Tine Krijnen volgt Cor Dros op in raad Deze zomer weer veel te beleven in Den Hoorn Milieukamp van Scouti was zeer geslaagd LAND BOUVl Vorenpakker met| verkruimelrollen Wij zoeken een bezorger voor de Spangerweg Tarieven fietstoertochten Ledenwerfactie VW vandaag van start Tussen dijk en duinenrij Lentenieuws Vrije schooi in Den Helder PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 MAAR risme er niet was. Op beoefena niet belanghebbende beroepe boeren en vissers wordt het be daan lid te worden voor ƒ50,— en andere particulieren voor f2 jaar. In die gevallen heeft men leen een adviserende en dus geen sende stem in de vergadering. Te wordt opgesomd welke mogelij en voordelen gewone VVV-leden ten. Door het inzenden van e woordkaart kan men zich als lid den. De VVV hoopt door deze actie lijkse inkomsten aan contributiej met enkele tienduizenden guide verhogen, wat dringend nodig ist werk te kunnen voortzette intensiveren. ke v Maar liefst 230 jongeren hi(ov£ afgelopen weekend deelgen: het milieukamp van Sco Texel met een grote schoonma tie in de Slufter. Dat waren derd meer dan de organisatii verwacht en het vereiste vee ii viseren, vooral voor de oudere tingleden en de leiding die als heren keihard moesten werkt alle programma-onderdelen to1et goed einde te brengen. me' rlijc Enkele Scouting groepen van dt j wal kwamen vrjdag onverwacht gen, waaronder een zeer actieve is uit Heemstede en een meisjesgrc d v Heemskerk. Verder werd deelgei gs door twee ploegen van Scoutircik. Helder („Jutters Renaldo"), Sc: Haarlem (die in „ouderwets" ko verscheen), een welpehgroep uit el, gen en twee ploegen uit Julian- Nadat vrijdagmiddag het kamp 3 Bernhardlaan was ingericht en de wachten hun plaats hadden inger (ze moesten twee dagen lang een in het zeil houden) kreeg Scoutinc assistentie bij het ophalen van li- papier in Den Burg! 170 padvindeira ken langs de deuren en zo was de kelijkse klus zeer snel geklaard. n' Daarna hield boswachter Jan Zij lezing over de milieuvervuiling op to en bos en duinaanplant. Dat betocec taarde in en afwisselend verhaal o,in eiland en vele anekdotes. ZaterdcBrt gen trok men naar de Slufter waai eg uur veel vuil werd geraapt. Staats! heer voerde enkele bomvolle aar wagens met plastic, papier, e.d. speciaal voor de gasten van de vas 'werd een wandeling naar zee int Roelie Stam had voor de dappere mers soep gekookt^in ,,'s Hert bosch" en na deze versterkende gen de jongste deelnemers naar h tuurrecreatiecentrum en de naar het Maritiem Museum waartoe len hen enige eigen levenswijshedütv de hand deed. Insii II Zaterdagavond speelde het gele schap bingo in het clubhuis van ting. Andere spelletjes waren niet lijk want de zaal zat propvol, morgen werd het kamp opge! waarbij de welpen en kaboutei Scouting Texel het insigne vriend of natuurvriendin" kregen reikt. Een padvinderij-onderscli voor degenen die zich lang en int met de natuur heeft bezig gehout er daardoor ook veel van af Op meerder akkerbouwbedij wordt de vorenpakker reeds bruikt om na het ploegen ms een zaaibed te krijgen. Deze m van werken voldoet zeer goed dat er na het ploegen geen onn: sporen meer op het land gei worden. Hierdoor komen er geen storen gen voor de plantenwortels in dec grond. Met het gevolg minder ka verdroging. De resultaten zijn dai zeer gunstig. Op de gronden met meer afslibba len, dus de iets zwaardere gro moet meestal nog wel een zaaibed ding plaatsvinden. Anders blijft de te grof liggen en komt het zaad n de juiste plaats in de grond. Om he! bed met een vorenpakker ook zwaardere gronden optimaal te I zijn er twee bedrijven in de polde land, de gebr. Saai en J. van Hee' den, die achter de vorenkapper melrollen hebben gemaakt. Deze verkruimelrollen komen va tandcultivatoren en geven een zaaibed. Voor belangstellenden zijr twee ploegen met vorenpakkers kruimelrollen aan het werk te zii donderdagmiddag 29 maart op h drijf van de fam. Jan van Heen/va aan de Vuurtorenweg. Alleen s gaat regenen en de grond te nat i deze demonstratie niet door. Wij zijn op zoek naar iemand, die de Texelse Courant wil bezorgen in de Spangerweg, Kadijksweg, Haller- weg, Marsweg, Nesweg, Dijkmanshuizen. Hier wonen totaal ongeveer 40 abonnees. Het bezorgen is het een voudigst voor iemand die in deze omgeving woont, bijv. scholier. De kranten moeten dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in de drukkerij in Den Burg wor den opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere informatie te recht in ons bedrijf. Drukkerij Texelse Courant Warmoesstraat/ Parkstraat, telefoon (02220) 2741. In het bericht dat vorige week ge plaatst werd over de tarieven van de toertochten die door Toerclub Taxi 2000 worden georganiseerd zijn de prijzen voor niet-leden niet goed weergegeven. Een tocht met herinnering afzonderlijk kost f5,—. Meedoen voor de totaalherin nering (minimaal drie tochten) kost per tocht f3,—. De VVV Texel heeft huis aan huis op Texel een folder laten bezorgen, bedoeld om de mensen die nog geen lid van de VVV zijn aan te sporen daartoe alsnog te besluiten. „De VVV Texel brengt toeristen naar Texel en brengt klanten naar uw be drijf", aldus de tekst op de voorkant, waaruit blijkt dat men zich in de eerste plaats richt tot de mid denstanders die nog niet zijn aan gesloten. Door middel van dezelfde folder wordt echter ook een beroep gedaan op bedrijven die geen direct zakelijk voordeel bij het toerisme hebben en op „gewone" particulie ren, dus eigenlijk alle Texelaars. Zij kunnen adviserend lid worden voor f25— of ƒ50,— per jaar, terwijl van de middenstanders een contributie wordt geheven volgens de onlangs vastgestel de nieuwe regeling, waarbij de hoogte van de bijdrage afhankelijk is van bedrijfs-omvang en de baat die de be treffende onderneming bij het toerisme heeft. In de folder worden de nieuwe re gels opgesomd. Tevens wordt uitgelegd dat ook de mensen die geen direct of in direct zakelijk belang bij de recreatie heb ben, toch op een bepaalde manier profi teren. Allerlei voorzieningen op Texel zouden er niet of minder zijn als het veel werkgelegenheid verschaffende toe- door Klaas Bonne Ons Tesselaartje stond wel bol Van gunstige berichten Wij krijgen geld van tante Neel Om 't ergste gat te dichten Het zand dat door de jaren heen Aan de duinen is ontnomen Zal eerdaags onder zware druk Terug naar Texel stromen Joop Vlaming steekt nu binnenkort Zijn handen uit de mouwen Want hij mag van Prillevitz Zijn paviljoen gaan herbouwen Bisschop Bomers, 't was uniek Heeft met zijn hulp, de deken Met onze pastor aan het roer Zijn werkterrein bekeken En Bert us van rijkswaterstaat Tilt aan de laatste lootjes Maar houdt zich straks wel bezig met Zijn zelfgemaakte bootjes. Maar ook de lente is in 't land Ons bos en hei, ons duingebied Komt langzaam weer tot leven Daar hoeven wij geen Prillevitz Of Neeltje om te vragen Dat wordt door moedertje natuur Zorgvuldig aangedragen Het wordt nu weer de hoogste tijd Dat vader staat te zuchten Omdat hij moeder helpen moet Het hemelbed te luchten Maar ik zweef boven alles uit Als uw romantisch dichter Want ik kreeg een blauwe envelop En werd weer stukken lichter. Het ziet er naar uit dat in Den Helder een vrije school van de grond zal komen, die in augustus 1985 zijn deuren opent. De ouders die het initiatief hebben geno men, hebben meer dan dertig leerlingen bij elkaar. Om als basisschool (dus met kleuterafdeling) van start te kunnen gaan zijn er vijftig nodig. Tot dusver wa ren ouders die hun kinderen naar een vri je school wilden sturen afhankelijk van Bergen en Alkmaar; de scholen aldaar zijn echter volgeboekt. De Helderse ou ders hopen dat ook Texelse kinderen de nieuwe school in Den Helder zullen bzoeken. Belangstellenden kunnen ou derverklaringen afhalen in „De Vlier" in de Waalderstraat in Den Burg en desge wenst voor nadere informatie kontakt opnemen met Maria van der Spek, Praamstraat 135, 1784 ND Den Helder, telefoon 02230-36881. Er is wel haast bij want per 1 april a.s. moet bekend zijn op hoeveel kinderen men kan rekenen. Hoornder informatie en Hoornder produkten (met links een mmiatuuruitvoermg van de Kinder boerderij De Mient) op de trap voor het raadhuis. Op originele wijze heeft een groep Hoornders bekendheid gegeven aan alles wat in de komende zomer maanden in Texels zuidelijkste dorp te beleven is. Donderdagmiddag om twee uur arriveerde de door twee paarden bespannen jachtwagen van Wilem Goënga voor het raadhuis op de Groeneplaats. Tot de passagiers behoorde een afvaardiging van de Hoornder ondernemersvereniging en het verenigingsleven. De burge meester werd naar het bordes geroe pen om van de deputatie te verne men wat er deze zomer allemaal in Den Hoorn gaat gebeuren. Hij kreeg een groot papier overhan digd waarop het programma van de Hoornder donderdagen was vermeld en op soortgelijke wijze werd hij op de hoogte gesteld van de plannen van de revuegroep „Op de bonnefooi" die op de maandagavonden in juli en augustus in De Waldhoorn de revue „Happy Days" opvoert. activiteiten op de Hoornder donderda gen als voor de revue van „Op de bonnefooi". Zesde keer Dit jaar is het de zesde keer dat de Hoornder donderdagen worden gehou den. De ondernemers zijn er daardoor in geslaagd veel toeristen naar het dorp te trekken, waaronder ook steeds veel Texelaars. Naast de wisselende avonde venementen is er elke Hoornder donder dag markt met onder meer demonstra ties van zowel oude als nieuwe ambach ten, levende muziek, etc. Een belangrijk aandeel in de organisatie en uitvoering heeft het verenigingsleven. ZDH, drum band DEK, feestcommissie e.d. werken nauw samen met de ondernemers. Nieuw dit jaar is een speciale hoek voor de creatieve jeugd, waar kinderen zelf gemaakte dingen verkopen of laten zien. Wat betreft de wisselende evenemen ten in de avonduren, zo blijkt uit het donderdag gepresenteerde programma, is er op 5 juli een kampioenschap scha penscheren en schapenmelken waarbij niet de tijd maar de kwaliteit doorslagge vend is. Ook in andere opzichten staat deze avond in het teken van het Texelse kampioenschap Op 12 juli is er een show van oude en nieuwe landbouwvoertuigen en land bouwwerktuigen. Op 19 juli is er ringste ken om het Hoornder kampioenschap en op 26 juli wordt een „beroepenmarkt" gehouden waarbij maar liefst 30 heden daagse beroepen uit Den Hoorn en om geving worden gedemonstreerd. Op 2 augustus is er een „Hoornder vee markt" waarbij in allerlei soorten klein en grootvee wordt gehandeld. De klein- dierensportvereniging Kotex verzorgt dan een tentoonstelling. Op 9 augustus is de avond in het teken van de fiets, onder andere met mede werking van de wielervereniging Texel. Op 16 augustus is er ringsteken met po ny's alsmede een paardenshow, aange duid als „straat concours hippique". Op 23 augustus wordt aandacht besteed aan muziek en dans in de ruimste zin met veel betrokkenheid van Texele verenigingen. Zwoegervrij slot Op 30 augustus wordt de reeks af gesloten met een schapen- en paarden- keuring. Daarbij is een keuring van scha pen van niet zwoegervrije bedrijven. De revuegroep „Op de bonnefooi" is dit jaar voor de vijfde keer actief. Het nieuwe programma „Happy Days" is weer een afwisselende show van sket ches, liedjes en dans. Het „verhaal" speelt zich af rond een reisbureau voor Texel en om een vrolijke Texelse feest- markt. Donderdag werd voor de burge meester en alle gemeenteraadsleden (met huisgenoot) de uitnodiging over handigd om de premiere van „Hapy Days" bij te wonen op zaterdag 23 juni, aanvang 21.00 uur in De Waldhoorn. De dertien medespelenden zijn: Marian B3kker, Dietmar Breidenbach, Brigitte Bruining, Margriet de Graaff, Heike Gra- bowski, Cor van Heerwaarden, Peter Hin, let de Ruyter, Benna Vredevoort, Bouke Vredevoort, Marjo de Vries, Cin dy Welboren en Linda Zijm. Verder wer ken mee: Gerdy Grabowski, Janny Schuyl en Carry Welboren. zingen keerde Dros in zijn oude gelede ren terug. Cor Dros wordt in de raad opgevolgd door de 50-jarige Tine Krijnen-Bais uit Den Burg. Zij is al tien jaar lid van Texels Belang, waarvan acht jaar bestuurslid. Drie keer heeft zij voor de partij kandi daat gestaan. Gerekend naar de aantal len stemmen die op de diverse kandida ten van Texels Belang zijn uitgebracht, zou Dick Drijver uit Den Hoorn Dros moesten opvolgen. Dat is echter onmo gelijk omdat Drijver onlangs voor enkele dagen per week bij de gemeente in dienst is getreden als deurwaarder. Deze functie mag hij niet verenigen met het raadslidmaatschap. Tine Krijnen-Bais werd geboren op Wie- ringen als dochter van een beurtschip per. De eerste vier jaar van haar leven woonde zij op het schip. In 1937 verhuis de ze naar Den Burg, later naar Oudeschild. Van 1954 tot 1957 was ze als onderwij zeres verbonden aan de lagere school van Den Hoorn. Later is ze als invalster actief geweest als lerares Nederlands bij RSG en Beroepsonderwijs. Sinds 1956 is ze getrouwd met een zeevarende echt genoot, gezagvoerder bij de Nedlloyd die binnenkort met pensioen gaat. Tine Krijnen is in de loop der jaren bij veel ver enigingsactiviteit betrokken geweest. Thans is ze nog bestuurslid van de stich ting Samen Eén met daarvan afgeleid funcies bij de Stichting Intramurale Ge zondheidszorg Noordholland en de Stichting Revalidatie Noordholland. Ver der was ze secretaresse van de kleuter school De Woelige Hoek, voorzitster van de Doopsgezinde zusterkring, lid van de schoolraad en van de oudercom missie van de Rijksscholengemeen schap. Ook maakte zij deel uit van de thans sluimerende commissie die de in spraak leverde voor het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel, in het bijzonder geïnteresseerd in sociaal maatschappelijke vraagstukken. Tine Krijnen-Bais studeert thans rechten aan de Universiteit van Amsterdam. Begin vorig jaar legde zij met gunstig gevolg het propaedeutisch examen af. Geschenken Precies op de dag dat hij 65 jaar wordt, dinsdag 10 april a.s., verlaat Cor Dros van Texels Belang de gemeenteraad. Hij heeft dit besluit eni ge tijd geleden genomen omdat hij het welletjes vindt. ,,lk heb gelezen dat mannen gemiddeld niet ouder worden dan 72 jaar. Ik wil nog zo veel doen, dat ik tijd tekort zou komen als ik in de raad bleef zitten. Ik ben het raadswerk zeker niet zat en ik ben er ook niet moe van, maar ik vind het zo wel genoeg." Tine Krijnen Dros zegt dat hij de plaatselijke poli tiek en in het bijzonder het reilen en zei len van Texels Belang met belangstelling en desgevraagd adviserend zal blijven volgen. Hij wil dan ook zeker de fractie vergaderingen blijven bezoeken, daar zijn geen bijzondere verplichtingen aan verbonden. Het vertrek van Dros betekent het ver dwijnen van een kleurrijke figuur uit de raad, die meer dan eens middelpunt of onderwerp is geweest van conflicten en die door zijn vaak weinig formele wijze van optreden leven bracht in de brouwe rij. Omdat hij bovendien gold als zeer vasthoudend, wist hij zich altijd verze kerd van een trouwe en numeriek vrij sterke aanhang waardoor hij telkens zonder moeite in de gemeenteraad te rugkeerde, ook toen hij met de partij die Cor Dros hijzelf had helpen oprichten een conflict kreeg en vier jaar lang zelfstandig en par tijloos lid van de raad was. Dros was één van de belangrijkste initiatiefnemers bij de oprichting van de kiesvereniging Texels Belang in 1966. Zelf stelde hij zich pas vier jaar later kandidaat voor de raad. Hij werd gekozen en werd gelijk wethouder. Het conflict met zijn partij ontstond naar aanleiding van de kandi datuur van Th. van den Heerik waar Dros tegen was. Dros verdween uit de raad maar kwam terug toen Van den Heerik tussentijds verdween, nu echter als partijloos zelfstandig raadslid. Als zo danig stelde hij zich bij de eerstvolgende verkiezing ook verkiesbaar. Toen bleek dat hij ook los van Texels Belang genoeg persoonlijke aanhang had en hij werd met ruime meerderheid van stemmen herkozen. Bij de laatstgehouden verkie- Een mand achterop de jachtwagen bleek een soort hoorn des overvloeds te zijn, want alle Hoornder ondernemers hadden gezorgd voor een geschenk of andere attentie: kwark en kruidenboter van „Donatus", een fles „Kees Boon tje" van 't Feugelhuus, een boerenkaasje van Anton Witte, een ludiek stuk kabel van Piet de Wit, foldermateriaal van Kees Bertrand, de Recreatiestichting en „De Ark", een zakje kunstmest van Bak ker Bakker, een waardebon voor een salade van „Op Diek", een tas le vensmiddelen van supermarkt Goënga, een fles champagne van Het Kompas, een fles sherry van het Havenrestaurant, een waardebon van Van Hintum, een pot drop van Boon, een miniatuur fietsje van Troost, een pannekoek van „Klif 23", een miniatuur kozijn van J. Com mandeur, een gebakken vis van pavil joen paal 9 en een fraaie voorzittersha mer die was gemaakt door Han Bakker. De burgemeester voelde zich bijna een godheid toen dit alles aan zijn voeten werd gelegd op het raadhuisbordes. Hij liet weten het gebaar zeer te waarderen, maar vroeg toestemming om de eetbare spullen te mogen bezorgen bij mensen die het harder nodig hebben. Zeer prij zend liet Engelvaart zich uit over de in spanningen die de Hoornder mid denstand zich telkens weer getroost om de toeristen iets te bieden, vooral omdat het niet wordt gezocht in „algemeen kermisvermaak" maar vooral in typisch Texelse dinaen. Dat geldt zowel voor de Wiiiem Wiers en enkele kinderen van de Hoornder afvaardiging tonen burgemeester Engelvaart het levensgrote programma van de noornaer donderdagen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2