„U hoorde tot de beste zonen en dochters van Nederland" Saenden overrompelt Oosterend met 6—3 De heer J. Glaser bij uitreiking verzetskruisen: Twee bezwaren tegen visrokerij Oudeschild Tentoonstelling over Oosterend Present Atje Keulen-Deelstra sprak voor het Gilde Veel schaatsters naar Heerenveen Gerrie Mühren opent Sportshop Texel Gymwedstrijden van ZDH Goede resultater^ powerlifsters Wandelseizoen van start Jaarvergadering Waddenruiters en Kleppertjes Voetbaluitslagen ƒ499. BAKKERS UZERHANDEI PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUA ^ondernemers-aktiviteitënj Na afloop van de plechtigheid poseerden de gedecoreerden of hun nabestaanden voor onze fotograaf in de raadzaal. „Het verzet werd toendertijd gepleegd, om welke motieven dan ook. Men nam het niet meer. Men kwam op tegen onrecht, natuurlijk niet om daarvoor later een onderscheiding te krijgen. Maar het blijkt ons nu, dat een erkenning wat men heeft ge daan nu na zovele jaren toch nog gewaardeerd wordt. En dat niet alleen. De betekenis van het verzet, juist in de tijd waarin we nu leven, is nog steeds actueel. Het moet een voorbeeld voor onze jongeren zijn". toch heel zinvol is geweest. Het krijgen van een duidelijke vorm van erkenning heeft na zoveel jaar een zekere ge moedsrust gegeven bij veel van de be trokkenen. Het comité heeft uiteraard wel normen moeten aanleggen. Wie een enkele keer een illegaal blaadje ver spreidde of enkele dagen onderduikers heeft geholpen, heeft niet genoeg ge daan om het kruis te krijgen. Er moet sprake zijn geweest van blijvend en daadwerkelijk verzet tegen de vijand in de tweede wereldoorlog, in Nederland of in het voormalige Nederlands Indië. De heer Glaser besloot zijn toespraak met een uitleg van de heraldische bete kenis van uitvoering en kleuren van het kruis en het bijbehorende draaglint. Tot de gedecoreerden zei hij: Ik mag u na mens het comité onze grote hulde betui gen voor wat u voor onze vrijheid hebt gedaan. U hebt getoond de beste zonen en dochters van het Nederlandse volk te zijn in uren van liet grootste gevaar met totale wegcijfering van uw persoon. U hebt juist in die jaren getoond niet alleen een persoon te zijn maar een persoonlijk heid die in stilte en vertrouwen dat ver zet pleegde". Het woord werd ook gevoerd dor bur gemeester J. A. Engelvaart. Hij las iets voor uit een voordracht die door een der onderscheidenen, de heer Cor Zijm van ,,Sir Robert Peel" destijds is gemaakt ter gelegenheid van de terugkeer van dokter Van Dommelen uit Dachau. De oproep tot behoud van de in het verzet tot stand gekomen eensgezindheid tussen de mensen is nog altijd actueel: Aldus de heer J. Glaser, lid van het Nationale Comité Verzetsherdenkings- kruis, donderdagmiddag j.l. in het raad huis bij de uitreiking van een twintigtal verzetsherdenkingskruisen. De uitrei king was een sobere maar stijlvolle plechtigheid die werd gehouden in de trouwzaal. Naast degenen die het kruis in ontvangst namen of hun nabestaan den waren veel familieleden en kennis sen meegekomen zodat sprake was van grote drukte. Gemoedsrust De kruisen werden uitgereikt door de burgemeester, zonder dat per geval mel ding werd gemaakt van de aard van de verzetsactiviteiten. De heer Glaser bracht in zijn toespraak onder meer naar voren dat de onderscheidingen op Texel niet alleen zijn toegekend voor 'gewoon' verzetswerk maar ook voor het geven van hulp aan ondergedoken Georgiërs. Erkend werd dat de onderscheidingen veel te laat zijn gekomen, maar het co mité heeft inmiddels ervaren dat het Tegen het verlenen van een hin derwetvergunning voor de visrokerij van de heer P. van der Star aan de Heemskerckstraat in Oudeschild zijn twee bezwaarschriften ingediend. Beide bezwaren zijn afkomstig van buren, allemaal woonachtig aan de Loodssingel. Een van de bezwaren komt van de heer G. Weijers. Hij spreekt de vrees uit dat de visrokerij en de bedrijvigheid erom heen stank veroorzaakt, dat vliegen zul len worden aangetrokken e.d. Hij heeft ook bezwaar tegen .het feit dat Van der Star een bloembollenbedrijf combineert met de rokerij. Hij denkt dat bestrij dingsmiddelen die voor de bloembollen zijn bestemd bij verwerking in contact komen met de vis en hij uit de beschuldi ging dat Van der Star het met de zorg voor besmettings- en bestrijdingsmidde len niet zo nauw neemt. Hij laat ze over de weg in het riool lopen". Bovendien vindt Weijers dat een visrokerij niet thuishoort in een woonwijk, maar op het industrieterrein. Het andere bezwaarschrift komt ook van Weijers en tevens van de families Maas, Zutphen, Van der Wal, Weijdt en Bakker. In dit stuk wordt de vrees uit gesproken dat met name het schoonma ken en verwerken van de te roken vis niet zonder geur en stank mogelijk is. De gemeente vindt dat de aangevoer de bezwaren te weerleggen zijn of dat eraan tegemoet kan worden gekomen. Verwijzen naar het industrieterrein kan niet, omdat het pand van Van der Star een bedrijfsbestemming heeft en de vis rokerij daarom op planologische gron den toelaatbaar is. Het roken gebeurt in een afgeloten kast die geen stankhinder geeft. Goede ervaringen met eenderge- lijk rooksysteem zijn onder meer opge daan bij slagerij Blauw. Verder zal de ge- meete verlangen dat rauwe vis en visaf val gekoeld en afgesloten worden be waard. Gecontroleerd zal worden of de andere activiteiten van Van der Star risi co opleveren. Vrijdagmiddag zou in het raadhuis een hoorzitting worden gehouden om de in dieners vande bezwaarschriften in de ge legenheid te stellen een toelichting te geven. Er kwam echter niemand opda gen, zodat de hoorzitting niet doorging. Verwacht wordt dat B. en W. de hinder wetvergunning spoedig zullen verstrek ken. ,Jk hoop dat de eensgezindheid gevoeld in bange tijd voor ons een blijvend ding is al zijn we dan bevrijd". De burgemeester ging in op de zin van het blijven herdenken van de doden, zo als hij dat ook meermalen heeft gedaan tijdens de reis van 200 Texelaars naar Ge orgië. Herdenken is goed, maar het is niet genoeg. Tegelijk moet worden gestreden tegen de situatie waarin de huidige wereld toch weer is terecht ge komen, een wereld waarin 50 miljard gulden per week aan bewapening wordt uitgegeven terwijl men met een fractie van dat geld en met de huidige kennis de honger en andere ellende zou kunnen uitbannen. Oorlog is niet nodig. Op de wereld is van alles genoeg voor iedereen". De dorpscommissie van Ooster end wil binnenkort een fototen toonstelling houden over Oosterend Present waar niet alleen het feest van vorig jaar aan bod komt maar al le Oosterender feesten sinds 1959. Of dat zal lukken hangt in belangrijke mate af van de foto's die beschikbaar zijn. Mensen die foto's, dia's of films over Oosterend Present hebben en dat ten toon willen stellen, worden verzocht contact op te nemen met J. Drijver (02223-371) van de dorpscommissie. Desgewenst mag men het materiaal zelf inrichten op de expositie en datzelfde geldt voor het draaien van dia's en films. Vooraf wordt overleg gepleegd met de aanbieders van materiaal, mede om te bepalen welke zalen van het dorpshuis De Bijenkorf ingericht kunnen worden. Het is de bedoeling dat de expositie op een vrijdag en zaterdag wordt gehouden. Atje Keulen-Deelstra uit Irnsum sprak voor het Katholiek Vrouwengilde in ,,De Witte Burcht" over haar schaatscarrière. De 89 dames beleefden daardoor een boeiende avond. Mevrouw Keulen ver telde hoe zij als 15-jarig meisje voor het eerst met een wedstrijd meedeed en de tweede prijs won. Dit was het begin van veel wedstrijden en trainen, resulterend in het Nederlands en Wereldkampioen schap van 1970, titels die in 1972, 1973 en 1974 werden geprolongeerd. De vele prijzen die zij gewonnen heeft liet zij zien. En zij vertelde over leuke voorvallen die ze had meegemaakt, maar ook dat er zeer hard getraind moest worden. 6 tot 7 uur training per dag was in een trai ningskamp normaal. Mevrouw Keulen is nu nog een actief marathonschaatster en rijdt elke week nog een wedstrijd. Eén van de gedecoreerden was de heer P. Veening uit Bennekom. Tijdens de oorlog was hij als chirurg verbonden aan het noodziekenhuis in Den Burg. Onder leiding van de goed fluiten de scheidsrechter J. de Heus heeft Saenden uit Wormerveer Oosterend een gevoelige klap toegebracht. Met maar liefst een uitslag van 6 3 wer den de Oosterenders nog vaster op de laatste plaats op de ranglijst ge drukt. Voor de rust hielden de ploe gen elkaar nog in evenwicht, maar na de rust was het alles Saenden wat de klok sloeg. SVO werd soms praktisch weggespeeld en mocht ei genlijk blij zijn dat de score nog niet hoger uit is gevallen. Onmiddellijk na het beginsignaal was sprake van een aantrekkelijke wedstrijd. Zowel voor het doel van de Oosterenders als voor het doel van Saenden ontston den doelrijpe kansen. Er vielen in deze helft dan ook maar liefst 5 doelpunten. Oosterend nam na ongeveer 20 minuten spelen de leiding. Hans Witte bediende Biem Trap op maat en zijn inzet was on houdbaar voor de Saenden-doelman. Even later was het echter alweer gelijk. Slecht wegwerken van Oosterend- verdediger Simon Brand bood Kees Drie bussen met 170 deelnemers gin gen zondag naar de kunstijsbaan Thialf te Heerenveen. Zowel op de overdekte binnenbaan als op de buitenbaan werd door jong en oud naar hartelust ge schaatst. De oudste schaatser van de IJsclub Den Burg, de 75-jarige Frans Geense, was ook van de partij. Om 19.00 uur was het hele gezelschap terug op Texel Foto's van het uitstapje kunnen vanaf vrijdag 2 maart nabesteld worden bij de secretaris van de IJsclub Den Burg. Met balbehendigheidspelletjes en demonstraties opent de befaamde voetballer Gerrie Mühren woens dagmiddag om 14.00 uur de nieuwe winkel van Sportshop Texel op het adres Weverstraat 50. Eigenaar Theo Legierse, die de Sportshop naast de Hema twee maan den geleden overnam van Bep Vonk heeft het voormalige woonhuis in enkele weken verbouwd tot een verkoopruimte van 60 vierkante meter en boven een kleinere verkoopruimte met magazijn, een keuken en een werkplaatsje voor het elektrisch slijpen van schaatsen, het spannen van tennisrackets of voor het uitvoeren van kleine reparaties aan sportattributen. Het assortiment dat de Sportshop al voerde is uitgebreid met camping- en sportvisartikelen en daar komt nog een ruime artikelenserie voor de tennissers bij. De nadruk in het assortiment ligt op schoeisel voor allerlei sporten. Legierse is officieel Nike-dealer. De verkoopruimte is in blauw-wit uit gevoerd en veel ruimte is ook benut voor sport- en joggingkleding. Boven staan de minder algemene sportattributen. Vorige week dinsdag zijn bij ZDH in de afdeling gymnastiek, de jaarlijkse onder linge wedstrijden gehouden. Er was veel publieke belangstelling. De eerste groep waren de jongens en meisjes van klas 1 en 2. Van de jongens was Rogier Rood de beste en bij de meisjes bleek Melanie de Gier goed genoeg voor de eerste plaats. De tweede groep waren de jongens van de klassen 3 t/m 6. Deze waren ver deeld in een A- en een B-groep, zodat de strijd wat eerlijker werd; In de B-groep werd Duncan Naumann eerste en had weinig last van concurren tie. Dat was in de A-groep wel anders. Mark Jan Mulder en Roger Kortenhoe- ven waren erg aan elkaar gewaagd. De rekstokoefening mislukte bij Roger en hierdoor kreeg Mark Jan een flinke voor sprong. Toch wist Roger via de lange mat, ringen, kastspringen en brug steeds een klein stukje in te halen. Uit eindelijk werd Roger Kortenhoeven eerste met drietiende punt voorsprong op Mark Jan Mulder. Bij de meisjes werd het al snel duide lijk dat de strijd tussen de zusjes De Kleijn en Yvette de Ruyter ging. Ze turn den gelijk op en uiteindelijk werd Jolan- da de Kleijn eerste, Yvette de Ruyter tweede en Patricia de Kleijn derde. Hennieta Mulder deed ook mee, maar buiten mededinging. Dit omdat ze bij GVT traint en daardoor veel betere oefe ningen kan draaien. Een sportief gebaar dus, dat beloond werd met applaus en bloemen. Leider Peter Vos dankte iedereen voor de belangstelling, maar benadrukte nog het feit, dat ZDH nog heel veel leden kan gebruiken. Met name bij de meisjes. Nieuwe leden zijn welkom op dinsdag middag in de gymzaal bij de Jan Drijverschool. De verbouwing werd der toezicht van de Fa. E. Drijver Bouw BV plaatste de pui en Meubelhuis Texel vloerbedekking. Na de met Mühren (die tot 16.00 uur er vanaf 16.30 tot 18.00 uur om het nieuwe onderkomen Sportshop te bekijken. De SVC vrouwen wisten thuiswedstrijd tegen Flamingo's nen. Voor de rust hadden de de wind mee, maar konden niet ren komen. Éénmaal op de lat nalty werd ook op de lat de rust kregen de SVC-dames de rug. Ze kwamen iets meer val. Het was Cindy Brokken verdedigster 1—0 kon scoren, nuten later voor het einde zich nogmaals vrij te spelen en ze opnieuw scoren. De erg rommelig. Eindstand 2 0 Aan de open West-Nederlands- pioenschappen powerliften voort afgelopen zondag deden Marloe der Vis uit Oosterend en Catharina ren uit Den Burg van het Fitnessce Texel mee. Catharina verbrak we enkele Nederlandse records, De kniebuig maakte ze met 1351 bankdruk met 70 kg; een verbs arige van 7.5 kg.; de deadlift met 162 een verbetering van 2.5 kg. Haar stond op 347.5. Zondag kwam Girong na tot 367.5 kg, een verbetering kg. Dit was goed voor een eerste in de 82.5 kg-klasse, de nummer digde met een totaal van 325 kg. Voor Marloes van der Vis was di van f eerste wedstrijd. Ze maakt een kn jgez van 75 kg, een bankdruk van 52.5 een deadlift van 120. Haar totaal hiermee op 247.5 kg. Ze kwam hièburg niet bij de eerste 3, maar haar resu n o waren boven verwachting Stam een goede kans en zijn schot was ook doelman Roel Veldman teveel. On dertussen bleef het een leuke wedstrijd om naar te kijken omdat beide ploegen met aanvallend spel resultaat trachtten te behalen. Na ongeveer een half uur spelen was het opnieuw Oosterend dat de leiding nam. Een voorzet van Hans Witte werd beheerst door Piet Koning op de borst opgevangen en vervolgens keihard ingeschoten. De ploeg uit Wor merveer reageerde echter onmiddellijk door nog voor de rust de 2 1 achter stand-in een 3-2 voorsprong om te buigen. Cor Sierhuis scoorde vlak voor de rust de twee voor zijn ploeg zo belangrijke doelpunten. Jammer was dat scheids rechter De Heus bij het laatste doelpunt van Sierhuis een buitenspelsituatie over het hoofd zag. Anders Na de rust was sprake van een totaal ander spelbeeld. Saenden voetbalde plotseling veel beter dan Oosterend en drukte dit ook uit in doelpunten. Al vrij snel bracht Kees Stam zijn ploeg op 4 2 en toen invaller Mark Heinen vlak daarna met een afstandsschot de stand naar 5 2 tilde was de wedstrijd gespeeld. Oosterend moest zich beper ken tot verdedigen en had alle moeite doelpunten te voorkomen. De anders zo solide SVO-defensie maakte nu een cha otische indruk. Het was dan ook niet verwonderlijk dar Saenden nog verder uitliep. Een schot dat Oosterend- doelman Roel Veldman niet klemvast kon krijgen werd van dichtbij ingescho ten. In de slotfase gaf Piet Graaf de stand een nog wat dragelijker aanzien. Een voorzet van Gerard Legierse werd keurig door Graaf opgevangen en met een keihard schot passeerde hij de Saen den doelman. 14.0 de 'fna ikte it. 40c st; ngc Wc Zondag 18 maart begint voor de delsportvereniging Het Gouden het wandelseizoen. Dan wordt ningswandeltocht gehouden in di geving van Oosterend. Tussen 13, 14.00 uur kan worden gestart in feetje" in de Kerkstraat en gekoze worden uit de afstanden 5, 10 en 11 meter.' Tot en met 11 maart is vi schrijving mogelijk bij Ben Roest, van Hollandstraat 23 in Den Burg, foon (02220) 4451. Inschrijfgeld vo den tot en met 15 jaar f2— 16 ja ouder f2,25. Niet-leden betalen fl, f3— Bij de start wordt het inschrij verhoogd met f1,25 per persoon, dan niet gegarandeerd kan worde: men de herinnering direkt mee krijgen. De volgende wandeltocht nachtwandeling van 25 kilomet! |per vrijdag 13 april. Zaterdag 25 februari 1984: KNVB, afd. Noordholland: De Koog/Z-Berdos SC Dynamo-Cocksdorp/Z SVO/Z 2-Reigerboys 3 Junioren: De Koog B1-SVAP B2 Texel C1-Oosterend C1 WGW C5-Texel C2 Tex.Boys C3-HCSC C5 Hollandia T C3-Texel C4 Meisjes junioren: C: Wiron-Tex.Boys C: Vios W-Oosterend Zondag 26 februari 1984: KNVB, afd. Noordholland: Oosterend-Saenden 3—6 Tex.Boys-AIcm. Ayildiz Sp. 5—1 Berdos 2-Texel 2 2—2 Texel 3-Flevo 2 1—2 Oosterend 2-JVC 3 0—4 ZDH 2-Petten 2 1-5 Texel 4-WGW 6 4 5 Tex.Boys 2-SRC 5 2—1 Petten 3-Tex.Boys 3 1—2 WGW 7-Texel 5 2-0 Texel 6-HRC 8 1-6 Junioren: Kaagvogels A1 -Texel A1 0—6 Meisjes junioren: B: De Koog-Tex.Boys 1—13 Vrouwen: West Frisia-Tex.Boys 0 6 Cocksdorp-Flamingo's 2 0 De Koog-Winkel 3 12—0 De landelijke rijvereniging De i denruiters en de ponyclub De tjes houden vrijdagavond een jaaiv dering annex feestavond in de van camping Dennenoord aan de weg. De avond is toegankelijk den, oud-leden, donateurs en begint om 19.00 uur. MIELE SLEDESTOFZUIGER S 232 i Kompakle, moderne stotzuiger met enorme zuig kracht door de krachtige 1000 Watt motoi Elektrc- nische zuigkrachiregeling met spaarstand. Auto matisch snoer-opwindsysteem en hygienischea cassette met 7 y? liter inhoud. Hulpstukken opgef gen in de stofzuiger Teleskopische zuigbuis en a befaamde, naar alle kanten wendbare Miele zuig mond met draai-kanlel-knikgewricht, rolwiel en zuigkanalen tot aan de rand Rondom draaiende zuigslang Kleur, bamboegroen KEMA-KEUR. Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDEEE

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 8