Januari nat er wisselvallig ft Toneelgroep Zuid Eierland gaf haperende voorstelling VERVOLG VAN PAG.l Drinkwater TESO-expositie open tot woensdagavond Doorrijder opgespoord ,,De zon tegemoet Geparkeerde auto's aangereden „Richard Pryor live on the sunset strip" oxroQ QOOOOOOOOOOO Vaste data SVO/Z Meervogels 31 1 Tevoko training Politie rechtstreeks verbonden met „Alkmaar' Voorlichtingsavond voor schapenhouders PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1|;DA Haasnoot. Hij zei dat het PEN en het PWB deze aangelegenheid in studie hebben. Rijkswaterstaat is er ook bij be trokken in verband met het kiezen van het tracee voor de waterleiding door het wad. Niet vergeten moet echter worden dat destijds is afgezien van een electrici- teitskabel door het Marsdiep in verband met de kans op breuk als gevolg van de door de sterke stromingen veroorzaakte veranderingen in de ondergrond. En een waterleiding is minder flexibel en dus kwetsbaarder dan een kabel. Waarop De Blok opmerkte dat er ook een weinig flexibele en dus even kwetsbare aard gasleiding naar Friesland loopt. Een wa terleiding moet dus ook mogelijk zijn. Dit werd niet ontkend. Wel werd bena drukt dat op Texel in ieder geval een eigen, onafhankelijke natuurlijke bron voor drinkwater moet blijven naast de voorzieningen die door technische pech langere of kortere tijd kunnen uitvallen. Kustafslag Van belang bij het drinkwater- vraagstuk is ook de kustafslag. Door het verdwijnen van de duinen bij paal 9 wordt de winning in de Mokslootvallei bedreigd, terwijl door het verdwijnen van die duinen ook een versterkte af vloeiing van zoet grondwater naar zee ontstaat. Margot Zijm-Bik uit Den Hoorn, bestuurslid van de Stichting Duinbe houd pleitte ook voor het aanleggen van een pijpleiding of het maken van een hyperfiltratie-installatie. Zij sloot niet uit een van de conclusies van het thans in gang zijnde Kustex-onderzoek zal zijn dat de waterwinning in de Mokslootval lei moet worden gestopt, waardoor de noodzaak om een alternatief te beden ken snel aan de orde zou kunnen zijn. Droge duinen Dick Drijver uit Den Hoorn maakte be zwaren tegen de versterkte wateront trekking in de zomer in het Hoornder waterwingebied wegens de verdroging die daardoor in de Hoornder duinen op treedt. Drijver is pachter van 50 ha van dit gebied; hij weidt er zijn schapen. Hij zei dat de situatie sinds de vijftiger jaren toen de Texelse waterleiding van start ging, duidelijk is verslechterd. Door de verdorring is het moeilijker geworden om rendabel schapen te houden en er is ook meer geld en moeite nodig om verstui ving tegen te*gaan. De mate van verdro ging wordt vooral bepaald door de grondwaterstand in de zomer; juist in die periode moet er niet méér worden ont trokken dan nu het geval is. Drijver vroeg om een gedegen onderzoek naar de ef fecten die de vVateronttrekking tot dus ver in de Hoornder duinen heeft veroor zaakt en ook daarbuiten, in de polders. De kennelijk levende veronderstelling dat het PWN strak ook Mokslootwater in de Hogeberg zal persen, werd door Ir. Haasnoot bestreden. Omdat er geen en kele kans mag zijn op verontreiniging van grondwater wordt in de Hogeberg uitsluitend gedestilleerd water opgesla gen, dus afkomstig van de waterfabriek, zonder bijmenging. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het Wa terschap kreeg desgevraagd te horen dat tot dusver geen enkele verandering is opgetreden in het oppervlaktewater rond de Hogeberg als gevolg van de wa terinjecties. Onderzoek dat daarop is ge richt, wordt overigens nog voortgezet. Hard nodig Ir. Haasnoot zei het te betreuren dat de Cogrowa heeft geadviseerd dat slechts 45.000 m3 per maand uit de Hogeberg mag worden gehaald en dan nog maar gedurende vijf jaar. Hij vreesde daardoor in lève- ringsmoeilijkeden te komen omdat de door het PWN gevraagde hoe veelheden minimaal noodzakelijk zijn, rekening houdend met een be scheiden toename van de vraag. De situatie wordt dan bovendien te kwetsbaar. Als er maar iets gebeurt (langdurig uitvallen van de waterfa briek) loopt de boel spaak. In verband met de grote belangstel ling is besloten de expositie ,,Teso door de jaren heen" in het Havenrestaurant van het Horntje langer voort te zetten en wel tot woensdagavond a.s. 21.00 uur. De tentoonstelling is inmiddels door meer dan 2000 mensen bezocht. Er wa ren 1800 betalende bezoekers; enkele honderden bejaarden hadden gratis toe gang. Ook groepen scholieren van Be roepsonderwijs en Rijksscholengemeen schap hoorden tot de belangstellenden. Een 35-jarige inwoner van Den Hoorn werd donderdag aangehouden wegens doorrijden na een aanrijding. De aanrij ding (waarbij op het kruispunt Hoornderweg-Amaliaweg een verkeers bord werd vernield) had al op 17 januari plaatsgevonden. Aan de hand van toen gesignaleerde sporen werd de betreffen de wagen gevonden, juist voordat de beschadigingen in een garage zouden worden gerepareerd. Een vrolijke toneelgroep Zuid Eierland neemt het applaus in ontvangst. V.l.n.r. Pietje Druif, Gees Verra, John Koenen, mevrouw T. van Benne- kom, Anneke de Lugt, Ciska van der Heide, Fenny van Exel, Jitze de Ridder, Coby Zegers, Chris Meijer en Piet Druif. De uitvoering van „De zon tegemoet" door toneelgroep Zuid Eierland zou prima zijn geweest als de spelers hun rol beter hadden gekend. Op zich goed spel in een soms wat al te bescheiden maar ook goede regie van mevrouw T. van Bennekom werd telkens om zeep geholpen door spelers die op belangrijke momenten hun teksten kwijt waren. Zelfs in één van de sleutel scènes, de ruzie tussen de gebroeders Roodselaar, kwam het herhaaldelijk voor dat voor de zaal goed hoorbaar voorgezegd moest worden. In een klucht kunnen momenten van tekstonvastheid meestal opgevangen worden met een grap, maar bij een uit het leven gegrepen verhaal als ,,De zon tegemoet" ontbreken die mogelijkheden. De toneelgroep Zuid Eierland heeft in middels laten zien dat zij in staat is tot leuke acteerprestaties en dat bleek ook afgelopen vrijdag weer in de altijd gezel lige kapel. De wat gewaagde keuze om een debutant de hoofdrol te laten spelen (John Koenen als de blind geworden pi loot Frank Roodselaar) bleek een goede te zijn geweest. Behoudens de tekst- vastheid bewoog Koenen zich natuurlijk over het toneel. Zuid Eierland heeft èr in deze man een veelbelovende toneelspe ler bij. Veruit de beste vertoning kwam van Gees Verra als de hartelijke maar niet al te snuggere huishoudster Anna. Ook zij haperde echter, vooral in het begin van het stuk. Dat werd echter goedge maakt door de levendige manier waarop ze Anna typeerde., ,,De zon tegemoet" is dertig jaar te rug ook al eens in de kapel gespeeld, en twee jaar geleden stond het Amateurtje met dit stuk in De Waal. De inhoud zal daarom bij een groot deel van het vaste toneelpubliek genoegzaam bekend zijn. De bij een heldhaftige reddingspoging blind geworden piloot Frank Roodselaar moet leren omgaan met zijn handicap en met het feit dat zijn broer zijn meisje „overneemt". Uiteindelijk komt het alle maal goed, maar de dramatische ont wikkelingen zijn legio. Het is altijd toe te juichen als een ama teurgezelschap besluit iets verder te kij ken en eens géén klucht te nemen, maar, het werd al eerder opgemerkt, een dergelijke keuze betekent dat de vrijblij vendheid over boord wordt gezet. Routine Er is zo langzamerhand veel routine in de Eierlandse ploeg. Fenny van Exel- Dootjes levert over het algemeen een goede en betrouwbare bijdrage aan het geheel. Dat was ook nu zo. De enige aanmerking is eigenlijk een regiezaak: de niet geringe emoties waar moeder Roodselaar in het stuk mee diende af te rekenen, hadden best wat meer uit gesproken mogen worden. Dat geldt in het algemeen voor de meer gevoelige scenes, toneel is nu eenmaal overdrij ven. Toch was de bescheiden presenta tie niet werkelijk hinderlijk, het spel werd er niet saai door. Piet Druif was de majoor Merendaal, Franks commandant. Een rustige rol met weinig valkuilen, die naar behoren werd gebracht. Jitze de Ridder als Franks vriend Kees de Bie leverde leuk werk. Hij speelde natuurlijk en wist de juiste hoe veelheid jongensachtigheid aan zijn rol mee te geven. Suzie, het trouweloze vriendinnetje, kreeg wat haar toekwam yan Coby Zegers-van Bennëkom. Suzie was één van:de rneer ingewikkelde ka rakters uit het stuk, maar ze werd ge loofwaardig uitgebeeld. Nieten Gecompliceerd was ook het karakter van broer Jan, gespeeld door Chris Mei jer. Jan wordt heen en weer geslingerd tussen begaan zijn met het lot van zijn onfortuinlijke broer en het prettige ge voel dat de sterk aanwezige rivaliteit (tussen piloot en kantoorbediende) nu in zijn voordeel is omgedraaid. Hij blijft echter een slap figuur. Chris Meijer beel- de dit goed uit, zij het dat ook zijn rol met meer emotionele hoogte- en diepte punten gebracht had kunnen worden. Ook zuster Hans Langstra zou gebaat zijn geweest bij wat sterker uiterlijk ver toon van gevoelens. Nogmaals, eigenlijk zijn dit opmerkingen over de regie. Ver der werd ook deze rol behoorlijk gespeeld door de voorheen bij de vereni ging van oud-leerlingen spelende Anne ke de Lugt-van der Laan. Vrijdagavond even na acht uur botste een 22-jarige Oosterender die de macht over het stuur van zijn auto had verloren op twee auto's die op de parkeerstrook van de Mulderstraat stonden. Eén van de geparkeerde wagens, de Fiat 127 van P. Bakker uit Oosterend, raakte total loss. De andere wagen, van burge meester J. A. Engelvaart, liep uitgebrei de plaatschade op. Toen bleek dat een grote plas benzine was gelekt uit de ka potte benzinetank van de Fiat werd de brandweer erbij geroepen die de rommel opruimde. Vanwege zijn fantastische veelzijdig heid behoort de zwarte Amerikaanse ac teur Richard Pryor tot de hoogst betaal de sterren van deze generatie. Volgens een onlangs met de Hollywoodse maat schappij Columbia gesloten overeen komst ontvangt hij voor de komende vijf jaar een honorarium van 110 miljoen gul den plus een percentage van de winst. Voor dat bedrag moet hij zeven films maken, afwisselend in de functie van re gisseur, producent, scenarioschrijver en hoofdrolspeler. In de eerste film die on langs is gemaakt speelt Richard Pryor als minnaar van de jazz, de fameuze in 1955 overleden alt-saxofonist Charlie Parker. Maar ook op een ander terrein staat Richard Pryor onverbiddelijk aan de top: hij is Amérika's felste en scherpste conferencier. Dat valt haarfijn waar te nemen in de film „Richard Pryor live on the Sunset Strip", een knappe re gistratie van twee one-manshows die hij in het theater Holleywood Palladium bracht. Met de soepele motoriek van een panter beweegt hij zich voor zes filmcamera's op het reusachtige toneel en per voorstelling houdt hij zijn publiek van meer dan tweeduizend mensen strak aan de touwtjes. Zijn bijtende hu mor ratelt in schokkende salvo's de ruim te in van een zaal die hij volledig be heerst met zijn priemende en stuk voor stuk door de rauwe werkelijkheid geïnspireerde grappen. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. Zus Berry werd vertolkt door Ciska van der Heide. Zij speelde levendig, maar zegde haar tekst te veel op. Souffleuse was Pietje Druif die af en toe wel hard moest voorzeggen om tot de spelers door te dringen. Op een gegeven moment kreeg zij onverwachte steun va nuit de zaal. Daar zat namelijk regisseu se mevrouw Van Bennekom zo mee te leven dat zij hardop méésouffleerde, even tijd en plaats vergetend. Mevrouw Van Bennekom grimeerde zelf en leverde daarbij goed werk af. Vooral de brandwonden rond de ogen van Frank zagen er levensecht uit. Leuk detail: mensen die geschrokken en on gerust op moesten komen werden te vo ren even witgeschminkt. Zoals uit de voorgaande opsomming mag blijken was de rolbezetting een lote rij met vrijwel geen nieten. Het geheel zou, ondanks de niet bepaald originele keuze van het stuk, gewoon goed zijn geweest als de spanning niet telkens zou zijn doorbroken door haperingen en blik ken naar de souffleuse. En dat is toch niet nodig.... Dinsdag 7 februari De Vrouwenbond FNV heeft in De Holle- bol een bijeenkomst die is georganiseerd door het ééndagsbestuur; 20.00 uur. In De Hollebol heeft de werkgroep Texel van Amnesty International een schrijfa- vond voor politieke gevangenen: 20.00 uur. Woensdag 8 februari Het R.K. Vrouwengilde heeft in De Wit te Burcht een koffieochtend. Van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur geeft het beroepsonderwijs openbare lessen in de schoolgebouwen aan de Emmaiaan (LTS) en de Haffelder- weg (LHNO). In het LHNO gebouw wor den om 14.30 en 19.30 uur shows van zelfgemaakte kleding en andere textiele werkstukken gegeven, leder is welkom. Om kwart voor tien 's morgens begint in De Pelikaan een voorlichtingsbijeen komst voor schapenhouders (zie bericht elders in deze krant). In De Witte Burcht wordt vanaf 20.00 uur ruilbeurs gehouden door de munten- en ansichtenclub. Iedere verzamelaar is welkom. In de voorspeelzaal van d'Ouwe ULO hebben De Lichtboei en de Stichting Lo kale OMroep Texel een gezamenlijke openbare vergadering; 20.00 uur. Tot 21.00 uur is in het Havenrestaurant van 't Horntje nog de expositie „Teso door de jaren heen" te zien. Maatschappelijk werker Frank van La- re houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrij dags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmer kingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. Zaterdag hebben SVO en Meervo gels de punten gedeeld. In de twin tigste minuut gaf Rien Brouwer SVO de leiding maar vijf minuten voor rust kwam Meervogels langszij. Dat het wedstrijdritme er nog niet was, is te begrijpen. Maar beide teams hebben gevochten voor de overwinning. SVO startte met Aart Johan van der Brink als nieuwe laatste man voor Joost Brouwer die met voetballen is gestopt. Van der Brink deed het zeer verdienste lijk zodat Meervogels weinig door kon drukken. Marco Drijver stond zijn man netje, de keeper taxeerde de draaiballen goed en dook alles uit de hoeken van zijn doel vandaan. In deze situaties voet balt SVO vaak wat te nerveus. Toch was het SVO dat de leiding nam. In de coun ter brak men over links door. Kees Bre mer zag zijn spits de ruimte in sprinten, gaf de bal op maat mee. Rien brouwer haalde hard uit en onder de keeper door was het 1—0. Men ging beter op de counter spelen en over rechts kwam men goed door. Maar toen Rien Brou wer door wou stoten werd hij wat hard handig afgestopt en raakte geblesseerd. Hierna kon Brouwer geen vuist meer maken. Op dat moment kwam Meervo gels onder de druk vandaan. Over rechts kwam men tot de achterlijn en de bal kwam hoog voor. Maar de wind gaf de bal een vreemde draai en Jan Oosterhof met een aanvaller van Meervogels gin gen samen omhoog; De bal was niet goed te raken en ging over keeper Drij ver het doel in: 1—1. Na de rust had SVO voor de wind en men kreeg de overhand maar echt door drukken kwam er niet van. De spelers van Meervogels raakten vaak geïrriteerd. Men ging erg veel op de grond liggen; dit bracht veel onderbrekingen wat zeker nadelig was voor SVO want de snelheid raakte uit het spel. Als Meervogels counterde ging het tot de achterlijn goed maar dan werd men afgestopt. De middenvelders kregen aan beide kanten meer moeite de bal onder controle te krijgen wegens het gladde veld. Gep Brouwer worstelde zich door de verdedi- ns d( ging van Meervogels en schoot v( send in. De keeper had veel moeite de bal en raakte even zijn adem toen de bal hard tegen zijn keel kv De corners gaven nog wat kansen, |oor verder kwam men niet. De uitslag terecht. Met dit punt was SVO tevre want als men kijkt wat er in het team veranderd is (Theo Legiersj Joost Brouwer vertrokken een nie laatste man, de geblesseerde sp Dirk Trap en Kees Bremer die het het eerst weer probeerde) mag mei,|h,, vreden zijn. In verband met de openbare les het lager beroepsonderwijs zijn de ningstijden van Tevoko gewijzigd, woensdag 8 februari trainen vrouwe exe 3, 2, en 1 van 20.10 tot 21.25 uur. Mrar nen 2 en 3 trainen van 21.25 tot 2)f uur; u Oos De automatische doorkoppeling van Gek telefoon van de rijkspolitie te Den B jn h- met de meldingskamer in Alkmaajenc eind vorige week tot stand gebracht, als eerder gemeld betekent dit dat dens de uren waarop het politieburer gesloten, men direct contact krijgt, het district Alkmaar als het numi 02220-2644 wordt gedraaid. Het „ba je" met het verzoek om zelf het numi in Alkmaar te draaien, hoort dus tot verleden. Vanuit Alkmaar kan per mc lofoon de op Texel dienstdoende wac meesters worden opgeroepen, zodat inroepen van politiehulp thans ook nacht op de snelst mogelijke wijze geschieden. Donderdagochtend a.s., aanv. 9.45 uur wordt in De Pelikaan een bije komst gehouden voor schapenhoudi Sprekers zijn de dierenartsen De Boei De Jong van de Gezondheidsdienst West Nederland. Onderwerp bestrijding van rotkreupel, zwoegerzi te, scrapie en andere schapenziektei Gei 31 Vc Ik HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAN De afgelopen januarimaand heeft, zo als op bijstaand grafiek blijkt, een zeer wisselvallig karakter gehad. De eerste twee decades waren onder invloed van zachte lucht gemiddeld zo'n twee gra den te warm. Oorzaak hiervan waren re gelmatig langstrekkende depressies. Op zaterdag de 14de was het een sterk uit gediepte depressie die van Schotland naar Ierland trekkend bij ons voor een zware storm zorgde. In de derde decade werd met zuidoostelijke wind koudere lucht aangevoerd en kwam het nog tot een paar winterse dagen. Aan neerslag heeft het ons deze maand niet ontbro ken. Op maar liefst 29 dagen kon neerslag worden afgetapt wat het totaal bracht op 132,1 mm. Normaal valt in ja nuari zo'n 75 mm. Tot slot januari in cijfers waarbij normale waarden tussen haakjes vermeld. Gemiddelde temperatuur gr. (3,1); gemiddeld maximum 5,7 gemiddeld minimum 2.4 (1,3); hoog maximum 10,2 op de 13de; laagste m mum min 4,6 op de 23ste. Op 5 dat daalde de minimum temperatuur on het vriespunt en op 2 dagen kwam maximum temperatuur niet boven De gemiddelde windsnelheid mag 19,7 knopen ver boven het normaal 10,8. De gemiddelde bedekkingsgn was 6,5 achtsten (6,1). Het gemidd weercijfer kwam deze maand niet hoi dan 3,5 (5,3). Op 10 dagen werd snee waargenomen, op 10 dagen hagel, o; dagen onweer en op 2 dagen mist. Luchtdruk in mm kwik Temperatuur in gr. Celsius Neerslag in mm Bewolking in okta's Windsnelheid in Beaufort Dagen met: Mist Onweer Hagel Sneeuw I 2 3 4 I S 6 7 8 9 110| 11 |l2|l3 |l4 |is|l6|l7|ia|l9|2p|21 |22|23|24|25|26|27|2a|29|3 I

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2