Dag kantonnier, hoe mg ben je a! hier?" Weinig kritiek op de werkgelegenheidsnota ROLWiESER -ccesvolle première van ,fDe beuk erin" Commissie FET en Welzijn nationale hartweek jgjgaprjjl wV Vaste data jlwieser ARIAG 28 FEBRUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ;iN ("A.SSB1NDKR KI LM De commissie Financieel, Economisch en Technisch beleid en Welzijnsbe leid konden zich donderdag in grote lijnen verenigen met de collegenota over werkgelegenheidsbeleid. De meeste kritiek kwam van de linkse frac ties die vonden dat de gemeente niet alleen voorwaarden moet scheppen voor meer werk op Texel maar zich daar ook actief mee moet bemoeien en eventueel geld beschikbaar ,moet stellen om projecten te starten. De wet houders K. Barendregt en P. Zegers wilden daar niet aan en concludeerden steeds dat het college een ander uitgangspunt heeft dan de oppositie. ,,Wij worden niet actief in de economische markt. We helpen mee die markt ge zond te maken of te houden en daar heb je als gemeente je handen vol aan", aldus wethouder Barendregt, die toegaf dat de uitgangspunten van het col lege niet 'zaligmakend zijn' en zonder veel moeite accepteerde hij enkele aanwijzigingen in de tekst. Daan Welboren van het Pakt verklaar de teleurgesteld te zijn in de reacties van collega raadsleden. „Tijdens de verkie zingen had men de mond vol over werk gelegenheid en nu heeft men schriftelijk zeer summier gereageerd op de nota. Waar zijn al die grote plannen geble ven?", aldus de socialist. Hij miste in het college-verhaal ,,een visie op werk". Het Pakt ziet graag vermeld dat er bij werk gelegenheid geen onderscheid meer ge maakt mag worden tussen betaald en onbetaald. „Laten we het verschil tussen een sa laris of een uitkering maar vergeten en zorgen dat zoveel mogelijk mensen iets zinnigs te doen krijgen". Met dat laatste was Barendregt het eens maar hij wilde wel werk creeëren volgens het vraag en aanbvod principe. „Die veranderende kijk op arbeid, zonder een commerciële grondslag, staat bij ons nog niet ter discussie". Gevaarlijk Peter Bakker van de PSP vond de no ta bepaald geen uitgebreide visie op de werkgelegenheidsmogelijkheden en was teleurgesteld. Wethouder P. Zegers zei dat het historisch beschouwen en tien tallen voorbeelden van „hoe het zou kunnen" bewust achterwege zijn gela ten. „Als je heel concreet plannen gaat opschrijven dan wek je verwachtingen. Dat is'gevaarlijk omdat het tegen kan vallen. Wij beginnen met kleine idealen en dat is reeël", aldus Zegers die vond dat de PSP-er niet te veel mocht klagen omdat veel ideeën van zijn partij in de nota zijn werwerkt. Verkeer Gerbrand Poster (VVD) prees de colle genota omdat een „gemeente nu een maal weinig invloed kan uitoefenen". C. Dros van Texels Belang liet zich in de zelfde bewoordingen uit, hoewel deze partij vlak voor de vergadering nog een schriftelijke reactie had overhandigd op de nota. In die brief werd echter detail kritiek aangedragen met onder andere de vraag aandacht te besteden aan de verkeersproblemen in Noordholland, zo als de Kooy-brug en de gevaarlijke Rijks weg 9. Wel vindt Texels Belang dat de gemeente moet proberen de werkgele genheid in directe zin te beïnvloeden. Niet alleen het bedrijfsleven moet het voortouw nemen". Dros benadrukte dat de gemeente moet blijven pogen ge zondheidszorgprojecten op Texel te laten starten zoals het Maartenhuis en Barti- meushoeve. Deze instellingen zorgen in de regel voor veel arbeidsplaatsen. Open armen Een oude koe uit de sloot was de dis cussie over de beheerslandbouw die in de nota wordt afgewezen en waarbij Welboren opmerkte dat dit van hem mocht blijven staan maar dat hij de agra rische toekomst „niet zo ongenuan ceerd" bekeek. „U bent nogal negatief maar de kans dat we beheerslandbouw op Texel straks met open armen zullen ontvangen is groot". Welboren pleitte ook voor een bedrijf- scentrum voor stichters van kleine be drijven. Wethouder Barendregt vond dat de animo voor een dergelijk centrum vanzelf wel blijkt als de nieuwe gemeen telijke functionaris voor werkgelegen heid overspoeld wordt door werk. Alle partijen drongen er op aan dat deze man, Dick van der Wel, de nodige amb telijke ruimte krijgt en niet steeds bij het college te rade moet. Barendregt ant woordde dat Van der Wel het beleid van het college gaat uitvoeren en daarvoor alle ruimte krijgt. „Het is een coördine rende taak. Hij moet zorgen dat de man die hulp komt vragen snel en goed ge holpen wordt op alle afdelingen". Geen geld In de nota stond tot donderdagavond dat de gemeente bij uitzondering bedrij ven zou kunnen financieren. Barendregt deed zelf het voorstel deze zin te schrap pen omdat daar toch geen geld voor is. „We hebben een keer financieel garant gestaan voor een toekomstig bedrijf maar die situatie kan niet meer gezien onze eigen financiële mogelijkheden". De 1% bezuinigingen die het college wil doorvoeren om ƒ300.000,— in handen te krijgen zullen ook niet aan dit doel besteed kunnen worden. Het invoeren van deeltijdarbeid bij de gemeente zelf wordt binnenkort toch „serieus overwogen" aan de hand van een nieuwe nota die momenteel wordt gemaakt. De twintig procent extra kosten voor de werkgever zijn onlangs door de bedrijfsvereniging gehalveerd en dat is reden om de mogelijkheden bij de gemeente op een rijtje te zetten. Welboren uitte kritiek op het laten fuctioneren van de werkgroep bestrij ding jeugdwerkloosheid. „Op hun voor stellen werd in het verleden helemaal niet gereageerd door het college. Dat moet in de toekomst anders". P. Zegers gaf toe dat de plannen van de werkgroep ten dele door het colllege waren afgeremd („Niet altijd even cor rect") maar dit was een gewenningspro ces. „We waren voorzichtig". Het feit dat in de nota een voorstel wordt ge daan om bij de gemeente een werkerva ringsproject te laten starten noemde hij een doorbraak, al hadden burgemeester en wethouders nog niet besloten zich unaniem achter dit idee te scharen. Een dergelijk project voor 20 personen per jaar kost ruim 5 mille. Waar het geld van daan zou moeten komen is niet bekend. Barendregt dacht aan de 1% bezuinigin gen en de commissieleden lieten blijken het een goed plan te vinden. Werklozenproject „We moeten elke strohalm pakken maar er moet wel enige kans van slagen zijn". Dat zei P. Zegers over het indienen van werkprojecten bij het ministerie van V\(VC als voortzetting van het MZW- project. De komende weken zullen de zes projecten van het MZW financieel en technisch worden onderbouwd, met steun van gemeente-ambtenaren. Over het wel of niet indienen van de plannen houdt het college voorlopig echter nog een slag om de arm. „We zullen zien of de plannen echt reeël zijn". Hoe lang het MZW nog zal bestaan is voor burgemeester en wethouders ook een open vraag. In het gunstigste geval krijgt men dit jaar 96 mille subsidie maar als het ministerie van Sociale Zaken ook gaat korten wordt het 70 mille en daar kan alleen het projectleiderssalaris en de dorpshuishuur van worden betaald. Ze gers zei dat het MZW deze winter nog doordraait en activiteiten moet starten „die bijna niets kosten". In de voorjaars nota zal het college bekendmaken of men het MZW-project wil laten voort bestaan uit de gemeentekas. mie Craanen heeft met haar cabaretgroep De Flierefluiters weer 1 ode roos geschoten. Donderdagavond beleefde het nieuwe pro- oa „De beuk erin" in hotel De Lindeboom zijn officiële première ivolle zaal heeft er kostelijk van genoten. Zoals de naam al doet «den, gaat het er in deze voorstelling kritischer toe dan tot dus- mar echt hard is het niet. Jannie Craanen heeft in het programma i uitsluitend Texelse (wan)toestanden op de korrel genomen, in ijzonder het reilen en zeilen van de huidige gemeenteraad. Dat leurd op een tamelijk milde, maar soms toch erg rake wijze. stond, toch nog hoop is, werd ontkend. „Politieke moed kun je niet leren, dat moet aangeboren zijn". Geluk Op de wijze van het kinderliedje De Zevensprong werden de verschillende raadsleden persoonlijk op de korrel ge nomen. Een dankbaar onderwerp was ex-raadslid Ben Daalder die weliswaar een beetje 'geliek' had, maar: „Beste Daalder bent u niet een geval, van de beste stuurlui staan aan de wal. Mis schien kwam alles goed wanneer u was gebleven". Ook liedjes op bekende wijsjes als „Vijftien kleine kleutertjes", „Ze dwalen, ze dwalen" en „Zakdoekje leggen" had den betrekking op onze vroede vaderen. Een terecht open doekje kreeg het lied over de wegkantonnier waarom door raadsleden werd gevraagd terwijl de man al jaren tot tevredenheid in functie was. „Dag kantonnier, hoe lang ben je al hier?" Bij het 'afwerken' van alle raadsle den vielen leuke woordspelingen te be luisteren, maar er waren ook dingen die wat gezocht overkwamen. Om alles goed te kunnen volgen moest er scherp geluisterd worden. Niet alle leden van de groep slagen erin zodanig gearticuleerd te zingen dat er geen woord verloren gaat. Een kwestie van training, waarbij Jannie Craanen in ieder geval zelf het goede voorbeeld geeft. Perfect gelijk zingen komt de duidelijkheid ook ten goede. Het zou ook te overwegen zijn om onderdedelen waarbij de inhoud van de tekst heel belangrijk is, te zéggen in- plaats van te zingen. Dus te brengen als sketch. Dat zou ook de afwisseling ten goede komen want de voorstelling is nu praktisch helemaal gezongen. Het programma na de pauze bestond voor een deel uit oude successen, zoals de satire op de Ster-spotjes „Is uw witte was wel wit mevrouw". Samen met Ak- ke van Wilsum (een leuke sopraan) zong Jannie Craanen een lied met een plei dooi voor beter politietoezicht en beeld de de hele groep de praktijk van de RSG- snoepstraffen uit. Het verzet van de tan darts tegen de snoepstrafferi wérd ech ter geprezen. „Stel deze "dingen aan de kaak, dat is een goede zaak". jpmancipatie Een beetje uit de toon, maar zeer ge waardeerd blijkens de stilte in de zaal en het daverende applaus daarna, was het door Jannie Craanen met eigen piano begeleiding gezongen lied uit de nala tenschap van Joke Smit, met een ont roerend pleidooi voor emancipatie van De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Spreekuren college van B en W: Bur gemeester Engelvaart en wethouder Ze gers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8.30 tot 9.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van La- re houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrij dags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Bij geestelijke nood kan men terecht bij mevrouw drs. R. Postma. Spreekuur vol gens afspraak op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 02220-4887, Groene Kruis-genouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19 in Den Burg. In dringende geval len ook in het weekend bereikbaar via te lefoon 02223-234, Kotterstraat 24 te Oosterend (woning dokter Barnard). Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. de plaatselijke maatschappij (nog) wat menselijker te maken. Wat aars „We wouwe es wat aars", aldus Jan nie Craanen in een korte conférence aan het begin van de voorstelling. Waarna zij uitlegde dat die beginconférence bij elke voorstelling anders is omdat ze rekening houdt met het publiek. De gemeente raad was voor deze première ook uitge nodigd, maar had verstek laten gaan. Verhinderd wegens een belangrijke ver gadering, zo had het excuus geluid.. Jannie vond het wel merkwaardig dat de burgemeester wel in staat was aanwezig te zijn maar ze wilde daar geen boze conclusies aan verbinden en ging er in ieder geval niet vanuit dat de raad bang was om door de Flierefluiters bekapitteld te worden. De aanvankelijk bedachte teksten voor de voorstelling waren nogal hard geweest. In overleg was de groep tot de conclusie gekomen dat er 'ge krast' moest worden. „Want we moeten hier toch allegaar met mekaar kennen bluve leve.Jannie gaf toe dat niet al le gezagsdragers mikpunt waren gewor den. Raadsleden hadden in dit „oer- groen-zwarte" programma op hun don der gekregen maar de burgemeester bij voorbeeld niet, want die had van diezelf de raadsleden al genoeg te verduren ge had. De zeven dames van de groep, in groen-zwarte kleding, startten met een vertrouwd thema: Teso. In een fraai lied op de wijs van een André Hazes-succes werden de bekende grieven jegens deze onderneming geventileerd: de slecht te beklimmen dubbeldekker, de ongezellige stoeltjes, de niet werkende deuren, de hoge tarieven etc. „Gaat er niets dan door je heen, Teso ben jij zo hard en ge meen". De zaal zong het meeslepende refrein graag mee. Stalen pees Het gebeuren in de raadszaal van de laatste tijd passeerde vervolgens de re vue. Zingend werd kritiek geuit op het plan voor de roestvrij stalen plees van het openbaar toilet. „Veel te koud aan je kont". De roep om de Staatscourant en de kennelijke voorkeur van de raad om bij benoemingen „de tweede keus" te nemen werd ook belicht. „Waarom tweede keus, een stomme zet. Beide ke ren verkeerd gewed. Zet toch de juiste man op de juiste plek. U deed dat niet, dufc viel u op uw bek". Dat er, zoals in de Texelse Courant uit het begin van de jaren dertig. De hoofdpersoon Bolwieser, door Kurt Raab gespeeld, is een stationschef die meent maatschappelijk te zijn geslaagd en waant zich zeer gelukkig in de liefde. Maar die mening blijkt slechts op een schijnvertoning te berusten. De man Bolwieser, die ontleend is aan een ro man van Oskar Maria Graf, wordt eerder een tragische speelbal van maatschap pelijke stromingen die weliswaar slechts in minimale afmetingen aanwezig zijn in het plaatsje, maar de duivelse krachten niettemin danig laten gelden. In de liefde wordt hij permanent bedrogen door zijn vrouw (Elisabeth Trissenaar), politiek en sociaal wordt hij langzaam maar zeker onder de voet gelopen. Het is een sa menleving vol symbolen, de poel waarin het fascisme zou gaan leven. Geen klassieker van Fassbinder, maar toch de moeite waard, daar hij past in de serie waarmee RWF probeerde de ge voelsmatige historie van zijn vaderland vanaf de jaren twintig uit te beelden. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. nederfandse hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10,2514 JR 's-Gravenhage; giro300, bank70.70.70.600. ,,De Flierefluiters m aktie op het podium van ,,De Lindeboom de vrouw. Vooral daarbij bleek dat het stemgeluid van Jannie Craanen weer he lemaal als vanouds is. Er werd teruggeschakeld naar actuele gebeurtenissen, zoals het leuk gebrach te lied over de scheutige middenstan ders met hun Sinterklaasactie, het door Staatsbosbeheer afgedwongen slopen van de strandpaviljoens („Staatsbosbe heer je deed verkeerd, je hebt al die jaren niets geleerd. Je hebt verbittering ge zaaid,en veel verdriet, Staatsbosbeheer, dit vergeten we niet"). Een uitschieter zowel qua tekst als muziek was de weemoedige beschou wing van het Ouwe Sunderklaasfeest, waarin ondermeer afkeuring te beluiste ren was op voorstellingen zoals de wa gen waarop de spot werd gedreven met het evangelistenpaar Jan en Paula. Mensen die hun ideaal uitdragen, beho ren niet op een dergelijke manier bela chelijk te worden gemaakt, zo luidde de moraal. Dat was een mooie aanloop voor de finale die in het teken stond van „Verstop je haat en nijd, zoek het in verdraagzaamheid". De première in „De Lindeboom" kon gratis door iedereen worden bezocht. Ter bestrijding van de kosten (o.a. voor de zelfgemaakte fraaie kostuums) werd bij de uitgang een collecte gehouden, die tot grote vreugde van de cabaret groep 7518,25 opbracht. Dinsdag 28 februari Om 20.45 uur begint in „De Twaalf Balc- ken" een politiek café met als discussie onderwerp „Recreatie, seizoenverbre ding en de daarmee samenhangende werkgelegenheid". Woensdag 29 februari In „Ons Huis" in Den Hoorn wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in het kader van Wereldgebedsdag. Donderdag 1 maart In „De Witte Burcht" aan de Mo lenstraat te Den Burg heeft het Overkoe pelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel een koffie-ochtend, waarbij be lastingadviseur J. Voulon spreekt over „Vrouwen en belasting", aanvang 9.30 uur. Toegang voor leden van alle vrouwenverenigingen. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. isch cabaret kan per definitie niet !3l zijn. De eigen mening van Jan- aanen klinkt duidelijk door. Het is 'beeld duidelijk dat Jannie Craa- sdrietig is over de gang van zaken weinig vertrouwen heeft in de gemeenteraad en van mening is it Texelse Ouwe Sunderklaasfeest isloopt te verworden tot een gele nd waarbij mensen in hun persoon- pevoelens worden gekwetst. De waarop zij daarvan blijk geeft is ontwapenend zodat toeschou- van alle politieke kleuren ervan ge- m. Het bosje rode tulpen dat haar ist slot van de première werd aan- door iemand die zeker niet als te medestander van haar kan wor- eschouwd was zonder twijfel wel- end en het gebaar was kenmer- (oor de sfeer van de avond. Als ro- iu ja, ródedraad door de voor- gliep het pleidooi voor samenwer- nan alle 'soorten' mensen om ook wel van uitgegaan dat het publiek draagt van die toestanden, dus de krant van het afgelopen jaar leeft gelezen. Dat betekent dat igramma in de praktijk uitsluitend it is voor plaatselijk gebruik, pden" zouden er waarschijnlijk van snappen, al valt er evengoed genieten van de muziek en van nummers die niet plaatsgebon- •ar wel erg goed zijn. In ieder ge len de Flierefluiters met „De beuk iet naar het vasteland gaan, wat in toenemende mate gebeurt met veelal daartoe aangepaste pro- a's. Zelfs de mogelijkheden voor slijk gebruik van het jongste pro- pa zijn niet onbeperkt want het is Ag gebonden aan de actualiteit, herinnering roepen van de lach- nde affaire rond de gemeentelijke nier en het uitdelen van mstraffen" op de Rijksscholenge- :hap is nu nog amusant, maar omt snel een eind aan, temeer ergelijke thema's ook reeds uit- met Ouwe Sunderklaas zijn be- d. De liedjes die erop zijn ge- zullen nooit gevoegd kunnen bij de tientallen evergreens die Craanen in de loop der jaren geproduceerd. Het „rendement" inspanning die nodig is voor ac- plaatselijk cabaret kan dus niet erg :ijn. Dat Jannie Craanen en haar uiters zich toch die inspanning sten, kan niet genoeg worden uicht I ihet beeld van Fassbinder voor zijn I rolgelingen compleet te maken is vitte plek in zijn oeuvre bij deze als- ngevuld. Deze film had hij al gerui- fjd voor zijn dood gemaakt, zelfs al „Die Ehe der Maria Brown", maar ;rd om de één of andere duistere re- oooit in Nederland uitgebracht, n film die onmiskenbaar de zwoele ivan de artistieke duizendpoot ver been dreigende, wat treiterige sfeer n klein en zeer Duits provinciestadje

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7