RAAD STEMT IN MET UITBREIDING MARITIEM MUSEUM Onaanvaardbare concurrentie door werkplaats De Bolder? Geen inrichtingssubsidie voor agrarisch museum Rondvraag raadsvergadering Materiaal was al besteld Reinigingsrecht wordt veel hoger Chassidisme in Leerhuis Bestuur start met actie VERVOLG VAN PA School De Koos PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 MAAR De gemeenteraad is dinsdagavond na langdurige discussie akkoord ge gaan met uitbreiding van het Maritiem Museum met een wierschuur, het aanbrengen van een inbraak- en brandbeveiliging en een omheining. Hier voor werd f47.725,— beschikbaar gesteld uit de pot recreatie en natuurbe houd. De commissie financieel, economisch en technisch beleid was enkele weken geleden verdeeld over het uitbreidingsplan en ook de leden van de commissie welzijn, die aanvankelijk zeer positief waren, leken dinsdaga vond meer „economisch" te denken. Verschillende raadsleden vroegen om een lange tertViijn planning voor dit mu seum waarbij alle plannen die bij de di recteur en werkgroep leven op tafel moeten komen, zodat de gemeenteraad weet waar ze aan toe is en eventueel de bereidheid uit kan spreken elk jaar een bepaald bedrag voor dit doel te beste den. Cor Dros drong wederom aan op particuliere steun en vroeg slechts de helft van de gevraagde subsidie beschik baar te stellen. Door middel van acties onder de bevolking kan de rest bij elkaar worden gebracht. Dit voorstel kreeg steun van Gerbrand Poster die het idee van Dros echter later weer liet vallen en de provinciesubsidie verkoos boven de gok op particuliere bij dragen. De provincie subsidieert 47 mille en dat was voor het college aanleiding geweest ook „een eenmalige uitkering" beschikbaar te stellen onder de voor waarde dat de exploitatielasten van het museum niet mogen stijgen. Het uit de pan rijzen van de exploitatiekosten wordt volgens wethouder Barendregt te gengehouden door een volumebeleid; elk jaar een vast bedrag beschikbaar stellen voor de musea en niet uitgaan van de winst- en verliesrekening. Reclame Peter Bakker (PSP) drong aan op een meerjarenplan, vooral omdat dit mu seum volgens hem een uitstekende elk- weervoorziening is. Hij begreep niet dat Barendregt als fervent voorstander van Texel-promotie met gemeentesubsidie terughoudend was als het om een mu seum gaat. „Een mooi museum is ook reclame voor het eiland", aldus Bakker. Barendregt wilde het één niet met het ander vergelijken. Promotiesubsidie is nieuw en nodig en voor de musea wordt al enorm veel geld uitgegeven in vergelij king met andere gemeenten: „Straks is het een molensteen om onze nek en kunnen we de museumbijdragen niet meer betalen. Daar pas ik voor", aldus Barendregt, die de provinciebijdrage een Als de gemeente binnen enkele ja ren de vuilstortplaats moet sluiten en de vuilnis naar het vasteland gaat om daar op een veel kostbaarder manier te worden verwerkt, zullen de reinigingstarieven op Texel aan zienlijk moeten stijgen, met honder den procenten. In de raadsvergadering van dinsdaga vond rekende wethouder Klaas Baren dregt voor dat de Noordhollandse vuil verwerking de komende jaren 200 mil joen moet investeren, wat neerkomt op f500— per persoon. Op grond daarvan zullen de tarieven met ongeveer f100,— per persoon stijgen. De conclusie van Ate Rienstra dat een gemiddeld gezin (dat nu ongeveer f50,— per jaar aan rei- nigingsgeld betaalt) straks f300— moet neertellen, werd onderschreven. „Maar we moeten dat nu eenmaal over hebben voor een verantwoorde afvalverwer king". Barendregt tekende daarbij aan dat dank zij de regionale aanpak Texel naar verhouding nog het goedkoopste uit is. In verband met de transport kosten, kost de verwerking van het Texelse vuil meer dan dat van andere ge meenten en toch zal men hier hetzelfde tarief betalen. Voor Texel is de vereve ning van de gezamenlijke regeling dus gunstig. Zoals bekend is de kans groot dat op Texel een vuilscheidingsinstallatie komt die een groot deel van de afval tot com post zal maken, die op het eiland kan worden gebruikt. De hoeveelheid naar de overkant te transporteren afval wordt daardoor zo klein mogelijk gehouden. Maandagavond 19 maart zal in het Leerhuis de tiende en laatste lezing van het seizoen worden gehouden. Spreekster is mevrouw Woelinga uit Hoorn die haar lezing houdt over het Chassidisme. Zij illustreert haar verhaal met een dia serie over hetzelfde onderwerp, de Chassidische legenden, van de beelden de kuntenaar Hendrik Werkman. Wilhelmus Barnard en Niels Lely zul len verder de avond opluisteren met het zingen en spelen van Jiddische liederen. Men kan zich deze avond ook opgeven voor deelname aan de Sedermaaltij die in april zal worden gehouden. De avond begint om 20.00 uur in het zaaltje van de doopsgezinde kerk in Den Burg. Iedere belangstellende is welkom. Cor Dros meer particulier initiatief bij musea buitenkansje noemde waar men in dit geval op moet ingaan. „Elk volgend plan moeten we zeer kritisch beoordelen." Inrichting Dros herhaalde zijn argument dat het fonds recreatie en natuurbehoud van vier ton beter aan dertig kleine dingen besteed kan worden dan aan tien grote. Als bestuurslid van het Agrarisch Mu seum had hij gemerkt dat er particulie ren zijn die een museum willen steunen. „Dit museum heeft geen subsidie gehad voor inrichtingskosten maar we gaan in mei open en dan is de tent ingericht. Dan zul je eens wat zien", aldus Dros. Hij stelde voor de helft van het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen, het mu seum kan dan zelf voor de rest zorgen. Mevrouw Huitema pleitte, even-als Bak ker, voor de realisering van de museum plannen in fasen en vond dat de werk groep Maritiem Museum moest ingaan op de kennis en materialen van Texelaars die deze belangeloos beschikbaar willen stellen. Wethouder Piet Zegers ant woordde dat het meerjarige museumbe leid van het college en de raad vastge legd is in een nota, waarin staat dat het wenselijk is dat het Maritiem Museum jaarlijks een extra subsidie krijgt om uit breidingsplannen te verwezenlijken. Hij herinnerde Dros eraan dat het Agrarisch Museum ook f166.000,— sub sidie heeft gehad, maar gaf toe dat dit veel minder is dan het bedrag dat het Maritiem Museum naast de exploitatie subsidie mocht ontvangen; f342.000,—. Uitbreidingsplannen moeten getoetst worden aan het aantal bezoekers, meen de de wethouder. Overijverig Paul Kikkert en Riet Huitema hadden gehoord dat het hout dat voor het op nieuw bouwen van de wierschuur nodig is, al enige tijd geleden was gekocht. Burgemeester Engelvaart zei dat dit zon der medeweten van het gemeente bestuur en de museumwerkgroep is ge beurd. „Degene die deze overijverige daad op zijn geweten heeft, naar verluidt wegens de stijging van de houtprijzen per 1 januari, moet het zelf betalen als u dit krediet afwijst." Zover kwam het niet. De gemeenteraad ging akkoord maar niet nadat Kikkert er op had gewezen" dat dergelijke vroege aankopen niet meer mogen voorkomen. Het hout was aan de vaste wal gekocht en dat was voor de Texels Belang-man aanleiding om te pleiten voor aankopen bij plaatse lijke ondernemers. Ook Rie Huitema wil de dat leveranties voor de plaatselijke musea door Texelaars geleverd zouden worden. Emmeroord „Er staan in deze kleuterschool als het regent, bij wijze van spreken, meer em mers dan kinderen", zei Piet Zegers over de lekkage in kleuterschool Hummeloord in Oudeschild. Aan de raad werd ge vraagd een krediet van f9710,— beschik baar te stellen om de lekkage te verhel pen. Peter Bakker vroeg zich af of het niet zonde was dit geld te besteden aan een school die mogelijk binnenkort een nieuw onderkomen krijgt. Zegers zei dat de integratie van basis- en kleuterschool inderdaad volgend jaar een feit zal zijn, maar of de bijbehorende nieuwbouw er dan ook zal staan trok hij sterk in twij fel.",, Dit kan niet wachten en moet me teen goed worden opgeknapt". De raad ging daarop akkoord met de uitgave. Omhoog Dat was ook het geval met een krediet >i van 17 mille voor het afbikken van het rotte pleisterwerk in de toren van de N.H. kerk in Den Burg, een bedrag dat Peter Bakker fors noemde. Wethouder Schilling zei dat aanvankelijk ook te heb ben gevonden maar na analyse van de kosten was het hem duidelijk geworden dat dit bedrag echt nodig is. „Het gaat Het vernieuwde en grotere agrarisch museum in De Waal opent op 16 mei haar deuren. Mo- voorde inrichting Zn'Z ZuseuZ"""""" be^ns"^""' «- Het college is niet bereid het agrarisch museum subsidie te geven voor de inrichting van de nieuwbouw. De Stichting Agrarisch Museum had gevraagd om een bijdrage van f12.822,56 voor het maken van vitri nes, e.d. en ambtelijk werd geadviseerd hiervan de helft beschikbaar te stellen uit de post „aankopen ten behoeve van musea." Deze post bevat 50 mille en is bedoeld voor aankopen van historisch materiaal. Daarvan is hier geen sprake maar de betrokken ambtenaren concludeerden dat de inrichtinginventaris ook essentieel materiaal is voor een museum. Burge meester en wethouders zijn het daar niet mee eens en ze willen geen f6400,— subsidiëren. De post aankopen benutten betekent volgens het college onei genlijk gebruik van dit bedrag en aangezien de post onvoorziene uitgaven leeg is kan men niet anders dan de subsidieaanvraag weigeren. Het agrarisch museum wordt op 16 mei geopend en momenteel rs het stich tingsbestuur in samenwerking met standsorganisaties druk bezig het museum aan te kleden. In het museum komt een werkplaats voor een wagenmaker en een smidse met aambeeld. Ook zal aandacht worden besteed aan het moder ne agrarische leven, waterbeheersing, mechanisatie, bloembollenteelt, het Texelse schaap en tal van andere zaken. Het bestuur is inmiddels met een actie begonnen om het benodigde geld voor de inrichting van de nieuwbouw bij el kaar te krijgen. Men kan begunstiger voor hot leven worden van het museum en dat kost minimaal f100—, maar meer mag ook. Voor dit bedrag krijgt men een kaart waarop de begunstiger, eventueel met zijn gezin altijd gratis toegang heeft tot het museum. De actie is op bescheiden schaal gestart en loopt vol- gens het bestuurslid Cor Dros „redelijk". Mensen die begunstiger van het mu seum willen vyorden kunnen contact opnemen met de bestuursleden van het museum. hier om een kerktoren en dan heb je rela tief veel steigerbouwkosten omdat je omhoog moet", aldus de wethouder die met dit argument de raadsleden wist te overtuigen. De opknapbeurt wordt be taald uit de saldi-reserve en dat was aan leiding voor Henk Beumkes om te vra gen hoeveel geld de gemeente nog over heeft van de jaarrekeningen 1981 en 1982. „Jullie schermen nu met die saldi- reserve maar ik wil wel eens bedragen zien", aldus de socialist. Barendregt zeg de toe in een raadscommissie een over zicht te geven van deze post. De drie Texelse meubelstoffeerbe drijven (Arké, Moerbeek en Meubel huis Texel) vinden dat zij een onaan vaardbare vorm van concurrentie ondervinden van de gemeentelijke sociale werkplaats De Bolder. Dat de werkplaats een stoffeerderij heeft roept geen overwegende be zwaren op, maar wel het feit dat De Bolder zich de laatste tijd bezig houdt met de in- en verkoop van stoffen. Dit zou strijdig zijn met de afspraak dat particulieren die via de stoffeerderij van de werkplaats gele verd krijgen, de stoffen betrekken van de gewone reguliere handel. De plaatselijke stoffeerders vinden dat De Bolder met zijn stoffenhandel onno dig en onterecht optreedt als concurrent temeer omdat dit op geen enkele wijze bijdraagt tot de doelstelling van de Wet Sociale Werkvoorziening, nl. het aanbie den van aangepast werk aan mensen die om lichamelijke of geestelijke redenen niet of moeilijk plaatsbaar zijn in het ge wone bedrijfsleven. Overleg met de di rectie van de werkplaats zou niet tot het gewenste resultaat hebben geleid. De werkplaats is wel bereid de reguliere handel korting te geven op de stoffen die via de werkplaats worden geleverd, maar dat willen de plaatselijke bedrijven niet omdat zij vinden dat de gewone be drijven die stoffen behoren te leveren en De Bolder zich niet met detailhandel moet bezig houden Actie Vooral de heer A. van Heerwaarden van de firma Arké spant zich de laatste tijd in om aan de stoffenhandel van De Bolder een eind te maken. Hij heeft daartoe het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond benaderd, de Kamer van Koophandel, de Rijksconsulent voor Sociale Voorzieningen in Noordholland en nu ook de gemeenteraad. Dat laatste was voor Gerbrand Poster van de VVD aanleiding om in de rondvraag van de raadsvergadering van dinsdag te wijzen op de „onaanvaardbare concurrentie van De Bolder" en te vraaen om een gesprek tussen alle betrokkenen om aan dit probleem een eind te maken. Wet houder Piet Zegers kon Poster op zijn wenken bedienen. Hij kondigde aan dat Arké, Meubelhuis Texel en Moerbeek binnen een paar weken om de tafel gaan zitten, samen met vertegenwoordigers van De Bolder en het gemeentebestuur. In de aanstaande vergadering van B en W komt het probleem ook aan de orde. Meierblis De gemeente zou graag zien dat bij al le dorpen vaste plaatsen worden aange wezen waar de meierblis kan worden aangelegd. Wie suggesties heeft, wordt verzocht het gemeentebestuur daarover te benaderen. Dat zei de burgemeester naar aanleiding van vragen van Ate Rienstra van het CDA, die met name on tevreden was over de plaats waar de laatste jaren in Oudeschild de meierblis wordt gestookt, bij het begin van het Skillepaadje. Evenals bij andere blissen op Texel worden hier niet alleen brand bare materialen aangevoerd maar ook al lerlei onbrandbare rommel. Het publiek beschouwt de blis blijkbaar als een jaar lijkse gelegenheid om zich van groot vuil te ontdoen. In het geval van het Skille paadje betreft het bovendien een land schappelijk prachtige omgeving, waar zo'n blis niet thuishoort. Als bij alle dor pen geschikte plaatsen met eventuele voorzieningen worden gemaakt, is dat voor het publiek ook makkelijk want dan weet men waar men met zijn opgespaar de brandmateriaal heen kan. De burge meester beloofde dat over het meier- blisprobleem binnenkort gesproken wordt met politie, waterschap en brand weer. Het vinden van geschikte vaste plaatsen is overigens wel een probleem. Met de noodcamping aan de Westerweg bij Den Burg als plek voor de blis aldaar is men ook niet tevreden. Artikel 11 Van gemeentewege zal het veel besproken haalbaarheidsonderzoek voor het artikel 11 recreatiegebied in De Koog pas opnieuw aan de orde worden gesteld, als de thans in gang zijnde besprekingen met Jarino niet tot resultaat leiden. Zoals bekend heeft Jarino aangeboden een groot deel van de geplande voorzieningen in het artikel 11 gebied tot ontwikke ling te brengen. Gemeente en RST hebben daarover inmiddels een eensluidend standpunt ingenomen en dat ter kennis van Jarino gebracht. Het bovenstaande kreeg Daan Welbo- ren van het Pakt te horen op zijn verzoek aan het college om de wenselijkheid van een haalbaarheidsonderzoek voor het artikel 11 gebied opnieuw aan de orde te stellen. Welboren heeft er spijt van dat dit haalbaarheidsonderzoek in laatste in stantie door de gemeenteraad is afgewe zen, nadat het college tot de conclusie was gekomen dat het niet 50.000 gulden maar 80.000 gulden zou kosten. Voor de toekomstige recreatieve ontwikkelingen, vooral de verbreding van het seizoen, zijn de in het artikel 11 gebied geplande overdekte voorzieningen zo belangrijk, dat Texel ernstige schade lijdt als de uit voering van de plannen op de lange baan wordt geschoven. Mosselen Cor Dros van Texels Belang informeer de of het gemeentebestuur nog wat on derneemt om Dirk Slik in Oudeschild aan een mosselperceel te helpen. Toen deze zaak eerder in de raad werd bespro ken, had de wethouder verklaard dat hier een primaire taak ligt voor de vis sersvereniging DETV maar Dros had van iemand van deze vereniging vernomen dat DETV alles al heeft gedaan. Uit de reactie van Barendregt bleek dat de ge meente niet werkloos afwacht. Er is bin nenkort over dit onderwerp een gesprek met DETV. Burgemeester Engelvaart deelde nog mee dat hij de volgende dag het beleid inzake toewijzing van mosselpercelen ter sprake had willen brengen in het coördi natiecollege voor het waddengenied, waar minister Winsemius deel van uit maakt. Die vergadering was echter geannuleerd omdat de minister in de ka mer moest optreden. Feit is dat de ge meente in deze zelfstandig weinig kan uitrichten. Bijdrage Naar aanleiding van een andere vraag van Dros zei wethouder Daan Schilling dat de heer Zijm van de „Leemkuil" in derdaad nog steeds wacht op de laatste uitkering krachtens de bijdrageregeling. De afdeling bouw- en woningtoezicht die deze zaak moet afhandelen, heeft het erg druk en heeft daarom aan andere dingen voorrang gegeven. Gelein Jan sen merkte op dat hij in de raadscom missie voor ruimtelijke en husvestings- beleid ook had gevraagd waar de bijdra ge voor Zijm bleef en toen had de wet houder gezegd dat het direct in orde zou komen. Dat is dus blijkbaar niet ge beurd. De burgemeester beloofde de raad schriftelijke informatie over dit on derwerp. Henk Beumkes van het Pakt klaagde over de straataanleg van de Schoudieck in het Marsplan. Daar blijkt onvoldoende ruimte te zijn zodat de be woners van een aantal huizen zo vanuit de voordeur op de rijbaan stappen. Ook hierover werd schriftelijke informatie toegezegd. Verkoop woningwetwoningen? Gerbrand Poster herinnerde eraan dat sinds kort geen toestemming van het ministerie meer nodig is om woningwet woningen te mogen verkopen. Woning bouwverenigingen zijn daarin vrij en hebben alleen toestemming nodig van de gemeenteraad. Poster vroeg het col lege om een standpunt over de verkoop mogelijkheid. Wethouder Schilling zei dat het college dat standpunt pas zal in nemen als de woningbouwvereniging laat weten dat zij inderdaad haar wonin gen wil afstoten. van adviezen. Bovendien is het' ment van de medenzeggenschap onderhevig aan goedkeuring doorc meenteraad. Wij hebben heel lart probeerd van de Luberti-school ee samenwerkingsschool te maken, zowel vertegenwoordigers van di meente als ouders in het bestuur, daar voelde de gemeente niet voo VooTal de laatste jaren toen de Stoer lange tijd ziek was en toen de goede leerkracht Corrie Kombrink het leven kwam, hebben we ger hoe belangrijk het is dat ouders bek lijke rechten hebben bij het besturer een school. Een grote club ouden met hart en ziel achter de school s dat is het mooiste dat er is. Dat spr blijkbaar erg aan, want we hebben de bijzonder neutrale school inmic 68 aanmeldingen. Hoewel men in gemeentelijke niet erg blij is met de actie voo bijzonder-neutrale school zal men die kant moeten meewerken als as' wettelijke eisen wordt voldaan. In verleden heeft de gemeenteraad overigens al uitgesproken voor hets ten van acht openbare scholen, ind verse dorpen, inclusief De Koog. dagavond j.l. gebeurde dat nog i door middel van het vaststellen van zg. spreidingsplan dat met het ooj de komende iptegratie moet woi ingediend. Beslote Omdat verwacht werd dat de i voor een bijzonder-neutrale basisso' in De Koog onderwerp van gesprek zijn, waren veel meer belangstellen dan gewoonlijk naar de raadsvergi ring gekomen. Het werd echter alg) duidelijk dat de raadsleden weinig v den voor een openbare behandeling: deze kwestie, gezien de persooii aspecten van deze zaak. Daan Welb: (Pakt) vroeg om een behandeling ac gesloten deuren. Riet Huitema (C sprak kritisch over de prognoses dil gemeente heeft gemaakt inzake het: tal leerlingen dat de school in De K zal bezoeken. Niet iedereen stuurt kinderen naar de openbare school in eigen dorp, mensen die veel wa hechten aan katholiek of christelijk derwijs geven de voorkeur aan Burg. Peter Bakker (PSP) was de enige dt€ blijken afkerig te zijn van eefTbijzot neutrale school in De Koog. Hij zag actie als een middel om de problemer de Luberti-school op te lossen en u dat niet de geëigende manier. Ook achtte het praten over deze zaak in openbaar niet wenselijk. Gerbt Poster vroeg hoe het college over de ger plannen denkt. Poster had ook: een opmerking over de normen die w den gehanteerd bij het beoordelen het bestaansrecht van een zelfstant openbare basisschool in De Waal. I vain die normen is dat de dichtsbijzij school hemelsbreed minstens drie I meter verderop moet liggen. De V zou dan niet in aanmerking komen, w in rechte lijn gemeten ligt de school' Den Burg dichterbij. Maar over dev gemeten is het verder. Volgens Pos moest men de afstand over de weg norm hanteren. Zegers moest hem leurstellen. De afstand wordt, zo was telefonische navraag vanuit Den Hi nog eens nadrukkelijk bevestigd, melsbreed gemeten. Poster vond dat lachelijk. „De kinderen gaan tochi per helicopter naar school?" Al pratende en op voorstel van de bui meester kwamen de raadsleden tot conclusie dat het in deze vergadet niet nodig was om achter gesloten d ren over de Koger problemen te prat Daarvoor zal wel a.s. donderdagavt gelegenheid zijn in de vergadering1 de commissie voor welzijnsbeleid. 0 gevraagd kreeg Cor Dros later te hö dat ook de raadsleden die niet in d commissie zitten, bij dat overleg aam zig mogen zijn.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2