Uitstekende zangavond gezamenlijke koren Vuilscheidingsinstallatie en grootschalig composteren op Texel? „Dit is een misselijke manier van jagen" Texelaars voor de öalie Wijziging afvalstoffen plan Alcohol Trekker zonder valbeugel Beplantingsonderhoud „VISCENTER WADDENZEE- KOMT GOED VOOR DE DAG Vaste data Officier over ..lichtbakken": PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 Globale berekeningen hebben aangetoond dat een voorscheidings- en composteerinstallatie op Texel haalbaar is als alternatief voor het vervoeren van afval naar de nieuwe vuilverbranding in Alkmaar. Texel heeft relatief veel huishoudelijk (vochtig) afval en dat is voor composteren zeer gunstig. Bij een specifiek op Texel gerichte verwerkingsmethode kan de kwaliteit van het compost zeer goed zijn. Dat zijn de eerste globale uitkomsten van een onderzoek door de Stuurgroep Interregionale Samenwerking Vuilver werking Noordholland-noord. De stuurgroep kreeg in september vo rig jaar het collegeverzoek te onderzoe ken in hoeverre het Texelse afval voor hergebruik geschikt is en hoe het trans port van vuil naar de vaste wal zoveel mogelijk kan worden beperkt. Dit onder zoek is overigens nog gaande maar de voorlopige uitkomsten zijn een on dersteuning van het provinciaal voorne men om het onlangs aangenomen Pro vinciaal Afvalstoffen Plan te wijzigen met de mogelijkheid dat Texel een groot deel van het ingezamelde afval zelf verwerkt. In het huidige Provinciaal Afvalstoffen Plan staat dat Texel het ingezamelde af val na sluiting van de vuilstort bij 't Horntje (1 juni 1986) naar Alkmaar moet afvoeren om het daar te laten verbran den. Minister Winsemius heeft echter bezwaar gemaakt tegen dit afvalstoffen- plan en als alle betrokken gemeenten een gelijkluidend standpunt innemen is Gedeputeerde Staten bereid een aantal wijzigingen in het afvalstoffenplan op te nemen, wat in de praktijk neerkomt op een totale wijziging van het plan omdat de meningen rond de bouw van een nieuwe grote vuilverbranding inmiddels totaal zijn veranderd. Als men nu in Noordholland kiest voor verbranden legt men de verwerking voor afval 25 jaar vast maar nieuwe technieken omtrent vuilscheiding dienen zich jaarlijks aan. Uitbreiding Het oude Provinciaal Afvalstoffen Plan (P.A.P. genoemd) gaat uit van een uitbreiding van de huidige verbrandings installatie met daarnaast een scheidings installatie en later een nieuwe oven. Er is echter onvoldoende vuil om die nieuwe installatie maximaal te laten draaien. Binnen de ambtelijke dienst die de P.A.P. moet uitvoeren (waarin ook Texel zitting heeft) is men daarom gaan zoeken.naar een andere opzet met meer dere verwerkingsinstallaties in Noord holland. De stuurgroep heeft inmiddels voorgesteld in de Wieringermeer in 1986 een voorscheidings- en composteer installatie te plaatsen en een nieuwe stortplaats te openen voor bouw- en sloopafval en ander grof vuil. Men houdt wel vast aan een uitbreiding van de ver brandingsinstallatie in Alkmaar maar over een nieuwe vuiloven spreekt de stuurgroep niet meer. De stuurgroep ver richt naast het onderzoek om op Texel een scheidingsinstallatie te plaatsen, momenteel ook onderzoek naar de mo gelijkheid van warmtebenutting van de vuilverbranding in Alkmaar. Bedrijf De bedoeling is te komen tot een ge meenschappelijke regeling voor vuilver werking in heel Noordholland. De pro vincie is daarvoor ingedeeld in vier sa menwerkingsgebieden met Texel als af zonderlijk „samenwerkingsgebied". De gemeenschappelijke regeling voor alle vier gebieden krijgt de naam „Gemeen schappelijk Afvalstoffenverwerkingsbe- drijf Noordholland-noord" en deze in stantie met rechtspersoonlijkheid krijgt tot taak het door de gemeenten aange boden afval te verwerken. Een voordeel van de gemeenschappelijke regeling zal zijn dat de totale kosten over alle ge meenten worden verdeeld wat voor Texel waarschijnlijk relatief goedkoop ^al zijn omdat de verwerkings- en transport kosten op het eiland vast en zeker hoger zullen zijn dan in vergelijkbare gemeen ten aan de vaste wal. Een nadeel is dat het eiland bestuurlijk en technisch niet zoveel invloed zal krij gen in het afvalverwerkingsbedrijf. De bedoeling is per 10.000 inwoners één al gemeen bestuurslid te benoemen. Texel zou dan dus één bestuurslid krijgen in deze overkoepelende organisatie. „Dit leidt tot verlies van de noodzakelijke bestuurlijke en technische invloed op de regionale ontwikkelingen", aldus het college. Krediet Belangrijker is echter dat de stuur groep serieus onderzoekt of Texel zelf het vuil zoveel mogelijk kan scheiden en In de nacht van vrijdag op zaterdag trof een politiepatrouille in een café nabij De Koog tegen drie uur nog tien mensen met een consumptie aan. Tegen de eige naresse, een 42-jarige Texelse, werd pro ces verbaal opgemaakt. Tegen een 49-jarige Texelaar werd donderdag proces verbaal opgemaakt omdat zijn trekker nabij de Oosterender- weg in het land gebruikt werd zonder dat deze was voorzien van de wettelijk voorgeschreven valbeugel. ^jgondefnemers-aktiviteiten^^ De heer A. Ott uit De Koog heeft donderdag zijn winkel in vis- en visprodukten „Viscenter Wadden zee" aan de Stenenplaats in gebruik genomen. Een ingrijpende verbou wing van het interieur heeft ervoor gezorgd dat niets meer doet denken aan het vroegere „Vispaleis" met uitzondering van de visverwerkings ruimte achter de winkel waaraan bouwkundig niets is veranderd. De winkel zelf ziet er mede door de fraaie betimmering schitterend uit. De meeste indruk maakte de lange gekoel de vitrine waarin op de openingsdag een uitgebreide sortering vis lag uitgestald. Of in de praktijk door Viscenter Wad denzee altijd zoveel soorten vers in voor raad kunnen worden gehouden, is ech ter twijfelachtig. De vraag naar bijzonde re vissoorten zal op Texel voorlopig wel zeer beperkt zijn. Een vergelijking met viswinkels in de grote steden, waar on der andere door de aanwezigheid van Surinamers en andere buitenlanders veel vraag is naar bijzondere soorten vis en weekdieren, is dan ook niet gerechtvaar digd. „Maar we willen toch wel probe ren steeds een gevarieerde collectie aan te bieden. De meest bijzondere dingen verwerken en het college zal de gemeen teraad vanavond vragen ƒ12.626— (één gulden per inwoner) beschikbaar te stel len als garantieverlening in de kosten van de studies die voor uitvoering van de P.A.P. moeten worden verricht. Gedepu teerde Staten hebben al vier ton voorge- financieerd en de betrokken gemeenten zijn van mening dat zij voor dit bedrag garant moeten staan. Als er dus niets van de plannen terecht komt kan de ge meente Texel aangesproken worden op de 12 mille en als de plannen, naar aan leiding van de diverse onderzoeken, worden uitgevoerd, worden de voorbe- reidingskosten opgeteld bij de uitvoeringskosten. In de afgelopen jaren zijn op Texel veel beplantingen aangelegd om erven en re creatieterreinen. Spreitjes van amper één meter hoog zijn tot echte bomen uitgegroeid in dichte stand. Wijkers en blijvers! Op tijd ruimte verschaffen in zo'n beplanting is een levensvoorwaarde voor de toekomst van de blijvers. Er zijn eigenaren die niet altijd voldoende aan dacht konden geven tijdig bij te sturen. Nu er tegenwoordig meer belangstelling is voor brandhout, wordt er veel meer gekeken naar de beplantingssingels. De buitenrand van zo'n singel bestaat uit dichtgegroeide windkerende struiken. Meer binnenwaarts staan veel opgaande bomen, de wijkers en de blijvers. Het is heel jammer als bij een „opknapbeurt" ook van de „toekomstbomen", de blij vers, exemplaren zouden wijken. Met het oog op het gevaar voor iepziekte, vooral op Texel in 1983 weer hevig, is het extra oppassen, lepehout, dikker dan 4 centimeter moet direct na velling on schadelijk worden gemaakt, b.v. door schillen/verbranden van de schors. Ver spreiding van de zeer besmettelijke iepe ziekte kan zo worden tegengegaan. Het iepeziektebesluit is nog steeds van kracht en geldt het gehele jaar. Nadere informatie geeft Staatsbosbeheer. zoals kreeften en inktvissen zullen we echter niet vers maar uit de diepvries moeten leveren", aldus Ott. De bouw van het winkelinterieur is bij na helemaal uitgevoerd door de firma Vema uit Volendam, een specialist op het gebied van inrichting van viszaken. In Viscenter Waddenzee werken op jaar basis drie mensen, waaronder Frank van Zutphen die de scepter zwaait. Hij heeft er drie jaar ervaring in de ambulante vis handel in de Zaanstreek opzitten. Naast de voor visliefhebbers zeer smakelijke presentatie, noodt ook de over de volle winkelbreedte te openen pui tot binnen lopen. Naast vis en aanverwante pro- dukten zijn ook allerlei zelfgemaakte sauzen en salades verkrijgbaar. Aan een viertal tafeltjes kunnen kleine menu's ter plaatse worden genuttigd. Per week wordt drie keer uit Den Helder verse vis aangevoerd. Voor verwerking, bereiding en opslag is de nodige nieuwe appara tuur geïnstalleerd. Er staat een scherf- ijsmachine, snijmachine, een aardgas gestookte 4 pans braadoven en de capa citeit aan vriesruimte is aanmerkelijk uit gebreid. De warmte die vrijkomt bij het koelen, wordt gebruikt voor de verwar ming van de winkel. Het ontwerp voor de verbouwing werd gemaakt door Architectenbureau Alke- ma. Het tegelwerk werd uitgevoerd door Fokko Mulder. Blik in het interieur van ..Viscenter Waddenzee" aan de Stenenplaats. De gezamenlijke koren en dirigent A. Kuik nemen de ovatie in ontvangst aan het slot van het optreden van vrijdagavond in de r.k Jen onder leiding van Hans Kievits. personen tellende gezelsche meerdere uitstekende sterrm voor een opvallend kwaliteitsac rte| gen. Texels meest populaire koor, h Christelijk Mannenkoor, leverdi avond een bijdrage van het ni we van deze formatie gewend leiding van de heer A. Kuik. He: r(je, de avond werd gevormd dooreg menlijk optreden van alle deeli koren met het aangenaam kty „Gods eer in de natuur" van Bef Er rekening mee houdend dat derden zangers en zangeressi één keer tevoren hadden gei werd een opmerkelijke prestaiar verd. Dirigent Kuik sloofde zich gave uit en had daarbij de zaak der controle. Dinsdag 13 maart pr| De gemeenteraad vergadert, 19.30 uur in het raadhuis. De Vrouwenbond FNV heeft Schakel" een bijeenkomst. Ma Heerwaarden van „Vespertina' over „Planten in huis", 20.00 u Woensdag 14 maart In het RSG-gebouw aan de H weg wordt vanaf 19.30 uur voo gegeven inzake beroepen en stu de leerlingen van de 3e en hog sen Havo/Atheneum (plus dooi^'11 4 Mavo). Co De dorpscommissie van De Kotirt: om 20.00 uur de jaarvergadf „Capri". Donderdag 15 maart Om 19.30 uur wordt in het raadl openbare vergadering gehouder raadscommissie voor welzijr Het Natuurrecreatiecentrum is van maandag tot en met zaten 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs H volwassenen en ƒ2,50 voor kim Hu justitie sloot hierbij aan in haar - toir. Ze vond een dergelijke mai jagen niet alleen misselijk maar „De buit zit stil en zelfs een ong- schutter, zoals u, kan zó raaks Het heeft niets sportiefs en h niet." Ze eiste voor het jagen zoi te een boete van ƒ250,—, vooi nachts jagen een boete van /I! voor het jagen vanuit auto ƒ100 Voor het verboden wapenbez ze, zoals gezegd, een voorwa: geldboete van ƒ450,— en een vo delijke gevangenisstraf in voorw ke vorm met een proeftijd van e Aardigh De Texelaar reageerde met de king dat hij een dergelijke boete gelijk kon betalen omdat hij al tijd geen werk heeft. Hij omscl gedrag als een „aardigheidje' ben altijd gezegd dat we zoude pen als het mis zou gaan. We jat serieus of voor het geld. Hoe mo opbrengen?", aldus de verdacht tierechter K. P. Doedens bleek bf kening te houden met.de finand standigheden van de Texelaar niste voor de drie overtredingen 300,— boete. Voor het wapenbe niste Doedens twee weken voon lijk met een proeftijd van een jat Liefhebbers van koorzang hebben vrijdagavond in de r.k. kerk te Den Burg kunnen genieten van een uit voering, die werd verzorgd door acht verschillende Texelse koren. Hoewel er sprake was van onderling kwaliteitsverschil, was het gemid delde peil toch zo hoog, dat van een uitstekende avond kan worden gesproken. Zoals gewoonlijk werd de zangavond georganiseerd door het Contactorgaan voor Zang en Muziek. Ook deze keer was de belangstelling van het publiek groot. De meeste plaatsen van de toch zeer grote kerk waren bezet. De spits werd afgebeten door het ouderenkoor „Zanglust". Het getuigt van moed om met stemmen waaraan uit de aard der zaak geen al té hoge eisen gesteld kun nen worden, voor het volle voetlicht tre den. Onder leiding van mevrouw M. Ronday trok het koor dapper en enthou siast van leer. Vlekkeloos was het niet, maar daarbij dient te worden bedacht dat de zang voor deze groep bejaarden niet alleen een doel is maar ook een mid del om actief te blijven. Het peil zou mo gelijk nog wat verhoogd kunnen worden door de zwakkere zangers wat op de achtergrond te houden, zodat de bete ren in de gelegenheid worden gesteld het koor te „dragen." Gemengd koor „Singers of the Lord" onder leiding van Peter Zwart leverde een goede bijdrage. Zoals kon worden verwacht, allemaal geestelijke liederen, waarvan „Nader nog nader" en Psalm 42 door P. Zwart waren geschreven. Or gelbegeleiding verzorgde Jan Kruithof. Jan Everaarts soleerde op hobo in het welbekende „Jesus bleibet meine Freu- de" van Bach. Een goede indruk maakte ook het gemengde koor The Messen gere onder leiding van J. van der Slikke. Het waren geestelijke bij een jeugdig pu bliek goed in het gehoor liggende num mers zoals Great and Wonderful, dat noodde tot meeklappen. De eerste goe de indrukken die het nog maar kort bestaande Texels Vrouwenkoor heeft ge maakt werden donderdagavond be vestigd. Onder leiding van mevrouw R. Buisman-Beerling werd een goede de monstratie van muzikaal-beheeret zin gen gegeven waarbij vooral het korte maar uitstekende „Mathilde" van Albert de Klerk indruk maakte. Het gemengd koor „Soli Deo Gloria" onder leiding van jan Beijert leverde een alleszins redelijke prestatie, afgezien van een „valse start". Het melancholieke „Abba vader" maakte bij het publiek de beste indruk. Het Interkerkelijk koor onder leiding van Dyo Wassink is maar een klein ensemble en maakt daardoor gauw een wat ijle in druk. Toch werd een goede prestatie ge leverd. Mede door het repertoire (niet zo erg „commercieel") bewees dit koor een heel eigen plaats in te nemen. De beste indruk maakte vrijdagavond het gemengde koor „The Gospel Train" Een 26-jarige Texelaar moest zich maandagmorgen voor politierechter K. P. Doedens in Alkmaar verantwoorden voor verboden wapenbezit en het ja ren zonder akte vanuit een auto. Dat leverde formeel drie overtredingen (ja gen zonder akte, 's nachts jagen en jagen vanuit een motorvoertuig) en een misdrijf (verboden wapenbezit) op. De officier noemde dit rijtje ten laste leg gingen „een misselijke manier van jagen, die in feite niet een jagen ge noemd kan worden omdat het dier zich in het lichtschijnsel van de autolam pen niet meer verroert." De officier mevrouw Boscher-Boon, die ƒ550— boe te eiste voor de overtredingen en een voorwaardelijke geldboete van ƒ450 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken voor het misdrijf. De politierechter vonniste conform. De werkloze Texelaar had op 2 decem ber 1982 illegaal gejaagd. Hij deed dat samen met zijn broer die de auto bestuurde en de hazen en konijnen in het licht van de autolampen probeerde te krijgen. Twee jachtopzichters hadden de broers 's nachts betrapt waarbij een verbalisant had gezien dat de verdachte een vuurbuks met vizier en geluiddem per in de handen hield. Volgens het pro ces verbaal hadden de jachtopzichters gezien dat de verdachte driemaal op een haas had geschoten, drie schoten waren nodig omdat de Texelaar twee keer mis schoot. Ter plekke had men de Texelaar echter niet kunnen aanhouden. De verdachte bracht maandagmorgen dan ook naar voren dat de jachtopzich ters later bij aanhouding geen wapen en geen haas hadden gevonden. Het dode dier vond men (nog later) even buiten de Dennen in een weiland. De politie was daarop ingeschakeld en met de getui genverklaringen van de jachtopzichters waren de Texelaars verhoord. De ver dachte had bij dit verhoor een keurig schoongemaakt geweer getoond met de mededeling „dat hij de buks jaren gele den voor de gein had aangeschaft en er nooit iets mee deed." Die verklaring werd niet geloofd en later bekende de Texelaar dat hij het wapen had gebruikt voor de illegale jachtpartij. De Texelaar benadrukte dat hij alle medewerking had gegeven aan het poli tieverhoor en zelf het verboden vuurwa pen had gebracht om er vrijwillig afstand van te doen. De politierechter hoorde deze verhandeling met een cynische blik aan en gaf als antwoord dat die mede werking pas kwam toen de politie zijn smoesjes niet geloofde. Het feit dat het een voor de illegale jacht zeer handzaam wapen betrof omdat de kolf deelbaar was sterkte de rechter in de mening dat men hier moedwillig in de slag ging. „Ik heb in het proces verbaal gelezen dat u 'vaker 's morgens vroeg op jacht ging, zo leuk is dat allemaal niet." De officier van

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2