jubilerend Excelsior 1 ,,the mood tolitierechter had het iruk met drankrijders VAN BET RAADHUIS f leden onderscheiden 'ier rijbewijzen ingetrokken ^55 /A Texelaars voor ae Mededelingen van II en lts Rijverbod [EBRUArL 7 FEBRUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 sxclusief |L ).000 ha cfl 5% voorjj irland in d werkt in M port^vani'ir'ste''-''<e muz'ekvereniging Excelsior en de drumband met dezelfde ferde plaj'ïrac'1*en zaterdagavond voor een volle zaal van dorpshuis De Bijen- i daarono®" a*w'sse'enc* concert dat qua muzikaal peil wederom aantoonde dat als van rps Qerechtigd is in de hoogste muzikale klasse te spelen zoals die is rage aan f ^oor re9'°na'e muziekbond. Het was een uitgesteld jubileum- jrt. Door ziekte van de dirigent kon de avond niet meer in het jubileum- borden gehouden maar dat deed zaterdag eigenlijk niet ter zake. Excel- ndbouwDonde 00,4 'n het 7®"ste levensjaar aan veel kwaliteit in huis te hebben hebben „afgestaan". Met dit laatste doelen we op het optreden van ex- is in eigejigingslid Douwe Medema die het concert naar een virtuoos hoogte- ha en plfcracht. Een jubileumnconcert is geen jubileum als er geen jubilarissen an cultuihoet de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden hebben bouw pljcht, want een vertegenwoordiger van deze instantie huldigde vijf leden Vlinderdjfiun trouwe ondersteuning. tor. Van Dus 18 concert betekende een difinitief alle groi/an het jubileumjaar en het zal het jen dirigent mogelijk niet licht val- 'dat de tjn weer in het gewone „ritme" te rland. \i Vorig jaar werden tal van activi- zoals Tei) ontplooid waarvoor duchtig Ift van hj worden gerepeteerd. Excelsior zich van veel muzikale kanten laten en het kerkconcert in het najaar ifstak? je aan hoe men met zwaardere rij. DaaPn overwe9 kon. Het concert van uderij zaterdag was lichtvoetiger wat muziek keuze betreft, maar er waren composi ties uit dit genre die als bijzonder moei lijk kunnen worden omschreven en alles vergden van de instrumentensecties. Men begon in een feestelijk aangekle de zaal na een geestelijk lied en gebed met het bekende „Komt nu met zang" dat een inleiding vormde op de zwaarde re stukken „Abendsang" en „Een scho ne meimorgen". Beide laatstgenoemde het ve it er me nken w jouw e It relatie leve pre i ander lappele; fde per g nooor or wa dan he e lan dbou drumband, majorettes en fanfare presenteren samen de mars Straight Away". composities komen uit een ver verleden van Excelsior. „Meimorgen" werd in 1947 op het repertoire gezet en het toen malige orkest ging drie keer met dit nummer naar een concours. Verder dan een tweede prijs kwam men echter niet. Een situatie die gezien de uitvoering van zaterdag nu ongetwijfeld ingeruild zou moeten worden voor een eerste prijs. Beide composities toonden ook aan dat in de arrangementen voor fanfare en or kest het één en ander is veranderd. „Abendsang" was voor het „moderne" publiek een taai stuk maar de ouderen zullen ongetwijfeld hebben genoten van deze aangezette klankkleur en wat trage melodielijn. „Meimorgen" bevatte on derdelen als een koraal, wals en mars en werd gaaf gebracht. Vonkte Dat gold ook voor „Rule Britannia" dat voor de leek een eenvoudig bekend wijsje leek maar de muzikanten in de zaal en op het podium weten beter. Het nationalisme van Engeland komt in dit werk sterk naar voren en die overtuiging had de dirigent Albert Kuik goed aange voeld. „Britannia" vonkte van het podi um, ook in de rustige gedeelten van dit Mellema-arrangement. Een jubileum is ook geen jubileum (voor een muziekver eniging) zonder een jubileummars en dit eenvoudiger werkje kreeg een keurige uitvoering. Swingender van toon en daardoor een goed opstapje voor het optreden van de drumband was „Straight Away", een mars van R. Beek. Het was een zeer melodieus nummer dat drumband en fanfare samen met dan sende majorettes staande brachten. Vo lume en klank kwamen uitstekend tot hun recht. Excelsior mag ook trots zijn op de drumband. De Oosterender trom melaars weten van wanten en brengen een repertoire dat kan boeien. Dat laatste is een belangrijke verdienste van instructeur Henk Beijert. Twee composi ties waren van zijn hand en „Rolling Thunder" kan daarbij van grote klasse De jubilarissen worden toegesproken door mevrouw De Vries (geheel links). Verder v.l.n.r. Louise Sipma-Beijert, Henk Beijert met echtgenote, Douwe Medema met echtgenote. Enne Medema met echtgenote en Albert Kuik met echtgenote. worden genoemd. Voor de oprichter van de 25-jarige drumband had Beijert ook een nummer geschreven: de P.D. mars. Dat werd zaterdagavond uitgelegd door Excelsior-voorzitter Theo Medema die de Piet Daalder- (Lange Piet) mars aan bood aan de oprichter. Humor Daalder woont al vele jaren aan de vaste wal en is ook daar lang instructeur van een drumband geweest maar mo menteel is hij muzikaal niet actief. Mede ma zei dat spijtig te vinden want hij had gehoopt dat hij dit muziekstuk dan me teen met „zijn band" had kunnen instu deren. „Maar dan richt je er gewoon weer één drumband op. Dan kun je de P. D. mars vaak horen." De man van het eerste uur kreeg naast deze speciale compositie ook een platenbon overhan digd en voor zijn vrouw waren er bloe men. Staande luisterde Lange Piet naar de mars en het bleek een compositie doorspekt met humor (een eigenschap waar Piet Daalder weg mee weet). Naast het slagwerk werd het publiek ge- tracteerd op „oe" geroep van de muzi kanten en tussen het geroffel door kon men ook toeters en fluitjes horen. Na de pauze werd meteen al duidelijk dat men overschakelde op meer licht voetig materiaal. Het korps ging overtui gend van start met de mars Bandorama, waarin het tempo naarmate het nummer vorderde werd opgevoerd. Zeer herken baar maar niet eenvoudig was de pot pourri van Glen Miller successen. Betty Bakker, die een toelichting gaf bij alle nummers merkte terecht op dat het Mil ler geluid niet te inmiteren is. Vele or kesten hebben het geprobeerd maar de rauwe gedreven klank die Miller'met zijn orkest wist te bereiken is nimmer geëvenaard. Die pretentie had Excelsior gelukkig ook niet en American Patrol, Moonlight Serenade, St. Louis Patrol en In the Mood kwamen er als fanfare arrangement klokgaaf uit. Het was een veelkleurig arrangement maar zoals ge zegd Miller is niet te evenaren en zeker niet door een fanfare. Na een aantal be kende marsmelodieën van de Amerikaan Sousa (overigens niet zijn echte naam) was het de beurt aan solist Douwe Me dema die zo virtuoos en razendsnel een wedstrijd aanging met zijn marimba dat het staande applaus om een toegift zeer terecht was. Medema is beroepsmusicus in de Luchtmachtkapel en dat was te ho ren. Daarnaast is hij een enthousiaste toneelpersoonlijkheid en zijn charisme zorgde er voor dat hij tijdens een drum solo het publiek aan het meeklappen kreeg. Douwe gaf zich meer dan hon derd procent in de nummers Tico Tico en Circus Renz. Deze herkenningsmelo die van het gelijknamige circus vereiste enkele watervlugge solo's met tempo wisselingen. Zoals gezegd, een toegift was terecht en zelfs daarna leek het pu bliek nog niet tevreden te zijn. Dirigent Kuik verklaarde vanaf het podium trots te zijn op deze muzikant. „Jullie mogen gerust weten, ik ben zo groos als een be zem dat Douwe uit onze gelederen komt," aldus Kuik „Groos" kon het korps ook zijn op vijf jubilarissen die door mevrouw De Vries van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden werden ge huldigd. Dirigent A. Kuik kreeg een gou den speld met oorkonde omdat hij 25 jaar dirigent was waarvan bijna 20 jaar bij Excelsior. Een gouden ereblijk en oor konde waren er ook voor Douwe en En ne Medema die vijftig jaar musiceerden. Drumband-instructeur Henk Beijert kreeg de zilveren speld van de Federatie omdat hij een kwart eeuw drummer was en zijn zuster Louise Sipma-Beijert kreeg een bronzen speld omdat ze 19 jaar be trokken was bij de drumband. Alle jubi larissen verschenen met hun echtgenoot op het toneel en uit de woorden van me vrouw De Vries bleek dat het niet om verenigingsleden ging die bijzonder trouw aan de muziek waren en er door hen enthousiasme voor zorgden dat Ex celsior een goede basis was om te musi ceren. Het concert werd afgesloten met Gezang 467 „Eternal Father strong to save." grote Rela- t het ont- ïheidjen Helder werd vrijdag tijdens een drukke zitting van politierecher J. jaat.pde Haes enkele malen „drugstad" genoemd door de officier van justitie ega.W. Jansen. Het ontbrak er nog net aan of hij had Texel als „alcohol- over|nd" omschreven. Vijf Texelaars moesten zich voor de Helderse balie ver mats-,woord en omdat ze allemaal met een flinke portie drank op achter het 3 zalur waren gaan zitten. De eisen van de officier waren fors en de politie- bol-ihter vonniste dikwijls niet minder. Van de 36 zaken die voor de rechter •amen moesten zeventien personen zich voor dit gedrag verantwoorden. De politierechter vonniste conform de eis van de officier maar kreeg daarna nog een inval. Hij vroeg de Oosterender waarom hij vlak voor zijn aanhouding op een gevaarlijk moment had ingehaald. De verdachte: „Ik had een hele tijd een Volvo voor me en die lieden reden zo raar. Ik werd er doodziek van. Toen haal de ik in en bleken er in die Volvo agenten te zitten." Mr. Udo de Haes kon op dat moment een lachje niet onderdrukken. Geen stopteken Diezelfde glimlach keerde enkele ma len terug toen een 28-jarige Oosterender voor de balie verscheen die bij hoog en laag beweerde dat hij een stopteken van de politiebus niet had gezien. Althans, hij beweerde lange tijd dat het stopteken niet was gegeven. De rechter: „U kunt niet zeggen er was geen stopteken, u kunt hoogstens zeggen ik heb het niet gezien." De Texelaar was op 2 juli een avondje stappen in De Koog toen hij 's nachts in het Mienterglop een politiebus zag. „De zwaailichten waren aan en de sirene loei de. Ik dacht die lui moeten er zeker snel langs en ik week uit en reed door", aldus de verdachte die later moest constateren dat het politievoertuig achter hem reed. Volgens zijn zeggen dacht hij niet aan een achtervolging en wilde hij door de Limietweg naar huis. Hij draaide echter de verkeerde afslag in en kwam op een parkeerterrein van camping de Driehoek terecht. Niet racen Volgens het proces verbaal had een agent toen het autoportier open getrok ken en hem bij zijn arm gepakt en ge zegd dat hij moest uitstappen. De ver dachte ontkende in alle toonaarden. „Ik had mijn lichten uit en zag helemaal niet dat het een agent was. Het kan best zijn dat iemand mij vastpakte maar het por tier was niet open. Misschien stak ie pier van de vijf Texelaars zullen zater- Ig hun rijbewijs moeten inleveren en de fetes varieerden van achthonderd tot töalfhonderd gulden. Voor een l-jarige grossier uit Oosterend bleek Jt afstaan va.n zijn rijbewijs een zakelijk pbleem want hij had zijn bestelbus no- mS' Het pleidooi dat hij hield voor be- ~Jud van dit bewijs van goed rijgedrag «as in feite overbodig want officier W. insen eiste een boete van 7900,— en 5 aanden voorwaardelijke rijontzegging. Texelaar was twee maal geverbali- erd met drank op achter het stuur. De irste keer op 6 maart met een promilla- van 0,82 en de tweede maal op 18 juli in het vorig jaar met een promillage in 1,18 alcohol in het bloed. De officier id begrepen dat de man gezinsmoei- :heden had rond maart en wilde dat verzachtende omstandigheid zien laar was minder gelukkig dat de gros- Iier in juli weer aangeschoten achter het .uur was gaan zitten. ,U bent in maart op de vingers getikt oor de politie en dan moet u niet door ban", sprak Jansen vermanend. De of- g«icier had aanvankelijk gedacht het rijbe wijs in te nemen maar toen hij gehoord 9had dat deze zelfstandige ondernemer ^radeloos zou worden door het gemis Êyan een bestelwagen wilde hij de justi tiële hand over het hart halen. „U drinkt %n problemen te vergeten. Dat mag van m, maar laat uw broodwinning dan staan." Poen in seizoen i De Texelaar was blij met de milde eis jiflaar vreesde de geldboete niet te kun nen betalen. De politierechter adviseer de hem dan uitstel van betaling aan te dragen, maar daarvoor moeten wel goe de argumenten genoemd worden. De verdachte: „Ik verdien de poen in het seizoen, dan kan ik het wel betalen. Nu is het op Texel zo'n slappe tijd." mand een arm door het raampje want dat was open." De Texelaar was daarop weggereden, de politie verbouwereerd achterlatend. Dat mocht echter niet ba ten want even later werd hij thuis gear resteerd. Er ontspon zich een komische woordenwisseling tussen rechter en Texelaar waarbij laatstgenoemde bleef ontkennen dat er een stopteken was ge geven en dat hij harder was gaan rijden toen de politie achter hem aan kwam. „Ik had een klein autootje. Dan ga je toch niet tegen de politie racen. Dan moet je een Mercedes nemen." Op een gegeven moment was Mr. Udo de Haes het echter zat. „U bent op het parkeer terrein duidelijk staande gehouden. Ik neem aan dat de twee wachtmeesters die het proces verbaal hebben opge maakt nuchter zijn geweest en dat heeft voor mij meer waarde dan dit warrige verhaal." Officier Jansen was het hier helemaal mee eens en eiste voor beide feiten (met teveel drank op autorijden en negeren van stoptekens) een boete van 7800,— en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Saai dorp Bij de Texelaar was een alcoholpromil lage van 1,68 in het bloed gemeten en de officier vroeg waarom de jongen, die voor het eerst met justitie in aanraking kwam, geen taxi had genomen. Ook daar had hij een antwoord op. De ver dachte was met vrienden op kroegen tocht en voor het eerst in De Koog. „We zouden samen een taxi nemen maar mijn geld was op en die anderen vonden het erg leuk en wilden blijven. Ik vond het echter een saai dorp. Ik ga niet mee uit in de lauwe bende." De politierechter kon deze verklaring niet als een verzachtende omstandigheid aanmerken. Hij vonniste conform de eis van de officier. Onmisbaar Een 34-jarige Texelaar werd op 1 juli geverbaliseerd in De Koog. Hij was ach ter het stuur gaan zitten met een promil lage alcohol van 1,79. Ook hier betrof het een geval van drinken om te verge ten. De man was na veel problemen ge scheiden en leefde in de wintermaanden van een uitkering. Als verkoper verdient hij elke zomer de kost maar ook hier was een auto weer noodzakelijk. Deze gege vens kwamen naar voren na het requisi toir van de officier Mr. W. Jansen die vond dat de Texelaar zijn rijbewijs zes maanden moest inleveren en een boete van 7700,— was op zijn plaats. „De kans op ongevallen is bij dit promillage acht tien keer zo groot dan dat u met een fris drankje op achter het stuur was gekro pen. Het is vooral voor anderen levens gevaarlijk. De verdachte beaamde dit. Hij was met vrienden naar het café ge weest in Den Burg maar had alleen aan het begin van de avond flink gedronken. „Daarna een paar uur niets meer. Ik dacht dat het toen wel weer kon." Onderscheid Raadsman Feikema vroeg om een vrijstelling voor de rijden in een auto voor zijn beroep of een rijontzegging waarvan een gedeelte voorwaardelijk zou zijn zodat de verdachte in het zo merseizoen weer aan de slag zou kun nen. Politierechter Udo de Haes wilde het verzoek honoreren maar voelde niets voor vrijstelling omdat de man zelfstan dig ondernemer is. Het onderscheid tus sen privé- en werkgebruik met een auto is dan moeilijk vast te stellen. Hij von niste een boete van 7700— en zes maanden ontzegging van de rijbevoegd heid waarvan drie maanden voorwaar delijk. Mr. Feikema hield eenzelfde pleidooi voor een inwoner uit Den Burg die na het nuttigen van vijftien glazen bier tij dens een biljartavondje in de auto was gestapt. De surveillerende politie had hem opgemerkt omdat hij tijdens het rij den uitgebreid zijn ruiten aan het schoonmaken was en men had hem ge volgd. Reden om hem aan te houden was echter dat hij zonder licht reed. Zijn promillage alcohol was 1,89. De officier was nijdig over dit verkeersgedrag. „Zo veel glazen bier dat liegt er niet om. U hebt in het verkeerskaartspel de joker in gezet en die raakt u kwijt. Ik vind dat u acht maanden niet mag rijden." W. Jan sen vroeg daarnaast om een boete van achthonderd gulden. Raadsman Feike ma kon zich voorstellen dat de officier zich hield aan de justitiële richtlijnen maar vroeg toch om clementie. „Deze man staat op het eiland niet als drinker bekend. Het is de eerste keer dat hij met justitie in aanraking komt. Hij heeft ver zuimd te eten voordat hij het café instap te", aldus de advocaat die duidelijk maakte dat ook deze verdachte dringend een auto voor zijn werk nodig had. De Texelaar werkt op zee en moet dikwijls stand by zijn. Hij kan onverwacht wor den opgeroepen en moet dan meteen naar Amsterdam. De rechter wilde rekening houden met die omstandigheid maar vond het belang-rijker dat het de eerste keer was dat de Texelaar voor deze overtreding te recht stond. Hij vonniste 71200,- en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid waarvan de helft onvoor waardelijk. „Deze winter zult u toch met het openbaar vervoer naar uw werk moeten." Veelvoud Een 47-jarige Cocksdorper ontglipte vrijdagmorgen aan een gevangenisstraf. Hij had met een promillage van 2,07 in een auto gereden en de officier zei lange tijd nagedacht te hebben over dit geval. „U staat hier voor het eerst en daarom wil ik u nog niet in de gevangenis zetten. Daar hebt u geluk mee." De man ver klaarde na een dag werken vier a vijf flesjes bier te hebben gedronken maar daar kon de politierechter moeilijk in ge loven. „Het moet een veelvoud geweest zijn. U hebt erg veel gedronken, boven dien werd u aangehouden omdat u slin gerend reed." De officier lichtte in zijn re quisitoir toe dat de man bij aanhouding duidelijk dronken was en eiste een boete van 7900,— en een ontzegging van de rij bevoegdheid van negen maanden. Het wordt eentoning maar ook deze ver dachte hield een pleidooi waaruit naar voren kwam dat hij zijn auto niet kon missen. Hij verricht als werkloze vrijwilli gerswerk voor twee instanties, waarvan één taak in september begint. De andere activiteiten zijn in de zomer en daar is een rijbewijs niet noodzakelijk. „Bij die klussen kan ik wel met een collega mee rijden." Mr. Udo de Haes hield rekening met het vrijwilligerswerk in het najaar en vonniste 7900,— en negen maanden ont zegging van de rijbevoegdheid, waarvan een half jaar onvoorwaardelijk. Alle Texelaars kregen voor de voorwaarde lijke straf een proeftijd van twee jaar. Een 29-jarige Texelaar kreeg donder dag een rijverbod van acht uur nadat hij op de Bernhardlaan was aangehouden waarbij werd geconstateerd dat hij te veel drank had gebruikt. Hinderwet Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend dat verzoeken om hinder wetvergunning zijn ingediend door: a. J. Barendregt voor een mestopslag aan het adres Hoofdweg 18. b. J. P. de Ridder, voor een restau rant/disco aan de Boodtlaan 8. c. Gasbedrijf Texel B.V. voor een gasre- duceerkast aan de Bos en Zeeweg. d. Gasbedrijf Texel B.V. voor een gasre- duceerkast aan de Schumakersweg. e. Wim van Sambeek Truck Service, voor een garagebedrijf aan de Schil- derweg 252. f. F. Breman vooreen rundveebedrijf aan de Spangerweg 10. g. L. Eelman voor een propaangas- opslag 500 liter aan de Bosrandweg 403/95. h. J. Eelman voor een propaangasopslag 1000 liter aan de Bosrandweg 407. i. W. bakker, vooreen propaangasopslag 1000 liter aan de Californiëweg. j. P. van der Star, voor een visrokerij aan Heemsterkstraat 11 te Oudeschild. Van 6 februari tot 5 maart liggen de genoemde verzoeken op kamer 209 van het gemeentehuis ter inzage, gedurende elke werkdag van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur en 's maandagsa vonds van 19.30 tot 22.30 uur. Binnen de inzagetermijn kunnen gemoti veerde bezwaren schriftelijk worden in gediend bij burgemeester en wethou ders van Texel, Postbus 200, 1970 AE Den Burg. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te ma ken. Op verzoek kan tot één week voor de afloop van de inzagetermijn een openbare zitting worden gehouden waa rin men mondeling gemotiveerde be zwaren inbrengt. Met betrekking tot aanvraag j. (visro kerij) wordt in ieder geval gelegenheid gegeven tot het indienen van mondelin ge bezwaren tijdens een openbare zit ting die op 24 februari om 13.30 uur in het raadhuis wordt gehouden. Alleen wie schriftelijk of mondeling be zwaren heeft ingediend, kan eventueel later bezwaar maken tegen de ontwerp beschikking en desgewenst beroep in stellen tegen de verleende hinderwetver gunning. Nadere informatie wordt des gewenst verstrekt op het raadhuis.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5