Jaar van uitersten mag snel worden vergeten RODE KRUIS VAKANTIES Iets voor u? Jaarverga der in g bedrijfsvoorlichting VERVOLG VAN PAG.l Von Sion jp LAND BOUW Texelse kalveren Dirk Slik vraagt gemeente om steun Long en Jongewaard in schouwburg per vrachtschip naar vrij gebied" Verleende bouwvergunningen Veel schade Veel schade bij aanrijding ÏMÏA.V: Relatienota Rijverbod PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUAR Utocrr heeft ie de Wat de Texelse boeren betreft mag het jaar 1983 snel worden vergeten, het was een jaar van uitersten wat de weersomstandigheden betreft en dat heeft nogal kommer en kwel ge geven. Na een hoopgevend begin van het voorjaar vielen er in april en mei enorme hoeveelheden water waardoor de werkzaamheden op het land achterop raakten en de groeipe riode voor de meeste gewassen te kort was. de droge warme zomer, gevolgd door een natte september maand verergerden de situatie nog. Daarna bleef het tot november be trekkelijk droog met vrij hoge tem peraturen. Dit alles in aanmerking nemend zijn de uiteindelijke oogstresultaten toch nog meegeval len en is weer eens gebleken dat de natuur zich snel kan herstellen. Het bovenstaande werd gememoreerd door voorzitter P. C. Hin van de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting aan het begin van de jaarvergadering die deze keer voor het eerst sinds jaren 's avonds werd gehouden en mogelijk daardoor veel belangstelling trok: 90 personen. Meerdere agrariërs willen het jaar 1983 graag vergeten maar wat de resultaten betreft kan het toch als een ,,goed boe- renjaar" worden aangemerkt. De kilo gramopbrengst per ha bleven achter bij vorige jaren maar de prijzen van vooral akkerbouwprodukten zullen veel goed maken. De rundveehouderij heeft deze winter wel te maken met een lagere kwaliteit ruwvoer wat de melkproduktie niet ten goede zal komen. Ook met extra krachtvoer lukt het meestal niet om de melkkoeien op een produktie te krijgen zoals die de afgelopen jaren was. Bestuursverkiezing Door het niet meer herkiesbaar zijn van de heer P. C. Jongejan werd uit een tweetal de heer J. Lap uit de Hemmer in re zoals bijvoorbeeld de Glen Miller cyclus. De Volksdansgroep Texel bestond za terdag precies twintig jaar en deze club maakte recent een enorme bloei door. Een aantal jaren geleden bestond de club nauwelijks en werden de wekelijkse dansavonden bezocht door vier a vijf personen. Nu traint men in twee groe pen want de club telt inmiddels vijftig le den. In tegenstelling tot de Folklore dansgroep (een afsplitsing van de volks dansgroep) treedt men alleen op verzoek op, zoals afgelopen zomer tijdens de feestmarkten in De Cocksdorp. Men bracht een vijftal dansen onder andere uit Roemenië, Bulgarije en Grie kenland. Het trapsgewijs opgebouwde podium zorgde eenmaal voor een misstap maar voor de rest werden de, soms zeer snelle passen, goed gebracht. Voor minder beweging en meer geluid zorgde de drumband KTF/DEK en de twee majorettenkorpsen van KTF en DEK. Fanfare en drumband van beide korpsen werkten intpsief samen maar dat geldt (nog?) niet voor de majorettes wat onder andere bleek uit de verschil lende kledij. Ook dit programma onderdeel omvatte vijf nummers met de nadruk op composities van S. Egberts. Disco Vrij veel tijd was ingeruimd voor een aerobic dancing demonstratie van het Fitnesscentrum Texel. Veertien meisjes en één jongen deden gymnastische oe feningen op discomuziek en daarbij wer den na een warming-up, oefeningen voor de arm- en beenspieren getoond. De demonstratie bevatte vier onderdelen maar er moest een lichtshow aan te pas komen om na twintig minuten de aan dacht van het publiek vast te houden. Wel duidelijk was dat aerobic dancing inspannend is en vast en zeker goed voor de spieren. Verschillende sporters verklaarden na afloop echter dat men dergelijke oefeningen altijd doet als warming-up voor een wedstrijd of trai ning, alleen ontbreekt dan de popmuziek. Verrassend was het optreden van de nieuwe musicalvereniging ,,Geen C te hoog". Deze club oefent sinds oktober en bracht zaterdag als laatste programma-onderdeel twee nummers uit de musical ,,My Fair Lady". Het mu zikale gedeelte staat onder leiding van Jan Lubbers en de spelregie is in handen van Aris van Zeijlen. Duidelijk werd dat deze vereniging serieus aan het werk is. Zang en kostuums kwamen uitstekend tot hun recht en een zeskoppig orkestje zorgde voor de juiste sfeer. Op 26 mei treedt ,,Geen C te hoog" op in ,,De Lin deboom" met meer successen van ,,My Fair Lady" en „Anatevka". Gezien de prestaties van zaterdag wordt het een veelbelovend optreden. het bestuur gekozen. Voorzitter P. C. Hin werd met een ruime meederheid van stemmen herkozen. In verband met de specialisatie van de consulentschappen voor rundveehoude rij en akkerbouw in Noordholland werd besloten om de federatie te splitsen. Omdat de Texelse vereniging een akkerbouw- en veehouderijdeel heeft zullen er voor beide federaties afgevaar digden dienen te komen. Met een overzicht van het areaal land bouwgrond op Texel met daarop de aan wezige veestapel, akkerbouwgewassen en bloembollen begon voorlichter Jan Koolhof zijn praatje. Uit dit overzicht bleek dat het areaal landbouwgrond op Texel is teruggelopen in 1983 naar 8693 ha. onderverdeeld in 5107 ha grasland, 3128 ha bouwland en 335 ha bloembol len. Op het grasland werden totaal 12.664 runderen, waarvan 6313 melk koeien en 17.936 schapen met 19.490 lammeren gehouden. Ook in 1983 is het aantal landbouwbedrijven teruggelopen: naar 361 met totaal plm. 700 arbeidsplaatsen. Bedrijfsresultaten Het Landbouw Economisch Instituut doet reeds jarenlang onderzoek op de praktijkbedrijven naar de bedrijfsresulta ten. Uit dit onderzoek blijkt dat sinds de jaren zeventig de opbrengsten niet meer goed gemaakt worden door de kosten, hieruit volgt dan ook een negatief netto overschot. Een dieptepunt van het nega tief netto overschot is te vinden in het verslag jaar 1980/81. Daarna was sprake van betere resultaten maar toch bleef het netto overschot negatief. Anders lag het bij het ondernemersinkomen. Hoe wel ook hier verschillen voorkomen in de jaren van 1970 tot 1980/81 bleef dit vrij stabiel. Wel was er een duidelijke toena me van het gezinsinkomen te bespeu ren. Hieruit is wellicht af te leiden dat er meer arbeid wordt ingezet met enige verborgen werkloosheid, waarvan de kosten niet meer goedgemaakt worden door de opbrengsten. Vermogensbehoefte Door hetzelfde instituut is vanaf 1978/79 tot 1981/82 onderzoek gedaan naar de vermogensbehoefte voor vee houderijbedrijven. Naast 400 steekproef - bedrijven zijn er 20 studiebedrijven in het onderzoek betrokken over vier jaar. De steekproefbedrijven hadden aan gras land gemiddeld 22.7 ha met bijna 49 melkkoeien. Op de studiebedrijven was de oppervlakte 27.3 ha en 74 melkkoei en. De veehouders op de steekproefbe drijven beschikten voor 40% over een ligboxenstaL terwijl dit op de studiebe drijven 100% was. In de grond, gebou wen, veestapel, machinepark en overige benodigdheden was op de steekproef bedrijven ruim 1.3 miljoen gulden geïn vesteerd terwijl dit bedrag op de studie bedrijven 1.7 miljoen gulden was. Hieruit valt weer eens op te maken dat de ver mogensbehoefte in de landbouw enorm is toegenomen. Om hieruit rendement te halen en om te kunnen voldoen aan alle verplichtingen is goed ondernemer schap met daarbij een goede bedrijfs voering noodzakelijk. Volgens de inleider slaagt een groot aantal ondernemers daarin op Texel. Dit omdat zowel de structuur als het ondernemerschap in orde is. Ruwvoer Aan de hand van een uitgereikt over zicht van het ruwvoeronderzoek werden de resultaten besproken. Hierbij werden de graskuilen gemaakt met de Vicon grootpakpers, aangestipt. Uit het totaal overzicht bleek weinig verschil in kwali teit. Dit omdat de kuilen van grote pak ken zowel te vinden waren bij die met een hoog VEM waarde als de lage VEM waarde.Op 78 bedrijven zijn in 1983 (voorjaar) onderzoekingen gedaan naar de ervaringen met de Vicon grootpak pers. Uit dit onderzoek bleek dat er bij ca. 70% van de kuilen in meerdere of mindere mate sprake is van condensvor- ming. Broei en schimmel kwam minder voor dan condens. Bij 25% van de kuilen kwam matig tot veel condens, broei en schimmel voor. In enkele gevallen was dit zo ernstig dat een deel van het kuilvoer ongeschikt was voor vervoedering. Dit blijkt bij de kuilen die alleen afgedekt waren met plastic. Alleen plastic Met het afdekken van de graskuilen met alleen plastic is er veel meer risico van bederf. Dit wordt nog erger nu op Texel ook gaatjes in het plastic gevon den zijn die veroorzaakt zijn door een bastaardrups. Deze rups is van de zu- ringbladwesp en legt zijn eitjes op on- kruidplanten die meestal wel rondom de kuilen staan. Voor het verpoppen zoekt de rups hard materiaal op. Hier valt ook plastic onder. Via deze gaatjes kan er lucht bij het kuilgras komen waardoor het kuilgras gaat broeien. De bedrijfsze- kere methode voor de Texelse graskuilen blijft daarom afdekken met een laag plastic en daarop zand. Deeladministratie Bij de kostprijsberekening van de melk zijn arbeids- en veevoerkosten het hoogst. Dit blijkt uit onderstaande kost prijsberekening van een Texels veehou derijbedrijf. Kostprijs per kg melk: ar beidskosten 23.3 ct., loonwerkkosten 5.8 ct., machinekosten 8.8 ct., veevoer kosten 21.5 ct., meststoffen 7.2 ct., grond en gebouwen 15.2 ct., en overige kosten 15.9 ct. Totaal 97.7 ct in omzet en aan 24.1 ct is de nette kostprijs 73.6 ct. Melkheffing Alles wijst er op dat er een heffing komt op „teveel' geleverde melk. Willen de melkveehouders niet te sterk in inko men achteruitgaan, dan zal er gekeken moeten worden naar de kostenkant. Mogelijkheden zijn daar nog zeker aan wezig voor een groot aantal melkvee houderijbedrijven. Met een beperking op de veevoer- en machinekosten zijn er nog inkomensverbeteringen te behalen ook na een melkheffing. Vraag inlichtingen bij het Nederlandse Rode Kruis afd. Welzijnszaken, tel. 070- 469595, postbus 28120- 2502 KC 's-Gravenhage. De kalveren worden aan boord van het vrachtschip geladen. Geheel rechts de verantwoordelijke man Bert de Groot. Uit een onderzoek naar de tarweteelt in Nederland van 1979 t/m 1982 blijkt dat een intensieve tarweteelt niet de beste financiële resultaten geeft. Ook al zijn de bruto-opbrengsten aan korrel soms het hoogst, dan is het nog niet gezegd dat de akkerbouwer er financieel het beste van afkomt. Gemiddeld was een op brengst van 8700 kg graan bij de inten sieve teelt t.o.v. 8130 kg bij het gangbare systeem financieel relatief 97 staat tot 100 in opbrengst. Kostenbesparingen zijn er verder nog te behalen op de ak kerbouwbedrijven door de onkruid- bestrijding in de suikerbieten uit te voe ren van volveldbespuiting in rijenbespui- ting. Verder kostenbesparingen op het gebied van de mechanisatie, door de loonwerker meer in te schakelen in plaats van zelf machines aan te schaffen. De toekomst Voor de Texelse agrariërs liggen er goede toekomstmogelijkheden. Dit ge-( zien het vakmanschap en de structuur op de bedrijven. Ondanks de donkere wolken die er dreigen zijn er lichtpunten mits het areaal landbouwgrond niet te ver terugloopt. Waardoor de kosten voor de bedrijven te veel stijgen door een omzetdaling van de voor landbouw werkende bedrijven. Met een dia-serie over de werkzaamheden in 1983 werd de jaarvergadering besloten. Mosselperceel in Waddenzee Mosselvisser en mosselhandelaar Dirk Slik uit Oudeschild wil dat het gemeentebestuur zijn invloed aan wendt in Den Haag om alsnog te be reiken dat hem een mosselperceel in de Waddenzee wordt toegewezen. Slik poogt al jaren een perceel te krijgen maar krijgt tot dusver steeds nul op het rekest. Dirk Slik houdt zich sinds 1977 bezig met het kweken van mosselen op een bijzondere manier, waarbij een hogere kwaliteit wordt bereikt en verwateren niet nodig is. De mosselen groeien in netten die niet op de bodem liggen maar verankerd in het water hangen. In de loop van de tijd heeft hij een vaartuig ge kocht (TX 55) en ingericht, „collecto ren" ontwikkeld waarmee vrij zwevend mosselzaad kan worden opgevangen, diverse maten kweeknetten aangemaakt en hij heeft een schoonderij ontwikkeld volgens een eigen systeem, waardoor de mosselen bij het „panklaar" maken zeer weinig beschadigingen oplopen. Om zijn bedrijf goed te kunnen run nen heeft Slik echter een mosselperceel nodig. Hij heeft zijn oog laten vallen op de „Oosterpan" (ca. 4 km ten oosten van de molen van het Noorden). Slik wil dit perceel gebruiken om er een buffer voorraad van opgeviste mosselen aan te leggen, die vervolgens in rustig tempo in netten kunnen worden gedaan om ver der te groeien. Daarbij kan 1000 tot 1500 kg per dag worden verwerkt. Zonder een dergelijke voorraad is zijn bedrijf veel te kwetsbaar. In schouwburg De Kampanje in Den Helder treden vrijdagavond Robert Long en Leen Jongewaard op. Zij brengen hun programma „En het bleef nog lang on-, rustig in de stad". Het is de laatste thea tershow van dit spraakmakende duo, ie der gaat na dit seizoen zijn eigen weg. De voorstelling begint om 20.15 uur en na afloop vaart een extra boot. Op de af deling culturele zaken in het gemeente huis zijn nog kaarten verkrijgbaar a ƒ22,50. CJP-ers en Pas 65-houders beta len ƒ20,—. Maandagmorgen herleefde een historisch beeld op de haven van Oudeschild. 55 kalveren werden in een vrachtschip geladen om naar Harlingen vervoerd te worden. Deze prolongatie van historie is helaas door nood gedwongen. Texel is nog vrij gebied wat betreft de maatrege len rond mond- en klauwzeer, maar veevervoer in of door Noord- Holland is verboden. De veehande laren De Groot en Bon uit Duiven- drecht bemerkten, volgens eigen zeggen, animo bij Texelse veehou ders om kalveren te verkopen en besloten ,,een vee over zee" transport te organiseren. In Harlin gen worden de kalveren doorver kocht aan mesterijen. De organisatie van de zeereis had nog heel wat juridische voeten in aarde waar de vétérinaire dienst en het transport, veehandelast o09' or hf de Rijksverkeersinspectie bij betro ken waren. Na tien dagen kreeg i r Noordhollandse firma echter vel(en gunning en als het aan beide hen sm ligt, is dit niet het laatste ve^an; transport naar Friesland. Uiteraai jjjjn; hangt dit in belangrijke mate af v» jercja de verkoop/ust van veehouder. y\je maar het ziet er naar uit dat woerw aa dag een tweede transport plaati BITien vindt met de Elizabeth" van Le zjjn t Visser, onder auspiciën van een ar, S( dere handelaar. verki De kalveren van maandag maai nmjs ten de reis het het vrachtschipBt strop redina" van rederij Hoogeman liije Harlingen. Volgens de hande/are r een dure reis, vooral omdat slechl a| een klein deel van het scheepsruin t nodig was voor de 55 dieren. ,,Ma& misschien wordt nu duidelijk voommj de Texelse veehouder dat er or, 8t w danks mond- en klauwzeer handt e gedreven kan wordenaldus B. 4. Groot. Het kalverentransport pe oor vrachtboot werd zorgvuldig gevolgjearr door een schip van de Rijkspolitie efelic Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: J. Jellema, Duinreep 3, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een ber ging aan de Kantoorstraat 10-12 te Den Burg; Staatsbosbeheer te Utrecht, voor het gedeeltelijk vergroten/veranderen van een toiletgebouw op kampeerterrein 't Woutershok, Rozendijk 38 te Den Burg; H. R. Moranz, Strijbosstraat 12, De Koog, voor het gedeeltelijk verande ren van een voorgevel Dorpsstraat 24 De Koog; H. Schuttevaer, Voorschoten, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis Vogelmient, De Koog; H. A. F. Bongers, Amsterdam, voor het plaat sen van een hek, Hoofdweg 104, De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen, te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling ROV, kamer 205. Zondagmiddag even na half een deed zich op de Rozendijk een aanrijding voor waarbij twee auto's aanzienlijk werden beschadigd. Een Texelaar die uit de rich ting van de Pontweg kwam moest rem men en uitwijken vor iemand die uit een uitrit kwam. Eerstgenoemde wist op die wijze inderdaad een aanrijding te vermij den maar werd vervolgens zelf door een achteropkomende auto van een eiland- genoot geramd. Drie Texelse automobilisten waren zondag betrokken bij een aanrijding op het kruispunt Pontweg- Akertbuurt, waarbij twee wagens onherstelbaar werden beschadigd. Niemand liep daarbij ernstig letsel op. Een 73-jarige man kwam uit de rich ting Den Hoorn en wilde de Pontweg kruisen om naar Den Burg te rijden. Hij verzuimde voorrang te geven aan een 37-jarige eilandgenoot op de Pontweg die in de richting De Koog reed. Laatst genoemde probeerde de aanrijding te vermijden door te remmen en uit te wij ken. Hij werd bij de botsing tegen een derde auto gedrukt (bestuurd door een 29-jarige Texelaar) die over de Aken- buurt uit de richting Den Burg kwam. Laatstgenoemde wagen liep lichte scha de op; de andere twee zijn waarschijnlijk total loss. Roeper: „De grootste etterbuit wanbeheer door de rijksoverheid n'ss; Texel is het ganzenreservaat Zeet Ook in dit opzicht getuigt uw plan!irdc van realiteitszin". Vooral het voorg men beleid ten aanzien van de Hogel vond Roeper onbegrijpelijk. In Pb' bestemmingsplan is immers al gerean wat daar behouden moet worden? "ISS het algemeen was Roeper van me dat het gemeentelijke bestemmings |et voldoende de natuur- en landschap s?u langen veilig stelt. Hij zei dat de bo £st' 'als uiterste' de natuurgebieden A ac ;en teren, zoals die in datzelfde best'oc* mingsplan zijn aangegeven. Spreke V dat er geen verschil van mening besmis over het feit dat de natuur en het li1J schap van Texel aantrekkelijker mo; blijven. „Wij zijn daar trots op en w ian het graag aan anderen laten zien. hechten er waarde aan dat in stan houden, te bewerken en het bewa J'9 De rechtgeaarde Texelaar kan gemor lijk, maar ook fel overkomen. Ik zou 1 Dat u naar [0 I Ui1". bu zo willen verwoorden: mooie vrouw kijkt, dat nemen wij u kwalijk. Dat u Texel als een mooie vr< beschouwt en bekijkt, dat is toegest maar degene die zich vergrijpt aan vlakten, vergezichten en glooiingen al dat moois, die zal het met die Texel aan de stok krijgen. De relatienota onze ogen een vergrijp". Zoals gezegd menen de gedeputi ig den dat zij donderdag veel van de voren gebrachte bezwaren hebben kik nen weerleggen. Toegezegd werd per gebied nog een nadere motive: zal worden gegeven voor de behef )e\ noodzaak. Verder zullen de vernon n. bezwaren worden doorgepraat met ambtenaren, die zodanig de plannen g len bijstellen of nader verduidelijk j Dan volgt de tweede inspraakron overleg met de boeren in de betreffei I gebieden. Vervolgens brengen GS vies uit aan de minister, die tenslotte finitief de gebieden aanwijst, zodat worden begonnen met het aangaan1 ïr de beheersovereenkomsten. De gedejie teerden zeiden te verwachten dat sne.l zijn beslag kan krijgen, binnen f If jaar. De heer Korte: „Het is goed dat hier geweest zijn. Voor gesprekspartners heeft dit contact helderend gewerkt" Zondagavond kreeg een motorriji die in de Binnenburg te Den Burg wi aangehouden een rijverbod van uur. Uit twee blaasproeven bleek dat teveel alcohol had gebruikt. a

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2