Snel bezoek van Belgische pers Veel schade bij bram in bollenloods indoor-fietscross in dorpshuis groot succes VERVOLG VAN PAG. 1 Js 1 Werkgelegenheid Jeugdwerkprojecten bij voorbaat mislukt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUARh" zullen worden uitgevoerd. Het meest waarschijnlijk lijkt op dit moment een zandsuppletie over enkele kilometers ter hoogte van De Koog, gecombineerd met strandhoofden, zodat het aange brachte zand niet zo gauw weer wegspoelt. standpuntbepaling t.a.v. de plannel b. en w. om de Welzijnsstichting eek dere struktuur te geven, een begroi» wijziging, de begroting van de ml school en de ontslagaanvraag va Westerlaken als coördinator van alfabetiseringswerk. Mosselen In het haven restaurant werd lekker ge geten en gedronken. Het merendeel gaf de voorkeur aan tong, de anderen aan Texels lamsvlees en een der journalisten liet zich een kostelijk maaltje Texelse mosselen voorzetten. Als kenner be vestigde hij de superieure kwaliteit van deze mosselen die een uitstekende smaak hebben, volkomen zandvrij zijn en er ook bijzonder mooi uitzien. Tijd om de kustafslag bij paal 9 te bekijken was er niet meer, want het vliegtuig moest uiterlijk drie uur vertrekken. Bij de VVV wordt nu in spanning op de resultaten van dit persreisje gewacht.... Dinsdag 21 februari De Vrouwenbond FNV heeft in ,,De Hol- lebol" de jaarvergadering. Na de pauze een Texel-quiz met dia's verzorgd door de dames I. Kramer en A. Wiering; 20.00 uur. De VVD-Texel heeft in Rebecca" in De Waal een ledenbijeenkomst, aanvang 20.00 uur. In ,,De Schakel" wordt door het Groene Kruis Texel een avond gegeven over ,,Acupressuur en meridiaanmassage", aanvang 20.00 uur. Woensdag 22 februari Het bestuur van de Welzijnsstichting Texel heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Gesproken wordt onder an dere over de benoeming van een nieuwe slagwerkleraar aan de muziekschool, De raadscommissie voor ruimtelij huisvestingsbeleid heeft om 19.3C een openbare vergadering in het; huis. Gesproken wordt ondr andere het strandbeheer, wijziging van bouwverordening, de aanwijzing stukken Waddenzee tot „Wetlands j doelstellingen en knelpuntennota Den Burg-zuid en voorbereidingsbe-sluiten. Reeds om 16.30 uur komt de com sie bijeen in verband met een hoorzit - naar aanleiding van een bezwaar da werkgroep Landschapszorg heeft ii j diend tegen verbreding van het fiets Rommelpot. De Hoornder feestcommissie verga M om 20.00 uur in ,,De Waldhoorn", m Donderdag 23 februari De raadscommissie voor financieel, nomisch en technisch beleid en Welzijnsbeleid hebben een gezamen openbare vergadering in het raai aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt der andere over de werkgelegenheid; ta van b. en w. er idfc tiortt De plattelandsvrouwen van de afdel^ Texel hebben in De Schakel een kof ochtend over „Werkloosheid en wert de vrouw", aanvang 9.30 uur. Revuegroep „De Flierefluiters" leiding van Jannie Craanen-Hemel^ geeft een voorstelling van „De beuk in" in hotel De Lindeboom, gratis, aanvang 20.00 uur. De sektie sport, recreatie en lichame!^ opvoeding heeft in het raadhuis t wjc openbare vergadering, aanvang 19 gepland, maar het weer was toen zo slecht dat de vliegtocht niet werk ge waagd. Maar gisteren kwam het er dan Toch van. Tegen de middag streek de Pi per Cherokee van Tessel Air op zijn thuisbasis neer en werden de Belgen verwelkomd door VVV directeur J. W. Dekker en later ook door burgemeester J. A. Engelvaart. De heer C. P. Harting van de Dienstkring Texel was ook van de partij om uitleg te geven over oorzaken en gevolgen van de kustafslag. Voor Bel gen is dit onderwerp nog curieuzer dan voor Nederlanders. Omdat ze in België geen eilanden hebben roept het eiland begrip daar een bijzonder gevoel op, al dus vernamen we van Tom Marees, ver tegenwoordiger van het nationaal Bu reau voor Toerisme in Brussel die ook bij het gezelschap was. Kogerstrand Vanuit de lucht had het gezelschap de Texelse westkust al bekeken en in het vliegveldrestaurant zorgde Harting er voor dat het probleem van de afslag uit de doeken werd gedaan. Het gezelschap ging vervolgens naar De Koog waar werd geconstateerd dat de camping Ko gerstrand in ieder geval deze zomer nog niet door de zee zal zijn verzwolgen en op het strand zag men de grote bunker die als gevolg van de afslag uit het duin zand tevoorschijn is gekomen. Verteld werd dat de Cibas-studie inza ke de kustafslag van Texel binnenkort wordt afgerond en dat te verwachten is dat uiterlijk in 1985 een van de maatrege len die in het rapport worden aanbevolen Jongens 5-6 jaar: 1. Tom Witte, 2. Mar- tijn Smit, 3. Ben Rentenaar. Meisjes 5-6 jaar: 1. Marjan Smit, 2. Sa- bina List, 3. Frouke Vonk. Jongens 7-8 jaar: 1. Cees Daalder, 2. Jan Boyen Rienks, 3. Dennis Brouwer. Meisjes 7-8 jaar: 1. Maartje Visser, 2. Liane Vonk, 3. Sandra Daalder. Jongens 9-10 jaar: 1. Maurice Rie- mers, 2. Jan Bloem, 3. Stefan Krotje. Meisjes 9-10 jaar: 1. Nanja Joustra, 2. Marcella v.d. Vis, 3. Riane Messemaker. Jongens 11-12 jaar: 1. Dennis Ever wijn, 2. Peter Koopman, 3. Erik Vonk. Meisjes 11-12 jaar: 1. Petra Wuis, 2. Nienke Bloem, 3. Janneke Stark. Jongens 13 jr. en ouder: 1. Piet Koopman, 2. Robert van Dijk, 3. Jan Eelman. Meisjes 13 jr. en ouder: 1. Liane Dij ker, 2. Suzan van Dijk, 3. Brenda Daalder. derheden met problemen ook niet en meisjes zonder ontplooiingskansen zijn er misschien wel, maar in ieder geval niet het soort probleemgevallen waaraan de minister denkt. Voor niets Jeugdwerker Jan Kramer en MZW- projectleider Jan Brandenburg hebben daarom hun plannenmakerij gestaakt. Hun werk is voor niets geweest. Ze had den tevoren uiteraard beter moeten in formeren welke mogelijkheden het mi nisterie wilde bieden, maar omdat de circulaire pas vorige week kwam en de plannen voor 1 april in Den Haag moesten liggen hebben ze zich daarvoor de tijd niet gegund en zijn halsoverkop aan het werk gegaan om projecten op papier te krijgen. Voor alle zekerheid zal echter toch worden gezorgd dat men in Den Haag weet dat men op Texel „iets" voor werk loze jongeren wil doen. Gedacht wordt aan een administratiewinkel met drukke rij ten behoeve van schoolverlaters van de op de arbeidsmarkt slecht te plaatsen Mavo-leerlingen. Ook een loonvormend project in de vorm van mosselverwer king (samen met mosselkweker Dirk De brandweer bezig met het naar buiten werk Voor minstens een halve ton scha de is ontstaan bij een brand die zon dagochtend uitbrak in een opslag ruimte voor bloembollen aan de Ro- zendijk. De opslagruimte (eigendom van de heer P. J. Hoogenbosch) brandde uit en de daarin opgeslagen bollen ter waarde van ongeveer f30.000,— (eigendom van zoon Jaap Slik) zal in de aandacht worden aanbe volen, al mag men daaraan geen hoog gespannen verwachtingen koppelen. In het verleden is echter-wel eens gebleken dat in Den Haag geld overbleef omdat in andere plaatsen van geboden mogelijk heden geen gebruik werd gemaakt. In zo'n geval zou Texel het dan kunnen krij gen, als er tenminste „panklare" plan nen liggen. MZW weg De studiedag in Utrecht leverde nog een andere teleurstelling op: de korting op de subsidie voor het Mensen Zonder Werk-project zal veel meer bedragen dan de eerder genoemde 30%. Het wordt omstreeks 50% en dit werk zal daarna verder worden afgebouwd. De bedoe ling is dat deze werkprojecten in Neder land over ongeveer twee jaar helemaal verdwenen zullen zijn. Alleen voor be paalde probleemgroepen (zoals de ge noemde randgroepjongeren e.d.) wil de regering nog wat doen, zij het steeds ge durende een beperkte periode. Daarna moeten dergelijke projecten zichzelf kunnen bedruipen of worden overgeno men door de lokale overheid. 7 van de halfverbrande bakken met bloem Hoogenbosch) moeten als verlor worden beschouwd. De oorzaak van de brand staat re J niet vast, maar vrijwel zeker is er iets n geweest met de apparatuur die de o geslagen bollen (brodea's, nanussem ander bijgoed) op temperatuur hie' Dat was een electrische verwarming i van tijd tot tijd thermostatisch we ingeschakeld. De brand verraadde zich door de li- de knallen waarmee de asbest golfplat; van het dak sprongen. Het vuur h; toen al flink om zich heen gegrepe Omdat de opslagruimte met piepschui was geïsoleerd en de opgeslagen boll; in plastic gaasbakken werden bewaai ontstond een dichte schadelijke roo1 die als gevolg van de oostenwind gelu kig van het gebouw afging zodat de sn gearriveerde brandweer onder redelij' omstandigheden kon werken. De brar was direct onder controle, maar In duurde geruime tijd voordat de laatst vuurresten waren gedoofd en de bolle in de half gesmolten bakken naar buite waren gesleept. De technische reche che van de rijkspolitie stelt een onde zoek in naar de oorzaak van de branc Zowel de schade aan het gebouw a aan de bollen zal door de verzekerin worden gedekt. De bollen hadden al i de grond moeten zitten maar het plar- ten was vertraagd, aanvankelijk omdï het land door het water onbegaanbaé was en later door de vorst. De stene opslagruimte werd drie jaar geleden gc bouwd en bevond zich aan het eind va de veel grotere aangrenzend bollenloods. Het aanbieden van deeltijdbanen is sociaal en de gemeente staat „niet on welwillend" tegenover deze ontwikke ling maar het kost de werkgever gemid deld wel 20% meer. „Niettemin worden verzoeken om korter te mogen werken, telkenmale bekeken en waar mogelijk toegestaan." De eerder gedane suggestie om nieuw personeel meteen 32 uur te laten werken zal door het college nader worden onderzocht. Het instellen van arbeidstijdverkorting voor het gehele apparaat is voor het col lege nog niet aan de orde omdat duidelij ke rijksregelingen daarvoor nog niet zijn opgesteld. Privatisering Het parcours voor 7- en 8 jarigen was uitgerust met een wip. die iedereen zonder veel moeite kon nemen. De ijlpogingen van het samenwer kingsverband MNZW-jeugdwerk om op Texel projecten voor jeugdige werklozen van de grond te krijgen die van rijkswege voor subsidiering in aanmerking komen, zijn gestaakt. Gebleken is namelijk dat deze pogin gen bij voorbaat zinloos zijn omdat Texel niet aan de voorwaarden vol doet die de minister heeft gesteld. Die voorwaarden waren in de recen telijk ontvangen circulaire van het ministerie niet erg duidelijk, maar toen deze circulaire op een studie dag in Utrecht werd toegelicht, bleek dat de minister alleen geld wil geven voor projecten die zijn gericht op de zg. randgroepjongeren, etni sche minderheden en meisjes zon der ontplooiingskansen. Het moet gaan om jonge mensen die in een min of meer uitzichtloze situatie verkeren maar bij tal van criteria gelden waaraan Texel (gelukkig!) niet kan vol doen. Randgroepjongeren zijn er op het eiland niet of nauwelijks, etnische min- Burgemeester en wethouders voelen nog niet veel voor „privatisering" van gemeentelijke taken. Momenteel doet het beschikbare personeel zoveel moge lijk zelf en omdat het ambtenarenappa raat op Texel al jaren gebaseerd is op dit principe zal privatisering waarschijnlijk leiden tot verlies van arbeidsplaatsen bij de overheid. „We zullen ons echter nog beraden op het afstoten van taken, me de naar aanleiding van een studie van de Vereniging Nederlandse Gemeenten." Begeleiding Naast het scheppen van betaald werk gaat de nota ook in op de opvang en be geleiding van langdurig werklozen. Voor deze groep zijn er volgens burgemeester en wethouders vier mogelijkheden: be zig zijn in werkervaringsprojecten, vrij willigerswerk, sociale begeleiding via het MZW project en het opzetten van zelfstandige bedrijven met behoud van uitkering. Alle vier worden behandeld en het college ziet vooral toekomst in werk ervaringsprojecten en vrijwilligerswerk. Ook de gemeente zelf kan in dat laatste voorzien. Een werkervaringsproject in ei gen huis voor twintig personen (10 per sonen per half jaar) kost aan onkosten vergoeding (f100,— per persoon boven de maanduitkering) f12.000,—De appa raatkosten worden in de nota begroot op f15.000,- en als men per 1 april zou starten kost dit de gemeente in 1984 dus f20.250,—, waarvoor f15.000,— beschik baar is. In de raadscommissies moet donderdagavond blijken of men een dpiv gelijk project nodig acht. Animo gering De gemeente is niet de eerste die met een-dergelijk-plan komt.-Op advies van en onder begeleiding van de werkgroep bestrijding jeugdwerkloosheid zijn er momenteel twintig werkervaringsplaat sen goedgekeurd vrijwilligerswerk. Daar van worden er echter slechts zeven be zet: 4 bij het Nioz, 1. bij de RSG en 2 bij het Agrarisch Museum. „We zouden kunnen denken aan een eigen werkver- ruimende maatregel door het scheppen van banen in de niet-commerciële sec tor", aldus het college dat hetzelfde idee echter even later als een moeilijke zaak betitelt omdat het meer geld kost. Als men 15 personen een half jaar twintig uur per week zou laten werken deze plaatselijke regeling kost dat ongeveer f70.000,-. Inspanning Op Texel zijn in het verleden twee be drijven gestart waarbij de initiatiefnemer met een uitkering begon. Volgens burge meester en wethouders komt het regel matig voor dat werklozen als zelfstandi ge een bedrijf willen beginnen maar vaak wordt de inspanning die daarvoor moet worden geleverd te licht ingeschat. De gemeente werkt in deze samen met het Regionaal Dienstverleningscentrum voor het Kleinbedrijf in Alkmaar. Dit cen trum heeft zoveel werk dat „niet alle aanvragen op slagvaardige wijze van ad vies worden voorzien". Een taak van de nieuwe deeltijdambtenaar werkgelegen heid zal dan ook zijn om werklozen die een bedrijf willen beginnen beter te begeleiden. VVV-directeur verwelkomt de juist uit het vliegveld gestapte Vlaamse persmensen. De Texelse VVV vindt dat veel meer Belgen hun vakantie op Texel zouden moeten doorbrengen. Om die reden wordt deelgenomen aan Belgische vakantiebeurzen zoals de Vlaamse Lentebeurs en de Brusselse „Salon des Vacances" en wordt elk ander middel aangegrepen om de naam van Texel bij onze zuiderburen meer bekendheid te geven. Op de eerstgenoemde beurs heeft Texel dit jaar zelfs een eigen stand. Daarin zal er de nadruk op worden gelegd dat Texel voor de Belgen minder ver is dan het lijkt, mede dankzij de zeer frequente bootverbinding. Het komt neer op een autorit van drie uur. Het ziet er naar uit dat die inspanningen binnenkort een flinke gratis on dersteuning krijgen in de vorm van verhalen over Texel in Belgische bla den als „De Standaart", „Het laatste nieuws' en de „Auto-toerist" en ook door een reportage voor de BRT- radio. Journalisten van genoemde media (Jos Gryseels van De Standaart, Ruud Moeraert van Het Laatste Nieuws, Piet de Jonge van Auto-toerist en Fred Braeckman van de BRT) waren gisteren gedurende drie uur op Texel. Op initiatief van de VVV werden ze gehaald en ge bracht met een vliegtuig van Tessel Air. Het bezoek zou wat langer hebben ge duurd als de weerberichten zich gunsti ger hadden laten aanzien. Vanuit zuidp- lijke richting werd tegen de avond ijzel verwacht, waardoor Tessel Air piloot Bob Rienks uiterlijk drie uur richting Gent wilde vertrekken om ervan verze kerd te zijn dat hij voor de avond weer veilig op Texel terug was. Kustafslag Aanleiding voor het bezoek van de Vlaamse persmensen was de kustafslag die de laatste maanden weer veel in de publiciteit is. Toen de Belgen daarvoor belangstelling toonden, werd het idee geopperd een groep te laten overkomen. Zodat ze dat verontrustende verschijnsel met eigen ogen zouden kunnen waarne men, waarbij uiteraard wel duidelijk moest worden dat Texel ondanks de af slag voorlopig groot genoeg is om vele Belgische toeristen te kunnen ontvan gen. Het bezoek was al voor 6 februari Maar liefst 120 kinderen versche nen aan de start bij de eerste Texelse indoor-fietscross die zaterdagmid dag onder auspiciën van de dorps commissie Oosterend in de sport zaal van dorpshuis De Bijenkorf werd gehouden. Een respectabel aantal dat weer aantoont hoe popu lair het fietscrossen is, ook als er geen modder en grote heuvels aan te pas komen. De indoor-cross in Oosterend reed men niet op snelheid maar de vaardig heid op de crossfiets werd getest via o.a. springplanken, het rijden over banken, ladders, olievaten en een wip. Het spek takel voorzag duidelijk in een behoefte en wie zaterdag een kijkje in het dorps huis heeft genomen weet dat een derge lijk evenement eenvoudig in andere klei ne Texelse zalen is te realiseren. Het parcours van de zaalcross werd steeds aangepast aan de leeftijd van de deelnemers (variërend van vijf tot vijftien jaar) en de jongsten moesten vooral toe ren verrichten met hoepels en ballen tij dens het fietsen, terwijl de ouderen veel moeite hadden met het rijden over een ladder. De koersen werden uiteraard ge reden op echte crossfietsen die met de bekers en medaillers beschikbaar waren gesteld door de fa. Rentenaar. De belangstelling voor de cross bleek dermate groot dat speaker Wim van Ta- tenhove diverse malen moest vragen de baan vrij te houden, zoals dat ook ge bruikelijk is bij de MAB-cross. .Twee leer krachten uit Oosterend gaven punten voor rijgedrag en het aantal goed uitge voerde opdrachten terwijl talloze vrijwilli gers zorgden dat de baan er steeds pico bello bijlag. De toeschouwers genoten en onder hun aanmoediging waanden sommige deelnemers zich buiten. Met grote snelheid werd het parcours afge legd. Dat leverde geen punten maar soms wel een zachte valpartij in de turn- kussens op.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2