h/ogels tellen, hoe doe je dat nou? Agrarisch museum zoekt oude foto's Gadelen van erfpacht iroter dan voordelen ïn 'o/lege wil geen verandering Verkeerscontrole Dit seizoen negen Cocksdorper markten Doorgereden Spelavond in De Cocksdorp Koorn bouwt meer vrije sector panden in De Mars L en H Band in Twaalf balcken Westerlaken verlaat alfabetiseringswerk Hervormde bibliotheek in De Cocksdorp blijven steunen „Noorderhaaks" houdt open dagen FEBRUA<inan 24 FEBRUARI 1984 TEXELSE COURANT 11,80 14,00 1,90 2,80 1,80 1,80 2,25 'nheel wat Witte Lieuwen kwam tot nu toe destand" van bepaal- soorten vogels op Texel ter sprake. Dat wil zeggen het aantal paren top ons eiland voorkomt. Zo vertelde ik eens dat het aantal paren udhaantjes in de Dennen gestegen was van 6 naar 21. Door een inge winter nam het aantal winterkoninkjes af van 251 naar 59 pa- Ook noemde ik wel eens aantallen van bijvoorbeeld 12.000 wul- \of20.000 zwarte zeëenden. Ik kan me voorstellen dat verse heide- lezers zich afvragen hoe ik aan die aantallen kom. Hoe weet je nu ter 251 paar winterkoninkjes in het bos zijn? En al die wulpen tellen één tot 12.000, da's ook een werk! 10,00 6,90 1,80 9,50 1,80 6 1,40 jat ik beginnen met het tellen van edvogels. Door de wat meer evaren gelaar wordt dat inventariseren ge- :md. Hoe gebeurt dat? Om het niet al eenvoudig te maken: dat hangt van vogelsoort af. Je hebt grote soorten, larook heel kleine. Je hebt vogels die open landschap broeden, maar kdie in de bossen tot broeden komen, hebt vogels die hun nest goed ver- ippen (bijvoorbeeld in struikgewas of omholten), maar ook die open en iotbroeden. Om een lang verhaal kort maken: eigenlijk vereist bijna ieder ortz'n eigen manier van tellen. Zo in- wikkeld maken we het hier niet. Ik zal een de grote lijnen aangeven. ,,Even" Bij de grotere soorten die in open idschappen leven, zoals de weidevo- b (kievit, scholekster) lijkt het het ge- jkkelijkst alle nesten 'even' te zoeken, aar dat is zelfs niet nodig. Als je in de oedtijd met de kijker de velden af- eurt zie je de kieviten en scholeksters zitten. Moeilijker gaat dat bij grutto's tureluurs. Die verstoppen zich meer. Het is echter fout te denken dat om een broedpaar vast te stellen persé het nest gevonden moet worden of de broedende vogel gezien moet worden. Bij het inven tariseren gaat het erom het aantal aan wezige paren in de broedtijd te tellen. In die tijd leeft ieder paar vogels in z'n ei gen woongebiedje. Vogelaars spreken meestal van territorium. Dus als we waarnemingen doen die op zo'n territori um wijzen, weten we in feite al genoeg. Wat zijn dat voor een waarnemingen? Wel, bijvoorbeeld parende, nestelende en alarmerende vogels. Natuurlijk ook een vogel die een meeuw of een kraai fa natiek wegjaagt, een dier met voer in zijn snavel of eentje die met kleine jon gen rondloopt. Enkele van deze waarne mingen enige weken achtereen op de zelfde plaats wijzen sterk op een territo rium en dus een broedpaar. Uitzonderingen zijn er natuurlijk ook. In de eerste plaats vogels die eigenlijk geen territorium hebben, zoals kemp haantjes en eenden. En dan zijn er dus ook nog, die heel kleine woongebiedjes hebben. Zó klein dat ze vlak bij elkaar zit ten. Kolonievogels dus. De enige manier om deze soorten te tellen is het zoeken van alle nesten. In meeuwenkolonies ge beurt dat dan ook. Verder is het zoeken naar nesten eigenlijk niet nodig. Het is ook veel beter dat het niet gebeurt, want het veroorzaakt toch altijd een zekere verstoring. Als we dat kunnen vermijden moeten we dat altijd doen! Zangvogels Bij zangvogels zou het opzoeken van alle nesten trouwens volstrekt onmoge lijk zijn. Bij deze groep is er een heel goe de andere manier om alle territoria vast te stellen. Dat is het tellen van zingende vogels. Als een mannetje enige weken Reageren kan bij Adriaan Dijksen;* op werkuren via 02228-741 (NRC) of thuis via 02228-676. $YjlS Zonder ervaring kun je een bosgebied niet goed inventariseren (tekening Sytske Dijksen) achtereen op ongeveer dezelfde plaats zingt, mogen we aannemen dat daar een paartje huist. Wil je de hele vogelbe volking van een bos inventariseren, dan moet je dus alle zingende mannetjes per soort en per bezoek in kaart brengen. Aan het eind van het seizoen worden alle waarnemingen per soort overgebracht op één kaart. Vanaf die kaart kan het aantal territoria worden afgelezen. Hoe vaker je het -gebied bezoekt hoe beter de inventarisatie is. Als minimum eis geldt dat je het hele bos zeven maal per seizoen moet tellen. Omdat je vroeg broedende soorten hebt, moeten die tel lingen vallen in de periode eind maart tot eind juni. U begrijpt wel dat er in het in ventariseren van het Texelse bos, zo'n 500 hectare, heel wat tijd gaat zitten. We doen dat met z'n tweeën, mijn broer en ik, maar zijn er ieder toch zeker een 50 uur mee bezig. Meestal in de vroege morgen, soms ook in de avondscheme ring want in die tijden zingen de vogels het best. Niet-broedvogels Het tellen van niet-broedvogels is veel eenvoudiger. Dat wil zeggen in open landschappen. In bossen is het natuur lijk veel moeilijker, zo niet onmogelijk. Ga maar eens alle koolmezen in de win ter op Texel tellen. Onuitvoerbaar! In weilanden, akkerbouwgebieden en duinen, op stranden en wadden gaat het wél. Niet al te grote groepen kunnen echt één voor één geteld worden. Als de groepen heel groot zijn, vele honderden of duizenden, is er een andere methode. Je telt een deel van de groep, bijvoor beeld 200 dieren en schat dan hoeveel maal groter de totale groep is. Is dat on geveer vijf maal dan zitten er dus onge veer duizend vogels bijeen. De moeilijk heid bij zo'n manier van tellen is vaak dat de dieren niet overal 'even dik' zitten. In het midden zitten er meer op een vier kante meter dan aan de buitenkant. Je kan zo'n groep dus niet in precies gelijke partjes onderdelen. De onbetrouwbaar heid van zo'n telling/schatting hangt in grote mate af van de ervaring die de tel ler heeft, dat is wel duidelijk. Hoogwatertellingen Het tellen van de massa's vogels die verspreid op het wad voedsel zoeken, kan maar op één manier. Dat is tijdens hoogwater. Dan immers zoeken al die dieren het vaste land of hoge plaatsen op om te rusten. Op zulke hoogwater- vluchtplaatsen drommen de vogels sa men. Dat is het moment waarop de vo gelaar ze, van veilige afstand, kan tellen of schatten. Uiteraard kost dat heel veel tijd. Niet alleen het tellen van al die dui zenden vogels, maar ook het opzoeken van de rustplaatsen. Afhankelijk van al lerlei omstandigheden liggen die name lijk lang niet altijd op precies dezelfde plaats. Waarom Er wordt heel wat afgeteld in ons land. Zowel aan broedvogels als aan doortrek kers en wintergasten. Waarom eigenlijk? Alleen omdat vogelliefhebbers het zo leuk vinden? Nee. Willen we meer in zicht krijgen in het functioneren van de natuur en het beheer van de natuurge bieden dan is jaarlijks tellen en inventari seren zeker nodig. Het zou heel gek zijn als we een gebied jaar na jaar bescher men en niet zouden weten of en wat voor resultaten dat heeft. Ook moeten we inzicht hebben in de effecten van be paalde beheersmaatregelen. Verder zijn er in het landschap en het milieu allerlei veranderingen aan de gang die een be paalde invloed (kunnen) hebben op het dierlijk leven. Om die invloed vast te stel len zal er geteld moeten worden. Het zijn voor het overgrote deel ama teurs/vogelliefhebbers die in hun vrije tijd deze gegevens voor de vakmen sen/ornithologen verzamelen. Jaarlijks rukken werkelijk duizenden vogelaars uit om bepaalde tellingen of onderzoekin gen uit te voeren. Op Texel bijvoorbeeld heeft een 20- tot 25-tal enthousiastelin gen twee jaar lang maandelijks alle water-; wad- en weidevogels geteld. Al lerlei tellingen worden echter ook lande lijk uitgevoerd. Dus op één bepaalde da tum worden dan alle geschikte gebieden (afhankelijk van de te tellen vogel soorten) in ons land bezocht. Steeds vaker vinden ook internationale tellingen plaats. Bijvoorbeeld tellingen van het he le gebied van de Waddenzee. Of tejlin- gen van alle eenden en ganzen. Op deze manier komen we meer te weten van de grootte van bepaalde vogelbevolkingen en de veranderingen daarin. Dat is niet alleen interessant of leuk om te weten. De mogelijkheid bestaat ook dat we er uit kunnen opmaken dat het ergens niet goed of, wat tegenwoordig helaas maar weinig voorkomt, juist heel goed gaat met het milieu! Adriaan Dijksen 14 1,80 B en W zijn niet van plan verande- te brengen in het huidige iteem van verkoop en uitgifte in fpacht van grond. Dat betekent at niet de voorkeur zal worden ge- even aan uitgifte in erfpacht boven ïrkoop. Overigens sluit het huidige psteem uitgifte in erfpacht niet uit. Al in februari 1980 werd door Daan Yelboren van de Pakt-fractie een dis- jssienota aangeboden die een pleidooi ihield voor de uitgifte in erfpacht van randen in plaats van verkoop. Nadien is meerdere malen op aangedrongen dat iet college hierover een standpunt be- end maakt, maar het is er pas nu van lekomen. Conform het advies van het lemeentelijke grondbedrijf komt het col- ege nu tot de conclusie dat de nadelen ran erfpacht voor de gemeente groter ajn dan de voordelen. Verleden Erfpacht is niet nieuw. In het verleden is dit systeem van gronduitgifte vaak door de overheid toegepast onder ande re bij de uitgifte van te ontginnen land bouwgronden. Later werd erfpacht ook toegepast bij het uitgeven van grond voor woningbouw en industrie. Voordeel bij erfpacht is dat eventuele waardever meerdering van de grond ten goede komt aan de gemeenschap. Die waarde vermeerdering kan ontstaan door een gewijzigde bestemming of verbetering ven de infrastructuur die met gemeen schapsgeld worden aangelegd, zoals wegen. Speculatie kan worden tegenge gaan, het gebruik van de grond kan be ter worden beheerst en betrekkelijk mak kelijk kan de overheid weer over de grond beschikken als dat nodig is. Na il van erfpacht (voor de gemeente) is een grote schuldenlast ontstaat door aankoop, bouwrijp maken, e.d. Verder brengt het systeem administratieve rampslomp mee en er kan sprake zijn van mindere bereidheid tot investeren op deze gronden door beleggers. Ook gaan grondaankopen ten koste van andere voorzieningen in de gemeente. Ideaal Het is niet toevallig dat het Pakt met bet erfpachtvoorstel is gekomen. Grond |n overheidshanden is een socialistisch ideaal. De grotere macht die daardoor bij de gekozen overheid komt te liggen wordt in andere politieke visies echter juist als ongewenst beschouwd. In de zestiger jaren toen de gemeente met het recreatiefacetplan kwam* is er wel eens aan gedacht de voor recreatie bestemde gronden door de gemeente te laten aan kopen en deze vervolgens aan de exploi tanten in erfpacht uit te geven. Al gauw bleek dat dit voor de gemeente een on betaalbare operatie zou zijn. In de nota die het college aan dit vraagstuk heeft besteed, wordt deze po- litike keuze echter niet genoemd doch wordt getracht een zakelijk overzicht van voor- en nadelen te maken. Volgens die nota kan waardevermeerdering van grond ook op andere manieren aan de gemeenschap ten goede komen. De meerwaarde van onroerend goed kan dan tot uitdrukking komen in de onroe rend goed belasting. Het voordeel daar van is dat alle gronden daaronder valley. Nogal zwaar wordt getild aan de grotere schuldenlast voor de gemeente, waar door vooral in tijden van kapitaal- schaarste andere gemeentelijke taken door gebrek aan geld worden geblok keerd. Verder is er de kans dat de men sen in gebreke blijven bij het betalen van de erfpachtscanon wat een financieel ri sico inhoudt en ook is gebleken dat par ticuliere grondgebruikers over het alge meen de voorkeur geven aan kopen bo ven pachten uit het oogpunt van bezitsvorming. Gewezen wordt op het feit dat het op Texel wel mogelijk is grond in erfpacht te krijgen voor wie dat zelf wil. Het gebeurt doorgaans in combinatie met de moge lijkheid tot koop binnen vijf jaar tegen een vastgelegde koopsom. Het één en ander overwegende komen B en W tot de slotsom dat de bestaande situatie on gewijzigd moet blijven. De politie hield donderdagavond tus sen 19.00 uur en 23.00 uur een verkeers controle waarbij 50 automobilisten wer den aangehouden. Er werden drie pro cessen verbaal uitgedeeld; respectieve lijk wegens het niet kunnen tonen van deel III van het kentekenbewijs, een de fecte uitlaat en doorrijden ondanks een stopteken. Dit zomerseizoen worden vanaf 28 juni negen Cocksdorper marktende- houden. De markt vindt vyeer'plaats op donderdagavond vanaf 19.00 uur en de naam van defëestmarkt is ge wijzigd in Cocksdorper (of ,,Dur- per") mai(kt. Een wijziging die is doorgevoerd door de nieuwe marktcommissie. Deze com missie is druk bezig met de voorbereidin gen en naast de oude vertrouwde attrac ties hoopt men deze zomer nieuwe gro tere zaken te organiseren. Op de markt zijn nog standplaatsen voor kramen e.d. te huur (niet in de consumptieve sector) en degene die zich wil presenteren op de Cocksdorper markt kan kontact opne men met de marktcommissie via de tele foonnummers 02222-509 of 201. Daar kan men ook terecht voor informatie over de markten. De landbouworganisaties en de afde ling Texel van Bloembollencultuur" zijn nauw betrokken bij de inrichting van het vernieuwde agrarisch museum in De Waal. De bedoeling is een zo volledig mogelijk beeld te geven van de Texelse landbouw in heden en verleden. Men wil dat onder andere doen met behulp van oude foto's. Dergelijke foto's zijn echter niet makkelijk te vinden. Er wordt daar om een beroep gedaan op het publiek. Dinsdagmiddag deed zich op de split sing Parkstraat-Weverstraat een aanrij ding voor tussen twee personenauto's waarbij gferinge schade ontstond. Een Texelse automobiliste stond geparkeerd aan de kant van de weg en wilde wegrij den maar keek niet goed uit. Ze raakte een- achteropkomende personenwagen en reed door. Thuis werd de automobi liste aangehouden en daar bleek dat haar auto niet was verzekerd. Jeugdclub Molenbos en sportve reniging Cocksdorp werken zater dag 25 februari samen in de organi satie van een spelavond. De bedoeling is dat alle deelnemers om 20.00 uur verdeeld worden in groep jes. Vervolgens gaan zij diverse speletjes doen. Het zijn erg eenvoudige spelletjes. Na de spelronde volgt nog een quizron- de waaruit tenslotte één winnaar komt. Na de quiz draait de discotheek van het Eierlandsche Huis. De avond is voor iedereen vanaf 12 jaar toegankelijk en de toegang is gratis. Wie foto's heeft, wordt verzocht deze uit te lenen zodat ze kunnen worden geco- pieerd en vergroot. Men krijgt zijn foto onbeschadigd retour. Bovenstaande plaat is een goed voorbeeld van zo'n ou de opname, gemaakt rond 1930 op het bloembollenbedrijf van P. Uitgeest (tweede van links) van „Flora". Men is bezig met de schop bollen te rooien. De andere personen op de foto zijn Friezen. De auto op de achtergrond is een Chevrolet van 1928 die aanvanke lijk als autobus werd gebruikt door de Door middel van een artikel 11 pro cedure wil het college medewerking verlenen aan de bouw van drie vrije sector koopwoningen in De Mars bij Den Burg door J. Koorn. Het archi tectenbureau wil de drie woningen met een eenmalige rijkssubsidie rea liseren in het gebied dat aanvanke lijk door Kasko was geclaimd. Kasko heeft maar 39 van de geplande 64 woningen gebouwd en Koorn wil de overgebleven grond ten dele kopen. Bur gemeester en wethouders hebben geen bezwaar teghen de bouwaanvraag, vooral omdat de architect kopers voor de panden heeft. Eerder had Koorn een bouwaanvraag ingediend voor acht van deze woningen en die aanvraag ligt in middels ter beoordeling bij Gedeputeer de Staten. Zolang de polygastank aan de Waalderstraat niet is verwijderd mag er echter niet worden gebouwd. heer Boekei. Wim en Piet Uitgeest na men de bus over en verbouwden hem tot vrachtauto. Wie ook zulke „bollenfoto's" heeft (de belangstelling gaat vooral uit naar de periode 1880-1945 maar ook platen uit de periode daarna kunnen interessant zijn) wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de heer C. Koorn, Drijverstraat 3, telefoon 02220-2668. Zaterdag heeft de Vereniging Texel Jazz het vijfde concert in de winter- serie, ditmaal met een optreden van de L en H Band in de Twaalf Balcken. De L en H Band heeft bij de Texelse jazzliefhebbers al een uitstekende naam. Velen herinneren zich het viruoze fluitspel van Ellen Helmus tijdens het op treden op het jazzfestival van 1982 in de Lindeboom. De L en H Band verdiende haar eerste sporen op het Meervaart Jazz Podium te Amsterdam in 1980. Een jaar later vielen de L en H musici weder om in de prijzen op het jazzfestival in Amersfoort. Zij maakten radio- en tv- opnamen voor Avro, NOS en Tros- sesjun. Tijdens het optreden op het North Sea Jazzfestival 1982 werden live opnames gemaakt voor een LP. In 1983 namen ze ook deel aan het North Sea Jazzfestival. De bezetting is sinds het eerste optreden enigszins gewijzigd. El len Helmus speelt dwarsfluit, Robert Jan Vermeulen op piano, nieuw op bas is Frans Bouwmeester en nieuw op drums Don Munford; De muziek van deze groep kenmerkt zich door een grote diversiteit, moderne im proviserende muziek afgewissels met bebop, latin jazz, funk en pop. Het con cert begint om 22.00 uur en de entree bedraagt ƒ5,— per persoon. Op vertoon van het passe partout van Texel Jazz '83 heeft men gratis entree. Goos Westerlaken heeft het bestuur van de Welzijnsstichting gevraagd hem per 1 april te ontslaan als coördinator van het alfabetiseringswerk (cursussen ten behoeve vaa mensen die niet of nau- welijksjcunnen lezen en schrijven). Met ingang van genoemde datum is Wester laken namelijk benoemd tot cursusleider op het internaatsvormingscentrum De Haaf in Bergen. Hij blijft voor het (suc cesvolle) Texelse project nog wel tot het eind van het jaar een lesavond verzorgen. Westerlaken heeft voorgesteld dat zijn taak wordt overgenomen door twee vrij willigers die thans bij het alfabetiserings werk zijn betrokken: Mijkje Uittenbo- gaard en Siemen Zijm. Beiden beschik ken over de vereiste ervaring en bevoegdheden. De Nederlands Hervormde biblio theek in De Cocksdorp krijgt dit jaar f1200,— subsidie voor het huren van een wisselcollectie boeken. e aanvraag is door het gemeente bestuur kritisch bekeken omdat er in dit dorp twee uitleenmogelijkheden zijn die beiden worden gesubsidieerd. De Cocksdorp wordt sinds 1981 ook be zocht door de bibliobussen van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale. De biblio bus heeft iets meer lezers dan de Her vormde bibliotheek maar het aantal uit leningen is bij beide groeperingen rede lijk stabiel. ,,De komst van de bibliobus heeft wel een verminderd gebruik van de bestaande voorziening tot gevolg gehad maar de Hervormde bibliotheek hand haaft zich op een behoorlijk niveau", al dus het college waarbij geconstateerd wordt dat de animo voor de bibliobus niet groeit. Het nautisch college „Noorderhaaks" te Den helder houdt op zaterdag 17 en zondag 18 maart open dagen, waarbij ie der die belangstelling heeft voor zee- vaartonderwijs (vooral adspirant leerlin gen en hun ouders) in de gelegenheid is zich op de hoogte te stellen van de di verse opleidingsmogelijkheden. Infor matie wordt gegeven over de opleiding voor stuurman en scheepswerktuig- bouwkundige op hoger, 'middelbaar en lager beroepsniveau, zowel voor grote handelsvaart als visserij. Ook is er infor matie over opleiding tot technicus bij de olie- en aardgasexploratie, een HTO- opleiding die alleen in Den Helder wordt gegeven. Verder kan men zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden van de MST-afdeling electrotechniek en de zeezeilschool. De school is zaterdag open van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7