NA BUNA 45 JAAR Piet Zijm stopt met Van Gend Loos A6END VERVOLG VAN PAG.l Tegen verkeersbord met drank op Sigaret zorgde voor ongeval Koffers worden nagebracht Studie- en Beroepen- voorlichting in de R.S Rijverbod „De groeten" Verzetskruis Bouwvergunningen Sleutel in het slot Sluitingsuur Vaste data STRAND Recreatiesportleider Recordpoging Radio Midnight Een 20-jarige Texelaar vloog zon dagnacht door te hard rijden uit de bocht Schilderend-Keesomlaan. De jongen moest uitwijken voor een te gemoetkomende bromfiets en stuurde teveel naar rechts, waardoor hij tegen een verkeersbord in een plantsoen tot stilstand kwam. De politie constateerde dat de au tomobilist teveel had gedronken en er werden twee blaasproeven en een bloedproef genomen. De beschadig de auto werd voor technisch onder zoek uit het verkeer genomen. Een 18-jarige Texelaar deed maan dag zelf aangifte op het politiebu reau van het feit dat hij op de Kees- omlaan een lantaarnpaal omver had gereden. De automobilist liet onder het rijden een sigaret op de grond vallen en zocht deze meteen weer op. Hij stuurde echter tegelijkertijd naar rechts, waardoor de wagen tot stilstand kwam tegen een lichtmast, die totaal werd vernield. De voorzijde van de auto was flink beschadigd. VVV fietsarangementen Toeristen die op Texel een fietsvakan tie in hotels willen doorbrengen en daar toe bij de VVV een 3-daags fietsarrange- ment kopen, krijgen ingaand dit jaar ex tra service. Als ze op Texel aankomen en op het haventerrein bij Cor Dros een fiets huren, kunnen ze hun koffers daar achterlaten, 's Avonds wordt deze koffer op het vakantieadres bezorgd. De twee de dag brengt de hotelier de bagage naar het volgende hotel en bij vertrek wordt de bagage weer op de haven afge leverd. Op deze wijze wordt een belang rijk bezwaar tegen de fietsvakanties op Texel uit de weg geruimd, waar mogelijk een stimulerend effect voor de hotel- fietsarrangementen vanuit gaat. Wederom wordt in de RSG ouders en leerlingen van d hogere klassen van Havo/Atl studie- en beroepenvoorlichi houden op woensdag 14 maa« vw 19.30 uur in het gebouw Haffelderweg. Opnieuw hebben vele oplinet hun medewerking toegezegd de Rat) leerlingen en hun ouders te h; n Q het vinden van de juiste vervi ding na de middelbare school, tijd van werkloosheid is het grootste belang dat een leerling regelmatig en goed mogelijk oi delij op zijn studie- beroepsmogelijkheden. Deskundigen zullen aanwezig de volgende opleidingen: Universiteit van Amsterdam, H, maar, Gemini-ziekenhuis Den H.E.A.O. Amsterdam, M.E.A.O, Laboratorium School Bakhuis, boom, Beverwijk, Politie-Acade ninklijke Landmacht, Pedagogist demie Basis Onderwijs (Pabo), Academie voor Lichamelijke Opto-a Groningen, Hogere Bosbouw (dhr. Mantje, De Koog), Acadei'3' Beeldende Kunsten Artibus, Utiiwe is getracht een zo groot mogel scheidenheid in opleidingen bieden. Voor nadere inlichtingen kanr^1 wenden tot de decaan Havo/Af van de R.S.G.: Drs. W. A. K. H tel. (school) (02220) 2958 of 3112. Een 29-jarige Texelaar moes dagmiddag zijn auto acht uu staan omdat hij met teveel dt achter het stuur was gekrop Hij werd aangehouden Dorpsstraat in De Koog. Bij he: ken van een proces verbaal wee rijden in een voor motorisch vei gesloten straat, bleek dat de Te» veel gedronken had, waarn; blaasproeven werden afgenome dar Het heeft sommige Texelaars ver baasd dat bij de namen van degenen die het verzetskruis hebben ontvangen, niet de heer W. N. Kelder was genoemd, hoewel hij als commandant van de on dergrondse een der belangrijkste ver- zetsmensen was. Zoals uit het eerder verschenen artikel over dit onderwerp al kon worden opgemaakt, is geen com pleet overzicht gegeven van degenen die het kruis hebben gehad. Het ging in dit geval alleen om de laatste „lichting". Tal van mensen hebben voor die tijd het kruis ontvangen, daarbij was ook de heer Kelder. Ook tot onze spijt was het Nationale Comité Verzetsherdenkings- kruis niet in staat een complete lijst te overleggen van alle Texelaars die deze onderscheiding hebben gehad. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: Fa. Moerbeek, Hogerstraat 8-14, Den Burg, voor het vergroten van een be drijfswoning; W. van Duyn, Naalrand 57, Den Hoorn, voor het plaatsen van een schutting; H. P. Bakker, Den Burg voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan Klif 27 te Den Hoorn; Fa. de Muy, voor het gedeeltelijk veranderen van een winkelpand aan de Kikkertstraat 19 te De Cocksdorp; K. J. Pol, Boodt- laan 24, De Koog, voor het gedeeltelijk vergroten van een bijkeuken; C. Ber- trand, Diek 31, Den Hoorn voor het plaatsen van twee dakkapellen; D. van Egmond, voor het vergroten van een re creatiebungalow aan het Gerritslander- dijkje te Den Burg; M. J. Witte, Schilde rend 22, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een bijkeu ken, douche en wc. Derden-belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie hierover is te ver krijgen bij de gemeentesecretarie, afde ling ROV, kamer 205. De politie trof donderdagnacht een geparkeerde auto aan in 't Horntje met een contactsleutel nog in het slot. Om diefstal van de wagen te voorkomen werd de auto afgesloten en de sleutel meegenomen naar het bureau. Tegen de eigenaar van de wagen werd proces ver baal opgemaakt. Donderdagnacht kreeg de eigenaar van een café in Den Burg een bon omdat zijn zaak te laat open was. Om twintig voor twee troffen de dienstdoende wachtmeesters in de lokaliteit nog men sen aan die consumpties nuttigden. Een Texelaar deed maandag dat zijn in aanbouw zijnde wor Den Hoorn met witte verf was Met grote witte letters had me groeten" en „I love" op de mun schreven. Degenen, die meer over dit vandalisme kunnen contof, nemen met de politie. td Dinsdag 6 maart In de gereformeerde kerk te De,,e? geeft organist Peter Zwart een o aanvang 20.15 uur. Vanaf 20.00 uur houdt Amnesty I:n. tional afd. Texel in De Holiebol sf!c vond voor politieke gevangenen. ofc Dinsdag 6 maart In „De Hollebol" wordt de evan tiefilm „Joni" vertoond, aanvancn uur. Entree en koffie gratis. Woensdag 7 maart De dorpscommissie van Den heeft in De Waldhoorn jaarvergai aanvang 20.15 uur. Na de pauze ning van dia's gemaakt van de rei 200 Texelaars naar Georgië. Donderdag 8 maart De dorpscommissie van De Waal in De Wielewaal jaarvergadering vang 20.00 uur. Van 13.00 tot 17.00 uur wordt in Oi noegen een sport- en spelinstuif den, entree 71,50. Psychologe. Spreekuur volgefs,; spraak: op woensdag van 14.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene gebouw, kamer A1, Witte Kruisleg Den Burg. Mevrouw drs. R. Postr vens bereikbaar: tel. (02223) 2# terstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en V gemeester Engelvaart en wethout gers maandag van 10.00 tot 11.' wethouder Schilling woensdag va tot 9.30 uur en wethouder Bare j vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond hou: Volksdansvereniging Texel volksdansavond in De Wielwaal Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe zijn welkom. Informatie via te 02220-3565. De Texelse AA-groep (AnonienJ| coholisten) komt elke dinsdagavor j 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De S( bij de Hervormde kerk in Den Bu: der met alcoholproblemen is vrijb'^ welkom voor een of gespreksbijeenkomsten. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 MA||SD/ Een oude discussie wordt in het com mentaar opgerakeld: de paviljoens op de duinen. De vereniging doet het voorstel dat de gemeente streeft naar permanen te paviljoens op alle strandslagen. Eén is er al, bij de vuurtoren, en mogelijk in de toekomst nog een tweede bij paal 9. „Dat laatste verheugt ons maar in het kader van de rechtsgelijkheid rpoet de gemeente een dergelijke voorziening ook stimuleren bij andere strandslagen." Het college heeft in haar notitie weer ge zegd dat er geen paviljoens op de naakstranden komen maar als dat in de verre toekomst toch gebeurt hoopt de vereniging op een voorkeur aan bestaan de paviljoenhouders en wel „degenen die nu een karige boterham verdienen op een afgelegen strandslag". In het com mentaar wordt gevraagd naaktrecreatie overal toe te staan met uitzondering van de bewaakte strandgedeelten. De exploitanten zijn uiteraard blij dat het college geen ventvergunningen meer wil uitgeven maar ook plaatst men vraagtekens bij het collegevoorstel om exploitanten op het eigen strandgedeel- te de mogelijkheid tot venten te geven. De vereniging verwacht problemen in de omschrijving „eigen strandgedeelte." De kans is groot dat huisjesverhuurders de grootste venters worden omdat ze veel strand pachten. Als de paviljoen houders als venters worden aangewezen vervuilen ze daarentegen stukken strand die door de huisjesverhuurders worden gepacht. Geschrokken Geen uitbreiding van verkooppunten betekent dus dat de vereniging het eens is met het college maar niet met een meerderheid van de commissie ruimtelij ke ordening die vindt dat bij elk paviljoen een kiosk mag komen. De paviljoenhou ders zijn geschrokken van een ondersc heid dat de gemeente in de strandnota maakt tussen kiosken, containerunits en een mobiele wagen met een vaste standplaats. „Er is geen verschil en wij hopen dat dergelijke verkooppunten ook niet worden uitgebreid." De vereniging is verbaasd over het feit dat de collegenota is besproken in een raadscommissie ter wijl de betrokken instanties Staatsbos beheer, Rijkwaterstaat en de exploitan ten zelf niet naar een mening is ge vraagd. Bovendien heeft men de makers van de nota betrapt op enkele onjuisthe den zoals de mening dat de stenen restaurants Noordzee en De Buteriggel strandpaviljoens zijn „De eigenaars heb ben een contract met domeinen en kun nen worden beschouwd als vaste hore cabedrijven die al ruim 20 jaar bestaan. Ze zijn geen lid van onze vereniging." De kursus Recreatiesportleider gaat 14 maart van start. Deze kursus wordt georganiseerd door het Sa menwerkingsverband Jeugdwerk en MZW-projekt, in goede samen werking met de Texelse Sportraad. Het volgende komt in de kursus aan de orde: welke spelvormen zijn er mogelijk? welke organisatievormen zijn te gebruiken? hoe kom ik aan mijn repertoire? hoe moet je leiding geven aan een groep recreatiesporters of aan een groep jeugdigen tijdens een kamp? wat is er allemal te doen aan spel- en sportbeoefening in zaal, bos of op het veld? De opleiding wordt volledig af gestemd op de mogelijkheden van de di verse deelnemers. Wie kunnen meedoen. Eigenlijk kan iedereen die geen werk heeft en in deze sportieve richting geïn teresseerd is, meedoen. Voor degenen die de kursus met goed gevolg hebben doorlopen is het mogelijk het volgende te doen: Rekreatieleider bij het Zomerrecrea- tiewerk van de Texelse Sportraad met de onderdelen „zelfstandig wer ken op een camping" of „meewer ken in het Mobiele Team". Vrijwillig medewerker bij een van de vele Texelse sportverenigingen. Medewerker aan het in de zomerpe riode vallende Bouwdorp, Bouw- kamp en het Friesland Kamp. De kursus wordt gehouden in het Eier- landse Huis in De Cocksdorp, vanaf woensdag 14 maart, 10 weken lang, van 9.00 uur tot 16.00 uur. Daarbij nog 2 keer een tweedaagse. Kursusleider is de heer Atze v.d. Meer van de organisatie BRES (Beweging, Recreatie en Spel). Kosten 750,00. Voor uitkeringsgerechtigden bestaat de mogelijkheid tot korting hier op via het MZW-projekt. Inlichtingen: Samenswerkingsver- band, tel. (02220) 4300. Het piratenstation Radio Midnight is momenteel een poging aan het onder nemen het duurrecord uitzenden te bre ken. Het station wil 210 uur in de lucht blijven met zeer veel muziek, enige actu aliteit maar geen reclame. Uitgezonden wordt via de FM-band: 103,5 Mhz. Direct na de oorlog werd een voormalige legerwagen van de Engelsen overgenomen, hier met Zijm achter het rechtse stuur. Kranten Die bezigheid combineert goed met wat Piet en Hanna omschrijven als hun „hobby", het rondbrengen van kranten. Diverse landelijke en plaatselijke bladen worden door hen op efficiënte wijze be zorgd, Op die manier blijft het contact met de gemeenschap goed. De witte Mercedes 407D met de oranje band blijft dus rondrijden, maar wel een stuk min der dan voorheen. Het zal ongeveer 45 jaar geleden zijn geweest dat de Hoornder vrachtijder Piet Zijm begon met het verzorgen van werk voor Van Gend Loos. In de cember van het afgelopen jaar kwamen twee heren van dat bedrijf vertellen dat de samenwerking beëindigd moest worden, eigenlijk al na twee weken. Dat was wel érg plotseling, afgesproken werd uiteindelijk dat de definitieve datum 1 maart zou worden. De grote bodedienst heeft overal in het land de samenwerking met kleine bedrijven als dat van Zijm opgezegd, de heren vertelden de Hoornder dat hij 66 lotgenoten had. Als Van Gend Loos nu iets op Texel moet afleveren gaat dat met de VTB of met een eigen wagen. Piet Zijm gaat nog wel door met de dienstverlening die hij al sinds jaar en dag aan de Hoornder gemeenschap verleent en ook blijft hij rijden met de bollenkratten. Zijm is bijna 64 jaar en vanaf zijn 14e zit hij in het transport. Eerst bij zijn vader in het bedrijf, later zelfstandig. Vroeger had elk dorp op Texel zijn eigen trans portbedrijf, dat een sterk plaatsgebon den karakter vertoonde. Piet's vader combineerde het transportwerk met een boerenbedrijf en dat is nog heel lang zo gebleven. Toen Piet op z'n veertiende van school kwam, ging hij met paard en wagen of met de transportfiets meewer ken. „Dan ging ik naar Den Burg en daar bond ik het paard vast aan de tralies van het gebouwtje op de Vismarkt. Dan ging ik met een klein mandje bood schappen doen voor de Hoornders. De slagers hadden hun bestelling al bij de mensen opgenomen. Ook had je winkels die een bordje „Den Hoorn" naast de deur hingen of de naam van één van de andere dorpen als dat zo uitkwam, van zelf. Daar moest ik dan wat ophalen. Ook haalde ik medicijnen bij de dokter en dat leverde ik dan allemaal keurig bij de mensen thuis af. In die tijd kon dat nog. Ik herinner me een keer in een strenge winter dat mijn vader en ik lo pend met de transportfiets door de sneeuwstorm naar Den Burg gingen, dat vond je toen normaal." Het transport werd gedurende drie da gen per week verricht in die begintijd, de andere drie dagen waren voor een ande re transporteur, Ab Jonker. Fordje Toen hij achttien werd haalde Piet zijn rijbewijs. „Je moest daarvoor naar Ou- deschild. In het Teso-lokaal deed je theo rie en dan moest je een rondje door Skil rijden. Nou had mijn vader een Fordje en daar reed ik vanzelf wel eens mee, ik had de politie al eens achter me aangehad. Toen ik mijn rijbewijs had, ging ik zeer trots naar Den Burg en toen ik agent Looien zag, deed ik net of ik er vandoor ging. Op de Vismarkt dacht hij mij te pakken te hebben, ik zal nooit vergeten hoe hij keek toen ik hem dat rijbewijs on der zijn neus duwde." Het was overigens geen vetpot in die tijd, Zijm weet nog heel goed dat ze fol ders voor Albert Heijn rondbrachten voor een paar zakken pinda's. Die pin da's moesten dan wel tot zondag be waard worden.... Water Den Hoorn had toen nog een eigen kaasfabriekje. De Onderneming. „Daar heb ik melk en water voor gereden. Het water dat ze nodig hadden haalde ik ge woon. uit een duinsloot, dat kon toen nog." De goederen van Van Gend Loos werden in Den Helder op karretjes van Teso geladen. Meest bestonden die transporten uit groenten en vrachtgoed. „In Oudeschild bleek wel eens dat ze een stuk of wat karretjes in Den Helder hadden laten staan. Dan gingen wij bij Jan Dogger in het café een potje kaarten tot de volgende boot kwam". Op de terugweg vanuit Oudeschild werd dan Den Burg aangedaan voor de boodschappen. „Hoornders die wat uit Den Burg nodig hadden zetten 's och tends vroeg een krant voor het raam. Ik reed door het dorp en bij elke krant ging ik even naar binnen." Overigens waren er in Den Hoorn zelf ook winkels. Die werden gedreven door de vrouwen en dochters van mannen die gewoon een baan hadden. Ik één van die winkeltjes, dat van Huisman, leerde Piet zijn vrouw Hanna kennen. Oorlog In de oorlog werd het bedrijf voortge zet met paard en wagen. „Ik kwam een keer bij de dijk bij „Halfweg" en toen zag ik dat ze daar een razzia hielden voor werkkrachten die naar Assen moesten. Ik ben vliegend weer naar huis gegaan en te bed gekropen, zodat ik kon doen alsof ik ziek was." Na de oorlog brak een periode van groei aan die werd ingeluid door de aan schaf van een oude Engelse legervracht- wagen. „Dat was een grandioos ding. We gingen hem kopen en toen konden we er zo mee wegrijden. Op de terug weg hebben we nog een vracht hout uit Schagen meegenomen. Met die wagen hebben we enorm veel gedaan. Met een paar oude kerkbanken achterin langs de kanten konden we busdiensten rijden, er was een tekort aan bussen in die tijd. We haalden ook mensen bij de boot op die gingen kamperen, die hadden toen nog altijd veel bagage en fietsen mee. We zijn ook twee keer met die wagen naar de TT in Assen geweest, de Texelse jongens die mee waren, sliepen dan bij de mensen waar ze ingekwartierd had den gezeten. In die tijd had je nog geen reglementen, alles kon, er stonden zelfs mensen tussen de huif en de kabine. La ter kwamen er meer auto's, ook nieuwe, maar we hebben een oud Blitzje gehad, dat was op het laatst zo rot dat de stuurstang brak en ik tegen een boom tot stilstand kwam." Mountie „We hebben een tijd garnalen van Oudeschild naar de afslag in Den Helder gebracht, je had in die tijd nog een heel stel garnalenkottertjes. Hanna had dan de radio op de visserijband staan en dan hoorden ze die vissers tegen hun vrouw roepen dat „Piet Mountie" even gebeld moest worden. Zo noemden ze me om dat ik een beetje op Piet Bambergen lijk. Dan zorgde Hanna dat het eten vroeg klaar was zodat ik op tijd aan de haven kon zijn." Het bedrijf floreerde. Na verloop van tijd konden dus nieuwe wagens aange schaft worden, als eerste een Chevrolet. Toen echter duidelijk werd dat de zoon het slagersvak meer zag zitten dan het transportbedrijf, werd het bedrijf onge veer acht jaar geleden overgedaan aan Slegtenhorst uit Oudeschild. „Ik heb nog een tijd met een Bedford- je gereden, zoeen als Slegtenhorst nu ook heeft. Dan deed ik klusjes voor de VTB of voor Kievit. Dat doe ik in een voorkomend geval overigens nog wel eens. En ik blijf natuurlijk met de bollen- kisten rijden." Vroeger werden de lege bollenkisten door transportbedrijven rondgebracht, maar daar zaten ook be drijven bij die bollenboeren als klant had den voor het vervoer van de volle kisten. Dat leidde af en toe tot toestanden waarbij de ene bollenboer stapels lege kisten had, terwijl de andere tekort kwam. Daarom is besloten dat één ver voerder die geen enkele bollenboer tot zijn klantenkring kon rekenen de lege kisten rond moest brengen en dat was dus Piet. Bovendien blijft hij de boodschappen van de Hoornder gemeenschap doen. De mensen zetten weliswaar geen krant meer achter het raam, zij weten Piet toch wel duidelijk te maken dat hij iets moet halen of brengen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2