Volgend jaar weer horecacursus op .WAT IK ZEGGEN WOU.: Nieuwe veestalling bij „Padang" „Wat is illegaal?" Seizoenprogramma toerclub Taxi 2000 Lente-avond Plattelandsvrouwen Plattelandsvrouwen beschilderden tegeltjes S.V. De Koog verloting mi Zijn de kaarten geschud? FAMILIEBERICHT: LP' PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 MAA&D Serveersters, kelners, koks en docenten poseerden na afloop van de maaltijd op het terras van hotel Bos en Duin. Vierde van links zittend Bill Visser en tweede van rechts staand Aris van Zeijlen. Van de cursisten zijn er zeven afkomstig uit Den Helder. Het is niet uitgesloten dat volgend jaar opnieuw op Texel een cursus zal worden gegeven voor de opleiding van koks, kelners en serveersters. Het Arbeidsbureau streeft er echter naar dat deze cursus uitsluitend wordt opengesteld voor jonge werk lozen die nog geen bindingen met het bedrijfsleven hebben kunnen op doen. Bij de jeugd is de behoefte aan opleiding, waardoor hun kansen om een baan te vinden worden vergroot, het meest dringend. Waarschijnlijk zal ook deze nieuwe cursus voor 100% van rijkswege worden gesubsidieerd. De thans op Texel lopende cursus van de Stichting Vakopleiding Horecabedrij ven is een succes. Het merendeel van de 34 deelnemers weet zich dank zij die opleiding na het behalen van het diplo ma verzekerd van een baan! De cursus die op 7 november staftte in hotel Bos en Duin loopt ten einde. Op 26 maart is het theoriegedeelte van het examen en op 3, 4, 5 en 6 april volgt het praktijkge deelte. Bij de theorie moeten maar liefst 180 vragen worden beantwoord en ook bij de praktijk zal de kandidaten het vuur na aan de schenen worden gelegd. Allen kijken nu al met voldoening op de cursus terug, al was deze bepaald niet eenvou dig. Voor de meesten was de leerstof zwaarder dan ze hadden verwacht. Als het lukt om ook volgend jaar een cursus van de grond te krijgen zal deze nog iets pittiger zijn omdat er dan ook B-vakken bij komen. Ook zal de cursus in verband daarmee wat langer duren. Nodig Dat de thans lopende cursus op Texel wordt gehouden is mede te danken aan actie van plaatselijke mensen. De heren H. Wuis en M. Segers, namens de plaat selijke afdeling van resp. Horecaf en Ho reca Nederland, wezen op de behoefte aan geschoold horecaparsoneel en de heer G. A. Oskam regelde in samenwer king met Arbeidsbureau en Stichting- Vakopleiding Horecabedrijven dat de cursus werd aangemerkt als 'Beroeps- kwalificerende Educatie' waardoor de subsidiekraan kon worden geopend. Aan subsidie is er veel geld in gaan zit ten. Het komt neer op ongeveer f6.000,— per cursist; vrijwel niemand zou dit geld er zelf voor hebben kunnen uitgeven. Een deel van de werkloos ge worden cursisten heeft vroeger in de ho reca gewerkt; voor anderen was het vak volstrekt nieuw. De hele cursus (honderd scholingsda- gen) werd gehouden in hotel Bos en Duin met de heren W. A. (Bill) Visser (keuken) en Aris van Zeijlen (bediening) als docenten. Uiteraard werd daarbij de volledige oefenstof van de SVH doorge werkt. Enigszins experimenteel was het vak Duits dat er op Texel werd bijgege ven door mevrouw M. van der Kooi-Hol. Tijdens de opleiding bleek het wenselijk dit vak niet al te 'grammaticaal' te ge ven, maar meer gericht op vlotte mon delinge communicatie. Proefkonijnen Overigens was de hele cursus sterk op de praktijk gericht. Dat blijkt bijvoor beeld uit de maaltijden die de cursisten bij wijze van oefening voor genodigd pu bliek moesten bereiden en volgens de re gels opdienen. Donderdag gebeurde dat voor de vierde keer. Vertegenwoordigers van de plaatselijke pers, VVV en de ver zorgingstehuizen hadden toen het ge noegen gast te zijn in ,,Bos en Duin" en daarbij te genieten van een gevarieerde lunch, die daags tevoren door de koks was samengesteld en geprogrammeerd waarbij ook voor de ingrediënten moest worden gezorgd. Koken voor anderen is voor een groot deel een kwestie van or ganiseren. Het door de klant gevraagde gerecht moet niet alleen lekker zijn, maar het moet er ook snel komen en nog warm zijn. De lunch (met kort na el kaar tarbot en kalfstong!) had een onge bruikelijke opbouw, maar net als op een leerlingenbouwplaats was bewust voor een gecompliceerde opzet gekozen om de training van de deelnemers zo inten sief mogelijk te maken. Begonnen werd met een gevogeltesa- lade met toast en boter die volgensd de uitserveermethode moest worden opge diend. Vervolgens een gebonden asper gesoep met stokbrood volgens de inzet- methode. Een moot tarbot kreeg men voorgezet via uitserveermethode met bijzettafel, samen met wafelaardappel tjes en tomatensalade. Witte wijn ont brak daarbij niet. De kalfstong werd op gediend met hollandaise saus, spinazie en in de oven gebruinde aardappelpuree. De lunch werd beëindigd met appelbeig nets. Tevoren was de eetlust opgewekt met een aperitief en het voor de uitvoer ders zeer leerzame eetfeestje werd af gesloten met koffie. De oberkelner en de docent hielden hun leerlingen scherp in de gaten en traden begeleidend en coör dinerend op als het nodig was. Niet al leen voor de cursisten maar ook voor de genodigde eters was het heel instructief. De situatie bracht met zich mee dat de sfeer niet erg ontspannen was. Het was merkbaar dat de cursisten, die een ambi tieuze en serieuze indruk maakten, de zenuwen in hun kelen voelden bij al die kleine en grote handelingen die strikt volgens de regels van de etikette moesten worden uitgevoerd en waarbij ze voortdurend op de vingers werden gekeken. De genodigden hadden uite raard vooral met de kelners en ser veerster te maken; elk tafeltje (a twee personen) had zijn eigen kelner of ser veerster. Na afloop traden ook de koks voor het voetlicht om het applausje in ontvangst te nemen Waaruit bleek Jat het goed geweest was. De deelnemers hoefden voor dit buitenkansje niets te betalen, afgezien van een vrijwillige bij drage voor wijn en aperitief. Docent W. A. Visser dankte de mensen voor hun bereidwilligheid om als 'lesmateriaal' te dienen en hij vroeg begrip voor de schoonheidsfoutjes die er volgens hem toch nog te signaleren waren geweest. Het agrarisch bedrijf Padang mag een- nieuwe veeschuur bouwen. Daarvoor moet het bouwblok voor dit bedrijf in het bestemmingsplan een stukje worden verplaatst maar daar heeft het college geen bezwaar tegen. „Gelet op de bedrijfsvoering en be- drijfsopzet van dit moment is het ver zoek begrijpelijk", aldus burgemeester en wethouders die eigenaar H. de Lugt bij een eerste wijziging van het bestem mingsplan mogelijk meer bouwruimte willen toekennen „omdat het huidige bouwblok van 2 hectare voor dit nu al grote bedrijf niet op zijn plaats is". Medewerking aan het bouwplan wordt verleend door een bouwvergun ning met vrijstelling van artikel 48 van de wet op de ruimtelijke ordening. De zenuwen gieren het kritisch oog van gasten en docent. door je keel als je als nieuwbakken serveerster strikt volgens de etiketteregels het geleerde in praktijk moet brengen onder n aasten en docent. Wie de stukken van de Werkgroep Landschapszorg leest (daar wordt altijd veel aandacht aan besteed door de re dactie) krijgt het idee, dat het beleid van de Gemeente (vooral op economisch ge bied) bijgestuurd moet worden (om niet te zeggen „gedicteerd") t.b.v. de natuur. Maar wat de gemeente op dit gebied voor ons doet, weten we allemaal. Als in een bepaald duingedeelte meer wandel en fietspaden liggen dan elders, dan is dit, omdat dit gedeelte het verst verwij derd ligt van de beschermde broedplaat sen. Behalve dan de meeuwenkolonie. Maar wat deze vogels voor schade toe brengen aan de hele vogelstand op ons eiland, wordt door de vogelkenners on derschat. Ik hoor en lees daar weinig over van die zijde. Dat het aantal vogels dat op de grond broedt in genoemde omgeving minder was, kwam omdat de laatste jaren het voorjaar heel nat was. Deze vogels zullen instinctief naar een drogere plaats gezocht hebben. Dat zit 'm heus niet in de toeristen. Bovendien is in de broedtijd het toerisme (vergele ken bij het seizoen, de schoolvakantie- tijd) te verwaarlozen. Bovendien zijn in het seizoen de vogels niet meer nestge bonden. Gelukkig heeft men in de bos sen en in de duinen de leerzame natuur- recreatiepaden aangelegd en staat in dit centrale gedeelte van het eiland het Na- tuurrecreatiecentrum. De aanvragen voor het kampeerterrein De Bol lopen al vanaf 1964, evenals die van het terrein De Koorn-aar. In het Gerritslandplan wa ren deze tereinen dan ook opgenomen. Dat deze uitbreiding in versneld tempo is gegaan, komt omdat de gemeente maatregelen moest nemen in verband met moeilijkheden op andere terreinen. Dat dit niet via de artikel 19 procedure verliep, waar veel te veel tijd mee verlo ren zou gaan (o.a. door de tegenwerking van een Werkgroep Landschapszorg) is het beleid van de gemeente. Nood breekt wetten! Er is echter niets 'ille gaals' gebeurd, wat gesuggereerd wordt! Het is dus ten onrechte, dat kam peerterrein De Bol uit het Gerritsland plan zou moeten worden gelicht. Dit kan en mag niet gebeuren. Familie Van den Berg, „Dennenoord" De fietstoerclub Taxi 2000 begint 26 maart weer te trainen. Vanaf die dag wordt weer op maandagen, woensdagen en vrijdagen een trai ningsronde gereden. Begonnen wordt met een afstand van ongeveer veertig kilometer, die dan later groeit naar ongeveer 60 kilometer. Omdat voor toerclubs een maximale gemiddelde geldt van 25 km/u zullen die tochten anderhalf tot twee uur in beslag nemen. Gestart wordt altijd om 19.00 uur vanaf het clubgebouw (War moesstraat 22, Den Burg). Voorde leden wordt de mogelijkheid geboden om twaalf keer in clubverband aan een 'overkantse' rit deel te nemen. Het hoog tepunt is daarbij de inmiddels traditio neel aan het worden deelname aan de rit Vaals-Texel. Bovendien worden diverse sterritten gehouden, bijvoorbeeld op een zondagochtend naar Heerhugo- waard heen en weer. De club is aan gesloten bij de Nederlandse Rijwiel Tour Unie. Dat betekent onder meer dat de le den zijn verzekerd voor Wettelijke Aan sprakelijkheid en Rechtsbijstand. De club organiseert ook diverse activi teiten waar alle Texelaars aan deel kun nen nemen. Tijdens koninginnedag wortdt een 5- of 7-dorpentocht gehou den in samenwerking met de dorpscom missie van Den Burg. Er worden drie zo- mertoertochten gehouden: 24 juni en 22 juli een rit over 30 of 60 kilometer en 9 september over 25 of 75 kilometer. Bo vendien komen er één of twee avondrit- ten, waarvan de datum te zijner tijd nog bekend zal worden gemaakt. Vaste deel nemers kunnen een stempelkaart krijgen waarop voor iedere rit een stempel zal worden gezet. Bij deelname aan mini maal drie van de vijf tochten wordt een herinnering uitgereikt. Deelname aan één tocht afzonderlijk kost f3— per per soon. Alle tochten samen mogen voor f5— (inclusief de herinnering) verreden worden. Fietsers met een f ietstoerkaart betalen een 'kale' prijs van ƒ1,75 per deelname. Tenslotte werkt de club nog mee aan een toertocht die ter ere van de opening van het zwembad wordt gehouden. Inlichtingen over de activiteiten zijn te krijgen bij Joop Schouwstra, Noord wester 132, telefoon (02220) 3991 of bij Peter van der Vis, Gravenstraat 26, tele foon (02220) 4928, beiden in Den Burg. De Plattelandsvrouwen Texel afdeling Den Burg komen woensdag 21 maart bij een in de kantine van de LTS voor een creatieve avond. Deze avond zal staan in het teken van de lente die op diezelfde avond begint. De aanvang is 19.30 uur en de dames worden verzocht pen en" papier mee te nemen. De Plattelandsvrouwen van de afde ling De Cocksdorp-Eierland hadden gisteravond in het Eierlandsche Huis een avond die werd verzorgd door het echt paar De Kat uit Westerland op Wierin- gen. Onder leiding daarvan konden de dames de eerste ervaringen opdoen in het beschilderen van tegeltjes. Met be hulp van schabionen, houtskoolpoeder en delftsblauwe verf brachten ze op de door De Kat meegebrachte tegels allerlei motieven aan. De tegels gingen mee te rug naar Wieringen waar ze zullen wor den gebakken en vervolgens terug gestuurd naar Texel. Alvorens men zelf aan de slag mocht, werd een dia-serie vertoond waarmee een indruk werd ge geven van de ontwikkeling van de tegel sierkunst in de loop der eeuwen. Al met al was het een creatieve en gezellige avond, die helaas door slechts 35 leden werd bezocht. Meegedeeld werd dat mevrouw Van de Werve een cursus perzisch ajout of open naaiwerk zal geven, waarvoor men zich kan aanmelden. Op 2 april wordt in het Eierlandsche Huis een avond van de agrarische commissie gegeven: serie met discussie onder hei „Wat komt er uit de hand van df- sche vrouw". Op 10 april om 10.G- er bij mevrouw T. Reuvers een ko - tend. Degenen die willen dee aan het tegenbezoek aan de plat, vrouwen van Warnsveld op 4, 5 tober kunnen zich opgeven bij r#' Witte-Paagman aan de Muywe de echtgenoten mogen mee. Van de verloting van S.V. De K de volgende prijzen nog niet afc 2de prijs (draagbare tv) nr. 550 prijs 4737; 12de prijs 6618; 14< 7486; 18de prijs 7501; 20ste prij 22ste prijs 5141; 24ste prijs 2285 prijs 6642; 26ste prijs 3042; 32$ 734; 33ste prijs 1374. Deze prijzen kunnen, tegen ging van het winnende lot, afcj* worden bij A&O Supermarkt Koog. De prijzen worden eventuif' thuis bezorgd (tel. 02228-732). g JUvL 'I ^•V l gedichten van Hans Oosterhof illustraties Arend Nijkamp 6* gtbondtn f8, AAN ONZE ADVERTEERDERS ♦Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Binnenkort irecdi u ui het huwelijk Met een grote blonde nun l' krijgt kinderen. T wee jongens en een meisje 't Kaartspel geeft z n geheimen pnjs tlw GEHEIM geeft 11 pnjs met een kaart van de Kennemer Kaarten Kolleklie. Een prachtige serie trouw kaarten. Origineel, stijlvol, modem, nostalgisch. Net wat u wilt. En wat uw smaak is f en "die grote kennemer kaarten kollektie jlt Keanuner küartln kclkfcüc U <Ü1k£.h Otolüjktn yfa Heden is na een ziekbed toch nog cn wacht van ons heengegaan mijn man, onijii der, schoonvader, opa, broer en oom Willem Renout, arts, 23-2-1903 - 16-3-1984. De Koog: W. Renout-de Jor De Rijp: Wim en Nini- De Koog: Ada en Aïda Apeldoorn: Jan en Petra Amsterdam: mevr. Flipsen-Rerv Peter en verdere familie. Texel, 16 maart 1984, Epelaan 5, 1796 AR De Koog. De begrafenis heeft heden plaatsgehad op* gemene begraafplaats te Oosterend. Algemene kennisgeving Plotseling is van ons heengegaan onze zoon, broer, zwager en opa Arie Dros op de leeftijd van 70 jaar. D. Dros M. Dros-Suters D. A. Dros A. Dros-Garritsi M. Vroom-Dros J. M. Vroom Douwe Texel, 17 maart 1984, Willem van Beierenstraat 32, Den Burg De crematieplechtigheid zal worden gehoi op woensdag 21 maart om 14.00 uur in hel matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3 Gelegenheid tot condoleren na de crem plechtigheid in het crematorium. Correspondentie-adres: D. A. Dros, Wilheln laan 39, 1791 AM Den Burg. Met leedwezen hebben wij kennis genomeiT het overlijden van onze oud-collega Arie Dros. Directie en personeel V Texel, 17 maart 1984. nt Na een langdurige strijd en moedig gedr lijden is in vrede heengegaan mijn lieve en zame dochter, onze zuster, schoonzuste tante Elisabeth Reineman, 2n echtgenote van Albert de Ridder, op de leeftijd van 62 jaar. Gi De diepbedroefde famitög Leeuwarden: J. Reineman-Tiemers ïr Leeuwarden: T. Reineman er Leeuwarden: J. Reineman Pu M. Reineman-Rietdi; Leeuwarden: H. Groenhof-Reinemaii: Stiens: C. Bethlehem-Reinerttv Leeuwarden: J. Reineman ok T. Reineman-Minner Oppenhuizen: R. Reineman N. Reineman-Osinga Leeuwarden: P. Reineman P M. Reineman-BosmaLl en tantezeggers Texel, 18 maart 1984. P Na een heel moedige strijd is van ons he#! gaan onze lieve schoonzuster r Betty ,V B. de Ridder |os M. de Ridder-Verbruggjy Texel, 18 maart 1984. M. Eelman-de Ridder

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2