijs heeft te bie den en wel die punten waarop dit onder wijs zich onderscheidt van andere on derwijsvormen. Een volledig beeld wordt daarover niet gegeven. Van het alge meen vormend onderwijs waaronder alle vakken vallen die niet beroepsgericht zijn, zal de bezoeker dus weinig of niets te zien krijgen, enerzijds omdat het bui tengewoon moeilijk is met een steeds in- en uitlopende bezoekersstroom les te geven, anderszijds omdat de wijze waar op in die vakken les wordt gegeven niet wezenlijk verschilt van de werkwijze op de andere scholen. Overigens wordt meer dan de helft van de beschikbare tijd op school besteed aan algemene vorming. Mede daardoor wordt het een LBO-leerling mogelijk gemaakt zijn of haar studie voort te zetten bij een leerlin genstelsel Mavo of het middelbaar beroepsonderwijs. Het bestuur van de School met de Bijbel in Oosterend heeft het college gevraagd of men akkoord gaat met een verbouwing waardoor de school ook geschikt is voor kleuters. Per 1 augustus 1985 moet de intergratie van kleuter- en basisonderwijs een feit zijn en het college is van mening dat het gebouw moet worden aan gepast voor kleuters maar dat blijkt een mening die men als plaatselijke overheid makkelijker uitspreekt dan in Den Haag. De integratieplannen van het Ministe rie van onderwijs worden in zeer snel tempo uitgevoerd en de richtlijnen hiero ver wijzigen regelmatig. De gemeente raad zal in maart in principe ook akkoord moeten gaan met de verbouwplannen, waarna pas een officieel verzoek aan de minister kan worden gericht. Daarbij wordt een prognose gevraagd van het leerlingental in de komende jaren waarbij moet worden aangetoond dat de huidi ge lokalen tenminste 15 jaar nodig zijn. De School met de Bijbel heeft zes leslokalen en een handvaardigheidsruim te. De gemeentelijke prognose is dat de school, met een kleien schommeling in de jaren 1987 en 1988, over 15 jaar onge veer net zo veel leerlingen zal hebben (100) dan dit jaar maar dan wel als geïn tegreerde school: er is dan geen kleuter school meer in dit dorp. De aanpassin gen voor de kleuters kunnen volgens het «.college dan ook gerealiseerd worden in het bestaande gebouw. Prognose Het opstellen van een prognose over 15 jaar blijkt voor de gemeente steeds weer een moeilijke zaak en aangezien men dit seizoen nog vaker een toe komstige onderwijsontwikkeling moet becijferen willen B en W een onder- wijsprognose voor het hele eiland laten maken door de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Dat kost f1000,—. B en W vinden dat Henk Koopman geen vergunning mag krijgen om weer met een mobiele patatwagen op het strand te venten. Dit besluit werd geno men na presentatie van de „notitie strandbeheer" met voorstellen inzake het beleid op dit terrein. De notitie gaat overigens over méér dan alleen de ventproblematiek. Uitgaand van onder meer het recreatie-basisplan en het bestemmingsplan buitengebied wordt een allesomvattend beleidsvoorstel gedaan. Tot nog toe was over het „strandbeleid" niets op papier gezet. Voor het overgrote deel gaat het stuk uit van handhaving van de bestaande situa tie. Wel pleit de gemeente weer voor een permanent strandpaviljoen bij paal 9. Uitbreiding van het aantal of de grootte van de naaktstranden wordt van de hand gewezen. De gemeente wil het toestaan van venten op het strand geheel uit de pu bliekrechtelijke sfeer halen. Dat betekent dat er geen voor ieder geldende regels gemaakt worden. In dat geval zou de ge meente als wetgever optreden en een vergunningenstelsel in moeten voeren. Tegen het afwijzen van vergunningen zou dan weer (Arob) beroep mogelijk zijn en in vergelijkbare situaties elders is al gebleken dat de Arob-rechter een veel grotere vrijheid wil toestaan dan de ge meente. Door nu uit de Algemene Poli tieverordening te schrappen dat strand- gedeeltes „openbare weg" zijn opent de gemeente de mogelijkheid om via pri vaatrechtelijke weg haar beleid door te voeren. Privaatrechtelijk wil zeggen dat de gemeente en strandexploitant als ge- lijkwaardigen om tafel gaan zitten, bij wijze van spreken als grondeigenaar en grondgebruiker. De gemeente kan dan haar eigen eisen stellen, net zoals een grondeigenaar bijvoorbeeld geen grond hoeft te verhuren aan mensen waar hij bezwaar tegen heeft. In het verleden gold als regel dat al leen gevent mocht worden op die strandgedeelten waar geen strandex ploitant met een ventvergunning zat. Door de grote vrijheid die de Arob- rechter toestaat kon dat niet gehand haafd worden, zodat Koopman vorig jaar zijn waar op het hele strand kon uitven ten. Als reactie daarop dienden alle an dere strandexploitanten ook een aan vraag voor een vergunning in. De ge meente was bang dat een situatie zou ontstaan waarbij de openbare orde ge vaar liep en heeft daarom nu dus de mo gelijkheden aanzienlijk verminderd. Al leen de ondernemers die al jaren met ijs venten, zonder dat daarbij ooit proble men ontstonden, mogen hun handel voortzetten. Verkoopwagens In de notitie worden de verkoopwa- gens apart behandeld. Hiermee wordt gedoeld op mobiele verkooppunten die een vaste standplaats hebben. Deze wa gens zullen alleen bij uitzondering wor den toegestaan. Het publiek heeft recht op kwalitatief goede voorzieningen en volgens de notitie zullen die niet voor 1 jaar getroffen worden. Om diezelfde reden zal het aantal ver kooppunten beperkt blijven. Onderne mers die in kwaliteit investeren moeten wel de kans krijgen hun geld terug te verdienen en niet ten onder gaan in een concurrentiestrijd. Via de welstandseisen kan de gemeente ook voor kwaliteit waken. Terrassen In de notitie wordt een norm vast gesteld voor de maximum grootte die een terras mag hebben: 150 m2. Daarbij wordt als terras aangemerkt een eventu eel door windschermen omringde ruim te waarbij „op geen enkele manier een dak mag worden gecontrueerd". Ge beurt dat wel, dan wordt dat terrasge deelte bij de oppervlakte van het pavil joen gerekend, waarvoor dezelfde maxi mum maat geldt. Wat de tarieven betreft wordt gesteld dat de al gehanteerde systemen gehand haafd worden. Gepleit wordt voor het blijven afslui ten van overeenkomsten voor telkens één jaar. Weliswaar zagen de exploitan ten liever meerjarige contracten, maar omdat de gemeente publiekrecht hier heeft ingeruild voor privaatrecht is het treffen van sancties veel moeilijker ge worden. Als de exploitanten zich niet aan de gemeenteregels houden komt het niet meer neer op „de wet handha ven" maar op „gelijk krijgen" tegenover een gelijkwaardige partij. Door éénjarige contracten houdt de gemeente de mo gelijkheid om sancties te treffen door de overeenkomst niet opnieuw af te sluiten. De gemeente behoudt zich ook het recht voor om, als een paviljoen ver kocht wordt, een contract met de nieu we eigenaar te weigeren. In de praktijk zal dat echter zo goed als nooit voorkomen. Bloot In de notitië wordt geconstateerd dat het naakt recreëren tegenwoordig geen bezwaren meer oproept, maar dat dit wel eens kon veranderen als het aantal of de grootte van de stranden wordt uit gebreid. Eerst zal moeten worden aan getoond dat blootlopen op het strand in grote lagen van de bevolking is aanvaard en dat er behoefte aan is. Pas dan kan aan vergroting van de mogelijkheden worden gedacht. De bewaking van de stranden wordt ook niet uitgebreid. Een bewakingspost kost z'on veertigduizend gulden per jaar. Daarom zullen noch de naaktstranden, noch de Waddenzeestrandjes van vol waardige bewaking worden voorzien. De eersten worden resp. vanaf paal 9 en paal 28 in de gaten gehouden, de laatsten door de zeilscholen en de windsurfclub. De nota^zal naar de diverse betrokken instanties gestuurd worden voor over leg, bovendien komt het stuk aan de or de in de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. De verloting die Scouting Texel heeft gehouden voor de aanschaf van nieuwe tenten is inmiddels afgelopen. Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen: 2510, 1135, 3435, 160, 162q6, 1614, 186, 3093, 432, 482. De prijzen kunnen wor den-afgehaald bij Zegel Herenmode in de Weverstraat te Den Burg. men met de anderen a' onderhouds- en andere werkzaamhi te verrichten. Dat onderhoudswerl beurt vooral 's winters. Het „eek zweefseizoen begint in april. De n maakt propaganda op de Sportpit tie- en informatiemarkt die zaterdai februari in sporthal Ons Genoij, wordt gehouden. In de stand var,, club zal de romp van een motorzv vliegtuig worden tentoongesteld e' wordt een videofilm van 20 minutei draaid. Wie belangstelling heeft voc" zweefvliegsport kon contact opne met secretaris J. Frederici, Tjakkers 16, te Den Burg, telefoon 02220-35 Zaterdag 4 februari Sporthal Ons Genoegen: D-pupillen: 9.30 u. Tex.Boys-Quasimode 9.42 u. De Vuurpijlen-Oosterend 1 9.55 u. Quasimode-ZDH 1 !f 10.08 u. Oosterend 1-Tex.Boys 1 10.21 u. ZDH 1-Space Boys 10.33 u. Oosterend 2-Vuurpijlen 8 10.46 u. Stumpers-Oosterend 4 10.59 u. Space Boys-Oosterend 2 j 11.12 u. ZDH 2-Stumpers 11.25 u. Oosterend 4-Pechvogels I 11.38 u. Oosterend 3-Tex.Boys 2 11.51 u. Texelse Wuppies-ZDH 2 12.04 u. Pechvogels-Oosterend 3 12.17 u. Tex.Boys 2-Texelse Wuppies5 Het college wil niet dat er irT voormalige bloemisterij van Hin de Kogerstraat een wormenkwek' wordt gevestigd. Een verzoek di toe was gedaan door mevrouw D kers uit Den Burg maar bur meester en wethouders zijn van i ning dat een dergelijk agrarisch tint bedrijf niet past in een woon bied. Planologisch zijn er mogel heden maar het gemeentebesti verwacht problemen met omwom den wat betreft stank, vliegen muizenoverlast. Mevrouw Dankers wilde naast kwekerij een dienstwoning bouw maar eerder heeft het college al beslol dat op die plaats niet meer woning mogen komen dan de boerderij die er staat en een kleine uitbreiding van e bouwvallig huisje. De bloemisterij wo in een structuurschets omschreven overgangsgebied tussen dorp en buiti gebied en daarin passen geen gr< bouwwerken. Omdat het gaat om e verzoek voor een nieuw bedrijf is I college uitvoerig te rade gegaan naar! varingen elders met dergelijke kweke' en. In het land is het kweken van wi men in opkomst en het college verwac dat de Texelse kwekerij ook in een b hoefte zou kunnen voorzien. De vw men worden o.a. gekweekt in mesti organisch afval en dat levert aan de K gerstraat met woningen in de direc omgeving vast en zeker stankoverla op, oordeelt B en W. Bij boerderijen wordt een afstand vi 50 meter aangehouden ten opzichte v< woningen en aan deze maat voldoet h perceel van Hin nauwelijks. Eén wonii valt binnen die maat en een aantal and re panden staan op afstand van ruim 11 metèr._ Uit informatie is het college geblekt dat een dergelijke kwekerij in Winn meer vooral 's zomers voor veel stank verlast heeft gezorgd. Dat gold ook vo de vliegen die op de mest afkwame Een overlast die zich over grote afstai uitstrekte. Ook wordt bij wormenkwek rijen, in mindere mate, last ondervond! van spitsmuizen die verzot zijn op wormen. Burgemeester en wethoude gaan ervan uit dat mevrouw Dankers i alles aan zou doen om overlast en schi de te voorkomen, al was het alleen ma voor een goede wormenproduktie, ma de bouwplaats is ^ongelukkig gekozei „Een wormenkwekerij moet men buite het dorp situeren", aldus het colleg Het gemeentebestuur denkt dat me met een planologisch licht op groen milieutechnische problemen in hu, haalt. „De hinderwetvergunning is vol, de kwekerij in Winnemeer nog niet afg< geven. Het ministerie van Volksgezoni heid heeft geadviseerd de vergunnin niet te verlenen omdat ook deze kwekei in de bebouwde kom ligt", aldus B en V

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2