Gemeenteraad wil af van benoemingen in stichtingen Dosterend in slotfase /erslagen door Vesdo ASEND4 Exploitatie Bolder redelijk stabiel ,,La Balance" n 'rijwilhgers «a^a/j het werk Minder ziekteverzuim >orjaarsverkoop Welfare :hrijfster bij usterkring Eigen baas met democratisch sausje Vaste data Rijverbod ó9&&&cT(3ÜQÖtyo WA/JDAG 20 MAART 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 aar i/OOl| In het nieuwe gedeelte van het anêarisch museum in De Waai zijn eeywi/ligers aan het werk om alles te krijgen voor de officiële ening op 16 mei. Belangrijk on- m 1' rdeel van de nieuwbouw is een derwetse smederij, waarvan de ichting grotendeels afkomstig is n smederij Pa a gman in Eierland. is een smidse nagebouwd, corn et met blaasbalg, koelbakken en er komen een draaibank, ormachine, aambeeld en andere fibuten. Het oudste stuk is een tieke blaasbalg die geschonken is or Kees Dros en afkomstig is uit smederij van Libbe Kok. Gezocht ïïdt nog naar een molensteen, die oet dienen bij het bewerken van rrewielen. Het is de bedoeling dat 'machines echt kunnen draaien, het terrein buiten het museum men paarden worden beslagen, r Dros, Piet de Wit, Arend Wit- 't, Hans Boom en andere Texe- Nrs die met de inrichting i het museum doende zijn, hou- nzich aanbevolen voor nog ahdé- werktuigen en voorwerpen die de finnering aan het ambacht van )eger levend houden. De foto y rd zaterdagochtend gemaakt en men bezig was met het instal- en van een van de blaasbalgen. Welfare-afdeling van het Rode houdt woensdag 28 maart 's mor- van 10.00 tot 12.00 uur en 's mid- van 14.00 tot 16.00 uur een voor verkoop. Er worden o.a. geborduur- ifelkleden, voorwerpen van pitriet, ins en vooral veel sokken verkocht, rtikelen zijn gemaakt door de deel- irs van Welfare-organisatie. Een ie- welkom. Haandagavond spreekt de rijfster D. Winsemius uit Beilen rde Doopsgezinde zusterkring in Doopsgezinde kerk van Den 3- 'e bijeenkomst begint om 20.00 uur belangstellenden zijn welkom. Me- iw D. Winsemius scheef onder ande en boek over het leven van de geleer- theoloog Anna Maria van Schuur- (1607 - 1678). Uit een overzicht tot en met het derde kwartaal van 1983 blijkt dat de exploitatie van de sociale werk plaats De Bolder redelijk stabiel kan worden genoemd; Het ziektever zuim nam over het algemeen af, waardoor het aantal produktieve uren steeg. Enige tijd geleden werden nogal som bere verwachtingen over de toekomst uitgesproken maar wat betreft 1983 lij ken directie en personeel er in geslaagd het nadelig jaarsaldo niet verder te laten stijgen. Na negen maanden arbeid had men al 82 procent van de verwachte jaa romzet gerealiseerd. Als blijkt dat de laatste drie maanden ook goed zij ge weest, verwacht de Bolder dat het nade- liq saldo 9 mille minder zal zijn dan in 1982. Een „zorgen.afdeling". van de werk plaats is de montageploeg, waar de op brengst vorig jaar daalde. De verkoop van souvenirmolens trekt niet aan en ook in de toekomst wordt niet snel gere kend op herstel. Er werden dan ook min der molens gemaakt en een deel van het personeel maakte schelpnetjes. De be zetting van de montageafdeling werd met enkele krachten ingekrompen. De opbrengst van het wolwikkelen liep te rug van 716.000,— naar 75.800,—. Door het instorten van de souvenir- markt en de wolwerkzaamheden zakte het aantal produktieve uren in deze afde ling en dat kon slechts ten dele worden gecompenseerd. Zes weken heeft men gewerkt aan het kartonneren van schoolboeken en de montage van sche merlampen. Het laatste kwartaal hield men zich bezig met het inpakken van goederen. Het ziekteverzuim op deze af deling was aanmerkelijk hoger dan in 1982 maar bleek van tijdelijke aard. In het vierde kwartaal daalde het aantal zie ken weer. Stoffen Heel anders is het beeld van de meu belmakerij en stoffeerderij, waar met een stabiele bezetting meer produktieve uren werden gemaakt: een kwart meer dan in 1982. De verhoging van de opbrengst van deze afdeling (vijftig procent) ont stond deels door extra produktiviteit maar vooral omdat De Bolder nu zelf de inkoop van bekledingsstof regelt. ,,Door de eigen inkoop van de stof kan een compleet pakket aan de klant worden aangeboden. Door de klanten wordt de ze service zeer op prijs gesteld", aldus het exploitatieoverzicht. De opbrenqst van deze afdeling kan mogelijk in de toekomst nog hoger uit vallen want men werkt niet met de volle bezetting: er zijn twee vacatures. Op de afdeling boekbinden en lijsten mdken liep het ziekteverzuim terug van 23.6% naar 11.6%. Ondanks dit heuglij ke feit daalde het aantal produktieve uren, omdat minder gebruik werd ge maakt van werknemers van de monta geafdeling. De omzet daalde door een terugloop in de inlijstopdrachten maar de netto toegevoegde waarde (de winst) per afgeleverd produkt steeg met enkele dubbeltjes. Slecht weer De afdeling houtbewerking heeft ook een goed jaar achter de rug met een stij ging van het aantal produktieve uren, minder grondstoffengebruik en een stij ging van de netto-toegevoegde waarde van 26% ten opzichte van vorig jaar. De afdeling buitendienst (plantsoe nendienst) maakte iets minder produk tieve uren dan in 1982 wat voor een deel toegeschreven kan worden aan een te kort aan werk tijdens slecht weer. Voor deze ploeg is extra werk aangetrokken zoals het monteren van schemerlampen maar voor dit jaar is nog niet bekend of men de niet werkbare dagen buiten re delijk kan opvullen met werkzaamheden in de werkplaats. Dinsdag 20 maart De Christelijke Plattelandsvrouwen heb ben in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend een modeshow, aanvang 20.00 uur. Woensdag 21 maart De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de bezwaren van de werkgroep Landschapszorg te gen het bestemmingsplan Grensweg, de bezwaren van C. Swarthof tegen de wij ziging van het bestemmingsplan De Cocksdorp en de aanpassing van het fietspadenplan. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine een 'creatieve lente-avond'; aanvang 20.00 uur. Een meerderheid van de commis sieleden algemeen en organisato risch beleid wil af van college- of raadsbenoemingen van bestuursle den ten behoeve van stichtingen waar de gemeente weinig of geen bemoeienis mee heeft. Het gaat om stichtingen waarvoor de gemeente burgers benoemt en waar verder via hem of haar in feite ook geen con trole op het reilen en zeilen van de stichting mogelijk is. „Stichtingen zijn in principe ondemocratisch. Ze hebben gekozen voor een systeem waarin ze zelf de baas kunnen zijn en zelf nieuwe bestuursleden kun nen uitkiezen. Door de gemeente er in te betrekken lijkt het eigen baas spelen overgoten te zijn met een de mocratisch sausje. Daar moeten wij ons niet mee inlaten als democra tisch gekozen instantie", zei Peter bakker maandagavond tijdens de commissievergadering en hij kreeg bijval van Joop van der Meer en Ate Rienstra. Burgemeester J. Engelvaart zei dat de ideeën van Bakker mede oorzaak waren van het collegevoorstel om voor twee stichtingen geen burgers meer te benoe men. Het college had het gevoel weinig of geen zeggenschap over deze stichtin gen te hebben en heeft daar in regel ook geen behoefte aan. Als een stichting in gebreke blijft kan de officier van justitie met de wet in de hand ingrijpen en een benoeming van de raad of het college heeft op de hele gang van zaken geen in vloed, was de redenering van burge meester en wethouders. Een standpunt dat was versterkt door de recente han delswijze van de Stichting Bejaarden zorg die in de oude statuten had staan dat het bestuur aanbevelingen mocht doen voor een voordracht van bestuursleden. De statuten zijn echter vorig jaar zodanig gewijzigd, zonder overleg met de gemeente, dat B en W volgens een bindende voordracht van het bestuur moeten benoemen. Toen dat bekend werd heeft het college ge weigerd burgers in dit bestuur te Donderdag 22 maart In het raadhuis heeft de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over renovatie van het pand Hogereind 4 in De Waal, aanvullende subsidie voor de Stichting Texels Museum, nadere ra ming van de tweede fase van de riolering van Den Burg, het monument op de Lancasterdijk, uitbreiden tekstverwer- kende apparatuur in het raadhuis en de nota over erfpacht. De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding vergadert om 19.00 uur open baar in het raadhuis. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Oosterend is in Schagenbrug opnieuw tegen een nederlaag aangelopen, oewel Oosterend in de eerste helft een 1—0 voorsprong had genomen via !n penalty van Frits Bakker, was het Vesdo dat na de rust via goals van ihager en Smit alsnog de winst naar zich toe trok. Onder leiding van heidsrechter L. Frank was sprake van een wat rommelige wedstrijd vooral ■ndat de heer Frank zich voortdurend door spelers liet ompraten en terug vam op reeds genomen beslissingen. Het was aan de beheersing van bei- ploegen te danken dat de strijd niet echt over de sportieve schreef ging. )e eerste helft hielden de ploegen el- De Oosterend-aanvallen waren wat ar keurig in evenwicht met meestal de gevarieerder en hielden daarom ook ste kansen voor Oosterend. Vesdo meer gevaar in. Na ongeveer twintig mi- aeg ook wel kansen maar doorgaans nuten spelen nam SVO terecht een voor sprake van hoge voorzetten voor sprong. Frits Bakker sprintte met de bal SVO-doel met de hoop dat een aan- aan de voet het strafschopgebied van "er koppend zou kunnen scoren. De Vesdo binnen en werd ten val gebracht. 0-defensie had echter weinig moeite Bakker zelf verzilverde de penalty be- deze voorzetten en Oosterend- heerst en doelman J. Petter was kans- Iman Rob Vonk hoefde dan ook loos. Nog geen tien minuten later had r enkele keren in aktie te komen. Gerard Legierse de kans om zijn ploeg op een 2 0 voorsprong te zetten. Legierse, die eerst al de lat geraakt had, kreeg de mogelijkheid alleen op doelman Petter af te gaan. De Vesdo-doelman wist echter via een goede reactie de inzet van Le gierse te stoppen. De rust ging met een verdiende 1—0 voorsprong voor de Oosterenders in. Foutje De verwachting was dat na de rust SVO, geholpen door een licht windvoor- deel, de strijd naar zich toe zou kunnen trekken. Al na vijf minuten spelen haalde een foutje van Oosterend-doelman Vonk een flinke streep door de rekening. Een mislukte voorzet van Leo Schager be landde met veel effect bij de laatste paal. Hoewel geen Vesdo-speler in de buurt was kon Vonk de bal niet onder controle krijgen en op ongelukkige wijze ver dween het leer in het Oosterend-doel. Voor beide partijen was het nu knokken voor de overwinning. Er ontstond een niet zo fraaie maar toch wel spannende wedstrijd. Voor beide doelen ontston den doelrijpe kansen maar de afwerking liet bij beide ploegen te wensen over. Rommelig Met nog 5 minuten te spelen leek een puntendeling het meest waarschijnlijke. Het was Vesdo dat echter alsnog toesloeg. Na een vrije schop vlak buiten het strafschopgebied ontstond een rom melige situatie voor het Oosterend-doel. Vesdo-aanvaller Smit onttrok aan de dekking van de Oosterend-verdedigers en met een harde schuiver in de hoek besliste hij de wedstrijd. SVO trok nog wel met man en macht naar voren om nog te redden wat er te redden viel, maar de tijd was veel te kort om nog succes te boeken. benoemen. De Stichting Samen Eén laat zes bestuursleden bindend door de raad be noemen en vo.or drie vakatures mag het college een voordracht doen. Zowel voor de Stichting Bejaardenzorg als de Stich ting Samen Eén wil het college stoppen met benoemen. Deze regel zou men ook willen laten gelden voor de Stichting Rustoord en Jan Keyserfonds en Clasina Emilie Gollards Rustoord, waar B en W bestuursleden benoemen, maar volgens een testamentair beding van deze stich tingen is wijziging niet mogelijk. Uite raard geldt het niet meer benoemen van bestuursleden niet voor de RST, Stich ting Texels Museum e.d. omdat de ge meente hier zeer nauw bij het beleid be trokken is en wil blijven. Financieel garant Paul Kikkert zei het collegestandpunt te kunnen onderschrijven maar vond dat de gemeente wat betreft Samen Eén de vinger aan de pols moet houden omdat er plannen zijn voor een nieuw groot be jaardenhuis waar deze stichting bij be trokken is. Engelvaart antwoordde dat er een werkgroep bezig is met de plannen voor een gezamenlijk rusthuis. Daar heeft de gemeente zitting in. „Het over leg met de stichting is goed", aldus En gelvaart, die minder enthousiast was over de werkwijze van de Stichting Be jaardenzorg. Dirk Terpstra hield een plei dooi voor het blijven benoemen van mensen in laatstgenoemde stichting omdat deze club een portie volkshuis vesting voor zijn rekening neemt. „De gemeente is verantwoordelijk voor volks huisvesting en we staan financieel ook garant voor deze stichting". Terpstra voelde er veel voor om de stichting met die garantiestelling onder druk te zetten zodat bejaardenzorg meer democratisch wordt. Averechts Engelvaart onderschreef de mening van_Terpstra dat er „eigenlijk huurders in dat bestuur horen te zitten", maar vond het discussieren over een garantiestel ling gekoppeld aan democratisch functi oneren niet juist. „Dat is een beetje on eigenlijk. We geven honderden particu lieren een financiële garantie op hun hy potheek en dan kijken we ook niet me teen of het een goede huisbaas zal zijn", aldus Engelvaart die vond dat er tegeno ver financiële garantie een onderpand stond: een huis. „Daar moetje dan naar kijken." Ambtenaar Wout Stam zei dat onder druk zetten ook een averechts effect kan hebben want de Stichting Bejaarden zorg heeft de statuten juist minder de mocratisch gemaakt nadat publiekelijk en gemeentelijk gewezen was op het feit dat de huurders weinig of geen invloed hebben op het beleid van deze huisbaas. Kikkert en Terpstra wilden zich in de commissie niet helemaal conformeren aan het collegestandpunt en zullen met hun fracties overleggen. De overige commissieleden onderschreven de collegewensen. Minder moeite had men met de richt lijnen omtrent de verantwoordingsplicht van burgemeester en wethouders, raadsleden en ambtenaren als ze na mens de gemeente zitting hebben in een organisatie. De vorige keer kwam er veel protest op deze richtlijnen. De raadsle den ervaarden de voorstellen als een keurslijf waarin ze als gemeentelijke af vaardiging geen eigen mening meer mochten hebben. Het lange ambtelijke stuk was nu ingekort tot acht concrete punten die enig overleg kunnen garan deren tussen vertegenwoordigers en ge meente. De commissieleden gingen unaniem akkoord met deze richtlijnen. Ook had de commissie weinig proble men met de mogelijkheid van stage lo pen binnen het gemeentelijk apparaat. Dat gebeurt al op bescheiden schaal maar er was geen duidelijk beleid voor. Vrij lang werd gepraat over de vergoe ding van de stagiaire van 7650,- per maand. Sommige raadsleden vonden dit teveel en anderen vonden het teveel als het een inwoner van het eiland betrof. Dan hoeft men geen kosthuis te betalen en in de stad waar hij of zij studeert geen kamer aan te houden. Het college en de commissieleden vonden dat een stage plaats bij voorkeur moet gaan naar een Texelaar of een Texelse student die mo menteel aan de vaste wal verblijft. De vergoeding was vastgesteld naar het be drag dat gemeentewerken momenteel voor HTS-stagiaires betaalt maar over leg over het bedrag is volgens Engel vaart mogelijk. „Dat gebeurt nu ook want soms kost het meer als het de sta giaire opbrengt omdat de studiebeurs in gevaar komt", aldus de burgemeester. Het is de bedoeling per jaar niet meer dan zes stageplaatsen te bieden omdat de begeleiding van deze krachten ook de nodige tijd vergt. Loterij In de rondvraag vroeg Paul Kikkert waarom een loterijvergunning was ge weigerd aan een horecacongres dat bin nenkort op Texel wordt gehouden. Met het congres is veel geld gemoeid maar het betekent ook promotie voor het ei land. Men wilde een loterij onder leden houden om de kosten te drukken maar de vergunning daarvoor was geweigerd. Engelvaart zei dat de organisatie de lote rij niet besloten wilde houden en dat het verzoek zodanig vaag was dat hij geen vergunning kon verlenen. „Dit verzoek voldeed gewoon niet aan de loterijwet." Peter Bakker informeerde wanneer het bestuur van het Waterschap en verte genwoordigers van Staatsbosbeheer nu eens overleg voeren met de raadsleden om „eikaars manier van besturen beter te leren kennen." „Met de politie heb ben we nu goed contact en we leren van elkaar",aldus Bakker, die van Engelvaart de toezegging kreeg dat er binnenkort gepraat wordt met SBB en Waterschap. Het voorstel tot „het kijken in eikaars keuken" was vorig jaar oktober gedaan. In de nacht van donderdag op vrijdag werd op de Groeneplaats een 23-jarige automobilist aangehouden, die als ge volg van een lekke uitlaat veel lawaai maakte. Hij bleek bovendien te hebben gedronken. Op grond van het resultaat van twee blaasproeven kreeg hij een rij verbod van acht uur. Volgens de sinds 1970 in Frankrijk fil mende Amerikaanse regisseur Bob Swaim zit er te veel conservatisme in de policier, het Franse genre van de mis daadfilm. Hij ziet als enig verschil dat de rechercheurs vroeger altijd in een driede lig kostuum gekleed gingen terwijl ze nu onafscheidelijk zijn van hun blauwe spij kerbroeken. Vandaar dat Bob Swaim in zijn politiethriller „La Balance" (weeg schaal, maar in onderwereldjargon de term voor verklikker) een hedendaags onderwerp bij de kop nam. In de grote steden werkt de Franse politie met spe ciale afdelingen die worden bemand door rechercheurs die we vroeger als 'een stille' kenden. Tegenwoordig zijn die specialisten onherkenbaar omdat ze zich kleden en gedragen als de bevolkings groep waarin ze proberen binnen te drin gen. Het doel van die infiltratie is stee vast het aanstellen van spionnen. In „La Balance" krijgen we een goed inzicht in die gang van zaken rondom een in zijn natuurlijke staat neergezette crimineel (Philippe Leotard) en zijn tippelende vriendin (Natalkie Baye). Het milieu van zo'n van misdadigheid doordrenkte wijk in Parijs komt aardig uit de verf. „La Ba lance" is onderscheiden met drie Césars voor de beste actrice, beste acteur en beste film. Donderdagavond te zien in Filmganger, 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5