emeente vraagt provincie eer toezicht op kamperen VAN HET i RAADHUIS raiuatie seizoen Tijdschrift voor ballingen en Texelaars ,,De Krim" begint met uitgifte terrein voor sta-caravans Voorlopig geen eigen onderhoudsorganisatie woningbouwvereniging irijven voor gevangenen Stagiaires bij gemeente Stemmen van de overkant" lededelingen van B.en Hi j Plattelandsvrouwen kozen andere bestuursleden Onbekenden uit de roaring twenties" Doorgereden Openbare dronkenschap UARI'AG 3 FEBRUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ker al en rlijke oter- eraf! gemeente zal de provincie in riet verzoeken of er een betere óle op het kamperen op erven (omen. Nu bestaat de indruk provincie, de verantwoordelij kheid in deze, niet naar beho- oeziet op het naleven van de nde verordening. De gemeente loet daar niets meer aan sinds controle een taak van de pro- is geworden. iringen van recreatie-ondernemers at de indruk dar het klandestiene eren flink toeneemt. Dat zou ook iren waarom er uit TESO-cijfers tijgende tendens valt waar te ne- yan het aantal vreemde overnach- i, terwijl op de campings juist min- Yernachtingen worden geboekt, erven mag zonder vergunning een of toercaravan worden geplaatst, ils meerdere tenten worden ge it treedt de gemeentelijke verorde- weer in werking. Bovendien is er nieuwe kampeerwet met ruimere lingen op komst. Een en ander Texelse werkgroep van Am- ty International organiseert dins- 7 februari een schrijfavond in de otheek. Er worden brieven ver- ird naar Pakistan, Roemenië en sl om de vrijlating van politieke angenen te bewerkstelligen. Le- van de werkgroep hebben voor- Idbrieven gemaakt. De avond be- om 20.00 uur. Pakistan werden begin 1981 zes le- van de Pakistaanse Volkspartij ge- gen genomen naar aanleiding van de licatie van een verboden pamflet, e mensen zijn veroordeeld tot zeven gevangenschap en 10 of 20 epslagen. Ie Roemeen Dragos Oloiera, een 60 oude voormalige leraar zit een ge- genisstraf van acht jaar uit die hem in lari 1982 werd opgelegd wegens opaganda tegen de sociale staat", s na een oneerlijk ontslag tevergeefs leroep gegaan bij plaatselijke en cen- autoriteiten. Daarbij werd één van brieven in november 1981 uitgezon door een buitenlands radiostation, het bezette gebied van Israel heeft 36-jarige natuurkunde lerares Zahera mad Badawi Kamal voor twee en een jaar beperkingen opgelegd gekre- door de autoriteiten. Zij is politiek ief geweest en betrokken geweest bij aantal Palestijnse culturele en socia- organisaties. Zij is niet formeel be- uldigd of berecht geweest. Informa- over deze schrijfavond en over Am ity International is te krijgen bij het retariaat per adres Jenneke Wassink, edlijn 31, Den Burg, telefoon 4109. kwam naar voren bij een evaluatie van het seizoen door gemeente, VVV, re creatieondernemers, Staatsbosbeheer en de politie. Die wet is overigens niet, zoals oor spronkelijk bedoeld was, 1 januari in werking getreden. Uit informatie die de kampeerraad heeft ingewonnen is geble ken dat de wet nog door een adviescom missie heen moet en dat dit nog wel en kele maanden kan duren. Het klandestiene kamperen met kam peerauto's blijkt moeilijk tegen te gaan. Bovendien kunnen campings ze soms niet opnemen omdat ze vol zijn. In een dergelijk geval worden de illegale kam peerders doorverwezen naar de VVV of de noodcamping. Een actief politiebe leid kan het kamperen op parkeerterrei nen en dergelijke wel verminderen, maar niet doen ophouden. Daarbij komt dat Texel een „groeimarkt" is voor campers. Op de andere Waddeneilanden worden ze namelijk niet toegelaten. Het tot nog toe gehanteerde beleid zal echter wor den gehandhaafd. Rondje Texel Een apart probleem op het gebied van illiegaal kamperen vloeit voort uit de ca tamaranronde om Texel. In het weekend dat dit evenement wordt gehouden, kamperen honderden mensen bij hun vaak kostbare spullen op het strand of het kampeerterrein van paal 17. Vooral Staatsbosbeheer neemt hier aanstoot aan en heeft aan toestemming al de voorwaarde verbonden dat de organisa tie het parkeerterrein huurt. De gemeen te is echter de instantie die moet bepa len waar wel en waar niet gekampeerd mag worden. En op parkeerterreinen mag het niet. Het voorstel in het evaluatierapport al leen caravans ten behoeve van de bewa king van het terrein toe te staan is echter door het college gewijzigd: deelnemers aan de race mogen op het strand met hun tent of op het parkeerterrein met hun caravan /camper overnachten. Toeristenbelasting Tijdens de evaluerende vergadering bracht Horecaf-vertegenwoordiger H. Wuis naar voren dat de toeristenbe lasting in voor- en naseizoen lager zou moeten zijn, dan in het hoogseizoen. Bovendien vond hij dat het een doelhef fing zou moeten worden, met andere woorden, de opbrengsten zouden hele maal aan het toerisme ten goede moe ten komen. Dat kan echter niet, want een belasting die wettelijk tot de alge mene middelen hoort, kan niet van tevo ren een doel krijgen. De gemente heeft Wuis gevraagd met een voorstel te ko men voor het hanteren van andere tarie ven in voor- en naseizoen. Een andere gemeentelijke belasting voor overkanters is de woonforensenbe- lasting. M. Warnaarvan de Recron deel de mee, dat volgens hem de verhouding tussen deze belasting en de toeristenbe lasting volkomen scheef gegroeid is, zo danig zelfs dat mensen met seizoen plaatsen erom weg zouden blijven. Ook hem is verzocht zijn grieven en voorstel len op papier te zetten. Het college van B en W is van me ning dat binnen de gemeente plaats is voor stagiaires. Per jaar zouden maximaal zes leerlingen van univer siteit, hoger, middelbaar en lager be roepsonderwijs bij de gemeente praktische vorming op kunnen doen. Het is daarbij uitdrukkelijk de bedoe ling dat zij praktische ervaring opdoen die voor hen „inzichtgevend" kan wer ken, niet dat zij een productieve ar beidsprestatie leveren. Overigens wordt in het ambtelijke stuk dat het besluit ver gezelt wel opgemerkt dat het vaststellen van kriteria ter beoordeling van een sta ge een mooie taak voor een leerling van de sociale academie zou zijn, omdat de nieuwe afdeling personeel en organisatie veel „nog uit te voeren taken" heeft. Een stagiaire zou per maand bruto 7650,— zakgeld kunnen krijgen bij een 40-urige werkweek. Vorige week is een nieuw Texels tijdschrift van de Amsterdamse persen gerold. „Stemmen van de Overkant" heet het driemaandelijks periodiek met als ondertitel „tijdschrift voor ballingen van het eiland Texel." Het blad wordt volgeschreven door studenten uit voornamelijk Amsterdam, allen van Texelse afkomst. Ze verloochenen die afkomst niet en veel verhalen gaan over het eiland en bewoners. „Texel is voor erg veel studenten een plekje in het hart dat ze koesteren", zegt Nico Dros, samen met Tom Engel initiatief nemer van het blad. In de marktverordening Texel 1982 is paald dat markthandelaren dienen te Idoen aan alle voorgeschreven ibliekrechtelijke verplichtingen op het bied van de bedrijfsuitoefening en - ganisatie. Een markthandelaar dient nminste in het bezit te zijn van een be is van registratie van het Hoofdbedrijf- hap Detailhandel, waarop de hoofd- anche staat vermeld, waarin de koop- an mag handelen. Daarnaast dient or een aantal branches afzonderlijke stigingsvergunning te zijn verleend lor het desbetreffende bedrijfschap, erop staan alle artikelen vermeld waa- mag worden gehandeld. Het niet in ït bezit zijn van deze papieren is een trafbaar feit (economisch delict). Een rijstelling kan worden aangevraagd bij ït desbetreffende bedrijfschap. Voor «arkthandelaren die in 1983 reeds een tandplaats op de markt innamen en iet de benodigde papieren bezitten, is en overgangsregeling vastgesteld. Zij (orden tot 1 oktober 1984 in de gele enheid gesteld een registratiebewijs, estigingsvergunning of vrijstelling te isrkrijgen. Dit betekent dat zij tot deze latum, bij voldoende ruimte, stand- ilaats op de markt kunnen innemen onder te voldoen aan bovengenoemde isen. Na 1 oktober 1984 zal eenieder die liet in het bezit is van de benodigde pa lieren een vergunning tot het innemen fin standplaats op de markt worden ge- veigerd. Eén en ander neemt echter niet dat het innemen van standplaats londer de vereiste papieren kan worden langemerkt als een economisch delict. )e controle hierop geschiedt door de ijksoverheid. Nadere informatie kan vorden ingewonnen op maandag, don derdag of vrijdag op de gemeentesecre- larie, kamer 209. Waarom het eiland belangrijke blijft voor deze migranten is een moeilijk te beantwoorden vraag. Voglens Nico Dros wordt de aanvankelijke sterke heimwee na maximaal een jaar wel Ingeruild voor een meer nuchtere kijk op het eiland, maar feit is dat Texelaars in tal van stu dentensteden elkaar blijven opzoeken en ook de Texelse Courant is onder deze studenten veel gelezen. Er zijn bijvoorbeeld in Amstderdam ze ker zes groepjes Texelaars van zo'n 30 personen die regelmatig contact houden en zich soms ook naar buiten toe als Texelse groep manifesteren. De bedoe ling van „Stemmen van de Overkant" is die band te bewaren en eikaars bezighe den te belichten. Mensen die nog op Texel wopen zijn ook welkom in het blad voor ballingen en deze ruime redactione le formule moet het tijdschrift bestaans recht geven. „Stemmen van de Over kant" vertoont overeenkomsten met de ter ziele gegane populaire jongerenkrant Vrij en Blij maar is milder en „volwasse nen" „We willen geen dweepzieke of al leen maar kritische verhalën over 't Gou den Boltje maar zo breed mogelijke in formatie over bezigheden van ex- Texelaars die voor een groter publiek in teressant kunnen zijn", aldus Nico Dros. Hij noemt als voorbeeld een reportage over Nicaragua in het tweede nummer, gemaakt door een Texelse die daar on langs lange tijd verbleef. In het eerste nummer valt een verhaal van Joost Hooijberg over zijn contacten met de be kende dammer Jannes van der Wal on der die noemer. Hooijberg presenteert zijn ervaringen onder de titel „Is Jannes van der Wal echt gek?". Het is een artikel dat ook in een dagblad tot zijn recht zou komen. Veel ruimte is ingeruimd voor verhalen of gedichten en daarmee wordt de Vrij en Blijk traditie voortgezet. Mar tin Vlaming verzorgt het feuilleton „Raadsels rond mevrouw Kakelbroek" een Appie Baantjer-achtig verhaal. Agrarisch nieuws Prachtig van sfeertekening is de ru briek „Agrarisch nieuws" waarin niet wordt gerept over het vetgehalte van de melk of drainageproblemen, maar waar in het vangen van ratten een belangrijke winterse bezigheid is. De landbouwkun dig medewerker roept prachtige sfeer beelden op die getuigen van liefde voor het vak. „De koeien zijn verzorgd. Ze schransen van de snijmais dat het een lieve lust is. Het kuilgras valt dit jaar een beetje tegen; het voorjaar was te koud en te nat. Hierdoor willen de bieten en aardappels ook niet erg van de grond ko men. Maar wat hebben we anders een lekker hooitje kunnen maken in die heer lijke zomermaanden." Praktisch alle arti kelen of verhalen hebben wel met Texel te maken en historisch heel aardig is een oorpsronkelijk Franse briefwisseling over het eiland uit 1892 van P. J. Engelhard. TESO Student rechten Kees Jaap Harting schrijft een verhandeling over de TESO- tarieven en meer politiek is ook een arti kel over de oprichter van Vrij en Blij: „De verbittering van Henk Smit". Volgens Nico Dros is Smit representatief voor de generatie studenten die nu vijf tot tien jaar in de stad wonen en in zijn le vensloop zullen anderen, volgens Dros, veel herkennen. Variërend van actie voe ren op de universiteit tot stenen gooien tijdens de krakersrellen in de Vondelstraat. De redactie heeft voldoende materiaal om vier nummer te vullen en daarna zal gekeken worden of het blad voldoende respons heeft. „Als het niet lukt wordt het weer een hersenschim van een paar migranten", aldus Nico Dros. „Stem men van de Overkant" is te koop bij het Open Boek voor 72,50. Een jaarabonne ment per post kost een tientje en men kan zich abonneren door dit bedrag over te maken aan de' Verenigde Spaarbank, filiaal Overtoom, op nr. 93.05.675.01 ten name van Nico Dros onder vermelding van „Stemmen van de Overkant." Nu het veelbesproken bestem mingsplan De Krim (na een voorge schiedenis van 18 jaar!) rechtsgeldig is geworden, is de Exploitatiemaat schappij De Krim (EMK) begonnen met het in verhuur uitgeven van het nieuwe sta-caravanterrein. Er zijn to taal 60 staanplaatsen uit te geven; 17 zijn er inmiddels gereserveerd. Elke staanplaats is ongeveer 150m2 en aan drie zijden omgeven door bo men. De huurprijs is 71795,— per jaar. De Krim-directie verwacht ook een aantal plaatsen aan Texelaars te kun nen verhuren. Op de jaarvergadering van de plat telandsvrouwen De Cocksdorp- Eierland hebben de eerste en de tweede secretaresse resp. de dames E. Dros-Scuitemaker en C. van Heerwaarden-Bakker afscheid geno men omdat zij uit het bestuur stap ten en niet herkiesbaar waren. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de dames R. Witte van hoeve „Leiden" en W. Schraag uit Het Noorden. De functies zullen onderling worden ver deeld. De scheidende secretaresses kre gen voor voorzitster Slot-Vonk corsages opgespeld en de zilveren koornaar, sym bool van de plattelandsvrouwen, terwijl de dank voor de inspanning namens de leden tot uitdrukking werd gebracht door geschenkbonnen en door een op rijm gesteld dankwoord van mevrouw F. Roeper-van Egmond. De scheidende da mes lieten zich niet onbetuigd en uitten op hun beurt dankbare gevoelens, ook in dichtvorm. In de jaarvergadering, die werd be zocht door 79 vrouwen, wisselden nog meer dames van functie. Mevrouw R. Huitema-Vos trad na zes jaar af als verte genwoordigster van de vereniging in de Overkoepeling van Vrouwenorganisa ties. Haar plaats werd ingenomen door Joke de Wit. En mevrouw R. Dijkshoorn-Lap als afgevaardigde in de agrarische commissie werd (ook na zes jaar) opgevolgd door Tineke Reuvers- Koorn van „Dorpszicht". Het traditionele reisje wordt gehouden op 3 mei en gaat naar Aalsmeer en Amsterdam. In Aalsmeer wordt de bloe menveiling bezocht en in Amsterdam het Paleis op de Dam. Er wordt gegeten in de Middelbare Hotelschool en ook wordt een bezoek gebracht aan het Tro penmuseum. Dat laatste houdt verband met het waterputtenproject in Bangla desh, waaraan de Eierlandse platte landsvrouwen financieel hebben bijge dragen. Ook tijdens de jaarvergadering was er een actie voor dit doel. Een ver koping van meegebrachte artikelen bracht 7257,50 op. Op 9 februari hebben de plattelands vrouwen een bijeenkomst op „Nieuw Breda". In verband met het gevaar voor overbrengen van mond- en klauwzeer komt de aanvankelijk aangekondigde spreekster niet. De dames Dijkshoorn en Koorn zullen nu voor een vervangend programma zorgen. Op 20 februari wordt in het Eierlandsche Huis een avond gehouden onder het motto „Vrouw en gezondheid", verzorgd door de plaatselijke diëtiste. De jaarvergadering werd afgesloten door de heer Klaas Bonne uit De Koog die en kele vermakelijke voordrachten verzorg de. Bonne kreeg als honorarium een ge schenkbon waarmee hij benodigdheden voor zijn schilderhobby kan kopen. De verhuurervaringen op De Krim zijn gunstig. Mensen die als bijverdienste één of meerdere caravans verhuren, kunnen hier dan ook rekenen op een be hoorlijk rendement. In verband met de hoge kwaliteit die het Krim-terrein in het vaandel wil voeren moeten de caravans er nieuw uitzien. Belangstelling van toeristen voor cara vans neemt toe omdat deze een redelijk comfort bieden en toch aanmerkelijk voordeliger kunnen zijn dan bungalows. Het is erg moeilijk tegenwoordig bunga lows of andere huisjes te bouwen voor een prijs waarbij nog rendabele verhuur mogelijk is. Toch zal in de loop van het jaar worden be'gonnen met de bouw van 200 bungalows door Newomij, de ande re partner in het Krim-plan. Hiervoor is reeds bouwvergunning verleend door de gemeente. Aanpassen In verband met de huidige ontwikke lingen op de recreatieve verhuurmarkt zullen in het oorspronkelijke ontwerp voor de bungalows vereenvoudigingen worden aangebracht om de kansen op rendabele verhuur te vergroten. Tot voor kort was dat minder belangrijk omdat Newomij de bungalows altijd nog kon verkopen. Nu die koopmarkt is in gestort, wordt het accent voorlopig op verhuur gelegd. Zoals bekend komen in het Krim-plan uiteindelijk totaal 600 huisjes, waarvan er honderd zullen worden gesticht door de EMK. De nu te bouwen bungalows zullen ondanks de vereenvoudigingen toch nog ruim en riant uitvallen. Alle huizen zijn ingericht voor zes personen, beslaan een oppervlakte van 60 m2, waar de bovenverdieping nog bijkomt. Wie de huisjes gaat bouwen is nog on bekend. Om de stichtingskosten tot een minimum te beperken zal het vrijwel ze ker één of andere vorm van systeem bouw worden, waarbij het twijfelachtig is of Texelse aannemers hierin een be langrijk aandeel kunnen hebben. Medio dit jaar zal worden begonnen met de voorbereiding van de eerste fase van de Deze foto werd in de twintiger ja ren gemaakt in De Cocksdorp. De huidige eigenaar, C. M. Hin van Zuidhaffel, weet niet wie er op de foto staan en hoopt dat anderen hem kunnen helpen (tel. 02220-2726Hin is met vele ande ren een verwoed verzamelaar. Woensdagavond komt de verzamelaarsclub Texel in de Witte Burcht voor een ruilbeurs bijeen, waar niet alleen oude foto's maar ook o.a. munten, fietsp/aatjes, oud bankpapier kunnen worden beke ken of geruild. Aanvang 20.00 uur. centrale voorzieningen van het EMK- terrein. Het gaat hier om het zwembad, tennisbanen, restaurant, kantine, win kel, wasserette, woonhuis, midgetgolf- baan en andere sport- en spelvoorzienin- gen, etc. De nieuwe toegangsweg naar het Krim-terrein vanaf de Postweg komt pas in 1985 voor het recreantenverkeer beschikbaar. Tot die tijd blijft de oude toegang aan de Krimweg in gebruik. Dat gebeurt om praktische redenen. Het ge bruik van de nieuwe weg heeft pas zin als de definitieve gebouwen die bij de entree van het gebouw moeten staan, klaar zijn. Een 20-jarige marinier reed maan dagavond een tuinhek stuk voor een woning aan het Schilderend. De au tomobilist liet echter geen briefje achter en verdween meteen na het ongeluk. De politie kon de dader echter de vol gende dag aan de tand voelen. Aan de hand van getuigenverklaringen en laksporen was de jongeman snel gevon den. De marinier is afkomstig uit St. An na Parochie en werkzaam op het amfi bisch oefenkamp. De politie moest zowel maandag als woensdag proces verbaal opmaken te gen een 38-jarige Texelaar die in laveloze toestand in Den Burg werd aangetrof fen. Gezinsproblemen zijn de oorzaak van zijn gedrag en inmiddels zijn een maatschappelijk werker en de huisarts bij de opvang betrokken. De woningbouwvereniging zal in de toekomst het onderhoud van de haar toebehorende huizen anders gaan regelen. Niet, zoals eerder het plan was, door van het CV/ISO-geld een eigen dienst op te zetten. Wel zal een eigen opzichter in dienst worden genomen, maar zolang de gemeente en aanne mers het werk goed blijven uitvoeren, is het bestuur van mening dat de in vestering in werkplaats en materiaal en het in dienst nemen van twee onder houdsmedewerkers achterwege kan blijven. Op die manier komt de vereniging in de riante positie dat, als dat nodig blijkt, altijd nog de eigen dienst kan worden opgezet. Directeur J. A. Wendrich: „Dat kan dan dienen als eën soort stok achter de deur om ervoor te zorgen dat het werk goed uit gevoerd blijft worden." De vernieuwing bestaat dus vooralsnog uit het in dienst nemen van een eigen op zichter. „Dat heeft meerdere voordelen. Om te beginnen breng je scheiding aan tus sen toezicht en uitvoering. Dat was tot nog toe niet zo en wij geloven dat het beter als die scheiding er wel is. Bovendien vergroot je je herkenbaarheid voor de huur ders. Die weten dan dat er één man is bij wie ze terecht kunnen." Schema's De organisatie van het onderhoud zal ook op andere leest worden geschoeid. Het is de bedoeling te komen tot onderhoudsschema's, zodat op tevoren vastgestelde tijden onderhoud wordt uitgevoerd, vóórdat er klachten komen. Tot nog toe werd gereageerd op klachten en die afhandeling kostte veel tijd. Bovendien zit daar een element van onvoorspelbaarheid in, terwijl bij het afwerken van onderhoudssche ma's de kosten tevoren begroot kunnen worden. Dit plan is donderdagavond (gisteren) in de ledenvergadering van de woning- bouwverordening aan de orde geweest.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5