•HEER ZWEMBAD O ET GOEDKOPER Veel discussie rond notulering en verantwoordingsplicht ambtenaren der open en minder service? Wedstrijden van Wielervereniging Compromissen zijn mogelijk i$dingsleer voor Itelandsvrouwen RODE KRUIS VAKANTIES IETS VOOR Goede schaakpartij van M. Bremer Handbal: punten eerlijk gedeeld Bep Vonk nieuwe trainer ZDH Klaverjasclub Den Burg Cursus voor catamaran en surfinstructeurs IJsclub Den Burg naar Heerenveen \G 24 FEBRUARI 1984 ,een jaar hebben vertegenwoordigers van de Recreatiestichting en eente onderzocht op welke manieren zwembad Molenkoog kan be- n. Dat gebeurde in opdracht van het college dat een lager exploitatie- i/enste en het zwembad meer wilde integreren in het sportbeleid van eente. Voor 1984 wordt een exploitatietekort verwacht van f185.661 speciale commissie heeft nu berekend dat daar bijna 27 mille afkan, seerd wordt echter f19.555te bezuinigen en onder andere een voor tariefsverhoging van vier procent op de toegangskaartjes achter laten. rapport van RST en gemeente iconstateerd dat de RST duide- *|cht heeft de stijging van het ex- ekort zoveel mogelijk te beper- oral wat betreft energiebespa- fder werd een afdekdeken voor aangebracht en dit jaar worden lectoren geïnstalleerd die op een besparing garanderen van De verdubbeling van de aard de forse stijging van de elec- larieven heeft men zo kunnen In 1977 werd nog 107.500 m3 gebruikt en vorig jaar was dat 37.000 m3. ard kan men nog meer energie door de watertemperatuur van te laten zakken. Die wordt al ja- irecies 22 graden gehouden en bestuur vindt een lagere tempe- iet aanvaardbaar. Het aanbren- een chloordoseerapparaat heeft paring van f1700— per jaar. Er nog een kwart aan chloor ge- vergelijking met de periode zon eermachine. Minder open vtisde mogelijkheid bekeken om j|mbad minder uren open te stel- RST lijkt geen tegenstander van TEXELSE COURANT een kleine beperking in het voor- en na seizoen. Voorgesteld wordt het bad in september op zaterdagen en zondagen om 13.00 uur te sluiten. Dat levert f300,— minder energiekosten op en een besparing aan salaris van f3200,—. Een andere mogelijkheid is om het zwembad in het najaar twee weken eerder te slui ten omdat het aantal betalende bezoe kers zonder abonnement dan nihil is. De genen die een seizoenabonnement heb ben krijgen dan echter veel minder uren voor hun geld en volgens het rapport is het dan redelijk dit tarief te verlagen. Voorkomen moet worden dat het aantal abonnementhouders nog verder terug loopt. In de loop der jaren is dit aantal van 2200 tot 1400 gedaald. Een verkorting van het naseizoen heeft ook vervelende consequenties voor het schoolzwemmen: men heeft dan nog maar twee weken oftewel twee keer zwemles. ,,Met nieuwe leerlingen kan in zo'n korte periode geen enkel resultaat worden behaald", aldus het rapport. De energiekosten kunnen echter met f2900,— naar beneden en aan salaris bespaart het bad f5500,—. Het verlies aan inkomsten van voornamelijk school zwemmen is echter f4400— ,,Een der gelijke maatregel moet zeer kritisch wor- ffBMESSi'Sjpjr-: minimumin Het zwembad Molenkoog in aanbouw in 1970. Veertien jaar later bedraagt het exp/o/far/efe/forf bijna 190 mille per jaar en worden voorstellen gedaan om te bezuinigen, onder andere door het bad in het weekeinde gedeeltelijk te sluiten. den bekeken." Het college heeft al een besparing in de exploitatie doorgevoerd door de zwemlessen in het bewegingsonderwijs te laten opgaan en dat leverde f9000,— op. Als de cassière tijdens het school zwemmen (10.00 xot 12.00 uur) naar huis wordt gestuurd levert dat nog eens f1200,— op en de commissie heeft zich langdurig beraden over deze mogelijk heid. Feit is dat daar bijna geen kaartjes worden verkocht en wat dat betreft is een cassière overbodig. Probleem is echter dat de onderwijzers, een enkele uitzondering daargelaten, niet letten op de kinderen die meegaan naar het bad maar niet zwemmen. „Ondanks herhaal de verzoeken heeft dit er nooit toe geleid dat de onderwijzers zich met handha ving van de orde bezig houden. Deze taak werd dan ook volledig overgeno men door de cassière." De commissie wil de kassa-uren schrappen maar dan moet de gemeente de garantie geven dat de onderwijzers toezicht zullen hou- deen op de niet-zwemmende leerlingen. De kassa van het bad is dan gedurende zestig uur niet bemand en ook niet tele fonisch bereikbaar. Controle op abonne menten is dan ook niet mogelijk. Aan het einde van het rapport worden negen mogelijkheden gegeven die tot een lager exploitatietekort leiden maar een deel, zoals de genoemde zonnecol lectoren, integratie zwemonderwijs en besparing chloorgebruik is al goedge keurd en doorgevoerd. Dat levert in to taal f14.815,op en men heeft verder nog de keuze tussen verkorting opening suren in het weekend, f3500,—, twee we ken minder open f4000,—, minder uren cassiere f1200,— en 4% tariefsverhoging op de toegangskaarten f5000,—. De commissie doet de aanbeveling de tarie ven niet te verhogen en de openingswe ken van het bad niet te beperken. Het aantal openingsuren mag wel lager. Ook wil de commissie een onderzoek starten hoe men meer bezoekers in het zwem bad kan krijgen. Het college zal het rap port bespreken met het voltallige RST- bestuur. De wielervereniging begint zondag 4 maart weer met zijn wekelijkse wie lerwedstrijden op het parcours Zuid- haffel. Er wordt gestart om 19.30 uur. Vanaf 28 maart worden de wedstrijden elke woensdagavond gehouden. Om half zeven is dan de eerste start van de jeugd, waarna de oudere renners vol gen. Deze wedstrijden worden daar ge houden totdat de wielerbaan in Sport park Den Burg-zuid klaar is. De baan zal waarschijnlijk in mei gereed komen. Het parcours wordt 2 juni geopend, gelijk met de te houden klassieker om het kampioenschap van Noordholland voor niet-licentiehouders. Zeven steden Op 11 maart worden op het parcours Zuidhaffel wielerwedstrijden gehouden. Dit zijn koersen van de 7-steden ont moeting. Aan deze ontmoeting doen renners mee van zeven verschillende ver enigingen uit de kop van Noordholland. Er wordt gereden in vijf categoriëen. De start van de eerste categorie is om 11.00 uur en de laatste categorie start om 16.00 uur. Deze ontmoeting zal om 17.00 uur eindigen. Zeven weken achter elkaar worden deze wedstrijden georganiseerd steeds door een andere vereniging. Tevens zijn er nog enkele huurfiet- sen bij de wielervereniging voor de jeugd van 8 tot 14 jaar. Om kennis met de wielersport te maken kun nen deze voor één seizoen gehuurd worden. Opgave bij C. Vinke, tel. 02220-4805. zaterdagochtend haalt Scou- in Den Burg oud papier, lom- oude schoenen op. De mensen verzocht deze spullen vóór 10.00 jride straat te zetten, zodat ze vlot ili worden ingeladen. Komende za- er wordt het oude papier etc. opge- de volgende straten: c minalaan, Thijsselaan, Drij- at, Binsbergenstraat, Brou- :e aat. :h >i( IVaal De Waal wordt papier opge- om 14.00 uur. iste mevrouw S. Goote uit leider hield voor de afdeling De dorp-Eierland van de platte- /rouwen een interessante uit- tting over voeding en gezond- Het kwam neer op een popu ilege voedingsleer, waarbij het od tussen voeding en gezond- werd belicht. De waarde van billende soorten voedsel kwam rake evenals de noodzaak om eerd en evenwichtig te eten, lij gebruik kan worden ge- van de voedingsschijf. Maandagavond ontstond in de raadscommissie algemeen en organisato risch beleid een oude discussie over het notuleren van raadsvergaderingen. Vorig jaar werd besloten als proef voor één jaar een besluitenlijst te maken, alszijnde notulen van de vergadering. Het college is redelijk tevreden over de proef en wil nu vastgesteld zien dat in de toekomst altijd met besluiten lijsten wordt gewerkt vooral omdat het een enorme tijdbesparing is voor de ambtenaren. Alle leden van de commissie A en O hadden echter wel iets op de huidige verslaggeving aan te merken, variërend van treugkeren naar de oude manier met uitgebreide, soms bijna woordelijke verslagen, tot de wens om de besluitenlijst in de toekomst aan te vullen met de argumentatie waa rom men ergens voor of tegen is. Het tussenvoorstel om twee keer raadsnotulen te maken die uitgebreider zijn dan de huidige besluitenlijsten maar veel beperkter dan de vroegere ellenlan ge verslagen (gemiddeld twintig kant jes!) stelde de commissie tevreden. Daarna zal wederom besproken worden of deze aanpak iedereen kan behagen. Vroeger was men 34 uur bezig met het produceren van de uitgebreide notulen en maandag vertelde burgemeester J. Engelvaart dat de werktijd was terugge bracht tot acht uur. J. van der Meer (VVD) wilde graag weten waar de overi ge uren aan waren besteed en dat ant woord was eenvoudig. De afdeling alge mene zaken heeft lange tijd een vakature gehad en dus kwamen de sterk verkorte notulen goed uit. Verder is veel meer tijd besteed aan de milieuwetgeving en toestanden rond Arob-procedures. In de toekomst is er eigenlijk al op gerekend dat de notulering een (uitgebreide) besluitenlijst blijft want de nieuwe kracht op de afdeling gaat zich bezig houden met werkgelegenheid en dat kan dankzij vooral de besluitenlijst. Dit argument ge bruikt het college echter niet als stok achter de deur. ,,Als u ontevreden bent en uitgebreide verslagen wenst. Dan ge beurt dat gewoon. Dan zien wij wel wat er verder aan werk blijft liggen", aldus Engelvaart. Zwaarwegend Van der Meer miste de samenvattin gen van discussies en was duidelijk voorstander van de oude methode die hij als „bijna woordelijk" omschreef. A. Rienstra was niet ontevreden over de besluitenlijst en had in zijn partij ook po sitieve reacties gehoord. Het opzoeken van een oud-fractie standpunt of dat van anderen gaf echter problemen. Hij stelde voor bij „zwaarwegende onderwerpen" ouderwets te notuleren. Dat moet dan bepaald worden tijdens de betreffende raadsvergadering. Engelvaart voelde niet veel voor deze aanpak omdat een onder werp voor de één zwaarwegend is en voor de ander een hamerstuk kan zijn. H. Beumkes (Pakt) zei dat zijn fractie ook voor uitgebreide notulen was „maar het mag wel iets beknopter". P. Bakker kon zich vinden in de besluitenlijst en miste alleen de argumentatie van voor- of tegenstemmers. P. Kikkert vond het jammer dat suggesties en ideeën van raadsleden niet in de notulen stonden. Deze wens is echter in vervulling ge gaan: de raadsleden krijgen een over zicht van ideeën en vragen die door hen zelf zijn aangedragen. W. Stam bena drukte dat het „selecteren en het uitzoe ken van wat een raadslid soms met en kele zinnen bedoeld veel tijd vergt". Nu levert de afdeling algemene zaken ge middeld vier velletjes notulen af. Op ver zoek van de commissie werd besloten, weer als proef, iets uitgebreider dan nu het geval is te notuleren. Verantwoordelijk Een aantal raadsleden en burge meester en wethouders hebben namens de gemeente zitting in maatschappelijke organisaties. Ze worden door de raad of het college benoemd en vertegenwoor digen de plaatselijke overheid daar. De commissieleden waren het er gistera vond over eens dat het goed is dat de gemeente op deze manier een vinger in de pap houdt, vooral omdat alle instan ties in meer of mindere mate met de ge meente te maken hebben maar de meer derheid bleek aanvankelijk weinig te voelen voor verantwoordingsafspraken over het werk dat wethouders of raadsleden daar verrichten. In een nota van het college wordt o.a. gevraagd of de vertegenwoordigers ver- gaderingsnotulen van de instantie die ze namens de gemeente mede-besturen willen afgeven op het raadhuis zodat het college en de overige raadsleden daar kennis van kunnen nemen. Ook wil het college graag dat raadsleden vertegen woordigers meedelen wanneer en waar over vergaderd wordt zodat eventueel overleg gepleegd kan worden over een gemeentelijk standpunt dat vertolkt moet worden. Loopjongen De nota over de verantwoor dingsplicht riep veel weerstanden op bij J. van der Meer. Het grappige was dat hij als vertegenwoordiger van de ge meente in het Medisch Centrum Alk maar al aan alle verantwoordingseisen voldoet. De burgemeester deelde mee dat de nota was opgesteld met Van der Meer als „lichtend" voorbeeld hoe het zou kunnen. Hij pleegt altijd overleg voordat er wordt vergaderd in Alkmaar en ook komt er later een verslag. De VVD-er was echter niet gelukkig met de strenge aanpak van het college. „Ik voel me zo een loopjongen van B en W. U gaat niet bepalen wat ik moet zeggen en stemmen. Bij de wet is geregeld dat ik dat zonder last of ruggespraak mag doen." De burgemeester zei dat dit laatste al leen opging in raadsvergaderingen, als gemeentelijke vertegenwoordiger ligt dat anders. „Maar u moet natuurlijk naar eer en geweten stemmen. Dat ver plichten we u niet, maar wel mogen we later vragen waarom u tegen of voor hebt gestemd." Engelvaart vond het ver wonderlijk dat vier van de vijf commis sieleden moeite hebben om de verant woording wat exacter vast te leggen. „U vraagt toch maandelijk uitgebreid ver antwoording aan het college. Hoe dik wijls wordt niet gevraagd wat wij ergens hebben verkondigd. Waarom wilt u het dan zelf niet?" Geen democraat H. Beumkes voelde ook niet veel voor de plicht om te verantwoorden. Hij zei dat de oppositie niet het co.llegestand- punt kan vertolken. „Dit is helemaal niet democratisch, maar een nauw keurslijf", aldus de socialist. Engelvaart zei er geen bezwaar in te zien dat een oppositie man, als hem dat gevraagd wordt ook het gemeentelijke standpunt weergeeft. „U mag natuurlijk ook uw eigen mening verkondigen." Het gaat het college er vooral om zichtbaar te maken wat er in diverse organisaties gebeurt, variërend van de regionbale ambulancedienst en de RST tot het MZW project en de AOT. In totaal is de gemeente momenteel ver tegenwoordigd in 39 organisaties, werk groepen of instanties. „Van sommigen zoals de VVV en de RST krijgen we nooit een vergader verslag terwijl we vertegenwoordigd zijn. Dat is toch te gek, Hoe komt een ander raadslid er nu achter wat daar ge beurt en hoe een collega zich opstelt. Democratie is ook dat raadsleden even tueel ter verantwoording kunnen wor den geroepen." Dit betoog bracht de commissieleden met beide benen op de grond en afgesproken werd dat een nieuw schrijven over het afleggen van verantwoording wordt opgesteld: be knopter en minder streng van toon. lil 11 II I n:i m Vraag inlichtingen bij het Nederlandse Rode Kruis afd Welzijnszaken, tel. 070- 469595, postbus 28120- 2502 KC 's-Gravenhage. In de laatste ronde van het tweede periodetoernooi van schaakclub En Passant was M. Bremer W. Albers te slim af. Bremer gaf al direct in de opening zijn dame tegen drie lichte stukken. Dat bleek een goede ruil want Albers kreeg weinig tegenspel en werd tenslotte door een venijnige paardzet overrompeld. W. Pranger offerde tegen P. Eelman een pion omwille van wat vrijer stuk- kenspel. De strijd duurde de gehele avond, vooral omdat Eelman van een puntendeling niet wilde weten. Toch slaagde hij er niet in zijn gelijk te bewij zen. De remise was in ieder geval ge noeg om zijn promotie naar de hoofd groep veilig te stellen. De andere promo vendus is F. van Tatenhove, die door een overwinning op Rob Terpstra de B-groep op zijn naam bracht. F. van Lare kreeg een krachtige aanval op de koning van M. Witte die zich gewonnen gaf toen zijn dame werd ingesloten. E. de Visser grabbelde in de opening terloops enkele pionnen van A. van Loon mee en dit ma teriële plus bracht in de slotfase de beslissing. Niet bijten De leeuw en de wolf besloten elkaar als vanouds niet te bijten; na een twin tigtal zetten besloten J. Dros en J. Rom- mets al tot remise. Dros werd daardoor de royale winnaar van de hoofdgroep in de tweede periode. Volgende week maandag begint het derde periodetoer nooi. De eindstand in de hoofdgroep luidt: 1. J. Dros 6'/z, 2. J. Rommets 5, 3. M. Vittali 41/2, 4. G. Zoetelief 4, 5/6. W. Hoekman en H. Broekema 2Yt, 7/8. A. C. Bakker en A. Terpstra 1 yh (degraderen). Uitslagen: A-groep: J. Rommets-J. Dros i/2 - y2 De MST handbalteams moeten bijna allen nog twee wedstrijden spelen, dan zit de competitie er op. Zondag speelden alle teams in Ons Genoegen. De adspi- ranten.kregen Olympia op bezoek. The oretisch gezien moesten ze deze kunnen winnen, maar daar de teamopstelling was gewijzigd moest dit nog worden afgewacht. Het werd een mooie wedstrijd met wei nig doelpunten. MST en Olympia waren even sterk. Lange tijd bleef de stand 1—1. Enkele schoten van MST schamp ten de doellat. De rust ging in met 2—2. Na rust probeerde elk team een voor sprong te nemen. Er werd aan elke kant nog een doelpunt gemaakt zodat de eindstand 3 3 werd en ieder team met een puntje naar huis ging. De dames speelden tegen Zwaluwen. Het MST team was weer compleet, dat was wel nodig, want er moest toch weer eens gewonnen worden, omdat het de gradatiegevaar erg groot is. MST nam de leiding met 2—0. Maar toen begon Zwa luwen uit te pakken met verrassende harde schoten vanuit de tweede lijn. De verdediging van MST was steeds te laat om in te grijpen, zodat Zwaluwen al gauw voor stond met 7 3. Nog voor de rust werd overgegaan op 5—1 systeem, zodat de lange afstand schoten geen kans meer kregen. Na de rust bleef MST 5—1 spelen en ondernam meer acties in de aanval; dit resulteerde in een aantal doelpunten, zodat MST gelijk kwam en zelfs vóór kwam te staan: 8—7. Het werd spannend. MST bleef steeds een puntje voor op Zwaluwen tot het verlos sende eindsignaal kwam. Winst voor MST 12-11. De heren traden aan tegen het sterke Alcm. Vitrix. De MST heren blijven moe dig doorspelen hoewel zij niet thuisho ren in deze klasse. Ook in deze wedstrijd moesten zij weer een flinke nederlaag in casseren. Al snel stond Alcm. Vitrix voor met 2 0. MST wist 2—1 te scoren maar daarna liep de tegenstander steeds verder uit. MST had veel balverlies in de aanval waar Alcm. Vitrix van profiteerde, snel uitviel en scoorde. De ruststand werd 6—21. Ook na de rust bleef MST proberen maar tegen dit mooi spelend team was het niet opgewassen. In de tweede helft werden weer veel doelpun- 1 ten gemaakt. Eindstand 19 34. B-groep: P. Eelman-W. Pranger Vi V2 M. Bremer-A. Albers 1—0 A. Terpstra jn-J. v.Heerwaarden 1—0 E. de Visser-A. van Loon 1—0 E. Dros-G. v.d Bie 1—0 K. Bruining-O. van Loo 1—0 F. van Tatenhove-R. Terpstra 1—0 M. Witte-F. van Lare 0—1 Bep Vonk, huidig trainer van SVO, wordt de nieuwe trainer van ZDH. Vonk woont inmiddels in Den Hoorn en ex ploiteert de midgetgolfbaan De Loods tegenover de ZDH velden. Tijdens de jaarvergadering is voorzitter Joop Groeskamp afgetreden. In zijn plaats werd Bouk Vredevoort gekozen. Op de clubavond hebben weer ver schuivingen in de top van de klassemen ten plaatsgevonden. Eerste was het kop pel F. van de Gracht en H. Snoek met 7264 punten. Tweede het koppel I. Slij- derink en R. de Ruwe met 7146 punten en gelijk eerste in de derde periode. Der de werden de dames Vermuë en Tim mermans met 7123 punten. Vierde het koppel Jac. Zijm en P. Buysman met 7072 punten en vijfde W. Bakker en P. van de Molen met 6994 punten. Aanstaande vrijdag is de laatste avond voor het Texels kampioenschap. Stand derde periode: I. Slijderink-R. de Ruwe 17126 5 F. Hopman-P. Kooiman 17011 4 A. Bakker-G. Smit 16982 7 F. v.d. Gracht-H. Snoek 16466 4 J. Zijm-J. Buysman 16411 9 Echtp.P.v. Heerwaarden 16376 4 G. Speets-E. de Porto 16134 4 H. Bakker-C. Vinke 16051 9 Th. Witte-J. Witte 15866 6 Het Zeilcentrum Texel houdt dit voor jaar een cursus voor mensen die surf- of catamaraninstructeur willen worden. De cursus duurt drie dagen waarna een praktijkperiode volgt van twee weken. Tijdens de theoriedagen wordt aandacht geschonken aan didaktiek, organisatori sche vaardigheid, EHBO, getijden en alle theoretische kennis rond surfen en zei len. De cursus voor surfinstructeurs be gint op donderdag 19 april en voor cata maraninstructeurs op 27 april. Tijdens de praktijkweken is de cursist in dienst van het zeilcentrum en ont vangt men een stagevergoeding. Inlich tingen en opgave bij het zeilcentrum tel. 02225-426. W. Bakker-P. v.d. Molen Totaalstand: Th. Witte-J. Witte Echtp. P. v. Heerwaarden F. Hopman-P. Kooiman Vermuë-Timmermans H. Bakker-C. Vinke Echtp. J. Spaans A. Dijker-N. Koomen J. Zijm-P. Buysman Huisman-B. Witte C. Bakker-G. Festen 15806 130451 45 130340 38 130097 43 125725 54 125576 44 124695 42 124275 41 124219 37 123945 34 123913 36 Het reeds in december aangekondig de uitstapje van de ijsclub Den Burg naar de kunstijsbaan in Heerenveen is nu gepland op zondag 26 februari. Alle le den kunnen op vertoon van hun leden- kaart 83-84 gratis mee. Men dient alleen voor vervoer van en naar 't Horntje te zorgen. Het clubbestuur hoopt op een flinke deelname, zodat het een gezellig schaatsfestijn kan worden.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5