indschapszorg wijzigt andpunt Grensweg DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE Modeshow Plattelandsvrouwen Wie weet meer over deze tabaksdoos? Circus Mullens in De Koog Verkoop ambtswoning College trekt boetekleed aan Zon, maan en hoog water Geen geld voor anti fascisme monument Geslaagd Verkoping kinderkleding Lezing Groene Kruis Vreemd geld ^RT AG 16 MAART 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Werkgroep Landschapszorj heeft in haar bezwaar tegei ontwerp bestemmingsplar ivveg enkele wijzigingen aan cht, die volgens de indieners iet bezwaarschrift „zeer tege- komen aan de opzet van dit De eerder ingediende bezwa- igen een dienstwoning op cam- Dennenoord zijn ingetrokken ok heeft de werkgroep geen emen meer met het bestem- van camping De Koorn-aar als latief terrein in het lerpplan. tegenover staat dat de totale num capaciteit aan slaapplaatsen plan teruggebracht moet worden 537 tot 2030. „Een groei van vijf- irocent op deze terreinen lijkt ons aximum", aldus de werkgroep. Het ar van Landschapszorg komt dag ter sprake in de commissie- ering ruimtelijk en itingsbeleid. werkgroep is zoals bekend geen tander van grote uitbreidingen van fsrecreatie en het maximum van (slaapplaatsen lijkt de werkgroep okte hoog, vooral omdat onduide- i bestaat over het exacte aantal ilaatsen op dit moment. In het re- tbasisplan wordt de opnamecapa- van natuurgebieden genoemd als kende factor voor de groei van de i en de werkgroep is van mening capaciteit alleen maar afneemt, ppervlakte duingebied is sinds het len van het bestemmingsplan ienlijk kleiner geworden en er momenteel flink bezuinigd op het van deze gebieden." Stabiel ook (met succes) wordt gepro- e dagrecreatie op Texel te bevor- is het ons inziens noodzakelijk de fsrecreatie te stabiliseren om het aantrekkelijk te houden", aldus ezwaarschrift. Het Grenswegge- gt bij een duingebied dat volgens irkgroep te lijden heeft van de re- In de duinen tussen camping istrand en het Westerslag liggen randelpaden zelfs driemaal zoveel duinen tüssen Westerslag en aai. - „Daardoor is het in het seizoen in dit ge bied veel onrustiger dan in de zuidelijke duinen", aldus de werkgroep. Een bewe ring die wordt onderstend met cijfers omtrent broedende vogels in beide ge bieden. „In het rustiger duingebied broeden tweemaal zoveel wulpen dan in het gebied tussen Kogerstrand en Westerslag". Men heeft geen moeite met de recreatieterreinen die er al waren toen het bestemmingsplan werd ge maakt zoals Pranger, Woutershok, Den nenoord en Gortersmient. Landschaps zorg heeft meer moeite met camping De Koorn-aar dat tijdens de voorbereiding van het ontwerpplan is ontstaan „door toepassing van daarvoor niet geëigende regelingen." De werkgroep concludeert dat het terrein echter bestond bij vaststelling van het ontwerpplan en krijgt van de bezwaarmakers „het voor deel van de twijfel." Illegaal Maar wat betreft camping De Bol houdt men vast aan het oude uit gangspunt de camping is op illegale wijze ontstaan en deze grond moet agra risch worden bestemd. De recreatieterreinen hebben in het ontwerp bestemmingsplan allemaal mo gelijkheid tot uitbreiding gekregen. De capaciteit van de vijf terreinen was in 1976 1766 slaapplaatsen en het gemeen tebestuur wil nu een maximum vaststel len van 2537. De werkgroep: „Dat is een groei van ruim 43 procent en voor ons onaanvaardbaar." Een groei van vijftien procent wordt reëel genoemd, mede met het oog op rechtsgelijkheid met an dere bestaande recreatieterreinen. Een maximum van ongeveer 2030 slaap plaatsen komt bovendien overeen met de momenteel door het gemeente bestuur afgegeven kampeerexploitatie- vergunningen voor deze terreinen. De Christelijke Plattelandsvrouwen houden dinsdag 20 maart hun vergade ring om 20.00 uur in de Bijenkorf in Oosterend. De avond wordt verzorgd door de Fa. De Groot van Modehuis. Beekman „First Lady" met een rnpder show. Gasten zijn welkom. De heer A. Flonk, Torenstraat 40 in West Terschelling (tel. 05620-2446) schrijft ons: „Enige tijd geleden kocht ik van een Amersfoortse antiquair een zil veren tabaksdoos. Van deze doos treft u hierbij een foto aan. De doos is lang 14 cm, breed 8% cm en 2% cm hoog, en is gemaakt door J. C. van Dalsum te Vlissingen in 1848. Op het deksel van de doos staat een schip gegraveerd met de tekst: Volksfeest Texel 1813, 1863. Deze doos zou kunnen zijn uitgereikt ter gele genheid van de 50-jarige herdenking van de verovering van de Schans op de Fran sen door de Oosterenders op 5 decem ber 1813. Het schijnt dat de gravering van het schip ouder is dan de tekst, Het zou dus mogelijk kunnen zijn dat iemand de doos beschikbaar gesteld heeft als prijs en dat toen de tekst: Volksfeest Texel 1813, 1863 erin is gegraveerd." De heer Flonk zou graag weten of de doos inderdaad als prijs is uitgereikt, aan wie en wie de doos als prijs beschikbaar heeft gesteld. Lezers die er meer van we ten worden derhalve verzocht met hem contact op te nemen. Volgende week Simavi collecte op Texel In alle Texelse dorpen zal gedurende volgende week worden gecollecteerd voor Simavi, voor medische hulp in ont wikkelingslanden. Simavi houdt zich daar al bijna 60 jaar mee bezig en richt zich op kleinschalige, overzichtelijke en betaalbare projecten. Aanleg van waterputten, medicijnen, in strumenten, transportmiddelen, onder wijsfaciliteiten ten behoeve van voorlich ting op het gebied van de gezondheids zorg en de landbouw, bouw- en ver bouw van kleine klinieken enz. De om standigheden waarmee Simavi in ge noemde landen te maken krijgt worden er niet makkelijker op. Het werk wordt echter met kracht voortgezet. Simavi ontvangt geen subsidie en is volledig af hankelijk van vrijwillige bijdragen. Wie geen collectant mocht ontmoeten kan .financiële steun geven dopr.geJd.over te., maken op postgiro 300100 t.n.v. Simavi, Haarlem. Het gemeentebestuur ontving voor dit zomerseizoen een stand- plaatsaanvraag van een circus. In de periode 31 juli tot en met 5 augustus wil circus Mullens in De Koog optre den. Het college heeft geen bezwaar tegen het afgeven van een vergunning. Circus Mullens heeft verzekerd dat men naar Texel komt, een uitlating die door het gemeentebestuur niet meer zo serieus wordt genomen omdat veel cir cussen in het verleden niet kwamen op dagen. Vorig jaar is ook vergunning ver leend aan een circus en ook dit bedrijf heeft de oversteek niet gewaagd. Tevens is een aanvraag vóór een optreden inge diend door het stuntteam Les Aranis en autogportevenement. Over deze aanvra- geiizal het college binnenkort beslissen. APPIE BAANTJER VERTELT lilde belde later terug en zei dat broer van geen invrijheidstelling weten. De zaak is nog in onder had hij gezegd." ick reageerde moedeloos, meer kan ik u ook niet zeggen. Ik iet de bevoegdheid om Harry vrij te En zoals de zaken er nu voorstaan, officier van justitie voorlopig wel i standpunt blijven. Tenzij..." Hij abrupt; zijn scherpe blik tastte gelaatstrekken af. „Tenzij op korte de moordenares wordt Jiskerd." rdenares?" Jck maakte een grimas. I het Harry niet is... is de moorde- ;en vrouw." ine van der Waal blikte hem onbe- n aan. ibt gelijk", sprak ze ferm. „Het een vrouw zijn. Ik heb hierover ook rig met Jennifer gesproken. Ik heb d: als wij Harry willen helpen, dan in wij er achter zien te komen wie Sof ie werkelijk heeft vermoord, fer was het met mij eens. Daarom :zij vanavond opnieuw een seance. in eigen kring. Alle vrouwen inal toegezegd te komen. Jennifer zich op dit moment voor. Als de en hun medewerking willen verle en de seance leidt tot resultaten, oort u dat van mij onmiddellijk." ond op, rustig, zelfverzekerd, als ouwde ze het onderhoud als iigd. ock liep met haar mee tot aan de Daar drukte hij haar hartelijk de laat begint de seance?" uur". eindigt?" eet op haar onderlip, uur.... half elf." ock knikte begrijpend, collega en ik blijven tot elf uur op ureau. U kunt ons dus hier berei- lk wens mevrouw Jordan veel te toe." itine van der Waal zuchtte opnieuw, nifer heeft het nodig", sprak ze be- ,Die hele affaire doet haar geen Ze opende de deur en stapte kor de gang door. De Cock riep haar terug. „Mevrouw van der Waal.... dat wilde ik u nog vragen.... hoe drinkt u uw koffie?" Ze keek hem niet-begrijpend aan. „Weinig suiker en een wolkje melk." „En Jennifer?" Christine van der Waal aarzelde. Haar zelfverzekerdheid leek gedeukt. „Jennifer? Met veel melk en veel suiker." Vledder keek zijn collega verbaasd aan. „Jij wacht", vroeg hij ongelovig, „op de resultaten van de seance? Ik dacht dat jij aan dat spiritistische gedoe geen enkele waarde hechtte." De Cock schudde zijn hoofd. „Dat doet ik ook niet. De werkelijke sëance laat mij koud. Wat mij interes seert is de samenkomst van negen vrou wen, van wie er één een moord op haar geweten heeft. Tijdens de vorige gele genheid waarbij de commissaris en de officier van justitie aanwezig waren, zal men wijselijk hebben gezwegen. Ik hoop, dat er nu tijdens onderling gekra keel iets loskomt." „Wat?" De Cock haalde wrevelig zijn schouders op. „Dat weet ik niet. Er moet iets komen. Het is toch te gek, dat we nog steeds niet weten waarom Zwarte Sofie werd vermoord." Hij stond op en beende door de recherchekamer. In de cadans van zijn tred lieten zijn gedachten zich ge makkelijker ordenen. Plotseling bleef hij staan. „Heeft Harry een dure vriendin?" Vledder glimlachte. „Ik weet niet of ze „duur" is. Hij heeft wel een vriendin. Al enige tijd. Ik heb hem vanmorgen tijdens het verhoor even met haar laten bellen. Hij vroeg dat en ik zag er geen kwaad in. Ze heet Viola Wijngaard en woont in een koópflat in Purmerend. Harry Donkervliet heeft die twee jaar geleden voor haar gekocht... en betaald." De Cock reageerde verrast. „Dat is toch gauw anderhalve ton." Vledder knikte. „Bovendien rijdt onze vriend in een su persnelle roomkleurige Jaguar. Dat hoorde ik van de huismeester van het flatgebouw, waar zijn vriendin woont. Ik heb even over de telefoon met hem ge babbeld. Harry komt daar zo'n drie, vier maal per week. Soms blijft hij wel eens een nachtje over, maar lang niet altijd." „Heeft hij een inkomen?" Vledder schudde zijn hoofd. „Voor zover ik weet niet. Hij schijnt bui ten zijn uitstapjes naar Viola steeds bij zijn tante op de gracht te vertoeven. We mogen aannemen dat Jennifer haar neef zo nu en dan wat toestopt." Ze zwegen een tijdje. De Cock ging op het bureau van Vledder zitten. Hij liet zijn benen bengelen; een peinzende uit drukking op zijn gezicht. „Hebben we dat rapport van het ge rechtelijk laboratorium al binnen?" „Vanmorgen gekomen." „En?" Vledder trok een la van zijn bureau open en nam daaruit een map. „Je had gelijk. Buiten sporen van cyanide is in het lijk van Sjaan Streuffels ook een hoeveel heid morfine aangetroffen." Hij nam het rapport ter hand en las: „Het onderzoek werd gericht op de opsporing van morfi ne, aangezien de meeste psycholeptica stimulantia en hypnotica in het lichaam snel worden getransformeerd in morfine. In bewerking werden genomen: gal en urine. Het materiaal werd eerst enzyma tisch gedeconjugeerd en daarna geëx traheerd. Aldus kon, gebruik makende van chromatografie, zowel in de gal als in de urine de aanwezigheid van morfine worden aangetoond. De concentraties hiervan bedroegen circa tien microgram morfine per milliliter gal en curca vijf mi crogram morfine per milliliter urine." De Cock glimlachte. „Fraai apothekerslatijn." Vledder borg de map weer op. „Het lijkt mij nogal vrij veel", sprak hij ernstig. „Ik heb de resultaten van het onderzoek eens vergeleken met de rap porten over lieden, die aan een overdo sis heroïne waren gestorven. Er is weinig verschil in de concentraties. Ik begrijp nu, waarom Zwarte Sofie vrijwel van het ene op het andere moment van haar stoel rolde." „Het is tegenwoordig niet zo moeilijk meer om aan heroïne of cocaïne te ko men", merkte De Cock cynisch op. „In de binnenstad verkoopt men het op bij na iedere hoek van de straat." De telefoon op het bureau van De Cock rinkelde. Vledder boog zich naar voren en nam de hoorn op. De Cock keek hem aan en zag dat hij verbleekte. „Wat is er?" Zonder iets te zeggen legde Vledder de hoorn weer op het toestel. De Cock boog zich naar hem toe. „Wat is er", herhaalde hij dwingend. Vledder slikte. „Jennifer Jordanze is dood." Een politievolkswagen stopte aan de wallekant tussen oude scheefgegroeide iepen. Rechercheur De Cock van het po litiebureau aan de Amsterdamse War moesstraat stapte uit. Zijn blik gleed om hoog langs een fraaie grachtengevel. Vledder sloot de wagen af en kwam naast hem staan. Even leken ze besluite loos, toen staken ze de rijbaan over en bestegen de blauwstenen stoep. De zware buitendeur stond op een kier. Ze duwden hem verder open. Via een ruime met roze-wit marmer beklede hal, be reikten ze een hardhouten trap. De Cock met slepende tred, Vledder met licht voetige tred. Op het portaal, boven aan de trap, stond Agatha van Keulen. Haar ogen blikten kwaadaardig. Ze klemde haar lippen op-een. „Hoeveel moorden moet ze nog ple gen?" Haar krakerige stem droop van sarcasme. „Als u haar nu niet aresteert, klaag ik u aan wegens plichtsverzuim." De Cock veinsde verwondering. „Wie?" Agatha van Keulen snoof verachtelijk. „Annette van Leeuwenhoek... wie an ders? Ze heeft nu die arme Jennifer vermoord." De Cock negeerde haar opmerking. Hij liep onverstoorbaar langs haar heen. Aan het einde van de gang opende hij de deur naar het lage, intieme vertrek. Aan het einde van deze ruimte, bij de drie smalle ramen, stonden vrouwen, ner veus, angstig, in groepjes bijeen. Hun gefluister verstomde toen de recher cheurs binnenkwamen. De Cock liet zijn blik door het vertrek dwalen. Links, bij een schilderij van Mo net bleef hij staan. De toppen van zijn vingers gleden over het linnen. Toen liep hij verder. In het midden van het vertrek stond de grote ronde eiken tafel, omringd door de stoelen met hoge rugleuningen. Hij tel de er negen. Geen van de stoelen was meer bezet. Recht voor hem, aan de an dere zijde van de tafel, stond een stoel wat schuin. Naast die stoel, op het Ber bertapijt, lag het lichaam van een vrouw, op haar rug, de benen iets gespreid, het gezicht verstard, de blinde ogen wijd opengesperd. De Cock keek op haar neer. Het beeld van de dode vrouw in to ga ontroerde hem. „Van een blind mens steel je niet", had Smalle Lowietje ge zegd. Maar wie gaf een weerloze blinde vrouw een dodelijk vergif? Hij keek naar de vrouwen bij de smalle ramen. Daar stond ze. Wie? Hij wenkte Vledder, die naast hem stond. „Ruik eens aan haar mond." Vledder knielde bij de dode neer. Even maar. Toen kwam hij weer overeind. Zijn gezicht stond strak. „Bittere amandelen", hijgde hij. De Cock keek naar de ronde eiken tafel. (wordt vervolgd) „Tegenover de familie Braam heeft het gemeentebestuur onzorg vuldig gehandeld. Er zijn fouten ge maakt en daarvoor wil ik excuses aanbieden", zei wethouder Klaas Ba- rendregt dinsdagavond over de peri kelen rond de verkoop van de voor malige burgemeesterswoning. We verstraat 101. De familie Braam had tijdig moeten worden gewaar schuwd. Wel voerde de wethouder enkele verzachtende omstandighe den aan waaronder het feit dat twee keer was gepoogd de familie Braam te bereiken en de haast die de ko pers, Bongers en Room, hadden. „De verkoop kwam opeens in een stroomversnelling", aldus Baren- dregt. De gemeenteraad ging met één stem tegen (Peter Bakker) ak koord met de verkoop en het voorbe- reidingsbesluit om in de woning kantoren te kunnen maken. Voor het stemmen schetste Baren- dregt de geschiedenis van de verkoop. Hij zei dat de gemeente, door financiële nood gedwongen, zeer zakelijk in de slag was gegaan. De markt was uitvoe rig bekeken en vanaf het begin had men de vraagprijs van f150.000,— gehan teerd. Aanvankelijk had men onderhan deld met gegadigden die alleen wilden wonen in dit huis maar niemand van hen kon of wilde anderhalve ton op tafel leg gen. „Toen het college akkoord ging met gemengd gebruik hadden we wel snel beet", aldus Barendregt die aanvulde dat ook met de familie Braam geen overeen komst was geweest over de vraagprijs. De zon komt 21 maart op om 6.40 uur en gaat onder om 18.55 uur. Maan: 17 maart V.M.; 24 maart L.K. Springtij: 19 maart; doodtij: 26 maart. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 16 maart 7.47 en 20.10 Zaterdag 17 maart 8.25 en 21.01 Zondag 18 maart 9.28 en 21.47 Maandag 19 maart 10.23 en 22.30 Dinsdag 20 maart 10.48 en 23.08 Woensdag 21 maart 11.13 en 23.37 Donderdag 22 maart 11.42 en 23.52 Vrijdag 23 maart 12.04 en Zaterdag 24 maart 0.06 en 12.23 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 15 maart In het raadhuis vergadert de raadscom missie voor welzijnsbeleid, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder ande re over de omzetting van de bijzondere kleuterschool „Hummeloord" in Oude schild in een openbare kleuterschool in verband met de integratie met het lager onderwijs. Ook wordt gesproken over het plan om in De Koog een bijzonder neutrale basisschool te stichten, maar dit onderdeel wordt achter gesloten deu ren behandeld en mag alleen door com missieleden en andere belangstellende raadsleden worden bijgewoond. Vrijdag 16 maart Van 19.00 tot 21.00 uur kunnen in het raadhuis gratis uittreksels uit het bevol kingsregister worden afgehaald. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de zwem- en poloclub TX '71 jaarvergadering. In de kapel van Zuid Eierland houdt de hervormde vrouwengroep een verkoping van zelfgemaakte werkstukken (aanvang 19.30 uur), gevolgd door bingospel, waarbij ieder welkom is (aanvang 20.00 uur). Zondag 18 maart Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij het Ca feetje in Oosterend worden gestart voor de openingswandeltocht van Het Gou den Boltje. Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sportvis sersclub een wedstrijd bij De Kaap. In het Eierlandsche Huis wordt het to neelstuk „Dokus het maanpaard" opge voerd, aanvang 14.30 uur. Toegang gratis. Het COC kop van Noordholland heeft zondagmiddagcafé in Trefhoek Formo sa, Koningstraat 70 in Den Helder van 15.30 tot 18.30 uur. Maandag 19 maart De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland heeft om 20.00 uur in Het Eierlandsche Huis een bijeen komst (tegelbeschildering). De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Gesproken wordt onder Gerbrand Poster dacht dat de gemaakte fout geweten kon worden aan tekort menskracht op het grondbedrijf. Eerder had de VVD-er al gepleit voor externe taxateurs bij deze afdeling. Barendregt ontkende dat het niet tijdig waarschu wen van de familie Braam te wijten was aan tekort mensen. Poster zei deson danks blij te zijn dat men „deze deal" had kunnen maken. Peter Bakker was niet gelukkig met de verkoop. Ooit was het idee geopperd om van het pand een tehuis voor accuut daklozen te vestigen en nu is dit onmogelijk. Dirk Terpstra ging met zijn fractie wel akkoord maar had meer moeite het het nemen van het voorbereidingsbesluit om gemengd gebruik in het pand mogelijk te maken. In het pre-advies stond dat vestiging van kantoren in Weverstraat 101 past in de doelstelling van het bestemmingsplan Den Burg-centrum, maar dat was volgens Terpstra niet juist. „Die gemengde bebouwing moet vol gens het bestemmingsplan geconcen treerd worden in het centrum en daar valt dit stukje Weverstraat net buiten". Dit argument was voor Terpstra echter geen reden om mederwerking te weigeren. De verkoop is officieel nog geen feit want in het koopcontract staat dat Bon gers en Room pas eigenaar zijn als gede puteerde staten de verkoop en de artikel 19 procedure voorzien van de verklaring van geen bezwaar. De Stichting Spanje Monument 1936-1939 heeft het gemeente bestuur gevraagd een financiële bij drage te leveren voor de oprichting van een nationaal monument ter herdenking van de strijd tegen het fascisme rond en in de tweede wereldoorlog. Burgemeester en wethouders noemen het monument een sympathiek doel maar willen geen subsidie geven. „De strijd tegen het fascisme was en is zeer belangrijk", aldus het college, die de vraag of men geld voor een monument moet geven van „een andere orde" vindt. Men vindt het niet juist hiervoor gemeentegeld uit te geven en laat on dersteuning van dit initiatief aan de indi viduele burger. Mieke Cupido uit Oudeschild slaagde aan het Zeewegziekenhuis voor het di ploma Verpleegkundige A. De peuterspeelzaal De Waldhoorn van Den Hoorn organiseert weer een ver koop van tweedehands baby; peuter- en kleuterkleding t/m maat 128. De verko ping wordt gehouden in dorpshuis De Waldhoorn op woensdagmorgen 21 maart van 9.00 tot 12.00 uur. De op brengst komt ten goede van de speelzaal. De laatste lezing in de serie over an dersoortige geneeswijzen is woensdag 21 maart in de Schakel (Burgwal 10, Den Burg), aanvang 20.00 uur. Diëtiste Sonja Goote zal iets vertellen over alternatieve voeding. Veel mensen willen de laatste tijd anders gaan eten omdat ze zich meer bewust worden van de relatie die er bestaat tussen gezond heid en voeding. Het „anders eten" kan op verschillende manieren tot uiting worden gebracht. In deze lezing zal in worden gegaan op een aantal alternatie ve voedingssystemen zoals het vegeta risme, de ecologie en het Moermandieet. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 n 11,25 f 5,22 f 35,50 f 36,- ƒ134,25 f 29,- 2,86 f 4,12 15,87 17,20 1,84 meer over benoemingen van (gemeente lijke) vertegenwoordigers in stichtingen e.d., de verantwoordingsplicht van ge meentelijke vertegenwoordigers in diver se bestuursorganen, het stagebeleid en de uitbreiding van de tekstverwerking in het raadhuis. In het zaaltje van de doopsgezinde kerk wordt een Leerhuis-bijeenkomst gehou den, aanvang 20.00 uur. Mevrouw Woe- linga uit Hoorn houdt een lezing over het classicisme en het werk van Hendrik Werkman. Zang van Wilhelmus Barnard en Niels Lely. Dinsdag 20 maart De Christelijke Plattelandsvrouwen heb ben in dorpshuis De Bijenkorf een verga dering met modeshow; 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7