De Waddenzee is toch niet helemaal voor de Zeeuwen? Raad had snelle vergadering I Voor het weekenc „Call Rondvraag raadsvergadering piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ontdek je plekje Café-Restaurant una Regels aankoopbeleid verder aangescherpt 18 en 19 februari 1984 Kerkdiensten m Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek B Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Z: Dierenartsen m Rijkspolitie lil Noodslachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARLq Het feit dat de Zeeuwse mosselkwekers alle gelegenheid krijgen om hun bedrijf uit te oefenen in de Waddenzee, schijnt samen te hangen met de Del ta schadewet. Krachtens die regeling zouden de Zeeuwen in het Waddenge bied een monopoliepositie krijgen als compensatie voor het verloren gaan van de kweekplaatsen in hun eigen gebied door de afsluiting van de zee armen. Nu echter een van de belangrijkste kweekplaatsen (de Oosterschel- de) in stand blijft omdat hier een halfdoorlatende dam komt, zou de reden voor een algeheel monopolie in de Waddenzee vervallen en zou er misschien ruimte zijn voor Texelse kwekers. Dirk Terpstra van het Pakt wees op het bovenstaande in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergade ring. Hij wilde dat het college met dit ar gument de autoriteiten in Den Haag be nadert om op deze wijze gedaan te krij gen dat ook mosselpercelen aan Texel worden toegewezen. Tot dusver is dat ondanks jarenlange pogingen niet ge lukt. Eén Texelse mosselkweker die een perceel dringend nodig heeft is Dirk Slik uit Oudeschild. Recentelijk heeft hij het gemeentebestuur benaderd met het ver zoek om nog eens te proberen een per ceel voor hem los te krijgen, waarbij hij zijn voorkeur uitsprak voor de Oosterpan achter Oosterend. Stappen eerder in de vergadering betuigden meerdere raadsleden steun aan de plan nen van Slik. Gerbrand Poster (VVD) be nadrukte dat het kunnen beschikken over een perceel waar een voorraad mosselen kan worden bewaard voor Sliks bedrijf van essentiële betekenis is. ,,Zet stappen zodat in ieder geval deze ene Texelaar geholpen kan worden", al dus Poster, die eraan toevoegde dat te gen het gebruik van de Oosterpan als mosselperceel geen bezwaren betaan van de zijde van de visserij. De plek is in overleg met de Vissersvereniging DETV uitgezocht. Ook Gelein Jansen (CDA) en Henk Beumkes (Pakt) vroegen om in spanningen om Slik te helpen. Laatstge noemde zei echter dat het niet verstan dig is om zich uitsluitend op de Ooster pan 'vast te pinnen'. Die zou al voor de garnalenvisserij zijn bestemd. Slik moet gewoon om een mosselperceel in de Waddenzee vragen. Verder vond Beum kes dat Slik steun van de gemeente bij zijn pogingen ten volle verdient. ,,Dit is de juiste firma om dit te doen. Er zit werkgelegenheid in". Commissie Cor Dros (Texels Belang) was het daar roerend mee eens en zag een taak voor de in 1970 opgerichte gemeentelijke mosselcommissie. ,,Ga naar Den Haag. Dit is een urgente zaak voor Texel". Wet houder Klaas Barendregt onderschreef dat de Zeeuwen blijkbaar een monopo liepositie hebben waardoor alle pogin- ,gen om voor Texel mosselpercelen te be machtigen, tot dusver schipbreuk heb ben geleden. Barendregt vond het niet juist dat de gemeente zelfstandig op treedt om de belangen van Slik te be- ledere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. (Het hele jaar) 't Kerckeland telefoon (02228) 888 A GEWOON D E R S pleiten in Den Haag. Het is beter dat de Vissersvereniging DETV dat doet, met steun van de gemeente. Staatscourant Het komt wel eens voor dat in de Ne derlandse Staatscourant publicaties staan die voor Texel van bijzonder be lang zijn. Cor Dros wilde dat van ge meentewege een selectie van dergelijke berichten zou worden gemaakt bestemd voor de raadsleden. De burgemeester voelde niets voor dit extra werk. Hij zei dat aangelegenheden die voor Texel van belang zijn evengoed voldoende aan dacht krijgen. De Staatscourant wordt op het raadhuis steeds nauwkeurig doorgenomen. Woningtoewijzing Ate Rienstra (CDA) had gehoord dat in de zg. HAT-eenheden (bestemd voor alleenstaanden en tweepersoons huis houdens) ook 'gewone' gezinnen zijn ge plaatst. Hij vroeg zich af of dat mag. Wethouder Daan Schilling wist het niet zeker, maar veronderstelde datnhet hier gaat om onvolledige gezinnen, éénou dergezinnen met een of twee kinderen. Hij zou navraag doen maar tilde er bij voorbaat niet zwaar aan. ,,Ons belan grijkste doel is zoveel mogelijk mensen een goed en betaalbaar dak boven het hoofd geven". Peter Bakker (PSP) reageerde op het artikel in de Texelse Courant over de overschakeling van RWW- weekuitkeringen naar maanduitkerin- gen. Hij onderschreef dat door deze ver andering mensen in financiële proble men kunnen komen en wees op ge meenten waar dit voor de betrokkenen is verzacht door de verandering over een heel jaar uit te smeren. Wethouder Ze- gers herhaalde wat ook in de krant stond: RWW-gerechtigden die met de verandering problemen hebben kunnen een beroep doen op de sociale dienst die een 'verzachtende' regeling kan treffen. Tot dusver hebben vijf mensen van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Er zijn totaal 55 mensen die van een weekuitke- ring op een maanduitkering worden ge zet. De overige RWW-ers op Texel had den altijd al een maanduitkering. Peter Bakker vond dat het rijk de normen van behoorlijk bestuur ver heeft overschreden door veel te laat aan te komen met het plan om sub sidie te korten op het MZW-project en in plaats daarvan mogelijkheden te bieden voor projecten voor jonge werklozen. De betreffende circulaire kwam vorige week en de gemeente zou voor één april een uitgewerkt plan voor zo'n jongerenproject moe ten indienen om voor de rijkssubsi die in aanmerking te komen. Dat is practisch onmogelijk. Het ministerie had ruim voor het begin van het jaar met een dergelijk plan moe ten komen. Bakker wilde dat B. en W. hiertegen zouden protesteren. Wethou der Zegers onderschreef de boosheid van de PSP-er. ,,Wij waren ook onaan genaam verrast door de circulaire waarin stond dat 30% moet worden gekort op het MZW-werk terwijl er geen zekerheid is over de mogelijkheid van een vervan gend jeugdproject". De wethouder zei dat het college zich nog zal beraden over te nemen stappen. De raadscommissie voor welzijnsbeleid zal snel op de hoogte worden gesteld. Grondtransactie SBB Jan van Asselt van Texels Belang in formeerde wanneer de grondtransactie die de gemeente is aangegaan met Staatsbosbeheer (ruiling van gronden bij de vuurtoren tegen een stuk Hogeberg- gebied) eindelijk zijn beslag krijgt. Wet houder Barendregt zei dat dit één van de onderwerpen is die besproken zullen worden bij het bezoek van de heer Prille- vitz, algemeen directeur van Staatsbos beheer. Dat bezoek zou aanvankelijk de ze maand plaatsvinden maar is verscho ven naar maart. Cor Dros van Texels Belang wilde de notulen zien van de gesprekken die don derdag j.l. zijn gevoerd door drie gede puteerden met standsorganisat'ies. Wa terschap, B. en W. en raadsleden van ruimtelijke ordening over de relatienota- problematiek. Dros had begrepen dat die notulen -.van- gemeentewege zijn ge maakt, maar dat bleek niet juist. De gesprekken- zijn georganiseerd door de provincie en de provincie draagt ook ver antwoordelijkheid voor de informatie naar buiten. Het gemeentebestuur is echter bereid de provincie te verzoeken de notulen beschikbaar te stellen aan de Texelse raadsleden. Aardgas De gemeente zal binnenkort de plannen voor aardgasaansluitingen in een deel van het buitengebied van Texel uit de ijskast halen. Dit ant woordde wethouder Barendregt op een desbetreffende opmerking van Gerbrand Poster. In het Texelse bui tengebied wonen honderden men sen die verstoken zijn van aardgas en daardoor hoge kosten voor ver warming (met olie) moeten maken. Op basis van de plannen die in 1981 zijn gemaakt, zal binnenkort met het gasbedrijf worden onderhandeld. Mogelijk zal een behoefte onderzoek worden gehouden om na te gaan op hoeveel afnemers in het buitengebied kan worden gerekend. Bouwgrond De gemeente zal zorgen voor een (nog) beter overzicht van beschikbare bouwgrond op Texel. Weliswaar is alle informatie over bouwgrond op Texel bij het grondbedrijf beschikbaar voor geïn teresseerden maar het zou duidelijker kunnen. Dit antwoordde Wethouder Daan Schilling op een vraag van Gelein Jansen, die zei dat met name kleine par ticuliere bouwers die voor zichzelf een woning nodig hebben een beter over zicht van nog beschikbare bouwterrei nen zouden moeten hebben. Inzake het verzoek van de Lokale Om roep Texel om financiële steun bij de stichting studioruimte heeft het college nog geen standpunt ingenomen. We thouder Zegers zei desgevraagd tegen Gelein Jansen dat ook het college krach tens het eigen programma 'streeft' naar een lokale omroep, maar niet tot elke prijs. ,,Het is niet zo eenvoudig". De raadsvergadering van dinsdag avond had een opmerkelijk vlot ver loop. Voor de behandeling van de 20 punten tellende agenda»was minder dan twee uur nodig, wat in geen ja ren is voorgekomen. Verreweg de meeste voorstellen bleken ha merstukken te zijn. Een flinke portie gespreksstof gaf de nota Aankoop beleid, waarin het college heeft vastgesteld hoe er wordt gehandeld bij aanbestedingen en aankopen door de gemeente. De wijze waarop dit tot dusver ge beurde heeft de afgelopen jaren bij een aantal raadsleden herhaaldelijk kritiek uitgelokt. Na veel vooroverleg is er nu een vaste beleidslijn waaraan het college zich heeft te houden en aangenomen mag worden dat de eindeloze ruzies over dit onderwerp in raads- en commissie vergaderingen nu tot het verleden behoren. Regels Bepaald is nu dat de raad door het vaststellen van beleidsvoornemens en het beschikbaar stellen van geld, de aan schaf van apparatuur e.d. mogelijk maakt. Het college geeft er verder uit voering aan en is daarbij verplicht de goedkoopste oplossing te kiezen in de vorm van de laagste jaarlijkse kosten, waarbij alle factoren die invloed hebben op deze kosten moeten worden meege wogen. Verder zal men zoveel mogelijk in concurrentie laten aanbieden om de prijs zo laag mogelijk te houden: ten minste twee offertes. Alleen in uitzonde ringsgevallen mag met één offerte wor den volstaan, als de kwaliteit van het werk dat vereist. Om de verschillende of fertes goed te kunnen vergelijken moet een nauwkeurige werkomschrijving wor den gegeven aan de adspirant leveran ciers, waarbij er ook duidelijkheid moet zijn over garantie, kwaliteit en uitvoe ringsduur. Ter bevordering van de werk gelegenheid op Texel zullen financieel solide en capabele Texelse bedrijven moeten meedingen, zonder echter zover te gaan dat het concurrentie-effect ver loren gaat. „Oppositie" op voorstel van Cor Dros, Henk Beumkes en Gerbrand Poster (de „op positie" bij de voorgaande schermutse lingen over dit onderwerp) werden in de nota nog kleine veranderingen aange bracht waardoor het allemaal nog wat duidelijker en minder vrijblijvend werd. Het kwam neer op het schrappen van woorden als „en dergelijke" en „zoveel mogelijk". Ook werd de vervanging van rollend materieel nadrukkelijk uitgeslo ten van de nu vastgestelde regeling. Voor rollend materieel komt nu een apar te nota. De burgemeester was niet erg blij met deze discussie over details, nadat er al zo uivoerig over was gepraat in de commis sievergaderingen. Dros herinnerde er echter aan dat het college naar aanlei ding van de opmerkingen in de commis sie, in een volgende commissievergade ring de zaak opnieuw aan de orde zou stellen. Maar dat is niet gebeurd; men kwam met een bijgewerkt voorstel direkt in de raadsvergadering en het moest dan mogelijk zijn nog wat veranderingen aan te brengen. Dros wilde oók nadrukkelijk opgenomen zien dat bij het geven van een opdracht door de gemeente een werkomschrijving moet worden gege ven. Het verzoek om deze en andere wij zigingen in het reglement aan te brengen leek even tot een botsing te leiden bin nen het college. Barendregt had geen bezwaar tegen de veranderingen, die volgens hem van ondergeschikt belang waren, maar Engelvaart protesteerde te gen de gang van zaken. Tijdens een schorsing van vijf minuten werden de plooien echter glad gestreken en ging het college eensgezind met de verande ringen akkoord. Ouwe Ulo-commissie Ongenoegen bleek er te heersen over het feit dat alleen Nico Nagtegaal was voorgedragen als lid van de artikel 61-commissie die dorpshuis d'Ouwe Ulo zal beheren. Het bestuur van de Wel- zijnsstichting was er niet in geslaagd met een voordracht van twee personen te komen. Zoals bekend werd in de vori ge raadsvergadering in deze functie de heer S. D. Wijngaarden gekozen, die als tweede op de voordracht stond. Wijn gaarden bedankte echter voor de benoe ming omdat hij (achteraf) vond dat Nag tegaal benoemd had moeten worden en die mogelikheid alsnog wilde openen. Verschillende raadsleden voelden zich door deze gang van zaken voor het blok gezet en stemden uit protest blanko, zo dat het een haartje scheelde of Nagte gaal was opnieuw buiten de deur gehou den. Acht stemmen waren namelijk voor Nagtegaal en zeven waren er blanko. Cor Dros meende dat het bestuur van de Welzijnsstichting best met een voor dracht van twee mensen had kunnen ko men. Dros zei iemand te kennen (zelfs een lid van de Dorpscommissie Den Burg) die best kandidaat had willen zijn. Hij wilde de benoeming dan ook uitstel len totdat het bestuur van de Wel zijnsstichting alsnog met een voordracht van twee zou komen. „Zo mogelijk" Wethouder Zegers voelde daar niets voor. Hij zei het ook jammer te vinden dat er 'keus' is uit slechts één persoon, maar strijdig met de regels is het niet want daarin staat dat een voordracht „zo mogelijk" uit twee personen moet bestaan. Zegers was bang dat de overige leden van de artikel 61-commissie er de brui Alergisch ss In de rondvraag werd ook nog even de §Ëj 'harde' motie van 1982 ter sprake ge- bracht waarbij de raad zich uitsprak te gen de aanwijzing van Texel tot natio naal landschap en tegen alle andere op landschapsbehoud gerichte over heidsmaatregelen. Wethouder Zegers was toen tegen de motie en kreeg nu de vraag voorgelegd of hij al van mening was veranderd. De wethouder legde uit dat hij 'alergisch' is voor moties die be doeld zijn om het college te laten uit spreken wat alreeds vast staat. „Derge lijke moties zijn overbodig. Een motie behoort te worden gebruikt als mogelijk heid om het college van standpunt te la ten veranderen". HË Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur 1= Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, H Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag 5= van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur zonder afspraak. =jj Van vrijdagavond 18.00 uur tot zaterdagavond 5= Zr. Marja Keijzer, De Houtmanstraat M 55, Oudeschild, tel. (02220) 4132. Van zondagmorgen tot maandag- middag 13.00 uur Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71, Den Burg, tel. (02220) 4465. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart mee brengen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. jH Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag =S van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en |H drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele- s foon (02226) 413. E= Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; H 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk- j dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - i 18.00 uur, telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kan- I tooruren kan men rechtstreeks con- i tact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) j 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is elke i dinsdag- en donderdagmiddag' open van 16.00 - 18.00 uur. Zondag 19 februari 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Verbeek Den Hoorn 11.00 u. drs. G. v.d. Kq De Koog 9.30 uur ds. C. de Jon De Waal 11.00 uur ds. Verbeek viering Maaltijd des Heren Oosterend 9.30 uur drs. G. v.d. Ko Oudeschild 11.00 uur dhr. M. Kuip De Cocksdorp 11.00 u. ds. C. Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaau 19.00 uur ds. J. Donker Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 u. ds. J. Donki 19.00 uur ds. R. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTI Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 21 februari: Oosterend 19.00 uur ds. A. I Heiden uit Enkhuizen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogers Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraa Den Burg 19.15 uur Evangelist Va Diggelen, uit Leiden ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 u. The Gospeltraii Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uui JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19 ei Zondag 10.30-11.20 uur Openbar g, lezing. Thema: „God verheerlqef ken met alles wat wij hebben" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „De liefde die gij eerst had" Iedere donderdag: Theocratisch! school, 19.30-20.20; dienstverga dering 20.20-21.00 uur. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van er1 lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Voor noodslachtingen bellen op 2 werkdagen (02220) 2182 (slacht- n plaats); na werktijden en in hei weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220 2066. Bij geen gehoor 02230 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. (li aan zouden geven als Nagtegaal nu weer zou worden gepasseerd. Dros hield echter vol dat er een voordracht van twee moet komen. Juist omdat in de statuten staat 'zo mogelijk' want vol gens hem was het mogelijk. Een kandi daat hoeft trouwens geen bestuurslid van de Welzijnsstichting te zijn; als hij maar door de Welzijnsstichting wordt voorgedragen. Peter Bakker vond dat Dros eerder had moeten aankomen met zijn bewering dat er meer kandidaten zijn. Gerbrand Poster voelde zich door de gang van zaken in een dwangpositie. „Van keuzevrijheid is geen sprake. Waar zitten we hier eigenlijk voor?" Zegers herinnerde de tegenstanders eraan dat zij wel akkoord zijn gegaan met andere benoemingen in de artikel 61-commissie, terwijl voor die functies ook slechts één kandidaat was voorgedragen. Het voor stel om het punt van de agenda af te voeren werd slechts gesteund door Dros, Van Asselt, Kikkert en Poster, zo dat er werd gestemd, met het genoem de resultaat. De verkiezing van een lid in het bestuur van de Stichting „Samen Eén" verliep aanmerkelijk vlotter. Mevrouw T. A. Krijnen-Bays werd met algemene stemmen herkozen. Mevrouw T. M. Traill-Rab stond als tweede op de voordracht. Wethouder Piet Zegers is niet b dat de maatschappelijk werker die Texel is gestationeerd door de Stich voor Maatschappelijk Werk in de van Noordholland, als gevolg van de zuinigingen zal verdwijnen. De weth der reageerde daarmee op opmerkin die door Daan Welboren, Peter Ba'1 en Riet Huitema werden gemaakt' aanleiding van een brief van de gi menlijke kerken in Noordholland en vereniging Humanitas. In deze brief, via de diaconie van de Gereformei kerk van Oosterend aan de raad 1 gestuurd, werd de vrees geuit dat maatschappelijk werk onder de bezi gingen steeds meer zal lijden, wat aanvaardbare toestanden als geu heeft. Riet Huitema vond dat in ieder val de formatieplaats op Texel behouj moet worden. Als die wegvalt, valt! grote groep mensen tussen wal schip. De wethouder wist van de profl men. Die worden onder andere vera zaakt omdat de gemeente Den He« (de belangrijkste susidiërende insta voor de stichting) nogal hevig moetl zuinigen. Hij dacht echter niet dat formatieplaats op Texel acuut ge\' loopt. B. en W. zijn bereid aan te dring op het in stand houden van het ma schappelijk werk. Mochten zich beii grijke ontwikkelingen voordoen, dan: len de raadsleden van de commissie zijn direkt op de hoogte worden geste

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2