Problemen rond „De Metro nog steeds onopgelost Tiende steen voor mevrouw Cupido Zaanstad in laatste moment voorbij Oosterend HOORNDER CARNAVAL Buren in verzet tegen hinderwetvergunning Nieuw foldermateriaal van de VW Texel in vierkamp Jaarvergadering van ouderenbond Veel belangstelling voor gratis uittreksel Zwemclub zwom sterk Sport- en spelinst< in Ons Genoegen»0 Rode Kruis-hulp voor verenigingei Tussen dijk e duinenr Carnaval PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 MAAR De hinderproblemen die in de Boodtlaan in De Koog wordt veroor zaakt door de discotheek „De Me tro" zijn niet opgelost. In tegendeel, de afgelopen zomer hebben de klachten zich opgehoopt, wat voor de buurtbewoners reden was om op nieuw in actie te komen. Aanleiding was nu het verzoek van exploitant Hans de Ridder om een hinderwet vergunning. Tien bewoners van Boodtlaan, Strijbosstraat en Bremstraat zijn daar tegen in het ge weer gekomen, wat blijkt uit een ge zamenlijk bezwaarschrift dat zij gisteren in het raadhuis hebben bezorgd. Een apart bezwaarschrift is er van de familie R. P. Hornby, van het pal tegeno ver „De Metro" gelegen hotel „Zee- rust". Daar wordt van de nachtelijke hin der de meeste schade ondervonden. Gasten van „Zeerust" hebben het afge- De VVV heeft een nieuwe serie folders uitgegeven. Merendeels zijn het publicaties die al bestonden maar ze zijn in een nieuw jasje gestoken en inhoudelijk uiteraard aangepast. Nieuw is de brochure „Uit op Texel" waarin een overzicht wordt gegeven van bij de VVV aan gesloten horecagelegenheden op Texel die er voor hebben betaald om in dit overzicht te worden opgenomen. De acht pagina's tellende folder die voor de helft uit advertenties bestaat geeft algemene informatie over de eet- en drinkmogelijkheden op Texel, waarbij wordt gewezen dat een reeks Texelse produkten. Verder wordt melding ge maakt van de plaatsen waar het meeste vertier is te beleven, het tourist-menu, plate-service en strandpaviljoens.' Op twee pagina's worden a|le deelne mende bedrijven opgesomd, gerubri ceerd naar restaurants, café's, bar- dancings, cafetaria's, ijssalons. Naast de naam en het adres van het bedrijf wor den vermeld: telefoonnummers, ope ningsdagen en -tijden, capaciteit, de mogelijkheid voor toerist-menu, verga derfaciliteiten en andere bijzonderhe den. De folder is in een oplaag van 10.000 exemplaren gemaakt en wordt gratis verstrekt of toegestuurd aan men sen die erom vragen. De ook 8 pagina's tellende cam pingfolder vestigt de aandacht op iets nieuws: de trekkershutten. Deze onderkomens zullen binnenkort op vier Texelse campings (Loodsmans duin, De Krim, Prins Hendrik en Ko- gerstrand) worden geplaatst. Het zijn dubbelwandige eenvoudige houten huisjes met vijf slaapplaat sen, voorzien van matrassen. Verder een gasstel en een lichtpunt. Voor ongeveer f40— per overnachting is de trekkershut te huur voor 1, 2 of 3 overnachtingen, afhankelijk van het Deze hutten zijn bedoeld voor fiets- kampeerders en gestimuleerd wordt dat deze kampeerders gedurende hun fiets vakantie alle campings waar de trekkers hutten staan, bezoeken. Aldus ontstaat een betaalbare vakantie van 5, 9 of 15 dagen met een avontuur lijk en afwisselend karakter. Voordeel voor de kampeerder is dat hij maar wei nig bagage bij zich hoeft te hebben want een tent, kookplaat, e.d. heeft hij niet nodig. In de campingfolder worden alle bij de VVV aangesloten kampeerbedrijven ge noemd (dat zijn praktisch alle Texelse campings) en beschreven. De mogelijk heden en voorzieningen per camping worden grotendeels duidelijk gemaakt met pictogramma en ook de prijzen zijn vermeld. Ook in de campingfolder zijn advertenties (drie pagina's) opgenomen waardoor een belangrijk deel van de kosten van deze in een oplaag van 15.000 exemplaren vervaardigde folder worden vergoed. Ook de bekende bun galowbrochure is weer verschenen. Hierin staan alle bungalows, vakantie huisjes, appartementen, gemeubileerde huizen en caravans opgesomd die door bemiddeling van de VW worden ver huurd. Afgezien van het andere jasje waarin dit 40 pagina's tellende stuk drukwerk is gestoken, is de uitvoering ongeveer gelijk aan eerdere edities. Nieuw is dat melding wordt gemaakt van extra kortingen die veel verhuurders in de stilste tijden van het jaar toeken nen. Die korting kan bestaan uit het ver goeden van de bootkosten, het verlenen van 20% korting voor 65-plussers of het geven van één week gratis verblijf bij een totale verblijfsduur van drie weken. Tenslotte is er de hotelfolder voor de ho tels waarvoor via de VVV bemiddeling kan worden geboekt. lopen seizoen steen en been geklaagd, wat blijkt uit een schriftelijke enquete en uit tal van brieven. Klanten zijn wegens het lawaai voortijdig boos vertrokken, gasten die al jaren elk seizoen naar „Zeerust" komen, hebben nu laten we ten weg te zullen blijven. Anderen willen alleen komen als ze een kamer aan de achterkant van het gebouw kunnen krij gen. Dat komt in de praktijk vaak ook neer op wegblijven want aan de achter kant zijn maar een paar kamers. Trouwe gasten De ongelukkige situatie wil dat „Zee rust" in de loop der jaren een gasten- bestand heeft opgebouwd dat bestaat uit wat oudere, op rust gestelde mensen die op tijd naar bed willen. Die kwamen tot dusver merendeels elk jaar terug, een feit waarop de familie Hornby trots is. Het lawaai op straat heeft nu roet in het eten gestrooid. Mevrouw Y. Hornby- Brugemann kan een stapeltje brieven la ten zien waaruit blijkt hoe men zich in het afgelopen seizoen heeft geërgerd. „Het zal u duidelijk zijn dat wij van plan zijn volgende jaren u niet meer te bezoe ken. We hebben het bij u altijd erg naar de zin gehad, omdat u goede hoteliers bent die alles in het werk stellen om het de gasten zo aangenaam mogelijk te maken, terwijl ook uw maaltijden van zeer goede kwaliteit zijn. Maar ja, uitein delijk komen wij voor onze rust, die we niet alleen overdag maar graag ook 's nachts willen genieten en zoals het zich nu laat aanzien is het met de rust op het adres Boodtlaan 5 beslist gedaan", aldus een familie uit Leiden die in mei 1983 in „Zeerust" logeerde. Een familie uit Ech- tenerbrug heeft zich zelfs rechtstreeks tot de gemeente gewend met klachten over het lawaai en om maatregelen De door zwemclub TX '71 georgani seerde zwemvierkamp in zwembad Den Krieck is voor de organiserende vereni ging succesvol verlopen. Van de 21 zwemnummers tikten de Texelaars acht maal als eerste, acht maal als tweede en vier maal als derde aan. Een goed resul taat en de vele meegekomen supporters konden genieten van vele spannende zwemnummers. De estafette bracht ie dereen aanmoedigend op de banken. Het ging tussen EZV uit Enkhuizen en TX '71. Een werkelijk „sidderende" fina le die onder groot gejuich in de laatste meters op winst gepakt werd door TX '71 zwemster Esther Krijnen. Na dit zwemgebeuren met ±60 deelnemers kan de Texelse ploeg zich alvast gaan be raden op de volgende wedstrijd die op zaterdag 7 april in Wieringen wordt gehouden. „Schlafzone" Een Duitse gast van „Zeerust" sloeg de spijker op de kop: „Eine Disco gehort nicht in eine Schlafzo ne!!" Dat is de kern van het pro bleem want dat de discotheek zich in de Boodtlaan heeft kunnen vesti gen is get gevolg van de veel te glo bale horecabestemming die daar geldt. Voor de planologie is een door jongeren bezochte discotheek het zelfde als een bedrijf dat zich uitslui tend met logiesverstrekking bezig houdt. Het heeft menigeen verbaasd De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) afdeling Den Burg houdt vrijdag 9 maart jaarver gadering in dienstencentrum De Hollebol aan de Burgwal. Aanvang 14.30 uur. De jaarvergadering wordt voor de laatste maal in het dienstencentrum ge houden en na het officiële gedeelte is er een optreden van Klaas Bonne uit De Koog. Het ziet er naar uit dat zeer veel Texe laar gebruik maken van de mogelijkheid om op het raadhuis een gratis uittreksel uit het bevolkinggsregister te halen, waarmee bij Teso een goedkope vier re- tourenkaart kan worden gekocht. Giste ren toen de uitgifte van de gratis uittrek sels van start ging, was het vooral 's morgens bijzonder druk in de hal van het raadhuis. Tijdens de markt stond daar lange tijd een rij van ongeveer 25 perso nen. De kaarten kunnen tot 16 maart op- werkdagen worden afgehaald van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur en bovendien op de vrijdagavonden 9 en 16 maart van 19.00 tot 21.00 uur. dat uitgerekend de Texelse gemeen teraad die zo graag aan bestem- mingsregels sleutelt om het be drijfsleven zo veel mogelijk ruimte te geven, niet in staat is geweest om alsnog onderscheid tussen horeca bedrijven aan te brengen zodat nu twee bedrijven elkaar in de wielen rijden. De afgelopen zomer kwam discotheek „De Metro" voor het eerst in het nieuws. Naar aanleiding van protesten uit de buurt, werden door onder meer de burgemeester pogingen gedaan om de buren om de tafel te krijgen met de be doeling tot afspraken te komen waar door de hinder zou worden beperkt. De geluidsdichtheid van het bedrijf zelf is meer dan voldoende. Als de deuren dicht zijn, is buiten niets te horen. Het probleem wordt veroorzaakt door gaan de en komende gasten en daar is exploitant-eigenaar De Ridder niet ver antwoordelijk voor. Dat is een kwestie van openbare orde en alleen de politie kan daar dus wat tegen uitrichten. In het seizoen kan de politiecontrole echter niet waterdicht zijn, zoals nadien is ge bleken. Er is wel contact geweest tussen de families Hornby en De Ridder maar dat heeft volgens Hornby tot geen ver betering geleid. Terras Volgens het bezwaarschrift van de buurt is de situatie onleefbaar. Dat het lawaai in de eerste plaats wordt veroor zaakt door mensen die zich op de open bare weg bevinden, zodat exploitant De Ridder daar niets aan kan doen, wordt overigens bestreden. Volgens de buren bevinden de lawaai veroorzakende be zoekers van de disco zich vooral op het bij het bedrijf behorende terras en dat hoort wel degelijk bij het bedrijf en De Ridder zou er dus wél verantwoordelijk voor zijn. De jongelui die zich hier op houden vermaken zich in het bedrijf en komen af en toe naar buiten om een luchtje te scheppen. Ze zitten dan op het muurtje onder de overkapping, die blijk baar voor dit doel is aangebracht. De buurtbewoners vinden dat de hinder wetvergunning geweigerd moet worden of alleen mag worden verleend als be perkende voorwaarden worden opgeno men waardoor de lawaaibezwaren volle dig worden ondervangen. Geen nacht rustig In een apart bezwaarschrift zegt de fa milie Hornby het gezamenlijke bezwaar van de overige buren te ondersteunen. Melding wordt gemaakt van de irritatie onder de gasten van „Zeerust". „Rustig was het geen enkele nacht. Zelfs drie of vier jongelui die zich bij de ingang van de discotheek ophouden zijn in staat 100 mensen wakker te houden of te maken. Ondanks de mooie zomer van 1983 was het een slecht jaar voor ons, omdat mensen voortijdig vertrokken en anderen die misschien hun plaats had den kunnen innemen bij voorbaat afge schrikt werden door de reclameborden van de discotheek recht tegenover ons hotel." Verder wordt naar voren ge bracht dat het sinds 1972 opgebouwde gastenbestand door één en ander flink is uitgedund. „Wij vinden dat wij het recht hebben op bescherming om ons bedrijf te kunnen blijven voeren op de wijze waarop wij dat hebben kunnen doen tot 1983 en anderen voor ons sinds 1925." Ter ondersteuning zijn aan het bezwaar schrift klachten van 23 gasten toege voegd. Ook de gemeenteraad heeft daarvan een afschrift gehad. Hornby en andere buurtbewoners wil len een zo groot mogelijke aandacht voor deze zaak, al staat nog te bezien of door middel van de hinderwet aan de last een eind kan worden gemaakt. Overdreven Exploitant-eigenaar Hans de Ridder wijst erop dat hij tot dusver aan alle door de gemeente gestelde eisen heeft vol daan. Hij beweert dat hijzelf de disco theek helemaal niet heeft gewild. Hij wil de appartementen exploiteren maar van de gemeente moesten er een bedrijfs ruimte bij. Precies volgens de regels van het bestemmingsplan heeft de gemeen te het bedrijf in zijn huidige vorm toege laten, terwijl bekend was dat voor de ex ploitatie ervan een hinderwetvergunning nodig was. De Ridder: „Verder vind ik dat de buren deze kwestie enorm opbla zen. Het komt praktisch nooit voor dat op het terras lawaai wordt gemaakt. In één geval betrof het eigen personeel en direct werd de politie erop afgestuurd. Dat gebeurt ook als de deur maar één keer op een kier staat. Als de buren wat soepeler zijn komen we hier heus wel uit. Ik moet ook mijn brood verdienen. Daar heb ik ook belang bij. Wat schiet ik ermee op om met alle buren ruzie te hebben? Wij hebben de indruk dat de mensen zich verschrikkelijk laten ophit sen. Van alle nachtelijke lawaai krijgen wij de schuld." Oosterend is er in de uitwedstrijd tegen Zaanstad opnieuw niet in- geslaagd ook maar een punt te vero veren. Heel lang leek het erop dat ondanks een veldoverwicht van Zaanstad Oosterend toch een ge lijkspel zou kunnen bevechten. Vijf minuten voor tijd was het echter Jan Volkerts die met een hard schot in de bovenhoek scoorde. Gezien het spelbeeld was de 1—0 stand een te rechte uitslag. De wedstrijd had on der uitstekende leiding van scheids rechter D. Sluis een uiterst sportief verloop. Meteen na het beginsignaal bouwde de ploeg uit Zaanstad aan een behoorlijk veldoverwicht. Erg veel doelrijpe kansen leverde dit echter niet op. De Oosterend defensie speelde een degelijke partij voetbal ondanks het feit dat Simon Brand en Roel Veldman ontbraken. Op hun plaatsen bleken Piet Koning en Rob Vonk uitstekende vervangers. De Oosterenders haalden dan ook de rust zonder dat er doelpunten gevallen waren. Zelf had SVO echter ook bijzon der weinig kansen gekregen. De spitsen werden nauwelijks aangespeeld omdat de Oosterenders op het middenveld voortdurend overtroefd werden. Alleen met lange trappen uit de verdediging werd geprobeerd succes te behalen maar de ploeg uit Zaanstad had lering getrokken uit de eerder in de competitie geleden nederlaag tegen SVO zodat de Oosterender spitsen geen centimeter ruimte kregen. Defensief Na rust een zelfde spelbeeld. SVO in de defensieve rol en Zaanstad verwoed proberend een opening in de Oosterend verdediging te vinden. Toen dat ook nu weer niet lukte werd met afstandscho ten getracht de beslissing te forceren. Oosterend doelman Rob Vonk stond echter goed te keepen, zodat ook dit geen resultaat opleverde. Pas halverwege de tweede helft leek Zaanstad een voorsprong te zullen ne men. Een inzet van R. Lachman was on bereikbaar voor doelman Vonk en Oosterend verdediger Jan de Vries kon niets anders doen dan de bal met de hand uit het doel slaan. De toegekende penalty werd door Jan Volker echter te zacht ingeschoten zodat Vonk met een flitsende reactie zijn doel schoon kon houden. Ook na deze tegenvaller bleef Zaanstad proberen het defensieve Oosterend te breken. Ongeveer tien mi nuten voor tijd had de ploeg bijna op nieuw succes. Na een snelle aanval schoot Eric Kooistra op de paal. Ooste rend ging zich nu nog defensiever opstellen. Een middenvelder werd ge wisseld voor een extra verdediger en een gelijkspel leek duidelijk binnen bereik. Vijf minuten voor tijd trok Zaanstad ter toch nog aan het langste eine" Volkerts profiteerde van een vel, gingsfout en schoot onhoudbaar bovenhoek. De Oosterenders pre j den nog wat terug te doen maaro^ ontstonden nauwelijks kansen voc Zaanstad doel. e Donderdag houdt de Texelse!;\ traad een sport- en spelinstuw sporthal Ons Genoegen voor j(|g ren van 7 tot 13 jaar. ie Er zijn spelen voor iedereen en i tree is ƒ1,50. Naast een grote tramij is er donderdag een „apekooi" pai en er kunnen allerlei balspelen w beoefend onder deskundige leidini instuif is van 13.00 tot 17.00 uur en mag tussentijds de zaal verlaten ol gaan doen. Het Nederlandse Rode Kruis Texel biedt ook dit jaar weer hulp verenigingen, die deze zomer act ten hebben. Belangstellenden kunnen belle schrijven, voor 13 maart naar de vo de personen: mevr. Lobato, Duinre tel. (02220) 4115; mevr. C. Lexir Veeger, Ada van Hollandstraat 18 (02220) 2973. Prins Willem de eerste heeft mevrouw Cupido de steen omgehangen, de oorkonde uitgereikt en geeft haar bovendien nog een fruitfó Onder de jeugd van Den Hoo een kleurwedstrijd gehouden. De res, Yvette de Ruiter, werd benoe r hulpprinses. Zij bood de jongste oudste inwoonster bloemen aan geerde verder gedurende het fe rechterhand van Prins Willem de Het Hoornder carnaval is in een kende sfeer verlopen, zonder w;11 ken. De bordjes zijn nu echter we!t hangen, Nollendonk is weer voo een jaar Den Hoorn Mevrouw V. Cupido-Hutjes (97) uit Den Hoorn heeft voor de tiende achter eenvolgende maal Carnavalsvereniging De Stienepikkers op bezoek gehad voor het uitreiken van de versierselen die horen bij de oudste inwoner of in woonster van Den Hoorn: een steen aan een touwtje en een oorkonde. Me vrouw Cupido, die inmiddels ook Texels oudste is, genoot zichtbaar van het bezoek dat door de bij haar inwonende zoon (72) op video is opgenomen. De Stienepikkers gingen ook op bezoek bij de tien dagen oude Suzanna Martha Lap, de jongste uit Den Hoorn en wijk H. Zij kreeg ook een oorkonde en een zilveren rammelaar. Tijdens het feest zaterdag werd bekend gemaakt wie dit jaar de Hoornder ereburgeres is: mevrouw D. Bonewit-Plomp, die dertien jaar het inmiddels opgeheven VVV kantoor op voorbeeldige wijze beheerde. Mevrouw Cupido had zich enorm op het bezoek verheugd. Hoewel zij op haar leeftijd last heeft van een ouderdoms kwaal, ze ziet slecht, is ze nog goed bij de tijd. Deze van oorsprong Terschelling- se kwam in 1912 met haar man naar Texel omdat het vooruitzicht op werk hier beter zou zijn. Haar man werkte eerst in Eierland, later werkten en woon den ze in de stolp van Commandeur aan de Watermolenweg en vervolgens in hoeve Alexander aan de Grie. De laatste jaren voor zijn dood werkte Cupido voor Staatsbosbeheer en nog een paar maan den aan de Afsluitdijk. In 1939 overleed hij. Sinds die tijd woont mevrouw Cupi do in haar huisje op Diek. Haar zoon Jan zorgt voor haar en doet het huishouden. Jan Cupido is inmiddels ook gepensio neerd. Zoon Willem en dochter Grietje wonen nog op Texel maar zoon Cees is neergestreken in Haarlem. Mevrouw Cu pido brengt haar tijd vooral door met het luisteren naar de radio, als de program ma's tenminste nederlandstalig zijn. Vooral de muzikale fruitmand van de EO heeft haar bijzondere belangstelling, ook vanwege de „kleur' van dat programma: „Ik mag dan niet zoveel licht meer in lu door Klaas Boniiin mijn ogen hebben, ik leef in het licht van één die boven ons is", vertelde zij tijdens het bezoek van de raad van elf. Ereburgeres „Ik had echt helemaal niet verwacht dat ik ereburgeres zou worden. Ik heb zaterdag nog knopen staan tellen of ik wel of niet zou gaan, maar verschillende mensen drongen er nogal op aan dat ik zou komen. Het was ook heel leuk dat de beslissing unaniem was en ik ben al door een heleboel mensen opgebeld", aldus een merkbaar blije mevrouw Bonewit. De reden voor haar verkiezing ligt in de manier waarop zij het inmiddels op geheven VVV bijkantoor beheerde, leder-een, toerist en ondernemer, kon buiten of binnen openingstijd altijd bij haar terecht en zij verleende een optima le service. Blijkbaar werd deze VVV acti viteit door het dorp zeer op prijs gesteld. De jongste inwoonster van Den Hoorn was ten tijde van het carnaval Su zanne Martha Lap, dochter van Jan en Nettie Lap, wonend aan de Hemmer- kooi. Suzanne werd 23 februari geboren. Het was weer even carnaval Bij onze stienepikkers Het ging in hoofdzaak om het sp En echt niet om de knikkers De Zijmpies en de Duunkertjes De Bakkertjes en Lappen De Kokkies en de Goënga's Zij gingen weer eens stappen Het bord dat naar het dorp ven/vf®1 Werd tijdelijk vervangen Ons eerste burger kon zijn ambt Aan de Hoornder wilgen hangen Prins Willem, in gewone doen In spek en karbonade Die werd, al was 't maar voor ééi Met eerbetoon beladen. Het feestgedruis klonk bovenuit De reeds verweerde daken Men kon zich in Nollendonk Met spijs en drank vermaken Een lepelaar op thuisreis vloog Een rondje om de toren Riep tot een kauwtje op de trans 't Is niet om aan te horen Ik verkies de Muy boven de Geul En als jij nog ooit leert spreken Roep dan krijsend „Hout op strai u Dan is het zo bekeken. et

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 6