SP^RT FILM ortraad-markt bood e! informatie SVO/Z overtuigend naar winst tegen KW MEPHISTO gonger m Passant" in t radatiezone Uitslagen Honkbalbord Volleybaluitslagen o9Sfffo-o~o~o~o~oTro bracht sportpromotie Voetbaluitslagen ivaar comen Paul ichter het A kmaa doel, I stee iep. sport- en promotiemarkt van de Stichting Texelse Sportraad bracht en zaterdag enkele duizenden Texelaars naar sporthal Ons Genoe- )e sportieve happening was zeer gevarieerd en vooral door de live- nstraties bleven velen lange tijd in de sporthal, waar ook genoeg ver was voor de jeugd. Die amuseerde zich o.a. op de trampolines van de speeltuintoestellen van de Firma Nijha en de apparatuur van het scentrum. organisatie van de promotiemarkt V( in hele klus waar van Sportraadzij- J'Puntmensen bij waren betrokken. Don- 1c*e sl (nacht werd een speciale over- )Ve™ jelegd en het duimendikke draai- Annet Duiven, Alfred Bakker Praamstra zorgde er voor dat al- urig volgens schema verliep. De is opgefleurd met slingers en bloe- n de 25 standhouders zorgden er r9 vvjöat alles een definitieve kleurrijke e co: varieerde aanblik kreeg, neisj 2n h voorzitter van de Texelse Spor- goezei vrijdagavond tijdens de ope- gez an de markt terecht ,,dat een goed pt werd g e bo den van wat.d e welzijnsmanifestatie vijf jaar geleden was het aantal monitors in de kramen nog nihil, afgelopen weekend waren de beeldbuizen bijna niet te tellen. Veel ver enigingen hadden trainingen, wedstrij den e.d. laten vastleggen op de beeld band en deze indrukken werden in de stand op een of meer tv-schermen weer gegeven. Door deze overvloed leek het effect echter gering. De bezoekers na men veel tijd voor het bekijken van foto's en teksten maar hadden niet de rust om lang te kijken naar bewegende beelden, uitgezonderd de speciale voorstellingen in de film- en videozalen. Zaken waarbij men zelf in actie moest g e" sportverenigingen te bieden komen waren meer in trek, zoals hef Dat gold niet alleen voor de jn gingen, ook de bedrijven in sport en en kleding lieten zien dat er een industrie bloeit rond tal van spor- ,unte Ifdat allemaal zo nodig is willen we het midden laten. Feit is dat bij- eeld aerobic dancing blijkbaar een -ie al tenue vereist en datzelfde bleek lal van andere takken van sport. Televisie so was een veel gebruikt middel bij ardj verbrengen van informatie. Bij de 0 prp 19. w i haakclub En Passant zal in de bondswedstrijd tegen Enk een krachtige vuist moeten om het degradatiespook te ichtSen, dat na de 6—2 nederlaag de Alkmaarse Lange Rochar- uidelijk zichtbaar over de Texel- haakborden waart. pui Passant trad zaterdag in een takti- GV opstelling aan tegen de Alkmaar- nii De spelers die gewoonlijk de erin ste borden bezetten namen nu de 4 irnt Ie borden voor hun rekening in de een aantal overwinningen veilig te ota I). Dat pakte echter anders uit. De wa issant-top wist slechts drie remises ha< halen terwijl A. C. Bakker tegen J. uier aan het laatste bord zelfs ver- Het voor de leeuwen gegooide En hat int viertal aan de topborden ver- aic ondertussen de huid zo duur mo- Een uitstekende prestatie leverde ildi itte die zich tegen de sterke L. van eiluys overeind hield. De afgebroken ■O ig werd remise gegeven door Wit- aar dat was meer om een vlotte af- 1 kling van de match te bewerkstelli- Witte gaf namelijk zelf al aan hoe lie in sterke winstpoging kon onderne- overige drie En Passant-spelers ■5fen langzaam maar zeker één voor pgerold. J. Hooijberg verblunderde lijke stelling tegen G. van 't Veen luk en dat zelfde overkwam H. fema tegen E. van Oeve. M. Vittali tegen I. Zwanenburg met de rug de muur te staan, maar bereikte nog een royale remise, in tegenstel- J. Dros die met een puntendeling J. Poland de handen dicht mocht igen: Rochade-En Passant 't Veen-J. Hooijberg 1—0 feenstra-A. Terpstra 1—0 Oene-H. Broekema 1 0 Sluys-M. Witte V2—V2 bnd-J. Dros 1/2 1/2 Egmond-J. Rommets Vz Zz flnenbeek-M. Vittali Z2 Z2 ooyer-A. C. Bakker 1-0 ■stand 6—2 bankdrukken in de stand van het Fit nesscentrum. Sporten die men op video slechts even bekeek bleken daarentegen op de demonstratievloer beter tot hun recht te komen en ze werden dan wél bekeken. Keuze Men hoefde zich vrijdag en zaterdag geen moment te vervelen want naast de markt kon het publiek tegelijkertijd kie zen uit het bekijken van een demonstra tie of het volgen van een film of videore portage. Film trok meer bezoekers dan video maar dat kwam omdat de films veel korter waren. Favoriet was een 10 minuten durende rolprent over de ver maarde basketbalploeg Harlem Globe trotters en een korte film over surfen. De film Skin Diving over duiken werd na een enkele vertoning van het programma ge schrapt. Dit werkstuk bleek nogal wat harde scenes te bevatten, zoals het do den en slachten van grote vissen. Muziek Behoudens een zeer hoge sprong over het GVT-paard, vrijdagavond, waarbij de versiering van de zaal onder grote hilari teit naar beneden kwam, verliepen de demonstraties vlekkeloos. Het voert te ver om hier alle shows te bespreken maar zeker is dat dit onderdeel zeer be langrijk was voor de promotiewaarde van de markt. Men kon met eigen ogen zien wat een bepaalde tak van sport in hield omdat veel verenigingen een korte openbare training ten beste gaven. Om sleur te voorkomen werden de sporteve nementen afgewisseld met muziek waar Excelsior, KTF/DEK, Margaretha Sin clair en de popgroep Blues Train voor zorgden. Laatstgenoemde groep werd in allerijl opgetrommeld omdat Excelsior 's middags niet kon optreden en datzelfde gold voor een demonstratie kickboksen van het Fitnesscentrum die een gat in het programma opvuld. Het kickboksen was indrukwekkend wat klappen uitdelen betreft en datzelf de kan gezegd worden van het 'normale' boksen van de Boksschool Texel en de fikse schoppen bij de MST afdeling kara te. Bij laatstgenoemde club schroomde instructeur Pim Figuurs niet op de ma gen van zijn liggende pupillen te sprin gen. Naar de gezichten te oordelen had men echter geen centje pijn. Honkbalvereniging Texla kan terug zien op een drukke en gezellige sport- en informatiemarkt. Veel belangstelling was er voor het honkbalbord. In totaal 207 personen waagden een poging om zo veel mogelijk slag te gooien op de hou ten pop. De volgende werpers hadden het meeste succes: 5-slag:' Sato va'n'ttër Bijl, Marco Da aIder,"San- der van Heerwaarden, Evert Koopman, Richard Koopman, Udo Visser en Rob Wit. 4-slag: Marcel Barends, Mare Beuving, Jef Schuur, Bart van Heerwaarden, Patricia de Kleijn, Roland Kooiman, Sandor Mantje, Martin Mëvius, Menno Schuyl, Erik Schneider en Jeroen Takes. Training: De honkbaltrainingen draaien op volle toeren. Het accent ligt op dit moment op algemene techniek en de run-down. Op de jeugdtraining van donderdagmid dag gaat het slagcircuit van start. Be langstellenden zijn welkom. Hoewel sommigen vraagtekens plaatsen bij het verband sport en commercie kon afgelopen weekend niet ontkend worden dat de Fa. Nijha met o.a. speeltuintoestellen in een behoefte voorzag. Deze stand werd de mini-chreche van de markt en de betreffende vertegenwoordiger heeft ongetwijfeld gedacht: ,,Wie nu de jeugd heeft, ontmoet straks de ouders". De zweefvliegclub toonde de romp van een motorzwever op de promotiemarkt. Zeer indrukwekkend waren ook de de monstraties van GVT-jazzgym. Deze af deling ontpopt zich steeds meer tot een professionele dansgroep met onderhou dende choreografie en aankleding. Ver der kon men o.a. basketbal, fietscros- sen, turnen, een modeshow van badkle ding en volksdansen bewonderen. Het rendement van de sportmanifestatie zal uiteraard nog moeten blijken en veel ver enigingen hopen na zaterdag op enkele (of veel) nieuwe leden. Met 6.000 spor ters zal het niet meevallen nog honder den in de Texelse sportwereld binnen te leiden, maar wie weet. De sportraad heeft met dit jubileumfeest in ieder geval haar best gedaan. Het zaterdagteam van S.V. Oosterend wist een 1 2 overwinning te beha len op KW. De Oosterenders lieten dit weekend weer eens.zien dat men in feite over een heel sterke ploeg beschikt en het is jammer dat dit niet in elke wedstrijd tot uiting komt. De wedstrijd was van een goed gehal te en SVO heeft zijn tegenstander plat- gespeeld op een knappe manier. Aart v.d. Brink stuurde het spel en deed dit snel en met overzicht. Op het midden veld speelde (A-junior) Leendert Eelman zeer verdienstelijk. Joost Brouwer was weer even terug in het SVO-team. Op het middenveld was Brouwer duidelijk aanwezig. Hij was ook de eerste die voor SVO een droomkans kreeg. Zijn broer Rien Brouwer werd door P. Daalder de ruimte ingestuurd, deze gaf strak voor en Joost Brouwer had het leer zo in het doel kunnen koppen, maar schrok van zijn kans en kopte naast. KW deed wel wat terug maar de achterhoede van SVO v.d. Brink, Oosterhof en de gebroeders Brouwer vingen KW goed op. Uit één van de snelle aanvallen kwam Rien Brouwer op rechts goed door en gaf een strakke en harde voorzet. De keeper kon er niet bij en Kees Bremer kwam omhoog en scoorde keurig met het hoofd: 0—1. En op dat moment was er geen vuiltje aan de lucht, maar uit een wat rommelige situatie kwam KW te rug. De bal kwam buiten het strafschop gebied bij de gevaarlijke spits Klaver en deze zette gelijk zijn voet achter de bal en scoorde: 1 —1. Tot aan de rust ging het gelijk op met iets meer kansen voor SVO. Arco Eel man schoot een keer rakelings naast. Na de rust had Jan Eelman de plaats van Leendert Eelman ingenomen en deze A- junior deed het ook zeer verdienstelijk. KW poogde het spel te sturen, maar dit lukte niet goed want SVO was fel. SVO- kansen kwamen maar werden niet afge maakt. Dat was het enige wat niet erg lukte, want de opbouw van aanvallen bracht SVO tot een ploeg die schitterend breed speelde, de bal rond liet gaan en dan snel doorbrak. Het was Rien Brou wer die twee man passeerde en schoot, de bal werd van richting veranderd en de keeper was kansloos: 1—2. KW pro beerde de laatste tien minuten van alles maar de achterhoede van SVO gaf geen krimp en de schoten uit de tweede lijn van KW werden door keeper Drijver rustig verwerkt. Zo kwam SVO tot een overwinning, die dik verdiend was. Een klein incident deed zich in de eerste helft voor. De scheidsrechter kreeg de bal per ongeluk op het achterhoofd en ging neer, maar kon even later het spel weer hervatten. Reactie-Tevoko 1 (m.) 3—1 TOG-Tevoko 1 (v.) 1—3 Braaf S. 3-Tevoko 3 (m.) 3 1 Noordkop 2-Tevoko 3 (v.) 0 3 De Hongaarse film ,,Mephisto" uit 1980 is een vrije interpretatie van het be kende boek „Roman ein Karriere" van Klaus Mann. Een recente bestseller (lan ge tijd verboden) die geschreven werd in 1936. De geliefde Duitse acteur Gustaf Gründgens stond model voor dit boek en de film gaat verder waar het boek ein digt. Regisseur Istvan Szabo brengt de ster (in de film Hendrik Höfgen geheten) in het staatsteater van Berlijn en laat hem doorspelen onder toezicht van zijn vriend en beschermheer Herman Go- ring. 2.000 toneelspelers lieten in de 30-er jaren Duitsland en de nazi's ver achter zich maar Höfgen begrijpt daar niet veel van. Als hij SA-mannen mede burgers ziet aftuigen zegt de gevierde acteur: ,,Ze zijn zeker dronken". Deze naïviteit houdt hem op de been en geeft zijn leven iets tweeslachtigs want naast het brengen van rollen voor de nazi's, waaronder uiteraard de duivel Mephisto uit Faust's drama, helpt hij Joodse vrienden. Uiteindelijk moet Höf gen (prachtig gespeeld door Klaus Maria 14 FEBRUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Zaterdag 11 februari 1984: KNVB afd. Noordholland: KW-SVO/Z 1-2 De Koog/Z-Grasshoppers 2 3 Molenboys 2-SVO/Z 2 6-0 Junioren: Oosterend A1-Flevo A1 3 2 Texel A2-WGW A3 5-0 Oosterend B1-Zeemacht B1 0 3 Succes B1-Texel B1 4 0 Tex.Boys B1-WGW B5 7-0 Texel C1-Wieringermeer C1 1—1 ZAP C1-Oosterend C1 7—1 WGW C3-TexBoys C1 1-4 Zeemacht C1-Texel C3 1—2 SVAP C1-SVC C- 2-6 JVC C3-Texel C2 1-3 Tex.Boys C3-HRC C4 0-8 VZV C3-Texel C4 2-0 Vrouwen: AFC 4-Oosterend 1—2 Meisjes junioren: B: De Koog-Wieringerwaard 1—6 B: WGW-Tex.Boys 3 0 C: WGW-Tex.Boys 1-2 Zondag 12 februari 1984: KNVB vierde klasse: Alkm.Boys-Texel 0—2 KNVB, afd. Noordholland: Oosterend-Vesdo 1—2 Oudesluis-ZDH 2-3 Sint Boys-Tex.Boys 1—1 Texel 2-WGW 3 2-2 Schagen 2-Texel 3 1—2 BKC 3-ZDH 2 6-0 Zeemacht 3-Tex.Boys 2 1—2 JVC 4-Texel 4 4 0 Texel 5-Watervogels 5 4 4 Tex.Boys 3-SRC 6 1—2 De Koog 2-Texel 6 6 5 Junioren: Hollandia T A1-Tex.Boys A1 7 0 Vrouwen: Tex.Boys-AFC 2 0—1 ZAP-De Koog 0-6 Brandauer) een keuze maken en hij kiest voor zijn carrière, in dit geval dus het kwaad. Höfgen laat zich uitbuiten en wankelt onzeker op het scherpst van de nazisnede, is soms in staat zelf het initia tief te nemen maar weet dat hij een ma rionet is in het poppentheater van Hitier. De acteur heeft zijn ziel verkocht aan de duivel die in zijn voorstelling wordt afge beeld als een „edelgemaan". Mephisto is een film over een man die liefde, bescherming, veiligheid verlangt omdat hij anders niet leven kan. Tot lief de geven is hij zelf niet in staat en om zijn eigen verlangens te vervullen is geen prijs hem te hoog. Mephisto handelt derhalve niet alleen over een acteur maar over een maatschappelijk proces dat machthebbers in staat heeft gesteld oorlog te voeren of verderf te zaaien. Wat altijd blijft is de angst van het alleen zijn en dat zorgt in Mephisto voor een aangrijpende slotscène. Göring brengt de acteur 's nachts zon der iets te zeggen naar het speelveld van het nieuwe Olympische stadion, de ac teur denkt dat hij wordt gefussileerd en roept doordrenkt van angst met schijn werpers op hem gericht ,,lk ben maar een toneelspeler". De keuzevraag tussen goed en kwaad wordt in deze, ook span nende, film met respect behandeld en dat maakt het 114 minuten lang onge looflijk boeiend. De Volkskrant schreef bij de première: „Deze film is een heel persoonlijke, bijna intieme ervaring van een algemeen maatschappelijk proces. Op alle punten briljant en geen minuut te lang". Mephisto kreeg een Oscar be kroning maar dat is de minst belangrijke reden om dit werkstuk te gaan zien. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7