Sloep zonder visser" kreeg waardige uitvoering k 261 mensen gaven bloed Vrijdag weer Wereldgebedsdag Nieuw radiospotje Geslaagd Verleende bouwvergunningen Burgerlijke stand niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Bij brand en spoedeisende Q2220"2066 ambulance: Greenpeace-protest tegen proefboringen in de Wadden or - - PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 FEBRU/,daG 2 eenw It is h( Adert I heeft lock c en teg letwe zat G 'j Cock izaam A stre 3 moe Een 'traditional' in het amateurtoneel, „Sloep zonder visser" uit 1950, kreeg zaterdagavond een waardige, sobere uitvoering in dorpshuis De Wie lewaal door 't Amateurtje. Het verhaal was ernstig en bij tijd en wijle zelfs zeer dramatisch. De sfeer in het stuk was belangrijk en schrijver Alejandro Casona weet een dramatische atmosfeer te scheppen met een minimum aan beweging en een maximum aan (dichterlijke) tekst, ,,'t Amateurtje" kon uitstekend uit de voeten met deze invalshoek en wist de oubolligheid die het gedateerde verhaal in zich heeft uit te sluiten. De bomvolle zaal was muisstil en ongetwijfeld zijn er mensen geweest die een traan moesten wegslikken. Dat was nu juist de bedoeling, zoals bij aanvang van het spel werd meegedeeld. Tegen het einde van het stuk werd de zaal echter rumoerig en dat was een te ken dat het spel met weinig beweging op het toneel niet veel langer had moe ten duren. Gelukkig voor ,,'t Amateur tje" werd het laatste bedrijf snel afge rond. „Sloep zonder visser" is ongetwij feld in de vijftiger jaren een modern stuk geweest, vooral door de symbolische aanpak. Het handelt over een zakenman, Ri chard Jordan, die door te grove specula tie op de beurs financieel geruïneerd lijkt totdat de duivel op het toneel verschijnt die hem een voorstel doet. Jordan krijgt zijn geld driedubbel terug als hij de wil toont om te doden (de enige van de tien geboden die hij nog niet heeft overtre den). De zakenman kiest voor zijn for tuin en in een soort droom wordt een jonge visserman in een noordelijk land omgebracht. In het tweede bedrijf ziet men het gezin van de vermoorde visser. Zijn weduwe verdenkt de man van haar zuster van de moord. De zakenman die sinds het tekenen van het moordcon- tract met de duivel geen rust meer kent arriveert enkele jaren later in het dorp om zijn bekentenis te doen. Dat moment stelt hij echter steeds uit en in het gezin van de dode visser wordt hij een geliefde gast. Als hij wil bekennen is degene die de visser werkelijk heeft vermoord hem net voor. De weduwe vergeeft de man van haar zuster op zijn sterfbed. De dui vel verschijnt weer ten tonele maar heeft geen vat meer op de zakenman. Jordan heeft dan al een mens vermoord, name lijk zijn „oude ik", die belust was op geld en aanzien. Eind goed, al goed, want Jordan bekent zijn liefde tegenover de jonge weduwe en leeft vast en zeker nog lang en gelukkig. Symboliek De symboliek van het verhaal lag in het feit dat Richard Jordan het geweten speelde van de echte moordenaar die uit rivaliteit een vriend had omgebracht. Naast de les dat geld niet gelukkig maakt was het een pleidooi voor het goede in de mens dat, in dit geval, overwint. Zoals gezegd, het spel was vrij traag van handeling maar dat was juist de be doeling. Het ging om rustige noorderlin gen, die hun kracht ontlenen uit een voud van denken en ijzeren natuurwet ten. De tonelisten moesten zich duidelijk inhouden in hun emotie. De personages moestep zich sterk tonen door berusting en dat hadden de spelers goed aange voeld. Jammer was het dat het tempera ment van de zuiderlingen niet zo con trastrijk werd gebracht. De sfeer kwam uitstekend tot haar recht met goed uit gekozen geluidseffecten, zoals een lang zaam visserslied van het Texels Christe lijk Mannenkoor dat de zakenman hoort als hij de duivel zijn wil toont om te moorden en het contract tekent. Dit mu ziekfragment keerde weer terug toen hij met het vissersgezin zat te bidden en de weduwe het gebed bij de tekst „vergeef ons onze zonden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren", snikkend onderbrak en uitschreeuwde dat ze van geen ver giffenis wilde weten. Toen ging er een duidelijke huivering door de zaal en dat gaf aan dat de spelers de juiste sfeer wisten over te brengen. Ontreddering Hein Tjepkema speelde de zakenman Richard Jordan die tot inkeer komt wat betreft zijn 'onmenselijk' handelen in het verleden. Die inkeer werd treffend gespeeld en ook de ontreddering over zijn dreigend faillissement werd goed ge bracht. Wel had Tjepkema wat feller mo gen spelen in zijn eerste treffen met de duivel, daar klonk al teveel een berusting in door terwijl de werkelijke ommekeer nog lang niet tot stand was gebracht. Jordan was echter ontroerend als de man achtervolgd door zijn slechte gewe ten. Een minpuntje betrof zijntekstken- nis en versprekingen. Dirk Roeper was een mooie duivel (goed geschminkt) in een 'modern' zwart pak die fel uit de hoek kwam maar van ons toch best iets gemener had gemogen. Het was geluk kig geen karikatuur en vooral het gedeel te waarin deze satan rustig uitlegt dat de zakenman al jaren mensenbloed aan zijn vingers heeft en dat hij Jordan daarom als een vriend kan beschouwen was zeer goed. Temperament Anneke van Lenten had een klein rol letje als secretaresse van Jordan en de femme fatale die in haar stak kwam goed tot uiting. Bert Keijser speelde de bediende van Jordan en dat ging hem op een formele, onderdanige toon goed af. Kees en Jo Zoetelief waren de geld- schierers van Jordan en zij wisten het zuidelijk temperament en de nodige on rust redelijk aan te geven. Jo was lekker opvliegend als bankemployé en Kees mocht zich als bankdirecteur iets minder laten gaan, maar wist als zuiderling te overtuigen. Wilskracht Ria van Egmond was prachtig als de jonge weduwe Stella. Haar rustige spel werd in komedies nog weieens als on duidelijk ervaren maar in dit verhaal was ze echt op haar plaats. Ria kon drama tisch uitgroeien tot flinke hoogte. Tekst kennis en intonatie, alsmede de subtiele meer zeer wilskrachtige bewegingen pasten echt bij de sfeer van het stuk. Datzelfde kan gezegd worden van Tine ke Kooiman die iets uitbundiger mocht zijn omdat deze grootmoeder door de schrijver diverse malen 'levendig' werd genoemd. Tineke, soms rap van tong, zorgde voor een grapje op zijn tijd en dat was een verademing. Houding en spel waren boeiend. Verdriet Arie Kager wist wel raad met de 'dorpsfiguur' Marko, die niet te beroerd is om andereh te helpen. Hij mocht van de schrijver niet meer zeggen dan nood zakelijk was maar Kager bewoog zich ongedwongen over het toneel aan zijn pijp lurkend en af en te wijsheden spre kend. Hetty Beijert had de moeilijke rol van Frieda, de zuster van'Stella. Haar? man had de echtgenoot van Stella ver moord en als ze op de planken stond moest ze emotioneel in de slag, steeds na een zeer korte aanloopperiode. Dit ta.- lent van ,,'t Amateurtje" had daar geen moeite mee en het verdriet straalde vooral in de scène dat haar man haar be kend heeft een moord te hebben ge pleegd van het podium. Telex De tien spelers werden bijgestaan door souffleuse Dien Plaatsman en de grimeuses Karin Nauta en Jeanette Kla ver. De regie was in handen van Elrike van Esschoten en Bert Keijser en Bert van de Pijpekamp verzorgden geluid en licht. De decors waren sober maar goed verzorgd waarbij we zeker de telex willen noemen die in het kantoor van zaken man Jordan stond te ratelen. Het antie ke apparaat werkte echt en spuwde de negatieve beursberichten met grote re gelmaat uit. Tijdens de jaarlijkse bloedafname- avond van Rode Kruis Texel hebben 261 donors bloed gegeven Deze op komst was kleiner dan die in vooraf gaande jaren. De mensen van de Bloedtransfusie-1 dienst konden na afloop met zo'n 130 li ter bloed naar Amsterdam terugkeren, om het weer onder de Nederlandse zie kenhuizen te verdelen, die het „volle" bloed gebruiken bij grote operaties, zoals maag-; long-; hart- en vaatoperaties. Ook kunnen van het bloed antistoffen tegen de meeste infectiezoekten zoals mazelen, geelzucht, rode hond en wa terpokken gemaakt worden. Mede door de inzet van de volgende instanties en personen is de avond suc cesvol verlopen. De Koninghal en de LTS-kantine werden weer belangeloos afgestaan. De V.T.B. verzorgde het ver voer van de brancards en de kussens naar de De Koninghal, waar dank zij de medewerking van het Rode Kruis- bestuur, dokter Waverijn, de E.H.B.O.- vereniging, de Rode Kruis-colonne en de Welfare-dames alles op rolletjes verliep. De controle en het aanprikken van de aders werden verricht door 12 mensen van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Vrijdag is het wereldgebedsdag met op Texel drie diensten rond het thema „Jezus, bron van levend wa ter". In Den Hoorn wordt woensdag aandacht aan deze dag besteed met een viering in „Ons Huis" die om 20.00 uur begint. Vrijdag wordt een gebedsdienst ge houden in de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend, de Doopsgezinde kerk in Den Burg en het gebouw naast de Ned. Herv. kerk in De Cocksdorp. Al le drie diensten beginn'en om 20.00 uur. In meer dan 170 landen wordt vrijdag een gemeenschappelijke liturgie gevierd door leden van verschillende kerken. Het thema van dit jaar is uitgewerkt door vrouwen uit Zweden. De opbrengst van de collecten van deze diensten gaat naar landen waar een groot tekort aan water is, zoals Banglah Desh, Kameroen en Peru. In deze landen zijn waterwinpro- jecten gestart. De ploeg van ..Stoep zonder Visser". Voorste rij. v.l.n.r. Kees Zoetelief, regisseuse Elrike van Esschoten. grimeuse Jeannette Klaver. Middenrij v.l n.r. Hetty Beijert, Tineke Kooiman en Ria van Egmond. Achterste rij v.l.n.r. Dirk Roeper, souffleuse Dien Plaatsman. Arie Kager. Jo Zoetelief. Anneke van Lenten. Hein Tjepkema en Bert Keyser. Ter bevordering van het toerisme op Texel is een nieuw radiospotje gemaakt dat in de komende twee maanden 16 keer zal worden uitgezonden. De rekla- meboodschap duurt 20 seconden en kost inclusief voorbereiding 720.000,—. Een deel van dat bedrag wordt betaald door het Nationaal Bureau voor Toe risme. Het spotje begint met geluiden van meeuwen, de branding en de boot en er wordt gezegd: „Lekker weg in ei gen land. Met de boot naar Texel voor een voordelige voorjaarsvakantie. Heer lijk fietsen, wandelen, genieten van strand, duin en bossen. Texel, een heel ander Nederland. Vraag de gratis hotel- of bungalowbrochure aan. Het spotje wordt voor het eerst uitge zonden op 13 maart voor of na het nieuws van 18.00 uur via Hilversum II en voor of na het nieuws van 17.30 uur via Hilversum II. De andere uitzenddata zijn 15, 17, 22, 27, 28, 30 maart en 3, 4 en 7 april. Van de Belgische radio krijgt de Texel se VVV gratis reklame. Op 29 maart tus sen 10.00 en 11.00 uur wordt in het Vlaamse programma het vraaggesprek uitgezonden dat vorige week door een BRT-reporter op Texel is gemaakt met VVV-directeur Dekker. Dekker komt ver volgens op 27 april uitvoerig aan het woord in het Franstalige programma ,,A la Bonheur" tussen 10.00 en 11.00 uur. Het betreft hier een rechtstreekse uitzen ding waarvoor hij dus naar Brussel moet. Oud-Texelse Nieske Nijholt-van Taten- hove slaagde te Middelburg voor de akte Nederlands M.O. Burgemeester en wethouders verleen den in de afgelopen periode aan de vol gende personen en instellingen de daar bij omschreven bouwvergunning. Staatsbosbeheer, Rijkskantorenge- bouw te Utrecht voor het gedeeltelijk vergroten/veranderen van een toiletge bouw aan de Rozendijk 38 te Den Burg; H. Bruin, Witteweg 15, Den Hoorn voor het gedeeltelijk veranderen van een voorgevel aan Stenenplaats te Den Burg; P.E.N., Schilderend 70, Den Burg voor het plaatsen van een trafostation, Akenbuurt te Den Burg; Vereniging Bar- timeus, Driebergsestraatweg 44, Doorn, voor het plaatsen van een dakkapel, Harkebuurt 5, Oosterend; J. C. L. Moens, M. A. de Ruyterstraat 28, maar- sen voor het vernieuwen van een wind scherm aan de Slufterweg 146, De Cocksdorp; N. C. J. Bakker, Strij- bosstraat 9, De Koog voor het uitbreiden van een dakkapel aan de Strijbosstraat 9 te De Koog; A. W. Bakker, Diek 35, Den Hoorn voor het verbouwen van een ge deelte van de garage aan de Diek 35 te Den Hoorn; W. van Duyn, Naalrand 57, Den Hoorn voor het plaatsen van een kap op een garage aan de Naaldrand 57 te Den Hoorn. ar Geboren: Evelien, dochter van J:;j T. M. Berbée en Jantine Bossen; Me ,e( Martin us, zoon van Edzard van Abs Adriana J. Knigge; Angélique, dod van R. J. Haan en Cornelia J. A. Sc de; Johannes Constantijn, zoon van t colaas van der Heijden en Marie E?/l Grand; Dijanne, dochter van Dirk P. !C Egmond en Jantje van Tatenhove;f- Joy, zoon van Robert J.. Blaauw en Eici beth Radder; Sanny Simone, doeli[ van Paulus G. Slijderink en Klazina BI Jasper, zoon van Boijen D. Rienks en anca Holthuis; Jeroen, zoon van Joh nes S. Groot en Elisabeth Kloosterm Mareike, dochter van Cornelis Bremei Limke Oostereheert; Ramona, doel van Jan J. Rijk en Catharina J. van Vis; Willem, zoon van Jacob Duinkei Marjanne Beets. Overleden: Pieter Eelman, oud jaar; Jannetje Luttge-Tax, oud 92 ji Petronelle G. van den Brink, oud 18j« Lambertus J. Weijdt, oud 78 jaar; Pis Henkes, oud 83 jaar; Geertje Langelaan-Vennik, oud 74 jaar; Martii Rijk, oud 82 jaar; Neeltje Eelman, oud jaar; Trijntje van der Meer-van Mali gem, oud 59 jaar. Ondertrouwd: Koert Koster en tholijntje J. de Ridder; Cornelis P. Sief wenhoek en Louise Schouten. koffie uitgenodigd waar een protestbrief werd overhandigd met het verzoek deze op te sturen naar de Amerikaanse direc tie. Meer moeilijkheden leverde een groot spandoek op dat de aktievoerders aan het platform wilden bevestigen. Uit eindelijke werd overeengekomen dat de bemanning van het platform binnen zou blijven zodat deze .zogenaamd niets zouden zien van het spandoek". Aldus geschiedde. Nadat de tekstGeen gas boringen in de Waddenzee" was opge hangen werd de rubberboot weer te wa ter gelaten. De mensen van Greenpeace verlieten het platform in een kooi die ook met een kraan werd neergelaten. Vrijdagmiddag werd dezelfde brief die op het platform was bezorgd, ook over handigd aan de verantwoordelijke mi nisters in De Haag en de directie van Petroland. De concessie aan Petroland is nog niet officiéél maar Greenpeace verwacht niet meer dat men deze vergunning kan tegenhouden. In de brief wordt ook aan gekondigd dat men aktie zal blijven voe ren tegen deze boringen in Europa's Een rubberboot van Greenpeace wordt opgehaald voor een bezoek aan de Penrod 80". Met onder andere een onverwacht be zoek aan het boorp/atform nr. 80Mor gen City L.A." van de Firma Penrod in het Marsdiep heeft de internationale mi lieuorganisatie Greenpeace vrijdagmid dag protest aangetekend tegen de plan nen van de regering om Petroland een vergunning te geven om proefboringen naar gas te doen in de Waddenzee. Greenpeace vreest dat het niet bij deze concessie aan Petroland zal blijven maar dat in de verre toekomst meer vergun ningen voor proefboringen zullen wor den verleend. Vooral omdat volgens Greenpeace, de minister van Economi sche Zaken, Van Aardenne, geen lanoe termijn afspraken wil maken. ,,Het blijft niet bij deze concessie aan Petroland. Als er één schaap over de dam is volgen er meer", aldus Lies Vedder van Green peace, die de aktie rond de boorto ren,.bezetting" coördineerde met een zenderpost in Den Burg. Ze stond in contact met de ,,Sirius", één der vlagge- schepen van Greenpeace, en twee rub berboten die het platform moesten bestormen". De „Sirius" voer in het Marsdiep en uit radiocontact met het platform bleek dat de zeven bewakers geen probleem maakten van een ontmoeting met de Greenpeace-mensen. Tijdens dit radio contact bereikten de twee snelle rubber boten, waarvan één met persmensen, de boortoren. Drie personen klommen via een stalen ladder naar boven en wer den daar, volgens eigen zeggen uitbun dig welkom geheten door de Ameri kaanse gezagvoerder en zes Nederland se bemanningsleden. Men was zo gast vrij dat op verzoek van Greenpeace de rubberboot met daarin nog twee aktie voerders met een kraan uit het water werd gehesen. Men werd binnen op de grootste natuurgebied", vooral oi men vreest voor meer vergunri:3an waarbij de NAM en Mobil als gro gegadigden worden genoemd, land boort niet in de Waddenzee ei beklimmen van het platform („Ali geen toestemming hadden gek 5_m0 waren we ook gegaan") werd dan een symbolische aktie genoemd, vooral bedoeld was om de media zen op dit verzet. De aktievoerders konden vrijdag met de rubberboot nog net de Sirii halen. Het schip had het kopje ko) het platform niet helemaal afgewacl stoomde alweer in volle zee. Het zeiljacht Victory" van Moens nam twee aktievoerders naar Oudeschi/d en de rest ging naar de Sirius die maandag en met 55 vissersboten in de Duitse demonstreerde tegen lozingen misch afval door het bedrijf Cronui 1 tan. Deze aktie duurt minstens en de symbolische bezetting m Marsdiep werd door de Amerika li medewerkers dan ook a/s een m f I tussendoortje" betiteld. een Jie vi setrel Cc rijn z ijnt, i mes. friem ïcker sen De ..persboot" op weg naar het boorplsi :1

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2